Eerste Blad C. BE KEMP L Verschuur-Baert S. D. LANKHÜYZEN Go's BANK •-and van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. 4613. Vrijdag 18 Juni 1926, OVERZICHT. Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. cummers 6 cent. Afzonderlyk* Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. JAN CORNELIS VAN LAARHOVEN ELISABETH VAN DINTEREN ^geboren te Heusden den 21 Aug. 1849. geboren te Dussen den 23 Aug. 1853, Het echtpaar Van Laarhoven hoopt Dinsdag 22 Juni a.s. den dag te her denken, dat het voor 50 jaren door den band des huwelyks werd verbonden. Den 17 Juli zal de heer Van Laarhoven het feit herdenken, dat hy voor 50 jaar aan de brandweer te Heusden als hoofdman werd verbonden; op 15 Aug. het feit, dat hij voor de 50ste maal de bedevaart naar Kevelaer medemaakt. De heer Van Laarhoven is bovendien Regent der Godshuizen, Lid van het R. K. Armbestuur en Lid van de Vincentiusvereeniging is tevens in Heusden en wyde omgeving een bekende persconlykheid, zoodat het genoemd echtpaar op den 22sten Juni zeer zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. De weg van Vlijmen via Haarsteeg en Herpt naar Heusden. lil. Begrijpelijk heeft de Hedikhuizensche Raad ook fop dit voorstel van Gedeputeerde Staten eene afwijzende beschikking geno men en wel met algemeene stemmen. De Raad grondde zijn besluit eerstens op fi- nanciëele bezwaren en in de tweede plaats op de omstandigheid dat door het tegen woordig snelverkeer het onderwerpelijk weggedeelte eene andere bestemming heeft gekregen en de weg Vlijmen—Haarsteeg— Heusden een belangrijke verkeersweg is geworden tusschen het Land van Heusden en Altena en de Meijerij, zoodat het billijk mag worden geacht dat ook Rijk en Pro vincie in de onderhoudskosten van den weg bijdragen. Dat de Staten van Noordbrabarit er over het algemeen niet voor gevoelen om wegen, die bij anderen in beheer en onder houd zijn, over te nemen, kunnen we ons begrijpen. Immers heeft de Provincie Noordbrabant toch reeds een groot com plex wegen te onderhouden, zoodat het wegenonderhoud groote financiëele óffers van de provinciale kas vordert en elke weg er bij die offers weer verhoogt. Nu heft de Provincie Noordbrabant wel het zoogenaamde „weggeld", dat jaarlijks plm. f 800.000 oplevert, maar men vergete niet dat dit bedrag nog niet voldoende is om de thans bij de Provincie in beheer en onderhoud zijnde wegen, in behoor lijken staat te houden. Dat dus de Sta ten bij overname van wegen de noodige voorzichtigheid betrachten, heeft onze volle sympathie. Echter kunnen er zich gevallen voor doen, waarin overname van een bepaal den weg door de Provincie toch billijk en gewenscht is. En zulks is nu naar onze meening het geval met den weg Vlijmen— Haarsteeg—Herpt—Heusden. Voor den aanleg van dezen weg is wat het Hedik huizensche gedeelte betreft, door de Pro vincie wel is waar 50 pCt. in de aanleg- kosten betaald, maar men vergete daarbij niet dat de aanleg geschiedde met het idéé dat de weg slechts dienst behoefde te doen als verkeersweg voor rij- en voer tuigen met paarden bespannen. Waar nu op dit verkeer de aanleg was gebaseei^l ligt het voor de hand dat die aanleg voor dere mechanische 'voertuigen absoluut on voldoende is. En waar niemand in 1863 kon droomen dat het vervoer over den onderwerpelijken weg zulk een omvang zou nemen als het genomen heeft, daar mag van iemand's schuld niet gesproken worden. Dat het gemeentebestuur de laatste ja ren niet de noodige zorg aan den weg heeft besteed staat vast en dat het daar voor thans eenigszins moet boeten is vol komen billijk. Echter, mag dit geen reden voor de provincie zijn om de voorwaarden van overname van den weg zóó bezwarend te stellen als zij thans doet. Het komt ons voor dat er alle aanlei ding voor de Provincie bestaat om den weg op billijke wijze en veel milder voor waarden, dan thans door Gedeputeerde Staten worden gesteld, over te nemen. Een vaststaand feit is dat de weg de laatste jaren een hoogst belangrijke ver keersweg is geworden en zijn oorspron kelijk karakter heeft prijs moeten geven. Dat geheel veranderde karakter komt de gemeente Hedikhuizen op groote financi- eele lasten, die voor de gemeente zeer bezwarend zijn, te staan. En nu is het niet billijk om alles maar op de schouders der gemeente te laden en o>. i. is er in het onderwerpelijk geval dan ook alle aan leiding voor de Provincie om den weg op billijke en niet te zware voorwaarden van de gemeente in beheer en onderhoud over te nemen. Laat men trachten te bemidde len en tot een in het belang v!an htetS verkeer goed resultaat te komen. Het tegenwoordige verkeer toch eischt dat de weg Vlijmen—Haar steeg—Heusden in behoorlijken staat wordt gebracht en daarin blijve en dat kan alleen geschieden indien de weg provinciaal wordt, want de kosten van verbetering en behoorlijk onderhoud gaan de financi- GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-Inrichting. eele krachten der gemeente Hedikhu/zen te boven. Blijft de weg voor rekening van Hedikhuizen dan zal hij stellig nog veel slechter worden dan hij meestentijds reeds is en kunnen ernstige verkeersongevallen niet achterwege blijven en dan zou men de put gaan dempen als het kalf verdronken is, hetgeen nu nog voorkomen kan wor den. Dat de provincie in 't algemeen geen wegen, in beheer en onderhoud bij ande ren, wil overnemen, heeft, zooals we reeds zeiden, onze volle sympathie, ipiaar er kunnen zich gevallen voordoen, waar in overname noodzakelijk is. Welnu, zulk een geval doet zich, we zeggen het nogmaals, voor met den weg Vlijmen—Haarsteeg—Heusden. Van harte hopen wei dat er in de a.s. zitting der Staten leden zijn, die willen trachten ge daan te krijgen dat de Provincie zal be proeven den weg over te nemen op voor waarden, die voor de gemeente Hedikhui zen niet al te bezwarend zijn. Mocht de overname gelukken, dan kunnen de Staten leden, die daartoe medewerkten, er van verzekerd zijn, dat zij het wegverkeer een uitnemenden dienst hebben bewezen en dat lij zeer velen, in het bijzonder in het Land van Heusden en Altena, ten zeerste aan zich hebben verplicht. Patentolie Slaolie - Provincie - hout Houtzeep Creoline Brandspiritus Muizentarwe Zuiveringszout Fosters Rugpijn Nieren Pillen Fosters Maagpillen. DROGISTERIJ HEUSDEN. De financieele crisis in Frankryk is weer een oorzaak dat het kabinet Briand zijn ontslag heeft moeten nemen. In tegenstelling van de laatste kabinets crisis in begin van Maart van dit jaar, kan thans evenwel niet gesproken worden van een jvak in het kabinet Briand, hoewel niet te zeggen is, hoe het geloopen zou zijn, wanneer eenmaal de financieele kwesties in de Kamer aan de orde gekomen waren. Briand steunde, naar men zich zal her inneren, al lang niet meer op een linkeche meerderheid, doch moest heul zoeken bij de groepen van rechts, die voor hem echter een allesbehalve vaste meerderheid vormden. Dank zy de hulp van rechts heeft Briand het gedaan kunnen krijgen, dat voor een paar weken het financieele debat nog een wyle werd uitgesteld, nadat de premier in een zeldzaam welsprekende rede de volksvertegenwoordiging gewezen had op de noodzakelijkheid, om, gezien den ernstigen financieele toestand des lands, eendracht en eensgezindheid te toonen, niet alleen tegenover de eigen bevolking, doch ook tegenover het buitenland. Aldus heeft eene meerderheid in de Kamer er voor gezorgd, dat de financieele aangelegenheden nog niet in behandeling kwamen, zoodat de linksche groepen in de Kamer, waarbij speciaai de radicaal-socia listen aandrang op die behandeling hadden geoefend, ditmaal hun zin niet kregen. Er schijnt vooral in deze politieke fractie ontevredenheid te bestaan over de wijze waarop de Fransche regeering tracht de baisse van den Franc het hoofd te bieden. Naar men weet, heeft de Fransche regee ring een commissie van financieele des kundigen ingesteld, waarin het groote bankkapitaal sterk is vertegenwoordigd. Daarnaast zijn herhaaldelijk onderhan delingen gevoerd, hoofdzakelijk tusschen minister Peret en de directie van de Bank van Frankryk, over de te nemen maat regelen. Wat daarby is besproken is nog nimmer medegedeeld. Er is gezegd, dat de regeering aan de Bank zou hebben gevraagd een deel van haar goudvoorraad af te staan tot ondersteuning van den frank telef,no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupods en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. fifiT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Juni, Juli en Augustus wegens beursvacantie gesloten. en na de gerechtvaardigde critiek die op dit gevaariyke middel in de pers onmid dellijk tot uiting kwam volgde even on middellijk een tegenspraak. Men vraagt zich echter af, waarvoor anders al deze veelvuldige onderhandelingen met de Bank van Frankrijk gediend hebben. Er is dan ook over die besprekingen geregeld het noodige uitgelekt dat wees op de juistheid der eerst geopperde onderstelling. Volgens deze geruchten moet de directie der Banque de France aan Péret de eisch hebben gesteld, dat alvorens de Bank tot beschikbaarstelling van een deel harer goudreserves zou overgaan, eerst eens zou begonnen worden met eene daadwerkelijke bezuiniging op het staatsbudget, terwyi tevens het ministerie Briand zou dienen te worden uitgebreid met personen uit de rechtsche groepen en aldus zou worden ge reconstrueerd tot een kabinet op den grond slag van een nationaal bloc. In een der eerste berichten over ds ontslag-aanvrage van minister Péret werd gemeld, dat deze zijn ontslag had gevraagd, wijl zijn opvat tingen pricipieel verschilden met die van de Banque de France. De minister heeft nader zyn besluit gemotiveerd met de verklaring, dat hij, gezien de stijging der buitenlandsche deviezen en het uitblyven van den effectieven steun, waarop de re geering gerekend had, zijn functie niet meer met kans op succes meende te kun nen vervullen. In arrenmoede heeft Péret het bijltje er dus bij neergelegd en zooals al voorspeld werd is het heele kabinet hem daarin ge- Wat den politieken kant der kwestie betreft, schijnt Péret een voorstander te zijn van een »nationale« reconstruct van het kabinet. Immers, hij acht het nood zakelijk dat »een parlementaire en politieke reorganisatie overeenkomstig de eischen der openbare meening tot stand komt, daar het openbaar belang eischt, dat tegen het allen bedreigend gevaar ook gemeen schappelijk front wordt gemaakt* Wan neer dit werkelyk een der eischen is ge weest die door de Banque de France of de kringen die er achter staan, is gesteld, dan is het dus onjuist, dat Péret zich met dit denkbeeld niet zou hebben vereenigd. Het door Péret betreurde ^uitblijven van den effectieven steun, waarop de re geering gerekend had* is door Briand in de Kamer nog nader gepreciseerd. Hy zette uiteen, dat Pérets streven op den tegenstand der banken stiet, zoodat hy onmachtig was den toestand te verbeteren. De premier eindigde met te vragen, twee dagen te wachten, dan zou de Kamer tegenover een hervormd ministerie de in terpellatie kunnen bespreken. De Kamer heeft met 309 tegen 195 stemmen in dit uitstel toegestemd, een groot aantal radicalen hebben zich van stemming onthouden. —o— WINKELDIEVEGGE. De winkelier L. D. te Venlo, deed bij de politie aangifte, dat een ongeveer 16- jarig meisje uit zijn winkellade geld had weggenomen. De politie toog onmiddellijk op onderzoek uit en het gelukte haar al vrij spoedig de dievegge te arresteeren in een hotel aan de Maaskade aldaar,. Het bleek te zijn de ongeveer zestien jarige Amalia S. uit Keulen, van be roep kermisreizigster. Zij legde een vol ledige bekentenis af en is naar het huis van Bewaring te Roermond overgebracht. o— DROEVIG ONGELUK. De 13jarige H. zoon van den hayenmees!- ter te Ierseke, reed tegen den trottoir band en kwam te vallen in de ijzeren punten van een hek. Deze drongen hem in de keel, waardoor hem een zeer ern stige wonde werd toegebracht. Hij werd in een huis binnengedragen en daar door een geneeskundige verbonden. Men vreest voor zijn leven. ONDER EEN TRACTOR GERAAKT. De heer M. uit Venray, die te Berlicum met een tractor heide aan het omploegen was, kwam, doordat de tractor aan den slootkant kantelde, onder de machine te recht. Toen de man onder de machine werd uitgehaald, en naar het gasthuis was vervoerd, bleek een zijner armen op twee plaatsen gebroken, alsmede een paar vin gers. Ook liep hij nog een hoofdwonde op, welke evenwel niet van ernstigen aard bleek. DE ENGELSCHE MAATREGELEN TE GEN MOND- EN KLAUWZEER. In een rede, die Baldwin de Britsche premier te Chipperham uitsprak, herin nerde hij ook aan het embargo op de carcassen uit Nederland en België wegens het gevaar voor mond- en klauwzeer. Hij verklaarde het te betreuren, dat deze be perkingen tegenover zulke goede vrienden van Engeland moesten worden genomen, doch er is volgens hem geen andere weg in dezen mogelijk. "TE VEEL ONDERWIJZERS. Bij een sollicitatie voor hoofdagent ee- ner verzekering in een deel van de pro vincie Groningen waren dezer dagen 23 der 45 sollicitanten dezer betrekking in het bezit van de onderwijzersakte. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De veehouder J. de Boer, te Edam, die eenige dagen geleden een trap van een paard kreeg, is aan de gevolgen overleden. o UIT HET VENSTER GEVALLEN. De 75-jarige juffrouw C. C., te Maas tricht werd eenige dagen geleden dood op het trottoir gevonden. De ongelukkige is uit het venster van de 2de verdieping harer woning gevallen. VERGIFTIGE BESSEN. In het woonwagenkamp te Sittard zijn een drietal kinderen van den wagenbewo ner S. onwel geworden, vermoedelijk ten gevolge van het eten van vergiftige bessen, Een der kleinen is gestorven. —o— nirletLnHsiHeesigietAlte«a,ieLHistraiteile8Qsielervair O— i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1