Derde Blad voor het Land van Heusden en Aliena, de Langstraat en de Bommeierwaard. 10,4617 mm i Magazijn „St, JOZEF" ONTVANGEN Koperen Bordjes voor wandversiering, 70 L QF.RKS Speciale aanbieding Heeren- en Kinder-costuums. Parlementair Overzicht. UAMiiüBKIEK. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Een staartje van het Bezoldigings besluit. De interpellatie Moller in de Kamer. Matig enthousiasme. Het standpunt van min. de Geer. 's Gravenhage 1 Juli. De optimisten hebben ongelijk gehad. Ten minste wat het Ned.-Belgische ver drag aangaat, want het staat nu wel vast, dat de behandeling voor het zomerreces door onze Tweede Kamer uitgesloten is. De commissie van rapporteurs is na de beëindiging van het jongste onderzoek in de afdeelingen, slechts eenmaal bijeen ge weest, voor de vaststelling van het afdee- lingsverslag en nu komt ze niet eerder bij een dan 9 Juli. Het is dus niiet overdre ven, wanneer men meent, dat het afdee- lingsverslag eerst tegen einde Juli, begin Aug. zal verschijnen. Eigenaardig steekt daarbij af, de spoed die men in de Bel gische Kamer met het ontwerp maakt. De Kamercommissie voor buitenlandsche Zaken, welke voor deze gelegenheid aan gevuld was met zes afdeelingsleden, keur de het verdrag met algemeene stemmen goed en besloot meteen het nog vóór het zomerreces, dat 15 Juli ingaat, in de Ka mer te behandelen. In parlementaire krin gen is men er van overtuigd, dat de Belgi sche Kamer en Senaat het verdrag vrijwel met algemeene stemmen zullen aanvaarden. Hetgeen het voor onze Kamer feitelijk nog moeilijker zal maken, in deze belang rijke kwestie een vrije en onafhankelijke beslissing te nemen. De Tweede Kamer behandelde eenige wetsontwerpen, die slechts zeer matige belangstelling vermochten te wekken, n.l. een wijziging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1926, wijziging van de Waterstaatsbegrooting, verhooging, als mede wijziging van de begrooting van fi nanciën, alles in verband met de uitvoe ring van het groote Zuiderzeewerk. Alle deze onderwerpen, benevens enke le van ondergeschikt belang werden, de meeste z.h.s. en discussie aangenomen. Toen kwam de interpellatie Moller (r.k.) inzake de classificatie van gemeen ten in het bezoldigingsbesluit. Dr. Kol- ler toonde in een gedocumenteerd en uit voerig betoog aan, dat de voor deze clas sificatie verkregen statistische gegevens niet juist zouden zijn te achten. Hij laakte het, dat het staatkundig-ge ografische beginsel werd gevolgd en niet het economisch-geografische. Ook was er met de belastingcijfers voor de bereke ning van het duurtecijfer willekeurig om gesprongen. En naar het in verschillende gemeenten zoo verschillende schoolgeld was heelemaal niet gevraagd. De klasse- indeeling achtte hij onhoudbaar en hij be rekende, dat de afschaffing van den standplaatsaftrek den staat slechts in het ongunstigste geval een zes millioen zou kosten. En in zijn concrete vragen vroeg hij den minister dan ook, of de regeering niet geloofde dat de classificatie in vele opzichten onjuist was toegepast, of de regeering niet alle daardoor veroorzaakte onbillijkheden wilde herstellen en of zij het heele stelsel van klasse-indeeling der gemeenten niet volstrekt onhoudbaar vond Neen, dat vond minister de Geer heelemaal niet. En onjuist vond hij het stelsel ook niet, al waren er bij de jongste wijziging wat onregelmatigheden blijven bestaan. Herziening van de classificatie lag dus voorshands niet in de bedoeling en kon geenszins op eenigszins groote schaal on- dernomen worden. Minister de Geer ging zelfs zoover, de huidige classificatie de eenig verdedigbare en billijke regeling te noemen en van gelijkstelling van alle ge meenten en afschaffing van den stand plaatsaftrek, wrtde hij per sé niets we ten, al ware meer differentiatie te over wegen. Nu, begrijpelijkerwijs was de heer Moller teleurgesteld. De minister maakte er zich maar af, meende hij en diende daarom twee moties in, de een om de re geering uit te noodigen classificatie en standplaatsaftrek op te heffen, de tweede om alle onbillijkheden door onjuiste toe passing van classificatie te( herstellen, tot den dag der afschaffing. De eerste motie trok hij spoedig in, nadat de heer Kete laar (v.d.) nog verklaard had, dat de eerste motie hem te ver ging en hij over de tweede nog eens moest denken. .De heer Bakker (c.h.) was evenmin tevreden over de classificatie en wenschte herzie ning. Dit vond de heer Smeenk (a.r.) ook, die correctie gewenscht vond voor gezin nen, waarvan kinderen boven de 12 jaar elders school gaan. Maar de moties, die kon hij niet onderschrijven. De heer ter Laan (s.d.) vond het antwoord van den minister maar zoo, zoo. Er waren immers fouten bij dit stelsel? Neen, de regeering moest maar in overleg treden met de commissie voor het G.O. en verder gaan, dan de minister zeide, toen hij slechts herziening op geringe schaal in uitzicht stelde. Opheffing van de classificat/e achtte hij echter niet mogelijk. Toen kwam dhr. Hermans (r.k.) met een andere motie, waarin hij de Kamer het oordeel liet uit spreken ,dat de herclassificatie van som mige gemeenten bij de laatste herziening van het Bez. besluit, voor de in die ge meente wonende ambtenaren tot geVolg moet hebben een aan de klasseverhooging evenredige verhooging van het inkomen. Nogmaals kwam de minister voor zijn classificatie op. Opheffing zou tot on billijkheden leiden en daarom vond hij de motie-Moller onaannemelijk. En al werd zij aangenomen, zoo dreigde hij, dan zou hij nog ernstig overwegen of hij haar wef zou kunnen uitvoeren. Al wilde hij wel eens nagaan, welke ongerechtigheden nog zouden kunnen worden weggenomen. Het denkbeeld van den heer Smeenk zou spr. ernstig overwegen en de motie Her mans vond hij zoo interessant, dat hij be loofde die kwestie te onderzoeken, of de Kamer de motie nu aannam of niet. Waarop de heer Hermans opgelucht, zijn motie introk. Tenslotte verwierp de Kamer de motie- Moller. En daarmee was dit staartje van het zoo geruchtmakende bezoldigingsbe sluit uit den weg geruimd. POLITICUS. Redacteur: M. J. M. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. -im- Dam- en Schaakclub »Altena« te Woudrichem. Zeer tot ons genoegen kunnen wy mee- deelen dat de damclub »Altena« te Wou- drichem weer is opgericht. Opgericht is eigenlijk het goede woord niet, want de club bestond nog, al was het dan slechts in naam, doch vergaderd werd er nooit. Thans weer nieuw leven. Doch het kindje is uiterst zwak en slechts met moeite in leven te houden Die moeite moeten we ons echter getroosten, en als allen een handje helpen kan dat best meevallen. Inzonderheid roepen we ditmaal de hulp in van dam- en schaakvrienden buiten Woudrichem. Woudrichem zelf levert een voldoend ledental, doch de tyd heeft geleerd dat zonder htrïp van buiten hier geen club standhoudt. Ik hoor U reeds zeggen dat de afstand tusschen Uw woonplaats en W'chem te ver is om geregeld de club avonden te bezoeken. Doch ik antwoord U hierop dat gij voor Uw beurt gesproken hebt. Wel wordt 't steeds op prys ge steld als de repetities \rouw bezocht worden, doch ook is hulp te brengen in anderen vorm. We hebben, geld noodig. Geld voor borden en schjjven, geld om simultaan- spelers van den eersten rang te laten op treden, enz. En daarvoor roepen we Uwe hulp in. Allen die eenigszins belang stellen in de beoefening van ons fraai spel moeten een steentje bydragen. En als de tyd een geheel nieuwe zending als: FRIESSCHE PAAR, LANDSCHAP, MARKERS. VOLENDAMMERS, DOBBELAARS, GUITAAR SPELERS, ENZ. a f0.55 f0.90 fl.35 fJ.50 enz. dddr is dat er een bijzondere clubavond gehouden wordt, zullen wij zorgen dat U tijdig een "introductie krijgt, als ge niet gere^flr komen kunt. Vrijwel alle oud- ledennebben zich weer als lid opgegeven, terwijl nu begonnen wordt met wekelyksch contributie te betalen en eerst begin Sep tember weer geregeld gespeeld wordt. We hebben dan een klein kasje gevormd, dat, naar we hopen, door Uwe bijdrage tot een flinke kas zal zjjn aangegroeid. Gaarne wil ik mij belasten met het ont vangen van Uwe gift, en zal ik die over dragen aan den penningmeester der club, de heer Kuipers te W'chem, terwij! een en ander in deze rubriek verantwoord wordt. Wie is de eerste Van Bonnet (Fr.) is onderstaande stand, voorgekomen in een partij. Bonnet won op de volgende fraaie wyze 37—32 1 35-30 25—20 32—28 34X12 44-39 42—38 41 —37 36X7 11 10—15?? 15X24 24X35 14X25 23X21 17X8 35X33 33X42 42X31 ANDEL. De heer G. Versteeg Jzn., leerling van de Chr. Kweekschool te Go- rinchem, slaagde aldaar voor het examen onderwijzer. Mej. Jo. Kalis alhier slaagde heden te Gorinchem voor het examen nuttige handwerken. B.-BROEK. Een ruim 2 jarig kind van C. L alhier, geraakte io een onbewaakt oogenblik te water. Hoewel men er spoedig by was, kon het toch slechts levenloos worden opgehaald. DUSSEN. Mejuff. Marie Boender, alhier, slaagde te Gorinchem voor het examen onderwijzeres. G1ESSEN. Mej. E. J. Boer, alhier, is met ingang van 16 Juli a.s. benoemd tot leerling-telefoniste ten postkantore te Leerdam. De Raad dezer gemeente heeft in zyne laatstgehouden vergadering besloten, het electriciteitsbedryf niet aan de P.N.E.M. over te dragen doch in eigen beheer te houden. De verpachting van staanplaatsen op de kermis alhier, zal plaats hebben op Vrijdagavond 2 Juli a.s. GENDEREN. Donderdag 24 Juni maakten de meisjes van de knipcursus alhier onder leiding van Mej. M. Steinhorst uit 's Her togenbosch, een autotocht met sOnzen Dienst® naar Oosterwijk. Om negen uur 's morgens werd de reis aanvaard en om streeks elf uur waren zij op de plaats van bestemming, na eerst den inwendige» mensch versterkt te hebben, hebben zij het mooie natuurschoon van Oosterwyk be zichtigd en zich bezig gehouden met aller* lei vermakelijkheden. Dat de meisjes zeer voldaan waren over hetgeen zij dien dag gezien en genoten hadden bleek wel, om dat zij aan Mej. Steinhorst in de terugreis een prachtige mand met bloemen ter hand stelden. Omstreeks half tien des na middags verlieten zij Oosterwijk en ariveer den hoogst voldaan om half twaalf te Gen- deren. Een woord van lof aan Mej. Stein horst die het de meisjes dien dag zoo prettig mogelijk heeft gemaakt en tevens een woord van lof aan den chauffeur van Onzen .Dienst® die zich met zyn bus zoo welwillend ten dienste der meisjes stelde. GAMEREN. Door de Provinciale Elec- triciteits-Maatschappy zal tot het bouwen van het net in deze gemeente worden over gegaan, zoodat ook Gameren binnenkort van electrisch licht zal worden voorzien. Door den gemeenteraad zyn in zijn ver gadering van 25 Juni j.l. de hiertoe be- noodigde besluiten genomen, terwyl het in de bedoeling ligt nog voor den winter met de zaak gereed te komen. Geslaagd voor onderwijzeres Mej. J. A. Heide, alhier. GORINCHEM. Op de Merwede te Go rinchem is tengevolge van den golfslag van een snel passeerende stoomboot, het met zand geladen afvarende aakschip »De goede Verwachting®, schipper Van Rooyen, van Bodegraven, vol water geslagen, waarna het vaartuig onmiddellijk zonk. De opva renden hebben zich met een sloep gered, doch de hond ging mee naar de diepte en verdronk. Van de inventaris werd niets gered. Verzekering dekt de schade. Dinsdag is het schip gelicht. Het heeft geen avery bekomen. B. en W. stellen den raad voor, in overeenstemming met het advies der be trekkelijke commissie van bystand, van het winstsaldo van het veerbedryf een bedrag van f 20.000 over te brengen naar de algemeene reserve der gemeente. Zij stel len verder voor, het ontwerp-veertarief voor het overzetveer GorinchemS!eeuwijk ter vaststelling te doen toekomen aan 'ie Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en No.jrd- brabant. RAAMSDONKSVEER. D* heeren C. M. Sagt en A. J. Konirgs werden geko zen respectievelijk tot lid van den Raad van Toezicht en Bestuurslid van de Boeren leenbank. Onder geleide maakten ruim 50 kin deren der Zusterschool een uitstapje naar Boxel. Ds. Ewoldt ontving een beroep naar de Herv. Gemeente te Hedel. RIJSWIJK Zondag is alhier op den hoogen Maasdijk naby de Herv. Kerk een zilveren dames armband horloge gevonden. Rechthebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen ter gem. secretarie vervoegen. De muziekvereen. >Kunst ea Vriend schap® alhier is voornemens op Donderdag 8 Juli a.s. deel te nemen aan het groot nationaal concours te Woerden. Zij zal uitkomen in de 2de afd fanfare waarin zij als verplicht nummers zal uitvoeren »La Fête Des Fanfares® Fantaisie, L. Bie- mant. Als vrij nummer zal zij uitvoeren »Marie Henriëtte® Ouverture L. Montagne, Wy wenschen »Kunst en Vriendschap® dien dag veel succes toe. Bij de gehouden verpachting van het grasgewas der uiterwaarden onder deze gemeente was de opbrengst belangryk hooger dan het vorig jaar. SLEEUWIJK. Donderdag 24 Juli be haalde M*j. F. Beukenkamp alhier het eindexamen voor onderwijzeres op de Chr. Kweekschool te Gorinchem. Donderdag a.s. hoopt de herv. meisjesvereeniging »Dorcas« alhier een uitstapje te maken naar Nymegen en Om streken. WOUDRICHEM. De heer P. C. Smits is met ingang van 1 Juli 1926 benoemd tot tydeiyk onderwijzer aan de Openbare School te Deil (G.). By Koninklijk Besluit van 4 Juni No. 9 is goedkeuring verleend aan de Verordening tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting in deze gemeente. Gemelde verordening ligt gedurende drie maanden op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende de maand Juni j.l. wer- der gemeente-secretarie ter keuring aan gegeven 13 koeien, 25 varkens en 4 kalve ren. Veiling 29 Juni. Aangevoerd 87 H.L. aardappelen en 24 K.G. aardbeien. Schoolmeesters f 3.70—5.30 per H.L. Blauwpitten f6.80—7.30 per HL, Poters f 0.030.04J per K.G. Veiling 30 Juni. Aangevoerd 102 H.L. aardappelen en 30 stuks bloemkool. Schoolmeester f 3.40 4.50 per H.L. Blauwpitten f4.40 6.00 per H.L. Poters f 0.04 0.05g per K.G. Bloemkool f0.07g0.10 per stuk. ZALTBOMMEL. Onze vroegere stadgenoote Mevr. Bakkerv. d. Weert slaagde dezer da gen met het hoogste aantal punten voor het eindexamen (piano) aan het conserva torium te Amsterdam. Op de veiling van Maandag werd besteed voor Aardbeien 1323 cent per pond aan voer 80.000 pond. Frambozen 53 cent per pond. Op 1 Juli a.s. zal 't 40 jaar ge leden zijn, dat de heer J. van Tright zich hier ter plaatse als apotheker vestigde, door overname van de apotheek van wy- len den heer dr P. G. v. Anrooy. ZUILICHEM. De aangekondigde ver pachting van den Zuilichemschen Waard is, wegens den hoogen waterstand der Waal, niet doorgegaan. 9 Hoewel er niets van ondergeloopen is, achtte notaris de Jongh het toch maar beter de risico ervan zelf te dragen en enkele dagen het verloop af te zien. Zaterdagavond j.l. omstreeks elf uur had een auto-ongeluk plaats. De chauffeur J. Bok uit Poederoyen reed ten gevolge van het breken van de stuurinrichting van den Vleugeldjjk met een volbeladen vrachtauto met melk. De geheele lading ging verloren en de auto werd vrij ernstig beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. - J.l. Dinsdag is alhier de aardappe len veiling begonnen met een vry gunstig gevolg. Over het algemeen is de uitkomst grof, doch weinig in getal. J.l. Dinsdag geraakte het 2-jarige dochtertje A. v. d. Bogerd te water het kind was reeds zinkende toen men het be merkte. Dokter Warnsinek uit Brakel moest tengevolge hiervan geneeskundige hulp verleenen. Kiemblad BUITENGEWOON GESCHIKT VOOR CADEAU. A.s. Zaterdag, 3 Juli, DE LAATSTE DAG der Reclame dagen. JOHAN DE MOL - HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9