Eerste Blad De Wenteltrap. ^and van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, Nik 4616. Woensdag 30 Juni 1926, OVEKZ1CELT. Buitenland Binnenland. Int. Telefoon no» 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentie^ weden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. NOGMAALS DE WEELDE,-BELASTING Plotseling wordt aller aandacht opnieuw weer gevestigd op het befaamde „ontwerp weeldebelasting", hetgeen als oorzaak heeft het adres dat door de gezamenlijke veree- nigingen in den edelmetaalhandel en nij verheid aan de leden der Staten Generaal werd gezonden. Dit adres komt natuurlijk voort uit een groep van direct belanghebbenden, die laten wij dit dadelijk vaststellen, inderdaad ten zeerste door de op komst zijnde belas ting getroffen zullen worden, of nog juis ter gezegd, in de uitoefening van hun be drijf geschaad, hetgeen nog veel erger is. Naast de edelmetaalindustrie en handel staan echter nog zooveel andere takken van bedrijf, die door de weeldebelasting direct benadeeld worden, dat over het algemeen wel degelijk reden aanwezig is, o m de ge opperde bezwaren van die kanten serieus te bestudeeren. Het eigenaardige van de weeldebelasting is, dat niemand er iets tegen kan heb ben, als hij denkt aan de aanstaande beta lers. Immers, iemand die zich werkelijk een zekere mate van weelde veroorloven kan, mag ook wel wat extra belasting be talen. En aangezien er onder de menschen die voor weeldebelasting in aanmerking, zullen komen, duizenden zullen zijn, die' hierdoor niets minder van het leven zullen genieten, kan dit inderdaad voor onze schatkist een zaak van belang worden. Over diegenen, die zich slechts zelden iets bij zonders kunnen veroorloven en voor wie dit dus ook thans weer wat verder buiten hun bereik zal komen te liggen, moeten wij nu eenmaal zwijgen. Er istaan zoofeel groo ter belangen tegenover. Een andere kwestie is echter inderdaad die, der gedupeerde bedrijven. Als men hierop de cijfers eens raadpleegt, zullen er honderden takken van bedrijf zijn, waar in men de uitwerking van de weeldebe lasting terdege voelen zal. Vraag is nu, hoeveel 'schade zal er in het particuliere bedrijf 'worden geleden, door liet voor deel dqjt de Staat zich wenscht te ver schaffen Dit is een zeer moeilijk op te lossen kwestie, omdat men vooruit niet' zeggen kan, of in werkelijkheid de verschillende Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o(— *17) Jack, zei ik op minachtenden toon. Ik begin nu te begrijpen, waarom jouw Jack gevlucht is. En jullie hebt hem allebei ge holpen om te ontkomen. Dat heb je be paald van je moeder een Inns zou zoo iets niet doen. Weet jullie wel dat iedere cent die je hebt in die Bank zit.? Gertrude wilde iets zeggen, maar Halsey voorkwam haar. I li! Dat is nog niet alles, Gertrude, zei hij kalm. Jack is gearresteerd. Gearresteerd, gilde Gertrude, en trok de krant uit zijn handen. Ze keek naar het opschrift, toen frommelde ze de krant in elkaar en gooide die op den grond. Terwijl Halsey bleek en verschrikt de krant probeerde glad te strijken en te lezen, legde Gertrude haar hoofd op de tafel en begon wanhopig te snikken. Ik heb het krantenuitknipsel nog wel ergens liggen, maar op het oogenbl/k her- inner ik me nog alleen de hoofdzaken.. Den vorigen dag, Maandags, tusscnen twee en drie uur, dus in het drukke uur vóór het sluiten van de Bank, kwam de-, heer Jacob Trautman, directeur van da Parel-Brouwerij bij de bank om geld op te nemen. Als waarborg had hij ongeveer driehonderd 5 pCt. aandeelen van de In- takken van bedrijf ernstig padeel zullen ondervinden. Het is best mogelijk, dat het publiek zich in de praktijk weinig aan de voorgestelde belastingen welke natuurlijk prijsverhoogingen tengevolge zul len hebben gelegen zal laten liggen, in welk geval de handel en de nijverheid weinig of geen nadeel zullen ondervinden. Het gevaar bestaat echter ook, dat het publiek inderdaad veel minder 'en moeilijker zal (gaan koopen en dit geval zou natuur lijk onberekenbare schade aan de verschil lende bedrijven toebrengen. Nu is men natuurlijk in de kringen van den handel voor het laatste het meest bevreesd, en dat is te begrijpen. Voor dit geval gelden immers maar twee moge lijkheden, en wel of de toestand blijft, zoo als hij is, of wordt slechter, Van eenig voordeel kan nooit sprake zijn. Hoe dë kamers nu zullen reageeren op de ingediende bezwaren valt nipt te zeg gen. Niemand zal de fabrikanten en han delaren in dit bedrijf nog eens extra wil len belasten, maar ook niemand zal kun nen tegenspreken, dat deze wet er eene is, die bij uitstek billijk is tegenover een groot deel van het volk. Het sprookje van de twee mannen, die in hun leven precies hetzelfde hadden verdiend, veranderd dan ook. De een, die gespaard had, moest vermogensbelasting betalen en de ander die alles doorgebracht had, werd later nog ondersteund. De laatste zal echter bij de nieuwe wet ook zijn belastingpen ningen offeren, n.l. in den vorm van weel debelasting. DE KOMENDE°DAGEN VOOR DUITSCHLAND. De groote slag is dan gevallen in het Duitsche rijk en als de voorteekenen niet bedriegen, zal alles voorloopig dus bij het oude 'blijven. De ongerustheid, die in groo te lagen der bevolking heerschte is dan eindelijk geweken en nu gaat men zich be zighouden met het afdoen der geschillen. Met een beetje geluk, verloopt ook dit kalm en zal de onaangename kwestie cier uitkeeringen in den loop van de eerstvol gende maanden van de wereld verdwijnen. Waartoe echter de groote ongerustheid zooveel stof deed opwaaien zal echter velen wel een raadsel blijven. Door te be weren, dat bij een eventueel houden der uitkeeringen het Duitsche crediet in het buitenland ernstig geschokt zou worden, bracht men feitelijk een idéé in de wereld, dat bij niemand geloof kon vinden. Het ligt ons immers nog versch in het geheu- ternationale Stoomvaartmaatschappij, tot een waarde van driehonderdduizend doliar, gedeponeerd. De heer Trautman ging naai den bediende, die met deze zaken belast is, en nadat er eenige formaliteiten waren vervuld, ging de bediende naar de kluis. De heer Trautman, die een gemoedelijk mensch is wachtte een poosje en floot een deuntje. De bediende kwam niet terug. Na een poosje zag de heer Trautman hem uit de kluis komen en naar den tweede kassier gaan; haastig ging het tweetal naar de kluis terug. Weer gingen er onge veer tien minuten voorbij en toen kwam de tweede kassier terug, naar den heer Trautman toe. Hij zag bleek en scheen te beven. Hij vertelde den heer Trautman dat de papieren door een vergissing op een verkeerde plek waren gelegd en ver zocht hem den volgenden morgen terug te komen, dan zou de zaak in orde zijn. Maar de heer Trautman was een handig zakenman en het beviel hem niet. Schijn baar gerust gesteld, verliet hij de bank en binnen het half uur had hij drie ver schillende commissarissen van de Handels bank opgebeld. Om half vier was er een spoedvergadering, waar stormachtige too- neelen voorvielen en laat in den middag waren de boeken van de Bank in handen van een rijks-accountant. De Bank was Dinsdags gesloten gebleven. Den vorigen Zaterdag om half een, zoo dra de zaken waren afgehandeld, had de heer John Bailey, kassier van de Handels bank, zijn hoed gegrepen en was weg gegaan. In den loop van den middag had hij den heer Aronson, een der com missarissen, opgebeld en gezegd dat hij ziek was en misschien een paar dagen niet op de Bank zou kunnen komen. Daar Bailey zeer goed aangeschreven stond, had de heer Aronson hem alleen zijn leedwezen gen, hoe juist het vertrouwen in het Duit sche volk veld won bij de andere naties juis/ en alleen omdat men de vorsten uit het regeeringsverband weerde. Hoe zou het nu mogelijk geweest zijn, dat de vreemde credietgevers zich terug zouden trekken omdat men zich geheel en al van de vorsten en hunnen aanhang zou afkee- ren? Het zou toch al te dwaas zijn een dergelijke veronderstelling serieus te ne men. Integendeel, men zou nu feitelijk met meer grond vrees kunnen koesteren voor het verliezen der buitenlandsche hulp, in den vorm van vertrouwen. Men heeft im mers dit vertrouwen geschonken omdat het Duitsche volk zich niet langer onder het bestuur der vorsten wenschte te plaat sen, terwijl nu uit een oppervlakkige be schouwing der verkiezingscijfers zou mo gen worden geconcludeerd, dat de stem ming -van de overgroote meerderheid zeer zeker ten gunste der vorsten is. Maar och, ook hierom behoeft men zich niet ongerust te maken, want zoo ooit dan is er bij deze stemming gebruik gemaakt van het „stemvee". Welk gedeelte der vele millioenen, die ter stembus gingen, zullen nu werkelijk uit eigen overtuiging en zonder een gevoel van slaafsche gehoor zaamheid hun stem hebben uitgebracht? En hoevele der thuisblijvers hebben gewe ten wat zij deden? Deze kwestie, die oorspronkelijk om per sonen ging, is er tenslotte een van zuivere politiek geworden. Men heeft den volks geest opgejaagd, teneinde een beslissing te forceeren, welke onomstootelijk moest aantoonen, dat communisme en socialisme niet de macht in handen hadden. Deze beslissing is tot op zekere hoogte nog tegep gevallen, want blijkens den uitslag- waren er nog een slordige vijf millioen zielen, die hun partijen ontróuw werden en aan de communisten steun verleenden. Intusschen is het absoluut overbodig ge weest deze stemming aldus te forceeren, want dat men in Duitschland nog steeds een minderheid der uiterst linkschen vindt, weet iedereen. Maar wat tenslotte jam mer is. en hierin schuilt het geheele geheim nu weet nog niemand of het Duitsche volk in meerderheid al dan niet republikeinsch is. Er zijn er genoeg, die nu beweren, dat de meerderheid van bijna twee derde monarchistisch gestemd is, maar met praatjes doet men beter thuis te blij ven. Uit dezen stemrnenuitslag is hoege naamd niets af te leiden omtrent de ware gevoelens van het Duitsche volk jegens betuigd. Van dat oogenblik af tot Maan dagavond toen de heer Bailey, zich bij de politie had aangemeld, was er vrijwel niet bekend, waar hij geweest was. Even over éénen Zaterdags had hij op het post kantoor in de Wittestraat twee telegram men verzonden, 's Zaterdagsavonds was hij bij de Greenwoodclub en maakte toen den indruk of hij over stuur was. Er was bericht gekomen, dat hij Dinsdags tegen een enorme waarborgsom vrijgelaten zou worden. *i 1 Aan het slot van het artikel stond nog, dat hoewel het officiëele accountantson derzoek nog niet was afgeloopen, bekend geworden was, dat er effecten tot een waarde van een en een kwart millioen vermist werden. Dan volgde er nog een bespiegeling over de mogelijkheid, dat er zoo iets gebeuren kon, over de dwaas heid van een Bank met één directeur en een college wan commissarissen dat alleen bij elkaar kwam om samen te di- neeren en naar een kort verslag te luis teren en over de tekortkomingen van de regeering, die slechts tweemaal per jaar alles zeer oppervlakkig liet contro leeren. Er stond ook in, dat het geheim nog niet opgehelderd was met de arres tatie van den kassier. Het zou niet de eerste keer geweest zijn, dat ondergeschik ten gebruikt waren om de wandaden van hun meerderen te verbergen. Maar van John Bailey was niet bekend dat Hij) speculeerde. Het eenige, wat hij gezegd had, nadat hij zich bij de politie had»' aangemeld, was: Stuur dadelijk om meneer Armstrong, En op het telegram dat ze aan den direc teur van de Handelsbank, die ergens in een klein plaatsje in Californië zat, gezon den hadden, was een antwoord gekomen van dokter Walker, een jong geneesheer, zijn vroegere regeerders. Wat tenslotte wel af te leiden is uit de persverhandelingen, de uitspraken op vergaderingen enz. enz., is dit, dat als de stemming voor dit referendum nu eens geen politieken ondergrond had gehad, de uitslag vermoedelijk heel anders ge weest zou zijn. Daarom zal het buitenland dat credieten en hulp verleend en waar voor men zich zoo beangst maakte waar schijnlijk wel volkomen Siberisch blij'ven ondér het thans verkregen resultaat. Van een communistische stemming bij het Duit sche volk is het niet overtuigd, maar van een monarchistischen nog veel minder. Men zal nu wel afwachten hoe de ver deeling verloopt, en als dit geschied is, hoopt men dat eindelijk de rust en vrede ook in midden-Europa zal terugkeeren. AARDBEVING OP KRETA. Een aardbeving van buitengewone he vigheid en langen duur, heeft, naar de „Tel." meldt, Zaterdagavond om tien uur plaats gehad op Kreta. Er werd enorme schade aangericht en onder de bewoners brak een paniek uit. Er ontstonden aard- schuivingen, die tal van slachtoffers maak ten. Ook werden velen gedood door het instorten der huizen en de talrijke bran den, die op alle punten der stad Kandia ontstonden. Naar het observatorium te Athene meldt, had de aardbeving die over een groot gebied is waargenomen, haar centrum tus schen de Cycladen en Kreta. Men viermoedt dat de aardbeving in verband staat met de werking van den vulkaan SantorinL In den geheekn Peloponesus, op de Spo- raden en op de Jonische eilanden is de aardbeving eveneens geconstateerd. Het is tot dusver nog niet mogelijk gebleken, de totale aangerichte schade en het aantal slachtoffers op te geven. De vulkaan Santorini ligt op een eilandje ongeveer 120 K.M. ten noorden van Kreta, —o 12.000 TOURISTEN NAAR EUROPA. Niet minder dan 12.000 touristen zijn in het einde der vorige wejek uit New-York naar Europa vertrokken. —o HEVIGE VECHTPARTIJEN. s Zaterdagavond zijn te Boulogne sur Mer vechtpartijtjes tusschen de politie en sta kende dokwerkers voorgevallen, wtelke laat- sten in weerwil van het gemeentelijk ver die met de familie Armstrong reisde en er stond in, dat de heer Paul Armstrong ernstig ziek was, en niet in staat was om te reizen. t Zoo stonden de zaken dus op djien, Dinsdagavond. De Handelsbank had haar betalingen gestaakt en John Bailey was als schuldige gearresteerd. Paul Arm strong lag ernstig ziek in Californië, en zijn eenige zoon was twee dagen geleden vermoord. Ik zat als met stomheid gesla gen. De kinderen waren hun geld kwijt dat 'was al erg genoeg hoewel ik voldoen de had voor ons drieën, als ze het vai? mij wilden accepteeren. Maar Gertrude s verdriet kon ik onmogelijk verlichten; ue man harer keuze was beschuldigd van verduistering, en nog erger. Want op dat oogenblik drong het tot mij; door, hoe waarschijnlijk het was, dat John Bailey ook beschuldigd zou worden van den moord op Arnold Armstrong. Tenslotte lichtte Gertrude haar hoofd op en keek over de tafel heen naar Halsey. Waarom heeft hij dat gedaan, jammer de ze. Had jij1 het niet kunnen beletten, Halsey? Het stond gelijk met zelfmoord om terug te jgaan. Halsey keek strak door de ramen van de eetkamer, maar het was duidelijk dat hij niets zag. Het 'was het eenigste wat hem te doen stond, Trude, zei hij tenslotte: Frank Ray, toen ik Jack Zaterdagavond bij de Green woodclub vond, was hij radeloos. Ik kan u niet alles vertellen voor Jack er mij permissie voor geeft, maar ik verzeker u dat hij aan dit alles volkomen onschul dig is. Trude en ik dachten dat we hem hel pen konden, maar het ig gebleken dat het niet de goede manier was. Hij is terugge komen. Bewijst dat niet voldoende dat bod, een betooging wilden houden. Drie agenten werden licht gekwetst. De stakers werden tenslotte uiteengedreven. SLAPTE BIJ KRUPP. Uit Essen wordt Igemeld, dat in de eerst volgende maanden 4000 arbeiders van Krupp wegens slapte van zaken zullen worden ontslagen. ELECTRISCHE TREIN ONTSPOORD. Men meld uit Rotterdam: Zondagmiddag vond nabij het station Hofplein van de Z. H. E. G. M. een onge val plaats, dat nog bijzonder goed is af geloopen. De vrij goed bezette electri- sche trein die te half een van Rotterdam naar Den Haag vertrok, ontspoorde ruim 100 meter buiten de kap toen reeds met vrij groote vaart gereden werd. De achterste truck van den tweeden wa gen vloog nabij de Zomerhofstraat uit de rails en trok ook den voorsten truck van den derden wagen mede. De ruim veertig ton zware, geheel van staal vervaardigde wagens schoven eenige tientallen meters naast de rails over de dwarsliggers. Een van de wagens raakt? de mast van de bovenleiding, doch deze bleef staan. Op den hoek van de Zomer hofstraat gekomen, liep de derde wagen met een smak tegen den mast die daar geplaatst was. Niet minder dan 25 meter van de zware ijzeren balustrade werd weggerukt en kwam terecht op de binnenplaats van een woning in de van der Duijnstraat, gelukkig' zon der ongelukken te veroorzaken. De bestuurder van den trein die onmid- delijk onraad bemerkt had, remde uit alle macht en wist het .gevaarte nog tijdig tot stilstand te brengen. Had hij dit niet gedaan en was de kop peling tusschen de twee wagens die de railleerden gebroken, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest, want de wa gens zouden dan van ongeveer tien meter hoogte van het viaduct omlaag zijn gestort, —o MISLUKTE ONDERHANDELINGEN De recherche te Haarlem heeft verschil lende voorwerpen in beslag genomen, af komstig van een inbraak, gepleegd te Heemstede door den 24-jarigen R., die heeft ingebroken in de villa van de fam. B. aan de Laan van Rozenburg te Heem stede. Hij was aan het onderhandelen met hij onschuldig was? Maar waarom is hij dan eerst weggeloo- pen? vroeg ik, niet overtuigd. Welke man zou om drie uur 's morgens wegloopen als hij onschuldig was? Maakt het niet veel meer den indruk of hij inzag dat het onmogelijk was om te ontsnappen? Gertrude stond boos op, U is niet recht vaardig barstte ze uit. U weet er niets van en toch veroordeelt u hem. Ik weet dat we allemaal een heeleboel geld verloren hebben, zei ik. En zoodra er bewezen wordt, dat meneer Bailey onschuldig is ,zal ik 'tgelooven. Jij be weert, dat je de waarheid weet, maar wilt het mij niet zeggen. Wat moet ik er dan van denken? Halsey boog zich voorover en klopte op mijn hand. U moet ons vertrouwen, zei hij. Jack Bailey heeft geen cent, die hem niet toebehoort en over een paar dagen zal de schuldige wel bekend worden. Zonder bewijzen geloof ik niets en ver trouw ik niemand, zei ik koppig. Dat doet een Innes nooit. Gertrude, die bij een der ramen was gaan staan keerde zich plotseling om. Maar als de effecten te koop werden aan geboden, Halsey, wordt de dief dan niet dadelijk ontdekt? Op die manier zouden ze het niet doen, zei hij. Iemand, die toegang tot de kluis had, heeft ze er uitgenomen en als onder- pand gebruikt voor een leening bij een andere bank. Op die manier is er tach tig procent van de nominale waarde voor te krijgen. In geld? 1 l Ja, in geld. i (Wordt vervolgdl) A-fJ Xt: NIEUWSBLAD vtior lit Lul ui Neusden en JUteiMcLanptraat en de Boiitielervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1