Eerste Blad ^nd van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden, Mo, 4596. Woensdag 21 April 1926, GRATIS ERA LUXE DOOS StOYRONS liniteiilaiidsch Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ac irte-idën van 1—b egels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. n oote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 1 jrden tot Dinsdagmiddag 1 uar en Vriidagmor?*" 9 uur u "wacht. BET NIEUWE MODEBLAD (2e uitgave), hetwelk wij voer or.ze lezeressen tegen zoo billijken prijs verkrijgbaar stellen, biedt du jaar wederom iets bij zonders. Aan de eerste 3000 nieuwe abonré'*, die zich met ine-ang van 1 April 1926, en zulks vóór 15 Mei a s., als abonné op het Nieuwe Modeblad laten inschrijven voor minstens twee kwartalen, zullen de Uugeveis een fraai geschenk zenden. De nieuwe aboniié's zullen zelf kunnen kiezen tusschen óf een DOOS KW ATT A-BON BONS, fraai verpakt, merk Carmen, óf een GROOT TABLET KWATTA CHOCOLADE. Het merk Kwatta waarborgt de kwaliteit. Daarenboven ontvangen nieuwe abonré's, voor zoo ver de voorraad strekken zal, gratis de aflevering van 15 Maart en zullen zij in den loop van het abonnements jaar gratis kunnen deelnemen aan een zeer interessante prijsvraag, waarbij ÏOO kostbare en fraaie geschenken worden uitgeloofd, o.a. een NAAIMACHINE. Degenen,' die reeds abonné zijn op HET NIEUWE MODEBLAD, kunnen even eens de chocolade-premie ontvangen, indien zij, zelf abonné blijvende, één of meer nieuwe abonné's opgeven en nadat deze tenminste 2 kwartilen zullen hebben betaald. HET NIEUWE MODEBLAD, 't welk 2 maal per maand verschijnt, geeft in elk nummer een overvloed van modellen der allerlaatste mode, voor eiken leeftijd en elke figuur, beroeps- en onder kleeding, kinderkleeding voor jongens en meisjes, een prachtige handwerkenrubriek, modesnufjes, enz. enz.alsmede 2 Knippatronen- bladen. De prijs hedraagt slechts 95 cents, per post f125 per kwartaal- Wilt U het Cadeau terstond ont vangen Zendt dan omgaand een postwissel voor 2 kwartalen (tl.90, of voor toezen ding per post f2.50) aan den Uitgever dezer Courant en vermeldt daaropvoor 2 kwartalen Modeblad eri tevens, welke der beide chocolade-premies men wenscht te ontvangen. Degenen, die de twee kwartalen niet vooruit wenschen te betalen, kunnen de chocolade-premies eerst later ontvangen. DE UITGEVER. Tusschen Duitschland en Rusland schijnt meer een geest van toenadering te heer- schen. De besprekingen, die tusschen beide landen worden gevoerd over een verzeke ringsverdrag, wekken algemeene onrust. Uit Londen wordt wel bericht, dat de Britsche officiëele kringen, geen ongerust heid koesteren en dat er geen aanleiding tot ongerustheid bestaat, omdat de bedoelde onderhandelingen absoluut niet indruischen tegen letter en geest van Locarno. Achter dit opvallende optimisme moet zich echter, volgens sommige berichten uit Londen, een diepe onrust verbergen, ter wijl in sommige kringen openlijk wordt erkend dat hier al het eerste gevolg merk baar is van de troebele politiek, welke de Ententemogendheden, Groot Brittannië aller minst uitgezonderd, de vorige maand in Genéve gevoerd hebben. Ondanks alles, zoo luidt de conclusie van een beschouwing van den diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph, vormt de Duitsch Russische toenadering iets onge zonds, al ware het alleen reeds om den aard der gezindheid en de plannen der huidige Russische regeering. Deze zou niet bij Duitschland op de sluiting van een dergelijk verdrag aan dringen, indien ze niet geloofde van dit land op deze wijze gebruik te kunnen maken voor bepaalde intrigues b.v. het verwijderen van Duitschland van Genève. Voor Groot- Brittannië, maar ook voor Italië, zal het van bizondere beteekenis zyn, de mogelijke uitwerking der Duitsch Russische toenadering op de Turksche regeenng te observeeren. Al moge het ook niet de bedoeling der Britsche diplomatie geweest zijn een Europeesch concert® tegen Rusland tot stand te brengen, zoo is het toch een harer hoofddoeleinden geweest een Duitsch- Russisch bondgenootschap tegen de Wester- sche mogendheden te beletten en zoodoende is de loop der jongste gebeurtenissen aller minst iets, waarmede ze zichzelf kan ge tuk wenschen. Alzoo dragen die staatslieden en mogendheden, welke m de vorige maand Duitschland de toetreding tot den Volken bond ontzegd, en dit land den weg naar Moskou opgedreven hebben, inderdaad een zware verantwoording. Men acht de vrees, dat een der zwaarste punten der Europeesche politiek zich in de toekomst in Midden- en Oost-Europa gaan vormen niet ongegrond en vreest dat dit deel een vuurhaard zal worden, die eertijds de Balkan was. Zondagmorgen om 11 uur zyn de drie afgezanten voor de vredesonderhandelingen der Riffkabylen in het kamp van Berteaux aangekomen. Spoedig daarop verschenen ook de Fransche en Spaansche onderhande laars. De eerste byeenkomst was aan de algemeene kennismaking gewijd en de be sprekingen werden in den namiddag voort gezet. Generaal Simon heeft het voeren der vredesonderhandelingen afhankelijk ge steld van de volgende drie voorwaarden le. moet bij het onderzoek der volmachten van de Riffgedelegeerden met alle duidelijk heid blijken, dat de gedelegeerden uit aam van alle Rifïstammen en niet van Abd-el-Krim alleen optreden. Ten tweede moet een algemeene wa penstilstand worden gesloten, waarbij de bezetting van de punten, die uit strategisch oogpunt van belang zyn ter verzekering van de Fransche troepen legen alie ver rassingen, beperkt zal blijven tot de be zetting van de stellingen, welke thans door iulariders zijn bezet, door geregelde troepen. De door Abd-el-Krim voorgestelde neutra liseering van een bepaalde zóne wordt onaannemelijk geacht. 3e, stelt generaal Simon den eisch, dat Abd-el-Krim uit het Rifïgebied zal worden verwijderd. Sommige bladen spreken er zelfs reeds van, dat Abd-el-Krim, te Biarritz zal worden geïnterneerd. Volgens de vPetit Parisien® is echter bij de eerste besprekingen reeds gebleken, dat het programma der afgezanten van Abd-el-Krim zeer ver afwijkt van de voorwaarden, welke voor een wapenstilstand worden gesteld, en eveneens van de vredes voorwaarden der Fransche en Spaansche regeeringen, vooral wat betreft het vraag stuk der verwijdering vaa Abd-el-Krim. Vergadering van den raad der gemeente WIJK c.a. op Vrijdag 16 April v.m. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. van Dove ren. Secretaris: WelEd. Heer Sluijmers. Aanwezig de beide wethouders en de leden B. v. Wijk en G. P. L. Bouman. Afwezig de leden J. v. d. Pol, G. v. d. Pol en R. van Rijswijk. Na opening op de gebruikelijke wijze leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd wor den vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit waarbij aan den heer J. v. d. Pol een stukje grond in erfpacht is afgestaan. Bericht van Ged. St. dat nog eenige aanmerkingen op de begrooting 1926 zijn gevallen, alvorens de gemeentebegrooting voor dit jaar goed te keuren zag het college alsnog de verlangde wijzigingen aangebracht. De Voorzitter zegt dat de aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, dat B. en W. voor hunne houding in deze wel eenigen grond bezitten, dat het B. en W. evenwel het beste voorkomt Ged. St. hun zin te geven. De heer v. Wijk voelt er wel iets voor' als Ged. St. geen gelijk hebben er tegen in te gaan, men zit hier zoo dikwerf voor apenkooi. De Voorzitter merkt op, dat er veel aan verbonden is, eer men tenslotte ge lijk krijgt, zoodat het B. en W. gewenscht voorkomt Ged. St. hun zin te geven. Men blijft met een niet goedgekeurde begroo ting zitten, waarop slechts betalingen tot de helft der geraamde bedragen mogen plaats hebben en al krijgt men ten slotte gelijk, wat heeft men dan nog bereikt. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten de verlangde wijzigingen aan te brengen. Verzoek van J. Treffers c.s. Deze bewoners van het Katelijnesteegje verzoeken om aldaar van gemeentewege een pomp te doen slaan, omdat het sloot water daar onbruikbaar is als drinkwater. De Voorzitter zegt dat er slechts drie gezinnen wonen, hij kan dus niet an ders doen dan adviseeren niet op het ver zoek in te gaan, betrof het een druk bevolkte buurt dan was het verzoek te overwegen geweest. De heer v. Wijk gelooft wel, dat het slootwater daar slecht is en niet geschikt voor drinkwater, hij zou eens willen doen informeeren waar in de buurt goed drinkwater is te krijgen, altijd bij de buren te moeten aankloppen is vervelend. De heer Bouman komt het vreemd voor, dat het slootwater daar slecht zou zijn, iedere 24 uur kan Aalburg van uit de Nieuwe Maas bevloeid worden. De heer v. d. Velden verklaart dat| het water daar slecht is. Ook de heer v. Wijk zegt dit, of de fout hiervoor bij het Polderbestuur ligt, weet spr. niet, dit zou evenwel te onder zoeken zijn. De heer v. d. Velden zegt, dat in een hoofdartikel v. h. Nieuwsblad van Heusden nog kort geleden, de gemeentebesturen op hun plicht zijn gewezen om zooveel mogelijk te zorgen voor goed drinkwater. Goed drinkwater is een groote factor, of dit nu vier of twintig gezinnen betreft, dit blijft hetzelfde. Als deze vier zich niet van goed drinkwater kunnen voorzien rust op het gemeentebestuur de plicht. Een waterleiding voor zich alleen kan de gemeente niet exploiteeren, het geheele land van Heusden en Altena zou dan moe ten samenwerken. In een der vergaderin gen die hier gehouden zijn over het Noor derafwateringskanaal, is door iemand ge zegd, mensch en dier behoeven hier goed drinkwater en dat is zoo. De dieren kunnen het water nog gebruiken, doch de men- schen niet. Voorzitter. Wij kunnen voor drie men- schen toch geen pomp gaan slaan, dan zou er bij de begrooting op gerekend moeten worden en zou men jaarlijks een bedrag moeten uittrekken voor het slaan van 'pompen. Als de pompen eenmaal gesla gen zijn haalt men er geen water want dan is dat slecht, men ziet het weder aan de pomp die geslagen is bij J. de Poorter. v. Wijk. Ik heb daarnaar een onderzoek bij den veldwachter ingesteld, deze ver klaarde dat er den vorigen zomer schrik kelijk veel water is gehaald en dat de omwonenden de pomp niet gaarne zouden missen. Voorzitter. Het is niet waar, als men er zomers water haalt, doet men dit ook 's winters. Ik heb er met de sneeuw spe ciaal op gelet, maar er werd geen drop pel water gehaald. v. Wijk. Een pomp slaan acht ik daar ook moeilijk. Bouman. Betrof het een groote buurt, dan zou ik er voor zijn, nu ben ik er tegen. Als men let welk een afstand som mige raenschen moeten afleggen eer zij aan een bestaande pomp zijn, dan is deze vaak veel grooter, dan de afstand die deze menschen hebben af te leggen naar de rivier. Voorzitter. Waar pompen voor dienen? Alleen om te knoeien, voor drinkwater enz. gebruiken ze slootwater, want dat is veel beter. De heer v. d. Velden zou toeh voor een beslissing wordt genomen een onderzoek doen instellen. Met dit voorstel gaat de raad accoord. Verzoek van de muziekvereen. „Oefe ning en Uitspanning' om hare muziektent te mogen opstellen op de plaats, waar de afgebroken gemeentewoning heeft ge staan. De Voorz. zegt dat de vereeniging voor haar tent een plaatsje moet hebben, waar ze nu gestaan heeft, was zij een lokmiddel voor de jeugd om er op te spelen. Het gevolg is geweest, dat de vereeniging de tent heeft afgebroken en opgeborgen. Ter toelichting wil spreker nog er aan toe voegen, dat B. en W. de bedoeling heb ben de speelplaats van de school te ver- grooten en er het gedeelte waar voorheen de muziektent stond bij te trekken. Het ijzeren afscheidingshek wordt dan aange sloten op het bestaande ijzeren hek in de kerkstoep en wordt dit doorgetrok ken op het brandspuithuisje. Verder wordt het vrijkomende houten hek met rasterwerk verplaatst om als afsluiting van de speel plaats te dienen vanaf den hoek van het portaal van het gymnastieklokaal naar den bestaanden zerk, waar men dan ook den toegang van genoemd gymnastieklokaal krijgt. Aan het terrein wordt dan een bordje gehangen met verboden toegang en komt de muziektent geheel vrij en afgesloten te staan. De heer v. Wijk vindt het heel goed dat de speelplaats vergroot wordt. Zij is nu werkelijk te klein, door de vergrooting zullen de kinderen meer op het plein blij ven en kan men dit ook verlangen, het steeds toenemend autoverkeer maakt het noodzakelijk, ook de muziektent krijgt een betere plaats. De heer Bouman vindt het plan ook uitstekend. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde vergunning verleend. Vaststelling heffingspercentage voor de Gemeentelijke inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor het percentage vast te stellen op 1,8, het vorig jaar be droeg het 2. Het is bij het Dag. Bestuur nog eens in overweging geweest om nog lager te gaan, doch met het oog op den algemeenen toestand der landbouwers, heb ben B. en W. gemeend den veiligen kant te moeten houden. Het is voor de landbouw geen gunstig jaar geweest het is dus te voorzien dat het belastbaar inkomen lager zal zijn, dit zou al gauw een strop van een of twee duizend gulden kunnen be zorgen, daarom hebben B. en W. gemeend niet te laag te moeten gaan. De heer Roza merkt op, dat'het in elk geval een verlaging van 10 pCt. beteekent, daarbij is het beter geleidelijk te verla gen dan gevaar te loopen dat men het volgend jaar weer hooger zou moeten gaan. Met algemeene stemmen wordt het hef fingspercentage hierop vastgesteld op 1.8. Aanbieding gemeenteverslag. Dit ver lag wordt voor de leden ter inzage gelegd. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger op 26 Maart, waaruit blijkt dat op genoemden datum in kas was f 12710,525, en waarbij alles in be hoorlijke orde is bevonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wegens gekweekte rente, moet op de begrooting der afdeeling Aalburg (Ebbe) een af- en overschrijving plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De agenda is hiermede afgehandeld. Bij de rondvraag informeert de heer v. Wijk bij den Voorzitter of deze als hoofd der politie veel klachten krijgt over vernielzucht van de jeugd. Spr. zegt deze vraag te stellen naar aanleiding van een ingezonden stukje in het Nieuwsblad van Heusden, waarin werd beweerd, dat de gemeenteraad heeft moeten ingrijpen en tengevolge van deze vernielzucht tot ver nieuwing is moeten overgaan. De gemeente heeft een veldwachter en als het geen laster is dan zou deze er niet naar kijken. De vernieling zoii verder de gemeente veel geld kosten. Als de menschen buiten de gemeente lezen, dat men hier zelfs het kerkhof schendt en dit zou waarheid zijn, dan is dat toch wel een beetje te erg, daarom spreker's vraag. De Voorzitter antwoordt dat hem zeer weinig klachten over vernielzucht berei ken, het ingezonden stukje is een leugen geweest. Zeker er kan wel eens een steen zijn uitgehaald, het aankomende geslacht zit niet stil, dat de vernieling door haar aangericht, zoo groot is, dat de gemeente tengevolge daarvan tot vernieuwing is moe ten over gaan dat is niet waar. De heer Roza merkt op, dat hoofdza kelijk de tand des tijds de schuldige is ge weest. De Voorzitter noemt het ge woon slijtage, de bewering van vernie ling is een leugen, die het stukje gezet heeft, heeft het gezet, doch het is on waar. Met de muur in de kerkstoep is het ook al zoo. Zoolang als spr. burge meester is verkeerde deze muur in minder goede conditie. Deze muur is ook ver sleten, de kalkspecie was verteerd, men kon de steenen er zoo uitnemen. Spreker heeft vaak moeite laten doen, als hem klachten bereikten om de aankomende jon gens aan hun broek te doen komen, het is de politie echter niet mogen gelukken. Dat de vernielzucht der jeugd hier grooter zou zijn dan op andere plaatsen, is een leugen. De heer v. Wijk was voor zich over tuigd dat de aangehaalde feiten leugens waren. De heer v. d. Velden heeft ook kennis genomen van het ingezonden stuk en had zich half en half voorgenomen er tegen in te schrijven. De plaats waar de muur van het kerkhof het ergst versleten was, was op één plaats niet langs den open baren weg, een plaats waar niemand komt n.l. in de tuinen van de wed. Bouman en van Garstman. Spreker beschouwt het ingezonden stukje als een hetze tegen de politie, de aangehaalde feiten zijn geraffi neerde leugens. De inzender laat het voor komen alsof politie, gem.bestuur of hoofd der politie nergens naar omzien en de vernielers hun gang maar laten gaan. Dit is niet waar, al zouden de jongens er geen enkelen steen afgehaald hebben dan zou de reparatie toch hebben moeten ge beuren. De politie moet haar dienst doen, daarmede is spreker het eens, doch niet voor alle kleinigheden procesverbaal ma ken, dat is kleinzielig. Hij gelooft dat het beter is dat de politie voordat zij van iedere kleinigheid direct procesver baal maakt eerst een waarschuwing voor af laat gaan, al bezit zij het recht direct in te grijpen. Spreker wil hiermede na tuurlijk niet zeggen dat de politie maar alles moet toelaten. De heer v. Wijk heeft dit feit ter sprake gebracht, omdat het publiek bui ten de gemeente, ook zou weten wat er van het ingezonden stuk waar is. Ieder een is niet genegen op ingezonden stuk ken te antwoorden, cle lezers van dit stukje lezen echter ook het raadsverslag en kunnen dus nu zien dat het leugens zijn geweest. De Voorzitter verklaart nogmaals dat bij hem zeer weinig klachten inkomen, er worden ook weinig processen verbaal ge maakt, het is hier een heel rustige bevol king. Er zijn evenwel altijd menschen die niet kunnen zien dat de jeugd zich vermaakt met spelen. De heer v. Wijk zegt dat het raadslid v. IRijswijk heeft gevraagd om een lichtpunt aan den paal in de Oudestraat. De Voorzitter antwoordt dat de straat verlichting slechts enkele avonden meer brandt. In het najaar worden alle licht punten weer nagezien en zal ook daar een lichtpunt worden aangebracht. De heer v. Wijk zegt, dat de veerman hem opmerkzaam heeft gemaakt op den slechten toestand van een paal aan den aanlegsteiger. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. hiermede bekend zijn, het college zag daar liever een eiken paal en is daarover in onderhandeling, zoodra er een paal is, zal hij worden aangebracht. De heer v. Wijk dringt op spoed aan, de toestand eischt een spoedig herstel. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. 1 miietUiitf mHmflfiHültsMjeLaflüstmtmie orwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1