Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 19.4601 lias 1 mei AJP* v IEs\ Amandeltjes pudding Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Plaatselijk Nieuws. „Wenken voor de Huisvrouw". BEHOORENDE BIJ HET WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereischen steeds onze. volle aandacht. Zoo lang zij gezor en krachtig zijn, dragen deze or nen zorg voor de zuiverheid van bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuivemie- den uit het lichaam. De nieren be hoeden ons zoodoende voor /alrij ke pijnlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt als de/nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopcn? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoGweelheden afzetten, dat het scherper kristallen vormt, die rheumatiek reroorzaken of wel kan een onvoldoende hoeveel heid water aan het blo/d onttrokken worden, waardoor w/terzucht ont staat. Ook andere walen kunnen optreden, zooals unfne-stoornissen, blaaszwakte, nierzaftid en niersteen; ischias, spit, hoofdpijn duizeligheid en zenuwachtighi Welke verschijnselen zich 'ook voordoen, g ij kunt jniet gezond wor den, voordat uw nieren weder ge zond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen iV bijstaan. Zij werken rechtstreeks/op de oorzaken van uw kwaal, reiiygen de nieren en wek ken deze /p, doch zij werken niet op de leyer, raffig of ingewanden. Vrouwen/ zoowel als mannen kun nen op /'oster's Rugpijn Nieren Pil len ver/rouwen. Let Jop de verpakking in glazen flacoiys met geel etiket (alom ver jaar), waardoor gij zeker zijt verlegen buitenlandse!! goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Een mededinge» van Amnndsen. De bekende Deensehe ontdek kingsreiziger Peter Freuehen, die pas korten tijd geleden in Batfinland (Noordpool) gevonden werd na vier jaren vermist te zijn geweest, is voor nemens een nieuwe Poolreis te onder nemen, doch nu per vliegmachine. hu is thans bezig te onderhandelen met Lazell, den Franschen vliegenier, die een dergelyk voornemen heeft. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1. Olifant, Lemmer, Indië, foto, aas, nu en I i 2. Regen neger. 3. Nat. i 4. De appel valt niet ver van den stam. I'M Nieuwe raadsels: acj-iifSn2 1. Zoek in de volgende zinnen de ver borgen bloemennamen Neem dit boek Therese, dat kan U troosten. j i i Weet je dat Omar, Grietje, een edel wijs vorst was? i i 4 i i 2. Gewoonlijk dient water om brand te blusschen; Maar o, wat een wonder, ik wordt door water eerst brandend in- tusschen. 3. 't Is nu eens groot en dan weer klein; En toch moet het steeds een voet groot zijn. Hoe kan dat nu? 4. Mijn geheel bestaat uit tien letters en is een nuttig ding, dat bij vele huis vrouwen geliefd is 10 6 7 8 is niet glad. Een 5 3 2' is niet wijU'. 8 9 10. 1 2 is een graansoort. 3 9 4 zeggen we als we het warm hebben. OOM KAREL. DE BETOOVERDE EIEREN. Vervolg. /Thijs, Bas, Bartje en Dorus kwamen tfu in een kringetje om het oude vrouw tje heen te staan. Ik kan niks missen, 'hoor, riep Thijs, anders heb ik straks om twaalf uur niet genoeg. Wat heb je dan in je mandje, vroeg de oude vrouw. Vier boterhammen met bloedworst, en 2 met spekkoek en twee met muisjes, en dan nog een groote peer. Zoo, zei het vrouwtje, en jij, heb jij ook niets te mis sen, vroeg ze aan Bas. Nee, hoor, zei Bas, ik heb maar drie boterhammen met spik keltjeskaas en drie met spek en drie met sucadekoek, nee, ik kan niets missen, hoor. En terwijl het oude vrouwtje treurig het hoofd schudde, trok hij een leelijk ge zicht tegen haar. Thijs zag het en lachte hardop, zoo grappig vond hij dat. Eu hebben jullie ook niet een heel klein stuk je brood voor me, vroeg de oude vrouw nu aan Bartje en Dorus. Ja, zei Bartje, U kan van mij wel een stuk krijgen. Maar er zit niks op, hoor. Ik krijg altijd van mijn moeder zes dikke boterhammen mee, met niks. Moeder heeft niet veel geld, ziet U. Maar het smaakt toch wel erg lekker, want moeder heeft het zelf gebakken. Nou, van mij kunt U ook wel een boterham krijgen, zei Dorus. Ik heb er drie met roggebrood en drie met niks. Wil U er een met roggebrood? Asjeblieft zei het oude vrouwtje, mag ik het zelf uit je mandje pakken. Bartje en IDorus vonden het goed'. De oude vrouw stak haar magere hand eerst in het mandje van Dorus en daarna in dat van Bartje. Ze nam niet eens een heele boterham van hun, maar ze brak er slechts een klein stukje van af. Zoo, dat is wel ge noeg voor mij, hoor jongens zei ze, ik ben maar een heel oud mensch en ik heb niet veel noodig, dank jullie wel hoor. Met deze woorden stond het oude vrouwtje op en ging heen terwijl ze op haar stokje leunde. Thijs, Bas, Dorus en Bartje zetten hun wandeling naar school voort. Ze speelden weer krijgertje, wam dan liep je veel gauwer. Toen ze bijna bij school waren, keek Dorus even in zijn mandje. Op eens zag hij iets glinsteren. Hij stak zijn hand uit en... vond een geld stuk. Hij gaf een schreeuw van vreugde. Bartje en Thijs en Bas kwamen toeloopen en zagen het ook. Dorus had in zijn mand je een goudstuk, een gouden tientje ge vonden. Oort met grutjes, riep Dorus uit, nou ben ik rijk. Dat heeft zeker die oude vrouw in mijn mandje gestopt. Misschien was het wel een fee. Ik zal ook eens in mijn mandje kijken, zei Bartje. En warempel, daar vond Bartje ook een goudstuk, dat vroolijk in de zon glinsterde. Dol van blijdschap ren den de jongens naar school. Den heelen dag waren ze onrustig. Ze konden hun "gedachten maar niet bij de les houden. Wat een rijkdom. Elk tien gulden hadden ze. Wat zouden vader en moeder blij zijn. En wat zouden ze niet allemaal voor dat geld kunnen koopen. Bas en Thijs waren niet zo ojblij. Eigenlijk waren ze erg jaloersch op Dorus en Bartje. Ze keken den heelen dag als oorwurmen. Toen de klok eindelijk vier uur sloeg liepen Dorus en Bartje als hazen naar huis en vertelden wat er gebeurd was. Eerst wilden hun ouders het niet geloo- ven. Maar toen de jongens de prach tige goudstukken lieten zien, nu toen moes ten ze het natuurlijk wel gelooven. Vader en moeder dansten van vreugde om de tafel en Bartje en Dorus lachten er om dat het schaterde. Toen Bas en Thijs thuis kwamen, ver telden ze ook wat er onderweg gebeurd was. Alleen zeiden ze er niet bij, dat ze het oude vrouwtje hadden uitgescholden en Ieelijke gezichten achter haar rug hadden getrokken. Natuurlijk, zei hun moeder boos, jul lie zijn weer Ieelijke schrokkebrokken ge weest. Als jullie die oude vrouw wat ge geven hadden, had je ook misschien wel een. goudstuk gekregen. Thijs en Bas zeiden niets, maar ze dach ten bij zich zelf: als we die ouwe heks nog eens tegen komen zullen we Haar vast wat geven, dan krijgen we ook zoo een mooi gouden tientje. met Gaarts pakje EEN PRACTISCH EN EENVOUDIG HUISHOUDSCHORT, Zou er wel ooit een tyd komen, waarin de vrouwen het stellen kunnen zonder een paar gemakkelijke en prettige schorten Natuurlyk niet, want by het huiswerk behoort immers een praktische kleeding. Het is echter niet noodig, om altyd in een bont of een lang werkschort te loopen en daarom schaffe men zich dan ook gaarne een modern en licht schortje aan voor het stof afnemen of het lichte werk in de namiddaguren. Het ontwei pje, dat op deze teekening staat afgebeeld, is heel eenvoudig, maar zeer praktisch. Het is b.v. heel geschikt om het »aan de deurc te dragen en het beschermt de kleeren zoowel op den rug als in het front. Eventueel kan men van hetzelfde model alleen een voorschort maken, door eenvoudig de schouderbanden te ver lengen en een band in de taille te maken. De bedoeling is het echter niet. Als stof kieze men een goede kwaliteit linnen of katoen, terwyl eventueel gingan kan worden gebruikt. Voor den Zondag kan men ook een gebloemd stofje nemen, mits het niet te zwaar bedrukt is, daar dit niet mooi staat. De knippatronen voor de modellen uit deze rubriek kosten 55 cents. Alleen voor dit schort kan men het patroon echter bestellen tegen den prys van 40 cents, aangezien het niet zoo uitgebreid is als de patronen voor japonnen, enz. By bestelling geve men op maat 43, 44, 46 of 48. Nummer 305. AZIJN IN DE HUISHOUDING. Azijn bezit vele andere nuttige eigen schappen, dan alleen het pikant maken van salade of inmaak. Geroest staal of slecht onderhouden koper reinigt men flink en snel met een mengsel van azyn en zout. Kachelpotlood, vermengd met azyn, geeft een mooieren en duurzamen glans. Een weinig azyn in het water zal alle geuren wegnemen tijdens het wasschen van visch-, uien- of wittekool-vaatwerk. Een vulpen houder kan worden schoongemaakt door alle deelen los te schroeven, te laten liggen in azijn gedurende een kwartier en dan in warm water na te spoelen. Heete azyn zal verfvlekken van ruiten doen verdwijnen en verfkwasten, welke hard geworden zyn,- kunnen weer verzacht worden door ze ge- ruimen tijd in kokende azyn te laten staan. Taai vleesch wordt mals in azyn. Drenk het er even in vóór het koken. Bij het koken van rijst, is azyn ook nuttig, daar een klein beetje ervan in het water de ryst witter zal maken en de korrels af gescheiden houdt. VOOR BRANDWONDEN. Het is altijd gewenscht in de keuken iets te hebben, dat men kan aanwenden by het branden der handen, hetgeen by de vele potten en pannen op fornuis en gasstellen nogal eens gebeurt. Een zeer goed en afdoend middel is een sterke op lossing van Epson zout, dit is het bekende Engelsche bittere zout. In geval men han den of voeten brandt, losse men dadelyk iets van het zout op en dompele het ge brande lichaamsdeel daarin onder, Men late de wond net zoolang in het water tot al de pyn weggetrokken is, hetgeen by de ergste brandwonden beslist gebeuren zal. Bij het branden van andere lichaams- deelen, b.v. den bovenarm, kan men een doek met de zoutoplossing er op om het gewonde deel van den arm winden. Is dit niet voldoende om de pijn te doen stillen, dan vsrnieuwe men het compres NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Op zekeren mooien voorjaarsochtend ging kleine Tiesie, je weet wel, dat blonde meisje, dat zoo leuk met haar poppen spelen ksn, uit wan delen met Nikkertje, den kleinen zwartkop, en Dikkertje, die zoo wii was als sneeuw. De beide poppen zaten in het wagentje, maar toen Liesje eenigen tijd gewandeld had en even ging zitten om uit te rusten, zag zy een eindje verder prachtige bloempjes staan en verheugd sprong zij weer op en wandelde heen om voor haar moeder er een paar van te plukken. Van dat oogenblik maakten Nikkertje en Dikkertje ge bruik om voorzichtig uit den wagen te wippen en hard weg te loopen. Ja, want het waren twee stoute bengels, hoor, en als zij maar even de kans kregen om kattekwaad uit te halen, dan lieten zy haar nooit voorbij gaan, Zij wisten zelf niet goed, wat zy van plan waren, doch liepen toch maar door, totdat, zij 's avonds vermoeid gingen zitten onder een grooten boom, en samen tegelijk in slaap vielen Toen reisden zy in hun droom naar Sprookjesland. Dat is de eenige manier, zoowel voor poppen als kinderen, om in dat schoone land te komen. Dikkertje opende zyn oogen en ging rechtop zitten. »Hé I« riep hij verschrikt uit, »waar ben ik nu Maar toen bemerkte hij, dat Nikkertje ook alweer wakker was en vlak vóór hem stond. »Hahaha lachte Nik kertje, »weet je waar wij zyn, Dik In Sprookjesland 1 Kyk maar, je kunt het zien aan die mooie, blauwe hemel en aan het gras, dat zoo zacht is als zjjde. Sta gauw op, Dik, dan gaan wij samen op avontuur I Misschien vinden wy Tooverstad nog wel, waar de Koning van het land der drbomen woontNu, dat was niet aan Doovemans- oor gezegd. Dikkertje sprong overeind en even later waren de beide poppen-vrienden op weg op hun avontuurlijke reis door het Sprookjesland. Volgende week zullen wij hun eerste avontuur navertelien eenige malen, telkens met kleine tusschen- poozen, totdat het verlangde resultaat is bereikt, HET KOKEN VAN AARD AFPELEN. Wanneer men het zout niet éér aan de aardappelen toevoegt dan wanneer zy bijna koken, zuilen zij daardoor droog en melig blyven. Om aardappelen mooi en blank te koken, moet men een weinig azyn in de pan doen even vóór het koken. ANDEL. De koopman in sigaren, die onder valsche voorwendsels de handteeke- ning wist te verkrijgen van den Burge meester dezer gemeente en naar verluidt gelden aan heeft genomen voor een lief dadig doel, is door den Opperwachtmeester der Kon. Mareschauseées te Woudrichem aangehouden en naar 's Hertogenbosch over gebracht. Bij de op 5 dezer gehouden keu ring voor de Nat. Militie zyn er 5 goed gekeurd en 6 afgekeurd. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond hield de begrafenis vereen. O. H. haar gewone jaarvergadering, welke slechts matig be zocht was. Er had stemming plaats voor 2 aftredende bestuursleden, herkozen werden de heeren Jac. v. d. Stelt en O. Walraven gekozen werd in de vacature H. Walraven de heer G. Hoeken. Donderdagavond hield de landbouw- vereenigiDg »Vooruitgang< haar gewone voorjaarsvergadering. Als spreker trad op den heer C. G. de Jong welke een lezing hield over Hagelverzekering en Landbouw- boekhouden. Er werden door de bezoekers veel vragen gesteld, welke duidelijk werden beantwoord. Daar de le en 2e Voorzitter afwezig waren, had de leiding plaats door den heer A. v. d. Stelt Cornz. Deze week werden voor de eieren- vereeniging Nieuwendijk en Omstreken ver zonden naar de Rott. consumptieveiling 44458 eieren. Men besteedde voor groote eieren f 5,50, voor kleine f 4.60, voor eendeneieren f 5.25, ganzen f 13.00, kal koeneieren f 9.00 alles per 100 stuks. De Wed. A. de Rode kwam in de afgeloopen week zoodanig van den zolder te vallen dat schouder en been ernstig bezeerd werden. Op den polder Prikwaard (Biesbosch) zyn reeds een 10-tal koeien in een paar dagen tyd gestorven, vermoedelijk heeft men hier te doen met een ziekte waarvan de dignose nog niet is vast te stellen. Een onderzoek wordt ingesteld. NÈDERHEMERT. Onze fanfare maakte Zaterdag een rondgang door het dorp, ter eere van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, hetgeen veel belangstelling trok. WOUDRICHEM. Ter gemeente secre tarie zijn vanaf heden verkrijgbaar blanco formulieren voer het aanvragen van jacht akten. In de vergadering van Stemg. Inge), van het waterschap vDe oude Ban« werd tot voorz. herkozen de heer C. M. Schaap alhier. jtietiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5