Eerste Blad Verbetering der Maasdijken. A. VERSCHUUR-BAERT Onweer. S. D. LANKHÜYZEN Go's BANK C. DE KEMP Uitgave*» Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4623. Vrijdag 23 Juli 1926, Binnenland. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. DROGISTERIJ telef. no. is Rasmsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'ÜAM Land van alten& v Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. - Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De waterramp, die in 1920 Noordoos telijk N.-Br. tengevolge van het doorbreken v. d. Valuwschen dijk heeft getroffen, had reeds de vroeger gevestigde overtuiging ver sterkt, dat de toestand van de dijken aan de Noordbrabantsche zijde van de rivier de Maas vanaf de grens van Limburg tot het punt, waar de Dieze valt in de Maas, belangrijke verhooging en verzwaring eischte. Dank het daarvoor bij Staten besluit van 1918 toegestaan crediet, werd bereids een technisch ambtenaar aange steld, die onder leiding en toezicht van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat eene opneming der dijken zou doen en rekening houdend met den hoog ste n waterstand der rivier, globale plannen zou ontwerpen tot versterking en verhoo ging van de Maasdijken. Nadat de vereischte opmetingen hadden plaats gehad en de plannen, aanwijzende de vereischte verhooging en verzwaring der dijken, door den Provincialen Wa terstaatsdienst in gereedheid waren ge bracht, werden zij toegezonden aan al de waterschappen en gemeenten, die het beheer van een gedeelte van den linker Maasdijk uitoefenen en voor het onderhoud van het binnen hun gebied gelegten dijk vak moeten zorgen. Daarbij werden de besturen uitgenoodigd maatregelen te be ramen om met gebruikmaking van de hun toegezonden door den Provincialen Wa terstaat samengestelde waardevolle gege vens maatrgelen te treffen om de noodig geoordeelde verbeteringen aan te brengen. Hoewel algemeen de waarde en betee- kenis van de ontworpen verbeterings plannen werd erkend en de noodzakelijk heid van derzelver uitvoering niet werd weersproken, konden de betrokken besturen niet besluiten de hand aan den ploeg te slaan. Vrees voor de groote, naar sotnmiger meening voor de draagkracht hunner in stelling te groote kosten, alsmede de mee ning dat jook anderen dan juist; de geërfden van de betrokken polders en de ingezete nen der meerbedoelde gemeenten belang hadden bij eene goede dijksverdediging en dus met de geërfden mede de kos ten moesten dragen, waren daarvan de voornaamste oorzaken. Om meerdere redenen echter meenden Gedeputeerde Staten van Noordbrabant niet dwingend te moeten optreden. Thans echter, nu een veel hoogere waterstand dan ooit te voren de overstromingsram pen bij de jongsfle jaarwisseling veroor zaakte, is de toestand geheel gewijzigd. Die rampen toch hebben Gedeputeerde Staten overtuigd, dat er gehandeld moet worden en dat, het koste wat het wil, thans behoort te worden doorgetast en die maatregelen moeten worden getrof fen, welke noodig zijn om Noordbrabant voor rampen, als waardoor deze provin cie eeuwen lang, doch in latere jaren in beangstigend tempo zoo hevig werd ge teisterd, in de toekomst te behoeden. Die maatregelen zijn tweeërlei Eerst en vooral moet de Maasdijk, waar noodig, worden verzwaard en verhoogd, terwijl daarna moet gezorgd worden voor een bestendig behoorlijk onderhoud van dien dijk. Het laat geen twijfel dat het onder houd, wil dit aan de te stellen noodza kelijke eischen voldoen, moet worden ge legd in één hand. De mogelijkheid om dit te doen is niet onaanzienlijk vergroot en vergemakkelijkt doordien sedert den doorbraak van 1920 is opgericht het groote waterschap „de Maaskant, omvattend een zeer groot deel van de bij bedoelde werken naast betrok ken gronden. Volgens de door den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat opge maakte globale begrooting bedragen de kosten van bedoelde verhooging en ver zwaring f 1,650,000. Dat de uitvoering van het groote en veelomvattend werk moeilijk aan het wa terschap „de Maaskant" kan worden op gedragen, is ook onze meening en ons inziens verdient het de voorkeur dat die uitvoering geschiedt door de Provincie. Ook Gedeputeerde Staten zijn van mee ning dat de Provincie hier het aangewezen lichaam is om het werk ter hand te nemen en daarom werd reeds door hen, in af wachting van het noodige Statenbesluit, een tijdelijk dijkbureau opgericht, dat on der leiding van den Hoofdingenieur be halve de meerbedoelde plannen ook alle bescheiden voor de uivoering der wer ken noodig met inbegrip van even- tueele onteigeningen zal in orde bren gen. Alle kosten door de belanghebbende streek te laten dragen, zou oeconomisch o.i. verkeerd zijn gezien. Een belangrijk aandeel in de kosten op het waterschap „de Maaskant", als zijnde de rechtstreeksch en allermeest belanghebbende bij de uit te voeren werken, te doen drukken, is rationeel, maar gelet op het buitengewoon karakter der werken, hebben Rijk en Pro vincie hier toch ook een plicht te vervul len. Het valt toch niet te ontkennen, dat de beveiliging, welke met de voorgenomen dijksverbetering zal worden verkregen een gebied bestrijkt, dat verder reikt dan het onmiddellijk aan den dijk grenzend ach terland, en waarden en belangen raakt, welke voor het geheele gewest beteekenis hebben. Van een waterramp als in den afge- loopen winter de streek trof, ondervindt immers het overige deel der provincie mede den terugslag alleen door het feit, dat het economisch en verkeersleven meer en meer op de voorziening van gemeene behoeften is gericht, dus eene ontwrich ting van dat leven ook door de gemeen schap wordt gevoeld. HEUSDEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). In dezen gedachtengang heeft naar onze meening ook het Rijk den plicht om hel pend op te treden; de door gemelde over strooming veroorzaakte stremming van het spoorwegverkeer heeft wel bewezen, dat met maatregelen, welke strekken om haar te voorkomen, ook economische en ver- keersbelangen van algemeen Rijksbelang zullen zijn gediend. Daarbij komt, dat die overstrooming is veroorzaakt door Rijkswater, hetwelk weliswaar in hoofdzaak door invloeden welke ook de Regeering niet vermocht te beheerschen, buiten zijne natuurlijke begrenzing is getreden, doch in zijn heil- looze werking ongetwijfeld zou zijn getem perd, wellicht gestremd, indien de Re geering zich tot taak had gesteld voor het behoorlijk onderhoud der rivier zorg te dragen. I Op grond van vorenstaande, en aan nemende, dat ook het Rijk zijn aandeel in de kosten zal willen dragen achten wij het redelijk en billijk, dat de provincie en de streek, dat is het waterschap „de Maaskant", elk voor een derde gedeelte opkomen voor de kosten, welke de uitvoe ring van de noodige dijksverhooging en dijksverzwaring zal vragen. Van harte hopen we dat de Staten over eenige dagen zullen kunnen beslui ten om de provincie te belasten met de leiding en uitvoering der noodige dijks verhooging en dijksverzwaring, en tevens mede in beginsel dat van de kosten welke door haar deswege zullen zijn te maken, 1/s te haren laste blijft, zulks onder voorwaarde dat het water schap „de Maaskant," en het Rijk ook ieder een derde der kosten voor hun re kening nemen. In het vorenstaande is sprake van verzwa ring en verhooging van sommige dijkge- deelten; thans nog een enkel woord over verlaging van een dijkgedeelte en wel het gedeelte dijk van de Heusdensche draaibrug tot aan den zijweg, die onder de gemeente Andel voert naar de sluis in de rivier de Maas. Op meerdere plaat sen is dit dijkgedeelte erg smal en vooral in den winter bij nat weer gevaarlijk, voor hetv erkeer. Moeten twee voertuigen elkaar passeeren dan kan het gemakkelijk gebeuren dat er een in den berm van den weg terecht komt en wanneer die berm erg slap is, er in wegzakt. Vooral het dijkgedeelte voor den Wijkschen waard onder de ge meente Wijk levert wegens zijn smalte groot gevaar voor het verkeer op, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat aldaar kort ge leden binnen den tijdsduur van ééne week van den dijk kwamen te vallen een luxe auto, een vrachtauto en een motor rijwiel. Nu kan men het geheele dijkge deelte Aalburg-Andel zonder eenig be zwaar met het oog op hoogen water stand, gemiddeld gerust 75 c.M. afgraven, waardoor men een veel breeder wegop- pervlak dan men nu heeft, verkrijgt, het geen ten gevolge zal hebben dat het druk ke verkeer langs den dijk met veel minder gevaar kan plaats hebben. Dat die afgraving mogelijk is blijkt wel hieruit dat reeds op 3 of: 4 plaatsen afgravingen plaats vonden en wel onder Wijk en onder Veen. Of moeten er soms eerst nog een aantal ongelukken plaats hebben alvorens met de noodige afgraving een begin wordt gemaakt? Komt, dijkbeheerders, overweegt eens de verlaging van het geheele boven aan geduide dijkgedeelte. Verlaging is heusch zoo'n erg kostbare geschiedenis niet, want het eenige wat nog al wat kost is het verharden van het nieuwe wegdek. Eene kleine verhooging van de thans geheven wordende, toch waarlijk niet hooge wa terschapslasten, benevens bijdragen van Rijk, Provincie, Gemeenten en andere be langhebbenden, zullen zeker in voldoende mate de middelen verschaffen om de noo dige werken te kunnen doen uitvoeren. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat boven Apeldoorn woedde, is de blik sem ingeslagen in de woning van den heer Zonniga, aan de Roggestraat. Het hemelvuur sloeg een gedeelte van den schoorsteen weg en een groot gat in het dak. Hoewel er op den zolder een sterke zwavellucht hing, was er geen brand ont staan. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Te Woensdrecht is tengevolge van het inslaan van den bliksem de boerderij van G. O. totaal afgebrand. De woning van C. R. in de Molenstraat te Made, werd tijdens een onweer door den bliksem getroffen en brandde geheel uit. Te 'Zevenhuizen is de woning van J. Hut door den bliksem getroffen en ge- heel afgebrand. In de boerderij van zekeren R. te Hee- ten sloeg de bliksem in. De woning is g'e- heel afgebrand. (Verzek|ering dekt de schade. Te Koewacht is tijdens een onweer de bliksem geslagen in de 1 andbouwschuur van de wed. P. A. v. Vooren. De schuur met inhoud ging in vlammen op. Verloren gingen een aantal kippen, een dorisch- machine, een hoeveelheid aardappelen, stroo en riet. Alles was verzekerd. Te Tripscompagnie (Gr.) zijn Maandag 2 koeien van den landbouwer A. Dekker door het onweer in de weide gedood; in Ten Boer (Gr.) een koe van den land bouwer J. Ridder, te Schuilenpoord (Zuid laren) een koe van A. Hovenkamp, (te Stad Hardenberg, 2 koeien van den land bouwer B. Wolbert. Te Tubbergen is de bliksem geslagen in de boerderij van H. ter Haar. De woning is geheel afgebrand. Een hevig onweder vergezeld van zware slagregens heeft boven Twente gewoed. Te Hengelo liepen eenige straten onder water. Het hemelvuur btloeg in een der gebouwen van de aannemersfirma Hoen ders en Vos aan de Enschedéschestraat. Een begin van brand ontstond, die Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. 'b Zaterdags in Jnni, Juli en Augustus wegens beursvacantie gesloten. echter spoedig kon worden gebluscht. M 'tl Te Borne werden eenige koeien in de weide gedood. Zware boomen zijn ont worteld. De bliksem sloeg hier in die steenbakkerij van S. De arbeider G. werd getroffen en aan een der beenen verlamd. Brand ontstond hier niet. Maandagavond is de 40-jarige E. J. Kei zer op weg naar zijn woning in de Har- brinkhoek bij Almelo door den bliksem getroffen en gedood. o— VERDRONKEN. Maandag is het anderhalf jarig zoontje van den heer Bakker, Alexanderhoeve in de Prins Hendrikpolder op Texel, te wa ter geraakt en verdronken. Te Luykgestel is de 18-jarige H. B. bij het zwemmen verdronken. Het anderhalf jarig dochtertje van den arbeider J. W. te Standdaarbuiten, is na bij de ouderlijke woning in een sloot ge raakt en verdronken. Toen de vader het kind vond, was het reeds overleden. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 3-35. BRAND. Het woonhuis en het café van den neer L. J. aan de Hengelosche straat te Borne is totaal afgebrand. Hooibroei schijnt de oorzaak te zijn. Alle bewoners er waren drie gezinnen met een aantal kinderen ge huisvest konden zich bijtijds redden. Van den inboedel is weinig gespaard gebleven. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Gieten is door onbekende oorzaak het huis, bewoond door den heer K. ten H. tot den grond afgebrand. Niets werd gered. Verzekering dekt de schade. GOED AFGELOOPEN. Op het terrein der Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden is een bak met cement, die werd opgeheschen, naar beneden ge stort en terechtgekomen op twee werk lieden, die op een acht meter hooge stel ling stonden. Beiden verloren daardoor het evenwicht en vielen. Zij zijn er won derlijk goed afgekomen. Slechts eenige lichte kwetsuren bleken zij te hebben op- geloopen. MOORDAANSLAG. Maandagavond heeft te Breda C. K. op den Academ. Singel zijn gewezen meisje mej. de H., drie steken met een mes toe gebracht in borst en rug. Het meisje werd naar het ziekenhuis gebracht. Haar toe stand is niet ernstig. De dader heeft zich bij de politie aangemeld, is in hechtenis genomen, en ter beschikking van de ju stitie gesteld. Het mes, waarmede de ver wondingen zijn toegebracht, is in beslag genomen. DOODSLAG. Twee bakkersknechts bewoners vaneen perceel op den Grimburgwal te Amster dam hadden herhaaldelijk ruzie met elkaar. Toen het tweetal in den nacht van Za terdag op Zondag beschonken thuis was gekomen ontstond er weer ruzie. De woordenwisseling ontaardde in een vechtpartij, waarbij het mes werd ge bruikt. Een hunner kreeg steekwonden, die zoo ernstig waren, dat hij aan de gevolgen is overleden. De dader is gearresteerd. Hij zeide in drift een mes gegrepen te hebben en niet te weten, wat hij ermee gedaan had. o ALS DE WIJN IS IN DEN MAN Het gebeurde Zondagmorgen te Leiden op de deftige Heerengracht, dat A. v. d. W., die ondanks het vroege morgenuur te diep in het glaasje had gekeken, met een waggelgangetje over de straat liep. Dicht langs de huizenrij gekomen zag hij plotseling „iemand" op hem afkomen, dezelfde gebaren makend als hij zelf. Abram meende, dat hij nageaapt werd en zulks vond hij minder mooi. Hij zou dien kerel wel eens leeren. Hij hief den arm op, om zijn tegenstander mores te leeren en... plots glasgerinkel, een oe- bloede hand... Abram had zichzelf in een spionnetje te pakken. Tableau. o— EEN GEVAARLIJK HUISDIER Een vrouw te Venlo moest ter markt. Zij sloot haar drie kinderen op de binnen plaats bij den hond op. Het schijnt, dat de kinderen bij het spelen het etensbakje van den hond omvergeworpen hebben, waarop het dier een driejarig jongetje aanviel en hem eenige beten aan de rech terzijde van (het gezicht, aan het oor en aan het achterhoofd toebracht. Door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt, klom men de buren over het scheidingsmuurtje en brachten hulp, juist op tijd, om ern stiger onheil te voorkomen. Zwaar ge wond werd de kleuter naar het hospitaal gebracht. o VLIEG-ONGE LUKKEN. Toen Maandagmiddag tegen 4 uur het legervliegtuig 606 op ongeveer 50 meter hoogte boven het landingsterrein te Soes- terberg vloog, brak plotseling de schroef die geheel uiteen sloeg. Het toestel kon nog veilig landen.. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Toen het vliegtuig W 59 Maandag1 nabij Mok, op Texel, op het water zou neer strijken, s tieten de drijvers tegen den dijk met het gevolg, dat het toestel geheel te pletter sloeg, en de waarnemer te water werd geworpen. Zwemmende bereikte hij den wal. De vlieger wist ongedeerd on der de vernielde machine weg te komen. BEKNELD GERAAKT. Op de Staatsmijn Emma te Heerlen is de 58-jarige A. L. Geurts uit Beek bij het rangeeren tusschen twee buffers geraakt en ernstig gewond, In het ziekenhuis te Heerlen is hij overleden. O— ERNSTIG ONGELUK. De 21-jarige B. uit Hummelo, die Zon dag in het zwembad te Laag-Keppel bij het doen van een duiksprong zijn rugge- graat brak, is in het Diaconessenhuis te Arnhem overleden. NIEUWSBLAD vior tit Lui in HbisIbi ei AitenajeLaiastriit n le Boiitltrvnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1