De Wenteltrap. land van altera Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4618. Woensdag 7 Juli 1926, OVERZICHT FEUILLETON Binnenland Int. Telefoon no. 1». Postrekening no. 61525. Dit blad versehjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijk a Qummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DAT KON HIJ NIET ZEGGEN Tourist«Waaraan heb je je hooge ouderdom te danken Oudste inwoner«Dat kan ik nog niet zeggen, meneer. Er zijn verschillende fa brikanten van patent-geneesmiddeleu nog met ray aan het onderhandelen. De aandacht van de geheele wereld blyft nog steeds gevestigd op de moeilijk heden, die President Doumergue iederen dag opnieuw door te maken heeft. En men vraagt zich af zullen tenslotte de po gingen die worden aangewend den ver wachten uitslag brengen Of z|jn die po gingen misschien in een verkeerde richting geleid en zjjn de plaatsen, waar de poli tieke en economische hefboomen werden aangezet om de Franc weder naar boven te stuwen, verkeerd gekozen Het vereischt op de eerste plaats een diepgaande studie van het geheele regee- rings-stelsel en de politieke partjjen, die zich daarin hebben gevormd, om een ge deelte van den huidigen toestand in het juiste licht te kunnen bezien, doch om een waarljjk volkomen beeld te krijgen van de groote wonden in het trillende vleesch van het arme Frankrijk zou men bovendien de industrieele mogelijkheden van het land en bovenal de draag en veerkracht van het volk qua Volk tot op den bodem moeten peilen. Of de pogingen, die worden aangewend het gewenschte resultaat zullen hebben, Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( i9.) Neen, zei ik vol overtuiging'. Geist dacht ,dat het misschien eene dienstbode was, omdat u dien dag net nieuwen aanvoer had gekregen. Maar hij zei, dat hij niet begreep waarom ze dan buiten het hek uitgestapt was. In ieder geval hebben we nu een gesluierde dame en met den spookachtigen indringer van Vrijdagavond zijn dat twee dingen waar ik eigenlijk geen weg mee weet. Het is wel geheimzinnig gaf ik toe, hoewel ik er misschien een oplossing voor weet. Het voetpad van de Greenwood- club naar het dorp komt vlak bij ons hek op den weg uit. Iemand, die ongemerkt naar de club wilde gaan, zou het op die manier kunnen aanleggen. Er zijn vrouwen genoeg. Blijkbaar wilde hij hier eens over naden ken, want even later zei hij goeden avond en verdween. Maar ik was nog allesbe halve voldaan. Tot één ding was ik vast besloten. Als mijn argwaan want die] had ik gegrond bleek te zijn, zou ilj zelf de zaak verder onderzoeken en mej neer Jamieson zou afleen te hooren krij gen wat ik goed voor hem vond. Wij gingen weer naar huis terug enj of de sinds eenige dagen weder terugge roepen Minister van Financien Caillaux het klaar zal spelen tot de stabilisatie van den franc te geraken en het duizendkoppige monster de inflatie zal kunnen ver pleteren ziedaar de vraag, die de ge moederen in alle hoofdsteden der wereld bezig houdt, de vraag, welke alie beurs mannen zich telkens weer stellen. Dat het zco niet verder kan gaan zal een ieder duidelijk z(jn en het is dan ook volkomen zeker, dat een man als Caillaux met dra stische maatregelen aan zal komen om tot een toestand te geraken die zoo zjj al niet normaal is, dan toch den weg tot norma liteit aanmerkelijk zal effenen. Caillaux echter, vervult wel de minst benijdenswaardige ministers-positie van Eu ropa. Men moet niet uit het oog verlie zen, dat behalve de buitenwereld, op de eerste plaats het Fransche volk zelf, met al zjjn politieke schakeeringen, de oogen op zjjn flnancieminister gericht houdt en by een temperamentvol volk als de Fran- schen is het uitblijven van kritiek natuur lijk ten eenenmale uitgesloten. Daar komt nog by dat een volk, dat reeds zoovele malen een aftreden, zoowel van ministers individueel, als van het geheele ministerie en bloc heeft meegemaakt uit den aard der zaak wantrouwig wordt wanneer het alweer een andere samenstelling der regee ring ziet. Deze kritiek-a-priori ondervond Caillaux al dadelyk by de ontvangst der nieuwe regeering in de Kamer, waar zij met een doodeiijk zwjjgen werd begroet. Dus is het een bekend feit, dat in geen enkel land ter wereld en zeker niet in Frankrjjk aan een regeering welke niet op een meerderheid in de kamer steunt, een lang leven beschoren kan zijn. Uit de verklaring der regeering blijkt dan ook duideljjk, dat zij die meerderheid op een snelle en afdoende wijze tracht te bekomen. Caillaux immers, probeert het kapitaal ge rust te stellen door verlaging der inkom stenbelasting en der zegelrechten. Verder aldus de verklaring zal hjj den frar.c stabiliseeren en onderhand de onafhankelijk heid der Bank van Frankrijk ongerept la ten. Nu lijkt het ons geenszins overdre ven, als wij beweren, dat, wanneer Cail laux deze prestatie levert, hjj de meest op den voorgrondtredende en verdienstelijke Minister van Finantiën dezer eeuw genoemd mag worden. Wjj kunnen, tot onzen spijt, de vele Gertrude, die na haar gesprek met Hal- sey wat gekalmeerd was, ging aan het mahoniehouten schrijfbureau in de huis kamer zitten om een brief te schrijven. Halsey liep heen en weer in den ooste lijken vleugel nu eens in de biljartkamer dan in het speelzaaltje en af en toe blies hij de rook van zijn pijp tegen de mooie gordijnen in den salon. Na een poosje ging' ik naar hem toe in de biljartkamer en samen gingen wij alle bijzonderheden van het vinden van het lijk nog eens na. In het speelzaaltje was het donker. Waar wij zaten, in de biljartkamer, was alleen een van de wandlichten aan, en wij spraken op gedempten toon, zooals dat bij den tijd van het onderwerp scheen te passen. Toen ik hem vertelde wat Liddy en ik op de veranda bij het speel tafeltje Vrijdagsavonds hadden gezien, liep Halsey de donkere kamer in en samen stonden we daar te kijken, net ongeveer zooals Liddy en ik op dien bewusten avond. Het raam stak even weinig af tegen de duisternis buiten als te voren. Enkele me ters van ons af in de hal was de pleflc, waar het lijk van Arnold Armstrong ge vonden was. Ik was een beetje zenuw achtig en legde mijn hand op Halsey's arm. Plotseling hoorde ik boven aan de trap het geluid van zachte voetstappen. Eerst was ik er nog niet zeker van, maar aan Halsey merkte ik, dat hij het ook ge hoord had en stond te luisteren. De lang zame, afgemeten en voorzichtige voet stappen kwamen nu dichterbij. Halsey probeerde mijn hand van zijn arm los te maken, maar ik was doodsbang. Duidelijk hoorden we het schuiven van een lichaam langs de gebogen trapleuning voetangels en klemmen, welke de nieuwe Minister zal hebben te ontwjjken, niet alle in dit artikel op sommen. Helaas ontbreekt ons daartoe de plaatsruimte. Misschien komen wij in een der volgende artikelen hierop nog eens nader terug. Intusschen de interpellaties in de Kamer over het finantieeie beleid zyn uit gesteld tot de volgende week en zien w|j met gespannen verwachting den loop de zer besprekingen tegemoet. Tardieu gaf echter reeds uiting aan de ongerustheid van het parlement over de kwestie der buitenlandsche credietea en vroeg aan den Voorzitter Briand, ervoor te zorgen, dat de regeering geen verbintenissen tot het verkrygen van zulke e edieten zou aangaan, voor en aleer de Kr-mer daarin gehoord was. Dit geeft geen blijk van buitenge woon vertrouwen var; het Volk in zyn regeering. En zooals de plannen er thans uitzien ljjkt het ons niet, dat wij gerecht- EEN »LEVENDE« GIFT. In het dorp werd een nieuw weeshuis gebouwd, waarvoor inschrijvingen dringend noodig waren. Een der collectanten belde bij den heer Gilker.s aan en begon «Ik collecteer voor het nieuwe weeshuis. Zoudt u misschien ook iets willen geven «Ob, ja,« zei Gilkins. «Dat wist ik wel, meneer Gilkins«, sprak de collectant, «waarvoor zal ik u inschrij ven »Oh,« antwoordde de dorpeling, «Ik zal u vjjf kinderen geven I« en degeen die daar liep, was nu bleneden aan de trap gekomen en moest ons zien tegen de verlichte deuropening1 van de biljartkamer. Toen schudde Halsey mij af en liep weg. Wie is daar? riep hij op een bevelenden toon en deed een stap of zes in de rich ting van de trap, Toen hoorde ik hem iets mompelen; er viel iemand, de buiten deur werd hard dichtgeslagen en toen bleef het een oogenblik stil. Ik geloof, dat ik een gil gaf. Toen herinnerde ik mje dat ik het licht opdraaide en Halsey zag, die bleek van woede, probeerde zich los te maken uit een warmen wollen lap. Hij had zijn voorhoofd kapot gestooten tegen de onderste trede va 'nde trap en zag er nog al griezelig uit. Hij gooide de witte lap naar mij toe, maakte de buitendeur open, en rende het donker in. Gertrude was op het lawaai komen toe- loopen en nu stonden we elkaar aan te staren en tusschen ons in lag nota bene, een deken van witte wol met zijde er door, een prachtstuk. Het was een wonderlijk iets. Gertrude was de eerste die iets zei. Had iemand dat in zijn hand? vroeg ze. Ja, Halsey trachtte wie het ook was, tegen te houden, en viel toen. Gertrude, die deken is niet van mij. Ik heb hem nooit eerder gezien. Ze nam de deken op en keek er naar; toen liep ze naar de verandadeur en gooide die open. Misschien een dertig meter van het huis af stonden twee gedaanten, die, terwijl wij toekeken, langzaam naar ons toe kwamen. Toen ze in het licht kwamen herkende ik Halsey en bij hem» was juf frouw Watson, de huishoudster. vaardigd zouden zyn, indien wij al te groote vervrachtingen van Briand's nieuwe kabinet koesterden. De fijne neus der beursmannen schijnt dat al geroken te hebben. Na een kleine styging van den koers op het berichtdat Caillaux de portefeuille van finantiën zou aanvaarden kwam al spoedig weder een daling by het bekendmaken van zijn plan nen tot stabilisatie. Wij hopen en wachten af hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genazen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maag- pillen te gebruiken. Prjjs per flacon van v|jftig versuikerde pillen f 0.65 in apo theken en drogistzaken. VERPLETTTERD. Vrijdagnacht omstreeks kwart over 12 was de 46-jarige kolenwerker P. L. van Agtmael te Rotterdam, werkzaam in het ruim van het in de Waalhaven liggende Rijnschip „Chateaubriand", waaruit kolen werden overgeladen in het s.s. „Victoria". Door het breken van een schalm van een runnerketting sloeg plotseling een knij per terug en kwam terecht op van Aj, Zwaar gewond werd deze daarna naar het verbandlokaal van het Nederlandsche Havenbedrijf aan de Waalhaven gebracht. Dr. Veenenbos wiens hulp werd inge roepen, kwam evenwel vergeefs, de dood was reeds ingetreden. Het lijk van v. A. is vervolgens per „Politie III" naar het bu reau der Rivierpolitie gebracht, van waar ^■Zaterdag naar de woning van den over ledene is vervoerd. O EEN DUUR BAD, Een te Zandvoort vertoevende gast uit Oslo heeft bij de politie aangifte gedaarl, dat hij uit zijn jas, die hij in het bad koetsje had achtergelaten, een portefeuille met f.75 vermiste, in hoofdzaak Noorsch geld. De justitie stelde een onderzoek in, maar het mocht niet gelukken een op lossing te vinden. BRAND. Zaterdagmiddag ongeveer twee uur ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een schuur, toebehoorende aan HOOFDSTUK XII. Het wordt steeds geheimzinniger. De meest alledaagsche gebeurtenis krijgt een bijzondere beteekenis als de bijko- komende omstandigheden ongewoon zijn. Er was absoluut geen enkele reden waar om juffrouw Watson geen deken die trap afgedragen zou hebben, als ze daf wensch- te. Maar om half elf uur 's avonds een deken naar beneden brengen, en probee- ren zoomin mogelijk geluid te maken en dan, toen ze ontdekt werd, het ding naar Halsey toe te gooien, en te vluchten naar naar den tuin - dat maakjtë er toch wel iets bijzonders van. Zij liepen langzaam over het grasveld, en de veranda op. Halsey praatte zachtjes en juffrouw Watson keek naar hem en luisterde. Ze bezat een zekere waardigheid en was*zeer zeker voor haar taak benekend, voor zoover ik daarover oordeelen kon, hoewel Liddy wel wat op haar aan te merken zou hebben, als ze durfde. Maar op dit oogenblik was het gezicht van juffrouw Watson een puzzle voor me. Onder den schijn van onderworpenheid leek het me bijna uitdagend en ze zag er uit of ze erg geschrokken was. Juffrouw Watson, zei ik op strengen toon, wilt u zoo goed zijn mij een verkla ring te geven van dit zonderlinge op treden Ik vind het niet zoo zonderling, juf frouw Innes. Ze had een heldere, diepe stem, die op dit oogenblik een beetje trilde. Ik bracht een deken naar Thomas, die niet goed is vanavond, en ik ging deze trap af, omdat het de kortste weg is naar de portierswoning. Toen me- IETS, WAT HIJ NIET BETALEN KON. Zy (tot verloofde) «Nu moeten wy heel spaarzaam zyn. Beloof me, dat je niets zult doen, wat je niet betalen kunt.« Hy«WatZou je dan willen, dat ik ons engagement verbrak den slager Koldenhof aan de Korte Ka naalstraat te Apeldoorn. De Apeldoornsche brandweer bestreed het vuur met vijf stralen. De schuur brand de geheel uit. Verzekering dekt de schade. De eigenaar en diens echtgenoote waren zoodanig door den schrik bevangen, dat zij geruimen tijd het bewustzijn misten. O MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond omstreeks acht uur is op de Kruiskade te Rotterdam de 52-jarige mej. S. H. de B., bij het achteloos over steken van de straat aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door J. B„ Mej. de B. kreeg een hoofdwond) en in wendige kneuzingen, terwijl B. een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk bekwam. Nadat de beide gewonden naar het ziekenhuis waren vervoerd, is B. kort na aankomst aan de bekomen verwon dingen overleden. O DE ONRUST IN ATJEH. Aneta seint uit Kota Radja: Een patrouille onder kapitein Behrens nam een tot verdediging voorbereide mis- sigit in Gam pong1 Kroeeng Loeas in Bo-- ven-T roemon. De leider Teungkoe Poeti werd met zeventien volgelingen, waaronder enkele ondergeschikte aanvoerders neergelegd. Onzerzijds werden twee marechaussées licht gewond. neer Innes riep en toen op mij toekwam, schrok ik en gooide de deken over hem heen. Halsey bekeek de snee op zijn voor hoofd in een klein spiegeltje dat aan den wand hing. Het was een onbeteeke- nend iets, maar het had nog al gebloed en hij zag er afschrikwekkend uit. Thomas ziek, zei hij zonder zich om te keeren. Hé, ik dacht dat ik Thomas daar ginds zag staan toen u met zoo'n vaart de deur uitstormde. Ik zag dat hij het bekijken van zijn wond in den spiegel, als een voorwend sel gebruikte om haar gade te slaan. Is dit een deken voor de bedienden, juffrouw Watson, vroeg ik, terwijl ik het bewuste ding bij het licht hield. De rest zit allemaal achter slot, ant woordde ze, En dat was ongetwijfeld waar. Ik had het huis gehuurd, zonder beddegoed. Als Thomas ziek is, zei Halsey moet er toch iemand van de familie naar hem kijken. Doet u geen moeite, juffrouw Wat son, ik zal hem de deken wel brengfen. Ze maakte een gebaar of ze wilde pro testeeren, maar blijkbaar wist ze niet, wat ze zeggen moest. Ze streek zenuwachtig langs de plooien van haar zwarte japon en ze zag doodsbleek. Toen nam ze een besluit. Qoed, meneer Innes, zei ze. Misschien is het beter dat u gaat. Ik heb gedaan wat ik kon. Toen keerde ze zich om en liep lang zaam en met een zekere waardigheid de trap op. Wij bleven met z'n drieën bene den staan en keken beurtelings naar de deken en naar elkaar. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vsor let Land va» Heusden en AltsnaJeLaiostnat ei U Boiielsrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1