Tweede Blad voor het Land van Neusden en ftltena, de Langstraat en de Bommeterwaard. 10, km Buitenland Binnenland Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET De Nederlandsche wetenschap staat niet laag, zij is een der elementen die ons volk over de heele wereld beroemd ma ken. Bijna in eiken tak van het menschelijk weten heeft Zij iets geheel eigens voort gebracht, iets dat een eigen nationaal stempel er op drukt. Onze rechtsge leerdheid beweegt zich sedert eeuwen in het spoor, door Hugo de Groot gebaand, het volkenrecht is voor een goed) cfeel door Nederlanders doorgedacht, de geneeskunde is door tal van groote Nederlanders op een hooger peil gebracht, onze groote theologen, van de 19e eeuw vooral, hebben een wereldnaam. En gedurende de laatste halve eeuw hebben vooral de natuurwe tenschappen ten onzent een vlucht geno men die de aandacht der wereld naar ons kleine landje trekt. Van 't Hof als schei kundige, Hugo de Vries als plantkundige, Lorentz en Zeeman als natuurkundigen, het zijn allen mannen met een wereldnaam. Leiden is het middelpunt van de nieuwe natuurkunde. Daar is het beroemde cryo- geen laboratorium, de koudste plek op aarde (cryogeen beteekent: koude verwek kend) gesticht door prof. Kamerlingh On nes, waar allerlei onderzoekingen worden gedaan bij zeer lage temperaturen. Warmte, dat weet ieder, heeft grooten invloed op alle stoffen. Warmte, dat weet men ook ontstaat door beweging van de kleinste deeltjes der stof. Ho>e trager bewe ging, hoe lager temperatuur. Bij zeer la ge temperaturen, gedragen de stoffen *.ich geheel anders dan bij normale warmte. Maar hoe gedragen zij zich wanneer die kleinste deeltjes stil liggen, als zij1 dus in 'tgeheel geen temperatuur hebben? Dat is het absolute nulpunt, 273,2 graad on der nul. Op aarde zijn, voorzoover wij weten, op de koudste plaats geen lagter temperaturen waargenomen dan 68 graden onder nul, in een der barste oorden van Siberië. Aan deze onderzoekingen heeft Kamer lingh Onnes zijn levenswerk gewijd. Een zijner grootste verrichtingen is geweest het vloeibaar maken van helium, het gas dat op de zon ontdekt werd voor het op aarde was waargenomen. Alle andere gassen had men vloeibaar gemaakt, maar dit eene had aan alle pogingen weerstand geboden. Ook had hij de ontdekking ge daan dat in de nabijheid van het absolute nulpunt alle stoffen veel gemakkelijker een electrischen stroom doorlaten. Bij normale temperaturen zijn sommige stoffen, de me talen vooral, goede geleiders, maar andere laten den stroom bijna niet door, sommige bieden zooveel weerstand dat zij over dui zenden kilometers, over den bodem van oceanen zelfs, voor afsluiting kunnen wor den gebruikt. In de nabijheid van het absolute nulpunt daarentegen wordt alle weerstand gebroken, daar worden de weer- barstigste stoffen, absolute geleiders. En nu is de laatste weken de opvolger van Kamerlingh Onnes, prof. Keesoom, er in geslaagd het vloeibare helium! te doen stollen. Bij een temperatuur van 272,8 gra den onder nul, minder dan een nalven graad van het absolute nulpunt. Een nieuwe mijlpaal is gezet op den weg die meer dan een kwart eeuw is bewandeld, een nieuw tastbaar resultaat van denk kracht en volharding heeft Nederland be kend gemaakt. Zullen de practische gevolgen van dit alles evenredig zijn aan de moejite die er aan besteed is? Op den duur misschien maar twijfel is hier zeer goed mogelijk. Van practisch belang is natuurlijk de we tenschap dat de weerstand tegen een elec trischen stroom afhankelijk is van de tem peratuur; te eenigen tijd zal de techniek hiermee zeker haar voordeel doen. Maar tegenover zooveel inspanning lijkt ons dit resultaat toch eenigszins mager. Wij weten niet of de geleerde onder zoekers op rijker resultaat hadden gere kend. Maar wel weten wij dat de drijf veer bij hun volhardenden arbeid niet is geweest de begeerte naar reslutaten die de industrie van dienst kunnen zijn. Wat zij bereikten, het vloeibaar maken, latei- het doen bevriezen van het helium, mocht hun voldoening geven, hen aanvuren tot nieuwe inspanning, maar hun doel lag elders: het was het absolute nulpunt, het geheimzinnige punt waar de stof tot rust komt, onbereikt op onze aarde, misschien in het gansch heelal. Hierover kan men de schouders ophalen, misschien zullen de meesten het wel doen. Maar dit is het miskennen van een der edelste driften in den mensch, van een der voornaamste elementen onzer cultuur: het is het miskennen van den zin voor ont dekken, van de begeerte naar het onbe kende, naar het onbereikte, naar de on eindige verte. Wat heeft de tallooze reizigers naar Noord- en Zuidpool gedreven? Wat heeft hen de ijzige koude doen trotseeren, wat heeft hen in die barre verlatenheid zonder morren doen sterven? De zucht naar tast baar voordeel? Of naar een beroemde naam? Of naar de resultaten van weten schappelijke waarnemingen? Niets van dit alles: geldelijk voordeel zit er niet aan, beroemdheid is een voos ding en wat daar in het ijs waar te nemen valt, jjiedt weinig meer dan men hier kan berekenen. Het is de drang naar de verte, naar het onbereikbare, naar het oneindige. Het is dezelfde drang die de teleskopen op de verste sterren en op nevelvlekken richt, op sterrenstelsels, onberekenbaar, ver van het onze verwijderd, wat den ster renkundige zoo graag doet rekenen in kubieke lichteeuwen. In zijn geest begeert de mensch de dingen te bevatten die te ontzaglijk zijn voor de ervaring. En de andere oneindigheid, die van het oneindig kleine met haar even diepe geheimen, tracht hij met dezelfde onstuimigheid te doorvorschen. Waar het mikroskoop zijn diensten weigert, dalen wis- en scheikunde verder af, zoo mogelijk tot de gronde- looze diepten, want eerder vindt de ziel geen rust. Het is de ziel waarvan Bou- tens zingt: Haar drift die nergens went, Die haat al wat zij kent, En immer haakt naar wonder's verschen (honing, Vindt hier de oneindigheid Gelijk een tent gespreid, Verrukking eeuwig nieuw haar alledaag- sche woning. De drift, zij is in het wedergeboren hart het smachten naar God, zij is het zuiverst kenmerk van onze afstamming, van onze bestemming. Daarom verblijden wij ons in het werk der Leidsche professoren, hun werk is voor ons niet zonder beteekenis, het is een der edelste uitingen van de Nederland sche volksziel. Als ons volk door zulke werken beroemd wordt, zal het ons lief zijn. Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK op Vrijdag 16 /uli, nam. 6 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. Smits. Voorzitter: Burgemeester Dekkers. Secretaris: B. v. Schijndel. Opening met gebed. De notulen worden onveranderd vast- steld. Medegedeeld wordt Door B. e,n W. is gemaakt: Proces-verbaal van kasopname bij den secretaris-penningmeester van het Burg. Armbe;st. In kas was' aanwezig f 1302,65. De Voorzitter deelt mede, dat het af- geloopen kwartaal vrij gunstig was en dat het armbestuur de uitgaven nog steeds tracht te beperken. Het proces-verbaal werd voorgelezen. Tevens werd kasopname gedaan bij den gemeente-ontvanger. Deze werd in orde bevonden. Aanwezig f 8657,625. Ingekomen bij B. en W. schrijven van den heer J. Dubbelman, waarin hij zijne benoeming tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim aanneemt. Schrijven Ged. St. waarbij de uitgaven voor de Warenwet werden goedgekeurd, vastgesteld op f 353,96. v. d. Rijken. Vindt U het niet een groot bedrag. Reken dat eens per week. Ik vind het bedrag niet evenredig m|et het n«t. Dit kost met de bijdragen van het Rijk ongeveer f 700. Ik vind het treurig. Wat wordt er voor gedaan? Schrijven van den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid, meldende de bij drage in den woningbouw tot een bedrag van f 1307.90. Meegedeeld wordt nog, dat door de P.N.E.M. in de gemeentekas is gestort een bedrag van f 2387.32. De Voorz. merkt op, dat er destijds door den Raad een voordeelig besluit is genomen; overigens moet men Voorzichtig zijn met het nemen van besluiten die geld kosten. Nog is ingekomen: Schrijven van Ged. St. inhoudende goedkeuringsbesluit tot ver koop van een stuk grond aan Th. ÜV Jong voor T 50. ,Voor het college van zetters zijn aan de beurt van aftreden A. A. de Graauw en J. de Hond. Behalve de aftredende leden worden op de voordracht geplaatst P. de Winter en C. Roovers. Bij stemming worden benoemd de aftredende leden en als plaatsvervanger C. Roovers. Nog was ingekomen een schrijven van het bestuur der R. K. Leergangen te Til burg met verzoek om subsidie om van de afdeeling handelswetenschappen te ma ken eene afdeeling handelshoogeschool. Later was nog een subsidieaanvrage in gekomen, waarin het bedrag werd vast gesteld op 1 cent per inwoner. De Voorz. laat het aan den Raad over. Brokx. Ik ben er voor. v. d. Rijken. Het gaat niet over een groot bedrag. Ik zou anders liever zien, dat het schoolgeld zoo hoog werd ge steld, dat ze zichzelf konden bedruipen. Voorz. Voor het lager onderwijs, al hebt ge geen kinderen, moet ge ook bij dragen, wij geven aan de hoogere han delsschool te Waalwijk ook f 500. v. d. Rijken. Er wordt altijd geschermd met gemeentebelangen. Onder de ambachts lui zijn ook goede bollen, worden die ook gesteund. Verschuren. Ik zou het punt aanhouden tot de volgende vergadering. We hebben daarover niet genoeg kunnen nadenken. Ik dacht dat we alleen maar zouden ver gaderen over de gunning der aan te bren gen sluizenverbetering. Het voorstel Ver schuren tot aanhouding wordt aangeno men. Verschuren. Zou de agenda niet wat uitvoeriger gemaakt kunnen worden. Voorzitter. Zeker, Secretaris wilt U hier mede i n het vervolg rekening houden. Ingekomen was een rekening van de Eerw. Overste van het R. K. Liefdege sticht te Raamsdonksveer groot f 253,83 voor behandeling van den typhus-lijder v. Gijzel. De Voorzitter had zich tot het Armbestuur gewend om die kosten te be talen. Het Armbestuur was hiervoor niet te vinden. Nu zou de gemeente de kos ten moeten betalen. v. d. Rijken. Dat lijkt me meer een gemeentebelang, een typhus-lijder af te zonderen. In stemming zijn allen voor betaling. Behandeld werd vervolgens: Gunning sluis. De aanbesteding had hedenmorgen plaats. Begrooting f 950. In het bestek was de bepaling opgenomen, dat het werk binnen zes weken voltooid moest zijn. Voor iederen dag, dat het werk langer duurde, zou eene boete worden opgelegd van f 10. De uitslag der gunning zou morgen worden bekend gemaakt. Bij stemming werd het werk aan den laagsten inschrijver gegund. A. Roovers te Waspik voor f 800. Aan den bestekmaker die frnet het toezicht is belast, zal door de gemeente 5 pCt. van de aannemings som worden betaald. De Voorzitter stelt voor eene geldlee- ning aan te gaan van f 1200. Verschuren. U spreekt daar over zoo'n voordeelig saldo van de P.N.E.M. Zou dat geld daarvoor niet gebruikt kunnen worden Voorzitter. U vergeet het nadeelig saldo van f 8000, dat we hebben gehad. Wan neer we nu genoemde som in mindering kunnen brengen, dan blijft het nog onge veer een nadeelig saldo van f 4000. De kosten dier sluis zijn buitengewone uit gaven, die uit de gewone middelen niet bestreden kunnen worden, 't Volgend jaar zullen we bovendien nog eene leening moeten aangaan voor wegverbetering, in dien tenminste de inkomsten niet mee vallen. Verschuren. Vroeger is er f 2500 geleend voor wegverbetering. Hoe ver is dat ge/d op? Voorzitter. Dat is voor den gewonen dienst gebruikt. A. Kamp. Wordt er ook iets aan de haven gedaan? Voorz. Neen, er is alleen gesproken over de sluis. A. Kamp. Ik denk dat het in orde ma ken der haven even hard noodig is, als dat der sluis. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie. Ten slotte stelde de heer Ver schuren voor om f 1500 in plaats van f 1200 te leenen; van die f 1500 eerst de kosten der sluis te betalen en het overige bedrag te besteden aan baggerwerk. Het voorstel van B. en W. wordt aan gehouden met 5 tegen 5 stemmen. Het voorstel Verschuren om f 1500 te leenen, werd eveneens met 5 tegen 5 stem men aangehouden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. DE VESUVIUS IN WERKING. Omtrent het noodweer te Napels wordt nog gemeld, dat groote schade is aange richt door overstroomingen. Als gevolg van een aardverschuiving bij den Vesu vius is er lava uitgestroomd, waardoor een straatweg is versperd en boerderijen worden bedreigd. Er heerscht een paniek stemming onder de bevolking. o HOTELBRAND. Dinsdagnacht is te Hainesfall in den Amerikaanschen staat New-york een hotel afgebrand, waarbij 7 personen den dood vonden, terwijl verscheidene andere per sonen ernstige brandwonden opliej>en. Tal van personen sprongen in nachtgewaad uit de vensters. o VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op het vliegveld Dusseldorp Lohausen is een zeer ernstig vliegongeval gebeurd. Een vliegtuig dat, even voor het zou lan den, een boog boven het vliegterrein be schreef, stortte als gevolg van een defect aan de stuurinrichting van een hoogte van 30 meter neer en kwam met dien kop in den grond terecht. De bestuurder en een passagier waren op slag dood. ZEVEN MENSCHEN VERMOORD. Op een boerderij bij Wladiwositock is het geheele gezin door een landlooper ver moord. De onverlaat doodde den man, de vrouw, vier kinderen en een 60-jarigen knecht. De geheele buit, die hem door de zen zevenvoudigen moord in handen viel, bedroeg slechts een roebel. Het gelukte de politie met behulp van een politie hond den dader in handen te krijgen. STALVERBETERING IN NOORD- BRABANT. Reeds gedurende voor een groot aantal jaren werkt in Noordbrabant met succes een commissie voor stalverbetering. Mede onder den grooten invloed van deze com missie, en vooral door haar propagan- disch optreden zijn reeds vele potstallen omgebouwd tot moderne groepstallen. De kennis omtrent de meest rationeele wijze van mestbewaren, omtrent de eischen te stellen in verband met hygiënische huis vesting en verzorging van vee, winning en behandeling van melk is in betrekkelijk korten tijd sterk verbreid. Daardoor is de beste stuwende kracht aanwezig voor de omvorming der stalinrichting naar meer modernen trant. Volgens het verslag 1925 moet de com missie wel met bescheiden middelen wer ken: 'het Rijk geeft nog slechts eai sub sidie van f100, de provincie f250. Het goede werk vindt gelukkig steun door de geldelijke bijdragen van een aantal coöpe ratieve zuivelfabrieken, waarvan er 23 een subsidie geven van f 10 en 44 een van f 5. De uitgaven bepaalden zich hoofd zakelijk tot bedragen bestemd voor prijzen bij stalwedstrijden en het uitgeven en ver spreiden van brochures. Zoo werden door het adviseerende lid, de heer H. J. van Houten te Wageningen, geschreven twee brochures, n.l. „De verbouwing van pot stallen in Noordbrabant" en „Gierkelders en mestvaalten". Bovendien verspreidt de vereeniging gratis nog een vijftal brochu res. Verder werden behandeld een groot aantal aanvragen om advies bij verbouwen of nieuwbouw van stallen. Een krachtigen steun ondervindt de com missie van die zuivelfabrieken, waarbij con trole wordt uitgeoefend op de zindelijk heid !van de melk en een boek- en pre miestelsel is ingevoerd. Het verslag wijst er op, dat bij een ver beterde stalinrichting ook behoort een goed gebruik van den stal; dit laaf hier en daar nog te wenschen over. o DE SPEELKAARTEN-BELASTING. Naar de „Tel." verneemt is heden de verschijning te verwachten van een wets ontwerp tot afschaffing der belasting op speelkaarten. o— AANBESTEDING. Op Woensdag 28 Juli 1926. des voorin, te 11 uur, aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te 's Hertogenbosch Het uitvoeren van voorzieningen aan het buitenbeloop van den rechterdijk van het afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen Raming f 11 000. Het opruimen van zandnederzettingen in het afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen. Raming f 5420, FAILLISSEMENTEN L P. Bax, vrachtryder te Aalburg. Rech ter-Commissaris Mr. A. A. van Schuijler- bttrch en Curator Mr. S. J. Lion te's Bosch. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot, L. Sterrenburg Pzn. te Nyraegen, slaagde dezer dagen voor onderwijzer bij het L. O. Dinsdag j.l. maakten de leerlingen der 5e en 6e klasse van de O. L. School in de Kom, onder leiding van het onder wijzend personeel een schoolreis. Met den trein van 7 uur vertrokken ze naar Am sterdam, waarna een rondvaart werd ge maakt via Marken, Volendam, Monnikendam en Broek in Waterland terug naar Am sterdam. Hoogst voldaan keerden de kinderen met den trein van half elf des avonds alhier terug. Het aantal aansluitingen ann het waterleidingbedrijf neemt in deze gemeente steeds toe. Deze week zijn weer verschil lende woningen aangesloten. EETHEN. Bjj de zomerinspectie voor het Ned. Rundveestamboek werden van de leden der alhier gevestigde fok vereen, voor inschrijving goedgekeurd 6 koeien van J. C. Wink te Wijk. 5 koeien van M. Spoor te Eethen. 3 koeien van D. v. Buuren te Meeuwen. 1 koe en een 1 stier van 12 maanden van Gftbr, Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. De leden zjjn reeds iu het bezit van een veertigtal stamboekkoeien. WIJK. Na korte ongesteldheid is in den ouderdom van 60 jaren te Spannum overleden dr. B. van Meer, predikant der Nederduitsch Herv. Gemeente. Ds. Van Meer stond achtereenvolgens te Meteren, Wijk bij Heusden, Utrecht, Slijk Ewijk, Leiden, Apeldoorn en sedert 18 Juni 1922 op zijn tegenwoordige standplaats. De overledene was ridder le klasse in de huisorde van Oranje. Maandagavond j.l. had het zoontje van D. Arendse het ongeluk, doordat hij te snel reed en daardoor een bocht in den weg niet kon nemen, met flets en al in een sloot terecht te komen. Hulpvaardige handen brachten hem spoedig weer op het droge en kwam hy er verder met een nat pak en de schrik vry. WERKENDAM. De collecte voor de Herv. School, in de Ned. Herv. Kerk ge houden, heeft ruim f 51 opgebracht. WAALWIJK, De heer A. Baron zal Donderdag 29 Juli in hotel Verwiel alhier voor de afd. Waalwijk-Heusden van den R. K, O. B. een lezing houden over het Leesonderwijs, ledereen zal dezen begaaf den spreker en paedagoog gaarne willen hooren. 'n Kleine N&Utigheid. Jansen »Wat zei je vrouw, toen je gisteravond zoo laat thuis kwam Klaassen »Niets, Ze wierp me bloe men toe.c Jansen aWaarom zit je gezicht dan soo vol pleisters Klaassen »0, dat komt, omdat ze ver geten had ze uit de pot te nemen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Pieter z. v. A. Koppelaar en G. van BurgelJurriana d. v. J. Ster- kenburg en J. C. Vroegh Johannes Aart z. v. P. van Rosmalen en A. Oawerkerk Bastiaan z. v. J. A. van den Heuvel en A. Cornet. Ondertrouwd: Hendrik van der Stelt 24 j. met Neeltje Elizabeth Middel koop 28 j. Getrouwd: Gradus Mans 28 j. met Neeltje de Keizer 25 j. WOUDRICHEM. Geboren: IJmert, z. v. A. Kant en S. Struik Elizabeth M., d. v. F. C. Huyser en M. E. Plaizier Jacobus, z. v. B. Baks en E. J. van Oord. Overleden: Pieter Verhagen, 71 j.. echtgenoot van Neeltje van Eek. Bezoekt het te HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5