De Wenteltrap. Parlementair Overzicht FEUILLETON. Firma Johan Smulders, 's-Hertogenbosch, Vughterstraat 33. Plaatselijk Nieuws ZONDE. Rechtzaken. De Eerste Kamer is niet tevreden. Het verdag met Duitschland en nog iets. Spoor en autobus. Een merk waardig wetsontwerp. Neen, de Eerste Kamer was niet bijster te spreken over het Nederlandsch-Duit- sche handelsverdrag. En zij liet een krach tig woord van protest hooren over de manier, waarop dit verdrag aan de goed keuring yan de Staten-generaal was onder worpen. Op het uiterste nippertje, vlak voor het zomerrecès, en dat, terwijl het verdrag reeds een half jaar geleden werd gesloten. Wat was daarvan de reden, dat wilde de Kamer wel eens van den Minister hooren. Was het soms 's ministers neiging om de zeggenschap der Staten-generaal zooveel mogelijk te beknotten in inter nationale aangelegenheden, of was zijn 'departement weer eens ouderwetsch traag? En dan het verdrag zelf? Velen sloten zich bij de critiek in de Tweede Kamer aan. De resultaten vielen niet mee. Met uitzondering dan van die voor land- en tuinbouw. Wat was er nu voor den invoer van onze afgewerkte fabrikaten in Duitsch land verkregen. Niets. Verder nog, de wijze van onderhandeling. Die was ook al niet bevredigend. Had de grondwetswij ziging van 1922 de volksvertegenwoordi ging niet grooteren invloed op de totstand koming van tractaten toegekend? Nu, daarvan had de regeering niet veel laten blijken hoor. En het bedenkelijke was, dat men niet meer vrij was in zijn beslis sing, omdat bij verwerping van het ver drag groote bedragen door onze expor teurs zouden moeten worden terugbetaald, hetgeen tot allerlei narigheid aanleiding zou geven. Dus wanneer meteen de Eerste Kamer in openbare zitting weer bijeenkomt de zwoegers, wanneer de Tweede Ka mer den rug strekt in zondoorwarmde duinen, of koele bosschen, peutert d'e Eerste Kamer nog naarstig tusschen de groene bankjes zal ook zij het verdrag ratificeeren. Maar tevreden, neen, dat is zij niet. Allerlei wetten en wetjes deed de Eerste Kamer dezer dagen nog met bekwamen spoed af. Ook het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, waar door de autobus exploitatie voortaan aan de goedkeuring der Ged. St. zou zijn oh- derworpen. Minister v. d. Vegte meende het goed met de autobussen. Een kostelijk vervoermiddel vond hij het en hij zou het betreuren, vails de autobus door deze wet in het gedrang zou komen; maar juist 'door ld e toeneming van dit bedrijf was er behoefte aan een regeling waardoor dit bedrijf vaster grond onder de voeten zou krijgen. Dit verklaarde de minister naar aanleiding van de opmerkingen van den heer v. d. Bergh (v.b.) die het betreurde dat de Tweede Kamer bij de behandeling zoo weinig sympathie voor de autobussen had getoond. Of de minister dus zooveel mogelijk zijn invloed ten goede wilde aan wenden en een ruim standpunt innemen. Dat wilde de minister wel, maar bij slechte toepassing van het autobedrijf, zou den spoorwegen een doodelijke concurrentie kunnen worden aangedaan en daarvoor moest gewaakt worden. Maar overigens, leve de autobus. Dan werd bij de voorloopige besprekin gen van de Eerste Kamer van de wijziging van een marinebegrootingshoofdstuk (o.a. overplaatsing van de matroze nopleiding van Gorinchem naar Vlissingen) door een aan tal leden betreurd, dat de jonge matroos Naar het Amerikaansch Bascules, gewichten, allerlei ijzerwaren en gereedschappen. Landbouwbind- en paktouw in alle dikten. van MARY ROBERTS RINEHART. )o(— 24) Dan is het omdat je mij nooit hebt liefgehad. Er klonk gekrenkte trots in zijn stem. Je zag hoe ik van je hield en je liet denken dat je ook wat om mij gaf. Neen, dat is niets voor jou, Louise. Er is iets (wat je mij niet verteld hebt. Is het omdat er iemand anders is? Ja, bijna onhoorbaar. Louise, o ik kan het niet gelooven. Toch is het waar, zei ze treurig. Hal- sey, je moet niet probeeren mij weer te zien. Zoodra ik kan ga ik hier vandaan waar jullie allemaal zoo veel vriendelijker ker bent dan ik verdien. En wat je oojk over mij mocht hooren, probeer zoo goed mogelijk over mij' te denken. Ik ga trou- wen met een anderen man. Wat moet je mij haten haten? Ik hoorde Halsey de kamer doorloopen naar het raam toe. Na een poosje ging hij weer naar haar toe. Ik kon ternauwer nood stil blijven zitten; ik had groote lust om naar binnen te gaan en haar eens door elkaar te schudden. Dan is het afgeloopen, zei hij met een diepe zucht. De plannen die we sa men gemaakt hebben, alles alles voor bij. Nu, ik zal niet kinderachtig zijn en ik laat je vrij, zoodra je zegt: Ik houd niet van je, en ik houd wel van iemand anders. jes naar Vlissingen zouden gaan, onder de oude, volleerde waterratten. Zij voor zagen een slechten invloed van de oudere schepelingen op de jongere. En was de daardoor verkregen bezuiniging nu wel zoo groot? Neen, de minister moest maar eens precies komen vertellen, wat Vlissin gen" nu eigenlijk aan meerdere voordeelen bood boven Gorinchem. Een van de merkwaardigste gebeurtenis sen op parlementair gebied hebben we de zer dagen ook te aanschouwen gekregen. Namelijk de intrekking van een door de Staten-Generaal gesanctioneerde wettelijke maatregel, omdat gebleken was, dat de fraude tegen dezen maatregel zoo groot was, dat er feitelijk niets tegen te doen was. Dat was de indiening van het wets ontwerp door de regeering tot intrekking van de speelkaartenbelasting. In de zes jaar van haar bestaan, is deze belasting wat opbrengst betreft, hard tegengevallen. Nog geen ton per jaar bracht ze op. De frauduleuze invoer nam zulke afmetingen aan, de toestand werd zoo onhoudbaar, dat men voor de keuze kwam te staanaf schaffing, of verscherping van de heffings bepalingen. Dit laatste zou nog weer meer geld kosten. Dus was het maar beter de heffing te staken. Een strop voor de schatkist van totaal een dikke ton per jaar. Op zich zelf is dat niet zoo erg. Maar de aanleiding is toch wel treurig. Tenslotte werden Dinsdagmiddag door het Centraal Stembureau de ingediende lijsten voor de Eerste Kamerverkiezing behandeld. Alle lijsten werden geldig be vonden, zoodat alle daarop voorkomende candidaten gehandhaafd zijn. De dans kan dus beginnen. AMMERZODEN. Zondag was het voor onze fanfare »St. Caeciliacc den dag waarop zij na een tyd van harde studie, zich zou wagen in het strijdperk, immers zij zou dien dag moeten kampen op bet »Inter- nationaal muziekconcourste Roosendaal en wel in de hoogste eereafdeeling. Dat onze Ammerzodensche bevolking den ge» heelen dag in spanning den uitslag af- wachtte, laat zich begrijpen, want al is onze fanfare al menigmaal met de hoogste prijzen teruggekeerd, ditmaal zou zij een hevigen kamp hebben mede te maken, daar de allerbeste gezelschappen uit binnen- en buitenland haar zouden bevechten. Toen dan ook om ongeveer 6 uur de gevleugelde boden de tyding brachten dat »St. Caeciliacc wederom een eersten prys had behaald en wel met 273 punten, zijnde 33 punten boven het minimum, waren allen direct in de weer den overwinnaar een feestelijke thuiskomst te bezorgen. De muziekzaal, gevestigd in het café »De Hopwaag« was als het ware in een bloementuin herschapen. De autobussen, waarmede de overwinnaars zouden arriveeren, waren keurig versierd en van menig huis, waar langs ons korps zou trekken, wapperde de driekleur en de enthousiastische bevolking scheen niet tot bedaren te komen. In de zaal binnen getreden werd den directeur, den heer Baselaar, en de leden in een gloedvolle Dat kan ik niet zeggen, fluisterde ze, maar ik zal heel gauw met iemand anders trouwen. Ik hoorde Halsey zacht, maar triomfan telijk lachen. Ik tart hem, zei hij. Lieveling, zoo lang je nog van mij houdt, ben ik niet bang. De wind sloeg de deur dicht tusschen de kamers en ik hoorde niets mefer. Na dat ik een poosje gewacht had, ging ik naar de andere kamer en vond daar Loui se alleen. Ze staarde met een droevigen blik naar het beschilderde plafond en omdat ze er zoo moe uitzag, liet ik haar met rust. HOOFDSTUK XIV. Een Advocaatje en een telegram. Het was Dinsdagavond toen we Louise in de portierswoning ontdekten, 's Woens dags had ik het bewuste gesprek met haar. Op Donderdag en Vrijdag gebeurde er niets, behalve dat de patiënte goied vooruit ging. Gertrude zat bijna den ge- heelen dag bij haar en ze waren dikke vriendinnen geworden. Maar er moesten nog een paar onaangename dingen komen in het gerechterlijk onderzoek. Zaterdags over den dood van Arnold Armstrong, en dan de komst van mevrouw Armstrong en de jonge dokter Walker die het lijk van den overledenen directeur van de Han delsbank zouden meebrengen. Wij hadden Louise nog van geen van beide sterfgje- vallen verteld. En dan maakte ik mij ongerust over de kinderen. Hun moeder's erfdeel was vol komen verdwenen door die ramp met de bank en hun liefdes-geschiedenissen liepen nu ook niet bepaald vlot van sta rede toegesproken door den EdelAchtb. heer Herckenrath, burgem. onzer gemeente, die in krachtige bewoording uiting gaf van het geen »St. Caeciliacc kan als zij wil en als één man staat achter haar eminenten leider en schetste met het behaalde succes den roem onzer fanfare, die ver zal doorklinken, zelfs buiten onze landsgrenzen daarna werd door een bruidje, als bewijs van medeleven der gansche Ammerzodensche bevolking, den directeur een prachtig bouquet aan geboden, waarna men met een verfris- schenden drank, zjch herstelde van den vermoeienden arbeid, dien dag verricht. »St. Caeciliacc blijft de schoone kunst der muziek, met kracht beoefenen, de woor den gedenkende welke er werden toege sproken, toen gij de kiosk verliet, door een Belgisch muziekvriend, »quoi plus beau que la musiquecc wat is schooner dan mu ziek wanneer ze ten gehoore wordt ge bracht, zoo gij dit deedt, dan is het zeker dat gij nog menigmaal even glansrijk uit het strijdperk zult treden als dezen keer uit Roosendaal, dit is toch zeker de wensch van geheel het muziekminnend Ammerzoden. Onze fanfare »St. Caeciliacc zal a.s. Zondag deelnemen aan het festival te En gelen. AALST. Waarschijnlijk door spelen van kinderen met vuur, ontstond een begin van brand aan een hooischelf van G. v. B. IJlings toegeschoten hulp wist met een paar emmers water erger te voorkomen. BRUCHEM. Voor het onderwijzers examen is te Arnhem geslaagd de heer A. Dijkstra alhier. HEDIKHUIZEN. Door het zonnige, warme weer der vorige week heeft het bijenvolk zich buitengewoon gerept met het vergaren van h)nig. Het natte voorjaar heeft een verbazende hoeveelheid witte klaver te voor schijn geroepen en daarop- vergasten zich de nijvere diertjes. Bij het opnemen der zware korven ziet men een krachtige be volking zich over de blanke, gevulde raten bewegen. Indien ook Augustus ons wat mooie dagen wil schenken, dan is eindelijk een goed honigjaar den eimkers te wachten. In een tijdsverloop van circa 3 weken zijn bij G. Bruijkters alhier 3 jonge varkens gestorven aan longenpest. Voor den betrokkene een heele schadepost. In den buitenpo'der alhier is <je hooicampagne zoo goed als geëindigd. Over de opbrengst wordt in het algemeen ge klaagd. NIEUWENDIJK. Een paard bespannen voor een kar van den landbouwer W. H. v. d. S. sloeg op hol, een klein kind als mede de voerman sprongen van de kar in een sloot met watermet den schrik en een nat pak kwamen zij vrij. Even verder ging het paard en de kar te water, hulp vaardige handen brachten het op den droge de kar was erg benadeelt, het paard had geen letsel. Maandag passeerden de rijksstraat- pel. Toen kregen de keukenmeid en Liddy nog ruzie over de beste manier om bouil lon te trekken voor Louise, en, natuur lijk, verdween de keukenmeid. Ik geloof dat juffrouw Watson het een heele rust vond, dat ze Louise nu aan onze zorgen kon toevertrouwen en Thomas ging iederen avond en morgen naar boven om uit de deuropening zijn jonge meesteres te begroeten. Arme Thomas. Hij had nog de gewoonte, die meer en meer uit den tijd raakt, om de belangen van zijn meesters ook tot'de zijne te maken. Thomas sprak altijd over „wij". Ik mis hem erg, die pijprookende, onderdanige, niet over matig betrouwbare oude. Donderdags belde de notaris van de Armstrongs, meneer Harton, ons uit de stad op. Hij had bericht gekregen, zei hij, dat mevrouw Armstrong met het lijk van haar man op reis zou gaan en Maan dag hier kon aankomen. En aarzelend ging hij voort, dat hij instructies had om mij te vragen, mijn huur van Zonnehoek te willen opzeggen, daar mevrouw Arm strong onmiddellijk hier wenschte te ko men. Ik was stomverbaasd. Hier, zei ik. Daar vergist u zich toch zeker in, meneer Harton? Ik zou denken dat ze liever nooit meer hier terug zou komen, na wat er hier een paar dagen ge leden gebeurd is. Toch staat ze er op, hier te komen, antwoordde hij. Dit heeft ze gete legrafeerd: Stel alles in het werk om Zonnehoek leeg te krijgen. Moet daar da delijk heengaan. Meneer Harton, zei ik verontwaardigd j Ik denk er eenvoudig niet aan. Mijn fa- milieleden en ik hebben al genoeg van de Armstrongs te verduren gehad. Ik heb het huis voor den heelen zomer gehuurd, De zonde, vreeselijk valsch, wiegt zacht ons op satijn, Doch weeft daar middlerwijl een webbe spinragfijn Onmerkbaar over heen; dan laaft met maankopdrank Zij ons in vasten slaap bij sussend stemgeklank. En klagen we^in den droom soms van gewetenspijn, Ras mengt ze^een dubble maat verdoovend medicijn, Doch brengt haar kruid geen baat, dan laat zij, naamloos krank, Ons achter in heur krot ten prooi aan vuil en stank Daar tikt Een aan de deur en knielt stil bij ons neêr, En troost en onderzoekt ons ongelijkbaar teer, En vraagt met zachte stem: „wordt graag gij weêr gezond?" We^ontroeren, en beschaamd, de oogen naar den grond, Klinkt schuchter-bang on^ja... „Sta op en feil niet meer 1" Zoo spreekt Hij en verdwijnt. Ge'"*ontwaakt. Het was de Heer Veen, 9 Juli 1926. J. TIMMERMANS. weg een groep zigeuners, welke bij den landbouwer H. V. kippen ontvreemden. V. die dit bemerkte, achtervolgde ze en wist na veel moeite zijn eigendom terug te krijgen. POEDEROOIJEN. Naar men verneemt, is het openluchtspel »Joseph in Dothan« dezer dagen te Goor opgevoerd. Circa 700 belangstellenden woonden aldaar deze voor stelling bij en algemeen vond men het e«n prachtstuk. Als nu het weêr gunstig is, verwacht men ook op 24 en 25 dezer te Loevestein, waar dit stuk wordt opgevoerd, een grooten toeloop. WOUDRICHEM. Veiling 20 Juli. Aanvoer 220 H.L. aardappelen. Schoolmeesters f 1.80—2 40 per H.L. Blauwpitten f 2.803.20 Eigenheimers f 2.80—3.10 Veiling 21 Juli. Janbazen I 3ct. per K.G. Janbazen II 1l1 Mooineeltjes i2 67| Kruisbessen 712o Aanvoer 215 H.L. aardappelen. Schoolmeesters f 1.50 1,80 per H.L. Blauwpitten f 2.003.00 Eigenheimers f2 202.60 WERKENDAM. De verschillende festi viteiten, die plaats zullen hebben op 1 en 2 September en georganiseerd door de Oranjevereeniging alhier tér herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin, beginnen reeds een vasten vorm aan te nemen en alles belooft, evenals vorig jaar, weer zeer veel. 's Middags, 1 September, zullen de feesten aanvangen en zullen de schoolkinderen wor den getracteerd daarna hebben de volks spelen plaats, terwijl 's avonds een concert zal worden gegeven het einde van dien feestdag is een lampionoptocht, iets waar iedereen jong en oud aan mee kan doen. De stoet zal op verschillende plaatsen door diverse kleuren Bengaalsch vuur worden verlicht. Op 2 September zullen de inwoners door de muziek van de herauten er aan worden herinnerd, dat de 2e feestdag zal aanvangen en wel met een historischen allegorischen en reclame optochtdezen optocht, welke onder leiding staat van een deskundige costumier uit Amsterdam, zal by genoeg- tegen een zeer hoog bedrag, en mijn huis in de stad wordt heelemaal opgeknapt en is op 'tqogenblik onbewoonbaar. Ik ben hier nu een week, en heb nog geen enkelen nacht ongestoord kunnen slapen en ik ben van plan om te blijven tot ik weer wat om mijn verhaal ben gekomen. Bovendien, als meneer Armstrong er fi nancieel slecht voor stond, zooals ik meen dat het geval was, moest zijn weduwe bliji zijn, dat ze op deze manier nog wat geld in handen kreeg. De notaris kuchtte. Het spijt me, dat u er zoo over denkt, zei hij. Juffrouw 'Innes, mevrouw Fritz- bugh heeft me verteld dat Louise Arm strong bij u is. Ja. Weet ze al van dit dubbele verlies? Nog niet, zei ik. Ze is erg ziek geweest, misschien kan het haar vanavond verteld worden. Het is heel treurig, heel treurig, zei hij. Ik heb een telegram voor haar, juf frouw' Innes. Wat zal ik er mee doen? Maakt u het maar open en lees het mij voor, opperde ik. Misschien is het belangrijk en dan spaart het tijd. Meneer Harton maakte het telegram open en las het toen langzaam en met na druk voor. Let op Nina Carrington. Kom Maandag thuis. Onderteekend F. L. W. Hm, zei ik. Let op Nina Carrington. Kom Maandag thuis. Dank menear Harton, ik zal het haar vertellen, maar ze is niet in staat om op iemand te letten. Nu, juffrouw Innes, als u nog mocht besluiten om de huur op te geven, hoor ik het wel van u, zei de notaris. Ik denk er niet over, antwoordde ik, en uit de manier, waarop hij' de telefoon ophing, maakte ik op, dat dit hem er zame deelname een succes worden. Ieder een kan meedoen, daar de prys der cos- tuums uiterst laag is gesteld en wel op f 1.50 per costuum. 50 pCt. van de kosten aan den historischen optocht verbonden, wordt door de Oranjevereenigiog gedragen, om vooral groote deelname te krijgen. Het is dan ook te hopen, dat het aantal deel nemers verre de honderd zal overschrijden, De prijzen van den allegorischen optocht zullen nog nader worden bekend gemaakt, terwijl in de reclame optocht de verschil lende zaken uit den omtrek de goede kwa liteiten hunner waren naar voren kunnen brengen. 's Middags heeft de ringrijdery plaats, waaraan de deelname ongetwyfeld weer even groot zal zyn als vorige jaren. 's Avonds wordt een concert gegeven en tot besluit zal een groot sshittereod vuurwerk worden ontstoken, bestaande uit ruim 40 nummers met de allernieuwste vindingen op dit gebied. Alles wordt opgeluisterd door diverse muziekkorpsen. Ook is dit jaar gezorgd voor menschen uit den omtrek die den geheelen dag wen- schen te blyven. Op h%( terrein zal nl., behalve de consumptietenten, ook een pof fertjestent aanwezig zijn waar men den inwendigen mensch kan versterken. Uit een en ander blijkt, dat de regeling der festiviteiten door het Bestuur der Oranje vereeniging in goede handen is en zeer zeker zal ook dit feest weer een groot succes worden. UITSPRAKEN BOSSCHE RECHTBANK. W. J. M. B., Waalwyk, overtreding maximum snelheid, vrijgesproken, vonnis van het Kantongerecht te Waalwyk ver nietigd. J. v. K., Wyk, overtreding art. 445 W. v. S. (voor den rechter om te worden gehoord, zonder geldige reden verzuimd aan die oproeping te voldoen) vonnis van het Kantongerecht te Heusden vernietigd, veroordeeld tot f 15 boete subs. 7 dagen hechtenis. gerde. Ik schreef het telegram woord voor woord op, omdat ik niet pp mijn geheugen durfde te vertrouwen, en ik besloot om dokter Stewart te vragen, wanneer Louise de waarheid mocht hooren. Het leek mij onnoodig, dat ze-op de hoogte gebracht werd van de debacle van de Handelsbank, maar dat haar vader en stiefbroer dood waren, moest haar toch gauw verteld wor den, anders zou ze het wel eens op een zeer onaangename en schokkende wijze kunnen hooren. Dokter Stewart kwam-ongeveer om vier uur. "Hij bracht zijn leeren tasch zeer zorgvuldig in huis en maakte hem beneden aan de trap open, om mij te laten zien dat er een stuk of tien prachtigje eieren in lagen. Echte eieren, zei hij trotsch. Niet van die slappe winkeleieren, maar je ware sommige zijn nog warm. Voelt u maar eens. Nu gaan we een stevig advocaatje maken voor juffrouw Louise. Hij straalde vol voldoeining en voor hij wegging stond hij er op, om zelf naai de keuken te gaan en het eigenhandig klaar te maken. En terwijl hij er mee bezig was, stelde ik mij onwillekeurig voor of mijn zenuwarts in de stad, dokter Willi- oughcy, ooit wel eens zoo iets zou pro beeren. Zou hij zoo iets burgerlijks wel eens ooit voorschrijven en zöo iets heerlijks? Terwijl dokter Stewart de ei eren klopte, praatte hij aan een stuk. Ik zei tegen m'n vrouw, vertelde hij, met een rood gezicht door de inspanning dat u mij wel een oude klets zou vin den, om wat ik onlangs zei over Walker en juffrouw Louise. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6