ïrma Een reis naar Spanje. Vierkant en zeskant Vlechtwerk pnntdraad, Gladdraad en Hrammen. OUW Landboiiwrubriek 's-HERTOGErgOSOH. Chili op snikerbieten De meeste suikerbieten en mangels zullen al wel gezaaid zijn, als de lezers dezer rubriek dit artikeltje onder 't oog krijgen. Alles is bijzonder vroeg dit jaar Wanneer het weer niet tegendient, zullen de meeste landerijen wel spoedig met gewassen bedekt zijn. Allerwege is dan de groene kleur, een tijdlang de overheerschende 1 Hoewel het aan allen, die direct finan- tieel afhankelijk zijn van den planten groei, wel bekend zal zijn, willen we toch even stil staan bij „dat groen wor den, zijn en een tijdlang blijven" van de planten I Waarom en waartoe zijn de planten groen Het antwoord op die vraag is, dank zij de onderzoekingen van de wetenschap, tegenwoordig aan elk ontwikkeld mensch bekend Iedereen weet, dat de groene bladkleur, de grondslag is van de productie I In de plantencellen wordt door het bladgroen, de grondstof gevormd van de opbouw van het geheele plantengebouw Doch die vorming van bouwstoffen (organische stoffen genoemd) heeft alleen dan plaats, als de groene deelen door voldoende zonlicht worden beschenen I Het zonlicht is even onontbeerlijk, als het bladgroen 1 Ja, zonder inwerking van het zonlicht ontstaat, het bladgroen zelf, zelfs niet Alle plantentelers zijn zoo direct af hankelijk van de hoeveelheid zonnelicht, die door de groene plan4 deelen worden ontvangen Goed ontwikkelde groene bladeren, aan de eene zijde en toetreding van voldoende zonnelicht aan de andere zijde, vormen alzoo de voorwaarden voor een maximale uiting van den erfelijken aan leg der planten. Aan de eene voorwaarde kan de mensch niets af of toe doen I De hoeveelheid zonnelicht ontvangen we als een gave Gods. Doch aan de andere voorwaarde de vorming van goed ontwikkelde groene planten, daaraan kan de mensch wèl wat af of toe doen. Die heeft hij voor een groot gedeelte in zijn hand We weten n.l. (dank zij alweer het wetenschappelijk onderzoek), wat de plant, buiten het zonlicht nog meer behoeft, om een frissche groene kleur te verkrijgen Ie is daarvoor noodig, dat de planten opgroeien, in een gezonde bodem (niet te nat en niet te droog) 2e dat zij met hun bovenaardschy deelen elkander niet te veel beschaduwen of dat deze beschaduwd worden door onkruidplanten 3e dat zij met hun wortels voldoende opneembaar voedsel vinden. Wat van deze 3 het voornaamste is, valt moeilijker te zeggen, dan wat de praktijk als het voornaamste beschouwt, n.l. de voedselvoorziening! In hoeverre, deze, van invloed is, op de frissche groene planten, geeft het wetenschap pelijk onderzoek ons weer antwoord I De planten hebben daartoe noodig voldoendekalk, kali, fosforzuur, maar bovenal stikstof Stikstof vooral, toonde sterk tot vor ming van frissche groene planten te prikkelen Daarop willen we thans bovenal de aandacht vestigenDe toediening der andere voedingstoffen heeft natuurlijk al lang plaats gehad. Is momenteel trouwens ook niet gemakkelijk meer uit te voeren. Doch de voorziening van de stikstof kan nog plaats hebben. Door toediening daarvan kan men thans nog een gunstigen inyloed uitoefenen op „de groenkleuring der cultuurplanten'1. Verzuim daarom niet thans deChilizak aan te spreken 1 Chili geeft de stikstof in direct opneembaren vorm. m. a. w. Chili werkt direct in op de groenkleuring der planten (wat trouwens overbekend is, aan alle plantenverbouwers Niet om daarmee uit te drukken, dat andere gewassen geen Chiligift noodig hebbén, maar bovenal om de gunstige werking op de productie nog eens dui delijk voor onze lezers te illustreeren, geven we hieronder de uitslagen weer van de resp. Chiligiften, op suikerbieten- proefvelden, in 1925 in deze omgeving aangelegd I Abr. de Jong, Almkerk. Geen Chili 34500 K.G. 150 K.G. 41800 300 37900 450 38350 600 41500 J. C. v. Hoven, Woudrichem. Zonder Chili 40300 K.G. 150 K.G. 41100 300 43150 450 46600 600 45450 Anthon Coljjn, Almkerk. Zonder Chili 42700 K.G. 150 K.G. 42900 300 42950 450 43050 600 46250 Anth. Colijn, Almkerk. Geen Chili 40500 K.G. 150 K.G. 43450 300 44800 450 46350 600 50800 J. W. Ouwerkerk, Sleeuwijk. Geen Chili 30700 K.G. 150 K.G. 31980 300 40995 450 42060 600 51250 W. Noorloos, Almkerk. Geen Chili 31150 K.G. 150 K.G. 35000 300 450 600 36950 40050 43450 P. C. HUIJSER Landbou wonder wijze; W oudrichem- Alles per H A. omgerekend. H. Versteeg, Nieuwendijk. Zonder Chili 26580 K.G. 150 K.G, 30798 300 450 600 tt 35020 37670 37100 V Vnghterstraat 33 Telefoon 659 Handel in 't groot en in 't klein in iiV alle afmetingen voo/allerlei BEDRIJVEN. gadering van den raad der gemeente ZALTBOMMEL op Vrijdag 30 April. Voorzitter: Burgemeester v. Hasselt. Aanwezig negen leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Meijer en Moering. Alvorens de werkzaamheden te begin nen brengt den Voorzitter den heer Philips dank voor de woorden van deelneming namens den raad gesproken bij het over lijden van zijn echtgenoote. Subsidie-aanvraag van Z.B/s Mannen koor en Harmonie Euterpe. Behandeling bij de begrooting. Aanbeveling voor benoeming van leden commissie L. O. zal in een volgiende ver gadering behandeld worden. Mededeelin- gen voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mededat kasopna me bij Directeur Waterleiding en Gem.- Ontvanger heeft plaats gehad en alles in orde is bevonden.: dat aan J. v. Doveren 2e ambtenaar ter Secretarie met ingang van 1 Juni eervol ontslag is verleend en benoemd is v. Wasperen. dat de verpachting der hooi- en wei landen heeft opgebracht f24131 tegen in 1925: f 25234. Eenige perceelen zijn niet verpacht. De opbrengst is f 200 lager dan in 1925, doch nog f 1800 boven de be grooting. Mededeelingen voor kennisge ving aangenomen. Komt aan de orde: Voorstel om weder een jaar te verhuren de achterbovenwoning boven de Boter markt aan G. den Hollander voor f 175 per jaar en de bovenwoning aan Mej. Wolfert voor f 200 per jaar. Conform besloten. Voorstel om aan J. v. Doveren op ver zoek met ingang van 1 Juni 1926 eervol ontslag te verkenen als onbezoldigd amb tenaar van den Burgerl. Stand. Conform besloten. Voorstel tot benoeming van een onbe zoldigd ambtenaar van den Burgerl. Si ingaande Juni a.s. Aanbevolen wordt wet houder H. L. Philips, di€ daarna met al- gemeene stemmen wordt benoemd en deze benoeming aanneemt. Behandeling reclame schoolgeld van H. Bouwman. Gelet dat de aanslag Rijksin komstenbelasting over 1924—'25 juist is, besluit de raad afwijzend te beschikken. Verzoek van P. Louwerse om afschrij ving van schoolgeld wegens tijdelijke ziekte van zijn schoolgaanden zoon. Gelet dat schoolgeld verschuldigd is voor den tijd gedurende welke het kind als leerling is ingeschreven, onverschillig of het school gaat of niet, besluit de Raad het verzoek af te wijzen. In verband met opmerkingen van Ged. Staten besluit de raad de aangegeven wij ziging in de begrooting voor 1926 aan te brengen, waarna ze gewijzigd opnieuw wordt vastgesteld. Gezien het advies van den Inspecteur der Dir. belastingen dat m/et 1 als ver- menigvuldigingscijfer kan worden volstaan om voor 1926 te komen tot een bedrag van f61.000 aan Hoofdelijken Omslag, stellen B. en W. voor bet vermenigvuldi- gingscijfer voor het heffen dier belasting op 1 vast te stellen. Aldus besloten. Verslagen Groote Bomm. Gasthuis, Oud heidkamer en Landerijencommissie, welke ter visie lagen, worden voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De heer Ir. van Lookeren Campagne vraagt inlichting over de op brengst der landerijen, welke niet juist zijn verstaan. Deze worden verstrekt. Ook wordt inlichting gevraagd over de be noeming van een ambtenaar ter secreta rie en of uitbreiding noodig is. De Voorzitter zegt dat de benoeming geschiedt door B. en Wi. die de noodza kelijkheid overwegen. Verder vraagt de heer v.'Lookeren Cam pagne overweging voor het aanschaffen van een sproeiwagen ter bestrijding in den zomer van het stof in de hoofdstraten. Na bespreking overweging toegezegd. De heer Breddels vraagt inlichting om trent aankoop van gemeenteterrein, waar over bespreking plaats had in geheime zitting. f De Voorzitter antwoordt dat zulks al leen in geheime zitting kan geschieden. De heer Schoonenbeek eveneens be langstellend verzoekt dan om een geheime zitting, die wordt toegezegd na sluiting der openbare vergadering. De heer van Gelder vraagt naar de plannen die B. en W. voor bobben met de Halve Maan. De Voorzitter antwoordt dat daar in het najaar een plantsoenbeplanting komt. De heer Dingemans vraagt of de doode boomen aan den ingang der stad door nieuwe worden vervangen. Dit wordt be vestigd, waarna de heer v. Gelder wij>- zende op het doodgaan van den nieuwen aanplant in overweging geeft om van den leverancier van nieuwe boomen een jaar garantie te verkrijgen. Hierna sluiting waarna geheime zit ting volgt. Vergadering van den raad der gemeente RIJSWIJK op 29 April des n.m. 6 uur. Voorzitter tevens secretaris den Edel- Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig het lid v. Gammeren. De vergadering wordt op de gebrui kelijke wijze door den Voorzitter geo pend met gebed. Daarna voorlezing notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde: Mededeeling van den Comm. der Konin gin in deze provincie, van de herbenoe ming van den Burgemeester. Brief van Ged. Staten met de mededee ling, dat door A. Bouman, autobuson dernemer te Aalburg subsidie is gevraagd aan de provincie en verzoeken vervolgens aan het gemeentebestuur op den dienst toezicht te willen houden, terwijl gevraagd wordt of de gemeente het verstrekken van subsidie aan dien dienst overweegt. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, wegens den zeer ongunstigen toestand der gemeentefinanciën geen sub sidie toe te kennen en zulks ter kennis te brengen van Ged. Staten. Wijziging begrooting 1926. Met algemeene stemmen wordt goedkeu ring verleend aan een ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting. Heffingspercentage plaatselijke inkom stenbelasting 1926-'27. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van dat percentage op 7l/2- De Voorzitter zegt ter toelichting dat B. en W. noode met dit voorstel zijn geko men, doch in dezen geen anderen uitweg zagen. De toestand der gemeentefinanciën is op heden niet rooskleurig en zal ook in de naaste toekomst niet beter worden. Wethouder Westerlaken merkt op, dat de raad met het nemen van verschillende besluiten te zjeer gebonden is, en niet doen kan wat hij Wil, om in dien toestand eenige merkbare verbeteringen te kunnen brengen, en is dan ook noodgedwongen zulk een hoog percentage te moeten bepalen. Ook de leden v. Someren en v. Herpen hebben dienaangaande eenige opmerkingen en verklaren met het bepalen van zulk een hoog percentage niet te kunnen medewer ken. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 2 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren van Someren en v. Herpen. Daarna merkt de Voorzitter op dat het wellicht aanbeveling verdient een schrijven te richten aan H. M. de Koningin tot voorziening in dezen noodtoestand, aan gezien deze onhoudbaar is geworden. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten een zoodanig verzoek te richten en Ged. St. te vragien dit te willen steunen. Met algemeene stemmen wordt vervol gens vastgesteld het kohier der Straat belasting 1926 tot een totaal bedrag van f 265,44. Het kohier Hondenbelasting wordt even eens met algemeene stemmen vastgesteld op f 75. Door B. en W. wordt vervolgens voor gesteld de Dorpswiel als vischwater te verpachten voor den tijd van 2 jaar; het welk door den Raad wordt goedgekeurd, aan B. en W. wordt opgedragen hier voor de noodige voorwaarden te stel len en het water alsdan te verpachten. Verordening art. 178a der Gemeentewet Met algemeene stemmen wordt deze vastgesteld en besloten daarin op te ne men: a.'de Bouwverordening; b. de Al gemeene plaatselijke politieverorden.; c.de verorden, op de Vleeschkeuring; d. de verorden, op de keuring van waren. Het in de vorige vergadering aangehou den voorstel van het lid v. Somieren tot verhuring van het land binnen de Wiel- kade voor een termijn van 20 jaren,, wordt alsnog tot de volgende vergadering aangehouden. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. V. Ook de baas was direct begonnen en had zonder omwegen de hals van de flesch geslagen en deed zich onder de noodige hilariteit van de omstanders, daar aan te goed. We schoten goed en hadden zoowat alles geprobeerd wat er te raken viel. Een schot ging ontijdig af en het kogeltje nam zijn weg door het linnen dak van de tent, een mooi rond gaatjej daarin achter latend. De baas schoof zijn zwarten struikroovershoed naar achteren en keek verdacht omhoog maar zag het gaatje niet en het liep af. Wij hadden ieder nog een schot over en keken rond om nog eens een mooien tre/fer te maken. Plotseling wees Tom mij met de oogen de flesch drank aan die de spullebaas na er een derde vajn te hebben uitgedronken op een plankje in een hoek van de schiettent neergezet had. We behoefden mekaar niets meer te zeggen. De baas zat op z'n knlieèn brommend de stukgeschoten pijpen bij el kaar te zoeken. We richtten beiden tege lijk. Een, telde ik, twee, drie, pats. De dunne flesch vloog in honderd stukken uit elkaar en de kostbare drank was op het zelfde oogenblik verdwenen. Een gewel dig gelach brak achter ons los. De omstanders brulden van pleizier. De straatjongens sprongen een halven meter van den grond, tierden en maakten ka baal aisof zij bezeten geworden waren. Vlug gooiden we de buksen neer en dron gen tusschen het volk door. Nqg even zagen we hoe de dikke spullebaas met een woest gebaar omhoog krabbelde en vloekend en scheldend ons met de vuis ten dreigend omhoog, na kwam. De Spanjaarden waren evenwel zoo uit gelaten over den laatsten treffer van de twee vreemdelingen dat we zonder moei te wegkwamen. MADRID. Madrid, tamelijk moderne stad van bijna 600.000 inwoners, hoofdplaats van Spanje, tevens hofstad. Zij ligt op een eenzame groote vruchtbare hoogvlakte, waar het zelden regent. Het klimaat is e r zeer onaangenaam, 's Winters ontzettend koud. 's Zomers snikheet. Slechts enkele maan den in het voorjaar en najaar is de tem peratuur er tamelijk goed. Madrid is de hoogst gelegen stad van Europa. Van daar dat men wel eens zegt, de troon van den koning van Spanje is de eerste na dien van God. Vanaf het station „du Nord" kwamen we al direct langs het koninklijke paleis, een mooi gebouw, dat evenwel in de on middellijke nabijheid van een volksbuurt gelegen is. Naast het paleis staat een Ca- thedraal en er recht tegenover vind men het groote theater „Royal", terwijl in het midden in een klein parkje een ruiter standbeeld van Koning Fhilips IV is op gericht. Het ruime plein „Puerta del Sol" is wel het middelpunt van alle verkeer en leven in deze stad. Electrische trams en auto's doorkruisten de stad in alle rich tingen. Evenals in andere groote steden vind men er reusachtige gebouwen, the aters, hotels van zeven en acht verdie pingen. 's Avonds schitteren de mooie rec- clame verlichtingen die aan Parijs doen denken. In het oostelijk gedeelte vindt men de „paseo del Prado' 'een prachtige mej( palmboomen beplante boulevard die in to taal een lengte heeft van 6 K.M'. In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich het schoone park dat 143 H.A. beslaat. Groote vijvers, fonteinen, standbeelden en pavil joens in schitterenden tuinaanleg vormen het schilderachtig geheel. Hier is ook het Nat. Museum van schilderijen en beeld houwwerken. Dit museum is een van de rijkste van Europa. Het bezit niet minder dan 2000 schilderijen, waaronder de bes te meesterwerken als van Valasquez, Mu- rillo, Goya, Rembrandt, Rubens, enz. De prachtigste schilderstukken zijn hier te be wonderen. Uren heeft men noodig om alles goed op te nemen. Achter dit Museum ligt de beziens waardige botanische tuin. Hier is de na tuur in al haar rijkdom aan kruid/et^, planten en boomen te bewonderen. Aan de boulevard de „Salon de Prado" is een nieuw postkantoor gebouwd, dat waarschijnlijk wel het grootste en mooi ste van geheel Spanje is. Breede trappen geven toegang tot dit reusachtige gebouw. Een breede straat leidt naar de Plaza de Torros, een kolosaal cirkelvormig ge bouw in Moorschen stijl, waarvan de mid dellijn bedraagt niet minder dan 100 M. en hetwelk plaats biedt aan bijna 14000 toeschouwers. Hier worden Zondagsmid dags en bij gelegenheid van feesten de befaamde wreede stierengevechten gehou den. Geen plaats van eenig belang in Spanje of er is een arena voor stieren gevechten. Het is het voornaamste en meest gewilde volksvermaak. Oud en jong, rijk en arm alles geniet van de „corrida". Met wellust, brullend van pleizier, zien zij het aan hoe de weerlooze paardeq' door de woest gemaakte stieren aangeval len en uiteengescheurd worden en hoede stier zelf ,na tallooze martelingen, drui pend van bloed doorgestoken wordt. Bloedvergieten en wreedaardige marte ling zijn de voornaamste eigenschappen van dit volksvermaak. Het kenteekentde mentaliteit van het Spaansche ras en ie der vreemdeling, die het spel bijgewoond heeft, zal met afgrijzen en verontwaar diging daaraan terugdenken. Zeer zeker zal het Spaansche volk niet in zijn ach ting gestegen zijn. TOLEDO. Naar Toledo, het wereldberoemde To ledo, 77 K.M. zuidelijk van Madrid, daar moest de plaats liggen die volgens de oude sage, ouder moet zijn dan het eeu wige Rome. Tubal zou volgens de legende haar eersten steen reeds gelegd hebben, terwijl een oude traditie zelfs gewaagd van „toen God schiep de zon, was Toledo de plaats waarvan Adam de eerste Ko ning was, daarmee zeggen willende, dat de oorsprong van Toledo zoo ver in het verleden 'ligt, dat Jjaar tijd van grond vesting niet benaderd kan worden. Voort snelde de trein over de onaf zienbare kale, onvruchtbare hoogvlakte van Madrid, de hoofstad achter ons la tend, mooi gelegen op een hoogte en telkens ons weer verschijnend, doch steeds verder zich van ons verwijderend. Mooi lag zij daar in de schittering van de stralende middagzon, ten slotte zich slechts vertoonend nog als een bijna rond complex van steenen als van één groot bouwwerk, hooger en lager waar boven de torens als pieken in de lucht zich verhieven. Rotsachtiger werd het ter rein, wilder en woester het uitzicht. Rots en nog een rots, alles kaal en dor. Dan bereikten we eindelijk het station Toledo. Hier kan de trein niet verder, loopt als het ware tegen de hooge ber gen van graniet vast, die eiken voort-l gang beletten. Twintig minuten ligt dit „station" nog verwijderd van het stadje Een stoffige straat leidt langs wat ver vallen huizen naar het doel. Weldra begint.de weg sterk te hellen en hooge rotsen rijzen langs den kant van den weg. Dan zien we hoog boven ons terzijde van den weg een oude vesting ruïne, eenzaam en verlaten, troostloos! beeld van vroegere macht en kracht. Met een groote kromming gaat de weg langs de rotsen voort. We vragen ons reeds af, waar het beroemde Toledo toch wel mag liggen. Moeizaam stijgend slaan we den hoek om en daar, ja daar ligt iets, hoog op een rotsplateau als een arendsnest, een groep van huizen en ge bouwen, kerken en torens, omgeven door een gordel van zware vestingmuren. Dat is het beroemde Toledo! Ontnuchterd sta je te kijken. Grauwe, door de brandende zon geblakerde daken en muren, groot en klein ,hoog en laag, bouwvallig en ab les even doods en treurig. Men gaat be twijfelen of daarboven wel menschen wo nen, opdat het niet eveneens slechts een ruïne is waap slingerplant en wilde doorn door het oude steen woekeren. Moeizaam stijgen we op, "steeds voor ons aan de overzijde van de rivier de Taag, de oude stad in doodelijke een zaamheid. Dan passeeren we de oude brug „de ponte d'Alcantara" gebouwd reeds door de Romeinen, hersteld door de Moe ren en in 1258 gereconstrueerd. 't Is een geweldige, zware massale brug. Machtig is haar boog gespannen over de Taag, aan beide zijden rijzen zwa re steenen poorten op, alles massief, zwaar en hoekig. Het geheel is in goede overeenstemming met de stad daarboven, tot welke zij reeds zoovele eeuwen toegang gaf. De rivier met haar geel water stroomt in hoefi ijzervorm om het hooge rotsplateau. To ledo vroeger tot een bijna onneembare vesting makend. Nog sterker stijgt dan de weg, het wordt een flinke klimpartij'. Wordt vervolgd.) V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6