China. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Binnenland. WASPIK. Geboren: Bartholomeus W„ z. v. A. H. Smits en Tb. A. de BontChri- stoffel, z. v. H. J. Molewijk en M. Tim mermans Adrianus, z. v. J. P. Akkerman en M. H. Broeders. Getrouwd: C. A. van Strien, 28 j., met H. A. M. Snels, 22 j.J. M. Kuijs, 26 j., met C. J. van der Ven, 24 j.M. H. Boelaars, 33 j., met C. M. van den Berg, 33 j.H. Gillis, 27 j., en M. A. van den Berg, 27 j.J. A. Buijs, 28 j., met C. Boogmans, 29 j.J. van der Stelt, 68 j., met A. J. Ruytenberg, 50 j. Overleden: D. de Jong 57 j. F. de Vos, echtgenoote van J. van den Broek 58 j.A. Willemse, echtgenoote van J. Gennesen 73 j.C. Kanters echt genoot van A. de Vos 72 j.J. Broeks, echtgenoote van J. Molewijk 67 j. WIJK. Geboren: Cornelis, z. v. Johannes van Giessen en Jenneke Kraay Antje d. v. Jan B„ Versteeg en Arida Wygers Kornelis z. v. Jacobus G., Versteeg en Cor nelia BoumanJohan Cornelis z. v. Jan Vos en Adriana H., van der Schans. Getrouwd: Huibert Schreuders 25 j. met Martina van Helden 24 j. Overleden: Pieter van Drunen, IJ j.Peter van Helden 70 j. weduwnaar van Antje van der Meijden Dirkje Bou man 1 j, ALMKERK. Geboren: Dirske C., d. v. J. Teu- ling en A. E. SprangersAdrianus z. v. H. W. Kant en A. SprangersMaria, d. v. A. v. de Stelt en A. IppelGrietje, d. v. H. M. Pruijsen en G. v. HeldenBas- tiana, d. v. M. v. Helden en J. v. Breu- gelGerda B., d. v, P. v. Haaften en J. BalGrieta M., d. v. A. Daim en G. Romyn Marie, d. v. H. v. d. Heuvel en N. HaspelsAntje D., d. v. P. v. d. Nat en G. v. d. Wiel. Ondertrouwd: M. v. Vark 40 j. met E. Pruysen 21 j.A. T. Koekkoek 30 j. met P. J. Lagrouw. Overleden: Jan Vink 30 j.Jen neke Noorland 59 j. echtgenoote van Jan van der SteltGijsbert van Andel Nieuwen- huizen 70 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Overleden: Maria N., van de Kop pel 47 j. echtgenoot van Jan van Breugel. G. BERNARD SHAW. De beroemde Engelsche romanschrijver, hoopt den 26en dezer zijn 70en verjaardag te herdenken. HËRPT. In den gehouden wedstrijd om het koningschap door de handboogschut terij „Ons Genoegen" werd na een langen hevigen strijd, de heer Adr. van Lieshout tot koning geproclameerd. NIEUWENDIJK. De vlekziekte onder de varkens breidt zich snel uit, er zijn reeds verschillende dieren aan de ziekte gestorven. Vele varkenshouders maken dan ook gebruik van de inspuiting welke door den veearts geschiedt. 0 Maandagavond gaf de Fanfare „Crescendo" alhier haar eerste zomer- concert in de muziektent. De zoo gevreesde ziekte van het mond- en klauwzeer op den polder Prik- waara is tot stand gekomen, er zijn een 18-tal koeien aan deze ziekte gestorven. Deze week werden aangevoerd 9005 eieren, men besteedde voor groo- te kipeieren f 5,60, voor kleine kipeieren f 4,50, voor eendeneieren f 5,en voor kalkoeneieren f8,alles per 100 stuks. RIJSWIJK. De landbouwer J. K. alhier had het ongeluk zich zoodanig aan een zeis te verwonden, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Was men aanvankelijk bevreesd dat door den hoogen stand der rivier de uiter waarden onder deze gemeente zouden over- stroomenj dit gevaar is nu evenwel ge weken aangezien de rivier ongeveer zijn normalen stand weder bereikt heeft. Ter secretarie dezer gemeente ligt gedurende 30 dagen ter inzage een sup plement-staat, betreffende schatting van bebouwde en onbebouwde eigendommen. Begunstigd door het prachtige we der is de hooibouw reeds zoodanig ge vorderd dat nagenoeg al het hooi van de uiterwaarden is binnengehaald, de op brengst is over het algemeen redelijk te noemen. i Met de werkzaamheden voor den bouw van een electrisch gemaal op de Rijswijkschewaard is deze week bereids een aanvang genomen. SLEEUWIJK. Naar we vernemen hopen de kinderen uit de hoogste klassen van de O. L. School alhier, een uitstapje naar Nijmegen en omstreken te maken on der leiding van het onderwijzend perso neel. ZUILICHEM. Uitslag der alhier gehou den voorjaarskeuring van springstieren. Goedgekeurd 4 stieren, eigenaars: Gebr. v. d. Linden en A. Vervoorn beiden te Brakel; Wed. P. v. Brakel, alhier en C. Kersten te Aalst. Afgekeurd 8 stieren. In zijn jeugd heeft schrijver dezes een beschrijving van de Chineezen aangetrof fen in een werk dat als titel voerdle: „De Onbeschaafde Volken". Een glimlach komt ons thans om de lippen als wij de Chinee zen in die rubriek zien ondergebracht. De Chineezen onbeschaa/d. Hun bescha ving is ouder, ver/ijnder dan de onze, zij heeft een meer blijvend stempel op het volk gedrukt dan de o nze. En zij is de aan dacht van den Europeaan overwaard, om dat zij ons leeren kan wat twee duizend jaren van overbeschaving van menschen en volken kunnen maken. De Chineezen zijn meer dan twee dui zend jaar reeds een beschaafd volk, 25 eeuwen geleden bereikte hun cultuur haar hoogtepunt, na een tijd van opgang die minstens duizend jaar geduurd had. China was toen niet een keizerrijk, het was een complex van staten als Europa, met zeven groote mogendheden. Omstreeks 480 voor Christus trad het bederf in, op alle gebieden. De groote mogendheden begonnen onderling te strijden, niet om ideëele goederen, maar om de macht. Met korte onderbrekingen duurde de strijd voort tot 230 vóór Christus. Telkens was de vrede een voorbereiding voor nieuwe en grootere oorlogen. Een der staten in het noord-westen, Tsin, was de brutaalste van alle. Groote coalites zijn tegen dezen, ee- nigszins Pruisischen staat opgetrokken; toen voor het eerst hee/t onze aarde millioenenlegers gezien, in een der oorlo gen vielen een millioen mannen. Gelijktijdig met het politiek verval trad op geestelijk gebied het bederf in. De verwarring bracht den staatsman en wijs- heer Confucius op het denkbeeld dat cen tralisatie van gezag het eene noodige en heilbrengende was. In den staat, maar vooral ook in het gezin. Onderworpenheid aan den huisvader werd den hoeksteen van het openbare en private leven, de vereering van de voorouders nam de plaats in van den vroegeren godsdienst, die gje- heel in zedeleer overging. In nog sterker mate is dit het geval bij den anderen wijs geer, Lao Tse die leerde dat men hande len moet, zonder aan zich zelf te denken, alleen om de daad zelve, en dat m(en hei leven nemen moet, zooals het zich voort beweegt, zonder verzet, zonder klacht. Ne derigheid en medelijden zijn bij hem de hoofddeugden. Het denken is niet langer religieus, maar ethisch gekleurd. De „gods diensten" van China vertoonen geen spoor meer van godsdienst: van dezen tijd af bevatten zij niets anders dan zedeleer. De leeringen van deze wijzien hebben de goedwillige staten in China met lam heid geslagen tegenover het roofzuchtige Tsin. Combinaties, tienmaal zoo sterk als de aanvaller, hebben getracht dezen te weerstaan, maar alles vergeefs: Tsin heefi den eenen staat na den anderen onderwor pen en het groote rijk gesticht waaraan het tenslotte zijn eigen naam gaf. (Tsin: is China. Van dien tijd af heeft China een keizer gehad die alleen regeerde om de macht. De tweede keizer onthoofdde zelfs ee- nige honderden geleerden omdat dezen te veel van het oude China kenden om zich in het nieuwe te kunnen schikken. Een der vroegste keizers liet alles wat uit den bloeitijd stamde, grondig vernie tigen, en nieuwe boeken schrijven die met den geest van den nieuwen tijd in overeenstemming waren Alleen werken over de vakwetenschappen werden ge spaard. En tegelijk deed het stelesel van vergelijkende examens zijn intrede, dat tot in onzen tijd het leven in China beheerscht. Dit stelsel van examens is tot het be lachelijke uitgegroeid. Een aspirant-o/fi- cier b.v. studeert in de eerste plaats oude letterkunde, en als er dan misschien nog tijd overblijft, wat krijgswetenschap. Hoe hooger graad in de letterkunde, des te booger betrekking als bestuurs-amb- tenaar of diplomaat. Alle belangstelling van den Chinees is saamgetrokken op de droge, boeken uit het begin van de ver- val-periode, op de. beoefening van letter kunde en zedeleer. En voor de zaken van land en volk heeft hij geen oog. De volgende eeuwen hebben machtige keizers gezien en tijden van regeeringloos- heid, bloedige binnen- en buitenlandsche oorlogen, maar dit alles is over de hoof den der Chineezen heengegaan, het heeft hun alleen bloed gekost, maar hen niet uit hun studies opgeschrikt. Oorlog voeren vinden zij afschuwelijk; de vroeger voor het staatsbestaan zoo waakzame Chineezen zijn zoo beschaafd geworden dat zij voor den soldaat een ongeveinsde minachting koesteren. Die minachting heeft hun ont zaglijk veel meer bloed gekost dan het handhaven van de onafhankelijkheid hun ner staten in den goeden tijd. Het afster ven van hun politieke belangstelling heeft de bevolkingsmassa's gemaakt tot slacht vee in de handen van heerschzuchtige kei zers en generaals, het heeft provinc/ën en landen gemaakt tot den buit waar de heer- schers onderling om vechten. De heer J. VAN LAARHOVEN, die morgen 17 Juli den dag hoopt te herdenken, dat hij voor 50 jaren aan de Heusdensche Brandweer werd verbonden. De (gemiddelde Chinees wordt geen sol daat; de legers zijn uitsluitend saamge- steld uit het schuim der bevolking. Van plundering en afpersing moeten zij leven, en daar maken zij overvloedig gebruik van. Bijna zonder wapens, soms met de para plu alleen, strijken zij op de bevolking, neer, en deze bevolking werkt, lijdt, stu deert en doet examen. De aanraking met Europa heeft het Chi- neesche volk niet uit zijn doodslaap op gewekt. Ruim een millioen Chineezen zijn tot het Christendom overgegaan, maar wat het volk van Euro pees che handelaars en staatslieden heeft gezien, heeft de kansen van de zending niet verhoogd. China had zich, evenals nu Amerika „drooggelegd" ten opzichte van opiipn namelijk. En Engeland heeft het in de vorige eeuw met wapengeweld gedwongen zijn grenzen voor dit heillooze vergif open te stellen. De Portugeezen in Macao ver dienen schatten met al wat slecht is, op kosten van de Chineezen. En reeds in de zeventiende eeuw waren de Chineezen zeer ontsticht door het onderling getwist van de monniksorden. Dit alles heeft eerst geleid tot de uitsluiting van de vreemde lingen en toen deze niet langier te hand haven viel, tot een grooten haat tegen de Westerlingen, de „roode barbaren". En tot heviger afkeer van wapengeweld an dus tot verhooging van de kansen der geweldenaars. Tien jaar geleden had China een kwart millioen soldaten, nu anderhalf millioen, en bovendien misschien nog een half millioen roovers. En niemand heeft den moed of den lust om al deze benden onschadelijk te maken of tot ge- regelden arbeid te dwingen. Het volk werkt en studeert en sterft. China is het ideaal-land voor onze ont- wapenaars en voor de menschen van het „met een boekje in een hoekje". Zij zijn de „Chineezen van Europa", de dames en heeren van de overbeschaving. Zij meenen natuurlijk dat zij de menschheid een dienst bewijzen met hun propaganda, maar als zij slagen zullen zij meer bloed doen vloeien dan degenen die er prijs op stellen dat volken en staten rechtop blijven staan en die bereid zijn de lasten en verschrik kingen van de verdediging te dragen. OVERREDEN. Mej4 M. F. Brensteen, hoofd der school aan de Herman Costerstraat te Rotterdam is door een vrachtauto op den Nieuwen Binnenweg aangereden. Met een schedel breuk is zij in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar zij ter verpleging is opgeno men. i ,i DIENSTVAK DER DIRECTE BELAS TINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Bij het j.l. gehouden examen voor Rijks klerk der directe belastingen enz., zifti o.m. geslaagd de particuliere klerken: A. E. v. d. Bosch, te Woudrichem, kantoor; L. F. Pompe te Waalwijk, kan toor; Mej. J. A. de Vries te Waalwijk, Inspectie; M. v. d. Maas te Kaatsheuvel, kantoor. i —o ONTROUW POSTAMBTENAAR. Te Wijnjeterp in Friesland is gearres teerd de beheerder van het hulppostkan toor aldaar, verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Hij was 25 jaar in dienst der Posterijen. ECHTELIJKE IDYLLE. Toen vrouw G. te Vaals, zich naar de kerk wilde begeven, werd zij door haar man o p straat aangesproken, die haar na enkele woorden met een mes eenige ste ken toebracht. Een in de borst, die ech ter geen letsel gaf. Een steek schampte op het schouderblad af, terwijl er twee tusschen de ribben werden toegebracht. De vrouw werd naar het huis harer ouders waar ze sedert eenigen tijd inwoonde, ver voerd. Er is geen levensgevaar. G. maak te zich uit de voeten en vluchtte de greiis over. Hij is aangehouden en opgesloten. o— GEVECHTEN IN ATJEH. Aneta seint uit Kotaradja: Een patrouille onder leiding van luitenant Schreuder heeft in het Kloeëtische 9 verzetslieden neer gelegd en blanke wapens buitgemaakt. Onzerzijds één man gesneuveld en twee gewond. 1 1 LAGE FRUITPRIJZEN. Men schrijft uit Winssen: De fruittelers klagen momenteel steen en been over de zeer lage fruitprijzen. En terecht. Verschillende bezitters van ker sen boomgaarden lijden op dit gewas groote verliezen, daar het plukloon en verdere onkosten de opbrengst overtreft. Even eens is de laatste dagen een enorme daling in den prijs der aardbeien ingetreden. Ook hier moet somtijds geld bij. Zelfs is het voorgekomen, dat zendingen aard beien ter Nijmeegsche Veiling aangevoerd, onverkoopbaar bleken. Al niet veel roos kleuriger is het gesteld met de prijzen der roode- en kruisbessen. Alleen de zwarte bessen doen een goeden prijs, varieerend van 60 tot 70 ct. per K.G. Op de meeste plaatsen in Maas en Waal zijn de krozen mislukt. Er zullen dit najaar dan ook vele krozenboomen gerooid worden. NA 10 JAAR TERUGGEVONDEN. Te Wamel is door den tuinman G. v. Bergen bij het spitten in den tuin een gouden ring: gevonden. Bij nader onder zoek bleek de ring toe te behooren aan den heer J. v. D. te Deventjer, die hem 10 jaar geleden had verloren. -O Onze foto toont een groep leden van den Hongaarschen adel, die deelnemen aan den jaarlijks gevierden heldendag. Door toediening van een zwaardslag op den schouder door den Rijksbestuurder Horthy werden zij in den rij der nationale helden opgenomen. In Hongarije grijpt men nog gaarne de gelegenheid aan om de heerschende onte vredenheid met de onteerde vredesonderhandelingen kenbaar te maken. VERDRONKEN. Maandagnacht geraakte te Grave de 24- jarige J. Rots uit Roosendaal, op het werk van den stuwbouw te water. Na en kele uren is zijn lijk gevonden. Nabij de Steenwerken aan de Maas te Grave is door arbeiders opgevischt het lijk van een man, dat bij nader onderzoek bleek te zijn dat van A. te Gennep, die, de vorige week uit Duitschland een be zoek aan zijn ouders te Gennep was gaan brengen en na een wandeling sproorloos verdween. Aan het strand te Cadzand, ongeveer tien minuten verwijderd van de plaats, waar hij 5 Juli verdronk, is aangespoeld het lijk van den 17-jarigen Ch. Th. Stokx, herkomstig van Aardenburg. Het lijk werd door den vader herkend. o— BRUTALE INBRAAK. Zondagavond is een brutale inbraak ge pleegd in een perceel aan den Kranebur- gerweg te 's Gravenhage, bewoond door den heer W. W. Op dien avond was de geheele familie afwezig; alleen het dienstmeisje was thuis gebleven. Omstreeks tien uur wilde zij even een boodschap doen en verliet de woning. Het raampje van de deur sloot zij echter niet, daar zij geen sleutel had. Na een half uurtje kwam zij weer thuis en zag, dat het- raampje gesloten was en dat er op een der bovenverdiepingen- licht brandde. In het begin dacht zij niet aan onraad, daar zij meende; dat de fam. W. gedurende haar afwezigheid was thuis gekomen. Zij belde, maar er werd niet opengedaan. Eindelijk, na geruimen tijd gewacht te hebben, kwam er een man naar beneden, die naar de voordeur liep, het meisje door het raampje met een re volver bedreigde en toen door een achter deur verdween. Hevig verschrikt, riep het meisje om hulp. Eenige buren kwamen aanloopen, die, toen zij het gebeurde vernamen, de politie waarschuwden. Van den inbreker was echter geen spoor meer te ontdekken. In het huis was alles overhoop gehaald. Blijkbaar is de dief door de thuiskomst van liet meisje verrast. Toch heeft hij nog kans gezien een bedrag van ruim f 2000 mee te nemen. o— N.-Br. MAATSCHAPPIJ v. LANDBOUW In de jongste vergadering van het dag. best. der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is, blijkens het Landbouw blad voor Zeeland en Noordbrabant, be sloten aan het Kon. Ned. Landbouwcomité te berichten, zulks in verband met. een mededeeling van dit comité over den wensch der Holl. Mij1, v. Landbouw, dat er strengere maatregelen worden genomen, tot (bestrijding van het mond- en klauwzeer dat er meer succes zal zijn te bereiken, naar het oordeel van de N.-Br. Mij. v. L. wanneer het vee bij de aangifte van de ziekte wordt geregistreerd, opdat geen smokkelarij kan plaats vinden, dan door later een keurmeester te laten onderzoe ken of de ziekte geweken is. o— TERECHT. De jongens uit Gorredijk, die verleden week waren weggeloopen wegens het ste len van aardappelen, zijn door de politie thuisgebracht. Na een week omzwerven zijn ze ergens in Groningen aangehouden. o— SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Aan de grens bij Winterswijk is zekere Rosewitz uit Gladbeek door de Duitsche kommiezen doodgeschoten. De kommiezen hadden hem wegens smokkelarij aange houden. De man wist tot tweemaal toe te ontvluchten. Ten slotte is er op hem ge schoten. Bij het zesde schot viel hij dood neer. —o EEN DUUR WIJNTJE. Voor de Haagsche Arrondissements rechtbank is tegen de 40-jarige Duitsche keukenmeid A. B., wegens diefstal van 15 flesschen wijn, een koffer en een valies ten nadeele van een Leidsche familie, waar zij in betrekking was, zes maanden gevangenisstraf geëischt. o— BELASTING VERLAGING. Te Didam is de gemeentebelasting1 over 1926-'27 met 40 pCt. verlaagd. De factor is gebracht van 2 op 1.2. o BELASTING OP DANSEN. B. en W. v.an Eindhoven doen den Raad dier gemeente een voorstel tot hef- fen van een belasting op kienen en dansen. o— BRAND. Dinsidag heeft een vrij zware brand gewoeH in de Oranjelaan te Rijswijk. Dc brand brak, door tot nu toe onbekende oorzaa k, uit, in de bovenverdieping, wel- - ke bijna geheel uitbrandde. De schade, die nogal aanzienlijk is, wordt döor ver- zekerj ng gedekt. De Rijswijksche brand- - weer was met vier slangen aanwezig. Ook de Haagsche brandweer, die onmiddellijk gealarme erd werd, verleende assistentie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6