Ingezonden. Donker Zuilichem. iiiiiiieiilaiid Burgerlijke Stand. WIJK. alhier aangevoerd aan de veiling 2430 H.L. Schoolmeesters vanaf fl.823.60 Blauwputten i f2,104.85 per H.L. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redacteur Vergun mij een plaatsje in Uw veelge lezen blad, bij voorbaat mijn dank. Den 7den Juni 1926, verspreidde zich de heugelijke tijding door ons nietig dorp je dat de Burgemeester vergunning had verleend aan den heer /?anjée, om den 15en en den 16en Juni, d.a.v. met een Draaimolen te mogen staan op een door Ranjée gehuurd terrein bij den gemeente- bol alhier. Toen dit echter ter oore kwam van de niet in daad maar in naam anti- Draaimolen gezinden, kwam bij onze Bur gervader een schrijven in van den le Wet houder met verzoek namens het grootste gedeelte der ingezetenen om alsnog de verleende vergunning aan Ranjée in te trekken, daar het een verregaande Godde loosheid was, om een Draaimolen zijn in trede in onze gemeente te laten doen, omdat daardoor de aloude rust en vrede zou worden geschokt. Jammer dat onze Burgervader in de weel? van 6—12 Juni '26, niet in de ge daante van een vogeltje, zoo hier en daar eens om een hoekje heeft kunnen kijken. Hij zou tot een ontnuchtering gekomen zijn, hoe zijn anti-vrienden beraadslaag den om hem lagen te leggen, en het door den Burgemeester geopperde plan bezig waren af te breken. Het ging zelfs zoo ver dat Mej. A. v. d. B. als anti-vrouw in woede uitsprak: „Nu kun je de Burgemeester voor niets krijgen." „Nu hij zulke dingen gaat doen, behoeft hij in den Raad niet meer te bid den ook." Doch trotsch alle strijd van de zijde der anti's bleef onze Burgervader op zijn stuk staan en schreef hij zijn le Wethouder dat hij in het onschuldig ver maak van een Draaimolen geen bezwaar en geen kwaad zag en dus onder gieen enkele omstandigheid te bewegen was aan hun verzoek te woldoen. De correspondent van de „Nieuwe Pro- testantsche Noord-Brabander" had het er ook al te kwaad mee, deze kon zijn beurt niet afwachten en schreef in dat blad van 11 Juni j.l. „dat het grootste gedeelte der Zuilichemsche bevolking hun wensch aan hun Burgemeester hadden kenbaar gemaakt om alsnog de verleende vergun ning aan Ranjée in te trekken en boven dien dat ze alle pogingen zouden aanwen den om het alsnog te beletten, (vandaar dat op den 15en Juni j.l. verscheidene personen met een paar beschaamde ka ken ,jbij hun Burgemeester stonden, of wel er vandaan gingen.) Ik zou die anti-partij even het vol gende willen vragen: Bij de jongstleden gehouden Zalt-Bom- melsche feesten was vrijwel de geheele jeugd der Zuilichemsche anti-partij aan wezig. Ik was met nog eenige vooraan staande personen van Zuilichem, waar onder de Burgemeester van Zuilichem, ooggetuige, hoe de kinderen, jong en oud, van de Zuilichemsche anti-partij zich ver maakten in de inrichitingen die dat feest terrein hun boden. Nu is mijn vraag of men in Zalt-Bom- mel wel mag draaien in een molen en mag hossen en zwieren en in Zuilichem niet? Is dit niet hetzelfde Goddelooze ver maak. Doch in de oogen van de Zuili chemsche anti-partij schijnt dit blijkbaar anders, omdat men elders niet gezien wordt en dan geeft het niet. Wanneer men in de binnendorpen bij winterweer aan het schaatsenrijden is, wie worden dan dronken thuis, of in een naburige wo ning gebracht, de oude vrijgezellen, zoons der anti's. Is dat niet Goddeloos? En als men dan te midden van al die feestvierende anti's-kinderen, ooggetuige is en hoort hen in het nachtelijk uur van hun feest terugkeeren, vergezeld van een paar nachtvlinders uit een naburige ge meente, en wanneer de Zondag zelfs reeds is ingetreden, dan is men nog het heilige kind als men ter kerk gaat en met djen mond tegen feest en Draaimolen vermaak is. Was het niet beter geweest, dat deze partij geheel gezwegen had, want zegt het spreekwoord niet: „Die in zijn eigen tuin tje wiedt, ziet by een ander het onkruid niet." Hebben we niet gezien hoe oud en jongz ich vermaakte onder de toonen en klanken van het orgel van den heer Ranjée. Nam aan deze twee avonden van Draai- molenvermaak niet tweederde der bevol king deel En wie zal met een eerlijk hart kunnen verklaren dat er iets buitengewoons of stoornis is teweeggebracht. Hoe danste oud en jong niet om den molen. Hoe werd het „Wilhelmus" niet aangeheven bij klokslag 10 uur O. T. toen de politie kwam sluiten? Hoe werden niet de bravo's voor den Burgervader uitgeroepen en een lang zal hij leven voor hem aangeheven. En nu tot slot het ergste: Waarom dan toch twee dagen feest gevierd. Gij le Wethouder tevens Loco- Burgemeester waart toch met ingang van 16 Juni j.l. Hoofd van de polifie, waar om dan niet door uw anti-gevoelens ge drongen, oogenblikkelijk dat Goddelooze spul vernietigd en doen zwijgen als een graf. U was toch die macht in handen gegeven. Maar neen, onze Willem dol van pret over de komst van den Draaimolen, had zelfs in de vroege morgenuren van den 15 Juni j.l. mede geholpen den mast van den Draaimolen omhoog te zetten en zou vader nu den 16en ons dat reu- zengenoegen ontnemen. „Neen paatje zoo hard is U toch niet, war"? Ja wtij heb ben het gezien, hij heeft ook in strijd met de partij den lóden gedraaid, erg toch voor de aanstaande verkiezing. En waarom al die tegenstrijd als mos terd na den maaltijd? Wel om dat men toch wat moet doen. U mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Uw abonné. VECHTPARTIJ TE ENSCHEDE. In een café aan de Markt te Enschedé heeft een hevige vechtpartij plaats gehad, welke later pip straat werd voortgezet. De vechtenden gingen elkaar met messen te lijf en liepen bloedende verwondingen op. Zekere R. werd daarbij ernstig aan het gelaat verwond: Zekere S. bracht hem een diepe snede van 12 cM. lengte toe. De gewonde is naar een ziekenhuis over gebracht. De dader is gearresteerd: o DE DOOD IN DE MIJNEN. In den nacht van Maandag op Dins dag is op de Staatsmijn „Hendrik" te Rumphen door verstikking om het leven gekomen de voormalige bankwerker A. Melse, oud 45 jaar, weduwnaar en vader van vijf kinderen. De getroffene was op een diepte van 401 meter werkzaam. De dood was reeds ingetreden toen zijn mak kers hem vonden. —o DE MOORD IN DE ROSESTRAAT TE ROTTERDAM. Voer de Rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 34-jarige losse werkman J, L. O., gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hy op 20 Januari 11. opzettelijk en met voorbedachten rade zijn vrouw C» J. Maas van bet leven heeft beroofd, althans zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, den dood tengevolge hebbende. Verdachte zou in kalm overleg het voor nemen hebben opgevat en het besluit hebben genomen, de vrouw van het leven te be- rooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hij had daartoe een scheermes by zich gestoken en zich naar de woning van G. J. Maas begeven en had haar met het scheermes een stoot of snede toege bracht in den hals van ongeveer 12 cM. lengte, die meer dan 3 cM. in het midden gaapte. Eisch 10 jaar gevangenisstraf. EIEREN NAAR~ENGELAND. De vorige week zyn 3.463.200 eieren naar Engeland uitgevoerd. o DE KONINGIN IN ZWITSERLAND De correspondent der N. R. Ct. in Zwit serland meldt De koningin heeft Woensdag wegens een lichU verkoudheid den geheelen dag rust gehouden in haar salon in het hotel Regina Palace te Sankt Beatenberg. De gezondheidstoestand van de koningin schynt goed vooruit te gaan. Evenwel kan nog niet worden meegedeeld, wanneer H. M. naar Nederland zal terugkeeren. Sommige Zwitsersche bladen publiceeren Woensdagmorgen een bericht uit Bern, als zou de koningin aan een vrij hevige bron chitis lydende zijn. Op grond van te be- voegder plaatse ingewonnen inlichtingen, kan dit bericht worden tegengesproken. Men geeft mij de verzekering, dat het uitstel van het vertrek naar Nederland uitsluitend moet worden beschouwd als een voorzorgsmaatregel, die bij het reizen van vorstelijke personen steeds wordt in acht genomen. H. M. heeft slechts wat kou gevat en haar terugreis naar het vaderland uitgesteld, tot zij volledig hersteld zal zijn. De betichten van Donderdagmorgen omtrent de gezondheidstoestand van H.M. de Koningin luiden volgens de »Te!.« be vredigend. Aanvankelijk was door H.M. geen medisch advies ingewonnen. Woens dag is evenwel prof. Otto Naegeli, hoog leeraar aan de medische faculteit van de Universiteit te Zurich naar Sankt Beaten berg ontboden. Momenteel is nog niet te zeggen wan neer de Koningin de terugreis zal aan vaarden. Wel staat vast dat H. M. nog minstens tot a.s. Maandag te Sankt Beaten berg zal blyven. o DOOD OP STRAAT GEVONDFN. Te Apeldoorn werd 's avonds een 46- jarige man, Z. genaamd dood op straat liggend gevonden. Vermoedelijk is over matig gebruik van sterken drank de oor zaak van den dood. o INGEBROKEN. Door middel van opensluiting heeft iemand zich toegang verschaft tot een kantoor op de Gelderschekade te Amsterdam. By het nasnuffelen van de lessenaars werden de sleutels van een brandkast gevonden. Dat was voor den nachteiyken bezoeker aan leiding, de brandkast open te sluiten. Een bedrag van f 530 wordt vermist, O RECTIFICATIE. Onze correspondent uit Almkerk meldt, dat het bericht uit Made over het ongeluk met een hooiwagen in den Biesbosch, waarbjj 2 arbeiders om het leven zouden zijn gekomen, geheel uit de lucht is ge grepen. Het waren 2 arbeiders uit Almkerk met een wagen hooi, waarvan het paard op hol was. De arbeiders waren slechts licht gewond, zoodat zij den volgenden dag alweer hunne werkzaamheden konden ver richten. o BRUTALE BANKROOF. In Bussum heeft Donderdag weder een brutale bankroof plaats gehad. Een jong- mensch dreigde om kwart voor vier het personeel van Boaz-Bank met een revolver, verwondde den bankdirecteur en verdween met f 7000.Niettenstaande men hem direct achtervolgde, wist hij te ontkomen en is hij tot heden trots alle nasporingen niet ontdekt. Ondertrouwd: Arie G. van Lier, 24 j., met Janske de Waal, 21 j.Jan A. Vos, 23 j.j met Adriana Vos, 18 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 12