I ZEISWETSTEENEN en VIJLEN, Firma JOHAN SMULDERS, Plaatselijk Nieuws. RH. LANDBOUWERS! Het maaiseizoen breekt aan Kantongerecht flensden Beknopt verslag der vergadering van den Raad der gemeente ZALTBOMMEL van Donderdag 24 Juni. Nadat eenige ingekomen stukken de revue gepasseerd zijn, deelt de voorzitter mede dat den heer A. C. Kaasjager ziekte verlof is verleend en tijdelijk is aange steld de heer D. Man in 't Veld dat tot commies ter Secretarie is be noemd de heer W. A. Ooms. eerder klerk en tot klerk mej. Den Hollander; dat het grasgewas der waarden boven de stad is verpacht voor f 645 en voor de spekdammen geen inschrijving is in gekomen dat kasopname bij den gemeente-ont vanger plaats had en alles in orde is be vonden datNde ingekomen wijziging der tarie ven P. G, E. M. ter visie is gelegd en B. en W. 't niet noodig achten bij de regee ring daartegen op te komen, wijl de re geling voor de 'verbruikers gunstiger is geworden. Een en ander voor kennisgeving aan genomen. Komt aan de ordetweede stemming over 't voorstel Mooring, waarover op 28 Mei j.l. de stemmen staakten, n 1. „De bezoldiging van den klerk ter sec retarie te bepalen op f600 tot f1000 (4 jaarlijksche verhoogingen van f 100) voorDe Koflf, Breddels, Mooring, Schoonenbeek tegen Dingemans, Phi lips, Meijer, Rutgers. Door deze tweede staking der stemmen voorstel verworpen. Salarisregeling Secretarie-personeel con form het voorstel B. en W. thans aan genomen, luidende hoofdcommies f I9ü0 tot f 2500, was f 2100 tot f 2500 com mies f 1400 tot f 2200, was f 1800 tot f 2200klerk f 400 tot f 800, was f 900 tot f1300; bode f1100 tot f1600, was f1450 tot f1600. Bij promotie ter Secretarie mag 't aan vangssalaris niet lager zijn dan 't geen reeds werd genoten. Regeling geneeskundige diensten en aanstelling gemeente arts. Gelet, dat dokter Van Dort Kroon van 15 Mei 1925 af tijdelijk als zoodanig werkzaam is ge weest, in verband met 't Ziekenfonds, hetgeen niet financieel gezond wasdat dit laatste door diverse regelingen met Gasthuis, Gemeente en Fonds in orde is gekomen en Jbovendien gebleken is dat de gemeentedienst aan een arts ge noeg heeftoverwegende dat er dus geen aanleiding is, om met een defini tieve regeling nog langer te wachten, vooral jegens een dokter die al een reeks van jaren in gemeentedienst is stellen B. en W. voor met ingang van 15 Mei 1926 definitief de regeling van vroeger vast te stellen en dr. Van Dort Kroon als gemeente-arts te benoemen op een jaarwedde van f 1000. De heer Breddels vraagt wat de ge meente-arts voor de gemeente heeft te doen. De voorzitter antwoordtDoodschouw, vaccinatie, geven van adviezen voor pa tiënten niet onder een regeling vallende- politezaken, keuring van ambtenaren. Na vaststelling van het salaris op f 1000 wordt de heer Van Dort Kroon tot gemeente-arts benoemd. Voorstel tot 't aangaan eener geldlee- ning tot dekking van een deel der be drage aan „Hulp naar Vermogen" voor den bouw van 12 woningen. Van de f 7200 die daarvoor verstrekt zijn, moet nog voor f 3681,52 dekking worden ge zocht. B. en W. stellen voor bij de Gasfabriek te leenen f 8700 ad 5 pet. met jaarlijksche aflossing van f 700, laatste aflossing f 200 Goedgekeurd. Voorstel tot zoodanige wijziging der bouwverordening dat de uitspraak of't advies der Welstandscommissie bindend is. Tot heden toch werd dikwijls geen acht op de adviezen geslagen, waar dik wijls reeds is begonnen met de werk zaamheden voor den bouw of verbouw, alvorens goedkeuring is gevraagd. De heer Mooring heeft tegen het voor stel groot bezwaar. B. en W. en ook de Commissie komen op gevaarlijk ter rein. Zij bepalen wat mooi en niet mooi is. Betrof 't den bouw van een groot complex woningen, dan kon spreker er zich mee vereenigen, doch hier geldt 't een enkele woning of verbouwing. Be ter is het den thans geldenden toestand te handhaven. Nadat over dit punt nog door eenige heeren het woord is gevoerd, wordt het voorstel van B. en W. aangenonen. De heer Mooring wil geacht worden tegen gestemd te hebben. Sluiting openbare vergadering, die door een geheime vergadering wordt gevolgd. AALST. Op de alhier gehouden hooi- verkoopingen werden prijzen geboden van f 400 300 per morgen, met een opbrengst van 36000 K.G. hooi. ANDEL, Mej. S. Visser kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking dat ze haar goudenbrosje was verloren vermoe delijk tusschen de sluis en Andel op de waard, wy hopen dat het door een eerlijke vinder gevonden mag worden. De hooiverpachting voor de gemeente te Andelerbroek heeft dit jaar duizend gulden meer opgebracht dan het vorige jaar. Den heer C. Kraai had het ongeluk dat een gebind hooi omlaag schoof, waar hij geheel onder werd bedolven. Was er geen spoedige hulp geweest dan had Kraai het met den dood moeten bekoopen. DUSSEN, Toen Mej. S. Maandag per fiets van Waalwijk naar huis terugkeerde, werd zij even buiten Besoijen aangereden door twee fietsende meisjes. Mej. S. kwam te vallen en brak haar been. Geneeskundige hulp werd di rect ingeroepen en Mej. S. binnengedragen in Café »Kamp«. Per auto werd zij huiswaarts gebracht. Beide dames fietsten door en lieten Mej. S. aan haar lot over. Ook de fiets is deerlijk beschadigd. Als een bizonderheid kan worden gemeld dat bij Mej. de Wed. v. D. een perenboom in bloei staat waar tevens ook al flinke vruchten aanhangen. Men is hier druk bezig met de pluk van zwarte bessen. Er wordt 75 cent per Kilo besteed. EEN BEDREIGDE. Moestafa Kemal, de Turksche dictator, tegen wien een aanslag werd voorbereid, welke echter nog bijtijds kon worden ver ijdeld. WAALWIJK. In de Vrijdag 25 Juni j.l. gehouden raadsvergadering werd het nieuwgekozen raadslid de heer F. C. Roxs beëedigd. Daarna had de Wethouders benoeming plaats vacature E. W. Klijberg. Uitgebracht werden 13 stemmen, waar van 8 op den heer W. P. C. Eibers, 3 op den heer F. C. Smolders en 2 op den heer B. J. H. C. Timmermans, zoodat de heer Eibers is gekozen. Onder meer is ingekomen: Beschikking van Ged. Staten, waarbij de schorsing van den heer H. A. W. Surig wordt op geheven met begeleidend advies van B. en W. om in de beslissing te berusten. De heer Surig zegt aan de in het .advies opgenomen uiteenzetting van het standpunt van B. en W. weinig waarde te hechten. Hij beschouwt het stuk meer als een ka- nonnade na een verloren slag. Zonder dat verder iemand het woord voert wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. In het belang van de administratie wordt het aantal onbezoldigde ambtenaren van den Burgerl. Stand met één uitgebreid en wordt als zoodanig benoemd de Com mies der Secretarie J. A. Versteijnen. Voorstel tot het bouwen van 10 arbei derswoningen aan het St. Antoniusplein en de St. Chrispijnstraat. De heer Surig geeft de voorkeur aan het bouwen van middenstandsmoningen aan het St. Antoniusplein. Nadat de heer Smolders er op gewezen heeft, dat omtrent het type der te bou wen woningen de commissie voor het wo ningbedrijf nog geen beslissing heeft ge nomen, wordt zonder stemming het voor gestelde crediet verleend en worden de aangeboden bouwontwerpen, gerenvoyeerd naar de commissie voor het woningbedrijf. Nadat de heeren Surig en v. Driel gewezen hebben op den slechten toestand van de Loint achter voormalig Besoijen, wordt het voorstel zonder stemming aan genomen. Voorstel tot rioleering van de Loint vanaf het pakhuis van de fa. Gebroe ders Quirijns tot aan de haven, wordt zonder stemming aangenomen. Nadat nog eenige besluiten van minder belang zijn genomen, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité. Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Zaterdag 26 Juni des v.m. ten 10 uur. De Voorzitter deelt mede dat van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid een schrijven is ingekomen, waarin de mededeeling wordt gedaan dat naar aanleiding van het advies van den Inspec teur van Gezondheid besloten is aan deze gemeente een bijdrage te' verleenen van f 1155,51, zijnde eene tegemoetkoming in de kosten van de bestrijding ter voorko ming van besmettelijke ziekten in 1925 gedaan. Verzoek van de R. K. Leergangen te Tilburg om in de kosten tot oprichting van een R. K. Handelshoogeschool een subsidie te willen verleenen. Gaarne erkennen B. en W. de wensche- lijkheid daarvan, maar moeten zeer tot hun spijt den raad voorstellen het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, zulks met het oog op den slechten financiëelen toe stand van de gemeente. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Van de autobusondern. Onze Dienst te Genderen is een verzoek ingekomen om haar een jaarlijksche subsidie toe te ken nen. Gaat de gemeente daartoe over, dan volgen Ged. Staten daarin ook en zonder subsidie is het bedrijf niet rendeerend te houden. De Maatschappij wijst op het groote nut van een autobus, naar deze zoo geisoleerde streek. De Voorzitter wijst er op, dat in de vorige vergadering een besluit is genomen om geen subsidie aan een autobusonderne- néming te verleenen, zoolang de financi- eele toestand van de geméente zoo slecht is. B. en W. durven niet verwachten dat de raad op dit besluit zal terug komen en stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hij wil hier opmerken dat de burge meester van Almkerk bezig is te trachten dat enkele betrokken gemeentebesturen zich zullen verplichten aan een autobus onderneming subsidie te verleenen om te voorkomen dat deze streek weer geheel geïsoleerd wordt. Om persoonlijke reden blijft hij ech ter buiten deze kwestie. Met algemeene stemmen wordt besloten geen subsidie te verleenen. De Voorzitter zegt met enkele vertegen woordigers van de P.N.E.M. over de over gave van het gemeentelijk Electricitcits- bedrijf nogmaals te hebben gesproken en alhoewel door de P.N.E.M. geen nadere voorwaarden en condities meer zijn ge steld, durven B. en W. toch voorstellen het bedrijf over te geven voor f 22.500. Wordt dit bedrijf overgegeven voor dat bedrag aan de P.N.E.M., dan blij/t de gemeente met een schuld van f 110.000 zit ten, terwijl ze haar bedrijf kwijt is. Daar staat echter tegenover, dat de in woners thans 60 ct. en bij overgave aan de P.N.E.M. maar 45 ct. per K.W.U. be hoeven te betalen, terwijl bij groot ver bruik nog extra prijzen zijn te bedingen. Daar komt ook nog bij dat het verlies van het bedrijf nog grooter kan worden. Het laatste boekjaar bedroeg dit verlies f 7323,50 wat met de rente en aflossing per jaar een bedrag vormt van f 11.123.50. Wordt het bedrijf overgegeven dan is men over 35 jaar van de schuld af en bestaat er geen gevaar dat men nog groo ter verlies zal lijden. Dhr. Middelkoop zou van de P.N.E.M. alle voorwaarden en condities die zij geeft en stelt bij overgave van het bedrijf, eerst op papier willen zien gesteld. Hij is voor overgave, maar dan moet het secuur wor den gedaan. De Voorzitter zegt dat daarvoor alles is te zeggen. Als nu in beginsel tot over gave wordt besloten, dan kan met de P.N.E.M. eerst worden onderhandeld en gevraagd de condities en voorwaarden op papier te stellen. Naar zijne meening zal de P.N.E.M. daartegen geen bezwaar heb ben. Ook moet goed in oogenschouw worden genomen dat het thans van de P.N.E.M. geen voorstel is. Het voorstel van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter wijst er op, dat door G. E. B. de gemeente met een schuldenlast van f 110.000 zit. Met de aflossing van dat kapitaal moet worden begonnen en komen er geen bronnen van inkomsten bij, dan kan daartoe onmogelijk worden overgegaan. B. en W. stellen daarom voor tot heffing Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe seizen en maaimachines Ainerikaansche Carborundum- en Aloxite- die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vnghterstraat 33 'sHERTOGENBOSCH Telefoon 659 en invordering van weggeld over te gaan. Ze stellen voor 3 procent te heffen voor de ongebouwde en van 4 tot 6 procent van de gebouwde eigendommen over te gaan. Naar een globale schatting zal deze belasting dan f 2481,36 opbrengen. Met dit besluit kan men wel tot de volgende vergadering wachten. Hij wil nog opmerken, dat nu deze belasting wel valt te betalen, maar als compensatie staat daar tegenover dat de inwoners voortaan in plaats van 60, 45 ct. per K.W.U. behoeven te betalen. Wordt besloten deze verordening in een volgende vergadering te behandelen. Rondvraag. Door den heer Middelkoop wordt er op gewezen dat de schouwvoering dit jaar veel te laat heeft plaats gehad. Dit heeft tot gevolg, dat de doorvloeiïng van het water is belemmerd wat, gezien het water voor alle doeleinden moet worden gebruikt, niet gewenscht is. De Voorzitter geeft toe dat men dit jaar er wat later mee is dan gewoonlijk, doch aangezien men op enkele zaken heeft moeten wachten, was zulks niet eerder te doen. De heer v. Drunen 'acht het gewenscht om voortaan vier maal per jaar te laten schouwen. De heer v. d. Koppel acht driemaal vol doende als men de eerste schouw dan maar wat eerder laat houden. De heer v. Dijk geeft in overweging iemand aan te stellen, die daar geregeld een heel jaar mee bezig is. Voor de ge meente kan dit de voordeeligste weg zijn. De Voorzitter is het daar niet mee eens. Voor weinig geld kan men geen goed en veel werk gedaan krijgen. De heer v. d. Koppel merkt op, dat daar wel veel bezwaren aan zijn verbonden, want op de eene plaats zou het schoon zijn en op de andere vuil. Hij zou alles laten aanbesteden, zoo als dat de pol der doet. Wordt besloten drie maal per jaar te laten schouwen en het werk te doen aan besteden. De heer Berm dringt er op aan voor taan voor de school geen circus meer te doen laten plaats nemen. Verschillende bezwaren zijn voor de school en ook voor de kinderen daaraan verbonden. De Voorzitter zegt toe dat dit niet meer zal plaats hebben. Daarna wordt de vergadering gesloten. Huisgez. Vergadering van den raad der gemeente VEEN op Maandag 28 Juni nam. 6 uur O. T. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v. Doveren.* Secretaris: WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig zijn alle leden met uitzonde ring van Wethouder J. v. d. Pol. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige besloten ver gadering worden aangehouden, tot na af loop der openbare vergadering, deze zul len dan met een paar ingekomen stukken die de Voorzitter eveneens in besloten vergadering wil behandelen, worden gele zen. Ingekomen stukken. Jaarverslag 1924 Internationalen Bond voor vallende ziekte. Uit het bijgevoegd schrijven blijkt, dat in Amsterdam een ge sticht tot stand is gekomen, waar lijders aan deze ziekte verpleegd kunnen worden. »M0NTE CARLO BIJ NACHT*. Deze zeldzame foto werd te Monte Carlo genomen, onge veer een half uur vóór het sluiten der speelzalen. Het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd zich als lid dezer vereeniging op te geven, de contributie bedraagt f 20 per jaar. De heer Smits acht het een nuttige in stelling, als lijders aan vallende ziekte, door het lidmaatschap der gemeente goed- kooper verpleegd zouden worden, voelde spr. er wel iets voor. De Voorzitter zegt dat voor verpleging hetzelfde bedrag moet worden betaald, of de gemeente lid is of niet, daarbij de gemeente kan er onmogelijk aan denken om zich nieuwe subsidie op den hals te halen. Spr. stelt daarom .voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt zonder verdere discussie besloten. Verzoek van de R. K. Leerlangen te Til burg om subsidie, wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring van Ged. St. van de ge meenterekening 1924. Verslag toestand der gemeente over '25. Blijft voor de leden ter inzage. Rekening Gezondheidscommissie geze teld te Heusden over 1925. Wordt medege deeld dat het bedrag dat de gemeente Veen heeft te voldoen nog open staat. Begrooting 1927 voor hetzelfde College. Het door de gemeente Veen te betalen bedrag is geraamd op f 49.55. Wórdt aan genomen voor kennisgeving. Schrijven van mej. Aleman, Onderwijze res aan de O. L. School alhier, met ver zoek om eervol ontslag met ingang van 1 Augustus a.s. wegens hare benoeming te Krimpen a. d. IJssel. Het voorstel van den Voorzitter om het gevraagde ontslag eervol te verleenen, wordt met algem. stemmen aangenomen, hoewel men deze onderwijzeres slechts noode ziet vertrekken. Besloten wordt tot wijziging der be grooting 1925 en '26. De heer Smits zegt naar aanleiding de zer wijziging, dat de aannemer Honcoop, nog steeds een bedrag van f 310 moet ontvangen wegens herstel van den toren, De gemeente heeft het bedrag toch hier voor gedeeltelijk ontvangen van het Rijk en gedeeltelijk geleend, zoodat het naar spr. meening niet in den haak is, dat dit bedrag- niet is afbetaald. De Secretaris tevens Gemeente-ontvanger zegt dat het een heel eenvoudige zaak is, er waren toen het bedrag ontvangen werd, eenige dringende betalingen te doen, die dan ook betaald zijn, in de vaste overtui ging dat, als de aannemer de laatste ter mijn moest beuren, dit bedrag er wel zou zijn; dit was toen echter niet het geval. Het is zeeronaangenaam en vervelend, doch er is niets aan te doen. Ingevolge art. 178 der gemeentewet moe ten verschillende verordeningen opnieuw van kracht worden verklaard, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De agenda voor de openbare vergade ring is hiermede afgehandeld en waar het thans zal gaan over de financiën der ge meente sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de paad over in ge heime zitting. Uitspraak 18 Juni 1926. Wet midd. v. vervoerC. B., Wijk c.a., f 10 of 5 d. f 1 of 1 d. InvaliditeitswetM. L. G., Eethen, f 5 of 3 d. TrekhondenwetP. B., Aalburg, f 5 of 3 d. IJkwetC. v. T., Dussen, f 1 of 1 d. v.v. M.-R.wetL. C. v. d. K., Doeveren, P. S. Hz., Genderen en G. P., Sleeuwijk, allen f3 of 2 d. M.-R.regl.W. C. K., Utrecht, G. V., Hardinxveld, f 3 of 2 d. Gem.verord.W. A. D., A'dam. J. A. B., Breda, f5 of 3 d.J. B. V., Zeist, f3 of 2 d.H. T. J. A. N., Breda, f 10 of 5 d.D. K., Sleeuwijk, A. K., Haar lemmermeer, f 1 of 1 d. 437 Sr,L. v. R,, Veen, f 5 of 3 d. B. M. de W. Wijk c.a. f3 M. B., DeWerken c.a., f 2 427 Sr.: of 2 d. 460 Sr. of 1 d. 426 Sr.*C. D., 's Bosch, f 15 of 10 d. 453 Sr.J. v. D., Heusden, M. A. J., 's Bosch, H. v. H., Haarsteeg, J. G. B., Waalwijk, allen f 5 of 3 d. Rijwiel z. lichtZ. N., Andel, e. a., f3 of 2 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6