Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. UB. 4693 WS16 Juli ONS KINDERHOEKJE Plekken Kloosterbalsem Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. op de huid puistjes en zweertjes BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes. Hier hebben jullie de oplossingen van de vorige raadsels 1. Kreeftenscharen. 2. Koehuid. 3. Aardbei (a, bas, merel, aardbei, sa bel, bes, i.) 4. Paljas. Nieuwe raadsels: 1. Mijn geheel is iets, dat voor komt overal, en wie niet oppast, komt er zeker door ten val; Wanneer men naar dester- ren ziet, dan ziet gij reeds mijn oerste; Mijn tweede is een groote cjefugd, die meest op het slagveld heerschte. 2. In welke maand van het jaar eten de Franschen het minste? 3. Mijn geheel is een groot huis en bestaat uit 7 letters. 1 5 6 7 is een deel van ons lichaam. 3 4 2 7 is een verblijfplaats voor dieren, 4 2 1 is een deel van een boom, 1 2 4 is een huisdier, 5 7 is een oude lengtemaat. 4. Waarom gaf Napoleon zijn chauf feur nooit een berisping? OOM KAREL. HOE VADER SLIM ZIJN TANDEN VERLOOR. Vader Slim was een man die in het heele dorp slechts één vriend bezat. En die vriend, dat was de waard uit de her berg: ,,de Vroolijke Druif". Want vader Slim bracht bijna al zijn tijd door-achter de toonbank van de Vroolijke Druif. Je kunt dus wel begrijpen, dat er van wer ken niet veel kwam. Hij werkte dan ook alleen, om maar geld te hebben voor glaasjes bier. Want hoe vriendelijk de waard van de Vroolijke Druif ook voor vader Slim was, hij gaf hem geen enkel glas bier, of er moest geld op tafel lig gen. Ik behoef je zeker niet te vertellen, dat vader Slim heel arm was. Al zijn geld bracht hij naar de Vroolijke Druif. Ten lange leste was het zoo ver met hiem gekomen, dat hij niet de minste lust meer had in werken. Maar zonder werk, kreeg hij geen geld en zonder geld......... geen bier. En dat vond vader Slimi het ergste. Want dat de kinderen van het dorp hem najoelden, dat kon hem niet schelen, dat bijna niemand met hem iets te maken wilc^e hebben, deerde hem niet. Maar geen glaas jes bier in de Vroolijke Druif te kunnen drinken, dat vond hij heel erg. Hij zon dus op een middel om aan geld te komen, zonder er voor te moeten werklen. Toen hij zoo op een goeden dag in het zonnetje lag te luieren .alle menschen waren aan het werk kwam de omroeper van het dorp voorbij. Deze begon op zijn trommel te slaan en riep: De burgemeester van Krummeldam maakt bekend, dat een beurs vol goudstukken gevonden is in de herberg De dansende Eend. Deze beuils is achter gelaten door een man m'ett een bochel en met nog maar één tand in zijn mond. NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. Eindelijk werd het paleis van den Koning bereikt en alle dames en heeren traden binnen. Nikkertje en Dikkertje waren op avontuur uit, daarom aarzelden zij niet, om ook naar binnen te stappen. Zy volgden de menigte naar een groote, prachtige zaal, waar een rijk versierde tafel stond, vol met de heerlijkste gerechten. Toen namen de twee vriendjes, evenals de anderen, plaats aan de tafel en smulde naar hartelust. Nikkertje was een klein beetje teleurgesteld omdat er geen taarten waren, waar hij zooveel van hield. De Koningin had ze echter zelf gemaakt, maar de booze knecht van den Koning had ze gestolen. In ieder geval was er toch genoeg om te eten en alle dames en heeren zagen er zoo vroolijk uit alsof ze nooit een gelukkiger tijd gekend hadden. Een klein jongetje, Japie Hoornblazer genaamd, kon geen plaatsje aan tafel vinden daarom ging hij heelemaal alleen in een hoekje zitten met een groot stuk cake. Het was een verwaand, klein kereltje, want hy dacht, dat hij alleen zoo knap was om zyn duim in de cake te steken en er dan een rozijn uit te halen. Iedereen zou dat toch kunnen, als hy onbeschaafd genoeg was om zijn vingers te gebruiken. (Wordt vervolgd). De eigenaar van de beurs kan zfjn goud stukken terugkrijgen bij den burgemeester van Krummeldam. Toen vader Slim dat hoorde, kreeg hij plotseling een inval. Als hij zich eens voor dien man met den bochel uitgaf? Dan zou hij al die goudstukken krijgen. Dan zou hij rijk zijn. Het heele dorp zou voor hem buigen, als voor den koning. En eiken dag zou hij in de Vroolijke Druif kunnen zitten en net zooveel glaasjes bier drinken, als hij maar lustte. Och kom, hij kon zich best een bochel maken, van wat oude lappen. Maar die ééne tand? De man, die de beiirs verloren had, had nog maar één tand. Toen nam vader Slim een besluit. Hij stapte naar den smid. Toen die hem zijn winkel zag binnenstappen, nam hij een groote hamer in zijn hand en riep: Wat kom jij doen, deugniet? Wou je soms werk bij me zoeken? Ga maar gerust heen, hoor, luiaards als jij kan ik niet gebruiken. Kalm, kalm, zei vader Slim, wind je niet zoo op, Ik kom geen werk vragen hoor, dank je wel. Rijke menschen als ik, die behoeven niet te werken. De smid liet van verbazing de hamer uit zijn handen vallen en keek vader Slim ongeloovig aan. Deze haalde zijn laatste gulden uit zijn zak, wierp die op het aambeeld van den smid en zei met zijn neus -in de luchf Smidje, hier heb je een gulden van me. Neem jij nu je nijptang en trek al mijn tanden er uit, want ik heb er verschrik kelijke pijn in. Alleen die eene tand, van voren, moet je laten staan, begrepen? De smid koif zijn ooren niet gelooven. Maar vader Slim wilde het, dus begon hij een voor een met zijn groote nijptang de tanden uit te trekken. Het deed ver schrikkelijk pijn, maar eindelijk waren dan al de tanden, op één na, uit vader Sliin's mond verdwenen. Als een haas rende hij naar huis en begon van oude lappen een bochel te maken. Toen dat gereied was, ging hij op stap naar Krummeldam. Zie zoo, dacht hij 'net heeft wel pijn gedaan, maar nu ben ik dan toch een rijk ma/m. En vroolijk klopte hij aan de woning van den burgemeester. Kom uw pijnlijke rug te hulp! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn? Wordt gij gemar teld door rheumatische pijnen, stijf heid en harde zwellingen in uw ge wrichten en ledematen? Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, zenuwachtig, prikkelbaar en terneer geslagen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij haar taak niet meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften in het bloed achter en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van' een mes be ginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaas- stoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitsluitend voor nier- en blaaskwalèn. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Sportjasje voor een jongen. Iedere jongen die er nog geen heeft zal graag zoo'n jasje willen hebben, zoowel voor aan zee, als voor sportgebruik ge durende de vacantie. Zoo'n sportjasje staat vlug, vooral als men het maakt van ge streept flanel of van marineblauwe stof met koperen knoopen. Het hierbij afge beelde jasje leent zich uitstekend om Uw jongen er 's morgens en 's middags aardig uit te doen zien. Het patroon bestaat uit een voorstuk, een halven rug, een mouw in twee gedeel ten (boven en onder) het halve smalle kraagje, dat achter aan den hals komt, een voorbelegsel, een manchet, den borst zak en een zijzak. Voor jongens van 15 16 jaar heeft men ongeveer drie meter stof noodig van 80—90 breed. Men vouwe de stof dubbel, zelfkant tegen zelfkant en men legt er de patroon gédeelten op, zooals in de teekening is aangegeven, terwijl men er voor zorgt de rugzijde van het jasje, zoomede den kraag zijn onaangenaam en moeilijk te ^verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. op de vouw te leggen. Men knippe dan de andere stukken, behalve den borstzak tweemaal uit. De mouwen moeten, van boven tot aan den elleboog toe op de lengte van de streep jgelfegd worden, alsook het onderste gedeelte van het voor-beleg stuk. Men zorge er voor genoeg ruimte over te houden voor de naden en den zoom. De kraag is een z.g.n. shawlkraag'. Men 'doet het beste om de beide voor stukken om te slaan en achter aan den hals het kraagje te bevestigendaarna het belegstuk er over heen tot de onderzijde van de voorpanden. Dit is het lastigste ge deelte van hef werkje n.l. het ineen zetten van kraag, hals en belegsel. Een knippatroon van dit jasje is te ver krijgen onder opgave van No. 388. Kosten 55 cgnts o Goedgekleede meisjes nit den werkenden stand Eenigen tijd geleden hoorde ik iemand uitvaren over het onverstandige van ouders uit den werkenden stand, die het niet al leen goedvinden, dat hunne dochters zich goed kleeden, maar die het bovendien nog aanmoedigen dat zij zich in een kleeding vertoonen, die, zoo zeide hij, noodzake lijkerwijze verre boven hun kracht ging. Die man was natuurlijk zeer ouderwetsch en zijn meening zou zelfs de moeite van het bespreken niet waard zijn, ware het niet, dat verscheidene andere beoordee laars van het tegenwoordige meisje uit den werkenden stand een dergelijke, zij het dan zachtere meening bij zich hebben doen postvatten. Het kan haar weinig schelen, dat is waar, doch zij die het onbillijke van zoo'n beoordeeling inzien, vinden het jammer, dat de inzichten nog zoo bekrompen zijn Want, om de waarheid te zeggen, die meisjes moeten geprezen worden inplaats van veroordeeld. Iemand beweerde eenigen tijd geleden, dat wij vrouwen door de toe komstige generaties voornamelijk zouden beoordeeld worden naar onze kleeding en naar het huisraad dat wij gebruikten. En dat is volkomen waar. Is het dan niet aardig als men ziet hoe goed en flink de kleederdracht van het tegenwoordige meisje uit den werkenden stand de verge lijking met de kleeclij harer grootmoeders doorstaat? Daarom is zij te prijzen, als zij op haar eigen manier haar best doet de mode, die door vrouwen met veel rui mere middelen goedgekeurd werd, te vol gen. Want daarmede zal zij niet ophouden Neen. Instinctief zal zij trachten zich zelf ook op ander gebied op te heffen; zij zal trachten haar spraak te verbeteren, haar manieren, haar gedrag. Het ist dus iets van beteekenis, want de meisjes van thans zullen later de vrouwen zijn van andere werkers, die hare kinderen moeten opvoe den en dan zal het uitstekend zijn, dat zij door haar verschijning bewijzen, dat men haar schoonheid en harmonie en be schaving met juiste beoordeeling in hare huizen k3n laten invoeren. De naderende verkiezingen voor de Eerste Kamer. Candidaten De Tweede Kamer en het Ned.-Belgische verdrag. Valuta-concur rentie. 's Gravenhage 15 Juli. De toebereidselen voor de snel nade rende verkiezingen voor de Eerste Kamer hebben plaats gehad en in 2 van de 4 groepen, i waarin ons elftal provinciën krachtens de kieswet zijn verdeeld, zijn de candidaten voor de vrijkomende 25 ze tels gesteld. Twee groepen kiezen elk 13 leden (groep I Noordbrabant, Zee land, Utrecht en Limburg, groep 11 Gel derland, Overijsel, Groningen en Drente) de tander 2 Noord-Holland en Friesland en Zuid-Holland) elk 12. Om de drie jaar treedt de helft van de Kamerleden at. Thans waren aan de beurt van aftreding de 25 leden, welke gekozen zijn 'door de groep Gelderland, Overijsel,'Groningen en Drente ,en de groep Zuid-Holland. Daarom zullen nu op 30 Juli a.s. de leden van de provinciale staten van deze beide groe pen provinciegewijs bijeenkomen voorde verkiezing der nieuwe Eerste Kamerleden. Dit „nieuw" behoeft volstrekt niet te beteekenen, dat we op den derden Dinsdag van September veel nieuwe gezichten in ons college van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zullen zien. Er zullen 25 le den met een nieuw mandaat zijn, maar nieuwe leden? Een blik op de candida- tenlijsten laat ons zien, dat op een enkele uitzondering na, de namen van alle aftre denden er v^per 'op voorkomen, al zal hier en daar een wijziging in de numme ring hebben plaats gehad. De uitzondering wordt gevormd door dr. E. B. F. F. Witter! van Hoogland (r.k.), die zich niet meer voor herbenoeming beschikbaar wil de stellen. De A.R. hebben uitvoering gegeven aan hun voornemen om oud- nister H. Colijn in de Eerste Kamer te brengen en hem no. 1 geplaatst op de Noordelijke lijst. Voor een goed begrip v'an de huidige samenstelling der betrok ken groepen, zij nog opgemerkt, dat op het oogenblik door de groep Zuid-Hol land 2 r.k., 3 a.r., 2 c.h., 3 s.d.a.p. 1 v.b. en 1 v.d. in de Eerste Kamer zit ting hebben en voor de Noordelijke groep 3 r.k., 2 a.r., 2 c.h., 3 s.d.a.p., 2 v.b., en 1 v.d. Of de resultaten van den 30en Juli veel verandering in deze cijfers zul len brengen? Het spreekt vrijwel vanzelf, dat de aan zienlijke daling van de Belgische en Fran- sche valuta een stijging van de importen uit die landen naar ons land ten gevolge heeft. En het ligt voor de hand, dat evenals zulks met de Duitsche inflatie het geval was belangrijke categoriën handelaren nadeel van deze, zij het ook tijdelijke „dumping" hebben. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst had naar aanleiding hiervan den minister van financiën en den minister van buitenland- sche zaken en arbeid vragen gesteld, in zake het instellen van een onderzoek ter zake van dezen invoer. Naar deze minis ters thans mededeelen, moeten zij uit de hen ten dienste staande statistische gege vens niet den indruk hebben gekregen, dat de daling der francs tot een veront rustende toeneming van invoer van laag geprijsde artikelen heeft geleid. Wij zou den hieraan kunnen toevoegen „nog niet". Maar wanneer de inflatie blijft voortduren dan is hier zeker eenzelfde toestand voor handen, als tijdens de Duitsche inflatie het geval was. De ministers zijn klaarblij kelijk ook deze meening toegedaan, want toegegeven wordt, dat inmiddels de be zwaren van verschillende takken van nij verheid wel eens gegrond zouden kunnen zijn, zoodat de minister van arbeid, han del en nijverheid bereid is met spoed een nader onderzoek naar een mogelijken ab- normalen invoer en de nadeelige gevolgen daarvan in te stellen en de Kamer het resultaat daarvan mede te deelen. Het voorloopig verslag betreffende de nieuwe behandeling in de afdeelingen van het Belgisch-Ned. verdrag ligt voor ons. Vele leden achten het onaannemelijk, maar vele leden zouden verwerping betreuren. Deze problematische uitspraak van het voorloopig verslag biedt al heel weinig houvast. Vast staat echter wel, dat men vrijwel in alle kringen groote waardeering heeft voor de talentvolle wijze waarop de minister de bezwaren tegen het verdrag beantwoordde. Maar toch zijn er belang rijke bezwaren blijven bestaan, al is de toon der tegenstanders van het verdrag aanmerkelijk verzacht. Men wees er op, dat België niet mag verlangen, dat a%?en Nederland offers brengt voor de goede verstandhouding tusschen beide naties en dat Nederland dus mag hopen, dat Bel gië daarvoor belangrijke tegemoetkomingen overheeft. Men wilde dus dat de regee ring opnieuw in onderhandeling zou tre den tot wegneming der voornaamste be zwaren. Dit zou dan kunnen gebeuren door een nader protocol, doch nog lie ver door een gewijzigd tractaat. De glo bale indruk die het voorloopig verslag den objectieven beschouwer geeft is, dat het den minister wel de noodige moeite zal kosten, de Kamer van de noodzake- lijkheid van aanvaarding te overtuigen, doch dat slagen niet uitgesloten lijkt. POLITICUS, Itienwsblad (Wordt vervolgd.) Bovendien onovertroffen bij wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent, ■v. 50 gr. f 1.—, v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5