Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4616 mm 30 Juni Plaatselijk Nieuws iliirgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente EETHEN op Vrijdag 24 Juni des v.m. 9 uur O. T. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering, geen der heeren heeft op- of aanmerkin gen op de notulen, zoodat deze worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag toestand der gemeente over '25 Wordt voor de leden ter inzage gelegd. Goedkeuring van Ged. St. aan het Raads besluit tot het aangaan eener geidleening. Bericht van Ged. St. dat zij hunne be slissing tot goedkeuring van het raadsbe sluit, waarbij het Waterschap de Polder van Genderen, de beschikking werd ver leend over de bermen der wegen, verda gen. De Voorzitter licht toe, dat dit slechts een bloote formaliteit is, zoodat er geen vrees behoeft te bestaan, dat het raads besluit nie tzou worden goedgekeurd. Goedkeuring door Ged. St. aan de gem.- rekening 1924. Verzoek van het bestuur van het „Groente Kruis, afdeeling Drongelen, om een sub sidie uit de gemeentekas groot f 300, op dat de vereeniging haar werkzaamheden tot verbetering van de volksgezondheid regelmatig voort kan zetten. Bij het ver zoek is een rekening over 1925 en vol ledige begroeting voor 1926 gevoegd. Volgens den Voorz/tter is dit verzoek pas heden ingekomen, zoodat het bij B. en W. geen punt van bespreking heeft uitge maakt, daarom zou spr. dit verzoek tot een volgende vergadering willen aanhou den. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Verzoek van de R. K. Handelsschool te Tilburg om subsidie. De raad gaat eveneens accoord met het voorstel van B. en W. om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Subsidie herstel toren te Heesbeen. De Voorzitter deelt mede dat zooals de heeren weten, in de vorige vergadering is besloten, dat eerst dan B. en W. met een voorstel tot verleening van subsidie bij den raad zouden komen, als het Kerkbestuur gepoogd had een subsidie voor herstel van het Rijk te krijgen. Het kerkbestuur heeft zich hierop tot Ged. St. gericht met een verzoek om sub sidie. Dit college heeft evenwel bericht, dat een dergelijke subsidie, eerst wordt verleend op een aanbeveling van de ver eeniging tot instandhouding van monu menten. Een commissie uit deze vereeniging heeft een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat alleen de spits eenig herstel behoeft, waarvoor zij dje kosten raamt op 800 gulden. Een rijksbijdrage kan hiervoor niet in uitzicht worden gesteld. Nu van een rijks subsidie geen sprake kan zijn, stellen B. en W. n aar aanleiding van het verzoek van het kerkbestuur den raad voor, om in de kosten van herstel een subsidie tie verleenen groot f 350 onder voorwaarde dat door het kerkbestuur erkend wordt, dat de toren eigendom is van de kerk en niet van dje gemeente; dat de subsidie verleend zal worden uit den dienst 1927, omdat op de begrooting voor 1926 geen post is te vinden, waaruit de subsidie bestreden kan worden. De heer v. Buuren vindt het voorstel prachtig, als het werk er maar niet om wordt uitgesteld, als de reparatie noodig is, dan moet zij gebeuren en mag zij niet worden uitgesteld. De Voorzitter is het met deze redenee ring wel eens, doch als er geen post op de begrooting voor is, staat het gemeente bestuur machteloos. Op de begrooting staat wel een post onvoorziene uitgaven, doch deze is alleen toereikend, voor kleine be dragen, die ten slotte aan het eind van het dienstjaar nog een belangrijk bedrag- vormen. Spreker zou het- ook prettiger hebben gevonden als vandaag de subsi die kon worden toegestaan. De heer v. Buuren meent, dat het kerk bestuur het bedrag zoolang kan leenen. Hij zou de R-oorwaarde willen stellen, dat direct met de werkzaamheden wordt begonnen. Spr. is er altijd tegen geweest, iets te laten verwaarloozen en is daar nog tegen, vooral als er gemeentecenten aan besteed worden. Wordt volgend jaar eerst tot herstel overgegaan, dan zullen de kos ten waarschijnlijk al weer hooger zijn, door het uitstellen. De heer v. d. Schans kan met het voorstel van den heer v. Buuren wel mede gaan, indien het kerkbestuur dan ook de rente wordt vergoed. De heer Smits vraagt, wat het kerkbe stuur heeft bericht op het voorstel tot overname. De Voorzitter antwoordt, dat het kerk bestuur daar niet op ingegaan is. De heer v. Buuren vraagt, als het kerk bestuur de toren overneemt, of daaronder dan ook het uurwerk begrepen is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het gemeente bestuur het recht behoudt, om bij bijzon dere gelegenheden de klok te doen lui den en te vlaggen. De heer v. Buuren acht een torenuur werk in een gemeente van algemeen be lang. De Voorzitter merkt op dat in Heesbeen nooit een goed uurwerk geweest is. De heer v. Buuren meent, dat het ge meentebestuur niet goed heeft gehandeld, dit had moeten zorgen dat het uurwerk wel goed was. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat het gemeentebestuur steeds gedacht heeft, dat de toren te Heesbeen aan de kerk behoorde, evenals hier in Genderen, daar heeft het kerkbestuur zelf het uurwerk doen repareeren. Spreker vraagt of de heeren zich met het voorstel van B. en W. kunnen veree nigen om f 350 subsidie te verleenen,, uit den dienst 1927, onder voorwaarde, dat direct met herstelling wordt begonnen, dat het kerkbestuur den toren als haar eigendom beschouwt en de gemeente al tijd het recht heeft, de brandklok te doen luiden, enz. De heer Vos vindt het nogal bezwaar lijk om aan de subsidieverleening de voorwaarde te verbinden dat het kerkbe stuur de toren overneemt. De heer Branderhorst merkt op, dat de gemeente niet beweert dat de toren haar eigendom is. Smits. Waarom vraagt de gemeente dan den toren over te nemen? Voorzitter. Dat is gedaan om allen twij fel op te heffen. De vraag van wie de to ren is, is ailtijd buiten sprake gebleven. Om de twijfel hierover te beëindigen, heeft het gemeentebestuur de medewerking van het kerkbestuur gevraagd om zoodoende een beslissing te krijgen. Smits. Ik vind het 'n vreemde zaak. Te Meeu wen en B.-Broek is de toren altijd eigen dom van de gemeente geweest, ik zou ze allemaal onderhouden, de toren is een al gemeen belang. Voorzitter. Als het uitgemaakt was, dat de toren eigendom van de gemeente is dan behoefde men niet om subsidie te vragen, dan had men het gemeentebestuur er al leen maar op te wijzen, dat de toren her stelling behoefde. Als wij de torens aan de gemeente trokken, dan kregen wij hier in Genderen direct moeilijkheden. Smits. Als het kerkbestuur den toren hebben wil, dan zou ik zeggen, het is goed. Voorzitter. Hier wordt subsidie gevraagd en dus erkent dat de toren aan de kprk behoort, zooals het trouwens vroeger al tijd geweest is. Een besluit van Napoleon is oorzaak dat er wel eens verschil van gevoelen bestaat. Het schijnt van het kerk bestuur wel de bedoeling te zijn, de toren in eigen beheer tje nemen, omdat het zelf een groot gedeelte van de res tauratiekosten wil dragen, daarom stel ik namens B. en W. voor, subsidie te verleenen op de genoemde voorwaarden. v. d. Beek. Ik ben het wel gedeeltelijk met de heer Smits eens, doch deze moet niet vergeten, dat de tegenwoordige raad deze toestand niet geschapen heeft, deze is ontstaan ten gevolge van de vereeniging. In Meeuwen en B.-Broek wordt beweerd dat de toren eigendom is van de gemeente en in Genderen dat hij aan de kerk be hoort, dit klopt niet. Was er een midden weg te vinden voor de vraag of de toren aan de gemeente of aan de kerk behoort, dan was dit de beste weg en ik zou de heer Smits dankbaar zijn als hij zoo'n weg wist te vinden. Smits. Een toren is van algemeen be lang, de gemeente dient hem zoo noodig te onderhouden. Voorzitter. De gemeenteraad erkent toch het algemee'n belang, door toekenning van een subsidie. Komt straks een ander vragien dan kan weer worden gezien hoe dan te handelen. Als men maar repareert zonder te vragen, is het met de financiën der gemeente nu toch niet zoo gesteld, dat het gemeentebestuur zelf vooorstelt om mee te betalen. Ik zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. Dit voorstel wordt met op een na algemeene stemmen aange nomen. De heer Vos stemde tegen. Wijziging begrooting 1925 en 1926. De voorgestelde wijzigingen zijn van ad ministratieven aard, De raad verleent zijin toestemming tot het verrichten van dezen administratieven arbeid. Ontslag van mej. H. S. Zonneveld. De Voorzitter deelt mede, dat mej. Zon neveld wegens vertrek naar elders eervol ontslag verzoekt als onderwijlzeres in de nuttige handwerken aan de 'O. L. School te Heesbeen. De heer v. Buuren vraagt of voor dien tijd in de vacature kan worden voorzien, waarop de Voorz. toestemmend antwoordt. Het gevraagde ontslag wordt hierop met algem, stemmen eervol verleend. De Voorzitter deelt mede, dat de doch ter van het Hoofd der School te Heesbeen. mej. M. A. de Roon zich heeft aange meld voor de genoemde betrekking. De vereischte verklaringen en beschei den zijn bij de sollicitatie overgelegd. Met algemeene stemmen wordt mej. de Roon benoemd met ingang van 1 Juli. Aanvrage verkoop grond G. Versteeg te Eethen. De Voorzitter zegt dat de aanvrage loopt over het stukje grond tusschen het land van Versteeg en den openbaren weg. Spreker stelt namens B. en W. voor in beginsel tot den verkoop te besluiten en als schatters voor het stukje grond te be noemen de heeren G. J. W. Branderhorst, J. Burghout en R. Staal. De heer v. Buuren vindt het bespotte lijk, dat het bedoelde stukje grond aan iemand anders behoort dan aan den heer Versteeg. De Voorzitter is het hiermede eens. Om dat het evenwel dwaas is, vraagt adressant ook om aan hem het perceeltje grond over te doen. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vaststelling kohier straatbelasting. Het kohier wijst aan een ontvangst van f 1547.11. De heer v. Buuren vraagt of de belas ting niet is verhoogd. De Voorz. antwoordt ontkennend, zorf- der raadsbesluit en Kon. goedkeuring zou dit ook niet mogelijk zijn. Vaststelling formuliergebed. De Voorzitter leest het navolgende for muliergebed voor: Eeuwig, Eenig en Drieëenig God. Heeft het U in den weg Uwer aanbid delijke Voorzienigheid behaagd, ons mede het Bestuur dezer Gemeente op te dragen en zijn wij in dit oogenblik te zamen geko men om over haar verschillende belangen te beraadslagen en besluiten te nemen, zoo bidden wijl U, dat Gij ons met Uw Goddelijk licht wilt bestralen, opdat wij in alles Uwe eer en het heil der Gemeente mogen bedoelen. Geef, dat wij1 ons door de uitspraken van Uw Woord mogen laten leiden en ons daaraan onderwerpen. Zegen de burgers dezer gemeente, elk in zijn bedrijf, opdat een ieder zijn dage- lijksch brood met eere moge genieten en Rijken en Armen in ondervyerping aan de wetten des Lands een gerust en stil leven mogen leiden. Schenk ons dit alles ter wille van Uwen lieven Zoon Jezus Christus, Onzen Heerey Amen. De Voorzitter vraagt of de heeren zich met dit gebed kunnen vereenigen. De heer v. Buuren zou de beslissing hierover gaarne verdaagd zien er komen naar zijne meening een paar puntjes in voor, die wel nadere overweging ver dienen. Spreker had gedacht dat volstaan zou zijn met het gebed dat door Chris tus zelf is ingesteld, het „Onze Vader" en verder niets. De Voorzitter vraagt wie nog verder het woord hierover verlangt en wie van de heeren het voorstel van den heer van Buuren wenscht te ondersteunen. De heer Smits verklaart zich tot dit laatste bereid. De heer v. d. Beek heeft geen bezwaar tegen het voorstel van den heer v. Buuren, om de beslissing tot een volgende vergade ring te verdagen. Spreker meent evenwel dat als men het Onze Vader bidt men dan ook met alle gerustheid dit gebed kan nemen. Het Onze Vader wordt niet bij alle gelegenheden gebeden. Spr. kan niet zien, dat het voorgelezen gebed niet toepasselijk is. De Voorzitter zegt dat hij het zeer op prijs zal stellen als de raad met het voor stel van den heer v. Buuren ernstig reke ning houdt, het betreft hier een teer punt, waarover spr. gaarne het liefst volle eenstemmigheid zag. Het zou hem dan ook plezier doen, als overeenkomstig het voorstel van den heer v. Buuren werd be sloten, omdat 't gewenscht is, dat men over dit punt niet tegenover elkaar gaat staan. Met algemeene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van den heer v. Buuren besloten. De agenda is hiermede afgehandeld. De heer v. Buuren vraagt of de raad nog in geheime zitting overgaat, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer Vos wijst op de noodzakelijk heid van afsluiting door een hek, van de speelplaats der O. L. School te B.-Broek van de openbare straat. De Voorzitter vraagt of de heer Vos ditzel/de onderwerp bij de behandeling der begrooting 1927 zou willen ter sprake brengen er kan op de begrooting mede rekening worden gehouden, voor afslui ting is volgens spreker veel te zeggen. Dhr. Vos gaat accoord met het voorstel van den Voorzitter. Dhr. Branderhorst merkt op dat hij waarschijnlijk wel een oplossing weet. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in ge heime zitting. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Donderdag 24 Juni, nam. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer Meijer. De Voorzitter deelt mede dat van Ged. Staten naar aanleiding van een door den raad gericht verzoek om den weg in Ca- pelle over te nemen, een schrijven is in gekomen, waarin deze er op wijzen dat het niet in het belang van de gemeente is als een weg in handen van Ged. Staten wordt overgegeven. Overal wordt er dan ook naar gestreefd om de wegen in de kom gelegen voor een gemeente, van de Pro vincie over te krijgen. Immers, behoort een weg aan de Provincie, dan moet het gemeentebestuur als er een rioleering moet worden aangelegd, of gas, water of elec- triciteit, dit steeds eerst aanvragen, wat steeds aanleiding geeft tot vertraging van de werkzaamheden. Ged. Staten wijzen er verder op dat, wordt een weg overgenomen, deze eerst behoorlijk in orde moet worden gemaakt. Bovendien wordt als voorwaarde nog ge steld dat men voor de kosten van 'het onderhoud jaarlijks een vast te stellen bij drage moet betalen. De voorzitter zegt dat het maar het best zal zijn om de toestand te laten zoo als deze is. Het schrijven wordt daarna voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van de R.K. Leergangen om subsidie te willen geven aan de op te rich ten R. K. Hoogere Handelsschool, wordt op voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. Ook op een verzoek van de afd. Neder land van den intern. Bond tegen de bestrij ding van vallende ziekten om als lid te willen toetreden wordt voor kennisgeving aangenomen. De contributie bedraagt f 30 per jaar. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur Sprang over 1925. De ontvangsten- hebben bedragen de som van f 5803.865, de uitgaven f 2832, zoodat het boekjaar sluit met een batig slot van f 2971.086. Goedkeuring wijziging begrooting '25 Burgerlijk Armbestuur Ca^elle. De Voorzitter zegt dat deze wijziging noodig is geworden in verband met het bouwen van de dubbele noodwoning en de meerdere uitkeering aan armen. Met algemeene stemmen wordt tot de wijziging besloten. Schrijven van Ged. Staten houdende te rugzending ter aanvulling voor de stich ting eener bijzondere school van de begrooting dienst 1926. De voorzitter zegt, dat B. en W. naar aanleiding van dit schrijven voorstellen, om alsnog een post van f 25000 op de be grooting te brengen voor het bouwen van een bijzondere school. Wordt daartoe niet besloten, dan zul len Ged. Staten de begrooting niet goed keuren. De heer Michaels kan de houding van B. en W. in deze aangenomen, niet an ders kwalificeeren als zeer eigenaardig. Spreker kan maar niet begrijpen wat B. en W. aanleiding heeft gegeven om nu met een voorstel te komen om hun (eerst genomen besluit in te trekken. Alvorens dat te doen had men de beslissing van de kroon moeten afwachten. Om de schoolstrijd nog niet langer te laten duren maar om tot een oplossing te komen was hij voornemens om met een voorstel te komen, doch inmiddels heeft hij gehoord dat een ander raadslid dit ook wenscht te doen, acht hij het beter dat eerst dit lid zijn voorstel doet. De heer Oerlemans zoekt de vreemde houding weer bij Ged. Staten. Deze toch hebben de begrooting niet goedgekeurd maar hebben daarbij partij getrokken van het feit dat door toevallige omstandighe den de begrooting wat later ter goedkeu ring was opgezonden. Ook hij wil een eind maken aan den onverkwikkelijken schoolstrijd en wil daar om voorstellen een post op de begrooting te brengen van f 15000 voor' het bouwen van een tweeklassige school, inclusief de eerste inrichting. Vervolgens wil hij er bij B. en W. nog eens op aandringen dat zij het schoolbe stuur in ernstige overweging geven om van de ledig staande schoollokalen in de Heistraat gebruik te maken. Deze lokalen kunnen dan geheel volgens de eischen van het Rijksschooltoezicht in orde worden ge maakt. Als het bestuur van de school iets voor de financiëele belangen van de ge meente gevoelt en het onderwijs boven het gebouw stelt, zal het deze voorstellen wel in ernstige overweging nemen. De heer Verheijden wijst er op dat door zijn partij dat standpunt steeds is ingenomen. Men wil wel een school geven maar niet zoo duur als eerst is gevraagd. In Middelburg heeft men een soortgelijk geval. Volgelingen van ds. Kersten vroe gen om een school. Dat is goed, zeiden B. en W. daar, die kunt ge krijgen als ge genoegen neemt met een paar lokalen van een ledig staande openbare school en dat moet men hier ook doen. De heer Michaëls kan zich met het voorstel van den heer Oerlemans voor een groot deel vereenigen. Alleen zou hij nog willen bepalen, dat een bedrag van 10 duizend gulden beschikbaar moet worden gesteld voor het in orde maken van de oude school en voor de kosten van eerste inrichting. De heer Oerlemans kan zich daar wel mee vereenigen. Verder geeft hij in over weging om de twee klassen, aansluitende aan het schoolhuis, te bestemmen voor de openbare school. De heer Verheijden acht dit ook de beste oplossing omdat een en ander dan zoo kan worden ingericht, dat men met elkaar niets heeft te maken en geheel vrij is. De heer Michaëls merkt op, dat de hou ding van B. en W. in deze kwestie op z'n zachtst uitgedrukt, zeer eigenaardig is. Men had de zaak niet vooruift mogen loopen en de uitspraak van de Kroon moe ten afwachten. Wethouder v. d. Willigenburg zet uit een dat het door B. en W. ingenomen standpunt zeer goed te rechtvaardigen is. Toen Ged. met het bewuste voorstel zijn gekomen hebben zij aanstonds in Den Haag om inlichtingen gevraagd. De heer Michaëls vraagt of men dit zoo maar heeft gedaan of wel of men daartoe is aangezet. Eigenaardig noemt hij het dat tegelijkertijd een lid van het schoolbe stuur daarbij tegenwoordig was. Wethouder v. d. Willigenburg merkt op dat die geheel zelfstandig naar het Departement van Onderwijs is geweest. De heer Verheijden zegt niet bang te zijn geweest al zou Ged. St. de begrooting niet hebben goedgekeurd. Een commissie uit de ingezetenen zou wel voor de beta ling hebben zorg gedragen. Het voorstel van den heer Oerlemans werd daarna met zes tegen drie stemmer- aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Willigen burg, Verhoeven en v. d. Hoeven. De Voorzitter zegt met den stationchef van het station Kaatsheuvel—Capelle een onderhoud te hebben gehad. Deze dringt er op aan dat ook voor het station Ca pelleNieuwevaart een besteller zal wor den benoemd. Wordt besloten bij wijze van proef de heer Smits uit Kaatsheuvel daarvoor aan te stellen. Bij de rondvraag wijst de heer Verheij den nog op de vreemde houding die Ged. Staten aannemen bij het verplichten om gelden te beleggen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bossche Ct. POEDEROIJEN. (Aalst). Aan Mej. M. Hngeman, onderwijzeres aan de O. L. School te Aalst alhier is op haar verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. Voor de vacant komende betrekking heb ben zich 18 sollicitanten aangemeld. De Heer W. van Ooyen alhier is benoend tot Directeur van het Mannenkoor »Zanglust<r te Nederhemert (Noordzijde). WAALWIJK. B. en W. vragen den raad een crediet van f 25.800 voor den bouw van 10 arbeiderswoningen met een huurwaarde van f 3 904.40 per week. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de schorsing van den heer Surig als lid van den raad opgeheven. Zij over wogen dat de Gemeentewet aan de leden van den raad wel verbiedt het deelnemen aan, doch niet het gestand doen van een onderhandsche pacht van gemeentegoede ren, aangegaan voor den aanvang van het lidmaatschap van den raad. R. K. Hoogere Handelsschool Ge ëxamineerd 11 candidaten. Geslaagd J. Dujjzer, Waalwijk J. Gubbens, Kaatsheu vel W. de Haan, Waalwijk B. van Om meren, Heusden D. Renooy, Sprang-Ca- peileTh. van der Rijken, WaspikH. Smelt, Waalwyk A. Vloeimans, Waspik J. Werther, Geertruidenberg P. Zijlmans, Sprang-Capelle S. Zijlmans, Geertruiden berg. WIJK EN AALBURG. Bij Ministeri- eele beschikking is aan den heer D. C. van Wijnen, wegens het bereiken van den maximum leeftijd tegen 1 September a.s. eervol ontslag verleend als brievenbesteller alhier. De heer Van Wijnen heeft niet alleen door stipte uitoefening van zijn dienst, maar ook door de behulpzaamheid jegens het publiek, gedurende de 35 jaar welke hy in dienst der posterijen is werkzaam geweest, zich bij de ingezetenen zeer ver dienstelijk gemaakt. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Heiltje M., d. v. P. W. van Beest en J. Verdoorn Johannes, z. v. C. de Rooij en F. van der Stelt. Getrouwd: Mathys de Heer, 26 j., met Teuntje Bras, 24 j. WIJK. Ondertrouwd; J. v. L*euwen, 25 j., met G. W. Furster, 23 j. Cornelis van Wijk, 22 j., met Antje van Helden, 27 j. GEVONDEN VOORWERPEN? Gevonden een Carbidlantaarn, Terug te bekomen aan de Marechaussée- kazerne te Heusden. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5