Amandeltjes pudding Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. Buitenland Verslag van den Raad der gemeente der vereeniging tot stichting eninstand- SPRANG—CAPELLE, houding van scholen met den Bijbel gehouden op Vrijdag 7 Mei, des nam 8emeenten Capelle en Vrijhoeve te half drie uur, welk verslag wij ont- Capelle. leenen aan de Provinciale Noordbr. en e voorntter merkt op dat de raad 's-Bossche Courant. I f 7°rlSe vergadering besloten heeft t>-- j t j i het College van B. en W. met een J-j behandeling van de mgekomen njeuw een minder luxueus opgezet plan stukken deelt de ooratter mede, dat v00r den d zou komen PB e/ W. van den Minister een schrijven is inge- bebben 2iob6hierover met het 8chooi. komen waarin mededeelmg wordt ge- beetuur in verbinding gesteld, doch uit daan dat op het verzoek van de gemeente de gehouden besprekingen is gebleken Valkenswaard, aan welk verzoek door dat |et be8tuur ber8id u 8m zijne den Raad adhaesie is betuigd om de m6deWerkiDg aan het maken van een annuïteiten van de met Rykssteun ge- t verleenen. Wel is hel bouwde woningen m plaats van 50 over bestuur bereid om zijne medewerking 6o jaar te verdeden, niet kan worden aan bej maken van een nieuw plan te ingegaan. De Minister wijst er op dat verieenen. het bovendien heel weinig vermindering van huur zou brengen. Een verzoek van den heer M. Haver- hals om hem eervol ontslag te verleenen als gemeentewegwerker wordt met alge- meene stemmen ingewilligd. Naar aanleiding van een verzoek van veldwachter van der Linden wordt met algemeene stemmen besloten om hem, nu hij geen vrije woning meer geniet eene vergoeding van f250 te geven. Een schrijven van Ged. Staten waarbij het raadsbesluit, om aan een verzoek betreffende de landarbeiderswet niet te Wel is het bestuur bereid genoegen te nemen dat begonnen zal worden met het bouwen van een school met twee lokalen. De kosten daarvan zijn geraamd op f25000. Ged. Staten hebben geschreven, dat, als de raad dit bedrag niet wil voteeren het college van B. en W. het toch moet doen. De heer Michaels merkt op dat deze kwestie al langer dan vier jaar hangende is. Hij moet beginnen met te betreuren, dat het schoolbestuur absoluut er niet besloten een kasgeldleening aan te gaan, groot f 10,000. Bij de rondvraag wijst de heer Ver- heijden er op dat hij een bespreking heeft gehad met de directie van de Hol- landsche Buurtspoorwegen. Hij heeft de directie in overweging gegeven om j de bussen te laten loopen van Waalwijk, Kaatsheuvel over Waspik, 'a Gravemoer, Dongen, zoo naar het station Gilze Rijen. Men bestrijkt dan de geheele schoen en lederindustrie. Spr. zou gaarne zien, dat, mocht er soms een conferentie over aangevraagd worden en gehouden, er dan ook een paar Capelsche leden bij tegenwoordig zullen zijn. De Voorzitter meent dat het beter zou zijn als men bussen had loopen op Tilburg en den Bosch. Zoodra echter een con ferentie aangevraagd wordt, zal hij met het verlangen van den heer Verheijden rekening houden. Daarna wordt de vergadering gesloten. 21 aan schijnt te willen medewerken om voldoen, nietig wordt verklaard, ontlokt een goedJkoopere scho„i te bouwen, maar een langdurige discussie. Ged Staten de g|meente op kosten wil jagen. gebieden den raad dat de door dhr. G. jjjj v00r om bij de Kroon ver- nietiging te vragen van het besluit, zoo- Coppens gevraagde hypotheek te ver leenen. Tegen deze beslissing van Ged. Staten geen beroep. De heer Michaels vraagt of adressant het geld nog wel wil hebben. Het zou best kunnen gebeuren dat hij niet meer wil bouwea en dan zou hij met het geld zitten te kijken. De voorzitter meent dat adressant nog wel voornemens is om te bouwen, al thans hij is dikwijls naar de beslissing van Ged. Staten komen informeeren. De heer Verheijden merkt op dat de raad door Ged. Staten onmondig wordt verklaard. Hij moet daartegen ten zeerste protesteeren want het gaat z.i. toch een beetje al te ver om zoo met een raads besluit, dat met algemeene stemmen is genomen, te handelen. De heer Middelkoop wijst er op dat er niets tegen te doen is en 't daarom dat Burg. en Weth. het niet kunnen uitvoeren. Het heffings-percentage kan niet naar beneden gebracht worden en dat zal zeker wel niet het geval zijn als men de gemeente onnoodig op zulke hooge kosten gaat jagen. De heer Verheijden heeft met verba zing kennis genomen van het besluit, dat men niet is ingegaan op het genomen besluit om met een nieuw plan te komen, maar met een voorstel tot het aangaan van een geldleening van f2500 voor den bouw van twee luxueuse schoollokalen. Na de zaak Geelkerken had hij durven verwachten dat men een beetje tot be zinning zou zijn gekomen, immers nu kunnen er nog meer secte-scholen komen. Vroeger gaf de dominé zelf Godsdienst onderwijs en toen verlangden deze Gods- dienstleeraren ook geen bijzondere scho- maar het heste is om op het voorstel jen^ maar tegenwoordige predikanten van en W. in te gaan waartoe wordt hebben te druk met de politiek. Ze besloten. Naar aanleiding van een verzoek van den heer De Gauw te Sprang, waarin wordt gevraagd de huur van het bij hem in huur zijnde schoolhuis van f300 op f250 terug te brengen, merkt de heer Verheijden op dat het beter zou zijn om de huizen, evenals met de voormalige raadhuizen is gedaan, te verkoopen. De Voorzitter wil daar zijn aandacht wel aan schenken doch merkt op dat het adres in ieder geval moet behandeld worden. De heer v. d. Willigenburg merkt op dat dit adres was te verwachten, nu besloten was' de andere schoolhuizen met föO huur te verminderen. Besloten wordt de huur met f50 te verminderen. Verzoek van Dr. Kohier om het naast zijn woning gelegen terrein voor den tijd van 6 jaar te mogen huren voor f50 per jaar. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van keur- loonen in de gem. SprangCapelle De heer Verheijden kan er zich niet mede vereenigen om het Argentijnsche of z.g. bevroren vleesch nog eens te gaan keuren. Reeds tweemaal is het streng gekeurd n.l. eenmaal als het 't buiten land verlaat en eenmaal als het in ons land binnenkomt, wat z.i. voldoende is. Het nog eeus aan een keuring onder werpen is met noodig en maakt het vleesch onnoodig duurder, wat tenslotte weer op de arbeiders neerkomt. Nu kunnen die nog eens een stukje vleesch koopen maar dan is het onderhand ge daan. Men zal nog zoolang blijven keuren dat men een keurmeester bij iedere braad pan laat staan. De heer Michaëls meent dat er niets tegen is dat het vleesch nog eens wordt gekeurd. Daardoor beschermt men eigen veestapel. De heer Verheijden zegt dat dit standpunt innemen al heel gevaarlijk is. Als men dit met onze boter en kaas ook eens gaat doen. Met op een na algemeene stemmen, die van den heer Verheijden wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het waar borgen van rente en aflossing van een geldleening (rekening courant) aan te gaan door de woningbouwvereeniging te Capelle. Wordt besloten voor een bedrag van f2500 te waarborgen. Vaststelling voorschot ex. art. 103 der L. O.wet 1920 te verleenen aan het be stuur der bijzondere lagere school te Sprang. Wordt besloten dit bedrag vast te stellen op f1600. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1926/27 wordt evenals vorig jaar vastgesteld op 1,6. Bespreking schoolbouw ten behoeve willen wat uitzonderingen daargelaten, allemaal Kamerlid worden. Spr. blijft bij zijn voorstel, nl. om hun twee eenvoudige lokalen te geven. Hij kan zich daarom goed met het voor stel van den heer Michaels vereenigen. De heer Oerlemans wil het voorstel ook gaarne ondersteunen. Het eerst wordt behandeld het voorstel van Burg, en Weth. om f 25000 te votee ren voor het bouwen van een school, bestaande uit twee leslokalen. Zes leden verklaarden zich tegen het voorstel van Burg. en Weth. en vier er voor. Naar aanleiding daarvan stelt de voor zitter voor om in geheim comité over te gaan. Na heropening der vergadering wordt Mnssolini's Dochter een Heldin! Edda, de vyftienjarige dochter van Benito Mussolini, den Italiaanschen dictator is met een slag door het geheele land bekend en bemind geraakt. Zy vertoefde aan het strand van een kleine badplaats in de na bijheid van Ravenna, toen zij plotseling het angstgeschrei hoorde van een drenke linge. Zij aarzelde geen oogenblik en wierp zich moedig in de branding, met enkele slagen naar de ongelukkige zwemmend. Zij slaagde er in, het hoofd van de vrouw zoolang boven water te houden tot er een boot langs kwam, die hen beide opnam. Op het strand werd Edda begroet door het hoera-geroep van duizenden badgasten, die haar juichend naar het hotel brachten» (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met belangstelling nam ik kennis van uw hoofdartikel ^gemeentelijke belasting druk* in het nummer van Vrijdag 30 April, en als ingezeten van Heusden deed het my tot op zekere hoogte genoegen dat wjj in Heusden in vergelijking met andere plaatsen slechts weinig belasting betalen. Zoo als ik zeg tot op zekere hoogte, want is deze lage belasting te beschouwen als een bewijs van welvaart van Heusden, of heeft zij een andere oorzaak 1 De hooge belastingen der omliggende plaatsen wijdt uw hoofdartikelschrijver misschien terecht aan de electrificatie van die gemeente en hij zegt dat Heusden terecht hiervan niets wilde weten. Met dit laatste mijnheer de Redacteur ben ik het niet geheel eens. De kleinste gehuch ten zoowel in ons land, als in het buiten land bezitten reeds electriciteit voor ver lichting en voor kracht, Heusden dat als stad, het voorbeeld voor den geheelen omtrek moest geven, alleen niet. Heusden krygt misschien electriciteit als men in andere plaatsen, al weer iets moderner bezit. Dit steeds van achteraan komen, het niet met zyn tijd meegaan, is naar mjjne meening een der eerste oorzaken van den teruggang van Heusden. Ik weet niet in hoeverre het gemeente bestuur gebonden is door de concessie der gasfabriek, maar is deze geen beletsel, dan had Heusden niet achteraan mogen komen met electrificatie. Heeft men de mogelijkheid van een electriciteitsbedrijf al eens Onder de oogen gezien Zeker de electrische bedrijven in de om liggende plaatsen werken met een groot nadeel, doch wat zyn daar de oorzaken van De grootste schuld ligt daarvan, zooals ik de zaak bezie, by de P.N.E.M., die hare stroppen afwentelt op de aange sloten gemeenten daarby zijn de netten vee! te uitgebreid, om onder de tegen woordige omstandigheden, rendabel te zyn. In Heusden staan alle huizen aaneen gebouwd en men kan hier volstaan met een heel klein net, ik stel mij voor dat dit slechts een 5de gedeelte behoeft te zijn van de netten van de gemeente Eethen of Wijk, derhalve zullen de exploitatie kosten dan ook belangrijk minder zyn. Als men de buitengemeenten weieens bezoekt dan hoort men vaak, »ja het electrisch licht is duur, dat is waar, maar toch zou ik het niet gaarne meer missen* en, »de belasting is by jullie wel laag, maar wat doet men er ook Lage belasting voor een plaats is heel mooi, als zij gevolg is van welvaart. Nu dit laatste kunnen wij van Heusden toch niet zeggen, juist omdat men hier zooveel bij andere plaatsen moet ontberen, wordt de plaats steeds minder en trekt de welvaart er uit. Te zorgen, dat men zooveel mogelijk met zijn tijd meegaat is plicht van ieder gemeente bestuur al vergt dit ook eenige offers van de belastingbetalers, die trouwens, tenge volge van de meerdere welvaart ook ge makkelijker wat meer belasting kunnen betalen. Met dank voor de plaatsruimte. Een ingezetene van Heusden. met GRATIS 00£NAD//1£SAUS De bekende Londensche Kunstschilder FRA^IK BRANGW1JN in zijn atelier. AALBURG. De coöperatieve Landbouw Vereeniging alhier hield 46 April j.l. hare Algemeene Ledenvergadering. Uit de rekening van het afgeloopen jaar bleek, dat was afgeleverd aan veevoeder 721385 K.G. voor f 97526.10 aan steen kolen 314673 K.G. voor f3708.45. In de graanmaaldery is gemalen in totaal 445641 K.G., opbrengst f 3357.95. Kunstmest afgeleverd 302921 K.G. voor f 12118.13. De weegbrug heeft opgebracht 207.84. In totaal ontvangen f 116918.47. De omzet gaat steeds om hoog. Daar eenige noodzakelijke uitbreidingen gemaakt moesten worden, en enkele vernieu wingen hebben plaats gehad, zijn de uitgaven voor dit jaar f673.85 hooger geweest dan de inkomsten, zoodat natuurlyk geen winst kan worden genoteerd. Als bestuurslid werd gekozen, in de plaats van B. A. de Waal die aan de vereeni ging, waaraan hy steeds zyn beste krach ten wijdde, door den dood is ontvallen, den heer Pieter Bouman alhier. Op 23 April j.l. had de Algemeene Ledenvergadering plaats van de Coöperat. B. Leenbank te Wyk en Aalburg, Kassier A. Michaël de rekening gaf in het afge loopen jaar aan ontvangsten f 235476.58 uitgaven f 233901.56 saldo in kas 31 Dec. f 1575.02 In loopende rekening ontvangen f 148016.60 in loopende rekening uitgegeven f 133998.28 aan spaargelden staat in totaal f 130978.80 terug betaalde spaargelden in 1925 f 48789.— De spaargelden nemen gestadig toe, nieuwe inleggers komen er geregeld by, niet het minst ook niet de omstreken, be halve uit Wyk en Aalburg, zijn er op 't oogenblik nog uit negen omliggende plaat sen personen die gelden in bewaring brach ten, zoodat men gerust kan zeggen dat de bank in een bepaalde behoefte voorziet. De Bank had dit jaar het verlies te betreuren van den voorzitter van de Raad van Toezicht, de Heer B. A. de Waal, wiens adviezen zoowel door be stuur als Raad v. T. steeds zeer gewaar deerd werden Op de Algem. vergadering is in de plaats gekozen, de heer J. C. Wink te Wijk, die zich de benoeming liet welge vallen. Dezer dagen zal de administratie wor den aangevangen van de bijbehoorende Spaarbank, waardoor het lastige en kost bare zegelplakken voor een gedeelte wordt opgeheven. Rentevergoeding voor inlagen blyft 4 pCt., voorschotrente 5 pCt. SPRANG CAPELLE. Geboren: Dingena Adriana, d. v. H. M. Blom en L. de Jong Abraham, z. v. J. Konings en C. Broeders Johannes Teunis, z. v. P. H. v. Thielen en J. M. Versteeg Corstianus, z. v. A. Meijers en A. Sipkema Jacoba, d. v. J. Vos en N. A. TimmermansMaurists Cornelis, z. v. D. A. Vos en C. D. VosThomas Adri- aan, z. v. M. C. Ryken en B. C. v. d. Hoek Adriana Willemina, d, v. W. Gee- nen en A. M. de Rooij Helena, d. v. M. Kluytenaar en D. M. Mesch. 6ü Getrouwd: P. Nieuwenhuizen, oud 47 j., en M. Verhoeven, oud, 35 j.A. P. v. Oers, oud 32 j., en E Distelrath, oud 29 j.J. Nieuwenhuizen, oud 27 j., en E. M. v. Uythoven, oud 29 j.J. Hulst, oud 28 j., en D. Broeks, oud 22 j. Overleden: J. Timmermans, oud 76 j., echtgen. van D. Verschuuren C. Kerst, oud 64 j„ echtgen. van A. J. C. Spierings. WOUDRICHEM. Geboren: Dirkje, d. van J. van der Wiel en B. KanselaarFranciska, d. van J. W. Viveen en A. J. Kant. Ondertrouwd: Huibert Kant, 29 j., en Arigje B. Kant, 29 j. Overleden: Johannes Baks, 83 j., wedn. van J. K. Kentie. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Overleden: Maria van Andel, 52 j., echtgen. van J. van der Linden. BLOEDIGE JEANNE d'ARC-VIERING. Te Parijs heeft men het nationale feest van Jeanne d'Arc gevjerd.. Rustig is de feestviering niet verloopen, integendeel ze werd gekenmerkt door pijnlijke incidenten Evenals verleden jaar waren optochten .verboden, doch de betoogers, die slechts in kleine groepen naar de standbeelden mochten trekken op last van de /jolitie, stoorden zich niet aan dit verbod. Bij het standbeeld op de Place St. Augustin verliep daar alles rustig. iBehalvfe delegaties zag men ook vele vrouwen bloe men brengen, zoodat het standbeeld spoe dig onder de kransen en bloemen bedol ven was. Op de Place de Rivoli zijn echter op den morgen ernstige incidenten voorge vallen. Het begon, toen een lid van een sectie der Jeunesses Patriotes het lint van den krans van den minister van binnenlandsche zaken afrukte, terwijl hij tegelijkertijd dien minister de huid vol schold. De toestand werd dreigend, toen de politie, afsluiting van de Avenue Paul Déroulède door de Camelats du Roi werd doorbroken jen een duizendtal manifestanten tot het stand beeld wisten door te dringen. Gedurende tien minuten werd toen bij het standbeeld een ware veldslag geleverd. De Garde Républicaine te paard voerde charges uit. In allerijl kwamen versterkingen van de politie aansnellen. Nadat het plein zelf was schoongeveegd werden de vechtpartijen tusschen de po litie en de Camelots du Roi in de omge ving voortgezet. De secties van de Action Francaise zongen daarbij het lied van de Camelots du Roi aan, en jouwden Iden minister van binnenlandsche zaken uit. Toen Leon Daudet en Charles Maurras, voorafgegaan door een geestdriftig gelei de verschenen, liet de politie hun vrije baan tot aan het standbeeld. Daarbij deed zich geen enkel incident voor. Niet minder dan 221 betoogers werden gearresteerd, doch slechts 31 hunner zijn in arrest gehouden. Omstreeks honderd gewonden werden naar ziekenhuizen vervoerd. Van de agen ten werden er een honderdtal gewond, evenwel geen van allen ernstig. o— OPSTAND TE DAMASKUS. Volgens een bericht uit Damaskus zijn in den loop van militaire operaties in de Midan-wijk ongeveer 50 opstandelingen ge dood, terwijl een groot aantal verdachte personen in hechtenis zijn genomen. De „Petit Parisien" meldt uit Beyroet, dat de Fransche troepen na een hevig artil lerievuur de opstandelingen uit een voor stad van Damaskus hebben verdreven. De opstandelingen hebben groote ver liezen geleden. DE STRIJD IN MAROKKO HERVAT. Het Fransche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de Fransche en Spaan- sche troepen langs het geheele front plaat selijke aanvallen zullen doen om die stam men te onderwerpen, welke onmiddel lijk nabij de Fransche en Spaansche zo nes wonen. Men hoopt op cteze wijze gemakkelijk de macht van Abd ,el Krim te breken. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6