Buitenland lliiiiieulaiid. Plaatselijk Nieuws dan alleen hopen, dat de regeering een billijker regeling zal treffen. De Minister van Onderwijs, die thans in functie is, is burgemeester geweest van een belangrijke gem., die dus zelf hoe onbillijk de thans bestaande regeling is, zoodat er wel uitzicht bestaat dat er een andere regeling komt. De thans be staande regeling is ,zeer onbillijk, zijn er in-, gezetenen in de gemeente, die in hun be drijf geen winst hebben gemaakt en die toch tot de best gesitueerden behooren, dan behoeven die voor dat jaar geen schoolgeld te betalen. Als men het zelf slechts mocht regelen, dan was dit heel goed te doen, men kon dit doen naar het vermogen der ouders of door de huurwaarde van hunne woning te nemen en dit met een zeker getal te vermenigvuldigen. De heer v. d. Broek meent, dat er gemeentebesturen zijn, die zelf de hef fing van het schoolgeld regelen, bijv. Haarsteeg. Spreker haalt een geval aan van een persoon, die uit deze gemeente naar Haarsteeg is gaan wonen. De Voorzitter antwoordt dat dit is uit gesloten. Het geval dat de heer v. d. Broek bedoelt, berustte op een verkeer de aanslag. Deze was berekend op het geschatte niet op het belastbaar inkomen. De heer v. d. Broek zegt, dat hij dan niet anders kan doen, dat het betreuren. De Voorzitter noemt het gekste van het geval dat ze maar naar school gaan en de gemeente de rekening thuiskrijgt. De heer v. Herpt vraagt, of er niet een gedeelte op de ouders te verhalen is. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De Voorzitter deelt mede, dat eeni- gen tijd geleden bij B. en W. een brief is ingekomen van de Vereeniging van Ned. gemeenten, naar aanleiding van den brief van den Commissaris der Koningin in deze provincie, die daarin aanbeval ver zekering van de gemeentegebouwen tegen stormschade. De vereeniging deelt in haar schrijven mede, dat voor de leden, de gelegenheid bestaat een verzekering te slui ten. De premie hiervoor is zoo bijzonder laag dat B. en <W. meenen den raad te moeten voorstellen, deze verzekering te sluiten op den gemeentetoren, tegen het zelfde bedrag, waarvoor deze tegen brand schade verzekerd is n.l. f 5000. De kosten voor deze verzekering bedragen slechts 20 ets. per f 1000. Met algetneene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten.. 'i j Daar niemand verder het woord ver langt en de agenda is afgehandeld sluit de Voorzitter de vergadering. PANIEK IN DE STRATEN VAN LIVERPOOL. In een der voornaamste straten van Liverpool zyn 17 Canadeesche stieren los gebroken. Zeven ervan drongen een winkel binnen en hielden daar ontzettend huis. Op straat was inmiddels een paniek ont staan, waarby ettelyke personen verwon dingen opliepen en vele vrouwen en kin deren in onmacht vielen. Ten slotte slaagde men er in de stieren weer op te vangen. —O—* BRAND IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. In de Antwerpsche haven is brand ont staan op het Engelsche stomechip «Pal- roella®. De kolenbunkers, evenals een groote hoeveelheid hout, kurk en wyn werden vernield. Na 3 uren arbeid was men het vuur meester. 0~ I SCHIP GESTRAND. Het Duitsche stoomschip «Nord Atlantic®, op weg naar Rouen is op de Schelde bij hoog water gestrand. Een ruim liep vol water. Een sleepboot poogde het schip opnieuw vlot te brengen. o DOOR HONGER TOT KANNIBALISME. Kapitein Ira Rank, die een tocht lan^s de Siberische kust heeft gemaakt, is te Nome in Alaska aangekomen. Hij vertelde dat 300 inwoners van Siberië van honger zijn omgekomen en dat een klein aantal inwoners het leven alleen hebben weten te behouden door tot het kannibalisme over te gaan. Vele inboorlingen doodden hun familieleden en beroofden zichzelf daarna van het leven, liever dan menschen- vleesch te eten. Anderen leefden dagen lang van hondenvleesch, doch gingen er tenslotte toe over hun kinderen en mede burgers op te eten. Deze voedselnood is te wyten aan het feit, dat de sowjet- autoriteiten den menschen hun geweren hadden afgenomen, uit vrees voor opstanden. Zy konden nu geen wild meer dooden. o HET TROCADERO TE LUIK AEGEBRAND. Het in het midden van de stad Luik gelegen Waalsche Trocadéro-Theater is een prooi der vlammen geworden. De brand is aan misdadig opzet te wyten. Een werkman-electricien heeft bekend zich op de directie te hebben willen wreken, omdat zy hem werk opdroeg, dat hem verlies berokkende. De schade bedraagt een millioen. o HET VERMOGEN VAN ABD EL KRIM. Volgens een bericht uit Fez is het ver mogen van Abd el Krim o.a. bestaande uit 300.000 pesetas goud, in 24 kisten te Fez aangevoerd. —o DE DONAU BUITEN ZIJN OEVERS. Door de voortdurende stortregens der laatste weken is de Donau op eenige plaat sen door zijn dijken heengebroken, waar door groote gebieden in de omgeving zijn ondergeloopen. Tallooze boerderijen staan onder water. Er is veel gras en hooi vernield. Te Hartingen, Laningen en Guldanfingen staan de straten onder water. o WATERSNOOD IN POLEN EN ROEMENIË. Tengevolge van stortregens zijn een voorstad Pleck alsmede verscheiden dorpen aan den Weichsel-oever overstroomd. De schade is zeer aanzienlyk. In Roemenië is door overstrooming groote schade aan gericht. By Tocsani is de spoorwegbrug ingestort. Eenige menschen zijn omgekomen. o Een dezer dagen heeft men te Holle- beke (België) de overblijfselen ontdekt van 117 Britsche, 5 Fransche en 12 Duitsche soldaten. Allen zijn in-1915 gesneuveld in een onderaardschen gang, welke instortte. o— GEEN SALARISVERHOOGING De Fransche Kamer heeft in haar nacht zitting met 150 tegen 128 stemmen het voorstel tot verhooging van het salaris der afgevaardigden verworpen. VERMOORD. Een Chinees heeft met een mes de vrouw van den Canadeeschen missionaris Sibley in een der straten van Sjengtoe vermoord. De moordenaar is gearresteerd. VECHTPARTIJEN. In de volksbuurt „de Krim" te En schedé alhier hadden den laatsten tijd geregeld relletjes plaats, welke gericht waren tegen enkele personen. De vecht partijen concentreerden zich dan bij de woning van zekeren S. in de Lindelaan. Deze week hadden opnieuw vechtpartij en plaats. Vanuit de woning van S. werd met een revolver geschoten, waardoor ze kere Langkamp getroffen werd. Langkamp liep nog enkele passen en viel toen dood neer. Verschillende personen zijn in ver band hiermede gearresteerd. o— WEDERSPANNIGHEID. Zaterdagavond is het te Amsterdam tot ernstige onregelmatigheden gekomen, toen ter zake van wederspannigheid een arres tant naar het bureau Stadhouderskade werd gebracht. De man had geweigerd op be vel van de politie af te stappen, toen zulks gelast werd in verband met de drukte bij de roeiwedstrijden. Het pu bliek ten getale van ongeveer 600 man begon op te dringen. Twee agenten tracht ten de menschenmassa verder opdringen te beletten en voerden eenige charges uit. Hiermee was de tegenstand nog niet ge broken. Plotseling werd uit het publiek met een scherp voorwerp gegooid, waar door een agent zwaar aan het hoofd werd gewond, zoodat dr. Heyermans overbren ging naar het Binnengasthuis noodzake lijk achtte. Het gelukte de politie den dader na een achtervolging te pakken te krijgen, waarna ook deze arrestant onder hevig verzet naar het bureau werd ge bracht. o— MET 16.000 GULDEN ER VAN DOOR. Een glashandelaar te Amsterdam liet zijn bediende Donderdag een aangetee- kenden brief in orde maken voor een firma in Leerdam. Daar moest ingesloten worden f 16.000 meest in bankpapier van 1000 gulden. Het jongmensch maakte den brief in orde, maar deed in plaats van bankpapier blanco kwitanties in de enve loppe. Deze brief werd angeteekend en de jongeman nam het geld mee en ver scheen niet meer op kantoor. Hij wordt thans door de politie gezocht. De num mers der bankbiljetten zijn bekend. Een belooning van f 500 is op zijn aanhouding uitgeloofd. o— HONDSDOLHEID. Een klein hondje van zekere M. de G. te Kerkdriel, hetwelk mensch noch dier lastig viel, maakte zich zoo woedend op een grazend veulen van de heeren Gebrs. V., dat het de geheele borst openscheurde. Hond en veulen moesten direct worden afgemaakt. O STEENKOOLONTGINNING. Bij Ged. Staten van Gelderland is een aanvrage binnengekomen voor de ontgin ning van steenkool, steenzout en aardolie in het mijnveld, aangeduid met den naam „Gelria", groot circa 12 duizend H.A. en gelegen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen. De aanvrage is onderteekend door den ingenieur J. Koster, directeur van de Ne- derlandsche Maatschappij tot het verrich ten van mijnbouwkundige werken, en de heeren Hope en Co. bankiers te Amster dam. O DE WAAL WAST. Ofschoon langzam maar zeker wast de Waal, tengevolge van de aanhoudende re gens. Tengevolge hiervan boeken de pach ters van de uiterwaarde nu reeds gewel dige verliezen, daar alle uiterwaarden on- derloopen. De boeren trachten met groote krachtsin spanning te redden wat te redden valt.» Vooral veel hooi drijft thans weg ter wijl reeds veel vee, dat op de uiterwaarden'1 weidde, verschaard moest worden. t Indien de was blijft aanhouden, zul-* len de steenbakkerijen eveneens weer ge-è weldige schade krijgen. —o— LIJKJE OPGEHAALD. Een Urker visscher heeft in de Noord zee met zijn vischnetten het lijkje opge haald van een knaapje. Het is aangebracht bij de politie te Scheveningen. Daar is het door de familie herkend als het tweede van de beide zoontjes van Groen, die onlangs bij de zeesluizen bij het Verver-' schingskanaal te Scheveningen zijn ver dronken. o— DIEFSTAL. Te Hoensbroek zijn aangehouden vijf leden der mijnwerkersfamilie E. en V. Twee karrevrachten vol, door diefstal ver kregen goederen zijn naar de kazerne ge bracht „hoofdzakelijk linnen goederen, van waschdiefstallen afkomstig, een paar fiet sen, konijnen enz. o— MOND- EN KLAUWZEER. Ter waarschuwing aan de veehouders, kan worden medegedeeld, dat de laatste weken verschillende processen-verbaal op gemaakt werden, wegens het niet aangeven der ziekte, o.a. te Alem, Mill en in ver schillende andere gemeenten. o— i VERDRONKEN. Een 7-jarig zoontje van schipper v. Laar te Hoorn, die met zijn schuit in de Modderbakken aldaar lag, is over boord geslagen en verdronken. De vader, die onder de schuit gedoken was om hem te redden, haalde het knaapje levenloos bo ven. o— AUTO-ONGELUK. De heer Nierstrasz uit Hilversum, die Vrijdagmiddag bij een auto-ongeluk op den Bussumer Grintweggewond is, is in de Majellastichting te Bussum overle den. o— EEN LAAG HEFFINGSPERCENTAGE. In de vergadering van den Raad der gemeente Lonneker onder Enschedé gele gen, is het heffingspercentage voor de inkomstenbelasting vastgesteld op 0.55. Het totaal der inkomstenbelasting in deze ge meente moet opbrengen f 527.597.60. o TWEE HERTEN GEZIEN. Te Ginniken werden in het Ulvenhout- sche Bosch door eenige wandelaars twee herten gezien. De dieren waren zeer schuw en verdwenen haastig in het struik gewas. o— DENEMARKEN NEDERLAND 4-1. De Zondag gehouden voetbalwedstrijd Denemarken—Nederland is door Neder land verloren met 4—1. Een verdiende revanche der Denen. HEUSDEN. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Engelen lid werd van het R.K. Zangkoor «St. Cecilia®. In de gewone bijeenkomst werd hy door den HoogEerw. heer Deken in een aardige toespraak gehuldigd en werd hem namens de leden een prachtig geschenk aangebo den als blijk van waardeering en achting. Van de werf van de firma de Haan Oerlemans, alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het stalen kanaal schip, genaamd «Astoria® gebouwd voor rekening van den Heer Nikolaas Kahlho- fen te Saarburg by Trier. De hoofdafme- tir.gen van het schip zyn lengte 60 me ter, breed 6.60 meter en hol 2.27 meter. Laadvermogen bedraagt 550 Ton. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Ryn-Heme kanaal schip van 4400 Ton, eveneens voor Duitsche rekening. De ontvanger der directe belastin gen, enz. M. J. van Riet alhier is aangewezen a's plaatsvervangend voorzitter der Schattings-Commissie voor de Ryksin- komstenbelasting in de gemeenten Heus- den, Herpt, Hedikhuizen, Oud Heusden, Eethen, Veen en Wyk c.a. Zaterdagavond gaf de «Heusdensche Harmonie® in de muziektent op de Visch- markt een concert. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd en vooral de concours-nummers waarmede de vereeniging op Hemelvaarts dag te Driebergen in de le af deeling een eersten prys wist te behaleo, werden uit stekend vertolkt. De Harmonie heeft met dit concert ge toond, dat zij reeds aardig wat kan pres- teeren, en dat de leiding by den Heer van Berkel uit Ammerzoden in goede handen is. Een talrijk publiek was opgekomen, om van de muziek te genieten. Door de Fanfare der H. Familie alhier zal deelgenomen worden aan het groot Nationaal Festival te Vught op 11 Juli a.8. tevens zal deelgenomen worden aan het festival alhier op Donderdag 20 Juli en aan het Bondsfestival te Engelen op 1 Aug. a.s. In de Zaterdagmiddag gehouden bestuursvergadering van de Oranje vereeni ging werden de bestuurfuncties als volgt verdeeldVoorzitter de heer Mr. W. Rui- tinga, Vice Voorzitter de heer A. J. Leen- houts, le Secretaresse Mevr. v. Gulik, 2e Secretaresse Mej. M. Kramer, le penning meester den heer Joh. v. Laarhoven, 2e penningmeester den heer G. G. Carpaij. De dames J. en Chr. Reas en de hee ren M. de Koning, J. H. Roza, P. Smie- husen en L. Verhoeven werden aangewe zen tot commissarissen. Een voorioopig besluit werd genomen over feestelijkheden die dit jaar op 31 Augustus zullen worden gehouden. Zeer waarschynlyk zullen met het oog op de financiën slechts kinder feesten worden ge organiseerd. Het bestuur zal hiervoor een voorioopig plan samenstellen dat in een algemeene ledenvergadering ter goedkeu ring zal worden aangeboden. De pluk der kruisbessen is alhier volop aan den gang. Wel is de prijs iets lager dan 't vorig jaar, doch 't beschot is over 't algemeen zeer goed. Bovendien kunnen velen er een redelyk loon mee ver dienen, daar men 2 cent geeft per kilo voor het plukken. Donderdag 10 Juni hield de R. K. Zangvereeniging „Heusdensch Mannenkoor" hare eerste jaarvergadering. In de openingsrede van den Voorzitter de heer H. Fooij, zeide spreker fier te zijn het voorzitterschap van een vereeniging te mogen bekleeden, welke in zoo'n korten tijd op zulke successen mocht wijzen als: „Heusdensch Mannenkoor". Na korte aan sporing der leden om op den ingeslagen weg te volharden, verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda: als eerste punt kwam het jaarverslag van den Secretaris. Hieraan ontleenen we dat de vereeniging, dank zij de leiding van haren eminenten directeur de heer Chr. Merkx en het krachtige bestuur zich van af hare oprichting op den weg omhoog mocht bevinden. Het getal der werkende leden bedraagt 32, verder telt de veree niging 5 donateurs. Hierna bedankt de voorzitter den heer Koller voor zijn keu rig jaarverslag, waarin ook de leden ge tuige-, hun luid applaus mede instemden. Dan kwam het financiëel verslag van den heer J. Meijer, hetwelk een batig saldo opwees. De Voorzitter bedankte den heer Meijer voor zijn duidelijk verslag en bracht hem lof dat hij zoo goed de penningen wist bij elkaar te houden. Als 13e punt der agenda kwam verkie zing van 3 bestuursleden volgens perio dieke aftreding van Voorzitter, Vice-Voor- zitter en Secretaris. De uitslag was: Voorzitter de heer Fooij. Vice-Voorzitter de heer L. Verhoeven. Secretaris 'de heer V. Koller. Hiermede werden dus alle bestuursleden herkozen. Na rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering, terwijl hij de leden bedankte, voor hun trouwe opkomst en hun serieuze stemming en de hoop uitsprekend allen op\de -Volgende repetitie te mogen terug zien,.' ij ANDEL. Op de secretarie dezer ge meente ligt ter inzage een verzoek van den broodbakker C. v. Berkel alhier om tusschen 8 uur n.m. en 6 uur v.m. arbeid te mogen verrichten. Bezwaren tegen de inwilliging kunnen op Maandag 12 Juli a.s. ter gem.-secretarie worden ingediend. De zoon van P. Crielaart alhier had het ongelyk in een scherpe zeis te vallen tengevolge waarvan hy een diepe wond bekwam. Per auto werd hy naar dokter Giesberts te Woudrichem vervoerd, die de wond hechtte. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooi- grasverpachtingen zijn nog in vollen gang en zullen deze week afloopen. Over het geheel bestaat er goede animo en niet tegenstaande er minder gras is dan het vorig jaar, is de opbrengst dooreen hooger, bjjzonder van de hooilanden die voor den stal zijn bestemd. Gemiddeld wordt van f 14 tot f 16 per 500 K.G. op struik besteed. Hier en daar ziet men reeds een perceel gemaaid en wordt dan ook ver langend naar droogte en zonneschijn uit gezien. AMMERZODEN Dezer dagen werd, zoo meldt het «Dagblad van N.Br.®, door de gemeentepolite alhier aangehouden een heer, die het aanvankelijk plan koesterde in hotel «De Roode Leeuw® met zijn gezin in pension te gaan, daar hij by de eerw. zusters Clarissen een zuster had. De hotelhouder, die goed bekend is met de familieleden van de eerw. Zusters, in formeerde naar den naam van den nieuwen gast, die hierop antwoordde dat by Amund sen heette. Dit kwam den hotelhouder verdacht voor, want nog nimmer had hy een familielid der zusters in pension gehad, die zich Amundsen noemde. De politie werd gewaarschuwd, en nadat hem een lang verhoor was afgenomen, ontpopte de vreemdeling zich als A. R uit Amsterdam, een man, naar wien volgens het politieblad al reeds geruimen tyd wordt gezocht. DUSSEN. Het gewone jaarlijksche on derzoek van verlofgangers volgens art. 41, derde lid der dienstplichtwet zal voor deze gemeente worden gehouden te Was pik op Maandag 28 Juni a.s. des voor middags 11 uur in de voormalige O.L. School wijk B. no. 45a. Alhier ovèrleed vrij plotseling A. V. Hees-Verbunt„ welke volgende maand zijn 50-jarige echtvereeniging zou hebben her dacht. Twee wielrijders kwamen met elkaar in botsing met het gevolg dat het rijwiel van zekere v. Dongen alhier geheel werd ingedrukt. De berijders kwamen met den schrik vrij. EETHEN. Ter secretarie dezer ge meente ligt gedurende tien dagen voor belanghebbenden ter inzage een exemplaar van het inschrijvingsregister met een daaruit opgemaakt alphabetisch register van inge schrevenen voor den dienstplicht 1927. GENDEREN. A.s. Donderdag om 6| uur zal in het Geref. Kerkgebouw alhier een kringvergadering gehouden worden der meisjesvereenigingen. GIESSEN. De prijs der varkens is stygende. Thans besteedt men 39-41 cent per pond voor le kwaliteit. De handel is slap. De prijs der aardappelen bedraagt f 4 tot f4.50 per H.L. 's-GRAVEMOER, In eene spoedeischende vergadering van den gemeenteraad werd besloten aan den polder van 's-Gravemoer eene bydrage te verleenen, wanneer dit waterschap by het verzwaren der polder kaden wil overgaan, tot uitbaggering der haven. Eveneens werd besloten om met de Bank voor Ned. Gemeenten eene geldlee- ning aan te gaan voor conversie van loo- pende leeningen terwjjl nog voor andere loopende leeningen eene overeenkomst zal worden aangegaan tot verlaging van het rentepercentage tot 4±. In verband met de gewijzigde rekenings voorschriften werd overgegaan tot eenige wijziging der begrooting over 1925 en 1926. Voor het aanhouden van een dekstier werd over 1925 nog eene subsidie ver leend. Nadat de Voorzitter nog had medege deeld den uitslag der hooigrasverpachting van de gemeentelanderijen, werd nog eene bespreking gehouden over den aankoop van straatkeiën. OUDENDIJK. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps «Kunst na Strijd®, directeur dhr. C. G. van Dijk, onder vrij gunstig weer, op het erf van den heer Verhoeven, haar eerste zomerconcert, wat door velen werd bijgewoond. De verkoop van bloempjes ten bate van de kas, was in handen van de dames Van Dijk en Vink, en bracht ruim 32 gulden op. 't Is te hopen dat een volgend concert in de nieuwe muziek tent kan gegeven worden. SPRANG. De Pinkstercollecte heeft in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier f26 opgebracht. In een onbewaakt oogenblik had de 4-jarige B. van P. een mes weten te bemachtigen en bracht daarmede spelen de rwys de 4-jarige A. W. een diepe hoofd wond toe welke door Dr. Waardenburg moest verbondeD worden. WOUDRICHEM. Na des morgens door Ds. Feykes van Sleeuwijk in zijn ambt bevestigd te zyn, hield Zondagavond Ds. A. van Willigen zijn intree-rede in de Ned. Herv. Kerk. Als tekstwoord had Zyn Eerw. gekozen Exodus 4 vers 10-12 terwijl gezongen werd Ps. 27 vers 3-7, 121 vers 1 én 119 vers 3 9. Aan het einde van den dienst werd de nieuwe leeraar namens de Ringpredikanten en namens de Gemeente toegesproken door Ds. Feijkes, terwijl hem door de Gemeente de Zegenbede werd toegzongen. Ds. v. Willigen dankte voor de waar deerende woorden, en sprak nog tot Kerke- raad en Burg. Autoriteiten. Deze dienst werd door plm, 700 personen bygewoond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2