Eerste Blad De Wenteltrap. Und van alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No, 4600, Woensdag 5 Mei 1926 Buitenland Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. l Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke aummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. iiuiteiilaiidsch Overzicht. Zaterdag kwam het bericht dat tegen heden Dinsdagnacht de staking in de En- gelsche mijnen zou beginnen. Dit bericht heeft begrijpelijkerwijze op het Engelsche publiek en zelfs op de mijnwerkers zulk een diepen indruk gemaakt, dat als nog onmiddellijk pogingen zijn aangewend, om de ontzettende gevaren, die ook door de aangekondigde algemeene staking in de verschillende bedrijven zullen ontstaan, te bezweren. Zaterdagavond heeft de onderhande lingscommissie van het vakvereenigingscon- gres zich laten aandienen ten huize van den premier, waar verscheidene andere minis ters aanwezig waren. In den loop eener toen gehouden conferentie werd een ver klaring afgelegd door de vertegenwoordi gers van het vakverbond, dat indien her vatting der wederzijdsche onderhandelingen in het onmiddellijk vooruitzicht was, de tegen a.s. middernacht aangekondigde al gemeene staking niet zou intreden. Ook Zondag is een kabinetsraad ge houden en is door den Algemeenen Raad van het Vakverbond nog een conferentie gehouden met den Premier en de Kabinets leden. De pogingen om een formule te vinden voor nieuwe onderhandelingen zijn evenwel niet geslaagd. De regeering blijft op het standpunt staan dat beide partijen beginnen moeten de conclusies van jhet steenkolenrapport te aanvaarden. Deze aanvaarding sluit in: reorganisatie van de industrie, waarmede onmiddellijk een aan- k vang gemaakt moet worden. In den tijd, die verloopcn moet om de resultaten van deze organisatie te verkrijgen, dient men tijdelijk de loonen of den werktijd aan de omstandigheden aan te passen, waar door het economisch mogelijk zal zijn het bedrijf gedurende dien tijd voort te zetten. Als de mijnwerkers, of namens hen, de vakverbondscommissie, bereid geweest zou den zijn, duidelijk te verklaren, dat zij dit voorstel aanvaarden, dan zou de regee ring bereid zijn geweest, de onderhande lingen te hervatten en het subsidie gedu rende veertien dagen te verlengen. Dit standpunt is eigenlijk nog precies hetzelfde dat de regeering innam op Vrij dagavond j.l. en waartegen de mijnwer- kersfeiders zich met beslistheid hadden lEULLtimv 1) Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( HOOFDSTUK I. Ik huur een huis. Dit is de geschiedenis van een oude vrijster van middelbaren leeftijd, die haar verstand verloor, haar huisgoden in de stad achter liet, buiten een gemeubileerd huis huurde voor den zomer, en toen betrokken werd bij een van die geheim zinnige misdaden, die onze kranten en detectives werk geven en gelukkig ma kken. Twintig jaar lang had ik me heel pleizierig gevoeld; twintig jaar lang had ik in den zomer de bloemenbakken voor het venster laten vullen, de zonnescher men laten ophangen en de meubelen met bruin linnen hoezen bedekt; evenveel kee- ren had ik van mijn vrienden afscheid genomen en nadat ik hun warmen uit tocht had gadegeslagen, genoot ik van de- heerlijke rust in de stad, waar de brie ven driemaal per dag bezorgd worden en je, wat de watervoorziening betreft, niet afhankelijk bent van een reservoir op een dak. En toen kreeg het mij te pakken. Als ik nu nog eens nadenk over de maan den, die ik in „Zonnehoek" heb doorge bracht, verbaas ik er mij over, hoe ik het heb kunnen overleven. De sporen van ^^vat ik dien zomer heb doorgemaakt, zijn gekant. Cook, de secretaris-generaal van de Engelsche mijnwerkersbond heeft nog verklaard dat de mijnwerkers onder geen enkele voorwaarde een verlaging van hun levenspeil kunnen aanvaarden, welke me- dedeeling hij publiceerde om aan alle mis vattingen een einde te maken. Per slot van rekening heeft men dus van geen van beide kanten consessies ge daan. De mijnwerkers verlangen, een vér- strekkenden financiëelen steun, welke de mogelijkheid opent dat de loonsvermin dering eerst zal intreden als de reorga nisatie in het mijnbedrijf definitief haar beslag heeft gekregen en ze dus precies weten welke heilzame maatregelen daarbij tot stand zullen komen. Volgens den in vloedrijken en als gematigd te boek staande Labour-leider Thomas heeft de Britsche regeering een onbegrijpelijke fout begaan door haar poging alleen de arbeiders aan eene eenzijdige loonsvermindering te bin den, zonder daartegenover den waarborg te bieden, dat een daarmede overeen stemmend offer zou worden gebracht door de mijneigenaars. De geprikkeldheid onder de mijnwerkers aan het einde der vorige week is hoofdzakelijk veroorzaakt door de omstandigheid dat ze zich ten onrechte ervan beschuldigd voelen het conflict te hebben uitgelokt. De tendenz aan de mijn werkers de schuld te geven, heeft onge twijfeld het fatale stakingsbesiuit verhaast van den Algemeenen Raad van het Vak- vereenigingscongres, die zich in de plaats der mijnwerkers als leiding heeft opgewor pen en ditmaal door het congrjes der Trade Unions van een onbeperkte volmacht is voorzien tot het nemen van elke noodig geachte maatregelen, wat tot dusver een geheel eenige gebeurtenis is in de Engel sche vakbeweging en steeds door de ge matigde elementen werden tegengehouden. Speciaal in de kringen der conservatieve burgerij en in de zakenwereld wordt dezer dagen vaak de meening vernomen dat thans de gelegenheid eens zal komen om een einde te maken aan de radicale nei gingen der Trade Unions en aan de aan matiging der mijnwerkers. Deze van weers zijden toenemende verbittering is vermoe delijk ook al een der oorzaken dat het psychologische oogenblik voor een tijdige interventie als voorbij moet beschouwd worden. Bovendien blijkt de regeering ontsticht over het dreigement met algemeene staking- waarvan reeds een voorproefje is gele verd door de staking bij de Daily Mail waar de typografen bezwaar hadden tegen wel achtergebleven, Ik ben erg grijs ge worden. Liddy herinnerde er mij gisteren nog aan door te zeggen, dat mijn haar zilvergrijs in plaats van geelachtig |wit zou worden, als ik iiet uitspoelde in wa fer met wat blauwsel er in. Ik heb er het land aan om aan onaangename din gen te worden herinnerd, en ik snauwde haar af. i Neen, zeidfe ik boos, op mjjn leeftijd ben ik niet meer van plan om blauwsel te gaan gebruiken en stij/sel ook niet. Liddy zegt dat haar zenuwen h£ele- maal op zijn, na dien vreeselijken zomer, maar de hemel weet dat ze er nog genoeg over heeft. En als ze met een brok in haar keel begint rond te loopen, behoef ik maar te dreigen dat wje naar Zonnehoek zullen terugkeeren, om haar uit angst tenminste schijnbaar opgewekt te maken, waaruit u wel kunt begrijpen, dat de zo mer daar nu niet bepaald een suteces is geweest. De verslagen in de kranten zijn zoo ver ward en onvolledig geweest een er van noemde mij maar ééns, en toen alleen als degeen die in dien tijd het huis had gehuurd dat ik vind dat ik moet vertellen wat ik weet. Meneer Jamicson de detective zei zelf, dat hij het zon der mij nooit had kunnen klaar spelen, hoewel hij er aan de krantenmenschen niets van vertelde. Om mijn verhaal goed te kunnen doen moet ik een heelen tijd teruggaan, wei dertien jaar. Toen stierf mijn broer en liet mij zijn twee kinderen na. Haisev was toen elf en Gertrude was zeven jaar. Plotseling kreeg ik alle verantwoordelijk heid van het moederschap; om een goede moeder te zijn moet men er zich even veel jaren op toegelegd hebben als het kind oud is, zooals de man, die begon met een kalf te dragen en eindigde met de zinsnede die een oproep jnhield tot deelname aan eventueelè vrijwilligerscorp sen. Deze zinsnede mocht niet passeeren. Terecht noemt de regeering- dit optreden een grove inbreuk op de vrijheid van drukpers en ze heeft dan ook geëischt, voordat de onderhandelingen hervat kun nen worden, dat de vakvereenigingscom- missie de inbreuk, door de staking ge pleegd op de persvrijheid, zal desavou- eeren en onmiddellijk en onvoorwaaroelijk de instructies van een algemeene staking zal intrekken. De regeering wil blijkbaar niet den indruk vestigen dat ze zwicht voor geweld. De onderhandelingen tus- schen regiering en mijnwerkers zijn dan ook officieel afgebroken. 'De regeering treft alle mogelijke voor zorgen om de voedselvoorziening en de vitale belangen in gang te houden. In Londen kwam het reeds tot onre gelmatigheden tusschen troepen fascisten en communisten, waarbij de bereden pol/tie moest optreden. Ook in Glasgow kwam het tot een klop partij tusschen fascisten en arbeiders, waarbij een aantal personen werden ge wond, hoewel niet ernstig. Twee arresta ties hadden plaats. Door den Koning is een proclamatie over den staat van nood afgekondigd, welke afgekondigd is volgens de desbe treffende w'et van 1920, machtigt de regee ring alle maatregelen te nemen, (die zij noo dig acht voor het handhaven van de open bare orde en het verzekeren van het on misbare vervoer van levensmiddelen enz. De regeering heeft reeds buitengewone maatregelen getroffen. De uitvoer van ko len uit de Engelsche havens js terstond verboden, toen het besluit tot afkondiging- van de algemeene staking bekend werd. In de kolendistricten waar men thans voor ernstige onlusten vreest, zijn militai ren aangekomen tot handhaving van orde. De vloot, die Dinsdag zou uitvaren om een kruistocht te ondernemen, zal thans waarschijnlijk niet in zee steken, pm zoo noodig bij de hulpmaatregelen dienst te kunnen doen. GEDENKTEEKEN TOTAAL BEDORVEN. Uit Wiesenthal wordt gemeld, dat op het kerkhof aldaar het gedenkteeken, op gericht voor den tijdens de Roerbezetting door de Franschen terechtgestelden koop rond te loopen met een volwassen stier op zijn schouders. Maar ik deed mijn best. Toen Gertrude den haarlinten-leef tijd voorbij was en Halsey om een das speld vroeg en een lange broek aantrok wat mij een heeleboel stopwerk be spaarde stuurde ik hen naar goede kostscholen. Daarna ging mijn opvoeding hoofdzakelijk schriftelijk, met drie maan den in den zomer om hun kleeren i^ te zien en in het algemeen mijn pleeg moederschap, dat negen maanden in de kamfer "had gelegen, weer eens op te frisschen. Die zomers met hen miste ik erg toen ze een paar jaar later zoo ver waren dat ze een groot deel van hun vacanties bij hun vrienden en vriendinnen gingen logeeren. Langzamerhand kwam ik er ach ter dat mijn handteekening onder een chèque, hen nog meer welkom was dan die onder e-en brief, hoewel ik hen geregeld bleef schrijven. Maar toen Halsey afgestudeerd was en Gertrude de kostschool had afgeloopen was de toestand plotseling heel anders geworden. De winter, dat Gertrude voor het eerst ging was een serie van laat opzitten om haar te chaperonneeren, tus schen de dutjes door den volgenden dag met haar naar de naaister te gaan, en onverkieselijke jongelieden op een afstand houden, die meer geld hadden dan hersens, of meer hersens dan geld. Ik leerde ook een heeleboel dingen. Ik leerde „linge rie" zeggen voor ondergoed, japonnen in plaats van jurken en ook dat baarde- looze studenten geen jongens zijn, maar mannen. Halsey had niet zooveel per soonlijk toezicht noodig en daar ze dien winter allebei hun moederlijk erfdeel kre gen, werd mijn verantwoordelijkheid be perkt tot het moreele deel der opvoe ding. 'Halsey kocht natuurlijk een auto man Schlageter door onbekende daders zoodanig met roode verf is besmeerd, dat het gedenkteeken totaal is bedorven. VERMOORD. Mevrouw Regnauld, de echtgenoote van den vroegeren Franschen gezant in Japan, is vermoord in haar woning te Pary3 ge vonden. Het schijnt dat diefstal de be weegreden der misdaad is. o SLUIZEN VERNIELD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een ernstig ongeluk gebeurd bij de mid delste sluisdeuren van de Noordelijke sluis by Holtenau. Het s.s. »CharIotte< stoom de door een verkeerde manoeuvre in plaats van terug op de sluis in en vernielde deze 3 meter onder den waterspiegel. Aange zien aan de andere sluis op hst oogenblik reparaties werden uitgevoerd, is thans dus nog slechts een der 3 sluizen te gebruiken. REUSACHTIGE BRAND IN MORAVJÊ De stad Nicolsburg in Duitsch-Moravie is getroffen door een reusachtigen brand 48 huizen brandden geheel af, terwijl van 64 andere huizen de daken afbrandden. Een 50-tal brandweren uit Moravie en Oostenryk rukten aan om het vuur te ba- stryden, dat zich zoo kon uitbreiden om dat er gebrek aan water was. Ook mili tairen moesten aan het blusschingswerk deelnemen. O DE VERONGELUKTE STOWAWWYS. De matrozen, die den dood hebben ver oorzaakt van 10 Arabieren, door hen als blinde passagiers aan boord mee te nemen, zullen zich hebben te verantwoorden we gens doodslag. Zy handelden in opdracht van een geheim agentschap te Marseille. O IN DE RAILS BLIJVEN STEKEN. Te Cardiff stak een 5 jarig jongentje, den spoorweg over, toen hy met zyn voet in een dubbele rail bleefsteken. Spoedig daarop naderde de exprestrein FishgardPaddington en voor de kleine er in geslaagd was, zich los te werken, werd hij door den trein gegrepen. Het kleine lichaampje werd 250 meter weggeslingerd. Het lykje van den knaap werd later teruggevonden. en ik leerde hoe ik een grijze tullen sjaal over mijn hoed moest binden, en na een poosje dat we nooit moesten stop pen als we een hond hadden overreden. De menschen zijn soms zoo onaangenaam over hun honden. Al deze kleine verbeteringen aan mijn opvoeding maakten me langzamerhand een model van een ongetrouwde tante en te gen het voorjaar was ik al goed 'voor uitgegaan. En toen Halsey voorstelde om in de Adirondacks te gaan kampeeren en Gertrude naar zee wilde, werden we het tenslotte eens over een mooi buitenhuis in de buurt van een golf-terrein, per auto van de stad uit te bereiken en waaR men tenminste naar een dokter telefo- neeren kan. Zoo kwamen we er toe om naar Zonnehoek te gaan. We gingen het huis eens bekijken en het scheen zijn naam eer aan te doen. Het vroolijke uiterlijk duidde op niets ongewoons. Alleen één ding kwam mij wat vreemd voor: de huishoudster, die er was achtergebleven om op het huis te passen, was een paar dagen te voren van het huis naar de tuinmanswoning vertrokken. En daar die tuinmanswoning nog al ver van het huis af lag, leek het mij toe dat dieven of een brand er op die manier ongestoord hun verwoesting konden uitrichten. De bezitting was uit gestrekt: het huis stond bovjen opt een heuvel, waarvan de met gras begroeide helling naar den weg toie liep; en aaln den anderen kant van het dal, een paa|r kilometers verder, was het gebouw wan de Greenwood Club. Gertrude en Halsey wareri verrukt. Het is zoo mooi als we maar wenschen kunne, zei Halsey. Een mooi uitzicht, frissche lucht, goed water en goede we gen. En wat het huis betreft, dat is groot genoeg voor een ziekenhuis, al is het Verscheidene menschen hadden het ongeluk zien aankomen, doch waren met by machte geweest, iets, uit te richten om het kind te redden, o ONTPLOFFING IN EEN DYNAMIET- FABRIEK. In de dynamietfabriek van St. Martin de Crau by Aries is de mengery in de lucht gevlogen, waarby drie arbeiders om gekomen zyn. o BEGRAFENIS VAN DEN BANDIET ROMANETTI. Te Ajaccio heeft onder groote belang stelling de begrafenis plaats gehad van den, we zouden haast zeggen, beroemden ban diet Romanetti, die kort geleden door de politie werd doodgeschoten. De plechtigheid werd door 25.000 per sonen bijgewoond. De lykkist, die van het ziekenhuis uit midden door de stad gedragen werd, werd door de geheele be volking en door tal van ruigharige tra wanten van Romanetti, die uit de bergen waren te voorschijn gekomen, gevolgd. Deze gevaarlijke heeren waren met gewe ren, revolvers en messen gewapend. Er was geen enkele gendarm te zien. De politie vreesde blijkbaar, dat haar aan wezigheid tot ongeregeldheden zou leiden. De lijkkist, die door Romanetti's volge lingen op de schouders werd gedragen, werd naar Calcatoggio, de geboorteplaats van den bandiet, gebracht, waar het stof felijk overschot ter aarde werd besteld, Itiiuienlaiiil. ROOFOVERVAL OP HET STATION TE BUSSUM. Van Vrijdag op Zaterdagnacht te kwart over twaalf drong een gemaskerde man de wachtkamer IIIe klasse van het spoor wegstation Bussum binnen, alwaar de be ambte R. bezig was de kas der ontvan gen abonnementsgelden te tellen. Hij riep „handen op" en richtte een revolver op den beambte. Daarna maakte hij zich meester van een der vier geldkisten en daarna weg- loopende riep hij„Volg m,e niet anders schiet ik je neer". De kist bevatte circa f 8000. De roover is over de spoorbaan in de richting Naarden verdwenen. dan ook niet in stijl gebouwd, wat be-, lachelijk was, want het was volkomen zui ver in stijl. j Natuurlijk huurden we het huis, erg gemakkelijk vond ik het niet, want het was te groot en vrij afgelegen, zoodat' het moeilijk was om er voldoende hulp te krijgen. Maar ik ben er erg trotsch dat ik niettegenstaande alles wat er ge beurd is, er Gertrudfe of Halsey nooit een verwijt van heb gemaakt dat ze er bepaald heen wilden. En dan nog iets: die geschiedenis heeft me geleerd dat ik een soort jachtinstinct moet hebben, waar schijnlijk geërfd van den een of anderen voorvader uit de oudheid, die met een schapevacht om het spoor van de dieren volgde. Als ik een man was zou ik vast detective willen zijn, en de misdadigers even meedoogenloos vervolgen als mijn voorvader het ongetwijfeld met zijn wil den beer heeft gedaan. Maar daar ik een ongetrouwde vrouw ben, zal mijn eerste kenismaking met de misdaad ook onger twijfeld de laatste zijn. H|et was zelfs bij na het einde van alles voor me geworden. De bezitting was het eigendom van Paul Armstrong, den directeur van de handelsbank, die, toen wij het huis huur den, in het westen was met zijn vrouw en dochter en een zekeren Dr. Walker, die de lijfarts van de familie Armstrong scheen te zijn. Halsey kende Louise Arm strong den vërigen winter had hij zich nog al veel met haar bemoeid, maar daar dat voor Halsey geen ongewoon ge val was, had ik het niet ernstig opgeno men, hoewel zij een alleraardigst meisje was. NIEUWSBLAD ïser fill Lain! van Htislti n AlteiajeLaiistraat ft luiilirviirl Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1