Tweede Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 19,4600 WOEliSÉig 5 Mei Varia. Humor in Iteeld. Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws. Jan Geertzen, Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT op Donderdag 29 April nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. van Om meren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Dankbetuiging van den rijksveldwach ter Loor voor de toegekende gratificatie. Schrijven van de vereeniging ter bevor dering van hygiëne voor moeder en kind, welke vereen, in het leven is geroepen om de zuigelingensterfte te bestrijden, welk doel zij tracht te bereiken door het houden van moeder- en bakercursus sen om daardoor te trachten de t.b.c. te be strijden, die vaak bij zeer jonge kinderen reeds ontkiemd. De vereeniging verzoekt den raad een subsidie van f 25 en ver wacht inwilliging van haar verzoek, om dat Rijk en Provincie voorgaan met rui me subsidie's. De heer Peereboom noemt het doel der vereeniging goed, bij verleenen van een sbusidie wordt evenwel meestal de vraag gesteld, wat heeft men er zelf aan. Vooral met het oog op bestrijding der T.B.C. acht spr. een subsidie wel gewettigd, hij heeft persoonlijk bij on dervinding wat T.B.C. zeggen wil. De heer Smits gelooft dat het geval van T.B.C. bij den heer Peereboom toch niet het gevolg kan zijn van onvoldoen de voeding, daaraan zal het toch zeker niet ontbroken hebben. De heer Peereboom stemt dit toe, doch daarom juist te meer verricht de ver eeniging goed werk en verdient zij ge steund te worden. De Voorzitter merkt op, dat er altijd uitzonderingen zijn, spr. erkent ook het groote nut der vereeniging. De heer de Gaaij acht het belang dat de gemeente bij de vereeniging heeft, niet groot. De heer Smits is van hetzelfde ge voelen, bovendien met f 25 kan de ver eeniging toch ook niet veel doen. De heer v. Ooijen merkt op dat men hierbij op het geheel moet letten als ver schillende gemeenten f 25 subsidie geven, en men voegt dit bij de subsidie van Rijk en Provincie dan wordt het wel een flink bedrag. De heer v. d. Werken vraagt of het doel der vereeniging ook zal worden toe gepast. De Voorzitter zegt dat men dit moet afwachten. De heer Peereboom meent, dat als er geen subsidie wordt verleend men geen voorlichting van de vereeniging krijgt, ver leent men die wel, dan zal die misschien wel komen, daarbij men behoeft niet ge regeld subsidie te verleenen. Men kan daar elk jaar opnieuw over oordeelen. De heer v. d. Werken gelooft niet dat de vrouwen, als er een cursus gege ven wordt, zullen komen luisteren. De heer de Gaaij blijft er bij, dat hij het nut voor deze gemeente niet kan zien Het voorostel om f 25 subsidie te ver leenen wordt hierop in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem die van den heer de Gaaij. Verder is ingekomen een circulaire van Ged. St. waarin bij het gemeentebestuur wordt aangedrongen om een bepaling in het leven te roepen, waarbij gezichtsbe lemmering op de wegen door overhangend geboomte, zooveel mogelijk wordt wegge nomen. Besloten wordt dat B. en W. een be paling zullen ontwerpen, waarbij eigena- ren van heggen of overhangend geboomte verplicht kunnen worden, het gezicht be lemmerend gedeelte op te snoeien. Een kleine af- en overschrijving der begrooting moet nog plaats hebben, we gens f 8,28 aan kwade posten der pers. belasting. Deze overschrijving kan ge schieden uit den post onvoorziene uit gaven, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vaststelling vermenigvuldigings cijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting. Noodig is een bedrag van f 3600, het belastbaar inkomen is geschat op f 197,350, het. verhoudingscijfer bedraagt 3116, zoo dat met 1.2 pCt. volstaan kan worden, het vorig jaar bedroeg het cijfer 1.6 pCt. De Voorzitter geeft de volgende toe lichting naar belastbaar inkomen van f 1000 betaalt men 0.6, bij f2000 1.09, bij f 4000 1.60, bij f 10000 2.44 en bij f 20000 2.86 voor het hoogste inkomen f 3.02 Met algemeene stemmen wordt het ver- menigvuldigingscijfer gesteld op 1.2. Benoeming lid Commissie tot Wering van schoolverzuim wegens het ontsUgne- men van den heer J. H. Bouman, die 25 jaar deze functie heeft vervuld. y B. en W. bevelen aan de heeren R. J. Oomen en Arie Smits. De heer R. J. Oomen wordt met 6 stemmen benoemd, een stem was uitgebracht op den heer A. Smits. Benoeming leden stembureau. Benoemd worden de heerenv. Vliet en v. Ooijen en als plaatsvervangende leden de heeren de Gaaij en Smits. Verordening regelende het vervolgon derwijs. In de bestaande verordening worden een paar kleine wijzigingen aangebracht o. m. dat om een cursus te doen houden, zich in plaats van 6 volgens de oude verordening, 10 leerlingen moeten hebben -aangemeld, hierbij blijven leerlin gen uit buitengemeenten buiten beschou wing. De heer v. Ooijen vraagt of het ge meentebestuur het recht heeft dit getal te stellen, waarop de Voorzitter ant woordt dat dit afgewacht dient te wor den. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. Er bestaat een heel oud verhaal van een jongen ,die gelezen had dat er een huis met gouden ruiten bestond. Op zekeren morgen stond hij vroeg op en ging op zoek naar het sprookjeshuis. Den ganschen dag zwierf hij rond in den omtrek, heu vel op, heuvel af, en tegen het vallen van den avond stond hij zoo hoog op een heuveltop, dat hij de geheele streek kon overzien. Toen keek hij om en zag tot zijn verheuging het huis met de gouden ruiten achter zichHet was zijn eigen huis, in welks vensterruiten de laatste stra len der dalende zon zich met gouden pracht weerspiegelden. Is dit geen wijze les voor pus allen, volwassenen en kinderen? Het dorp, de stad, de streek, waarin ons huis gevestigd is, zij geven ons dikwijls de mooiste ge legenheden om gelukkig te leven en te werken in vrede. Kinderen en hnn ontwikkeling. Klaagt niet teveel omdat Uw kind op school niet de eerste van de klas is. Na poleon was op school een domme jongen, maar hij vond iets dat zijn belangstelling opwekte en h ijbestudeerde dat bijzondere onderwerp tot hij er mper van wist dan eenige andere man in Europa. Het was de krijgswetenschap. Michiel de Ruyter was <een belhamel die liever kattekwaad uithaalde en in den toren klom dan te leeren. Maar het zeemanschap trok hem aan en hij maakte zijn naam' onsterfelijk. Isaak Newton was de grootste domkop van zijn klas, maar hij was een dender. Hij peinsde dagen lang ov(er alles na en werd een licht cj|er wetenschap. Maakt u niet te veel zorg omdat uw jongen geen buitengewone leerling is. U hebt pas ernstig reden tot klagen wan neer er niets is dat hem belangstelling inboezemt; wanneer hij voor geen tejnkel bepaald onderwerp aandacht over heeft; wanneer er nnet iets is, waarvoor hij wil werken en hard wil werken. Een gev&ailijke macht. De Prins van Wales draagt een ge kleurd zakdoekje in den borstzak van zijn jas en alle Londensche manufacturiers ver knopen plotseling gekleurde zakdoeken aan de jongemannen die het koninklijk voor beeld willen volgen. Dit is wederom een nietig, maar' niettemin overtuigend voor beeld van de vlugge en zekere macht van invloed. Ieder mensch draagt den vloek van den invloed in zich..,, een vloek, om dat het een verantwoordelijkheid is, waar aan wij ons niet kunnen onttrekken. Van velen zal de invloed op anderen niet zoo ver reiken als bij den Prins) van Wales het geval is. Maar of u hief prettig vindt of niet, er $jjn altijd and|ere menschen, die in uw voetstappen volgen; die precies gaan nadoen wat u gedaan hebt. Het is een macht, waarvan u zich' nimmer vrij kunt maken. Maar hoogst ge vaarlijk is zij zeker, want als gij er mis bruik van maakt en verkeerde voorbeel den gee/t, briengt gij tevens een onbe kend aantal anderen tot dezelfde teleur stellingen, die u ondervonden hebt. Na duizend jaar. In het jaar 926 geloofde iedereen, dat de aarde vlak was. Als men tot dicht bij het kantje liep, zou men eraf kunnen vallen, dacht men. Nu is dat allemaal1 anders, want wij weten dat de aarde rond is. Dat hebben wij in de afgfeloopen dui zend jaren geleerd en vastgesteld. Wat zullen wij weten, als er weer dui zend jaren om zijn? Zullen wij dan mis schien kunnen zeggen, waarom de aiarde rond is en waar zij ons brengt? Zullen wij dan misschien weten waarom allts is, zooals het is? De wetenschap heeft ont zettende en overweldigende geheimen voor de menschheid. Misschien leeren wij er nog enkele kennen vóór ook dit jaar ten einde is. Wij wjeten pas zoo weinig. Wat niet gelukkig maakt. Uit geldgebrek heeft een Russische prins zijn bezittingen moeten verkoopen, onder meer een parelsnoer dat voor het mooiste ter wereld doorging en waarvoor de vrouw- van een millionair een miljoen gulden heeft betaald. Zoo geeft men een fortuin voor iets, dat zorg zal brengen. Want die vrouw zal nooit kunnen nalaten aan dat pa'Kelsnoer te denken, tenzij zij het opsluit in een bank. Het is te kostbaar Maar als zij de paarlen wegsluit in een bank, kan zij haar snoer niet dragen! en haar ijdelheid niet voeden. Hoe het zij, deze paarlen zullen haar geen geluk aanbrengen, want geluk wordt niet op die manier gekocht. Geluk is een parel snoer van andere soort, fieder kan zijn ei gen snoer maken door steeds zijn vrien delijke gedachten en goede daden eraan toe te voegen. En in plaats van onze rust en vrede te verdrijven, zal dit snoer ons juist rust en geluk bezorgjen. B(J Z&T BUIST. Vrouw: Waar ben je gisteravond met je jas geweest, Jan? Ze ziet er vle selijk uit, vol met modder. Echtgenoot: Ja liefste ik liet mijn jas vallen toen ik van de sociëteit naar huis ging. Vrouw: Maar kon je haar dan niet op houden? Echtgenoot: Zeker, liefste, maar ik Nzat erin, zie je. GELIJKE KRACKTEN. Mevrouw: In den tijd, dien het mij kost om je te vertellen hoe je je werk moet doen, zou ik het zelf al twee keer gedaan hebben. Dienstbode: Zeker mevrouw, en in den tijd, dien het mij kost om naar u te luisteren zou ik het al vier keer gedaan hebben. AANNEMELIJKE HEDEN. Kleine jongen: Mqeder wilt u voor mij een horloge koopen? Moeder: Wat moet jij met een horloge doen, jongen. Kleine jongen: Ik wil het met Japje ruilen voor één van zijn knikkers. KNAP BEDACHT! Hans: Ik heb zoo juist patent aange vraagd op een nieuwe uitvinding van mij. Ik ben overtuigd dat ik daarmede de we reld zal veroveren. Jans: Wat is het? Hans: Een phonografisch boordeknoop je, dat precies zegt, waar het gevallen is. BOSSCHE RECHTBANK. NATIONAAL BELANG? Frans F., koopman, een sportlievend jongmensch uit A'dam, kwam in Noord- Brabant in botsing met de verordening op de provincialet wegenv Hij tufte langs Dussen, verzuimde op een kruispunt sig naal te geven, als voor de openbare vei ligheid voorschrift «is* en werd in verband hiermede bekeurd. De Kantonrechter te Heusden had beklaagde deswege veroor deeld tot drie gulden boete. De koopman kwam van het vonnis in hooger beroep, niet om de drie pop, maar om de juridische kwestie, die er aan vast zat en.... om het nationaal be lang. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. Toen deed een advocaat het woord. Beklaagde heeft zich om het nationaal belang heel wat getroost, verzekerde plei ter. De reis van en naar Amsterdam., De kosten voor ,zijn advocaat, tijdverlies, hét is alles hejel wat meer waard, dan even tjes drie „gulden te storten. Beklaagde meent, dat het Provinciaal feestuur van Noord-Brabant niet gerechtigd is bedoel de verordening, waarvan art. 32 wegens overtreding waarvan beklaagde werd be keurd in strijd is met art. 5 der Mo tor- en Rijwielwet en daarom niet ver bindend kan zijn. Men weet de bochten en kruispunten niet, wanneer men de streek niet kent, dus men loopt als vneemdeling in Noordbrabant altijd de kans dooreen veldwachter aangehouden te worden, die van achter een huis opduikt. Men zou om de Velje kruispunten die men tegenkomt maar best doen voortdurend te toeteren. Te veel toeteren mag men ook al niet. Men weet in Noordbrabant dus eigenlijk geen raad om het g|oed te doen. De weg van Amsterdam naar Parijs wordt enorm veel door auto's bereden. Wat moet men straks nu van ons zeg gen, als uit België, Zwitserland, Frank rijk en Italië de sportlievenden naar hier komen om de olympische spelen bij te wonen en ze dan in Noordbrabant staan te tobben met die provinciale verorde ningen. 't Gaat beklaagde om den indruk, die buitenlanders van Nederland moeten krijgen, aldus de advocaat met verheffing van stem. Pleiter betoogde, dat de vei ligheid niet bevorderd wordt door ge toeter van alle zijden, maar door goede remmen en door oplettendheid. Beklaagde kwam dan ook uitsluitend op voor den goeden naam van ons land. Pleiter ver zocht het provinciaal art. 32 niet verbin dend te verklaren, als zijnde in strijd met art. 5 der Motor- en Rijwielwet. Op de vraag van den president of be klaagde nog iets te zeggen had, antwoord de hijIk vraag u voor het nationaal belang die overblijfselen uit de middel eeuwen op te ruimen. De rechtbank uispraak doende, vernie tigde het vonnis van den Kantonrechter en verleende aan beklaagde ontslag van rechtsvervolging. (B.Ct.) WEDERSPANNIGHEID. G. v. B. schoenmaker te Kaatsheuvel, had weer te diep in z'n snèvelglaasje ge keken en werd er draaierig en lastig van. Gevolg was wederspannigheid tegen de politie ,die den klant maar beter oordeelde van de publieke straat te verwijderen. Wegens verzet door slaan, schoppen en rukken had de schoenmaker zich te ver antwoorden. Veroordeeling conform den eisch: f 15 boete sub. tp dagen hechtenis. EEN GEVAARLIJKE HOND. L. van E., zeilmaker tc Wlerkendam, had op 8 Nov. 1925 te Werkendam gfeen voldoende zorg gedragen voor het onscha delijk houden van een onder zijn hoede staanden gevaarlijken hond. Het verwoede dier had dientengevolge de kans gehad, in een langs den Sasdijk gelegen weiland een vijftal runderen ha te rennen en een der dieren '\A den achterpoot te bijten. Beklaagde was deswege door het Kan tongerecht tc Heusden veroordeeld tot drie gulden boete sub. 2 dagen hechtenis. Maar beklaagde gevoelde zich veron gelijkt en ging van het lonnis in hooger beroep. Dus werd het zaakje opnieuw uitgeplozen voor de rechtbank. Beklaagde kwam zoowaar opdagen met minstens zeven getuigen, mitsgaders nog een advocaat uit Gorinchem. De burgemeiester had beklaagde al eens een waarschuwing gezonden om den ge vaarlijken hond beter vast te houden. Een politieman hing een lang verhaal op over het gebeten beest en de andere getuigen dito. De gemeenteveldwachter verklaarde dat het beest gevaarlijk was; de rijksveld wachter-brigadier zei dood kalm, dat de hond een goeie lobbes is. Na langdurig verhoor waarbij het ging om het rechtsgevoel van beklaagde, eischte het O. M. vernietiging der dagvaarding wegens formeele onjuistheid. De verdediger hield een uitvoerig plei dooi. (R. Ct.) DE GRENS. A. van Moergestel te Kaatsheuvel had 'n huisje gekocht en de narigheid die er rondom zweefde kreeg hij op den koop toe. Want al zes jaar lang maakte zijn buurman de boer M. v. S. te Kaatsheuvel het hem lastig over de grensscheiding als ware die tot op een korrel zand te be palen. En alsof er in het leven niets beters te bestrijden is, valt de man aldoor maar over 'n heining en 'n paal, met tot slot, dat partijen dan eindelijk de zaak voor de rechtbank maar eens laten uitmaken en waarbij dan telkens opnieuw geleerd wordt dat niemand zijn eigen rechter is. M. v. S. stond dan nu terecht wegens vernieling van een paal. Vrouw v. Moer gestel „had 'm heuren kroaken", maar beklaagde hield zich op zijn manier wij selijk van den domme. De eisch van het O. M. wegens ver nieling luidde f25 boete, de uispraak f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis.. OM AF TE LEEREN. A. v. O., leerlooier te Waalwijk, stond terecht wegens ernstige wederspannigheid. De politie had heel wat met den dronken kerel te stellen gehad, die zich zoodanig verzette ,dat het wel een vechtpartij ge leek en de politie met den woesteling, die niet te temmen scheen, over den grond rolde. Bij het getuigenverhoor riep beklaagde, dat de politieman een meineed deed. De president berispte hem over zijn brutale houding en vermaande hem wat meer fatsoen en wat minder praats te hebben. De eisch van het O. M. luidde 1 maand gevangenisstraf, uitspraak conform den eisch. Om af te leeren. DUSSEN. Twee wielrydsters botsten tegen elkaar, met het gevolg, dat mej. Tak uit Raamsdonkveer verwondingen opliep aan haar hoofd en de andere aan de handen. De rijwielen werden flink beschadigd. HERPT. Bij de Sloomzuivelfabriek alhier zal een woning worden gebouwd voor den directeur. Reeds is men met de voor- loopige werkzaamheden begonnen. Met het afgraven van den Bernschen Dijk onder deze gemeente is het afgeloopen. De gemeente heeft nu een flink stuk land verkregen. Dit zal eerdaags worden ver pacht om het te bezaaien en om er dan later weiland van te maken. WAALWIJK. De collecte voor het Wit-Gele Kruis, langs de huizen der burgers gehouden, ten einde deze vereeniging een blijk van waardeering en hulde te kunnen aanbieden, ter gelegenheid van ha*r 12|-jarig bestaan, heeft opgebracht plm. f 500. De verkoop van het Emma-bloempje heeft in onze gemeente opgebracht het bedrag van f 202.65J. Op de gehouden vergadering van het Operatiekamerfonds waarop de heer Jan Tielen tot secretaris werd gekozen, werd o.m. door den penningmeester een financieel verslag uitgebracht waaruit bleek dat het saldo der bezittingen bedraagt f 21.423,33, terwijl op de begrooting een memorie-post uitgetrokken werd voor de nog te verwachten bijdragen van fabrikan ten, personeel enz. In de fabrieken is intusschen begonnen met het inzamelen der bydragen van de arbeiders en naar wij vernemen stemmen de resultaten tot tevredenheid. De zeereerw. heer Pastoor N. van Riel, deelde mede, dat de plannen voor den nieuwbouw der operatie-kamer enz. in bewerking zyn. Terzijde van 't klooster ter hoogte der kapel zal een vleugel aangebonwd worden op de plaats waarin de oude boterfabriek en pakhuis vroeger van den heer C. v. d. Heijden. Deze vleugel wordt zoo gebouwd dat hij steeds uitgebreid kan worden. Volgens de voor- loopige plannen zal hij bevatten: operatie kamer met toebehooren, 2 ziekenzalen en een 68 tal afzonderlijke ziekenkamers Dit jaar nog zal met den bouw worden begonnen. M liezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. «^straat 10-12 '8 ÖOSCH. Tel. Intwë. 436 Station N.A.B.O. SLEBÜWIJK-'s B08CH ïilmmM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5