Jtevitf onweer en hagelslag. IfFlÉw MM 1 Buitenland Plaatselijk Nieuws Zaterdagavond heeft boven een groot gedeelte van ons land een hevig onweer gewoed, gepaard hier en daar met hagel slag. Boven de gemeente Uithuizen woed de Zaterdag den geheelen morgen een ontzettend onweer, dat in den vroegen ochtend, omstreeks zes uur op zijn hevigst was. Een geweldige stortvloed, afgewis seld door zware hagelbuien, ontlastte zich boven de plaats. De te velde staande ge wassen hebben zeer veel geleden. Op verschillende plaatsen ligt het koren plat tegen den grond. De oogst van sommige landbouwers is grootendeels vernield. 2 woningen respectievelijk bewoond door de families Bultina en Hofman, zijn door den bliksem getroffen. De daken werden vernield. Op verscheidene plaatsen scheur den de muren, zoodat het water kon bin nenstroomen. Tot Halftwaalf duurde het onweer voort. Zaterdagmorgen is H. v. d. Broek uit de Schoolstraat te Soest, terwijl hij aan het gras maaien was in Eemnes, door den bliksem getroffen en gedood, v. d. Broek was 50 jaar en vader van een groot ge- zin. 1 - uV Tijdens een onweersbui is Zaterdagmor gen tegen tien uur tusschen IJzendoorn en Kesteren buitengewoon veel en zware hagel gevallen. Twee uur nadat de bui was overgedreven, lag ze langs de wegen nog een handbreed hoog. Aardappelen, suikerbieten en andere veldgewassen staan bladerloos op de akkers; de vruchtboo- men hebben veel geleden. Op de wegen la gen op verscheidene plaatsen de blade ren en takken zoo hoog, dat ze het ver keer belemmerde. Zaterdagmorgen is de bliksem ingesla gen in een aan den Staat toebehoorende landbouwschuur, staande te midden der Staatsbosschen onder Garderen, gemeente Barneveld, welk gebouw dientengevolge totaal is afgebrand. Zaterdagmorgen woedde boven Tiel een kort, maar hevig onweer. De bliksem sloeg in het kantoor van de Bato, nam zijn weg door geheel het fabrieksgebouw en vond langs de electrische leiding een uit weg zonder persoonlijke ongelukken ver oorzaakt te hebben. Op verschillende plaatsen werden de telefoonleidingen getroffen. Tijdens de bui vielen groote hagelsteenen, die aan de ker sen en het veldgewas nog1 al schade heb ben aangericht. i Te 'Blerick sloeg Zaterdagmorgen tij dens een hevig onweer de bliksem in een pand aan de Leeuwerikkenstraat, bewoond door de familie Theunissen. Het vuur sloeg over naar het huis, bewoond door den heer Scherion, brandstoffenhandelaar. Beide panden brandden grootendeels uit. Zaterdagmorgen woedde te Oosterbeek een kort, maar hevig onweer, komende uit het Westen gepaard gaande met ha gelslag en stortregen. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in. De schuur van een landbouwer werd een prooi der vlammen. Een persoon die in deze schuur beschut ting had gezocht, zag zich plotseling door een vuurzee omgeven. Evenwel kwam hij met den schrik vrij. Van den watertoren werd een brok steen afgeslagen; eenige boomen werden gehavend. Bij een hevig onweer met zwaren ha gelslag is een gat geslagen in het dak van de woning van Tiecken aan den Rozen- gaardschen weg te Doetinchem. Eenige bal ken werden versplinterd en twee varkens gedood. Tevens sloeg de bliksem in de woning van D. van Arrangon te Zelhem. Van Arragon werd terstond gedood. Het be gin van brand werd gebluscht. Zaterdagmiddag werden in de Graven- alle te Almelo, tijdens een hevig onweer twee personen die onder een boom schuil den, door den bliksem getroffen. De 19- jarige v. d. Worp uit Tubbergen, werd aan het hoofd getroffen, waarna zich de bliksem langs de wervelkolom een uitweg zocht. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het R. K. ziekenhuis vervoerd, waar men hem de H. Sacramenten der stervenden toediende. De andere persoon 'kon na eenige oogenblikken zijn weg ver volgen. Zaterdagmiddag is tijdens de hevige on- weders, die het dorp Oploo teisterden, de bliksem ingeslagen bij Arnold Ver schuren. Met vereende krachten en de spuiten van Oploo en St. Anthonis wist men den brand te beperken tot de kap van het nog betrekkelijke nieuwe voorhuis. Deze ging dan ook grootendeels in vlam men op. Een varken werd door den blik- ?em gedood, overigens werd alles gered. Verder heeft ook hagelslag schade toe gebracht aan de veldvruchten. Verzeke ring dekt voor beide de schade. Zaterdag voormiddag circa 11 uur sloeg de bliksem in den hooiberg van P. Lamers tusschen Hoeve en Hultje bij Uden. De hooiberg en de daarin geborgen voorraad hooi werd een prooi der vlam men. Nabij Varsseveld werd de woning van den landbouwer Bieremsen door het he melvuur getroffen. Een deel van cJp woning werd vernield en de vrouw van Bieremsen gedood. Ook hier werd een begin van brand door de buren gestuit. KIND GESTIKT. Zaterdagmiddag zou vrouw Kippersluis in de Visscherstraat te Bussum een emmer water leeggooien in het gootsteenputje bij haar woning, toen zij tot haar ont zetting zag, dat haar anderhalfjarig kind met het hoofd beneden daarin lag. Hoog stens vier minuten was het zonder toe-| zicht .geweest. E)e ontboden geneesheer! kon slechts den dood consateeren. o— EEN ERNSTIG ONGELUK. Zaterdagmiddag vloog op den Venlo- scheweg te Maasniel bij Roermond een vrachtauto uit Maastricht tegen een geslo ten barrière, toen de trein uit de rich ting Nijmegen passeerde. De neergelaten slagboom zwiepte tegen een rijtuig, waarna hij, wederom terugveerend door een cou pédeur sloeg. Een reiziger werd een der beenen op twee plaatsen versplinterd. wedvluchten alleen de beste vliegers uit gezonden worden, beteekent dit feit voor de deelnemers een groote schadepost. o EEN GESCHENK. Prinses Juliana heeft van de kunst-hi storische genootschap te Genève ten ge schenke gekregen een zeer smaakvol uit gevoerd historisch album, gewijd aan de betrekkingen tusschen Genève en de hui zen van Oranje-Nassau en Mecklenburg Schwerin. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmiddag had de knecht van den pontwachter Heemskerk, de 47-jarige on gehuwde B. V., juist iemand overgezet naar de Westzijde van de ringvaart aan de Cruquius, toen een plezierjacht van een dokter uit Haarlem kwam aanvaren. Deze had geen erg in den stalen draad, welke over het kanaal was gespannen. De knecht hastte zich om de lier los te maken. Op hetzelfde moment stootte het motorjacht tegen den draad met het gevolg dat de handle tegen het hoofd van den knecht stootte en deze bijna onmiddel lijk gedood werd. VERDRONKEN. Een straatmuzikant, die nabij Hattem over den IJssel wou zwemmen, is dicht bij den overkant verdronken. Aan het veer zag men, dat hij de handen in de hoogte stak en hoorde men hem om hulp roepen, maar pogingen om hem te helpen, slaag den niet. o— Zondag was een troep jongelui van de afdeeling Rotterdam der Arbeidersjeugd- Centrale bij Kijkduin aan Zee. Een aantal jongens en meisjes ging een bad nemen. Het 18-jarig meis/e G. G. zonk weg. Een 18-jarige jongen J. B. sprong gekleed te water, om het meisje te redden. Ook hij werd door den stroom meegesleurd en beiden verdronken. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is de 15-jarige W. L. uit Leiden ter hoogte van het Zeehospitum te Katwijk bij het baden in zee verdronken. Te Rijssen is het negenjarig zoontje van den heer S. bij het baden in de Regge verdronken. I I In de Paterwoldsche meer, onder de gemeente Haren, is bij het baden ver dronken de heer Fr. V. uit Essen aan de Roer. Zaterdagnacht om half drie passeerde bij Sliedrecht de motorboot Risico. De motorboot was op weg om aardappelen te halen. De knecht stond aan het roer. Toen de schipper, Hilgers uit Gouda, eigenaar van de boot, van be neden aan dek kwam om den knecht zijn boterhammen te geven, verloor hij het evenwicht, sloeg over boord en ver dronk. De verdronkene laat een vrouw en drie kinderen achter, waarvan de oudste 7 jaar is. o ONGELUK OF MISDRIJF? Vrijdagmorgen werd te Groningen het lijk opgehaald van een manspersoon, wiens identiteit niet kon worden vastgesteld. Thans is gebleken dat de verdronkene zekere J. Zuidema is wonende in de Pa- dangstraat en 64 jaar oud. Het is nage noeg zeker dat Zuidema te water is ge raakt in den nacht van Woensdag 7 Juli tusschen vier en zes uur. Tevens is geble ken dat Zuidema vermoedelijk een aanzien lijk bedrag aan geld bij zich gehad heeft. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hier van een misdrijf sprake is. Zuidema, die zeer doof was, is ver moedelijk aangevallen, beroofd en daarna verdronken. EEN HOND ALS OPVOEDER VAN JONGE POESJES. Bij den heer J. v. Falier te Berlicum, had een der poesen drie jongen gekre gen. Doch moeder poes scheen zich van hare kleintjes weinig aan te trekken. Dit bemerkte ook het hondje van den eigenaar Het was begaan met het lot dier hulpbe hoevende kleintjes en nam de taak van de ontaarde moeder over. De poesjes accepteerden dit aanbod gaarne en varen er heel wel bij. EEN SCHADEPOST. Van de 36 postduiven uit Maarssen, die vorige week Zaterdagmorgen 8.50 te Bordeaux (afstand 910 K.M.) zijn losge laten, zijn er tot nu toe slechts 2 duiven teruggekeerd. Naar schatting zijn van de 12.000 Hollandsche duiven 10.000 niet te ruggekeerd. Aangezien voor deze groote M\\ i Het hangt ervan af Hy Denkt U werkelyk, dat een vrouw het salaris van een man moet krygen ZyDat hangt ervan af, of zy met hem getrouwd is of niet. CHOLERA-GEVALLEN. Volgens een telegram uit Calcutta aan het „Petit Journal" zijn in Indië, de Philippijnen, Indo-China, en Siam cho- lera-gevallen geregistreerd. In Indië waren van de 64353 er 47558 met doodelijken afloop. Volgens een ge publiceerde statistiek zijn van December 1925 tot 1 Juni 1926 in de Fransche koloniën ongeveer 2 millioen personen aan de cholera gestorven. o— EEN FANTASTISCH PLAN. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat ee nige Amerikaansche millioennairs gewon nen zijn voor een plan om, misschien nog in den nazomer, maar anders in 1927 een directe luchtvaartverbinding tot stand te brengen tusschen Atlantic City (de bad plaats van Philadelphia) en de Engelsche kust in de buurt van Cornwall. Er zouden in den Atlantischen Oceaan 3 of 4 reis- achtige vlotten verankerd worden, die ge heel het karakter van een vliegveld zullen dragen, dus met reparatiewerkplaats, hotel, hangars enz. Men gelooft op deze wijze in 30 uur naar Europa te kunnen vliegen en de onkosten zouden rijkelijk goedge maakt worden door de tijdsbesparing. Van September tot Mei worden de vlot ten weggesleept en ergens in een haven opgeborgen. O ZIJN VIJF KINDEREN VERMOORD, Te Sint Vith in het geannexeerde ge bied, dat thans deel uitmaakt van de pro vincie Luik, heeft een landbouwer, in den nacht van Woensdag op Donderdag, zijn vijf kinderen met revolverschoten gedood. Het jongste kindje was slechts twéé en een half jaar oud. Daarna maakte de man, door ophanging, een einde aan zijn eigen leven. HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN AME- RIKAANSCH MARINE ARSENAAL. Het departement van marine heeft be richt ontvangen, dat het munitie-depot te Lake Denmarkt door den bliksem is getrof fen en dat twee derde van het personeel van het depot vermist wordt. Rond het Lake-Denmark-munitie-depot is door de militairen een cordon van 18 vierkante mijlen getrokken, waarvan ver wacht wordt, dat de gevaarlijke zone zich rondom uitstrekt. Het is in verband met den grooten omtrek moeilijk het aantal ongevallen vast te stellen, doch het is bekend, dat een hoofdofficier, drie of ficieren zijn gedood en meer dan 20 par ticulieren worden vermist. 44 mariniers werden gewond. De verwoestingen die door deze ex- ploise zijn aangericht worden voor het arsenaal van de zeemacht op 18 millioen dollars geschat. Het arsenaal en de landstreek gelegen op een halve mijn afstand wordt met ver nieling bedreigd door ernstige kleine ont ploffingen die nog geregeld voortduren. Twee of drie in de nabijheid gelegen dorpen zijn verwoest. De inwoners brachten een nacht vol ver schrikkingen door. Hulp werd spoedig ge boden. De gewonden werden naar de hoofdstad vervoerd. o DE HITTEGOLF IN AMERIKA. De hittegolf heeft reeds 25 slachtoffers geëischt, waaronder alleen 20 in den staat New-York. De thermometer wijst onaf gebroken 91 graden Fahrenheit. In Michigan zijn tijdens een storm, die veel op een orkaan geleek, vier menschen gedood. Hevige stormen hebben, naar uit fn- diana gemeld wordt, aldaar groote schade toegebracht aan den oogst. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Het vreeselijke onweer dat Woensdag over de Eischfeld woedde, heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in on gekende hevigheid herhaald. Om 1 uur barstte een wolkbreuk vergezteld van hevige bliksemstralen los, welke drie uur aan hield. In eenige minuten had het water het oude hoogtepunt van Donderdag be reikt. Vooral te Worbis heeft het onweer vreeselijk huisgehouden. De heele plaats staat onder water en is van alle verkeer afgesneden. De etalageruiten der winkels werden ingedrukt en de waren dreven de straat op. Veel vee werd eveneens uit de stallen naar buiten gedreven. De bewoners moesten naar de bovenverdiepingen vluch ten daar het water anderhalven meter hoog in de straten stond. Het Wipperdal tusschen Bernterode en Wuffingrode ge lijkt een 300 meter breed meer. Het park en de moestuinen zijn vernield. Nog houdt de overstrooming aan. Des morgens om vier uur had het wa ter reeds Wolframshausen bereikt. Het regent nog steeds en het is nog onmoge lijk te zeggen, hoe hoog het water nog stijgen zal. De Bode is bij Bleicherode buften haar overs getreden en heeft den wijden omtrek onder water gezet. Het water staat in de benedenverdiepingen der huizen. Door de hevige onweers-regens in het Maindal stortte de brug bij Elbersfeld in, waardoor het spoorwegverkeer totaal verbroken is. HEUSDEN. Onze stadgenoot de heer P. Maasen slaagde voor het op 29 Juni j.l. gehouden examen voor Spaansche Handels correspondentie. Onze vroegere stadgenoot de heer W. van Dyk te 's Bosch slaagde te 's Hage voor het eerste gedeelte Notarieel examen. öp 9 en 10 Juli j.l. slaagden te Breda de navolgende leerlingjen der M.U.L.Ö. school alhier: Diploma B.: Tine Friedli te Heusden en Piet Smits te Nederhemert. Diploma A.Emma Maas, Gerrit Baaij- ens, Adrie Duijster en Harry Bollen, alleq alhier en Roelof van Suilekom te Wijk. Een mooi succes voor onze M.U.L.O. School. Zaterdag speelde het IIe elftal „Ju liana" een wedstrijd tegen W. S. C. IV, welke wedstrijd eindigde met een 6—1 overwinning voor „Juliana". Zondagmiddag speelde het lie elftal een wedstrijd tegen het 2e en 3'e elftal R. W. B. gecomb. welke met een 2—1 overwinning voor R. W. B. eindigde. Het Ie elftal „Juliana" speelde een wedstrijd tegen „De Sporters" uit Druncn, welke voor „Juliana" eindigde met een 8—1 overwinning. Zooals bekend is speelde „Juliana I" eenigen tijd geleden een wedstrijd tegen hetzelfde elftal, welke door „Juliana" werd verloren met 5—1, zoodat hieruit wel de gelijk blijkt dat de vereeniging zeer goed vooruit gaat. Zaterdagavond gaf de „Heusdensche Harmonie" haar 2e zomerconcert in de muziektent op de Vischmarkt onder lei ding van den heer J. v. Berkel uit Am- merzoden. De verschillende muzieknummers werden goed uitgevoerd, zooals wij het tegenwoor dig van de „Heusdensche Harmonie" ge woon zijn. Ook ditmaal was weder een talrijk pu bliek op de Vischmarkt aanwezig, om de vereeniging te hooren. ANDEL. Het Muziekgezelschap »Andel's Fanfarecorps* is voornemens op Zaterdag a.s. op de tent in de Achterstraat een openluchtconcert te geven. De aanvang is bepaald op half negen (Z.T.). Mej. Bos alhier kreeg dezer dagen door't steken van een insect bloedvergiftiging aan den arm en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Dezer dagen had alhier een aan- ryding plnats tusschen den veldwachter en mej. M. van Andel, tengevolge waardoor de laatste in een aan den weg gelegen sloot terecht kwam en een nat pak opliep. Het ongeval was te wyten, aan het ver keerd uitwyken van mej. Van Andel. De fruitoogst beloofd dit jaar alhier zeer weinig. "Wel is er nogal fruit, doch het groeit slecht en het is te voorzien, dat het niet veel op zal brengen. De landbouwgewassen staan in deze ge meente over het algemeen zeer goed. ALMKERK. Naar wij vernemen, hebben zich al een 5 tal sprekers beschikbaar ge steld voor den ïLanddag*, welke vanwege de Ring vAltena* van Herv. Jong.vereen. op 31 Aug. a.s. alhier zal worden gehouden. ?Sr- Het Fanfarecorps vNooit Gedacht* hoopt a.s. Zaterdagavond, 8 uur Z.T., in de tuin van den heer Dekker een concert te geven. L, - Zondagmorgen j.l. had de familie Kblff, alhier, het ongeluk, terwijl zij met paard en wagen vanaf de kerk huiswaarts keerden, doordat het paard schrok, in het water te geraken. Gelukkig kwamen alle inzittenden met den schrik vrij. Met ver eende krachten wist men het paard op het droge te brengen. BRAKEL. Voor het M.U.L.O.-examen diploma A is geslaagd mej. M. Warnsinck alhier. BENEDEN-LANGSTRAAT. De oogst van kruis- en andere bessen is dit jaar zeer bevredigend en ook zyn de prijzen goed te noemen. De pluk der zwarte bessen is afgeloopen en de pryzen schom- melden van 60 tot 85 ct. per K.G., voor roode bessen besteedt men 1625 en voor kruisbessen 14—18 ct. per K.G. De late aarbeiën gelden 25 30 en de frambozen, waarvan de opbrengst uit stekend is, 20 h 30 ct. per K.G. DRONGELEN. De leerling C. Bouman alhier slaagde voor de 2e klasse der Rijks- Normaalschool te 's Bosch. De leerling J. den Dunnen slaagde voor het M.U.L.O. diploma A. ^)USSEN. A.s. Vrydag hoopt de Herv. Jongedochtersvereen. Dient den Heere* alhier, met de autobusdienst de N. V. »Alad« een reisje te maken naar Arnhem en omstreken. HEDEL. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot reserve le Luitenant van speciale diensten by het Vrywillig Landstormcorps Luchtwachtdienst, onze dorpsgenoot de Heer A. F. G. van der Schoot, Hoofd der R. K. Byz. School. By Kon. besluit is by het reserve- personeel der Landmacht-regiment vesting artillerie bevorderd tot res. 2e Luitenant Mr. J. W. Peck, ambtenaar ter secretarie alhier tot heden Vaandrig bij genoemd wapen. NIEUWENDIJK. Het zoontje van T. Hoeken werd door den hond van den eigenaar der »Lusthoeve«, M. v. d. S., zoodanig aangevallen en gebeten, dat de hulp van Dr. Mynlieff werd ingeroepen. Bij den landbouwer O. W. werd deze week een stronk aardappelen gerooid, waaraan niet minder dan 58 eet-aardappelen hingen. Dit is een zeldzaamheid, daar de aardappel niet gepoot is, doch slechts een opwas is van 1925. De aangekondigde lezing van den heer O. W„ voor de Werkl.-ot'ganisatie »0. B.« heeft niet plaats gehad, door byzondere omstandigheden. POEDEROIJEN. Op 24 en 25 Juli a.s. zal het onder deze gemeente gelegen slot »Loevestein« nog in grootere mate het middelpunt der publieke belangstelling zyn, dan gewoonlijk het geval i3. Do Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Gorinehem n.l., die zooveel mogelijk pogingen in 't werk stelt om een bezoek aan dit slot aantrekkelijk te maken, heeft het zoover gebracht dat op die datums op het plein van het slot zal worden opge voerd het openluchtspel t Joseph in Dothan« van Joost van den Vondel. De opvoering daarvan zal geschieden door »Het Zomer- tooneek (sociëtaire leden van »Het Schouw- tooneek), leider de Heer Ko van Dijk. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken om het oude slot te bezoeken en tevens te genieten van een prachtig stukje klassieke kunst. Van Rotterdam, Dordrecht en Gorinehem zullen extra-booten de reisgelegenheid ver- gemakkelyken en de overtocht vanuit Gorinehem zal op die dagen ook per extra veerboot kunnen geschieden. RAAMSDONKSVEER. Alle candidaten aan de Chr. U. L. O. op 't Veer slaagden voor hét M.U.L.O.-examen, n.l.de dames J. Heijblom, S. v. Dongen P.Ad., J. den Hertog, de heeren H. P. v. Dongen A.Kz., D. v. Harberden en H. v. Dongen Rz. Voorzeker een mooi succes. De heer C. A. v. Beek Cz. slaagde voor het Praktyk-examen Fransche Han delscorrespondentie. De collecte voor de stichting ^Vrederust* te Bergen op Zoom bracht f73.07 op. SPRANG. A. B. kreeg een onbeduidend wondje aan een zyner vingers; hier geen acht op slaande, zwol later de hand en arm zoo hevig op, dat hy de geneeskun dige hulp van Dr. W. moest inroepen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Weer een bewijs hoe noodzakelijk het is, de geringste verwonding goed te zuiveren. Vrouw De R. had het ongeluk, bij het afnemen van een pot met kokend water, deze over haar voet te krijgen, waardoor zij zulke hevige brandwonden opliep dat de hulp van Dr. W. moest worden ingeroepen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2