t'"'. l W m Eerste Blad Be Wenteltrap Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heusden* Wê, 4622. Woensdag 21 Juli 1926, OVERZICHT Buitenland ilinneiiiuml Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. 4 land van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cent. Advertentiën van 1—-6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteitiën worden tot Dh^d&graiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ENGELAND. I>ezer dagen vergaderde de Mijnwer kers bond in Londen en Cook heeft voor groote verzamelingen van mijnwerkers in Staffordshire en Nottinghamshire gespro ken. Uit de houding der arbeiders en de berichten welke Cook uit Northumber land medebracht, blijkt, dat de mijnwer kers evenals de vrouwen, vastbesloten zijn niet op de door de regeeringi gjestelde voor waarden in te gaan. Zij willen het werk alleen hervatten op de voorwaarden van April, zegt Cook, dus het gelukkige einde van dezen strijd is nog niet zoo nabij als wij de vorige week dorsten hopen. Het geschil in de mijnindustrie blijft dus actueel, hoewel de Engelsche dagbla den hun grootste ruimte er niet meer voor reserveeren. Er is een veel belangrijker kwestie aan de orde. De regeling! der Oor logsschulden. Hoe het precies zal afloo- pen kan niemand zeggen, cloch in Enge land worden er heele kolommen aan ge wijd. Natuurlijk is deze regeling voor dat land van groot belang, doch geen land ter wereld kan er grooter interresse bij hebben, dan Frankrijk. De Engelsche bla den keuren intusschen vrijwel unaniem de regeling tusschen Churchill en Caillaux goed, zoodat de mogelijkheid op een kleine verhoring' te hopen is in den toestand van FranilTtjk,^ BELOIE. In Brussel werkt men met man en macht om de dreigende gevaren, welke de in flatie met zich medebrengt, met eenig succes het hoofd te bieden. Wie de beurs- notee ringen geregeld heeft gevolgd en den stand van den Belgischen Franc heeft nagegaan, zal onmiddellijk moeten toe geven, dat de nood werkelijk groot is; doch nu wordt er ook een werkelijk groot- sehe reddingsactie ondernomen. De re geering zal ji amelijk zeer waarschijnlijk volmacht krijgen om den finant/ëelen toe stand te regelen. Een wetsvoorstel is aan hangig, waarbij den Koning voor den tijd van zes maanden volmacht wordt ver- ITOS leend, om alle finantiëele en andere maat regelen te treffen, die de huidige toestand mocht eischen. Waarschijnlijk zullen verschillende diens ten in regie-maatschappijen worden om gezet en ook schijnt, men, in navolging van het Duitsche voorbeeld, te denken aan de invoering eener goud-valuta. Door deze en dergelijke maatregelen bestaat in derdaad de mogelijkheid om tot saneering van den Belgischen Franc te geraken en wij vertrouwen, dat binnen afzienbaren tijd de noteeringen van Brussel een be ter figuur op de koerslijst zullen maken. NOODLOTTIGE SCHIETPARTIJEN Terwijl duizenden op weg waren naar de thaters, begon de New-Yorksche po litie Donderdagavond een schietpartij te gen een straatroover. Zeven personen, waaronder drie vrouwen, werden gewond. 36 uur te voren werden bij het oude Madison Square-gebouw een viertal perso nen neergeschoten bij een poging om ge detineerden die naar de gevangenis werden overgebracht te bevrijden. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 23) Liddy hoorde mij komen en kwam mij tegemoet. Ze scheen nu wel doorloopend kippenvel te hebben en z|e had de gewoonte aangenomen om langs mij heen te kijken als ze praatte, alsof ze daar iets zag. Het gevolg was dat ik telkens omkeek om te zien, waar ze toch eigenlijk naar keek iets wat me op den duur vreeselijk irri teerde. Ze is wakker, zei Liddy, terwijl ze zenuwachtig naar de wenteltrap keek, waar we vlak bij stonden. Ze heeft ergg'epraat in haar slaap over doode menschen en lijkkisten. Liddy, zei ik op strengen toon heb je ook maar met een enkel woord laten merken dat alles hier in orde was? Liddy keek nu naar de deur, waardoor eenmaal een onbekende in den waschkel- der was gevallen en die nu gegrendeld was. Geen woord, zei ze ik heb haar al leen een paar dingen gevraagd maar dat kon geen kwaad. Ze zegt, dat het hier nooit gespookt heeft. Sprakeloos keek ik Liddy aan en deed de deur van Louise's zitkamer dicht, tot groote ergernis van Liddy, voor ik de slaapkamer binnenging. Wat men Paul Armstrong ook verwijten kon, hij was erg royaal geweest voor zijn stiefdochter. Gertrude's kamer thuis vond BANKLOOPER OVERVALLEN., In een van de drukste straten van Ber lijn, de 'Commandantenstrasse, vlak voor het postkantoor aldaar is een aanslag met peper op een banklooper gepleegd. De dader is onmiddellijk gevat. o WINDHOOS BOVEN GELSENKIRCHEN Door een windhoos, die tijdens een zwaar onweder boven het vliegveld te Gel- senkirchen woedde, werd enorme schade •sangerichtr-Van- -gcbeawdc- tri bune werd nagenoeg het geheele dak af gerukt. Een deel er van werd ongfeveer 100 M. ver en een ander stuk over een afstand van 30 M. weggeslingerd. Ook van de oude tribune werd een gedeelte van het dak weggevaagd. Tal van huizen in de o mgeving, werden op dezelfde wijze beschadigd. De schade is aanzienlijk. o OUDE KERK INGESTORT. Uit Weenen wordt gemeld, dat in het Slavische Muttsee den toren en een deel van het schip van de oude kerk zijn in gestort, waarschijnlijk ten gevolge van langdurige regenperiode. Deze kerk wordt reeds in oude oorkonden van het jaar 711 vermeld. ik al heel mooi, maar de drie kamers die in den Oostelijken vleugel van Zonnehoek voor de dochter des huizes gereserveerd waren, waren veel mooier. Van de muren tot de tapijten, van de meubels tot het ingebouwde bad, was alles even luxueus. In de slaapkomer keek Louise al naar mij uit. Het was duidelijk te zien, dat ze veel beter was, ze zag er niet meer zoo koort sig uit en haar ademhaling, den vorigen nacht nog zoo gejaagd, was nu rustig en gemakkelijk. Ze stak mij haar hand toe, die ik on middellijk greep. Wat moet ik tegen u zeggen, juffrouw Innes? zei ze langzaam. Om hier zoo maar te komen Ik dacht dat ze in huilen uit zou barsten, maar dat gebeurde gelukkig niet. Je moet nu ergens anders aan denken dan om zoo gauw mogelijk beter te wor den, zei ik kalmeerend. Als je weer beter bent, zal ik je een standje geven omdat je niet eerder hier bent gekomen. Dit is je thuis, lieve kind, en bij Halsey's oude tante, ben je immers altijd van harte wel kom. Ze glimlachte een beetje droevig vond ik. Ik moest Halsey eigenlijk niet zien, zei ze. Juffrouw Innes, er zijn een heele- boel dingen, vrees ik, die u nooit zult be grijpen. Ik maak misbruik van uw vrien delijkheid, door.... door hier te blijven en voor mij te laten zorgen en ik weet vooruit dat u giij zult minachten. Onzin, zei ik opgewekt. Wat zou Hal sey wel zeggen, als ik zoo iets durfde te doen? Hij is zoo groot en sterk en als ik maar iets anders durfde te doen dan zou hij verrukt over je zijn, en in staat zijn om mij het raam uit te gooien. Ze nam geen notitie van mijn grapjes. Ze had mooie bruine oogen de Inneses zijn blond en hebben groen-grijze oogen ONTPLOFFING AAN BOORD. Aan boord van het kleine s.s. „Koo- ringa", met een lading benzine van Mel bourne naar Tasmania bestemd, is 'ter hoogte van Kaap Schanck een hevige ont ploffing voorgevallen, met het gevolg, dat het schip in minder dan geen tijd geheel in brand stond. De opvarenden hebben het schip verlaten en zijn door een ander stoomschip opgepikt. MOORD UIT JALOEZIE. In het Noorden van Berlijn werd de arbeidersvrouw Schatmowski, wier man zich sedert eenigen tijd in een ziekenhuis bevindt, door een kik uit ijverzucht door twee revolverschoten in den slaap en in den hals ernstijg gewond. Toen op het hulpgeroep der vrouw hulp opdaagde, schoot de kok zich zelf een kogel door het hoofd en sprong vervolgens nog uit het raam van de tweede verdieping op de binnenplaats. Zwaar gekwetst werd hij door de politie naar het ziekenhuis van de gevangenis overgebracht. —o ZIJN VADER VERMOORD. Uit Koningsberger wordt gemeld, dat een landbouwer dooi zijn zoon is dood geschoten, toen hij de opbrengst van zijn boerderij, die hij had verkocht, bij de spaarbank wilde beleggen. Toen de vader den volgenden morgen werd vermist, werd een onderzoek ingesteld, en zijn (ijk in zeer verminkten toestand in een sloot terzijde van den straatweg gevonden. De oudste van zijn beide zoons is in hechtenis geno men. Waarschijnlijk zijn nog meer per sonen bij de misdaad betrokken, doch van de overige daders heeft men tot nu toe geen spoor kuruein ontdekken. SCHIP IN BRAND. In de haven van Cherbourg is een draad loos telegram van het te Hamburg thuis- behoorende s.s. „Isebeck" opgevangen, waarin wordt gemeld, dat het s.s., dat zich op 25 mijl ten Westen van Cher bourg bevindt, in brand staat en tracht de haven van Cherborg te bereiken. Een snelvarend stoomschip is vertrokken om met bluschmateriaal zal volgen, hulp te verleenen, terwijl een sleepboot ERNSTIO ONGELUK IN FRANKRIJK MET NEDERLANDSCHE ARBEIDERS. Op het werk der aanemersfirma Spek en Kalis in het departement Eure (Fr.) die meer practisch dan mooi zijn en nu keek ze heel bezorgd. Arme Halsey, zei ze zachtjes. Juffrouw Innes, ik kan niet met hem trouwen en ik durf het hem niet te zeggen. Ik ben een lafaard een lafaard. Ik was naast haar bed gaan zitten en staarde haar verbaasd aan. Ze was te ziek om tegengesproken te worden; zieke men schen halen zich zulke yreemde dingen in hun hoofd. Daar zullen we wel eens over praten als je wat sterker bent, zei ik kalm. Maar er zijn een paar dingen, die ik u moet vertellen, hield ze aan. U begrijpt, er natuurlijk niets van hoe ik hier gekomen ben en waarom ik mij in de portierswo ning verstopt heb. De arme oude Thomas is er half gek van geworden, juffrouw Innes. Ik wist niet, dat Zonnehoek ver huurd was. Ik wist wel, dat mijn moeder het, buiten mijn stiefvader om, probeer de te verhuren, maar het bericht moet haar bereikt hebben, nadat ik al weg was. Toen ik op reis ging had ik maar één verlangen een poosje alleen te zijn met mijn gedachten en mij hier op te bergen. En toen moet ik in den trein kou gevat hebben. Je bent op reis gegaan in kleeren, die misschien goed zijn in het Californische klimaat, zei ik en je zult wel net zoo min als andere jonge meisjes van tegen woordig, warm ondergoed dragen. Maar ze luisterde niet. Juffrouw Innes, zei ze, is mijn stief broer Arnold heen gegaan? Wat bedoel je? vroeg ik verschrikt. Maar Louise bleek het zeer letterlijk op te vatten. Hij is dien nacht niet teruggekomen, zei ze, en het was van zooveel belang dat ik hem nog eens spreken kon. Ik geloof dat hij weg is, antwoordde is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de werkman J. Brand Tzn. werd ge dood. Verder werden zwaar gewond de werklieden Prins en Koppelaar, eveneens uit Sliedrecht, benevens Goedhart en Goud- riaan, uit Schiedam. Nader meldt de „Tel." dat een bag germolen van genoemde firma bezig was met het uitdiepen van een afwaterings kanaal in het land van la Bassée, \oep„ plotseling de emmerketting bleef stilstaan, waardoor een ongewone spanning ont stond. De baas dacht, dat de oorzaak een klomp mergel was, welke vaak in deze streken, verwoest door bombardementen, wordt aangetroffen. De oorzaak was echter een Duitsche granaat van 150 K.O., die tegen den op- gaanden emmerketting stoote en ontplofte toen deze neerkwam. Eén der gewonde werklieden stierf ge durende het transport. De vier anderen werden opgenomen in een hospitaal te Rijsel. De toestand van drie van hen is zeer ernstig. Na het ongeluk verkeerde het werkvolk sterk onder den indruk. Dadelijk werd het werk neergelegd. Dat bleek achteraf gélukkig, want in één der emmers werd nog een granaat gevonden. Eenige werk lieden zijn te Sliedrecht uit Frankrijk aan gekomen. Eenige jaren geleden zijn ook twee arbeiders uit Sliedrecht bij het sprin gen van een granaat in Frankrijk om het leven gekomen. o— OOIEVAARSGRILLEN. Bij aankomst van den sneltrein uit Nij megen te Venlo kwam men tot de ver rassende ontdekking, dat de ooievaar een Bezoek" Bad gebracht in één dér derde- klasse-coupé. Onmiddellijk werd de be treffende wagen afgehaakt en werden de noodige maatregelen genomen. Moederen dochter verkeeren in den besten welstand. De jonge moeder was op weg naar Heer len. o— TWEE MENSCHEN GEDOOD. Onder de gemeente Borculo op den weg naar Barchem is een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een vrouw zag bij de boer derij' „Kornegoor" een koe liggen en liep er op af. Toen - zij in aanraking kwam met het prikkeldraad, viel zij, tot ontstel tenis van haar man, die in de nabijheid stond, dood heer. Haar man snelde toe om hulp te bieden, maar ook hij onder- ik onzeker. Is het niet iets, wat wij voor je zouden kunnen doen. Ze schudde het hoofd, ik moet er zelf voor zorgen, zei ze. Mijn moeder moet Zonnehoek verhuurd hebben, zonder het aan mijn stiefvader te vertellen en juffrouw Innes heeft u ooit gehoord van iemand, die ellendig arm was, te midden van de grootste weelde? Heeft u ooit verlangd en nog eens verlangd naar geld geld dat u kon ge bruiken, zonder dat iemand er u reken schap van vroeg? Mijn moeder in ik heb ben jaren lang een weelderig leven gehad alles voor het uiterlijk. Maar geld heb ben we nooit bezeten, juffrouw Innes; daarom heeft moeder zeker dit huis ver huurd. Mijn stiefvader betaalt onze re keningen. Het is het meest vernederende, hinderlijke bestaan ter wereld. Ik zou nog liever arm willen zijn. Kom, zei ik, als Halsey en jij getrouwd zijn is dat voorbij en jullie zult het zeker arm hebben. Op dat oogenblik kwam Halsey aan de deur en ik kon hooren dat hij Liddy probeerde over te halen om hem door te laten. Zal ik hem hier halen, vroeg ik aan Louise, niet wetend wat te doen. Het meisje scheen te schrikken, toen ze zijn stem hoorde. Ze ergerde mij een beetje, er zijn maar weinig zulke jonge lui als Halsey recht door zee, eerlijk, en bereid om alles op te offeren voor d.e vrouw die ze liefhebben. Ik heb er meer dan dertig jaar geleden ook zoo een ge kend, maar hij is al lang geleden gestor ven. En soms haal ik zijn portret te voor schijn, waar hij met zijn stokje en zijn wonderlijke hooge hoed op staat en kijk er naar. Maar de laatste jaren vind ik het wat al te pijnlijk; hij blijft altijd een jongen en ik ben een oude vrouw. ging, toen hij het prikkeldraad aanraakte, hetzelfde lot. Het blijkt dat een draad, die een der electrische palen overeind moest houden, door verzakking van zulk een paal inaanraking is gekomen met het prikkeldraad. Daardoor is de electrische stroom op het prikkeldraad afgevloeid. De vrouw had vermoedelijk niet be merkt, dat de koe door het contact met het prikkeldraad ook gedood was. —o OVERREDEN DOOR EEN AUTOBUS. De 32-jarige ongehuwde vrouw P. de Koning te Sliedrecht is door een autobus overreden en gedood. j AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Op den Oostsingel nabij het Duivelsgat te Delft is Zaterdagavond de auto van den architect v. Esch uit Zwijndrecht, bij het innemen van benzine in brand ge vlogen. De eigenaar, zijn vrouw, een 28- jarige dochter en een 13-jarige zoon heb ben brandwonden gekregen; de heer van Esch en zijn zoon zijn er ernstig aan toe. De auto is geheel uitgebrand. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Per ziekenauto zijn de heer v. Esch en zijn zoon naar het ziekenhuis vervoerd. —o DE SCHIPBREUK VAN DE „NIJVER HEID". Te Harderwijk is uit zee aangebracht het in zeer verren staat van ontbinding verkeerend lijk van kapitein Van Slot van de stoomboot „Nijverheid I", welke boot op 25 Nov. j.l. bij een storm op de Zui derzee vergaan is en waarbij de 4 opvaren den het leven verloren. —o BRAND. Undér de gemeente Laren (O.) is de boerderij van D. Mooy door den bliksem getroffen. De woning brandde af waarbij eenige varkens en een kalf omkwamen, —o DE DOODENDE STROOM. De electricien H. te Hilversum, die ver leden week bij het verrichten van werk zaamheden in een kabelhuisje van de elec trische centrale te Naarden, een stroom van 50 volt door het lichaam kreeg, is aan de gevolgen overleden. OM TIEN GULDEN. Aneta meldt uit Medan, dat nabij Tand jong Poera drie jonge Maleiers een Chi nees vermoord hebben om hem een bedrag van 10 gulden afhandig te maken. De daders zijn gevat en hebben bekend. o— Misschien dwong de herinnering' daaraan mij er toe om uit te roepen: Kom maar binnen, Halsey. En toen nam ik mijn naaiwerk en ging naar Loui se's zitkamer. Ik deed niet mijn best om te hooren wat ze zeiden, maar door de open deur hoorde ik ieder woord duide lijk. Blijkbaar was Halsey naar het bed toegeloopen en ik veronderstel dat hij haar kuste. Het bleef een oogenblik stil, alsof woorden voor hen overbodige dingen waren. Ik ben radeloos geweest, lieveling klonk Halsey's stem. Waarom heb je geen vertrouwen in mij gesteld en eerder om mij gestuurd? Omdat ik mij zelf niet vertrouwde, zei ze zachtjes. Vandaag ben ik te zwak om ei- tegen te vechten; o Halsey, ik heb er zoo naar verlangd je te zien. Toen kwam er iets wat ik niet verstaan kon, en even lqter zei Halsey: We zouden weg kunnen loopen. Wat doet de rest er toe, als wij maar samen kunnen zijn, zooals nu, hand in hand, Louise, zeg niet dat het niet kan. Ik ge loof je niet. Je weet het niet, je weet het niet, her haalde Louise op somberen toon. Halsey ik houd van je, dat weet je, maar niet genoeg om met je te trouwen. Dat is niet waar, Louise, zei hij op strengen toon. "Je kunt mij niat recht aankijken en dat volhouden. Ik kan niet met je trouwen, herhaalde ze droevig. Dat is al erg genoeg,, is het niet. Maak het niet nog erger. Binnenkort zal er nog wel een dag komen dat je er blij om bent. (Wordt vervolgd.) inttL --Ó-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1