Tweede Blad voor het Land van Neusden en A.ltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. li. 4BI5 Viijaap 25 Juni Kinderrubriek. Varia. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hebben jullie de vorige raadsels goed kunnen oplossen? Kijk maar eens, of je het goed gedaan hebt. De oplossingen zijn 1. De kam. 2. Geen een. Alle straatwegen blijven liggen. 3. De rook uit de schoorsteen. 4. Limonade (Indiaan, Marken, otter, noot ark, do, e..) Nieuwe raadsels 1. Ik ken je vader niet. En toch weet ik, waar hij voor de eerste maal een vork heeft vastgehouden? Weet jullie het ook? 2. Ik leef zonder hoofd, en ik hoor zonder ooren; Ik praat zonder mond, uit de lucht ben ik geboren. Wie ben ik? 3. Wie kan bruggen over het water bouwen, zonder ijzer, zonder hout, zon der spijkers en zonder hamer? 4. Mijn geheel bestaat uit 11 letters en noemt een nuttig handwerksman. 9 4 5 is een zeer nutt/g dier. 118 7 is een schaap. De 5 2 3 4 spreekt alles na wat we zeggen. Een 14 7 maken we op de rekenles. De 6 4 9 is het bovenste deel van het huis. 3 4 10 6 is een andere naam voor een kip. OOM KAREL. DE NIEUWSGIERIGE SCHOENLAPPER. Heb ik jullie al niet eens verteld, dat er vroeger, heel lang geleden, kaboutertjes leefden in ons land? Dat waren van die grappige, kleine mannetjes, niet grooter dan een turf. Ze droegen leuke korte broekjes en roode buisjes en op hun hoofd Tiadden ze een l^pge puntmuts. De meesten hadden een lange baard, die bijna tot aan den grond reikte. Die ka boutertjes kwamen altijd 's nachts, als de klok twaalf geslagen had, te voorschijn en dan girlgen ze er op uit, om' brave menschen, die den heelen dag hard ge werkt hadden en toch niet met hun werk klaar gekomen waren, te helpen. Dat de den ze heel stilletjes, zoodat niemand het merkte. Want ze wilden niet, da£ de men schen hen zouden zien. En owee, als ze merkten, dat ze bespied werden. Dan holden ze holderdebolder weg en kwa men nooit meer terug om te helpen. Dat is met den schoenlapper Pek ook gebeurd. Weten jullie dat niet? Dan zal ik je die geschiedenis vertellen. Luister. In een klein dorpje niet ver hier van daan, woonde heel lang geleden, een arme schoenlapper. Pek heette hij. Hij werkte den geheelen dag om eten te kunnen koo- pen voor zijn vrouw en zijn twaalf kinde ren. Maar hoe hard hij ook werkte, hij werd steeds armer. Dat kwam, omdat d.e menschen in het dorp wel schoenen van hem kochten, maar hem niet betaalden. Op een goeden dag was het zoo ver met NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Toen Nikkertje en Dikkertje hun weg door Sprookjesland vervolgden, zagen zij in de verte de torens van een stad. Dikkertje werd nu zoo ongeduldig, dat hij Nikkertje uitdaagde tot een hardloop. Nikkertje had er eigenlyk niet veel zin in, doch hy vond het toch maar beter, om Dikkertje zijn zin te geven, anders was er toch geen goed garen meer met hem te spinnen. Zij begonnen te loopen en te loopen, totdat ze zoowat één kilimeter achter den rug hadden, want toen bleven ze staan. Zij waren in de buitenwijken van de stad aangekomen en zagen in den tuin van een allerliefst klein huisje een klein meisje staan, dat er minder allerliefst uitzag. Zij heette Marietje. Nikkertje en Dikkertje keken over den tuinmuur en vroegen haar »Wat heb je allemaal in je tuin »Ziiveren bellen en mosselschelpen,! antwoordde zy, »en een heele rij kleine meisjes.! »Ob, ja bedoelt zeker poppen?! vroeg Nikkertje. »Ja,! mompelde Marietje kort. Marietje scheen niet in een goed humeur te zijn, daarom besloten de twee vrienden niet' langer te blyven, want anders zou ze zeker boos worden. (Wordt vervolgd). hem gekomen, dat hij niets meer bezat dan één stuk leer. Dat was net genoeg om er één paar schoenen van te maken. Hij besloot dus het leer te snijden. Toen hij daarmede klaar was, kreeg hij zoo'n slaap, dat hij bij zich zelf zeide: Ik ga naar bed. Morgen sta ik dan vroeg op en maak de schoenen af. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij ging naar bed en sliep den heelen nacht. Den volgenden dag, heel vroeg sprong het lappertje uit zijn bed, waschte zich, kleedde zich aan, nam zijn hamer efi spijkertjes en wilde het leer dat hij den vorigen avond nog 'gesneden had pakken, om de schoenen te maken. Maar wat denk je, dat er op zijn werktafel lag, in plaats van de stukken leer? Een paar prachtige, glimmende schoenen, kant en klaar. Er zaten mooie zijden veters in en ze glommen als een spiegel. De schoenen waren zoo prachtig gemaakt, dat de knapste schoenmaker uit het heele land het niet verbeterd zou hebben. De schoen lapper stond de schoenen vol bewonde ring en toch ook wel een beetje nieuws gierig te bekijken, toen er iemand zijn winkeltje binnenstapte. Het was de bur gemeester. Goeie grutjes, riep de burge meester uit, wat heb je daar mooie schoe nen. Ik koop ze van je, want ik moet juist vanmiddag bij den koning op visite. En de koning heeft tegen me gezegddenk er om, Burgemeester dat je met mooie glimmende schoenen aan komt, anders mag je niet in de mooie kamer op visite komen. Wat kosten die schoenen? Tien gulden, zei het lappertje blij. De burgemeester betaalde en het lappertje had weer geld om eten te koopen en leer, voor nieuwe schoenen. Des avonds legde hij het leer dat hij weer in stukken gesne den had, op zijn tafel neer. Den volgenden dag zou hij twee paar schoenen maken. Maar hoe groot was zijn verbaz/ng, toen hij den volgenden morgen zag, dat er nu twee paar prachtig glimmende schoe nen kant en klaar voor hem gereedston den. De landen van beschaafd Europa „ver heugen" zich de laatste jaren in het bezit van zoogenaamde Statistiek—bureaux. Deze kantoren probeeren zich verdienstelijk te maken door het samenstellen van statistie ken, waarop de menschen ongeveer alles kunnen zien. Zoo is het bijvoorbeeld een heel klein kunstje om te weten te komen hoeveel pond Nieuwe Hollandsche haring er dit jaar in Amsterdam verorberd wordt. Men kijke slechts op de statistieken en men weet het. Zoo kan men tot in het onein dige doorgaan, en zij, die het doen be weren dat er niets zoo gezell/g is als het op kaarten nagaan van de hoeveelheden welke anderen naar binnen werken. Dit „droog-eten" moet een kolossaal snelwer kende vermageringskuur zijn. Verstandige menschen beweren voorts, dat deze stati stieken en de bureaux, waar zij gemaakt worden, zeer nuttig zijn. Minder begaafden van geest zeggen echter, dat zij liever het geld, dat voor zulke instellingen noodig is, zouden aanwenden voor belastingver laging, onderwijs-verbetering en tubercu losebestrijding, maar die dat zeggen zijn blijkbaar heel erg dom. o— Muzikale Buren. Onze landegenooten, die in de grootere steden wonen, worden niet getroffen door watersnood, storm, droogte en andere ram pen van het platteland. Maar daartegenover hebben zij de rampen van de stad, het gevaar, de ongezonde lucht, de woning nood en.... niet te vergeten, de muzikale buren. Dat is inderdaad een ramp, hetgeen u zich gemakkelijk voor kunt stellen in dien u probeert te droomen, dat u in een groote stad woont op de vierde ver dieping van een groot huis. Beneden u leert kleine Piet piano-spelen: a, b, c, d,e, f,g,a a, g, fe, d, c, b, a, Boven u stelt buurman zijn radio in: Londen Savoy-Hotel Dansavond Jazz-Band Valencia Brrrr. Je zou bijna een moderne dans plegen. Vóór u zet buurvrouw een nieuwe plaat op de gramofoon. Als je niet beter wist, zou je zeggen't Is een oude plaat, want het ding krast alsof er een varken geslacht wordt. Hoort u wat ze spelen? Luister; Tante, tante... je rokken zijn te kort. Oh, het is niet om aa.n-te hooren. En achter, in de eenigst overgebleven kamer, waar géén muziekinstrumenten zijn..." daar zit u, teneinde raad„ en overgeleverd aan de grootste verbijstering. Neemt een goede raad aan van menschen die het weten: slik aspirine en ga naar bed. Mocht u daar niet van houden, doe dan zooals die meneer in Rotterdam. De bovenburen leerden viool spelen en de 'benedenbuur werd er zoo dol van, dat hij een schuif trompet ging koopen. Dien zelfden dag staakten de bovenburen hun vioolspelen een heele week bleef het stil, zoodat de dolle benedenbuur tenslotte dacht: Ik heb overwonnen, ik behoef niet aneer te blazen, ik kan mijn schuiftrompet wiel opbergen En juist had hij de schuiftrompet aan eer straat koopman meegegeven, toen de bo venburen thuis kwamen vaïi een week vacantie en het lieve leventje weer begon. "-O*-* Een pijnlijke genezing. In Amerika heeft men klassen voor automobilisten gevormd, waarin zoowel da mes als heeren opgenomen moeten worden. Deze klassen bezoeken onder leiding van een politie-autoriteit en een rechter, de ziekenhuizen, waar de slachtoffers van au to-ongelukken opgenomen zijn. Dit onder richt heeft goed effect, want het schrikt de meeste menschen af te zien hoe een medemensch er uit ziet na aangereden en verminkt te zijn. In Parijs doet men het zelfde; onderwijzers nemen hun leerlingen mee en toonen hun kinderen het lijden van alcoholisten. De les is pijnlijk maar nut tig. Zou dit voor ons land niet iets zijn? Wij gelooven van wel, maar dan moet de leider geen automobilisten of kinderen meenemen, maar overheidspersonen en spoorwegdirecties om de slachtoffers van Hollands onbewaakte overwegen te laten zien. Een cretonne huisjapon. Een van de aardigste en prettigste stof fen voor een japon voor iederen dag is wel cretonne. Het ziet er altijd frisch uit en is sterk in het dragen. Doch deze stof leent zich niet alleen voor een huisjapon;ook voor de vacantiedagen en voor sport is zulk een japon onmisbaar. De meeste vrou wen en meisjes, die het hierbij afgebeelde modelletje zien, zullen zich onmiddellijk zulk een toilletje laten maken of zelf ver vaardigen, hetgeen niet de minste moeite zal opleveren met behulp van het knip patroon. Wanneer men bijvoorbeeld cre tonne neemt met een licht, Saksisch blau we ondergrond, waarop groote rose bloe- mep of patronen, en deze stof garneert met rood linnen, dan zal men een heel aardig effect bereiken. De roode kleur moet natuurlijk in overeenstemming zijn met de donkerste tint der rose bloemen of patronen. t De japon is gemaakt met een aparte rok en blouse, welke aan elkaar zijn gezet na dat ze beiden afzonderlijk waren afge werkt. De rok heeft 'n stolpplooi van voren en de blouse heeft korte, ingezette mou wen. Het patroon bestaat uit een voor pand, een rugpand, een mouw, een kraag met rever aan een stuk en een manchet voor de blouse en een half voorpand voor het rokje. Het rugpand van het rokje is gelijk aan het voorpand. Een knippatroon is verkrij'gbaar onder No. 385 B in de maten 42, 44, 46 en 48; kosten 55 cents. Troost voor ouden van dagen. De oude dag behoort een tijdperk van geluk.en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor liet laatste. Rugpijn, aanvallen van rheuma- tiek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit ver zwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat gevaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen on schatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80- jarigen leeftijd zeggen dat dit ge neesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of inge wanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlanclsch goed te ontvangen, Prijs f 1.75 per flacon. Levendige oogenblikken in de 2e Kamer. Een minister mag niet spre ken van „insinuaties". De Naarder kweekers. Eindelijk voorloopig van de baan. De Naardensche kweekers hebben de Tweede Kamer nog een spannend uurtje bezorgd. Het ging weer over de conclusie van de Kamercommissie over schadeloos stelling van 2 Naarder kweekers in ver band met de inundatiewerken tijdens de mobilisatie. Volgens die conclusie werd de regeering uitgenoodigd ten spoedigste de schade, vastgesteld bij vonnis van de Haagsche Rechtbank in 1919, te vergoe den. Nu, minister Lambooy kwam er rond voor uit, hij voelde er wel wat voor. Hij stond niet zoo afwijzend meer tegen over die conclusie. Maar toch, wat nu door de regeering zou worden gedaan, mocht geen precedent zijn voor nieuwe aanvragen. Volledige vergoeding wilde de regeering niet geven, slechts tegemoetko ming in de schade. Maar daarvoor voelde de heer Beumer (a.r.) niets. Al was de minister misschien van standpunt veran derd, spr. niet hoor. Er was geen aanlei ding om iets te vergoeden, want de staat had slechts zijn plicht uitgevoerd. Maar de heer Duys (s.d.) was vol lof. Hij vloeide over van dankbaarheid jegens mi nister Lambooy. Vooreerst voor diens schriftelijke nota. En dan, omdat er nu eindelijk recht zal gedaan worden. Uit de nota van den minister zou gebleken zijn dat al het cijfergefabriek in zake de waterstanden naar de rommelkamer was verwezen en dat er nooit sprake was ge weest van behoorlijken rechtsgang tegen over Naarder kweekers. Hij roemde de voortvarendheid des ministers, die zeker op zijn departement had gezegd: jullie kunt me gestolen worden, maar de rommel (dat waren de z.g.n. weggemoffelde ge gevens) moet teruggevonden. En door het optreden van dezen minister waaide ei zeker een frisschen wind door het depar tement. Dit werd den heer Lambooy te veel. Niet onduidelijk gaf hij door gebaren te kennen dat hij zeker niet gezegd had tegen zijn departementsambtenaren: jullie kunt me gestolen worden. Misschien dacht hij wel iets van deze kracht, over zijn lofprediker Duys. Maar deze, niet uit het veld te slaan, bleef dankbaar, al eindigde hij zijn tirade met den wensch, dat er op het departement een grondige schoon maak gehouden zou worden. De secretaris generaal moest er uit, en de chef van de 5e afdeeling ook. De frissche wind was dus blijkbaar nog niet frisch genoeg ge weest. De heer Boon (v.b.) bracht ook hulde, zij het wat matiger. Hij wilde ook bedrijfsschade vergoed zien en verlangde dat de Kamer nu eindelijk deze zaak eens zal afdoen. En toen deed zich het spo radische geval voor, dat twee partijleden elkaar in het openbaar bestreden. De heer de Wilde (a.r.) was het namelijk heele- maal niet eens met zijn vriend Beumer. Diens rede vond hij kort en goed mis plaatst. Maar de verrassing werd nog grooter toen hij aankondigde, dat de ka mercommissie haar conclusie gewijzigd had, zoodat nu voorgesteld werd, niet alleen de bij vonnis vastgestelde schade te ver goeden, maar tevens de in het rapport van deskundigen aangeduide, maar nog niet vastgestelde schade, voor zoover de billijk heid daartoe aanleiding geeft. De heer v. Dijk (a.r.) en de heer Duys zaten elkaar even later in het haar. De heer v. Dijk betoogde nog eens, dat de ge gevens van het rapport Woltmann bij zijn vertrek van het departement gevonden waren. Hetgeen den heer Duys de woe dende woorden: ze waren zoek, ontlokte. De Kamer wond zich op, de voorzittet hamerde, hamerde met nadruk, om de als bliksemschichten heen en weer vliegende uitroepen van den verontwaardigden oud minister en den niet minder boozen heer Duys te bezweren. Dan, kalm en rustig, brengt minister Lambooy in het midden, dat hij de hulde des heeren Duys niet re ciproceert. Omdat diens rede insinuaties had bevat. Halt, dat woord vond de voorzitter niet in den haak. Gewillig slikte Z.Exc. het dus weer in. Maar hij legde er den nadruk op, dat nergens van kwade trouw van bepaalde personen was geble ken. Een ambtenaar van de schadecom- missie had alleen verkeerde cijfers ge bruikt. Maar dan die gewijzigde conclu sie van de Kamercommissie, wat was dat .nu? Tja, daarover had minister de Geer ook een woordje te zeggen. Dat ging te ver. De regeering zou niet meer kunnen doen, dan „tegemoet komen in de schade" En radicaal zei de minister maar vast, dat al werd de conclusie aangenomen, dat toch voor de gestie der regeering geen gevol gen zou hebben. De heer de Visser (c.h.) wilde de conclusie nog veranderen in „toewijzen van een behoorlijke tegemoet koming". Maar zijn amendement werd ver worpen. En de conclusie werd eindelijk goedgekeurd met 52 tegen 15 stemmen. Nog een groot aantal wetsontwerpen werd nog z.h.s. en zonder noemenswaard debat aangenomen o.a. de aanbouw van 2 tor pedojagers. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat blijkens het voorloopig verslag van de ka mer, men vrij algemeen van meening was, dat het Ned.-Duitsch handelsverdrag in vele opzichten voor Nederland onbevredi» ;fkf!WS«M (Wordt vervolgd.) c'iiwhiim—ijmi1i win ■iimiiiiiwi.ji«.^jamwiw>»iyii^ii^^mmotn>wii»n«*m«^iisawfiitw>iiii|iwi»i ii»I II a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5