Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. i. 4615 ïiafl 25 Juni C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Co's BANK De Wenteltrap. A. Verschuur-Baert, Binnenland. FEUILLETON. Engstraat HEUSDEN, telef. ifo. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM T. BOONSTRA. drogisterij heusden. BEHOORENDE BIJ HET Trois-Epis, op de schitterende hoogvlak te van Colmar in de Vogeezen, waar het vorstelijk gezelschap sedert Zaterdag avond in een der vier grootste hotels in trek heeft genomen. Het Journal de l'Est, dat een portret van koningin Wilhelmina opneemt, wijdt een hartelijk gestemd artikel aan dit be zoek, herinnert aan de vriendschapsban den tusschen de beide naties en ziet in de keuze van Trois-Epis een erkenning van de symbolische beteekenis voor alle Franschen van dit schitterend Oost- Fransche gebied. GRONDVERZAKKING BIJ KERKRADE. De spoorweg Schaesberg—Simpelveld, dien men aan het aanleggen is, gaat door een zeer heuvelachtig gebied. Een gedeel te van de lijn moet belangrijk worden verhoogd. Dit gedeelte onder Kerkrade, is Maandag verzakt. Groote massa's grond hebben zich verplaatst en een hulpspoor is over grooten afstand vernield. Een der arbeiders, die bedolven werd, kon wor den gered. ff o— DE ONTROUWE NOTARIS. De notaris J. C. de J. uit Capelle a. d. IJssel, die als verdacht van verduis tering van hypotheken aangehouden is, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet met zekerheid vastgesteld kun nen worden, aangezien de notaris zelf het totaal bedrag niet meer kan nagaan. De aangehoudene heeft medegedeeld, dat hij tot zijn daden gekomen is, door het ver strekken van credieten aan cliënten, welke credieten hij niet uit eigen beurs kon dekken. Hij zal morgen ter beschikking van de justitie worden gesteld en naar het huis van bewaring worden overge bracht. li! o— PRAEHISTORISCHE VONDST. Bij de baggerwerken te Linne bij Roer mond werd een mammouth opgegraven. De kies van het vóórhistorisch dier woog 6 K.G. j BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Hoorn een brutale inbraak gepleegd. 's Nachts te half twee werd een bejaar de vrouw, mej. wed. Hoogeboom, die met haar kleindochter samenwoont, wak ker. Zij zag in de kamer iemand de kast openbreken. Toen zij alarm maakte en het bed verliet gaf de dief haar een klap met een hamer op het hoofd en nam ijlings de vlucht met achterlating van een fietslantaarn, inbrekersgereedschap en den bewusten hamer. Hij had een gouden hor loge, f 20 en een kleedje van de klein dochter meegenomen. De slag met den hamer was gelukkig niet van ernstigen aard geweest, want de vrouw had slechts een lichte hoofdwonde, De politie constateerde dat de dief zich van een tak van een boom toegang tot de zolderkamer had verschaft. Vingeraf drukken zijn genomen, teneinde den dader te kunnen opsporen. —o GEVECHT TE BOVEN-TROEMON. Een patrouille onder kapitein Behrens legde in Boven-Troeman in Indië, twaalf kwaadwilligen neer. Onzerzijds waren er vier licht gewonden. —o AANRIJDING. Op de Koninginnegracht te Den Haag is mej. v. R. door een auto aangereden. De bestuurder van de auto, de heer J., verkeerde, naar de politie constateerde, onder drankinvloed. Hij moet zeer hard gereden hebben. Mej. v. L., die op haar rijwiel op de Koninginnegracht reed, kon niet zoo gauw uitwijken en werd aange reden. Zij bekwam vrij ernstige verwon dingen en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Op last van den hoofdcom missaris is de auto in beslag genomen. Voorts werd geconstateerd, dat de heer J. korten tijd voor hij mej. v. L. aanreed, tegen de auto van den heer B. botste, waardoor de wagen eenige schade opliep. o— EEN ZUIGELING GESTIKT. Te Zeumeren, gemeente Barneveld, is een 14 dagen oud zijnd dochtertje van den landbouwer K. Donkersgoed gestikt, doordat de moeder bij ongeluk, op de kleine, die in het bed der ouders sliep, had gelegen. o— PLOTSELLINGE DOOD. De 20-jarige G. G., te Leiden had zich te veel gehaast, om de tram naar Was senaar tijdig te halen. Toen hij overspan nen de tram instapte, zakte hij plotseling ineen. Binnengedragen in café „Zomer-- lust" aan den Stationsweg overleed de jongeman oogenblikkelijk. o— Flanienziektenknndige Dienst. De Inspecteur, Hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen deelt hierby, in verband met eene in de provincie Noord-Brabant plaats gehad heb bende standplaatswijziging, aan belangheb bende mede, dat zij zich voor alle aange legenheden, den Plantenziektenkundigen Dienst betreffende, (Inlichtingen, inspecties, verzendigen) kunnen wenden Voor het gedeelte der provincie Noord- Brabant, ten westen van de lijn Baardwyk, Loon op Zand, Tilburg, Alphen en Baarie Nassau, met inbegrip van de genoemde gemeenten tot den techcischen amb tenaar HL. Onrnst te Ondenbosch en voor het overige deel der provincie Noord-Brabant tot den technischen ambte naar P. C. Koene te 's Hertogenbosch (Brugstraat 44). o— Centraal Genootschap voorKlnder- herstellings- en Yacantiekolonies. De toestand in het Centraal Genoot schap teekent zich voor het jaar 1926 ten opzichte van de bezetting buitengewoon gunstig af. Alle plaatsen in alle negen huizen zyn reeds behoudens enkele onbeteekenende hiaten tot October besproken. Aan de 358 afdeelingen is nu gevraagd dit jaar een afzonderlijke actie in te stel len voor de win ter verpleging. Het is in de practijk gebleken, dat over het geheel de resultaten in den winter het grootst zyn. De oorzaak is, dat in het ongunstige jaargetijde in stad en lande de zwakke kinderen juist des winters binnens huis blijven en als regel in ongunstige GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Roime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-Inrichting. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Juni, Juli en Angastns wegens benrsvacantie gesloten. hygiënische omstandigheden verkeeren. Zes van de negen huizen zijn reeds of worden geschikt gemaakt voor de winter- verpieging. Het Centraal Genootschap wacht slechts op de spontane daad van alle afdeelingen om alle negen huizen ervoor in te richten. Die daad voor de winterverpleging zal blijken een krachtige stoot te zijn in het belang der sociale kinderhygiëne. De hoofdoorzaken van den grooten bloei van het Centraal Genootschap zyn de er kend goede verpleging en de snel dalende verpleegkosten door de steeds betere be zetting. Ook dit jaar zullen een of meer huizen van het Centraal Genootschap bezocht wor den door afgevaardigden van de hygiënische Commissie van den Volkenbond. o— BROEKHUYS- AFFAIRES. De Rechtbank te Rotterdam, Handels kamer, heeft vonnis gewezen in de proce dure tot het doen van rekening en ver antwoording van de curatoren in het faillissement van de Hollandsche Credietbank tegen de voorm. directeuren dier N. V. R, W. van der Valk, M. Boas, H. Broek- huys en C. J. C. Kiebert, alsmede tegen den curator in het faillissement van J. C. Mebius. De Rechtbank wees dan eisch toe, be paalde den termijn op 4 maanden en het bedrag, waarvoor inbeslagneming en ver koop der goederen van de rekenplichtigen, indien deze in gebreke blyven, zal plaats kunnen hebben op f 500.000, met ver oordeeling der gedaagden in de kosten. WIJZIGING VAN DE VISSCHERIJWET. Omtrent de voorgenomen wyzigingen van de visscherywet, welke in het bij zonder ten doel hebben de te intensieve visschery vau de rivier- en binnenvisscherij tegen te gaan, vernemen wij, dat die be staan in een aanmerkelijke verhooging van den prys der acten en een beperking van dë vrijheid om zonder vergunning van den rechthebbende op het vischrecht met één hengel in de bij de artikelen 577 en 579 van het Burgerlyk Wetboek bedoelde wa teren te visschen tot die wateren, waarvan het vischreeht aan het rijk toebehoort, o— DE HOOGE RAAD VAN ARBEID VOOR DE VERBINDENDVERKLARING VAN ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Verschenen is het advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid over het wetsont werp van wet regelende de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten. Met 2115 stemmen is de Hooge Raad tot de conclusie gekomen, dat 't wenschelijk is de mogelijkheid te openen tot een verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten door middel van een wettelijke regeling als de onder havige. —o— VERDONKEN. Een 50*jarige venter en een koopvrouw, 58 jaar oud, keerden te zamen naar hun ne woning te Mjjdrecht terug. Ze ver keerden beiden in kennelijken staat en rolden, tóen zij per roeibootje den Amstel wilden oversteken, beiden te water. Wel haalde men hen spoedig op het droge, doch de man was reeds overleden en de vrouw overleed spoedig. o VOOR EEN HALF POND TABAK. Een arbeider te Zuidwolde (Drente) werd eigenaar van een stuk heidegrond, groot twee H.A. voor een half pond tabak. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een rywielplaatje. Terug te verkrygen by den Opper-wachtmeester der Kon. Marechaussée te Heusden. Patentolie Slaolie Provincie- hout Houtzeep Creoline Brandspiritus Muizentarwe Zuiveringszout Fosters Rugpijn Nieren Pillen Fosters Maagpillen. DOODELIJK ONGELUK. De werkman J. v. Nunen stond achter op een vrachtauto van de fa. De Rooij en Zoon, bij welke fa. hij in dienst was. Bij het nemen van de bocht hoek Beeksche Dijk-Hoogvensche straat verloor de man het evenwicht en viel van den wagen, met het hoofd op de straatsteenen. Per ziekenhuis is de man naar het gasthuis vervoerd en aldaar overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw met 4 kinderen achter. o— GERED. Een vierjarig knaapje, A. Bakhuizen ge naamd, viel in de Scheepmakershaven te Rotterdam. Het kind verkeerde in levens gevaar, toen de machinist Smits van de aldaar liggende stoomboot „Stad Leeu warden" over boord sprong en de vol doening smaakte, het kind te redden. Het werd daarop naar de ouderlijke woning aan de Pottenbakkersteeg gebracht. o - VERDRONKEN. Een driejarig zoontje van den heer V., wonende aan de Boomgaardstraat te Gou da, is achter de ouderlijke woning te Water geraakt en verdronken. o DE PERSONEELE BELASTING EN DE GEMEENTEN. De Vereeniging van Ned. Gemeenten heeft, in verband met het wetsontwerp tot wijziging der personeele belasting, tot den minister van financiën een schrijven gericht, waarin zij den wensch uitdrukt, dat partieele herzieningen, gelijk nu aan de orde, niet worden ondernomen, tenzij vergezeld van een beschikbaarstelling op eenigerlei wijze van middelen, waaruit ge meenten kunnen worden tegemoet gekomen in het verlies van inkomsten, dat zij recht streeks tengevolge van die maatregelen hebben te lijden. o— EEN WAARSCHUWING. De arbeider J. Bod te Duiven kreeg ten gevolge van het eten van ongewas- schen aardbeien bloedvergiftiging. Zijn lippen zwollen reeds op. Dank ziji het tijdig ingrijpen door een arts werd erger voorkomen. DE KONINGIN OP REIS. Naar de Fransche bladen melden, Zijn H. M. de Koningin en Prinses Juliana, op haar vacantiereis op Zaterdagmiddag Straatsburg gepasseerd, waar aan het sta tion het noenmaal werd gebruikt. Vervolgens werd verder gereisd naar Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 16) Tante Ray, begon hij, terwijl hij zijn sigaret uitdrukte op den rug van mijn ivoren haarborstel ik gaf er wat voor als ik ualles kon vertellen. Maar het gaat niet tenminste de eerste dagen noig niet. Maar een ding had ik u al lang ge leden kunnen vertellen. Als u dat geweten hadt zoudt u er mij geen oogenblik van verdacht hebben dat ik iets met den moord op Arnold Armstrong te maken had. De hemel weet wat ik zoo'n kerel niet had kunnen doen, als ik getart werd en ik had een jrevolver in m'n hand onder normale omstandigheden. Maar ik houd erg veel van Louise Armstrong, tante Ray, en ik wil met haar trouwen. Lijkt het u dan waarschijnlijk dat ik haar broer zou dooden Haar stiefbroer, verbeterde ik hem. Neen, natuurlijk is dat niet waarschijn lijk zelfs niet mogelijk. Waarom heb je het mij niet verteld Halsey? Och, daar waren twee redenen voor, zei hij langzaam. Ten eerste had u een ander meisje voor mij uitgezocht Onzin, viel ik hem in de rede, en ik voelde dat ik een kleur kreeg, eigenlijk was het wel zoo geweest. En de tweede reden, vervolgde hij, was, dat üe Armstrongs niets van mij wilden weten. Ik ging opeens rechtop zitten en keek hem verbaasd aan. De Armstrongs, herhaalde ik. En de oude Peter Armstrong was koetsier op een diligence toen jouw grootvader mi nister van oorlog was. Nou ja, maar die is al lang dood, viel Halsey mij in de rede. En de tegenwoor dige Innes geeft zelf toe dat hij niet goed genoeg is voor... voor Louise. Precies, zei ik wanhopig, en natuurlijk wordt je naar je eigen taxatie beoordeeld. De Innes-es zijn niet altijd zoo, dat ze zich zelf minderwaardig vinden. Neen, niet altijd, zei hij, terwijl hij met zijn jongensachtigen glimlach naar mij keek. Gelukkig is Louise het niet met haar familie eens. Ze wil met mij trouwen op voorwaarde dat haar moeder het goed vindt. Ze is niet erg dol op haar stief vader, maar ze aanbidt haar moeder. En begrijpt u nu, wat het gevolg van deze el lendige historie is? Dat de heele familie tegen mij is. Maar dat is al te dwaas, redeneerde ik. En bovendien ,als Gertrude onder eede verklaart, dat jij al lang weg was voor Arnold Armstrong kwam, ben je immers volkomen verantwoord. Halsey stond op en begon op en neer te loopen. Al zijn opgewektheid was ver dwenen. Dat kan ze niet zweren, zei hij ten slotte. Gertrude's verhaal was in zekeren zin wel waar maar ze heeft niet alles ver teld. Arnold Armstrong is hier om half drie gekomen, hij kwam in de biljartkamer en was binnen vijf minuten weer weg. Hij hij kwam iets brengen. Halsey, riep ik uit, je moet me de heele waarheid vertellen. lederen keer als ik een uitweg voor je zie, maak je er met al je geheimzinnigheid weer een einde aan. Wat heeft hij gebracht? Een telegram voor Bailey, zei hij. Het kwam met een extra bestelling uit de stad en was van het grootste belang. Bailey was hie rheen gegaan en de telegrambe steller was weer naar de stad. De portier heeft het toen aan Arnold gegeven, die den heelen nacht had zitten drinken en niet slapen kon en van plan was om een wandeling in de richting van Zonnehoek te maken. En heeft hij het hier gebracht? Ja- Wat stond er in het telegram? Dat kan ik u pas vertellen, als als er zekere dingen openbaar worden ge maakt. Het zal niet langer meer duren dan een paar dagen, zei hij op somberen toon. En wat Gertrude vertelde over dat te lefoongesprek was dat niet Arme Trude, fluisterde hij. Arme kleine meid. Tante Ray, dat telefoongesprek is er niet geweest. Ongetwijfeld weet uw de tective dat al en gelooft hij nu niets meer van wat Gertrude hem heeft verteld. En toen ze dus weer terug ging naar beneden, was dat om 't telegram te halen? Waarschijnlijk wel, zei Halsey lang zaam. Als je er goed over nadenkt ziet het er voor ons alle drie leelijk uit, hè tante Ray. En toch wil ik er een eed op doen dat geen van ons drieën dien armen kerel gedood heeft, zelfs niet per ongeluk. Ik keek naar de dichte deur, die tus schen mijn kamer en Gertrude's kleedka mer was, en zei fluisterend: Telkens weer komt er een verschrikke lijke gedachte bij mij op. Halsey, Gertrude had waarschijnlijk jouw revolver, in ie der geval moet ze hem dien avond in han den gehad hebben. Toen jij en Jack weg waren is is die kerel misschien terug gekomen, en zij.... en zij Ik kon niet verder. Halsey keek mij aan en klemde zijn lippen op elkaar. Misschien heeft ze hem aan de deur hooren rammelen de politie zegt, dat hij geen sleutel had en denkende dat jij het was, of Jack, heeft ze hem in huis gelaten. Toen ze zag, dat ze zich ver gist had, is ze de trap op gehold, een paar schreden, en in haar angst heeft ze toen op hem geschoten. Halsey legde zijn hand op mijn mond voor ik nog goed en wel klaar was en in die houding bleven we elkaar met angstige gezichten aanstaren. De revolver mijn revolver in het tulpenbed, mompelde hij bij zichzelf. Mis schien is het ding van boven uit het raam gegooid; u zei, dat hij vrij diep lag. En ze is zo fOrfjn de war.,., tante Ray, u denkt toch niet dat het Gertrude is ge weest, d/e in den waschkelder was geval len? i 1 i Ik kon alleen maar van „ja" knikken. HOOFDSTUK X. De Handelsbank. Den dag na Halsey's thuiskomst was het Dinsdag, Arnold Armstrong was onderaan de wenteltrap gevonden om drie uur Zon dagmorgen. Dinsdags zou de lijkdienst gehouden worden en de begrafenis zou worden uit gesteld tot de Armstrongs uit Californië terug waren. Niemand was er, geloof ik, erg bedroefd over, dat Arnold Armstrong dood was, maar de manier waarop hij aan zijn eind was gekpmen, had het mede lijden en de nieuwsgierigheid van het pu bliek opgewekt. Mevrouw Ogden Fitz— bugh, een nicht van hem, regelde alles en ik geloof dat het allemaal zoo rust/g mogelijk ging. Ik gaf Thomas Johnson en juffrouw Watson verlof om naar de stad te gaan, om den doode de laatste eer te bewijzen, maar om de een of andere re den 'waren ze er niet op gesteld om te gaan. i Halsey bracht een deel van den dag door met meneer Jamieson, maar hij zei niet wat er gebeurd was. Hij zag er ernstig en bezorgd uit en laat in den middag had hij een lang gesprek met Gertrude. Dinsdagsavonds was het kalm, de soort van stilte die aan den storm voorafgaat. Gertrude en Halsey waren allebei somber en verstrooid en daar Liddy al ontdekt had dat een deel van het porcelein ge broken was, voor zulk een oude gediens tige zijn dergelijke dingen niet verborgen te houden, was ik zelf ook niet in een bepaald prettige stemming. Om zeven uur bracht Warner de post en de avondbla den ik was benieuwd wat er over den moord in zou staan. Wij hadden wel een dozijn verslaggevers weggestuurd. Maar ik moest het opschrift dat over de halve breedte van de Gazette gedrukt stond, tweemaal lezen, voor ik het begreep, Hal sey had de Kroniek gegrepen en keek er als verstard naar. De Handelsbank staakt zijn betalingen las ik en toen legde ik de krant neer en keek naar de anderen. Wist je dat? vroeg ik aan Halsey. Ik verwachtte het wel. Maar nog niet zoo gauw, antwoordde hij. En jij? tegen Gertrude. Jack heeft er ons wel'iets over ge zegd, zei Gertrude ontsteld. O, Halsey, wat moet hij nu beginnen. ]ticnw$l)la<i Q - Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9