Eerste Blad a DE KEMP De Wenteltrap. L Verschuur-Baert, S. D. LANKHUYZEN Co's BANK '■And van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No. 4617. Vrijdag 2 Juli 1926, OVERZICHT. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no.. 61525. ¥ËijmËYm. T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en. VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nieuwe overeenkomsten tusschen de Naamiooze Vennootschap Provinci ale Noordbrabantsche Eiectriciteits- maatschappij en de gemeenten. De Afdeeling Noordbrabant der Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten heeft eene commissie ingesteld, wier taak het is zich o.m. bezig te houden met on derhandelingen om de overeenkomsten met de P.N.E.M., welke in sommige gemeenten spoedig, in andere later haar invloed zul len doen gelden, voor de gemeenten rede lijk en aanvaardbaar te doen zijn. Het Gemeentebestuur van Helmond, dat met den aanvang van 1925 voor het sluiten eener nieuwe overeenkomst met de P.N.E.M. stond, heeft zich lang te voren tot bedoelde commissie gewend om haren invloed ten behoeve van 2ijne gemeente aan te wenden. De concept-overeenkomst door de P.N.E.M. aan dat bestuur voor gelegd, hield verscheidene zeer bezwarende voorwaarden in en het gewicht van dit concept was te grooter, wijl het een toon beeld was van de nieuwe overeenkomsten, welke meer algemeen met Noordbrabant sche gemeenten zouden zijn te sluiten. In het najaar van 1924 heeft genoemde Commissie zich tot de directie der P.N.E.M. gewend en in eene vergadering van de Commissie van Tien met de directie wer den alstoen eenige hoofdpunten bespro ken met de bedoeling om als daarom trent een accoord was getroffen andere punten en klachten, bereids ter kennis gebracht, te behandelen. De hoofdpunten in het ontwerp-contract met Helmond, waartegen het bezwaar der gemeente zich richt zijn de contractsclau sule, weerbij de P.N.E.M. zich het recht wil voorbehouden de groot-industrie zelf te bedienen, de tariefverhooging en de clausule, waarbij is bepaald dat tijdens GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ëngstraat 80, HEUSDEN, Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( I i I I iSL: Maar de man die dat deed zou toch bekend worden? Ja, en ik zeg jullie beiden, zoo zeker als ik hier sta, geloof ik dat Paul Arm-< strong zijn eigen bank bestolen heeft. Ik geloof dat hij zich op die manier minstens een millioen heeft toegeëigend en dat hij nooit terug zal komen. Ik ben t nu straatarm. Ik kan Louise nu niet vra gen om met mij te trouwen, en als ik er aan denk, wat een schande dit voor haar familie is, maakt, het me radeloos. De gewoonste dingen schenen dien dag vol beteekenis te zijn en toen Halsey aan de telefoon werd geroepen, hieid ik onmiddellijk op met eten. Toen hij van de telefoon terug kwam, kon ik aan zijn gezicht zien dat er iets gebeurd was. Hij wachtte even tot Thomas de eetkamer was uitgegaan en zei toen op ernstigen toon: Paul Armstrong is overleden. Van ochtend is hij in Californië overleden. Wat hij ook gedaan heeft, het gerecht kan hem nu niets meer maken. Gertrude werd bleek. En de eenige man, die Jack's onschuld bewijzen kon, kan het nu niet meer., zei ze wanhopig. Je zou ook kunnen zeggen, antwoordde den contractduur de tarieven zouden kun nen worden verhoogd. In bedoelde vergadering werd allereerst opgekomen tegen het feit dat de P.N.E.M. rechtstreeks aan de groot-industrie wil gaan leveren en zoodoende voor die leve ring de gemeente wil uitschakelen. Meerdere leden van de Commissie van Tien toonden aan dat aan verschillende gemeenten indertijd toezeggingen zijn ge daan met betrekking tot de levering van stroom aan de groot-industrie. Er is toen de absolute zekerheid gegeven, dat die ge meenten op dit punt hare zaken zelf zou den kunnen regelen en nu zou het toch van groot onrecht getuigen, wanneer de ze toezegging zoo maar op zij zoude wor den gezet. De Directeur der P.N.E.M. voerde aan dat het voor de rentabiliteit der P.N.E.M. en ter wille van het algemeen belang het best is, dat de groot-industrie door de P.N.E.M. wordt bediend, waar ook in an dere provinciën de bediening der groot industrie rechtstreeks door het provinci aal bedrijf geschiedt. Hij sprak voorts als zijne overtuiging uit dat het voor de P.N.E.M. en daarmede voor het algemeen belang verderfelijk is wanneer ook niet de P.N.E.M. vrijheid heeft rechtstreeks met de groot-industrie te contracteeren. Immers is de P.N.E.M. ten opzichte van de groot-industrie veel soepeler en wikkelt spoediger de zaken af dan de gemeenten zulks doen. Het komt ons voor dat het provinciaal bedrijf allerminst gerechtigd is otn een maal aan de gemeenten gegeven rechten zoo maar lak en klakkeloos te ontnemen. Immers zouden meerdere gemeenten in dertijd zeker niet aan het provinciaal net aangesloten zijn indien haar niet de stelligte toezegging was gedaan om aan de groot industrie te mogen leveren. En bovendien zal de nieuwe contractbepaling de dood steek blijken te zijn voor meerdere ge meentelijke bedrijven, die op dit oogen blik nog eenigermate rendeeren. Wat de door de P.N.E.M. verlaagde tariefsverhooging betreft, deze is ons on begrijpelijk. Immers werd indertijd door de P.N.E.M. aan de gemeenten tariefs verlaging' voorgespiegeld en thans wil men juist het tegenovergestelde. Hieromtrent zegt de Directeur dat vol gens het nieuwe tarief niet meer het ge middelde van de vier hoogste maxima voor de berekening maatgevend zal zijn, doch het hoogste maximum dat in den loop des jaars is opgetreden. Zulks noemt hij zeer logisch omdat dit maximum ook in de ik op koelen toon, dat meneer Armstrong zich nu weer verdedigen kan. Als jouw Jack hier komt met een paar honderd duizend dollar in zijn hand onge veer hetzelfde bedrag dat jullie verloren hebt zal ik gelooven dat hij1 onschul dig is. Halsey gooide zijn cigaret weg en keer de zich naar mij toe. Hoe haalt u het in uw hoofd, rijep hij uit. Als hij de dief was, zou hij na tuurlijk het geld terug kunnen geven. Als hij onschuldig is bezit hij waarschijn lijk niet eens het tiende gedeelte van dat bedrag. In zijn handen. Echt een idee voor een vrouw. Gertrude die het eerste deel van het ge sprek bleek en bedroefd had aangehoord, werd nu rood van verontwaardiging. Ze stond op en keek mij verontwaardigd aan. U is de eenige moeder die ik ooit ge had heb, zei ze opgewonden. Ik heb u alles gegeven wat ik aan mijn moeder gegeven zou hebben, wanneer ze in leven gebleven was: mijn liefde en mijn ver trouwen. En nu ik u zoo noodig heb, laat u mij in den steek. Ik zegj u dat John Bailey een goed en eerlijk mensch is. Als u beweert van niet, dan., dan... Trude, viel Halsey haar in de rede. Ze viel op een stoel naast de tafel neer, legde haar hoofd op haar armen en barstte in tranen uit. Ik houd van hem, ik houd van hem, snikte ze met een heftigheid, die haar an ders volkomen vreemd was. Ik had nooit gedacht dat het zoo vreeselijk zou zijn. Halsey en ik stonden er hulpeloos bij. Ik had haar wel willen troosten maar ze duwde mij weg en er was iets vreemds en nieuws in haar verdriet. Toen tenslotte de huilbui was overgegaan in het droge snikken van een vermoeid kind, stak ze centrale beschikbaar moet zijn. Volgens de meening van den Directeur zal de tariefswijziging voor verreweg de meeste gemeenten van geen groote beteekenis zijn. Voorts merkt de Directeur op dat de P.N.E.M. het nieuwe tarief noodig heeft om het bedrijf op eene goede financiëele basis te vestigen. Als de gemeenten even- tueele tekorten willen dragen dan kunnen zij een lager tarief hebben. Het spijt den Directeur dat hij om zijn bedrijf op der gelijke grondslagen te doen rusten, dit vooreerst nog moet doen plaats vinden met voorbijzien van bijkomstigheden n.l. of het de gemeenten goed gaat of niet. Ons komt het voor dat de P.N.E.M. door de nieuwe bepalingen steeds meer een strop voor de kleinere gemeenten zal worden. De gemeenten toch kunnen niet meer aan de groot-industrie leveren en de tarieven worden te hoog, dus worden zij dubbel getroffen. We krijgen zoo den indruk dat men de gemeenten wil gaan ringelooren. Zeer zeker zal een tariefs verhooging niet gunstig werken op de stroomafname. Men ziet nu. reeds op het platteland dat meerderen de electrische geleidingen in hunne huizen van wege de duurte van den stroom weer doen plaats maken voor de ouderwetsche petroleum lampen en stellig zal zulks nog meer ge schieden wanneer de stroom hooger in prijs wordt dan zij thans is. En daarbij komt nog dat de gemeenten het electri- citeitsverbruik in de hand kunnen werken maar het ook kunnen benadeelen. Zoo kunnen zij de straatverlichting ombouwen van electriciteit in gas of petroleum, ter wijl zij ook den aanleg van zijtakken van het hoofdnet naar nieuwe straten of naar nieuwe woningen* kunnen tegenwerken. Bij het nieuwe contract komen de ge meenten onder eurateele te staan. Men de creteert de gemeenten eenvoudig dat haar de industrie ontnomen wordt en dat het tarief wordt verhoogd. Dat de gemeen ten er zich met kracht tegen zullen ver zetten om met de haar voor te leggtencon- Hoestpoeders Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders Koortspoeders Wormpoeders Antrheumintablet- ten Zenuwtabletten Likdoornzalf. DROGISTERIJ WITTEBROODSTRAAT W 52 HEUSDEN. aarzelend haar hand uit. Tante Ray, fluisterde ze. Een oogen blik later lag ik op mijn lcnieën naast haar met haar arm om mijn hals en haar wang tegen mijn haar aan. Ik hoor er toch ook bij? zei Halsey, plotseling en probeerde zijn armen om ons allebei heen te slaan. Dat gaf een wel kome afleiding en Gertrude was nu spoe dig weer gekalmeerd. Die kleine storm had de lucht gezuiverd. Toch was ik niet van opinie veranderd. Er moest nog veel worden opgehelderd, voor ik de kennis making met John Bailey wenschte te ver nieuwen. En Halsey en Gertrude begrepen dat wel, omdat ze mij kenden. HOOFDSTUK XI. Halsey valt door een deken. Het was ongeveer half negen toen we de eetkamer verlieten en nog vervuld van het drama van de Bank en wat er nog meer aan vastzit, gingen Halsey en ik wat in den tuin wandelen. Na een poosje volgde Gertrude ons. Het begon donker te worden en de krekels en kikvorschen maakten veel lawaai. Verder was het bijna beklemmend stil, hoewel het erg mooi was buiten en ik voelde een soort van heim wee naar de stad bij avond, naar het ge stamp van paardenhoeven op straat, naar het licht en de stemmen en het geluid van spelende kinderen. Ik vind het buiten in donker altijd wat drukkend. De sterren, die in de stad door al het electrisch licht haast niet te zien zijn, komen hier veel meer uit. Of ik wil of niet,- ik zoek altijd naar de enkele exemplaren, die ik bij name ken en dan voel ik me belachelijk onbeteekenend en klein wat nu niet be paald een prettige gewaarwording is. telef. No. is RaamsdotiksYeer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SBST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Joni, Juli en Augustas wegens bears vacantia gesloten. traeten, waarin bepalingen voorkomen als voornoemd, accoord te gaan hopen we van harte, en wel in de eerste plaats om dat wij het niet in den haak vinden dat op eenmaal gegeven rechten zoo maar zon der meer inbreuk wordt gemaakt. Dinsdag is in het Fransche parlement de regeeringsverklaring, die met zooveel spanning werd tegemoet gezien, voorge- j lezen. Zij is, zooals te begrijpen is, j in verband met den noodtoestand der Fransche geldmiddelen, in hoofdzaak j van financieelen aard in de regeerings verklaring wordt dan ook vastgesteld, dat politieke aangelegenheden voor het oogenblik slechts van bijkomend belang zijn. Hoofdzaak is, dat de financieels kwestie eindelijk eens afdoende wordt geregeld. Gedetailleerde oplossingen j worden nog niet aan de hand gedaan, maar slechts de algemeene beginselen aangeduid, waardoor de regeering zich zal laten leiden, die vast erop rekent te zullen slagen, wanneer niet door poli tiek geharrewar haar bestaan elkoogen- blik gevaar loopt. Een der voornaamste doeleinden, die de regeering wil berei ken, is de stabilisatie der munteenheid en teneinde deze te verwezenlijken, zal in bet buitenland om hulp worden aan geklopt, doch hierbij zal ervoor worden gewaakt, dat Frankrijks souvereiniteit niet in 't gedrang raakt. Uitbreiding der Toen Gertrude eenmaal bij ons was, spraken We niet meer over den moord. Halsey (dacht net als ik, daar ben ik van overtuigd, telkens aan ons gesprek van den vorigen avond. Toen we in de oprij laan heen en weer liepen kwam meneer Jamieson tusschen de boomen vandaan. Goeden avond, zei hij, terwijl hij tegen ons allemaal boog. Gertrude was altijd maar ternauwernood beleefd tegen hem en ze knikte koeltjes. Maar Halsey was vriendelijker, hoewel we geen van allen bepaald uitbundig deden. Gertrude en hij liepen samen door en de detective ging met mij mee. Zoodra ze ons niet meer konden verstaan, wendde hij zich tot mij. Hoort u eens, juffrouw Innes, zei hij hoe meer ik me in deze zaak verdiep, hoe vreemder ik ze vind. Ik heb erg veel medelijden met juffrouw Gertrude. Het lijkt er op of Bailey die ze zoo gepro beerd heeft te verdedigen, een groote schurk is en dat vind ik verschrikkelijk voor haar, nu ze voor hem in de bres is gesprongen. Ik keek voor mij uit in den schemer, waar ik Gertrude's lichte japonnetje tus schen de boomen door zag schemeren. Ze had haar uiterste best gedaan, het arme kind. Wat ze ook gedaan mocht hebben ik kon niet anders dan diep medelijden met haar gevoelen. Als zij mij toen maar de heele waarheid had verteld. Juffrouw Innes, zei Jamieson, heeft u de laatste drie dagen ook een verdacht individu in den tuin rond zien sluipen? Een vrouw? Neen, antwoordde ik, ik heb een huis vol dienstboden, waar ik vérder niets van afweet. Maar er is geen vreemde vrouw in de buurt van het huis geweest, anders zou Liddy haar wel gezien hebben, daar kunt u van overtuigd zijn. Die ziet alles, productie, inkrimping der consumpte en bezuiniging, wat de publieke uitgaven betreft, staan tevens op het programma. De - hoop wordt geuit, dat de regeering niet haar toevlucht zal behoeven te nemen tot nieuwe belastingenalleen wordt een, in de telegrammen niet nader aangeduide, wijziging in 't belastingstelsel in uitzicht gesteld. Er schijnt zelfs een verlaging te worden overwogen der in komstenbelasting en van 't zegelrecht op de overdracht van effecten. Evenmin zal men overgaan tot verlaging der rente op de staatsschulden, noch zal er sprake zijn van den gedwongen consolidatie der schuld. Blijkbaar heeft de regeering deze maatregelen aangekondigd om het be leggend publiek niet te verontrusten. Tenslotte belooft de regeering Briand nog, dat de verdere onderhandelingen met het buitenland zullen worden ge voerd over het regelen der schulden en dat de resultaten dezer besprekingen aan het parlement zullen worden voorgelegd, opdat dit er zich over kan uitspreken en uitmaken, of de lasten, die voort vloeien uit de regelingen, door het land al dan niet kunnen worden gedragen. Tot dusver het voornaamste uit de regeeringsverklaring, die tevens laat uit komen, dat niet langer meer moet wor den gepraat, maar overgegaan tot daden. Uit de tot dusver uit Parijs ontvan gen berichten, blijkt, dat men de ver klaring van het kabinet-Briand niet met al te veel enthousiasme heeft ontvangen en voorloopig voor de zekerheid nog een Jamieson keek peinzend voor zich uit. Het kan best zijn, dat het niets betee- kent, zei hij langzaam. Het i,s moeilijk om een goeden kijk te krijgen op de zaak, omdat iedereen in het dorp er van over tuigd is, dat hij den moordenaar gezien heeft, hetzij voor of na de misdaad. En om je een plezier te doen, is de helft ook nog bereid om een beetje te overdrij ven. Maar de koetsier van het huurrijtuig had iets te vertellen dat milsschien wel van belang kan zijn. Ik geloof wel, dat ik dat verhaal ken. Was het wat het kindermeisje gisteren zei, over een spook, dat handenwringend op het dak stond? Of misschien het verhaal van den melkboer, die gezien had dat een landlooper zijn boezeroen, waar bloed vlekken in zaten, in de beek stond uit te wasschen? Ik zag in het halfdonker dat Jamieson glimlachte. Geen van beiden zei hij. Maar Mat thew Geist, zoo heet onze vriend, beweert dat Zaterdagavond om half tien een ge sluierde dame Ik dacht wel dat het een gesluierde dame zou zijn, viel ik hem in de rede: Een gesluierde dame, hield hij vol blijkbaar jong en mooi, zijn rijtuig heeft gehuurd en hem vroeg om haar naar Zon- nehoek te brengen. Vlak bij het hek liet ze hem, in weerwil van zijn tegenwer pingen stilhouden en zei, dat ze er den voorkeur aan gaf, om naar het huis te loopen. Ze betaalde hem en hij liet haar daar achter. Maar u heeft toch geen der gelijk bezoek gehad, is het wel, juffrouw Innes? j j Wordt vervolgd voor U\ Lani m Htislti en AtteiileLaiistrnt n U Bineterwiard 18) i*i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1