Tweede Blad H. 4695 Yrijdao 23 Juli Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE iBillI Kinderrubriek. H Buitenland Vrouwenrubriek Binnenhuid. Ruime auto- garage's Hier hebben jullie de oplossingen van de vorige raadsels 1. Hoogmoed. 2. Februari, want die maand heeft slechts 28 dagen. 3. Kasteel. 4. Omdat er in dien tijd nog geen auto's waren en er dus ook geen chauf feurs bestonden. Nieuwe raadsels: 1. Het is een gek geval. Ik ben het kind van een moeder en ook van een 1 vader. En toch, ik behoor niet tot de zo- nen der menschen. Hoe kan dat? 2. Gij lust mij graag, bijna ieder heeft dagelijks van mij genoten; Toch ben ik ontsproten; Daarna, o wonder, maakt men slechts als een plantensap aan de aard mij zoo hard bijna als steen; Mijn kleur is helder wit, weet gij wat ik wel meen? 3. Wie is er zoo knap, dat hij (of zij) water in een zeef kan doen, zonder dat het er uit loopt? 4. Haarlem Bolsward Borculo Purmfrend Andijfc Zet deze vijf plaatsnamen (in dezelfde volgorde als ze hier staan) zoo onder elkaar, dat er recht van boven naar on der gelezen, een rijtje letters ontstaat, dat den naam van een andere stad in Noord-Holland noemt. OOM KAREL. HOE VADER SLIM ZIJN TANDEN VERLOOR. Vervolg en Slot. Een oogenblik later werd de deur open gemaakt en daar stond de burgemeester van Krummeldam voor Vader Slim. Wel, mannetje, wat wil je? vroeg de burgemeester vriendelijk. Meneer de Burgemeester, zei vader Slim, ik kom mijn geld halen, die beurs met goudstukken, die in de herberg „de dan sende eend" gevonden is. Wat, riep de burgemeester, kom jij dat geld halen? Ja zeker, meneer de burgemeester, dat geld is van mij:, want ziet u dan niet, dat ik de man met dien bochel ben? Ja, dat zie ik, zei de burgemeester op een vreemden toon. Ik ben heusch het mannetje, dat de beurs met goudstukken verloren heeft, meneer de burgemeester, kijkt U maar eens in mijn mond, er zit nog maar één tand in. Ziet U wel? en vader Slim sperde zijn mond zoo ver open, dat er wel een hooiwagen in naar binnen kon rijden. De burgemeester zette een heel donker gezicht, luidde toen een zilveren belletje, dat op tafel stond in de kamer, waarin hij vader Slim meegenomen had. En toen sprak hij barsch: Dus 'jij beweert, dat jij het mannetje bent, met den bochel en den eenen tand, die de beurs met goudstukken in „de dansende eend" heeft achtergelaten? Weet je het heel zeker? Ja, meneer de burgemeester, juichte va der Slim, die zijn hand al uitstrekte om NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. de beurs met goudstukken al aan te pak ken, die de burgemeester uit de lade van de tafel genomen had. Zoo, zei deze, dan ben jij de schavuit die me die beurs ontstolen heeft. Ver leden week liep ik over de markt om te kijken of ik ook een mooi paard kon koo- pen, toen ik plotseling bemerkte, dat mijn beurs gestolen werd. Dat deed een man netje imet eerf" bochel en één tand. Hij was dadelijk in het gedrang verdwenen. Zoo, dus ben jij die gauwdief, en ben je nog zoo brutaal, om hier te durven ko men, om die gestolen beurs terug te ha len? Dat is brutaal, hoor, en daarom krijg je nu een dubbele straf. Honderd stokslagen. Toen werd er geklopt en twee zware sterke veldwachters traden binnen. Hier mannen, riep de burgemeester uit, pak dien schavuit mee en geef hem honderd stokslagen. Vader Slim was bleek geworden. Daarop had hij nu heelemaal niet gerekend, Hij had zich het geld willen toeeigenen, en nu kreeg hij echter de straf, die de dief van het geld verdiend had. Stop, stop, schreeuwde .hij, terwijl hij zich probeerde los te rukken, meneer de burgemeester er is hier een vergissing in het spel, laat mij U asjeblieft vertellen, wat er gebeurd is. Wat zeg je daar, deugniet, wilde je nog zeggen, dat ik me vergis? Ben jij niet het mannetje met dien éénen tand? Die heeft mijn geld gestolen. Pak hiem mee, mannen en geef hem nog tien stokslagen extra, omdat hij me nog eens wilde be driegen. En of hij wilde of niet, vader Slim moest mee. Toen hij een uur later het dorp uitstrompelde, nadat hij zijn honderd stokslagen in ontvangst had genomen, stond hem het huilen nader dan het lachen. Nu was hij alles kwijt,zijn laatste gulden, zijn beurs met goudstukken, waarop hij zoo vast gehoopt had en.... zijn tanden. Maar hij had een goede les gehad, al was die hard. Vanaf dienzelfden dag be terde hij zijn leven. In „De Vroolijke Druif" kwam hij nooit meer en hij werkte hard, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En het duurde niet lang, of hij had een aardig sommetje geld bij elkaar. Zoo leerde hij, dat eerlijk toch altijd het langst duurt. ji's als zij dooden moeten achterlaten, dezen het hoofd af te snijden en dit mee te nemen, zoodat het lijk niet kan worden herkend. In dit geval bleek het, tot ver rassing der autoriteiten, dat men het lijk van een vrouw voor zich had. Ofschoon men geen zekerheid heeft kunnen krijgen wordt toch algemeen geloofd, dat thans Eva Manewa, de witte schrik der Do- broedsja, haar laatste» overval heeft ge pleegd. DE „SCHRIK VAN DE DOBROEDSJA" De schrik der boerenbevolking in de Dobroedsja, een half-Bulgaarsche provin cie van Roemenië, wordt gevormd door een in de bosschen huizende bende comi- tadji's, welke onder bevel staat van een jonge vrouw, Eva Manewa, wie de boe ren den bijnaam „de witte schrik" hebben gegeven. Uit Constanza wordt thans ge meld, dat eenige dagen geleden het dorp Atamlar 's nachts door een dertig man sterke stevig gewapende bende wérd over vallen. De in het dorp gelegerde militaire wacht bond den strijd aan met de ban dieten en er ontstond een gevecht, dat met den terugtocht der laatsten eindigde. Toen de dag aanbrak, zag men, dat de comitadji's een hunner kameraden, die blijkbaar zwaar gewond was, onder de armen steunden en zoo meesleepten. De militaire wacht, welke ondertusschen ver sterking gekregen had, trok op achtervol ging der bandieten uit. Het gelukte niet, ze gevangen te nemen, maar bij het af zoeken van het terrein vond men van een der roovers het lijk waaraan het hoofd ontbrak. Het is gewoonte bij de comitad- Blonse en rok voor de vacantie. ZOO'N LEELIJKE POLITIEHOND. De Tilb. correspondent van het „Huis gezin,, schrijft: Eenige Tilburgers vatten in den loop der vorige week het .plan op om gaan te smokkelen. Gedistilleerd is in ons land een zeer gewild handelsartikel en in België is de prijs van dit product bijzonder laag, al thans omgerekend in Hollandsch geld. Als het dus lukte was er een goed slaatj(e uit te slaan. En waarom zou 't niet lukken? Zij hadden de politie immers al her haaldelijk achter het net doen visschen dat ze 't gerustelijk zouden probeeren. Ze vertrokken dus per rijwiel, kochten in België de noodige flesschen gedistilleerd zooals jenever, elexier e. d. en aanvaard den daarna welgemoed den terugtocht. De flesschen waren veilig geborgen in de respectievelijke broek- en binnenzak ken der smokkelaars. De grens werd zonder oponthoud ge passeerd. Dat kenden onze mannetjes wel. Hoe dichter de troep echter Tilburg naderde des te- grooter werd hun onrust, want zij wisten maar al te goed, dat de Tilburgsche politie -- van wie zij goede bekenden zijn -- het zeker niet zou ver trouwen. De lezer moet weten dat 't ver voer geschiedde in den nacht, dus op 'n tijd dat 'n fatsoenlijk mensch geen fietstocht gaat maken. Uit een oogpunt van veiligheid ging een der smokkelaars op den weg van Hil- varenbeek naar Tilburg een eindje vooruit rijden, teneinde bij eventueel onraad tij dig te kunnen waarschuwen. Het duurde niet lang of deze voorpost kwam terug met de mededeeling, dat hij het rriet vertrouwde; een voorgevoel zei hem dat er onraad op komst was. Goede raad was bijzonder duur. Er mocht niet getreuzeld worden. Een oogenblik later lagen de flesschen veilig en wel in twee kuilen door de smok kelaars in de Beeksche bergen gegraven. Niemand zal 't daar zoeken. Toen de smokkelaars weer goed en wel hun fietsen bestegen waren werden zij inderdaad door eenige politiedienaren aan gehouden. Zij werden gefouilleerd doch niets ver dachts werd ontdekt. Even later vervolgden de smokkelaars weer hun weg heimelijk lachend dat ze de politie er zoo fijn hadden tusschen genomen. Helaas, ze Echten te vroeg. Een dier politiemannen had zijn hond aan d'r manden, welke de smokkelaars op hun fietsen hadden, laten opporteeren. Toen de smokkelaars waren doorgere den en zich ongetwijfeld vermaakten om deze kostelijke grap, maakten de politie dienaren aanstalten om de flesschen ge distilleerd naar het politiebureau over te brengen. De politiehond had de geheime bergplaats ontdekt.... i3ezoels Café Restaurant Uitspanning. St. Jaosstraat 10-12 '8 BOSCH. Station N.A.B.O. SLEBÜWIJK-'sBOSCB BEHOORENDE BIJ HET Jticowsblad Beste jongens en meisjes. Na het feestmaal gingen alle dames en heeren naar een ander ver trek. De Koning en de Koningin namen plaats op hun troon en de Oude Koning beval om zijn pijp en vroeg om zijn drie vioolspelers. Toen begon de pret en men verwachtte, dat iedereen mee zou doen. Iedereen moest een geschiedenis vertellen, een gedichtje reciteeren of een versje zingen. Jantje Gilpin begon te vertellen van een prachtigen tocht, die hij onlangs gemaakt had. Toen zei een oud vrouwtje, die in een schoen leefde, dat zi) haar kinderen maar niet meegebracht had, want zy had er veel te veel. Zij had ze vleeschnat gegeven, zonder brood, daarna kregen zij een pak slaag en moesten toen een, twee, drie, naar bed. Dikken je vond dat verhaal zoo giappig, dat hij luid begon ie lachen. Daarna kwamen anderen aan de beun sommigen zongen, anderen reciteerden. Alles gu g goed loidat eindelijk Dikkenje aan de beurt was gekomen. (Wordt vervolgd). De practische vacantie uitrusting omvat mede een eenvoudigen rok, dien men gauw even »aan kan schieten* van zachte tweed en een blouse of jumper van waschbare zijde of ciêpe de chine. Het patroon van blouse en rok moet daarom zoo zijn, dat het meisje, dat haar vacantie garderobe samenstelt, het aardig vindt. De rok is van een aardig en vlug mo del en men kan er het beste een effen of geruit tweed voor nemen. Hy wordt met aangeknipten ceintuur uitgesneden en de sluiting zit links. Er zijn twee stukken van het patroon de halve voorzijde en de halve achterzijde en men heeft, by een breedte van 8090 cM. een lengte noo- dig van ongeveer 1.80 M. Vouw de stof in de lengte in tweeën leg de patroonhelksn met den rechten kant op de vouw en snijdt de stof uit met on geveer 2.J c.M. ruimte voor den zoom De rok wordt ingerimpeld, tot hy ge lijk komt met den onderkant van de cein tuur, van boorlint voorzin en een opening van 24 cM. aan den linkeikant opengela ten. Gewoon afmaken, omzoomen en de opening van drukknoopjes voorzien. Spoe dig is deze rok gereed. D« blouse van ciêpe de chine, shantung of kunstzijde kan gedragen worden >n wit, ctéme of rose, zooals de teekening aangeeft. De benoo- digde hoeveelheid stof is ongeveer 2 Me ter bij een breedte van 80 90 cM. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder op gave van No. 389 Kosten te samen 55 cent. DE SPAANSCHE KONING TE LONDEN. De foto geeft het oogenblik weer, waarop Koning Alphons het Bridges Hotel te Londen verlaat. De Spaansche Koning is zooals men ziet, door de Universi teit te Cambridge met het eere-doctoraat in de rechten begiftigd. CAILLAUX. De nieuwe Fransche Minister van Fi nanciën, van wieri men hoopt, dat hij eindelijk de Franc zal weten te redden. van oiirtis bekend Hótel Tel. Interc. 436

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5