Itiiiiieiilainl. Plaatselijk Nieuws het is alleen de vraag kan de gemeente er niet meer profijt van trekken. De Voorzitter zegt dat de Gezondheids commissie slechts een adviseerende stem heeft. Met algemeene stemmen wordt de rekening hierop goedgekeurd. Verzoek van den heer P. J. Furster te Wijk om subsidie voor zijn autobusonder neming. Genoemde onderneming ontving over het afgeloopen jaar een subsidie uit de Provinciale kas. De provincie maakt echter bezwaar, om ook voor dit jaar sub sidie te verleenen, als de gemeente Andel Giessen en Rijswijk, die geen wegen heb ben te onderhouden waarover de autobus sen rijden, niet eveneens een subsidie toe kennen. Het lijkt den Voorzitter dat Ged. Staten een verkeerden grond hebben waarop zij zinspelen. Al heeft de gemeente geen we gen te onderhouden waarover de autobus sen rijden, dan doen dit toch de inge zetenen. De gemeente die het meest van de auto bussen profiteert is de gemeente 's Bosch. Het nut der autobussen valt voor dezle streek niet te ontkennen, doch het is als een onbillijkheid te beschouwen, dat men de provinciale subsidie afhankelijk stelt van de subsidie te verleenen door Andel, Giessen en Rijswijk. De heer Schouten vraagt of er g|een overzicht der exploitatie is bijgevoegd. Spr. vindt het dwaasheid geld te .geven aam een kas waarover men niets heeft te zeg gen. Bij de toekenning van subsidie zou den o'ok eischen gesteld moeten worden, omtrent autobussen, chauffeurs enz. De Voorzitter zegt dat men er niet ge noeg aan denken kan, dat trots de guns tige resultaten der laatste jaren de in komsten der gemeente sterk achteruit gaan, zoodat men terdege de zuinigheid heeft te betrachten. Spr. zou willen voor stellen het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Verzoek R.K. Leergangen te Tilburg om subsidie voor hare op te richten Hoo- gere Handelsschool. Op voorstel van B. en W. wordt ook op dit verzoek afwijzend beschikt. Bij de rondvraag merkt de heer Schou ten op dat er al heel wat over de wegen gesproken is. Waar overal getracht wordt deze breeder te maken, komt het hem1 ongewenscht voor dat men langs den sloot in het Steegje opgaande boomen plant, waardoor het uitzicht wordt belemmerd. De Voorzitter zegt eén onderzoek toe. T)e heer Schouten maakt ook de opmer king da^ het uurwerk van den toren niet steeds bij tijd is. Spr. zag daarin gaarne verbetering gebracht, want voor hen die met boot en trein moeten reizen levert het vaak moeilijkheid op. De Voorzitter heeft van het niet bij tijd zijn niet veel gemerkt, echter zal de opmerking van den heer Schouten ter kennis worden gebracht van den klok- opwinder. De heer Naaijen vestigt de aandacht op den slechten toestand van de verbinding tsuschen den weg en het stukje weiland dat hij van de gemeente in huur Weeft, deze levert gevaar op. De Voorzitter zegt ook hierin een onder zoek toe en sluit daarop de vergadering. DE BANKOVERVAL TE BUSSUM. De directeur van de Boazbank te Bus- sum vertelde aan een correspondent van het «Hbld.« Rog een en ander over den Donderdagmiddag gepleegden overval, waar aan we het volgende ontleenen De kas wordt eigenljjk om 3 uur ge sloten, doch gewoonlijk worden na dien nog veel cliënten geholpen, en zoo was er niets vreemds in, dat even na 3 uur iemand op het kasloket tikte. Na het kloppen stond de heer Joosten op om te helpen. De onbekende maakte geheel den indruk van een heer te zijn, hij trad joviaal op, zeggende«Och meneer, kunt u my even een tientje wisselen®, waarbij hij het biljet liet zien. De heer Joosten ging naar be brand kast die tegen den wand recht tegenover de loketten staat, een afstand van onge veer 4 meter en vroeg daarbij «hoe wilt u het gewisseld hebben «Geef my maar ryksdaalders,® was het antwoord. Met het geld in zijn handen en zonder op te kijken, kwam de heer Joosten naar het loket geloopeneerst vlak daarvoor gekomen keek hij op en zag in den loop van een revolver, terwyl de onbekende op commandotoon riep «Sta, of ik schiet I® Een ondeelbaar oogenblik bleef de heer Joosten staan. Daarna, terwijl hij riep «Juf, bel de politie op 1® nam hij, niet anders dan een schot wachtend, een zij sprong naar rechts, kroop achter het zij schot tusschen het tweede loket en de deur, en keek, ineengedrongen dekking zoekend, om den hoek van de plank. Weer zag hy in de revolver. De onbekende moet daarbij het lichaam half in het loket gewrongen hebben om uit den hoek te kunnen richten vloekend en dreigend. Maar toen hy zag, dat zyn intimidatie geen uitwerking had j sprong hy terug op hetzelfde oogenblik, dat de heer Joosten de deur, welke met een Yaleslot gesloten was, opende om den roover van achteren te grijpen. Nauwelyks was de deur open, of hy ontving een har den klap, waarschijnlijk met de kolf van een tamelyk zware revolver, welke twee wonden veroorzaakt heeft. Versuft viel de heer Joosten neer. De juffrouw was op het dreigend ge schreeuw ontsteld door de deur naast de brandkast de gang ingevlucht en naar boven, waar de familie Kamphuis woont. De dief moet over het lichaam van den heer Joosten zyn heengestapt en naar de brandkast geloopen. De directeur kwam inmiddels overeind en is in zijn verdoofden toestand, zonder te weten wat hij deed, door het achtervertrek de gang opgeloopen en vandaar naar de voordeur, waar hij buiten komend den roover de deur van de serre, waarin de loketten uitkomen, aan den anderen kant van het huis, zag uit- loopen, den tuin doorhollen en per fiets wegsnellen. Eerst op dat oogenblik kwam de heer Joosten tot het besef dat hij gewond was en hevig bloedde. Hy drukte zijn zakdoek tegen het achterhoofd en riep een bood schappenjongen toe«ga hem achterna, er zit wat voor je aan.® Het was de 16-jarige Hansen, die zich inderdaad kranig gehouden heeft, maar het geluk was niet met hem. De heer Joosten zag den vluchteling nog tot aan de eerste ombuiging van de Eslaan. De heer Scheffelaar Klots wilde hem in een juist passeerende auto van den heer Groen naar de Majellastichting brengen, maar de heer Joosten riepEerst het geld terug,® stapte in de auto en voort ging het den dief achterna. De jongen Hansen had nog een klap opgeloopen, toen hij probeerde den vluch teling tegen een boom te dryven, hy werd ook in de auto opgenomen. Op den hoek by den spoorwegoverweg werd een agent opgepikt. Met een reuzenvaart ging het rechtuit den Brediusweg op, zonder resul taat. De heer Joosten meende, dat nog twee heeren in het complot waren, die de ver keerde richting zouden hebben aangegeven. Maar het is reeds gebleken, dat een van de door hem bedoelden, een zenuwlyder, niets met het geval uitstaande heeft. Men meldt nog uit Bussum, dat de politie den loopjongen Hansen, die den dader nagezet heeft, met verschillende per sonen heeft geconfronteerd, doch tot dus verre zonder resultaat. Nader wordt gemeld Maandagavond is te Amsterdam een woonwagenbewoner gearresteerd, verdacht bedrijver te zijn van den bankoverval van de Boaz-bank. De man bevond zich in het woonwagenkamp bij den Spaarndammerdyk. De aanhouding geschiedde door de Bus- sumsche politie en de Centrale recherche van Amsterdam. Hy is na confrontatie door den bank directeur Joosten en door den loopjongen Hansen, die aan de achtervolging deelnam, herkend, De verdachte blijft echter ontkennen. o— ZEGELS TABAKSACCIJNS. De Minister van Financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat verkrijgbaar worden gesteld zegels, voor den tabaksaccyns voor sigaretten in den kleinhandelsprijs van f7.50 per duizend in verpakkingen van tien en twintig stuks. o— MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Men meldt uit Delft Zaterdagavond gaf zekere v. d. H. uit Den Haag te Honselersdijk den zoon van den bode v. d. E. een klap in het gezicht, omdat deze met zijn fiets tegen hem aan reed. De vader van den jongen, die er zich mede bemoeide, kreeg van v. d. H. een trap in den buik. Maandagavond is v. d. E. aan de gevolgen overleden. De dader, die een goede bekende is der politie, is aangehouden. o DOODELIJK ONGELUK TE SCHIJNDEL Men meldt uit Schijndel Gistermorgen geraakte een ongeveer 30 jarige bediende van de stoomcaroussel van den heer Wolfs onder een auto van de Aspbaltweg-Maatschappij. De wielen gingen den ongelukkige over borst en beenen. Dr. Van Oppenraay verleende onmiddellijk geneeskundige hulp en gelastte overbrenging naar het zieken huis te 's Her togen bosch. By aankomst bleek de ongelukkige reeds te zyn over leden. o— ONWEER. Te Medemblik is Zaterdagavond de blik sem ingeslagen in het pas nieuwgebouwde huis van H. Geusebroek, terwijl het gezin van vier personen juist aan tafel zat. Het perceel beliep groote schade, de schoorsteen werd verbrijzeld en vele dakpannen kwamen naar omlaagde achtermuur scheurde van een. De bewoners bleven gespaard ea er ontstond geen brand. Tydens een onweer is Zaterdag de blik sem in een tramrijtuig van lijn 3 te Utrecht geslagen. Er ontstond een begin van brand, dat spoedig gebluscht werd. Te Smallebrugge onder Woudsend is de boerderij, bewoond door U. van der Kooi, door den bliksem getroffen en afgebrand, Te Oudega werd een poldermolen door het hemelvuur getroffen en brandde af. Op Roodhuis onder Oosterend is de boer- dery, bewoond door Fr. de Boer, door den bliksem getroffen en afgebrand. HEUSDEN. De voetbalvereeniging «Ju- liana® heeft de laatste dagen zeer zeker succes gehad. Op uitnoodiging der «V. V. Wilhelmina® te Wijk en Aalburg speelde het le elftal Zaterdag 1.1. een wedstryd tegen het le elftal »H. V. V.® uit Haarsteeg, een elftal dat niet gemakkelijk te overwinnen is, zoodat een wedstryd tusschen dezen steeds zeer spannend kan genoemd worden waarin mooi spel werd geleverd. Ofschoon de al gemeene verwachting een nederlaag voor «Juliana® was, wist het elftal met een 10 overwinning uit den stryd te komen. Naar wij vernemen is door de «V. V. Wilhelmina® voor dezen wedstryd een her- innerings medaille beschikbaar gesteld, welke dus zal worden uitgereikt aan «Juliana®. Zondagmiddag speelde het le elftal een wedstryd tegen «Wilhelmina II® Kaats heuvel, waarvan de uitslag gelijk spel 22 was. Hierna speelde het II elftal een wedstrijd tegen «H. V. V. II® uit Haarsteeg, welke voor «Juliana® met een 8 0 overwinning eindigde. Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat de heer F. van Dijk alhier een Witte Leghorn bezit, die 131 eieren achtereen heeft gelegd en na een rusttyd van één dag tot nu toe weer 9 eieren achtereen legde. Door de z.g. valnest- contióle, die hy op al z'n dieren toepast, is zulks mogelyk te constateeren. In 't belang der kippenliefhebbers raden wy hun daarom aan, by den heer Van Djjk eens een kijkje te gaan nemen en de voordeelen van voortdurende contróle zal hij U gaarne mededeelen. Zondag en Maandag zal in de R. K. Zusterschool eene tentoonstelling worden gehouden van den cursus 1925'26 van de leerlingen van den naai- en knipcursus terwyl Woensdagmiddag de diploma's der leerlingen die geslaagd zyn voor hun examen zullen worden uitgereikt. Onder goedkeuring van B. en W. can Heusden wordt door de «Heusdensche Harmonieten bate der kas eene verlo ting gehouden. De eerste prijs is een heeren- of damesrywiel. ALMKERK. De heer L. M. Geudeke is na gehouden examen tot de Handelschool te Gorinchem toegelaten. Met ingang van 2 Aug. a.s. is de heer P. Koekkoek benoemd tot Commies te Sas van Gent. Als sprekers zullen op de landdag welke alhier gehoudeD wordt op 31 Aug. a.s. optreden Ds. Gravenmeyer van 's Ha gen, Ds. Raams van Ryswijk (Geld.), Ds. van Kooten van Rotterdam en Ds. Muller van Gorinchem. Terwijl Ds. Feykes van Sleeuwyk een slotwoord zal spreken. Tot Bestuursleden der Vereeniging «Schrift en Belijdenis® alhier zyn herko zen de heeren J. P. Cornelis en B. Kraai- veld. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft geregelde vraag bestaan, maar de voorraad is momenteel niet groot. Men besteedt tot 80 cent per K.G. levend gewogen. Jonge biggen worden ook eenig- zins billjjker in prijs en gelden van f 14 tot f 20 per stuk. Het fokken leverde tot heden goede resultaten. Nuchtere kalveren doen f 8 a f 12 per stuk en jonge schapen f 14 a f 20. GORINCHEM. Ter heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 497 paar den, hitten en veulens (v. j. 474 st). Er werd besteed voor: luxe paarden f300 450, werkpaarden f 100300, 2j-jarige paarden f 200260, Ij-jarige paarden f 130170, 8lachtpaarden f 50140, veulens f 3070, hitten f 100250. Vele prachtexemplaren stonden aan de lijn, doch de hooge prijzen van voorheen werden niet meer besteed beste weelde- paarden konden nog geen f 500 opbren gen. Tal van kooplieden waren aanwezig, waardoor er handel was in alle soorten paarden. Voor Duitsche rekening werden vele Ij-jarige paarden aangekocht. Ken merkt zich de handel op de drie laatstge houden paardenmarkten in dit jaar als van weinig beteekenis, heden was deze bevre digend. NIEUWENDIJK. Schipper J. C., die werkzaamheden verrichtte in 't ruim, kreeg een zwaar stuk ijzer op zyn voet. Hy bezeerde zich zoo erg, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Deze week werd de tap en kar nemelk der zuivelfabriek verlaagd met 1 cent per liter en gebracht de tap op 4 cent en de karnemelk op 4£ cent per L. Deze week slaagde te Rotterdam voor einddiploma B M.U.L O. de heer C, Crezee. Deze week werden bevordert van de le naar de 2e klasse der Chr. Kweek school te Gorinchem de heeren J. Wisse en C. Heijstek van de 2e naar de 3e klasse D. v. d. Pijl en van de 3e naar de 4e klasse H. Koekkoek. POUDEROOIJEN. Op initiatief van de eertijds te Gorinchem gevormde vereeni ging «Slot Loevestein® en met de volle medewerking van het «Zomertooneel® (regie Ben Groeneveld) is het oude, historisch vermaarde plekje grond, bij de samen- vloeing van Maas en Waal, j.l. Zaterdag en Zondagmiddag getuige geweest van de opvoering van Vondel's beroemd treurspel «Joseph in Dothan.« Begunstigd door weer en wind is het voor 'n bevredigend aantal belangstellenden, onder wie Zaterdag o.a. prof. dr. Blok, dr. Kaiff en een der nabestaanden van Hugo de Groot, mevr. De Jong-Cornet de Groot aangetroffen, een onvergetelijken middag geweest, te meer daar de artisten door hun zuivere articulatie over het ge- heele terrein goed te verstaan waren. Zonder tekst was het stuk zoodoende gemakkeljjk te volgen. Ook het gebarenspel werd, zonder in overdrijvingen te vervallen, zeer correct uitgevoerd. De indruk, dien het stuk door zijn meesterlyke vertolking op de aanwezigen maakte, was werkelijk grootsch, ontzag wekkend. Het herhaaldelijk applaus bewees dit ten volle. Onkaoks het minder gunstige weer en den straffen Westenwind liet toch Zon dag de belangstelling niet te wenschen over. WIJK. De heer K. Schuileman, onder wijzer aan de O. L. School alhier, slaagde te Breda voor het examen Hoofdakte. - Zondagavond omstreeks 9 uur, had de dochter van J. B., by het afrydeu der lange stoep te Aalburg, het ongeluk met haar rjjwiel zoodanig te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdag a.s. zal in 't café van de Wed. v. d. Maaden, door de Zaltbom- melsche tuinbouwvereeniging eene lezing worden gehouden over de resultaten van de aardbeienteelt. Zaterdag jl. had de officieele ope ning plaats van het Wilhelmina-sportterrein te Wyk en Aalburg. De Voorzitter der Vereeniging sprak daarbjj de volgende rede uit «Namens de voetbalvereeniging «Wilhel mina® heet ik U allen hartelyk welkom, in het bijzonder de muziekvereeniging «Oefening en Uitspanning® en de zuster verenigingen «Juliana® te Heusden, «W. V. V.® en »W. S. C.« te Werkendam en »H. V. V.® te Haarsteeg. Wy leven op 't oogenblik in een tjjd van sportvereenigingen en organisatie's de sport staat hiervan wel aan de spits, want Koningen, Prinsen, ja zelfs onze Mi nisters zyn werkende leden en nemen deel aan de sport. Voor een paar jaar terug bestond hier ook een sport- en gymnastiekvereenigng »D. V. O.®, die zich op 't gebied van sport al een flinke plaats had veroverd en een zedelyke opleving in onze gemeente bracht. Tot spijt van vele leden en ook vele Ge meentenaren is deze door omstandigheden ontbonden. Jammer van den goeden leider, dat hy om welke reden dan ook de vereeniging had verlaten en ons nu zoo jong nog door den dood is ontvallen. Op initiatief van enkele vooraanstaande sportliefhebbers is nu weer een nieuwe vereeniging opgericht, genaamd «Wilhel mina®. Deze pas opgerichte vereeniging meende niet te mogen nalaten, het Wil helmina-sportterrein hun door het Ge meentebestuur afgestaan feestelijk te openen. De muziekvereeniging «OefeniDg en Uit spanning® is zoo bereidwillig, hare mede werking te verleenen, om dezen avond zoo goed mogelyk te doen slagen. De zusfervereen/g/ngen «Juliana® fe Heus den, «W. V. V.® en «W, S. C.® te Werkendam en »H. V. V.® te Haarsteeg waren de vereenigingen, waarmede «Wil helmina® het eerste een vriendschappelyken match beeft gespeeld en was het van de voetbalvereeniging «Wilhelmina® plicht, deze vereenigingen ook op dezen feestavond uit te noodigen, waaraan deze vereenigingen tot ons genoegen dan ook gevolg hebben gegeveD. Ik spreek de hoop uit, dat de voetbal vereeniging «Wilhelmina® in bloei mag toenemen en dat, waar zij ook gaat spelen, zich steeds ordelyk zal gedragen, zoodat niet anders dan met lof over haar ge sproken kan worden, en dat de vereeni ging alle medewerking van de ingezetenen van Wyk en Aalburg moge ondervinden zoowel moreel als financieel opdat deze vereeniging niet, zooals »D. V. ont bonden behoeft te worden. Een woord van dank aan het Gemeente bestuur voor het afstaan van dit terrein, aan «Oefening en Uitspanning® voor hare medewerking en aan de zusterverenigingen voor hare tegenwoordigheid, moge dezen avond er aan bijdragen dat er een hechten band van vriendschap zal ontstaan tusschen «Wilhelmina® en de aanwezige zusterver- eenigingenwant door het bestaan der vereenigingen wordt de band der vriend schap steeds hechter en het verenigings leven bevorderd het welzijn der jeugd. En hiermede beschouw ik het sportterrein officieel geopend en verzoek de vereeniging «Wilhelmina® en W. V. V.® een openings wedstrijd te spelen en daarna «Juliana® met »H. V. V.® een vriendschappelyken match®. De uitslag van de wedstrijden was van het voorspel «Wilhelmina® 2e elftal tegen »W. S. C.« le elftal Werkendam 22 van den openings-wedstrijd »Wilhelmina« le elftal tegen «W. V. V.® le elftal Werkendam, 10 voor «Wil helmina® van den vriendschappeljjken match «Juliana® le elftal Heusden tegen «H. V. V.« le elftal Haarsteeg, 1—0 voor «Juliana®, zoodat deze de herinnerings medaille verwierf. Begunstigd door mooi weer, was een talrijk publiek op het terrein aanwezig. WASPIK. In het gezin der Wed. P. Verhagen is een geval van typhus gecon stateerd. Verschillende ingezetenen zyn deze week weer aangesloten bij de waterleiding. Het nut van goed drinkwater wordt steeds meer en beter ingezien. WOUDRICHEM. Mej. H. M. Benja mins alhier is by het te Utrecht, vanwege de Nederlandsche vereeniging van Leer aren in stenografie «Groote® en Machine- schryven gehouden examen geslaagd «met lof® voor het diploma kaotoorstenograaf in de Ned. Taal (min. snelheid 130 letter grepen per minuut.) Onze stadgenoot de heer W. G. van den Heetcamp slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen organist, ge tuigschrift B, «orgelspel met obligaat pe daal® der Ned. Organisten vereeniging. De Zangvereeniging «Soli Deo Glo ria® alhier zal naar we vernemen in de Afd. «Uitmuntendheid® deelnemen aan het concours te Meteren. De parochie Woudrichem c.a. is door de benoeming van den Z.Eerw, Pater P. M. Bruekers O. F. M. nu definitief overgegaan aan de Frainciscaner Orde, Sinds 20 November 1925 was de nieuw benoemde Pastoor desersitor, nadat Wou- drichèm van 15221836 door ordes-gee- stelyken en door de Pastoors van Dussen en van 1836 tot 20 November 1925 door de Bossche diocesane geestelijkheid was be stierd. Onder de parochie Woudrichem ressor teeren de Katholieken te Op- en Neer- Andel, Giessen, (Rijswijk en Almkerk ge deeltelijk), Sieeuwijk, de Werken, featwyk, Waardhuizen, Werkendam en het fort Loevenstein. Met de moederkerk telt de parochie ongeveer 80 parochianen. ZUILICHEM. In de Donderdag gehou den raadsvergadering was o. m. aan de orde een voorstel van 5 raadsleden om de bevoegdheid tot het verleenen van een standplaats aan inrichtingen voor ontspanning en vermaak, zooals draaimolens en derge- gelijke, tot nu toe in handen van den Burge meester, aan dezen te ontnemen en in handen van den Raad te leggen. B. en W. adviseeren afwijzend o.a. omdat het te nemen besluit in strijd zou zijn met de gemeentewet. Desondanks werd het voorstel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Bij de discusie betoogde een der raads leden, dat het weren van kermisvermakelyk-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2