Eerste Blad De Wenteltrap OVERZICHT Binnenland, ^nd VAN ALTENA Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en s franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijk© nummers 6 cent. UitgaveFirma L» J, VEERMAN, Heusden, cu 4602 Woensdag 12 Mei 1926. Advertentiën van 1-—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Verstandige gastvrijheid Verwik kelingen. Een paar dagen in de afgeloopen week heeft ons land de eer genoten voornaam bezoek te ontvangen. Op zich zelf is dit niets bijzonders, want voorname gasten hebben wij hier wel eens meer gehad, doch ditmaal kwamen onze bezoekers voort uit de kringen, welke men in het kort „de zakenwereld" noemt. Het waren een paar honderd Amerikaansche hotel houders, die behalve ons land ook Engeland, Frankrijk en België bezoch ten. Natuurlijk hebben zij van Nederland maar een heel klein stukje gezien, Am sterdam en Den Haag voorop; dit gaat met de „Amerikaansche snelwandelaars" altijd zoo. De menschen genieten z.g. een paar weken vacantie,. maar zij reizen met een ijver en haast, die voor bezadigde menschen onbegrijpelijk zijn. Nergens zien zij eigenlijk het werkelijk mooie en bij zondere, aangezien zij een vast programma volgen, dat vrijwel alleen de groote ste den omvat. In ons land komen zij met den sneltrein uit Brussel, meestal des avonds om den volgenden morgen Den Haag met. het Huis ten Bosch ,en het Vredespaleis te zien, dan volgt Amster dam met Marken, waarna zij Holland, in den zak hebbenDe stille pracht der Friesche meeren, ons polderlandschap, de hei in Gelderland en Brabant, het voor buitenlanders zoo machtig schoone Zee land, dat alles blijft hen vreemd. He laas, het is niet anders! De Hotelhouders kwamen echter naar Europa, speciaal om er de hotels te be zichtigen en dat zij derhalve de meesten tijd aan het les-nemen en.... les-geven be steden, kan men ze dan ook niet kwalijk nemen. Zij zijn overal op bijzondere en oprecht hartelijke wijze ontvangen. Het oude Engeland vooral, dat een zijner Ko ningszonen afvaardigde, om bij .het gast maal mede aan te zitten, heeft een schit terend figuur gemaakt, maat^ ën hier mag men ons misschien een weinig na tionale trots verwijten ook Nederland heeft zich van de gunstigste zijde laten kennen. Het bezoek aan ons land zal de Yankees nog lang in het geheugen blij ven. PRIIVt.LETOIS Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 3) In het donker was het raam een grijs vlak en daarachter zagen we iemand staan, die naar binnen keek. Toen ik er naar keek liep de gedaante de veranda over en verdween in de duisternis. HOOFDSTUK II. Een manchetknoop. Liddy's knieën gaven het op. Zonder een geluid te geven zakte ze op den grond en ik stond als verlamd yan verbazing naar het raam te kijken. Liddy begon zachtjes te kreunen en in mijn opwinding bukte ik me en schudde haar door elkaar. Schei uit, fluisterde ik, h^et is maar een vrouw, misschien een dienstmeisje van de Armstrongs, Sta op en help mij om de deur te vinden. Ze kreunde weer. Goed, zei ik, dan zal ik je hier mëteten laten. Ik ga. Toen kwam ze overeind, pakte mijn mouw beet en samen vonden we na vele botsingen op het gevoel den weg naar de billardkamer en vandaar weer naar den salon. Toen gingen de lichten weer op en daar er geen luiken waren voor de De ontvangst hier heeft wel een offi cieel karakter gedragen, maar in het ge heel niet overheerschend en ook alleen maar gedurende de eerste uren van het bezoek. Voor het overige heeft men het hier van den goeden kant bezien, n.l. van den vroolijken. Wie het eerst op de gedachte gekomen is om de ontvangst in Holland zachtjes aan in min of meer humoristische banen te leiden, weten we niet, maar zeker is het, dat het een geniale gedachte was, de gasten na zooveel zwarte toespraken en stemmige recepties elders op een ouderwetsche wijze te onthalen. Nederland zal hun een oase geweest zijn, een plekje waar zij zij het dan ook in haast tpch even op adem konden komen. Zij hebben gelachen, in A'dam zelfs uitbundige pret gehad en dat is het voornaamste. De herinnering aan vroolijke oogenblikken blijft immers het langst. Wij kunnen er zeker van zijn door deze ontvangst een goede propaganda voor ons land te hebben gemaakt en het zou ons niet verwonderen, als na een paar van deze gebeurtenissen voortaan in de in ternationale reisprogramma's wat meer aandacht aan Nederland werd besteed. Niet minder dan tijdens de schokkende gebeurtenissen van enkele jaren geleden, leeft thans geheel Europa mede, met wat er aan den overkant van tk Noordzee gebeurt. Waren wij in het begin van deze maand nogal rustig gestemd, sinds de algemeene staking in Engeland een feit is geworden is de toestand als bij too- verslag veranderd. Iedere zakenman is uit zijn stoel opgeschrikt, die dagelijks of wekelijks zijn goederenzendingen en pak ketten van de Britten ontving, zit nu in angst en .telegrafeert elk oogenblik om te trachten door middel van die vliegma chines tenminste nog jets te krijgen... Maar dit zijn slechts de zorgen van den enkeling. Een voornamere vraag is, welke de gevolgen van deze staking, die millioenen arbeiders omvat, voor de sa menleving hebben. Wat zal er uit voort komen? Zal alles werkelijk afgeloopen zijn, als beide partijen door een bevredigende oplossing tot elkaar gebracht worden? Zal niet veel meer de kans bestaan, dat het Engelsche rcgeeringsstelsel dat onder ons gezegd zeer conservatief is een geduchten knak krijgt en zich wellicht nooit meer zal kunnen herstellen? Wij weten het niet, de tijd zal het moeten leeren, maar zeker is het dat de voortdurende strijd, welke in Engeland openslaande deuren, had ik het griezelige gevoel dat er overal iemand te gluren stond. En in verband met wat er later gebeurde ben ik er vrij zeker van dat we den heelen avond begluurd zijn. Haastig sloten we de rest van het huis en gingen zoo gauw mogelijk naar boven. Ik liet alle lichten branden en onze voet stappen klonken hol. Liddy had den vol genden morgen een stijve nek van het achterom kijken en ze weigerde naar bed te gaan. Laat me in uw kleedkamer blijven, juf frouw, vroeg ze. Als u het niiet goed vindt ga ik in de gang zitten. Ik ben niet van plan om me met dichte oogten te laten vermoorden. Als je vermoord wordt, antwoordde ik, zal het weinig verschil makten of je oogen open of dicht zijn. Maar als je op de rustbank wilt gaan liggen kun je in mijn kleedkamer blijven, als je in een stoel slaapt snurk je me te veel. Ze was te ve>el in de war om boos te worden, maar na een poosje kwam ze aan de deur en keek naar mij, terwijl ik probeerde me in slaap te lezen. Dat was geen vrouw, juffrouw 'Rachel, zei ze met haar schoenen in haar hand. Het was een man met een lange jas aan. Welke vrouw was een man, ontmoe digde ik haar zonder op te kijken, en zij ging weer terug naar haar rustbank. Het was elf uur toen ik tenslotte de laatste toebereidselen maakte om naar bed te gaan. In weerwil van mijn voorgewende onverschilligheid deed ik de deur in de hal op slot en toen ik merktie dat het slot niet goed pakte, zette ik voorzichtig een stoel voor dedeur, het was niet noodig om Liddy wakker te maken, en nadat ik er op geklommen *was legde ik op tusschen het kapitaal en de arbeid ge voerd wordt, tenslotte tot iets beslissends moet leiden. Het kan zoo niet blijven, dat is duidelijk, de industrie wordt tot in den kern geraakt, eenerzijds door zware lasten en anderzijds door» zeer begrensde ver koopsmogelijkheden als gevolg van een verkeerde in- en uitvoer politiek, terwijl de arbeiders door verlies -aan werklust en vakkennis, tengevolge van het eeuwigdu rende dompen. hunner levensvreugde, in kwaliteit steeds sterker achteruit gaan. De toestanden in de Engelsche mijnen en vele andere industrieele ondernemingen zijn sinds lang hoogst ongezond en het is een treurige fout om dit alleen aan de arbeiders te willen verwijten. De leiding immers dit merkt iedere leek onmid dellijk is ook niet goed. Hjet land dat den naam heeft democratisch te zijn is in werkelijkheid beelemaal niet met den tijd medegegaan, dit wreekt zich nu. De wereldmarkt kan de Engelsche pro ducten missen, bedankt er zelfs voor. De 7 kwaliteit is heusch niet meer zooveel be ter als die van andere landen, terwijl de prijzen dikwijls bespottelijk hoog zijn. Men dient de bakens te verzetten. Als iets daarop wijst is het wel deze staking, die wellicht zeer spoedig vegeten zal zijn, maar die ongetwijfeld ernstige gevolgen zal hebben. De regeering k6 er nauw bij betrokken ,het geheele geval raakt het huidige bewind onmiddellijk. Een bewind intusschen, dat zich van de verantwoorde lijkheid dezer ontwrichting tracht te ont trekken door te zeggen, dat de leiders der staking geen garantie kunnen geven voor zoover het betreft het opvolgen van de instructies door de stakende werklie den, ten getale van ruin twee millioen. Wat een wonder dat deze leiders maar niet zonder meer een dergelijke garantie geven. Wie kan de mentaliteit van zulk een aantal menschen peilen? En zou de regeering zelve wel in staat zijn op elk gewenscht oogenblik te garandee ren dat „het volk" gehoorzaam is? Komt het misschien nooit meer voor, dat mi nisters naar huis gestuurd worden? Waar toe dan dergelijke vragen aan vaklei ders gesteld. Hun weigerend antwoord is immers evenmin een garantie voor on gehoorzaamheid als een bevestiging voor gehoorzaamheid. Wij willen ons onthouden van bijvals betuigingen aan het adres van een der beide partijen, maar zooveel is zeker, dat de leiding der staking ditmaal in bekwa me handen berust en dat Mac Donald en consorten hun stafkaart wel he,el gron dig bestudeerd zullen hebben. Laten wij den rand van het bovenraam ëen klein handspiegeltje, zoodat dit bijelke bewe ging van de deur naar beneden moest val len. Toen ging- ik naar bed. Ik viel niet dadelijk in slaap. Liddy kwam binnen toen ik net begon in te sluimeren en keek onder het bed. Ze durfde niets te zeggen omdat ik haar pas zoo had afgepoeierd en ze verdween na eenige malen somber gezucht te hebben. Ergens beneden gaf een klok met een speelwerk den tijd aanhalf twaalf, kwart voor twaalven, twaalf uur. En toen gin gen de lichten voorgoed uit. De elec- trische centrale van Gasanova sluit te mid dernacht. Iedereen gaat dan naar huis; als men een feest geeft is het geloof ik de gewoonte om een fooi te geven, zoodat het personeel met sterke koffie nog een paar uur wakker blijft. Maar voor dien nacht waren de lichten uit. Liddy was in slaap gevallen, zooals ik wel vjerwacht had. Ze was iemand waarop men weinig staat kon maken, altijd wakker en geneigd tot praten als men haar niet noodig had en slapend als m'en haar gebruiken kon. Ik riep haar een paar maal, maar h,et eenige resultaat was een geweldig gesnurk, toen stond ik op en stak een kaars aan. Mijn slaap- en kleedkamer waren op de eerste verdieping boven de groote woon kamer. Op de tweede verdieping liep een lange gang over de heele lengte van het huis, waar aan beide zijden kamers op uit kwamen. In de zijvleugels waren klei ne gangetjes die loodrecht op den hoofd gang stonden, zoo eenvoudig mogelijk En net toen ik weer in bed wilde krui pen, hoorde ik een geluid, blijkbaar in den oostelijken vleugel, en terwijl ik een. van mijn pantoffels al uit had bleef ik zitten luisteren. Het was een ratelend me- hopen, dat de gevolgen voor Engeland in het bijzonder en voor Europa in Ret algemeen heilzaam zullen zijn. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Een kind gedood, dertien personen gewond. Zaterdagmiddag had te Beriieum een ernstige botsing plaats tusschen een auto bus en de stoomtram. De botsing was zoo hevig, dat geen der ruiten vaa de autobus heel bleef en al de inzittende passagiers door de glasscherven in het gezicht werden gewond. De heer A. Tonnaer, ontvanger der directe belastingen te 's Her togen boscb, werd aan hoofd en handen gewond en per auto naar het ziekenhuis der Broeders van Johannes de Deo gebracht door den heer Kruitwagen, directeur der Zuid-Ne- derlandsche Betonbouw Mij., die ook den heer Van Tulder uit Eindhoven, dis even eens aan het hoofd verwond was, naar huis vervoerde. Het ergste was er echter een kind van 10 maanden uit Nistelrode aan toe, dat rechtstreeks uit het Ziekenhuis te Den Bosch kwam en by d8 moeder op den schoot zat. Het kreeg een viertai ernstige ver wondingen aan het hoofdje en is in den nacht van Zaterdag op Zondag om half twee in het ziekenhuis te Beriieum aan de bekomen verwondingen overleden. Wat de oorzaken van het ongeluk be treft, deelt men mede, dat de tram, die daar ongeveer half drie passeert, reeds voorby was, zoodat de chauffeur van de autobus op die plaats geen tram meer verwachtte. De botsing had plaats met een extnatram. o DE OVERVAL OP HET BUSSUMSCHE SPOORWEGSTATION. De majoor-rechescheur van de Bussum- sche politie en de rijksrechercheur, die in verband met het onderzoek naar den schuldige aan den overval op het Bussurn- sche spoorwegstation Woensdag j.l. ruar Brussel waren vertrokken, zijn, naar »de Crt.« meldt, Zaterdagavond teruggekeerd. Na lang zoeken hebben zy den gezochte, zekeren S., die vroeger te Bussum heeft gewoond, doch reeds eenigen tijd voor den taaiachtig geluid en het weerklonk ont zettend in de leege ruimten. Het was net of er iets zwaars, misschien een stuk staal rammelend en rat,elend de trap af naar het speelzaaltje was afgerold. In de stilte, die hierop volgde, bewoog Liddy zich en snurkte weer. Ik was wan hopig; eerst hield ze mij wakker door haar malle angst en nu ik haar noodig had sliep ze als een os. Ik ging naar binnen en wekte haar, en ik moet haar tot haar eer nageven, dat ze onmiddellijk klaar wakker was. Sta op, zei ik, als je niet in je bed vermoord wilt worden. Wat? Hoe? gilde ze ontzet, en sprong overeind. Er is iemand in huis, zei ik. Sta op1. We moeten probeeren om bij de telefoon te komen. Toch niet in de hal? vroeg z|e ver schrikt. O juffrouw Rachel, toch niet in de hal? en ze probeerde mij tegen te hou den. Maar ik ben eten groote vrouw en Lid dy is klein. We bereikten tenslotte de deur en Liddy had een kopferen staaf in de hand die zoo zwaar was, dat ze hem nauwelijks dragen kon, laat staan er iemand ,een slag mee toe brengen. Ik luisterde en toen ik niets hoorde de^d ik de deur een eindje open en keek in de hal. Het was er pik donker en door het schijnsiel van mijn kaars maakte de duisternis nog meer in druk. Liddy gaf een gil en trok mij wfeer terug, en toen de deur dicht sloeg viel het spiegeltje, dat ik op het bovenraam had gelegd naar beneden boven op haar hoofd. Toen was het heelemaal mis. Het duurde een heelen tijd voor ik er haar van kon overtuigen dat ze niet van achteren was aangevallen door een inbreker, en toen ze den spiegel kapot op den grond overval naar Brussel was vertrokken, wel in de Belgische hoofdstad gevonden, doch S. ontkende echter pertinent iets van het misdrijf af te weten. De rechercheurs hebben hem een langdurig verhoor afge nomen. Zijn verklaringen en ook de feiten, die can het licht kwamen, gaven den beiden politiemannen echter geen aanleiding om zijn arrestatie aan de Brusselsche politie te verzoeken. In politiekringen wordt betwijfeld, of men langs dit spoor den dader zal ont dekken. Intusschen hebben de politie nog verschillende aanwijzingen bereikt, welke den dader in andere lichting doen ver moeden. Deze aanwijzingen worden thans onderzocht, zoodat de hoop om den ware te pakkan te krygen, nog lang niet is opgegeven. o ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagavond 12 uur heeft in de Biesen- steeg te Arnhem een vrij ernstige vecht partij plaats gehad, waarby een drietal personen min of meer ernstig gewond werd. Het ergste was er zekere B. uit de Oeverstraat aan toe, die door zekeren A. met een scheermes een groote snede van den slaap tot de onderkaak werd toege bracht. A. z&lf bekwam een steekwond in den rechterschouder, terwyl een derde persoon, zekere H., een bloedende wonde aatr den rechterpink opliep. Allen werden naar het Sted. Ziekenhuis overgebracht, waar eerstgenoemde, die veel bloedverlies had, ter verpleging opgenomen. Zijn toestand was Zaterdagavond, hoewel ernstig niet levensgevaarlijk. A. werd na verbonden te zyn in hechte nis gesteld. Te veel drankgebruik schijnt de oorzaak van deze vechtparty te zyn. o— OUD-MINISTER COLIJN. In verband met het bericht van het »Volk«, dat de benoeming verwacht wordt van den heer Coiijn tot Amerikaansch controleur vsn de beulingen op de Euro- peesche oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten, verneemt ïde Tyd«, dat den heer Coiijn inderdaad reeds weken geleden een dergelijke functie is aangeboden, maar de oud-minister daarvoor bedankt hesft. o zag liggen maakte dat het al niet veel beter. Dat geeft een dooie, jammerde ze. O, juffrouw, nu gaat er iemand dood. Ongetwijfeld, zei ik streng, als jij je mond niet houdt, Liddy allen. En zoo bleven we totüen ochtend zitten, hopend clat de kaars het zou uithouden tot het dag werd, en we bespraken met wel ken trein w.e naar de stad terug zouden gaan. Als we maar bij dat besluit waren gebleven en teruggegaan waren voor het te laat was. Tenslotte ging de zon op en van mijn raam uit zag ik de boomen in de oprij-» laan langzaam zichtbaar worden, eerst grijs toen groen. Aan den andjeren kant van- het dal werd de Greenwood Club een witte vlek tegen een heuvel aan en een paar vroege roodborstjes trippelden rond in de dauw. Pas toen de melkboer en de zon kwamen, ongeveer om denzelfden tijd, durfde ik de deur naar dé hal open fe doen en rond te kijken. Alles was nog precies zooals wij het gelaten hadden. Hier en daar stonden koffers, die nog! naar den kofferzolder gebracht moesten worden en door een raam van gebrand glas scheen het daglicht opgewekt rood en geel naar binnen. De melkboer liep! ergens beneden rond en de dag was be gonnen. Ongeveer om half zeven kwam Thomas Johnson de oprijlaan af en wij hoorden hem beneden rond scharrelen en luiken open zetten. Ik moest met Liddy meegaan naar haar kamer boven, ze was Cr van overtuigd dat ze daar iets griezieligs zou vinden, En toen er niets bijzondfers was, voelde ze zich zoo moedig in het daglicht, dat ze heusch een beetje teleurgesteld was. (Wordi vervolgd.) ïosr lot Liifl vio Heistlgn B9 ^feiEjeLaioBtraat ei de Boimelorwaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1