finances van de woeste Zee, Und van altena Binnenland No, Uitgave: Eirma L. J. VEESMAN, Heuaden. 4594 Woensdag 14 April 1926 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. liuiteiilandsoli Overzicht itnitenland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Thans worden binnen eenige dagen officieele vredesonderhandelingen geopend tusscher. vertegenwoordigers van FrankrijkSpanje en afgezanten van de Rififstammen. De onderhandelingen worden in tegen stelling van de vroegere, waaraan men, omdat ze mislukten, een meer serieuze beteekenis heeft ontzegd, ais ^officieel" aangeduid. Deze ommekeer is we! ver rassend, wanneer men bedenkt op welke wijze in de laatste lagen van December van het vorige jaar de Fransche minister president Gordon Cannig, den afgezant van Abd-el Krim, heeft ontvangen. Toen heette het dat de oorlog in het Riff \oor diie- kwart was beëindigd, alleen de regentijd was een hinderpaal geweest om er een slot aan te maken. En met het verzet van Abd el-Krim zou het, gezien de toe nemende afvalligheid van stammen die hem tot dusver aanhingen, spoediger gedaan zijn dan algemeen verwacht werd. Vredes onderhandelingen met den Riff-aanvoerder zouden diens positie maar versterken. Wanneer men thans, ruim 3 maanden later nu de regentijd ten einde is, met vertegenwoordigers van Abd-ei-Krim aan de conferentietafël gaat zitten, dan blijkt daaruit dat de Franschen, ondanks alle verzekeringen van het tegendeel, er ernstig over zijn gaan denken of de voortzetting van den Marokkaanschen oorlog de moeite wel loont. De aanvallen in de Fransche Kamer op de politiek inzake Marokko zijn in den laatsten tyd voortdurend sterker geworden, hetgeen mag worden beschouwd als de reactie op een stemming in breede kringen van het Fransche volk, welke de groote verliezen aan menschenlevens en de hooge kosten in Marokko als nutteloos beschouwt. Volgens de op 23 December j 1 door de Fransche regeering gepubliceerde iyst bedroegen de verliezen op het Marokkaan- sche oorlogstooneel aan dooden, gewonden en vermisten 412 officieren en 11000 manschappen. Het aantal der gesneuvelde officieren, 140, vormt een maatstaf voor de verliezen aan blanke strijdkrachten aan Franschen kant. Daarbij zijn de door de regeering medegedeelde cijfers ongetwijfeld niet volledig, zooals de meeste officieele verliesiijsten. Het buitengewoon hooge aantal der door ziekte uitgevallenen en Een serie boeiende artikelen van onver melde kruistochten en beroemde schepen door F. J. CHAMBERS. (Oud-Officier der Britsche marine.) Nadruk verboden. EEN LAND ZONDER NAAM. Een van de diepzinnigste geheimen, wel ke ooit den menschelijken geest hebben verbijsterd, is die van een groot, blank ras, dat in het hart van Afrika zou leven onder de regeering van een zendeling. Niettegenstaande men nimmer oprecht aan de waarheid van dit onverklaarbare verschijnsel heeft willen gelooven, zond de Koning van Portugal, Don Juan, reeds in 1484 twree dappere zeevaarders uit, teneinde te ontdekken of deze witte volks stam werkelijk bestond. Zij hadden op dracht gekregen, ieder langs verschillende routes naar Afrika te zeilen en daar men vermoedde, dat de zendeling van Euro- peesche afkomst zou zijn, hadden beide bevelhebbers, zoo veihaalt althans de ge schiedschrijver een koperen plaat aan boord, waarop in' alle talen gegraveerd stond: Van Koning Don Juan van Por tugal, broeder van alle Christen-Konin gen. Een aardig visitekaartje dus. Een van deze zeevaarders, Gonsallode Pavia, trok, na met zijn collega via Ve netië naar Alexandrië gevaren te zijn, te voet en alleen het tegenwoordige Britsch- lndië binnen, waar hij ter hoogte van Calicut een jood ontmoette, met wien hij voortdurend nog uitvallende troepen, waar van men wel leest in de oorlogscorrespon- denties der Fransche dagbladen, is tot dusverre in geen officieel bericht opgegeven. De geldelijke opofferingen voor den Marokko-oorlog vallen moeilijk vast te stellen. De grootte ervan kan men eenigs zins afmeten aan die van Spanje vooreen in wezen klein leger. Koning Alfonso heeft het vorige jaar medegedeeld, dat de veld tocht in Marokko het land dagelijks ruim 4 mülioen peseta's kostte (4 peseta is 50 cent). Spaaosche financiers hebben even wel uitgerekend dat deze opgaaf te laag was. De geneigdheid tot onderhandelen is by bij de Franschen sterker dan bij de Spanjaarden. In Spanje schjjnt men nog aan de mogelijkheid van een volledige onderwerping der Riff-kabylen te gelooven met de hulp der Franschen, Wellicht niet geheel ten onrechte vreest men thans dat de eventueele vrede zal gesloten worden ten koste van Spanje, want zoo als we reeds zeiden, het Riff bevindt zich op Spaansch gebied. Het voornaamste beginsel van de onder handelingen met den vertegenwoordiger van Abd el Krim zal zijn dat Abd el Krim zich formeel onderwerpt aan den Sultan. Abd el Krim zal niet worden erkent als hoofd van een souvereinen staat, doch alleen als Kaid (stamhoofd.) Van de andere Kaids in het Rtffgebied zal een gelijke onderwerping worden gevraagd. De wapen stilstandsvoorwaarden zullen inhouden, dat alle rebellen naar hunne respectievelijke gebieder» terugkeeren, terwjjl de Fransche troepen de strategische punten aan de grens zullen bezetten. In het officieele Fransche bericht is niet medegedeeld, of en in hoeverre Spanje deze voorwaarden deelt en men moet dus afwachten of Spanje ze niet door afzonder lijke eischen b.v. van een Spaansch protec toraat over het Riffgebied zal verzwaren. Maar ook afgezien hiervan schijnen ons de voorwaarden streng toe in het bizonder de eisch tot bezetting door de Franschen der strategische punten aan de grens lijkt niet veel anders dan eene capitulatie, welke Abd el Krim op genade en ongenade aan zijn vijanden zal overleveren en het zeer twijfelachtig maakt of de aanvoerder der Riff-kabylen op deze vredesvoorwaarden zal ingaan. verder samen reisde tot aan de Westkust van Indië, zonder echter iets van den zendeling* of zijn stam te ontdekken. Helaas stierf ae Pavia te Ommuz tenge volge van hevige koortsen. De jood echter, die een trouwe vriend van den Portugees geworden was ,ging alleen terug en reis de naar Lissabon om Koning Juan op de hoogte te brengen van de mislukking der onderzoekingstocht. Intusschen echter had de Portugeesche Koning van andere zijde reeds belangrijke dingen van deri zendeling gehoord. WAS DE ZENDELING OF PRIESTER GEVONDEN? Men moet nu weten dat dit alles plaats vond, eenigen tijd voor Vasco da Cama zijn beroemde reizen ging maken, en dus ook nog voor de vestiging van de Portu geesche kolonie te Goa, toen da Gama, ten behoeve van Don Manuel van Portu gal, onderkoning van India werd. In die dagen kende men Indië nog niet anders dan als een fabelachtig land, de woon plaats van negers, waar alles even too- verachtig en mysterieus was; de kennis van het Oosten was onder onze voorouders nog maar heel miniem. De tweede van Don Juan's reizigers Peter de Corvilhan, was gelukkiger dan zijn kameraad. Hij kon later rapporteeren, dat hij den volksstam van den Priester John gevonden had, bij de Roode Zee, na eerst de geheele Egyptische kust te hebben afgeloopen. Hij werd door den Priester zeer gastvrij ontvangen en bracht vele gelukkige uren bij den merkwaardi- gen monarch door. Portugeesche geschied schrijvers verhalen hoe Priester John ver rukt was, den groet van Koning Juan in zijn eigen taal te kunnen lezen en zij meenen dat deze taal Chaldeeuwsch was. Peter de Corvilhan ondervond echter REVOLUTIE IN PORTUGAL? Deveige Simees vroeger gezanT te "Ber lijn en onlangs als zoodanig benoemd te Weenen, wordt beschuldigd van samenzwe ring tegen de regeering en zal ter disposi tie worden gesteld. Het Journal bevat een telegram volgens hetwelk een nieuwe poging tot revolutie in Portugal mislukte. Oproermakers be- hoorende tot de radicale partij, waren voornemens het fort van Sanzose stormen derhand te nemen en de republikeinsche garde te interneeren en vervolgens naar het paleis Balem te marcheeren. De regeering, die ongetwijfeld c*p de hoogte was,, zou order geven tot het con- centreeren van militairen en politie. Terwijl bommen ontploften op de hoogte van Dopima, vanwaar ook gevuurd werd, begaven de minister-president en den mi nister van oorlog zich naar het pale'is van den civielen gouverneur, namen daar de leiding der ordemaatregelen op zien en bevalen de onmiddellijke sluiting van alle café's en clubs en een streng in het oog houden van alle voertuigen in de straten van Lissabon. De rust was spoedig weer gekeerd. O— MUITERIJ TE SALONIKI. Aan de „B. Z." wordt uit Athene ge meld, dat, nadat de muiters zich hebben overgegeven, te Saloniki een groote betoo ging voor Pangalos plaats vond. Een telegram werd aan Pangalos gezon den, waarin namens de burgerij en het gemeentebestuur de poging ten scherpste veroordeeld wordt. De orde is te Saloniki geheel hersteld, en overal in het land heerscht rust. Te Athene hebben zich geen incidenten voorgedaan. De drie hoofdleiders zullen voor een bijzonaeren krijgsraad te Athene terecht staan, die ook over de andere (Officieren en de troepen vonnis zal spreken. Het is gebleken dat leger envloot trouw aan Pangalos zijn. Het grensverkeer tusschen Zuid-Slavië en Griekenland, dat stopgezet was, is weer hervat. In totaal zijn er 18 officieren gearres teerd en naar Saloniki getransporteerd, waar zij reeds voor den krijgsraad zul len terecht staan. Politieke vluchtelingen, die over de grens zijn gekomen, melden dat de (On tevredenheid tegen Pangalos voortdurend toeneemt. Volgens de bladen, is de vroegere gou verneur-generaal van Saloniki, {gearresteerd. Deze arrestatie is meer bedoeld als voor zorgsmaatregel. O— KLOKKETOREN INGESTORT. De hooge klokketoren der Dalbadekerk in Frankrijk, een historisch gebouw uit de vijftiende eeuw, is ingestort; drie hui- veei moeite om uit het gastvrije oord weg te komen, aangèzien Priester John niets liever wilde, dan dat hij zich in zijn land vestigen zou en een vrouw nemen. Hij bood hem zelfs slaven aan, bouwland en andere rijkdommen, maar Peter de Corvilhan was ëen ronde, jonge zeeman die alweer heimwee gevoelde naar het ruime sop en bovendien trotsch was, een goed rapport aan Koning Juan te kun nen brengen. Het schijnt later uitgemaakt te zijn, dat het jand van Priester John, Ayssinië was en dit vertelt men dan ook tegenwoordig altijd bij het merkwaardige verhaal van het vreemde Christen-ras. Wat wij echter nu van Ayssinië weten is, dat de bevol king daar alles behalve blank is. RIDER HAGGARD'S STANDPUNT. Telkens en telkens weer kwam het sprookje van Ijet witte ras, dat leefde in Centraal Afrika, onze oudere schrijvers verontrusten. De bekende Engelsche ro mancier Rider Haggard, maakt er nog melding van in „King Solomon's Mines", in Nederland bekend als de „Diamantmij nen van Koning Salomo", en neemt daar tevens een zeker standpunt in ten opzichte van dit witte ras. Hij neemt als meest waar schijnlijk aan, dat het Israëlieten waren, die van het gouden Ophir Zuidwaarts ver dreven werden en een kolonie stichtten in het land, dat wij nu als Noordelijk Rhodesia kennen. Welke verklaring men echter thans mag gevonden hebben, zeker is het - dat de verhalen over Priester John en zijn blan ke volgelingen, de directe aanleiding ga ven tot ettelijke kruistochten en dat daar door Portugal en ook Engeland zich lang zamerhand tot groote koloniseerende mo gendheden ontwikkeld hebben, vooral toen Vasco Da Gama eenmaal de juiste we gen had weten te vinden. zen werden bedolven, er zijn twee dooden en een gewonde maar men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. ZWARE BOSCHBRANDEN. Nabij Venlo heeft op Duitsch gebied een zware bosch- en heidebrand gewoed in den omtrek van het kasteel Kriecken- beek op c.a. 500 Meter van de grens. Het kasteel ligt te midden van oude, zware bosschen, die prachtig zijn onderhouden. o— IN DEN VAL. De persoon die indertijd te Veenendaal door inklimming in een bovenlicht bij de fa. Jansen en Wijnberg en Co., zich toe gang verschafte tot den winkel en de lade lichtte, is te Nunspeet gearresteerd. Het is iemand zonder vaste woonplaats en reeds van zijn 15e jaar in een opvoedings gesticht geplaatst. In September j.l.werd hij meerderjarig en tevens in vrijheid ge laten. Na zijn vrijheid begon hij opnieuw, o.a. te Veenendaal, Ede, Soest, Heerde, en tal van andere plaatsen. Toen hij zich te Nunspeet op een nacht door het bo venlicht werkte, kwam hij in aanraking met een rolgordijn, dat met veel geraas naar beneden viel. Bang voor ontdekking sprong hij in haast op zijn fiets... om in de armen te vallen van twee nacht wakers, die hem staande hielden, wegens rijden zonder licht, verbaal tegen hem op maakte, en omdat hij op bloote voeten fietste, naar het bureau brachten, waar alles spoedig uitkwam. LANTAARNPAAL OP EEN KINDERWA GEN GEVALLEN. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een kindje van 11 maanden op zeer bijzon dere wijze aan den dood ontsnapt. Om halfvier naderde op de kruising Jan Luy- ken- en Hobbemastraat een j>ersonenauto, die om de aldaar liggende verkeersschild- pad wilde heenzwemmen. De dame, die den wagen bestuurde, raakte echter de kluts kwijt, doordat uit de richting Mu seumplein een vrachtauto naderde. Dank zij haar slechte stuurkunde reed ze met haar wagen tegen een lantaarnpaal staan de op den hoek der Jan Luykenstraat en de Hobbemastraat. De paal brak en viel gelukkig niet met een te groote kracht op een juist passeerenden kinderwagen, waarin het bewuste kindje van elf maan den lag te slapen. De wagen kreeg een hevigen klap. Het kind werd in allerijl naar een dokter gebracht, die bevond, dat geen lichamelijk letsel was ontstaan. o— VERDUISTERING. Een bediende der fa. Prins' Ohefa- brieken, die verdacht wordt van verduiste ring van f 18.000 is vermoedelijk naar het buitenland uitgeweken. De fraude liep al over enkele jaren, Don Juan bleef na het binnenkomen der schaarsche berichten niet stil zitten. Hij rustte weer spoedig drie groote sche pen uit, met het doel alles van Priester John te weten te komen. Het commando droeg hij op aan Janifante, die onge lukkigerwijze stierf op het oogenblik dat de vloot uit zou varen. Het commando werd toen opgedragen aan Vasco Da Cama, die tot dusver niets van zich had laten hooren en bij wien nie mand eenige bijzondere kennis der Zee vaartkunde veronderstelde. Zelfs had hij zich meermalen laatdunkend over deze we tenschap uitgelaten, overtuigd als hij was, dat de beoefening er van beneden zijn edele waardigheid was. Waarschijnlijk was het voor Koning Juan reeds voldoende, dat Vasco's vader een aanzienlijke post had waargenomen aan het hof van Don Al fonso, Juan's koninklijke grootvader. EEN MOEILIJKE REIS. Vasco Da Gama was een ruwe man, van een onaangename verschijning en een opvliegend karakter. Autoriteiten op ge schiedkundig gebied twijfelen nog heden ot Vasco wel de groote ontdekker geweest is, waarvoor wij hem houden en velen zijn geneigd in zijn broeder, Paulo Da Gama, den eigenlijken leider der kruis tochten te zien. Paulo Da Gama was de oudste en Vasco zelf scheen in hem den veei bekwameren zeeman te cr':en :en, daar hij er bij den uitvaart besche.den op aan drong, dat de koninklijke standaard ge- heschen werd op het schip van zijn broer. Zooals de meeste ontdekkingsreizigers uit dien tijd, had ook Vasco Da Gama te kampen met de ontevredenheid en muiterij van het scheepsvolk, dat reeds na vijf maanden, juist toen Sint Helena in het gezicht kwam, naar Portugal terug wilde, aangezien iedereen overtuigd was, nimmer het groote doel te zullen bereiken. Da en voortdurend bleven er „bedragen zit ten", totdat met de Paaschdagen werd vastgesteld, dat er verduistering in het spel moest zijn. O INBRAAK EN MISHANDELING. Te Nieuwenhagen is ingebroken in de woning van de 66-jarige weduwe R. De weduwe werd wakker en maakt alarm. Daarop sloegen de inbrekers haar neer. Een 14-jarig meisje wekte door haar ge schreeuw de buren, die toegesneld kwa men, waarop de inbrekers snel de vlucht namen. De toestand van de bejaarde wed. is ernstig daar zij veel bloed heeft ver loren. O VEROORDEELD. Voor de Rechtbank te Zutfen stonden Zaterdag terecht de Markelosche boeren B. H. H. en T. J. V. in verband met een vonnis, waarbij zij wegens doorsteken van een dam tijdens den watersnood in Jan. tot een maand gevangenisstraf waren ver oordeeld. Zij hadden een dam doorgesto ken om hun land te vrijwaren voor over strooming. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. OVERREDEN. Het tienjarig dochtertje van v. d M. te 's-Gravenzande, dat vorige week onder een lorrie der W.S.M. geraakte, is in het ziekenhuis te Den Haag aan de bekomen verwondingen overleden. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdagmiddag is op den onbewaakten overweg tusschen Liesbosch en Leur door een losse machine komende uit de rich ting Breda een doofstomme vrouw van ongeveer dertig jaar overreden en onmid dellijk gedood. EEN STATION0 VERROLD. Het station van de Gooische stoomtram te Blaricum heeft geen alledaagsche ge beurtenis beleefd. Na het gebouwtje ontdaan te hebben van dakpannen, schoorsteenen enz. enz. is men begonnen dit te verrollen tot op het terrein gelegen naast de bakkerij J. aan de Huizenstraat. o KIND VERBRAND. Te Emmer-Compascum kreeg ^n drie jarig kind den inhoud van een ketel ko kend water over zich heen. De kleine werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar het kind overleden is. o 'OPBRENGST WATERSNOOD. Bij de alg. watersnoodcommissie is tot heden ingekomen aan giften qen bedrag van t 4.049.629.21. o— OVERREDEN EN GEDOOD. Te Wageningen is de 32-jarige koopman G. Klaassen bij het afrijden van den hollen weg van zijn wagen gevallen en gedood. Gama wist echter zijn gezag te handha ven en landde, na een zware en moeilijke reis, waarbij hij veel en hard te verduren had van de aanhoudende stormen, aan de Westkust van Afrika. Acht maanden nadat hij Lissabon verlaten had, zeilde hij om Kaap de Goede Hoop. Dit was in 1487. De tijd, welke er met deze reis verlo ren ging, toont wei heel duidelijk aan, met welk een groote moeilijkheden de oude zeelieden te kampen hadden. Tegenwoordig toch, maken wij dezelfde reis in enkele weken. In vroeger dagen bleet men ook steeds zoo dicht mogelijk langs de kust varen en het feit, dat Da Gama voortdurend in open zee verbleet en dus feitelijk telkens uit den koers raakte, moet worden toegeschreven aan storm en tegenwind. Om dit op rekening te stellen van zijn gebrekkige kennis der Zeevaartkunde, is onbillijk, aangezien hij telkens als het weer dit toeliet, de kust weer opzocht. ZAKEN VOOR ALLES. Da Gama was een der eerste zeevaar ders die rekening hielden met de ster renhoogte, door middel van een zeer pri mitieven afstandmeter. Deze meter schijnt een zeer vervaarlijk en wonderlijk instru ment te zijn geweest, het was uit hout ver vaardigd en eischte drie man om het te bedienen. .De uitvinder was vermoedelijk een Joodsche sterrenwichelaar aan het Por tugeesche hof, met name Zacuto, dieo.a. ook den goeden afloop van Vaco's reis in den stand der sterren gelezen had. Zijn geleerdheid bestond uit een eigenaardig mengsel van bijgeloof en studie-resultaat. De Jood was ook de auteur van de (vermoedelijk) eerste Almanak voor jL&c- vaaraers en zijn nautische tabellen wijken al zeer veel at van de toen bestaande en erkende gewoonten en gebruiken op zee. Haul van Heusdon !6na,deLanptraat en ie erwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1