Eerste Blad Drogisterij A. Verschuur-Baert - Heusden S. D. LANKBÜYZEN Go's BANK C. DE KEMP Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdeno No, 4599. Vrijdag 30 April 1926, Itiiiteiilandsch Overzicht. Binnenland Raamsdonksveer. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Ëngstraat HEUSDEN, land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. We hebben voor ons liggen een overzicht van den belastingdruk op het inkomen o.m. voor gehuwden met 2 kinde ren in alle gemeenten van ons vader land, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. En nu is het merkwaar dig om te zien welke enorme verschillen de diverse gemeenten ons voor de oogen brengen. De oorzaak dier verschillen na te gaan zou ons natuurlijk veel te ver voeren en zou ons bovendien voor eene uiterst moeilijke taak plaatsen, daar die verschillen soms zeer moeilijk zijn te ver klaren of op te sporen. Alvorens enkele be schouwingen te geven, willen we hieronder een staatje van den belastingdruk geven van de gemeenten in het Land van Heus- den en Altena, de Langstraat en de Bom- melerwaard. Kolom 1 geeft aan het bedrag van een gewoon inkomen van f 1000, kolom 2 van f 2000 en kolom 3 van f 5000 voor gehuwden met 2 kinderen. Werkendam f 9,00 f 49,00 f 215,00 De Werken c. a. 25,00 105,00 391,00 Almkerk 7,00 42,00 193,00 Dussen 10,00 60,00 256,00 Eethen 10,50 70,50 273,50 Woudrichem 25,00 105,00 391,00 Rijswijk 25,75 100,75 371,75 Giessen 36,00 126,00 442,00 Andel 4,80 30,80 145,60 Veen 25,50 85,50 288,50 Wijk en Aalburg 5,00 67,36 325,48 Heusden 2,67 20,835 98,716 Herpt 12,48 64,48 301,92 Hedikhuizen 22,00 81,00 364,80 Oudheusden 12,48 64.48 301,92 Vlijmen 10,92 69,81 340,21 Nieuwkuijk 16,50 60,75 282,30 Drunen 8,00 48,00 191,00 Waalwijk 8.60 40,80 171,00 Sprang-Capelle 6,825 46>65 216,525 Waspik 7,00 47,00 213,00 Raamsdonk 7,40 47,40 213,40 Geertruidenberg 7,00 47,00 213,00 Driel 34,20 106,20 389,70 Rossum 4,62 27,50 105,08 Hurwenen 15,90 58,55 219,80 Zaltbommel 6,656 49,39 221,816 Gameren 4,50 60,625 291,58 Zuilichem 18,00 78,00 281,00 B rakel 12,15 72,15 337,50 Poederoijen 27,75 155,625 597,37B Nederhemert 6,335 26,80 112,08 Kerkwijk 15,20 80,30 335,02 Hedel 10,64 61,47 234,51 Nu is het een niet te weerspreken feit, dat meerdere gemeenten in onze om geving wel zwaar worden getroffen. In sommige gemeenten zijn de kleine inko mens in het bijzonder de dupe b.v. in de Werken, in Woudrichem, in Rijswijk, in Veen, in Poederoijen in Driel en niet te vergeten in Giessen, terwijl in andere gemeenten de kleine inkomens weinig beta len in vergelijking met de grootere. Neem als voorbeeld Wijk en Aalburg, waar ie mand met f 1000 inkomen f 5,—betaalt en iemand met een vijfmaal grooter be drag aan inkomsten liefst f 325,48. O. i. is dit verschil te groot al willen we er dadelijk bijvoegen dat we groote voorsta ders zijn van betalen van belasting naar draagkracht en van eene behoorlijke pro gressie. Maar men mag niet alles schui ven op de schouders van hen, die rijkelijk met aardsche goederen zijn bedeeld. Vanwaar toch het groote verschil in belastingdruk in de verschillende gemeen ten? In Noordbrabant zit de belasting- duurte in -vele gemeenten, vooral kleine, in de electrificatie. De Noordbrabantsche gemeenten toch moeten instaan voor de aflevering op haar gebied van een be paald quantum stroom en wanneer dit quantum niet wordt bereikt, moet ihet tekortkomende worden betaald uit de ge meentekas. En dat dit een flink bedrag kan zijn zouden Heeren Burgemeester en Wethouders van Wijk kunnen vertellen, want naar ons werd medegedeeld vor derde de electrificatie van de gemeente Wijk en Aalburg over 1924 een extra bedrag van plm. f 7500. 't Zelfde is het geval te de Werken en ook, al is het misschien in iets mindere mate te Wou drichem. Te Heusden, waar reeds sedert jaren een geconcessioneerde gasfabriek den bewoners licht en warmte verschaft, heeft men van electrificatie niets willen weten en o.i. 'terecht, 't Gevolg hiervan is ge weest dat men te Heusdeji voor licht en warmte door gas verkregen veel minder betaalt dan voor licht en warmte, die elders door electrischen stroom worden voortgebracht en tevens ook dat te Heus den het minst belasting wordt betaald van alle gemeenten in het Land van Heus den en Altena, de Langstraat en den Bom- melerwaard. Natuurlijk mag de minder gunstige fi- nancieele toestand waarvan hooge be lastingen een natuurlijk gevolg zijn niet in alle gemeenten aan de electrificatie worden toegeschreven, daar ook heel wat andere factoren b.v. de aanwezigheid van vele armlastigen en de afwezigheid van mildelijk met aardsche goederen gezegen- den, het hunne tot de duurte bijdragen. Vergelijken we de gemeenten in onze omgeving, die we hierboven met name noemden, met vele gemeenten in het Noor den van ons land dan kunnen we gerust zeggen dat we, wat betalen van gemeen tebelasting betreft, beneden Waai en Mer- wede nog in Abraham's schoot zitten. Zoo betaalt iemand te Hindeioopen van een inkomen van f5000 f718,06, terwijl een inwoner van Rolde met datzelfde in komen er nog ongelukkiger aan toe is het geen blijkt uit het feit dat hij f741,58 van zijn inkomen ten behoeve der ge meente moet afstaan. In het tegenwoordig zooveel besproken Emmen betaalt iemand met f 5000 inkomen f 537,48, welk be drag dus in meerdere andere gemeenten in het Noorden des lands nog aanzienlijk wordt overtroffen. We zouden met het noemen van voorbeelden van gemeenten met buitengewoon hoogen belastingdruk kunnen doorgaan, maar we achten zulks overbodig. Zeker is dat de gemeenten in het Noorden van ons land over het al gemeen voor de belastingbetalers veel meer vergen dan die in het Zuiden. En dit is begrijpelijk als men weet dat de huis houdingen der gemeenten in het Noorden meestal heel wat meer kosten dan die der gemeenten in het Zuiden, zulks niet het minst tengevolge van de omstandig heid dat eertgenoemde gemeenten vooral op sociaal terrein hare inwoners meer bieden dan hare Zuidelijke zusters. De volksaard in het Noorden van ons land is veel vooruitstrevender dan die in onze streek, hetgeen tot gevolg heeft het in het leven roepen van gemeentewege van allerlei instellingen, die, hoe nuttig dik wijls ook, hooge kosten met zich brengen. Wat in het Zuiden dikwijls door par ticulieren wordt gedaan, en dus niets kost aan de gemeenten, drukt veelal in het Noorden op de publieke kas, hetgeen uit den aard der zaak in den regel moet neerkomen op verhoogden belastingdruk. Chem. bereid Victoriawater Chem. bereid Drachenquelle 18 cent per Flesch. Wittebroodstraat W 52. Gisteren is de Duitsche Rijksdag weer byeen geweest en heeft allereerst behan deld het wetsontwerp tot onteigening zonder schadeloosstelling van het bezit der vorsten huizen, welk wetsontwerp door socialisten en communisten was ingediend. De socialist, Rosenfelde, die het debat opende, zeide o. a. Het is ongelooflijk, wat van het Duitsche volk wordt geëischt. Niet alleen willen de Duitsche vorsten hun geheele bezit terug hebben, maar men wil ook aan de En- gelsche prinsen bezittingen toewyzen. Er is ook een Russische generaal, die in den oorlog tegen Duitschland heeft gevochten, die zyn deel thans opeischt. Als de Duitsch- nationalen de eischen van dezen man willen steunen, kunnen de sociaal-democraten het slechts toejuichen. Voor het overige is de houding der nationalen duidelyk, Het is hen niet om de mülioenen, maar om de kroon te doen. Is het inderdaad recht, dat men een gewezen vorstenhuis een vierde deel van het grondgebied van een geheelen bonds staat wil afstaan Waar was dit recht, toen men den kleinen spaarder den laatsten perning van hun vermogen heeft ontnomen Waar was dit recht en het rechtvaar digheidsgevoel van de regeering toen de oorlogsinvaliden zich met geringe aalmoezen van 27 penning per dag moesten te vreden stellen Da eischen der gewezen vorsten worden nu met 300, 400 en zelfs met 400 pet, gevaloriseerd Graaf Westarp (Duitsch-nationaal) ver dedigt dan den gewezen keizer die zyn land niet moedwillig in den steek heeft gelaten. Den 9en November 1918 heeft prins Max van Baden, hoewel zulks in strijd met de waarheid was, de aftreding van den keizer (geroep links er is geen keizer in de republiek) geproclameerd. De keizer heeft toen een groot persoonlyk ofïer gebracht om een burgeroorlog te ver mijden. Bovendien wiide hy niet, dat zyn persoon een hinderpaal voor het verkrijgen van een beteren vrede zou zijn. Als de sociaal-democraten beweren, dat de vorsten ons in den oorlog hebben gedreven, ver klaren zij Duitschland schuldig aan den oorlog. Wy walgen van de leugens en den laster, waarmede deze heeren arbeiden De revolutiewinnaars toonen thans hun volle jammerlijke laagheid. Als hun namen reeds lang zullen zijn vergeten, zullen die van onze Duitsche vorsten nog in helderen glans stralen. (Ovatie recht, gefluit links). Dr. Wunderiich van de Duitsche Volks party beperkt er zich toe te zeggen dat zijn party het wetsontwerp tot onteigening als een brutale schending van het recht van een bepaalde groep staatsburgers be schouwt. Een dergelijke schending is in strijd met den tekst en met den geest van de grondwet. De communist Neubauer zeide, dat juist de Duitsch-nationalen met terroristische middelen de arbeiders hebben trachten te weerhouden zich uit te spreken voor het referendum. Hü zeide te kunnen aantoonen, dat de Duitsch-nationale afgevaardigde Everling als betaald agent van een gewezen vorst in den rijksdag tegen de onteigening strijdt. De Duitsche regeering, zoo besloot spreker heeft te Londen door de Dawes- overeenkomst de Duitsche zelfstandigheid voor 800 millioen kronen verkocht. Thans wil zy aan de vorsten het drievoudige van dit bedrag afstaan. De democraat von Richthofen kan niet inzien waarom de gewezen vorsten het lot van de overgroote meerderheid van het Duitsche volk niet zouden moeten deelen. Maar het onteigeningsontwerp eischt ook onrecht en daarom kunnen de democraten er zich niet mee vereenigen. Ryksregeering en Centrum kunnen zich met het wetsontwerp evenmin vereenigen, zoodat het échec zal lyden. MICH1EL ADR1AANSZN. DE RUYTER De Koningin heeft de plechtige herden king van den sterfdag van den luitenant admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bijge woond en bij die gelegenheid persoonlijk een krans neergelegd op de graftombe van den vlootvoogd. ZIJN STRAF VERDUBBELD Het Amsterdamsche Hof deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den man, die uit het portaal vóór een kerk te Bussum een rywiel had gestolen. De man, die reeds 7 veroordeelingen wegens diefstallen van rijwielen en handkarren achter den rug had, werd door den Recht bank tot een jaar en zes maanden gevan AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOOX No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. genisstraf veroordeeld. Het Hof vernietigde het vonnis van de Rechtbank en veroor deelde hem thans tot 3 jaar gev,straf. o— NATUURVERSCHIJNSEL Dinsdagmiddag om ruim 12 uur is te Leiden een eigenaardig natuurverschijnsel waargenomen. Aan den donkeren hemel vertoonde zich een groote ronde zware vlek. Langzamerhand trok het middenge deelte weg, waardoor een zwarte cirkel omtrek overbleef. Deze nam vervolgens een ovalen vorm aan, waarbij het zwart in roo i overging. Daarna verdween het natuurverschijnsel. Talrijke personen sloegen het schouwspel, dat ongeveer 10 minuten duurde, gade. o— RIJKSHENGSTENKEUR1NG VOORJAAR 1926. In Stcrt. no. 29 is opgenomen de no- minatieve opgave van de gekeurde hengsten, benevens van de eigenaren roet de woon plaatsen. Wij ontleenen hieraan Goedgekeurd in Noord-Brabant. Hengsten, type trekpaardOpaal, B. 1456 van J. de Wit te Zevenbergsche- hoek King-Lear, v. b. 29561 van Hsng- stenvereeniging »Vooruitgang« te Ouden bosch Farceur de Mulletn, v. b. 85195 van C. M. Goeseels te Teteringen Joachim van Diuteloord, v. b. 27930 (alleen voor dekking), en Edison van Dinteloord, B. 962 van P. M. Sneep te Dinteloord Isidoor de Dinteloord, v. b. 36360 (alleen voor dekking), van C. Koopmans te Roosendaal Albion de Hantes, van B. Wouters te Gilze Ivo de Weijde Line, B. 931 van gebrs. van Erp te Oss Brillant de Langrau, B. 467 (goed voor 1926, 1927 en 1928), van E. Bens te EscharenGagnant, B. 905 van A. v. d. Heuvel te Keidonk. Gebrand (voor meerdere jaren goedge keurd) Prince d'Ossendrecht, B. 220 van Hengstenass. te Oirschot. Niettegenstaande cornageGrain d'Oir du Beaumont, B. 963, van V. v. Gilse v. Loon te RoosendaalImbattable, B, 14<' van K. de Noo te Diessen. Hengsten, type tuigpaard(Deze hengsten mogen dekken in het geheele Ryk). Kupido, N. S. Tg. v. b. 77, van G. Branderhorst te Eethen Custos, van Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. DE ZAANLANDSCHE BANK Naar men verneemt, heeft de Zaan- landsche Bank, gevestigd te Krommenie, haar betalingen gestaakt. Behalve haar hoofdkantoor te Krommenie heeft de Zaanlandsche Bank bykantoren te Schagen, Alkmaar, Amsterdam, Zaandam, Broek op Langendijk en Midden Beemster en verder verschillende agentschappen. Als reden voor de staking der betalingen wordt opgegeven het feit, dat vooral in de laatste dagen veel meer geld zou zyn opgenomen, daD dit in normale omstandig heden het geval is. De directie zou vreezen, dat door dit feit de crediteuren de dupe zouden worden. Verder verneemt men, dat de directie surséance van betaling zal aanvragen. ACHTERVOLGING In de boerdery »Roomhoeve« in den Houtrakpolder in de Haarlemmermeer is ingebroken. De vrouw des huizes werd wakker door gerucht in de woonkamer. Zij ging kyken en zag daar drie mannen. De vrouw riep haar echtgenoot wakker, die de inbrekers onmiddellyk te lijf wilde gaan, hetgeen de vrouw belette, aangezien haar echtgenoot toch voor de overmacht had moeten buigen. De man waarschuwde nu in een naast gelegen woning den boerenknecht. Ooder- tu8schen gingen de inbrekers in een auto, welke buiten had staan wachten, op de vlucht. Zy werden achtervolgd per auto door den boer en zijn knecht. Bij de Velserpont raakte zij het spoor kwjjt. Verscheidene gouden sieraden worden vermist. —o RIJWIELDIEFSTALLEN Als gevolg van de te Venlo en omgeving den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomende rijwieldiefstallen, werd door de politie aldaar de laatste weken streng toezicht gehouden op de plaatsen, waar deze zwijntjesjagers gewoonlyk werkten. Dit had tot resultaat, dat een 4 9 jarige Duitscher werd aange houden, dien men de vorige week, toen een rywiel werd gestolen uit de gang der Paterskerk a?n de KI. Beekstraat, aldaar, had gezien. By zyn aanhouding gaf hy eerst een valschen naam op, later ver klaarde hij te heeten Fritz V. fabrieks arbeider te Müncben Gladbach en bekende hij de fiets te hebben gestolen en in zijn woonplaats te hebben verkocht. Later kwam uit, dat ook deze laatste naam valsch was en bleek, dat hij genaamd was G. Th. uit Reijdt. De man werd naar de gevangenis te Roermond overgebracht. o AUTOBUS TE WATER. De autobus van de onderneming Oosten rijk van Dielen komende met 16 passagiers van het Sanatorium Hoog-Laren geraakte door een aanryding te water. De auto viel geheel op zij de vaart in en slechts met groote moeilykheid konden de inzit tenden zich redden. Allen waren min of meer door het glas gewond. De aanrydende auto reed met versnelde vaart verder. De (politie stelt een onderzoek in. —o— EEN DEURWAARDER FAILLIET. Door de rechtbank is failliet verklaard A. C. M. Poppe, deurwaarder by het kantongerecht te Hulst. —o— GOUD, ZILVER, UURWERKEN, Ruime keuze in: FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting* 1 NIEUWSBLAD voor het Laid vai Heusden en Altena,^eLan§straat en de Bomielerwairil

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1