Buitenland Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Openbare vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Donder dag 15 April, nam. 7 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. heer J. A. Timmer mans. Afwezig de heeren Baggerman en van Wijk. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde is: I 1. Mededeelingen. a. Aanbesteed is het graven der geu len voor de waterleiding. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. b. Van den telegraafdienst is bericht ontvangen dat een telegraafkabel in de straat zal worden aangelegd. In verband hiermede zal de verbetering van de be strating voorloopig worden uitgesteld. c. Een betonnen beschoeiing zal in de Visschersdijk worden aangebracht. d. De heer Straks te Tiel heeft zijne benoeming tot hoofd der school in den Biesbosch niet aangenomen. De sollici tatie is inmiddels weer opengesteld, er zijn thans 5 sollicitanten. 2. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten dd. 24 Maart jl. tot verhuring van de woning waarin het Registratiekantoor gevestigd is. b. Schrijven van hetzelfde college waar in zij goedkeuren de verhuring van de woning in den Biesbosch. c. Schrijven van den heer Reas, waar in hij ontslag verzoekt als lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Dit ontslag wordt eervol verleend. d. Adres van mej. N. C. van der Wiel waarin zij verzoekt haar café ook op feestdagen open te mogen houden. Dit stuk wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. e. Schrijven van Ged. Staten waarin zij mededeelen, dat met de aflossing van een geldleening ten laste van het dienst jaar 1925 in 1926 moet begonnen worden en niet in 1927. 3. Vaststelling van het te heffen per centage gemeentelijke inkomstenbelasting 1926-27. Het heffingspercentage wordt vastge- steld op l3/4 pCt. (Vorig jaar 2 pCt.) 4. Gunning van den bouw der ontwor pen motorboot en beslissing omtrent den in de veerboot te plaatsen motor. De bouw van de motorboot werd gegund aan de firma De Hoop te Hardinxveld. Aan B. en W. werd een blanco crediet verleend voor het aanstellen van een ar chitect belast met de controle en het toezicht bij het bouwen van de motor- veerboot. Na eenige discussies over het nemen van een motor met of zonder voor- warmer werd besloten om een Dieselmotor van de Deutzfabriek te nemen. 5. Heffing en invordering van het schoolgeld voor de U.L.O. school. Geen wijziging werd aangebracht dan alleen dat met aftrek zal begonnen worden voor het tweede schoolgaande kind. 6. Voorstel van B. en W. om de post schoonhouden gemeentehuis met f 100 te verhoogen. Conform voorstel werd be sloten. i Nadat nog verzocht werd de grootste putten en kuilen uit de straat te halen,' sluit de Voorzitter ,daar niemand meer het woord verlangt de openbare verga dering. 16 Gevangenen ontsnapt Uit het tuchthuis in Tennessee zijn 16 arrestanten onder leiding van den beruchten Lee Allen uit de gevangenis ontsnapt. Onder bedreiging met revolvers, die na derhand van hout bleken te zijn, wisten de gevangenen de bewakers in bedwang te houden en in een cel op te sluiten. Onmiddellijk nadat de ontkomen gevan genen hun vryheid hadden herwonnen, braken zy in een groote bank in, waar hun een flinke som geld in handen viel. De politie heeft de inbrekers nog niet kunnen vinden. o 20 personen door reorers in China gedood. Uit Honkon wordt gemeld dat 20 per sonen, mannen, vrouwen en kinderen, ge dood zijn en 150 gewond bij een bommen- aanval door roovers in het dorp Hoksham in Zuid-China. De roovers wierpen 7 bommen in een houten theater, waar de voorstelling aan den gang was. Er speelden zich ernstige tooneelen af. De aanvallers ontkwamen. o Een Itaiiaanich-Grieksch verdrag? In politieke kringen te Constantinopel heerscht groote onrust over berichten aan gaande een verdrag tusschen Italië en Griekenland. De Turksche bladen dringen by de regeering aan op het nemen van de nood zakelijke veiligheidsmaatregelen. o Vliegtuig omlaag gestort Op twintig mijl afstand van Amman is, naar uit Cairo wordt gemeld, een vliegtuig omlaag gestort. Twee inzittende aviateurs kwamen om het leven. Het waren twee Engelsche vliegers, die opsporingen deden naar de twee vermiste Spaansche vliegeniers. o—- Een hois van 12 étages ingestort Bij den bouw van een gebouw van twaalf verdiepingen te Mouskou heeft zicb een verschrikkelijke ramp voorgedaan. Het geheele gebouw stortte in en begroef een groot aantal werklieden. Van degenen, die op de bovenste verdiepingen aan het werk waren, is er niet een gered. De juiste oorzaak is niet bekend, doch het staat vast, dat de ramp het gevolg is van nalatigheid, daar men het nemen van de noodige veiligheidsmaatregelen heeft ver zuimd. o Posttrein gederailleerd De posttrein van Rostow naar Kiejew is gederailleerd. Twee wagons werden verbrijzeld. Twee personen werden gedood en acht gewond. o Ernstig auto-ongeluk by de manoeuvres. Bij de te Herzig gehouden manoeuvres verloor de bestuurder van een transport auto in een scherpe bocht, de heerschappij over zyn 'stuur, waardoor de wagen tegen een muur opreed, dien vernielde en in volle vaart van een wijnberg naar beneden viel. De auto sloeg driemaal over den kop en viel door bet dak van een boerenhut, die volkomen vernield werd. Van de 20 man, gelukte het eenigen uit den wagen te springen, maar 3 soldaten waren on middellijk dood en tien anderen zyn levens gevaarlijk gewond. o Gevolgen van bijgeloof Te Capelladss, een dorp in Californië, is een afgrijselijke moord gepleegd. Een inwoonster dezer buurtschap had bij de autoriteiten aangifte gedaan van de ver dwijning van haar eenig zoontje van 7 jaar. Niet lang daarna vond men het lijkje naet afgesneden hals en na een medisch onderzoek bleek, dat zich geen druppel bloed meer in het lichaampje bevond. Men veronderstelt, dat het kind als slacht offer van een in Spanje algemeen verbreid bij geloof is gevallen. Men vermoedt n.l. dat het kind is vermoord, teneinde het bloed ter genezing van een tuberculoselijder te gebruiken, te meer wijl dergelyke gevallen van fanatiek bijgeloof meermalen in Spanje zyn voorgekomen. De zieke zou het kin derbloed dan hebben opgedronken. o— De Zomertijd in Engeland De zomertijd in Engeland is gisterochtend om 2 uur begonnen. o Zeven personen lerend verbrand Bij een brand in een boerenhofstede in Nieberstadt bij Tromsö zijn, volgens een talegram uit Oslo, twee volwassenen en vijf kinderen verbrand. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. HEUSDEN. De Emmabloem-eoliecte, ten behoeve van het fonds voor tuberculose bestrijding, zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag a.s. Maandagavond botsten twee wiel rijders op de stoep naby de Conservenfa- briek tegen elkaar, doordat een der wielrijders verkeerd uitweek. Wunder boven wonder bekwam alleen de eene persoon aan zyn rijwiel eenige schade, zoodat het ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen. Zondag j.l. speelde de pas opgerichte Voetbalvereen. «Juliana®, alhier, haar eerste vriendschappelijke wedstrijd tegen de Zustervereen, «H.E.C.® uit Waalwijk. Voor den aanvang der wedstrijd werd door den aanvoerder van «H.E.C.® aan den aanvoerder van «Juliana® een bloem stuk aangeboden, als bewijs van sympathie welke zijn club voor «Juliana® gevoelt. De aanvoerder van «Juliana® dankte voor dit bewijs van vriendschap en sprak de hoop uit, dat, zoodra «Juliana® in het bezit van een beter terrein is gekomen, zij «H.E.C.® nogmaals zou mogen uitnoo- digen. De uitslag was een 61 overwinning voor «H.E.C®, doch wij vertrouwen, dat «Juliana« hierdoor niet ontmoedigd za. worden, daar alle begin steeds moeilijk isl Wij hopen, dat «Juliana® steeds mede werking en steun van de Heasdenaren zal mogen ontvangen, daar alleen dan een vereeniging kan blijven bestaan. Hedenavond houdt de Heusdensche Pluimveevereeniging om half acht een ver gadering in het «Wapen van Amsterdam, ter verkiezing van een definitief bestuur ALMKERK. Onze vroege dorpsgenoot de heer J. B. is naar wy vernemen, met ingang van heden, benoemd tot bedrijfs leider v. d. Coöp-stoomzuivelfabriek te Baambrugge. Dezer dagen had de Landbouwer F. v. V. alhier het ongeluk doordat het paard schrok, met zijn gespan te water te geraken. Gelukkig wisten eenige be hulpzame handen kar en paard op droge te werken. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. In verband met de Landarbeiders- wet 1918 is j.l. Zaterdag te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) met aanvankelijk 26 leden, eerie vereeniging opgericht. Welke ten doel heeft den Landarbeider, op eene gemakkelijke wijze te voorzien, van een eigen huis en tuin. ANDEL. Zaterdagavond j.l, gaf «An- del's Fanfarecorps onder leiding van den Heer W. J. Philipse, in het het gebouw der o.m. openbare School hare tweede wiiiteru'tvoering. Nadat de uitvoeering op de gebruike lijke wijze was geopend, werd tot afwer king van het welvoorziene programma over gegaan. De verschillende muzieknummers die ten gehoore werden gebracht, getuigden van ernstige studie, onder bekwame leiding. «Andei's Fanfarecorps® leverde dezen avond het bewijs, dat het in de afdeeling «Uit- muntendheidc in alle opzichten thuis be hoort. Ook de voordrachten en samenspraken vielen zeer in den smaak van het aanwe zige publiek. Van de voordachten moeten vooral genoemd worden «Ik zou ze vragen door H. Naaijen en «De nul van lijst elf® door G. Naaijen. Beide stukken werden uitstekend vertolkt en het spontaan ap plaus der aanwezigen getuigde van waar deering en warme belangstelling Het blijspel in twee bedrijven «De kei zer komt® was evenwel verreweg het mooiste nummer van dezen avond. Vooral de heer De Cloe trad hierin op den voor grond en toonde zich een voortreffelijk ac teur. Als «Keizere was hy geheel in een hern passende rol, Zijn spel was onver getelijk. Ook de heeren G. Naaijen, als «Kastelein® en Kraajje als «Cees de Krab- ber« speelden zeer verdienstelijk, terwijl de heer Versluijs in zijn rol als «Burge meester® ook zeer goed op zijn plaats was. Andei's Fanfarecorps kan met genoegen op deze in alle opzichten wel geslaagde uitvoering terugzien. Bij gehouden aanbesteding is het plaatsen van een ijzeren heining bij het gemeentehuis opgedragen aan J. Garstman voor de som van f297. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat geregelde vraag, doch de prijs is terugloopend. Zy worden verhan deld aan 80 cents per K.G., levend gewogeD. De handel in jonge biggen wordt levendiger en deze zijn bepaald duur. Men besteedt van f 18 tot f27 per stok. Jonge lammeren gelden f 12 a f18 per stuk. CAPELLE. J.l. Viydagavond 7 uur hield de Landbouwvereeniging alhier een ledenvergadering by den heer J. Treffers te Vrijhoeve Capelie onder voorzitterschap van den heer A. M. Rijken. De voorzit ter opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Tonkes Struif, zuivelconsulent te Breda, die op verzoek der vereeniging was over gekomen om een lezing te houden over het nut eener controle-vereeniging. Hier bij memoreerde spreker hoe by de laatst gehouden vergadering van de Coöperatieve- Zuivelfabriek deze vraag naar voren was gebracht door den heer Millenaar en de voorzitter van genoemde fabriek na eenige bespreking het wenschelijk achtte, dat het initiatief te dezer zake genomen werd door de landbouwvereeniging. Naar aanleiding zal deze aangelegenheid hedenavond een punt van bespreking uitmaken. Ten zeer ste wordt op prijs gesteld de bereidwillig heid van den referent voor dezen avond. Na afhandeling van punt 1 der agenda betreffende aankoop van granen en kunst meststoffen werd het woord gegeven aan den heer Tonkes Struif. De geachte spre ker vond het een verbydend teeken, dat ook hier het initiatief was genomen om te geraken tot de oprichting van een controle- vereeniging, welke verbaod houdt met een fokvereeniging. Hierby liet hij duidelijk uitkomen bet groote nut van eerste klasse fokdieren en zette tevens in den breede uiteen hoe gewichtig het voor de melk boeren is wanneer men eerste klasse melk vee heeft, zoowel uit een oogpunt van de hoeveelheid als de kwaliteit der af te le veren melk. Doch dit zou eerst dan uit komen wanneer men in staat was de melkerij naar behooren te kunnen contro leeren, omdat door de controle aan den dag zou moeten komen welk melkvee aan gehouden en welk verkocht zou moeten worden. Een en ander werd met cijfers aangetoond Duidelijk werd uiteengezet hoever men hier achter stond bij andere deelen des lands. Wat de kosten betreft, die aan de op richting eener zoodanige vereeniging zijn verbonden, deze behoeven niet als een be zwaar te worden beschouwd, terwyl het nut dat hierdoor verkregen kan worden ruimschoots opweegt tegen de te maken uitgaven. Naar schatting zouden de kosten f 4.a f 5.per koe bedragen, welk bedrag naar mate der toename van het aantal koeien zou dalen. Het vetgehalte bedraagt thans alhier gemiddeld 3.20, maar zou, wanneer eenmaal een dergelijke ver eeniging was opgericht en alles naar be hooren geschiedde, zeer zeker stijgen, gezien de gunstige condities waarin men in deze streek verkeerde. Een goede en winstge vende veestapel zou hierdoor tot stand komen en spreker hoopte dan ook dat spoedig een dergelijke vereeniging te dezer plaatse zou opgericht worden. Hierna werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, terwijl de heer Miilenaar een en ander uiteenzette omtrent den stand van zaken teGenderen alwaar een dergelyke vereeniging bestond. Hierna bedankte de voorzitter den inleider voor zijn keurige lezing en sprak den wensch uit dat de nuttige wenken van dezen avond er toe mochten leiden om spoedig een flinke con trolevereeniging tot stand te brengen. Thans gaven zich staande de vergadering een 16 tal leden op. Daar niemand meer iets had te vragen of in het midden te brengen werd de vergadering gesloten en ging iedereen hoogst voldaan huiswaarts over dezen aangeuamen leerzamen avond. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. a. d. Loonscheridijk Ds. Muller uit Enter. DUSSEN. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft eervol emeritaat verleend om gezondheids redenen aan Ds. D, van Luttervelt, pre dikant aihier, met ingang van 15 Oct., en aan Dr. H. H. Meulenbelt, predikant te Oosterhout, wegens meer dan 40 jarigen dienst in te gaan 1 Juii. Bij de aanbesteding van het met selwerk voor een nieuw te bouwen woning voor den Heer S. aihier werd het werk gegund aan den iaagsten inschrijver L. v. d. Staak te Heusden voor f 1350.-—, 's GRAVENMOER. Nu het postkantoor te Waspik is omgezet in een hulpkantoor, ressorteert ook deze gemeente onder het kantoor te Waalwijk. RIJSWIJK. Zaterdag 17 April gaf de Chr. Gem. Zangvereen. «De Lofstemt haar uitvoering met medewerking van de koren «Sursum Corda® te Andel en «Looft den Heer« te Sleeuwyk. De eere-voorzitter, de heer Visser opende met een kort woord de uitvoering. In drie gedeelte's werd daarna uitge voerd «Het ééne noodige® Cantate van J. G. van Herwaarden. Frisch en klankvol zetten de drie ge combineerde koren in, om daarop somber en geducht ons te vertolken het Ie en van zorgen en strijd. Weemoedig zongen ze van oogen vo! tranen, klagend klonk de kwellende smart, droevig het drukkende leed, eerst in de sopraan-solo, toen in het volle koor, dat het eerste gedeelte eindigde met te beffen het hart tot den Vader. Een «Romance® die in diepe celmuziek met pianobegeleiding ons door de heeren van Aken en v. d. Nat werd verteld gaf een prettige afwisseling. In «Verlangendat ook op cello en piano volgde genoten wij meer van rustige klanken die teêr trillend ons hart met ver langen vervulde. Het tweede gedeelte van de Cantate begon met een vrouwenkoor, waarop volgde een mannenkoor, dat met fortissimo over ging in het volle koor, dat in een dank toon eindigde voor den God wiens glorie ons tot danken dringt. Een klein koor zong even rustig van den zegen die het leven wezen kan, wat door het volle koor werd bekrachtigd met de eisch van den arbeid die zulk een leven stelt, om het tweede gedeelte te sluiten met den grondtoon der cantate «Een ding is noodig, één slechts één,® «Andante® en Menuet® op ceile en piano gaven ons veel te genieten. Mej. v. d. Boom die in de cantate de sopraan-solo zong, gaf ons ook nog de solo «O I heb toch lief.® Haar stem is klank vol en zuiver. Het laatste gedeelte werd ingezet door piano, die door den heer van Aken bespeelt, de geheele cantate begeleidde. Hierop volgdde twee solo's die eindigden in een duet, waarop na enkele maten rust een kinderkoor, in den vorm van enkele lichte damesstemmen volgde. Toen werd in het slotkoor als een heer lijke triumfzang aangeheven de eere Gods, die door geen macht zich laat scheiden van degene die het eene noodige begeert. Wij hebben genoten van het muzikale gedeelte van dezen avond, wij hebben be wondering voor den directeur der koren voor zijn prestatie. Alles was wel niet volmaakt, het telkens invallen der ver schillende partijen, was dikwijls zeer moeilijk, de barriton-solo mislukte, maar de samen zang der drie koren was schitterend, en op de uitvoering te Sleeuwijk waar door sterkere krachten, het fynere gedeelte, beter verzorgd is, hopen wij nogmaals te genieten. Jammer dat het bestuur van «de Lofstem®, de pitlooze, slecht voor gedragen samenspraken, di» als groote dissonanten tusschen de cantate in werden opgevoerd, niet voor goed vao hun program af te schrappen. Het maakt vao de kunst een cariecatuur. Ook hooren nog al enkele dames en heeren van het Ryswijk's publiek liever het knappen van olienootjes, dan de klanken der muziek. Vele hoorders stellen geen prys op dit eentoonig geknap, zeker ook de pianist niet, die minder vroolijk even de zaal orienteerde Wij schrijven dit niet uit zucht tot critiek, maar bedoelen het zeer humaan, willen ook niemand hiermee treffen, con- stateeren slechts wat niet goed is en hopen een volgende keer weer op de uitvoering van «de Lofstempresent te zijn. Naar wy vernemen worden alhier pogingen in het werk gesteld, om te komen tot de oprichting van een eiervereeniging, met het doel in combinatie voor gezamenlijke rekening der leden dezer vereen., de eieren hunner hoenders, eenden enz. naar de Rotterdamsehe eierveiling te zenden. Bij de Zaterdag 17 dezer in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, gehouden jaarlijksche verhoring van zitplaatsen, was de opbrengst weder aanmerkelijk hooger dan vorig jaar. RAAMSDONKSVEER. De school der Ned. Herv. Gem. zal met 2 lokalen worden uitgebreid. Door de melkslijters werd de prys der melk verlaagd met 2 cent per liter en gebracht op 12 cent. De collecte voor den Ger. Zendings- bond bracht ruim f176.op. De Rijvereen, «Juliana® houdt met de kermisweek een concours-hippique, VEEN. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag 22 April a.s. des voormiddags 10 uur. WASPIK. Voor den muzikalen optocht der deelnemende vereenigingen aan het festival, hebben zich 25 gardes d'honneur aangemeld om den feestelijken stoet te begeleiden. WERKENDAM. Voor de betrekking voor hoofd der O, L. School in den Bies bosch hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. De collecte in de Ned. Herv. Kerk, gehouden voor de Her». Chr. Schooi, heeft ruim f50 opgebracht. Het te heffen percentage der gem. inkomstenbelasting dienst 1926'27 is bepaald op 1® pCt., vorig jaar 2 pCt. Uit het verslag, uitgebracht door den 2en Penningmeester der Werklieden- vereen. «Eendracht®, bleek, dat de ont vangsten der laatste 3 maanden hebben bedragen f533,99, de uitgaven f415 30, zoodat er een batig saldo was van f 118,69 Tut bestuurslid der vereen, werd, wegens vertrek van den heer A. v. Driel, gekozen de heer G. Visser Gzn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Frieslands. Zuid Oosthoek, 12 April 1926 Hooggeachte Redactie. Beleefd doe ik een beroep op Uwe wel willendheid, met het verzoek, voor onder staande een plaatsje in uw blad ter mijner beschikking te willen stellen. Daarvoor bij voorbaat myn welgemeenden dank. Ik ga uit van het standpunt, dat inge zonden stukken in een neutraal blad, ter kennisname worden voorgelegd aan ieder lezer vau dat blad, ongeacht zijne staat kundige of reiigieuse inzichten en Overtui gingen. De heer Blootshoofd, die zyn waren bij ingezonden siuk (zie Nieuwsblad voor het Land van Heusdeu enz. d.d. 9 April j.l.) te koop aanbiedt, had dus kunnen ver wachten en verwacht misschien ook, eene critiek van zijne godsdienstige tegenstanders, op hetgeen hij daarin schreef en, last, not least, op de waar den Bjjbel welke hy daarin aanbeveelt. Welke redenen de heer Blootshoofd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2