De Attractie Louis Bouwmeester's Je Fiiieele Boer". „Koningin van Mont-Martre" Buitenland Plaatselijk Nieuws Een nienwe ernstige aard beving op Sumatra. KINDERMOORD. De Amsterdamsche politie ontving Vrij dagavond van een geneesheer de mededee- ling, dat in het benedenhuis van perceel Berberisstraat 27, een vijf en een halfjarig knaapje geworgd in bed -lag. Bij de komst der politie bleek, dat de moedjer van het knaapje in bed lag met eenige steekwonden in den buik. De wonden waren reeds ver bonden door een geneesheer, die de poli tie had gewaarschuwd. In een kamer daarnaast lag de vijf en een half-jarige Dikkie v. d. Kolk op wiens lichaam reeds lijkvlekken waren waar te nemen. Onmiddellijk werd de subst. officier van Justitie mr. Massink gewaarschuwd. De vrouw met wie de politie een ge sprek trachtte aan te knoopen, zeide niet veel. Huilende liet zij zich als volgt uit: Het kind komt niet terug. Ik wil dood Ik heb het zoo benauwd. j i De man, de 30-jarige Van der Kolk, werd op het politiebureau onmiddellijk een verhoor afgenomen. Hij was zeer ner veus en deed allerlei verwarde verhalen. Wel kreeg de politie onmiddellijk den in druk, dat de vrouw het kind om het leven heeft gebracht. Echter waren de verkla ringen van den man zoo verward, dat ze kerheid omtrent den toestand der zaak niet kon worden verkregen. Daarom werd de man Zaterdagochtend opnieuw aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. Uit de verklaringen, die hij toen aflegde, maakte de politie op, dat hij aan het drama geen schuld heeft en dat inderdaad de vrouw het kind vermoord heeft. Het kind was Donderdagavond om zes uur naar bed gegaan, terwijl de man en de vrouw om tien uur waren gaan slapen. Als naar gewoonte was de man omf 7 uur opgestaan. Hij had, zoo verklaarde hij, den geheelen nacht doorgeslapen. Toen hij echter om 8 uur het kind naar de be waarschool wilde brengen, schijnt de vrouw hem te hebben verteld wat zij in den afge- loopen nacht met het kind had gedaan. De man had het kind des Vrijdagsmor gens om acht uur gevonden met een dik paktouw om den hals, voorzien van een lus. Hij heeft toen aldus verklaarde hij het touw zorgvuldig van het lijkje verwijderd en het in zijn gereedschapskist geborgen. Het kind was uit het eerste huwelijk van de vrouw, die eenige jaren van haar eersten man is gescheiden, v. d. Kojk was dus stiefvader. Buren vertellen, dat het kind wel las tig was maar nooit door de moeder werd geslagen, yolgens verklaringen van den man verkeerde zijn vrouw den laatsten tijd in een zeer overspannen toestand, omdat hij geen wefk kon vinden. Toen echter de politie haar ondervroeg, zeide zij steeds: „Dikkie was zoo lastig''. O GLOEIENDE KOLEN OP HET HOOFD De machinist H., wonende te Eindhoven, liep op het Stationsemplacement te Ven- lo rond zijn machine, teneinde ze te in- specteeren. Een groote schop gloeiende steenkolen, die de stoker naar buiten wierp, kreeg de machinist juist op het hioofd. Met ernstige brandwonden overdekt, voor al aan het hoofd werd de man naar het gasthuis vervoerd. o— VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 23-jarige P. v. S., bij het aan boo rd gaan van een gemeente- veerboot aan de Leuvenhaven te Rotter dam, te water geraakt en verdronken. Na eenigen tijd dreggen is zijn lij'k door de Rivierpolitie opgehaald en daarna naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk vervoerd. EEN ONVERWACHTE VANGST. Aan de sluiswerken van de Zuid-Wil lemsvaart, onder de gemeente Berlicum, moest een slwiskolk worden drooggemaakt, ten einde het werk voortgang te doen heb ben. Bij deze droogmaling werd niet min der dan 250 K.G. paling opgehaald. FRAUDULEUZE UITVOER. Vrijdagmorgen wilden H. J. B. en J. H. uit Heerier heide respectievelijk 210 en 80 K.G. boter, die niet voorzien was van het Rijks-merk frauduleus uitvoeren. Aan het douanekantoor Holz gaven ze voor, dat ze eieren wilden uitvoeren. De dienst doende ambtenaar bemerkte echter de frau de en nam de boter in beslag. Proces-ver baal werd opgemaakt. O DE AARDBEVING OP SUMATRA. Het aantal dooden bedraagt tot dus ver 198, waaronder de reeds gemelde ééne Europeaan; 70.000 menschen in de afdee- ling Padang Pandjang zijn vrijwel alles kwijt. Millioenen zijn noodig. Het bestuur doet het mogelijke voor hulpverleening en heeft de levensmiddelendistributie ge regeld. Meer dan vierhonderd dooden. Een Reuter-telegram uit Padang (Su matra) meldt Een nieuwe groote aardbeving heeft Fort de Koek geteisterd. Er zyn meer dan 400 dooden. Verscheidene gebouwen zyn zwaar be schadigd. Er heerscht een algemeene paniek. NOODWEER IN HET BUITENLAND. In de laatste dagen zijn in het reuzen gebergte wolkbreuken voorgekomen, waar door alle rivieren sterk gezwollen en over stroomd zijn. Vooral in Yoego-Slavië en in Roemenië heeft men veel van de over stroomingen te lijden gehad, die ook het spoorwegverkeer ernstig belemmeren. Galatz en Rosiori staan onder water, evenals vele plaatsen in Zuid-Bessaberië. Het verkeer op den Simpion-Orient- Expres over de gewone lijn 'is geschorst en de treinen worden thans over Predeal gevoerd. De oogsten zijn in een groot gedeelte van het land reeds binnengehaald, ter wijl de regens juist gunstig zijn voor de nog te velde staande maïs. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de overstrooming speciaal in de streek van Sombor nog verergerd. Hier zijn n.l. 30.000 H.A. overstroomd. Het staatsdo mein van Belje staat ook onder water. Zaterdagochtend is het weer begonnen te regenen. In Yoego-Slavië zijn talrijke menschen- levens te betreuren. Men schat het aantal dooden op 200. Op den straatweg van Kalkberge naar Erkner had tengevolge van het onweer een aardverschuiving plaats, waardoor zich een afgrond van 25 M. opende. De weg moest voor ieder verkeer wor den afgesloten. Een waterleidingbuis brak, terwijl ook de electrische geleding werd vernield, tengevolge waarvan Woltersdor- fer van licht en water is verstoken. Boo- men en struiken werden door den orkaan uit den grond gerukt. De „Bauernsee" trad buiten zijn oevers, zoodat de wonin gen in de lager gelegen straten der plaats moesten worden ontruimd. Zieken en ge- brekkigen moesten naar buiten worden ge dragen. De omvang der catastrophe kan nog niet worden overzien. Tengevolge van de voortdurende stort regens in Mexico is de toestand in ver band met het hooge water nog steeds ernstig met name in de buurt van Leon, waar de toestand hopeloos wordt ge noemd. Berichten uit Durango en Gu- anajabo melden, dat de te velde staande oogst op het centrale plateau, bekend als de graanschuur van Mexico, zoogoed als vernield is. De spoorweg staat onder water, deelen er van zijn vernield, even als tal van bruggen en andere kunstwer ken. De telegraaflijnen liggen tegen den grond. Uit Berlijn wordt gemeld: Bij de Woltersdorfer Schleuse heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gevonden. De bliksem is namelijk ingeslagen in het hotel „Kranichsberg". In dit hotel had den talrijke personen voor het plotseling opkomende onweer een schuilplaats ge zocht. Op een gegeven oogenblik stortte: het dak der kegelbaan in en bedolf tal rijke menschen onder zich. Een afdeeling van den communistischen „Roter Front- bund", die in een naburig café verga derde, snelde onmiddellijk toe en verleende de eerste hulp. Vijftien dooden werden onder de puinhoopen te voorschijn ge haald, voornamelijk vrouwen. Een der ge wonden eveneens een vrouw, is op het transport naar het ziekenhuis overleden. De lijken werden in de zaal van het hotel ondergebracht. O TWEE SCHEPEN VERGAAN. In de haven van Constanza in Roeme nië, is het Russische zeilschip „Polio" binnengeloopen. Volgens de verklaring van den kapitein was het schip met 2 andere Russische schepen op weg van Warna naar Odessa. De schepen, die de resten van het Wrangel leger naar Rusland te rugbrachten, raakten in de Zwarte Zee in een hevigen storm. De „Palio" slaagde er in de haven van Constanza te bereiken. De beide andere schepen zijn met man en muis vergaan. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIJZEN op Maandag 5 Juli v.m. 10 uur. Voorzitter: EdAchtb. Heer v. BoKho- ven. Secretaris: WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig de heeren v. d. Brand, v. Hemert, Dobbelsteen en v. Vrede. Afwezig de beide wethouders en de heer v. d. Heijden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat de afwezige heeren kennis heb ben gegeven, dat zij de vergadering niet zullen bijwonen, omdat zij het punt dat behandeld zal worden, niet van belang achten. De vergadering is bijeengeroepen op verzoek van de vier aanwezige raads leden met als punt op de agenda: Vaststelling rooilijn straat, loopende van af Herpt Groenestraat en straat tot het huis van J. v. d. Griendt. i De Voorzitter deelt mede dat ven de Wed. J. de Wilt-Pullens te Luttelherpt een schrijven is ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat 4 Juli te Luttelherpt de aanbesteding heeft plaats gehad voor een te bouwen woning voor den Directeur der boterfabriek, welke woning zal ko men te staan tegenover hare woning. Adressante weet niet, hoe de rooilijn daar loopt, doch zag deze gaarne opnieuw vastgesteld.. Daar de verordening van He- dikhuijzen zegt, dat de wegen een breed te van 8 meter moeten hebben, zou op 9 meter achter de omrastering geoouwd moeten worden. Wordt er vlak langs de straat gebouwd, dan ontstaat er een ge- vaarlijke bocht. Gedachtig aan "het spreek woord den put en het kalf, hoopt adres sante, dat een en ander goed onder de oogen zal worden gezien. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor het nieuw te bouwen huis vergunning hebben verleend, omdat naar hunne mee ning de gemeente niets fe maken heeft met den weg daar, deze behoort niet aan de gemeente. De vergunning is verleend volgens de bepalingen van de bestaande bouwverordening en bovendien de Wilt heeft zelf tegen den weg aangebouwd. v. Vrede. Dat staat ook niet goed evenals de boterfabriek die staat ook veel te kort aan de straat en als dat hiermede reeds het geval is, dan komt het huis toch zeker te kort aan de straat. Had men de rooilijn getrokken van den hoek der boterfabriek die het verste van de straat verwijderd is, dan had het nog gekund, doch nu neemt men juist den anderen hoek en men krijgt dan een gevaarlijk punt voor het verkeer. Voorzitter. Wij kunnen ook als rooilijn nemen de woning van de Wilt. v. Hemert. Dat staat er eenmaal, daar is niets aan te doen. In het benedenland wordt alles gedaan om gevaarlijke bochten weg te nemen. In Dussen, Andel en Gies- sen, koopt men zelfs huizen om een ge vaarlijke bocht weg te nemen. Daarbij zou ik het mooier vinden als het huis iets terug kwam te staan. Voorzitter. Willen de heeren de rooilijn dan m aar vast stellen, dan kan dit opge zonden worden naar de Gezondheidscom missie om advies. v. Vrede. Hoe is 't met de rooilijn in de Bernsche Hoeve," is die niet prachtig? Voorzitter. Die is niet prachtig, als er nog vier huizen bijkomen, staan ze op straat. v. Vrede. Men moet de rooilijn voor iedere woning ook afzonderlijk opmeten, als een weg schriks loopt, moet men de rooilijn niet in een rechte lijn trekken, doch ook schriks. Aan de Boterfabriek moet men dit ook doen. Als men zoo bouwt blijft men minstens 10 meter van Sleegers af en als men dan aan den anderen kant 6 meter achteruit bouwt, dan komt men in verhouding met Toon de Hart. v. d. Brand. Als men naast de fabriek bouwt dan is het toch goed? Voorzitter. Dat doet men niet met het oog op de uitbreiding der fabriek met een Kaasmakerij Dobbelsteen. Zijn er al voorbereidende maatregelen getjq&ffen voor den bouw. Voorzitter. Dat weet ik niet. Voorzitter. De eerste Wethouder heeft het mede opgemeten en men is reeds druk aan het uitzetten en graven. Overal tracht men gevaarlijke bochten weg' te nemen en hier zouden wij er een laten maken. v. Vrede. De weg moet minstens 10 meter breed Zijn, dat heeft men noodig. Voorzitter. Het was goed als het overal zoo was. v. Hemert. Zoodra men over de brug is heeft men geen uitzicht meer en is het zeer gevaarlijk. v. Vrede. Ik zou de rooilijn nemen) 10 meter weg en 6 meter vanaf den Zui delijken hoek van het huis van Sleegers men blijft dan 16 meter van dit hips) verwijderd. v. Hemert. Dan blijft er nog een prach tige plaats over om te bouwen, was dit niet het geval, dan was er nogj iets voor te zeggen, om te bouwen zooals men dat thans wil doen. Voorzitter. B. en W. hebben vergun ning verleend volgens de bestaande ver ordeningen. v. Vrede. Dan moeten ze 18 M. terug. Voorzitter. Dat is zoo, kunnen de heeren zich met het voorstel van den heer van Vrede vereenigen? De overige heeren gaan hiermede ac- coord. v. Vrede. Nu krijgen wij de lijn naar Luttelherpt. Voorzitter. Die weg behoort niet aan de gemeente. v. Vrede. Hij ligt toch op den legger. Voorzitter. Hij ligt niet op den legger, doch je kunt de rooilijln toch wel vas't stellen. v. Vrede. Ik zou eerst die heg lajten opkorten. Voorzitter. Je hebt daar niets te zeggen, het is geen eigendom van de gemeente. (Wethouder Winkel komt ter vergade ring.) Dobbelsteen. De weg ligt wel op de legger, doch ik ben het er medie eens: dat wij daar niets te zeggen hebben, maar als er gebouwd wordt, kunnen wij toch een rooilijn vast stellen. Voorzitter. Maak dan maar een voor stel hoe breed je het daar wilt h(ebben. v. Vrede. Ik zou de rooilijn bepalen op 14 meter afstand van het huis vaji J. de Wilt daar heeft niemand schade van. Aldus wordt vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat hij de genomen besluiten ter goedkeuring aan de Gezond heidscommissie zal opzenden en sluit de vergadering. —o— VAN DE (Zie groote annonce in het nummer van a.s. Zaterdag.) HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost» kantoren werd gedurende de maand Juni 1926 ingelegd f 14075.29, terugbdtaald f 18875.36. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9880. Zondag j.l. speelde vJuliana I« een wedstrijd te Baardwyk tegen Juliana II« Baardwijk, welke met een 3—2 overwin ning voor Baardwijk eindigde. Het He elftal speelde een wedstryd te Waalwijk tegen »H.E.C. III« welke wedstryd met gelijk spel n.l. 00 eindigde. Het lilde elftal speelde alhier op haar terrein een wedstryd tegen »Excelsior« uit Ammerzoden waarvan de uitslag een 10 overwinning voor Juliana III« was. - Zondagavond gaf de Fanfare der H. Familie haar 2de zomerconcert op de Vischrnarkt. Het programma omvatte acht nummers en alle werden uitstekend ten gehoore gebracht, zooals we dat van de Fanfare, onder leiding van haar directeur W. v. Hel voort, gewoon zijn. Tot ons genoegen konden wij en de talryke toehoorders constateeren, dat heden van het lawaai der kinderen geen hinder werd ondervonden en de politie hiervoor een oog in het zeil hield. Gistermiddag werd de heer Kleijn- Loeff alhier die met zijn motorrijwiel op den Oudheusdenschen weg reed, aangereden door de auto van den heer G. Doedeyns. Naar wy vernemen ligt de oorzaak van het ongeval hierin dat de heer Kleyn- Loefï door de uitzichtbelemmerende rietmyten de auto niet zag naderen en te laat naar rechts uitweek, zoodat de autobestuurder in deze geen schuld treft. De aangeredene liep een hoofdwond op die door Dr. Otto werd verbonden. De motorfiets had belangryke schade. ALMKERK. J.l. Zaterdag zijn alhier tot Bestuursleden der Chr. Herv. School gekozen de heeren J. v. d. Koppel en A. Penning. ANDEL. Bij besluit van Ged. Staten dezer Provincie zjjn de volgende dienst plichtigen der lichting 4927 voor goed vrijgesteld wegens broederdienstAdr. v. Andel, P. v. Sitteren, G. Verwijs en J. den Besten. BRAKEL Ter gemeentesecretarie is aangifte gedaan van het vinden van een linnen zakje waarin een portemonnaie met eenig geld. Nadere inlichtingen zyn aldaar te bekomen. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooi bouw ging vorige week ODder zeer gunstige omstandigheden. Binnen enkele dagen kwam er reeds veel en mooi hooi binnen. Ook de opbrengst is bevredigend. Over den handelsprijs wordt nog weinig gehoord. Het oude hooi wordt thans nog opgeruimd voor f 18.en f 18.50 per 500 K.G. BOMMELERWAARD. Werden voor 3 a 4 jaren hier haast nog geen aardbeien verbouwd, 't is nu daarmee geheel anders gesteld. Als we 'n paar jaar verder zyn en 't gaat zoo voort, dan wordt het in deze streek een tak van bestaan. Dage- lyks worden aan de veiling te Zaltbommel van 40 tot 100.000 pond verkocht en <J«r prijzen blijven nogal naar wensch. 't Vo rig jaar is er weliswaar veel meer ge maakt, doch het natte weer gedurende de campagne heeft zeer nadeelig gewerkt, zoodat er veel aardbeien tot rotting zyn overgegaan. Suikerbieten zyo er niet veel, ze wor den sterk verdrongen door de aardbeien. Gras is er volop, ook op 't hooiland, jammer dat er op de uiterwaarden zoo veel is verloren gegaan. Appelen zijn er niet zooveel als verle den jaar, doch de peren beloven een ryk gewas. De kersen vallen zeer mee en leveren een buitengewoon beschot. De aardappelen staan zeer goed, doch de ziekte doet zich hier en daar voor. CAPELLE. Bij het dezer dagen ge houden examen slaagde mej. Cath. Dekkers Pd, voor het diploma leerares in de Fransche, Weener en Engelsche coupe, lingerie en jongensconfectie. Zy genoot haar opleiding op den eersten driejarigen cursus der Mode-Vakschool alhier, welke onder leiding staat van Mevr. Van Linder-Visser. De korfbalclub »Juliana« speelde j.l. Zaterdagmiddag, op het terrein van den R. W. B. alhier, een competitiewedstrijd voor den Noord-Br. Korfbalbond tegen »N,E.O.« uit Sprang, welke wedstryd eindigde in een 11—5 overwinning voor »Juliana«, De Ned, Herv. Kerk a.d. Loon- schendijk zal electrisch worden verlicht. Dit werk is opgedragen aan den electricien J. A. van Wylen te Vryh.-Capelle. Tot hoofd der alhier op te richten Chr. School is benoemd, de heer M. C. Rjjken, onderwyzer aan de Chr. School te Loonschendijk. Beroepen tot predikant by de Ned. Herv. Gem. a.d. L'dyk Ds. Verkerk te Puttershoek. GIESSEN. Op de paardenmarkt alhier, werden Zaterdag j.l. ongeveer 40 paarden aangevoerd. De handel was vlug. GENDEREN. Voor het examen voor de akte L. O. te Venlo, slaagde Mej, M. C. Boll alhier. MEEUWEN. In tal van boomgaarden doet zich het verschynsel voor, dat jonge takken van gezonden boomen plotseling af sterven. Men weet niet met zekerheid ofdat men hier te doen heeft met kanker, ofwel met een nieuwe ziekte. De meisjes vereeniging Helpt El kander» hoopt Donderdag 15 Juli a.s. een plezierreisje te maken met een autobus van de A.L.A.D. naar Nymegen en Omstreken. NIEUWENDIJK. Onder het vee breid zich het mond- en klauwzeer gestadig uit. Dagelyks doen zich nieuwe gevallen voor, het is voor zeker schade voor den boer, die speciaal moet voeren en de melk op brengst toch nog ziet verminderen. Het kind van A. Dekker geraakte in het water de Gantel, de vader die in de nabijheid aan het gras was maaien be merkte het, en wist den kleine op het droge te brengen. By den landbouwer J. S. had een ongeluk plaats dat betrekkelyk goed is af geloopen. Twee boerenwagens, achter elkaar gebonden, waarvan de voorste, geladen was, begonnen zoo danig te slingeren dat het trektouw brak en den wagen omver ging, met zoo'n vaart dat de as brak en gedeeltelyk vernield werd de opzittenden kwamen met den schrik vry. De Heer J. Snoek werd als be stuurslid herkozen op de Alg. ledenverga dering voor de Alfd. »Land van Heusden en Altena» der Ned. Pom. Vereeniging. RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand Juni passeerden 2350 vaartuigen met een totaal inhoud van 279255 ton de Rolbrug. Door eenige belangstellende inge zetenen werd aan de Rijvereeniging een prachtige wisselprys aangeboden, nl. twee zilveren candelabres. Uit het jaarverslag van de Boeren leenbank blykt dat het afgeloopen boekjaar ontvangen werd f293179.25; aan spaar gelden f 60603,13, de zuivere winst be draagt f 1310,48 het aantal leden 52. De Rijvereeniging ïJulianat be haalde op het Concours Hippique te Dongen den eersten prys met lof. SPRANG. Onze dorpsgenoot D. Renoor slaagde voor het eind-examen Hoogere Handelschool te Waalwijk. Van de leerlooier C. H. alhier, welke onlangs op de stooraleerlooiery der firma Van Loon te Waalwijk met beide handen bekneld raakte is thans te Tilburg in het R. K. gasthuis één zyner vingers geamputeerd. WOUDRICHEM. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juli a.s, op het slot Loevestein door het Tooneel- gezelschap Ko van Dyk uit Amsterdam een openluchtvoorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden Joseph in Dothan» naar het treurspel van Vondel. Zaterdagmiddag ontstond begin vau Operettegezelschap

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2