Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4696 Woensflas 28 Juli De Wenteltrap. OVERZICHT illLLBTOÜ. Buitenland Binnenland BEHOORENDE BIJ HET RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat in den ouderdom van 49 jaar aldaar is overleden Dsjersjinski, de gewezen leider van de vroegere Tsjeeka en die verschillende hooge ambten in de Sowjet-republiek bekleed heeft. Dsjersjinski is een sinistere figuur geweest onder de voormannen van het Bolsjewisme. Van Poolsche afkomst, reeds vroeg in de revolutionaire beweging ge komen, werd hij onder de regeering van den Czaar gevangen genomen en verbannen. In de jaren voor de revolutie werkte hy samen met Lenin en na de revolutie stond hy aan het hoofd van de beruchte »Tsjeeba,« de commissie tot bestrijding der tegen- revoluties, later de »Geepeeöe« genaamd. 'Hy ging met dergelijk fanatiek geweld en zoo ontzettende wreedheid en hardheid te werk, dat het noemen van zijn naam alleen al het volk een rilling van angst bezorgde. De dood van vele duizenden wordt op zijn rekening geschreven en de herinnering aan dezen verschrikkelijken man zal nog lang in de gedachten van het volk blijven voort leven. Verschillende vooraanstaande mannen op het gebied van museumwezen hebben in Moskou een vergadering belegd om te trachten het brandstichten in Musea zoovee) mogelijk tegen te gaan. Den laatsten tijd namelijk, schijnt het in brand steken van gebouwen van kunst een soort epidemie te zijn geworden. Men heeft nu besloten, dat voortaan de bezoekers mantels, over' jassen, tasschen pakjes enz. enz. bij het binnentreden in bewaring zullen moeten geven, terwyl de bewakingsdienst zal worden uitgebreid. Het is te hopen, dat deze maatregelen voldoende zullen blijken. BELGIË. In den »Moniteur Belge«, de staats courant zijn de aangekondigde besluiten betreffende de broodfabricatie, den uitvoer van graan en de beteugeling van daden, die het staatscrediet in gevaar kunnen brengen, verschenen. De Minister van Nijverheid, Arbeid en sociale Voorzorg zal het eenheidstype van het voor de brood- vervaardiging bestemde meel bepalen. Wit meel mag aan particulieren slechts in hoe veelheden van 1 K.G. tegelijk worden ver strekt, terwyl het door de bakkers ge- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RlNEIiART. )o( 25) Heelemaal niet, protesteerde ik. De zaak zit zoo, ging1 hij voort, blijk baar er op gesteld om zich te rechtvaar digen ik heb dat nieuwtje gehoord zoo als we zoo veel hooren via de keuken. De chauffeur van Walker Walker is een veel deftiger kerel dan ik en rijdt rond in een keurige auto nu, zijn chauffeur komt wel eens bij onze dienst bode en hij heeft haar het heele verhaal verteld. Het kwam mij nogal waarschijn lijk voor, omdat Walker iiier verleden zomer erg veel kwam, toen de familie Armstrong hier woonde en bovendien ver telde Riggs, zoo heet de chauffeur van Walker, een heel waarschijnlijk verhaal over den dokter, die aan den voet van den "heuvel, hier vlak bij, een huis liet bouwen. De suiker alsjeblieft. De dokter was klaar. Nog even schudden en het proces was afgeloopen. Het was een droom van goud en wit. De dokter rook er eens aan. Echte eieren, echte melk en een klein beetje echte whiskey, zei hij. Hij drong er op aan om het zelf naar boven te brengen, maar onderaan de trap bleef hij staan. Riggs zei dat de teekening voor het huis al klaar was, zei hij, weer op het oude onderwerp terugkomend. Huston was de leverde brood een bepaald gewicht moet hebben. Wij zien, dat in België flinker opgetreden wordt en betere maatregelen worden getroffen tot saneering van den Franc, dan bij hun Zuidelijke naburen, die niet veel anders doen dan regieringen te vormen en weer naar huis te sturen. FRANKRIJK. Nu heeft dit land ook wel met alle mogelyke moeilijkheden te kampen. De uitvoer van kapitaal, een der grootste ge varen voor den Franc, moet met alle ge weld worden tegengegaan, want als het blijft doorgaan, zooals %men dezer dagen door een bloot toeval bemerkte, dan vlucht het kapitaal in een waanzinnig tempo het land uit. Het geval is zoo kenschetsend, dat wij niet kunnen nalaten het onder de aandacht onzer lezers te brengen. Dezer dagen kwamen er op een der Parijsche Stations kisten aan, bestemd voor Cuba. De zending kwam van de Firma Pierpont Morgan en als inhoud werd opge geven 500 000 francs aan effecten. Maar nu wilde het geval, dat door eenigszins ruwe behandeling van den kant der spoor- wegbeamten, de touwtjes der verzegeling gebroken waren, zoodat een der douane beambten den inhoud der kisten moest verifieeren. En wat bleek De zending was niet groot 500.000 francs doch 42.500.000 francs. Een lief verschilletje van twaalf millioen Van belanghebbende zijde wordt verklaard, dat de kantoorbe diende, belast met het invullen der cijfers, abusievelyk 500.000 in plaats van 12.500.000 heeft geschreven. Dat zal nu wel zoo zyn maar intusschen zyn dit toch gevaren, die den franc met volslagen ondergang bedreigen. OPLICHTEES EN IN-VLIEGERS. Te München hebben twee Berlijnsche kooplieden terecht gestaan, Hans Unruh en Deinhold Krusenbaum, die hadden voor gegeven goud uit zout te kunnen winnen en met hun opiichteryen ongeveer 100.000 M. hebben weten te verkrijgen. Krusenbaum was de helper van Unruh, die den eigenlijken truc toepaste. Deze bestond hierin, dat hy in een lichtlijn tusschen twee electrische lampen zout strooide, terwijl hy beweerde, op die w(jze binnen enkele uren goudkorrels te kunnen verkrijgen. Aan het slot van zijn voor stelling strooide hy wat asch over het zout. De noodige z.g. goudkorrels strooide Unruh echter ongemerkt onder het zout. Velen hebben zich laten bedotten zoo heeft o.a, een Berlynsch koopman 53.000 M. beschikbaar gesteld voor de proefne mingen twee andere Berlyners gaven 1500 en 11.000 M., een Berlynsch architect 2000 M. Een ander slachtoffer kreeg in ruil voor een storting van 10,000 M. een aanstelling bij de onderneming tegen een maandsalaris van 600 M. Den vorigen zomer leerde Unruh in München een koopman en een ingenieur kennen, die zich voor de »uitvinding«c in teresseerden. Unruh wist het zoover te brengen, dat hij met eenige andere be langhebbenden verleden jaar Augustus in Stuttgart een studiegenootschap oprichtte. architect. En natuurlijk geloofde 'ik hem. Toen de dokter beneden kwam, wilde ik hem nog iets vragen. Dokter, vroeg ik kent u hier in de buurt iemand die Carrington heet? Nina Carrington? Carrington? Hij fronste het voorhoofd. Carrington? Neen, een familie van dien naam herinner ik mij niet. Bij de beek heb ben wel Covington's gewoond. Neen, de naam was Carrington, zei ik en daarmede was het onderwerp afge handeld. Gertrude en Halsey maakten dien mid dag een lange wandeling en Louise sliep. Ik wist met mijn tijd geen raad en begon weer met iets wat den laatsten tijd een gewoonte van mij was gewordenik ging zitten om eens over alles na te denken. Het resultaat van mijn overpeinzingen was, dat ik plotseling op stond en naar de telefoon liep. Ik had een vreeselijken hekel gekregen aan dien dokter Walker, dien ik nooit gezien had en waar van beweerd werd, dat hij met Louise Arm strong verloofd was. Ik kende Sam Huston heel goed. Jaren geleden, toen Sam nog" heel wat jonger was, en voor hij met Annie Endicott trouwde kende ik hem nog veel beter. Ik aarzelde dus geen oogenblik met hem op te bellen. Maar toen de kantoorjongen den particulieren secretaris had geroepen en die hooggeplaatste persoon er in had toegestemd mij met zijn chef aan te slui ten, wist ik eigenlijk niet erg goed, hoe ik moest beginnen. Zoo, hoe gaat het er mee, Rachel, zei Sam opgewekt. Moet ik nu eindelijk een huis voor je bouwen? Een grapje van hem, wat al minstens twintig jaar oud- was. Misschien later, zei ik. Op 't oogenblik Unruh kreeg daarvoor o.a. 27.000 M. tot zyn beschikking, terwyl hem grootere sommen waren toegezegd na geslaagd on derzoek. Dit onderzoek trachtte Unruh steeds uit te stellen, maar in October kwam het er eindeiyk toe. Met voor hem slechte gevolg. Unruh heeft in hoofdzaak zyn oplichting bekend. -—O*—-" EEN HAAI VAN EEN MEISJE. Het gebeurde dezer dagen te Weenen. De ambtenaar der spoorwegpolitie, Anton Prinz, kwam op de Graben een goede oude bekende tegen, een meisje Wappek, dat hy al eenige malen aan bet station op zakkenrollerij had betrapt, maar dat nog steeds kans had gezien, tusschen de menigte weg te duiken. Ditmaal, dacht Prinz, zal zy mij niet ontsnappen I Maar de kittige Wappek bleek zelfs op de drukke Graba niet verlegenzy verzette zich ter dege tegeu arrestatie, gaf Prinz eenige slagen voor de borst en kwam schynbaar eerst tot rede, toen een politieman zyn stationscollega hulp kwam brengen. Het klaverblad besteeg nu de tram, om naar het bureau te ryden. In de vestibule van dat gebouw zag het meisje haar vyand Prinz bleek worden, en een oogenblik daarna zeeg hy levenloos op den grond neer. Wappek bedacht zich geen moment, maar sprong over het lyk heen en ver dween in een ommezien tusschen het pu bliek. De derde man, die was vóórgegaan, had heelemaal niets bemerkt. By de ljjkschouwicg bleek, dat Prinz aan een beroerte, waarschynlyk het gevolg van opwinding en overmatige inspanning, was overleden. NIEUWE UNIFORM VOOR DE GE MEENTE-VELDWACHTERS IN DE PROVINCIE NOORDBRABANT De Commissaris der Koningin dezer provincie heeft een nieuw uniform voor de gemeenteveldwachters vastgesteld. Deze uniform zal in het vervolg moeten zijn als volgt: Korte jas: Van donkerblauw indigo- laken met één rij knoopen; zonder schou derbedekkingen. De biezen op de staande kraag en mouwen en op de jaspanden* aan de achterzijde zijn van lichtblauwe kleur. De knoopen dienen z!ijn te vervaardigd van metaal, licht gewelfd, aan de boven zijde geheel glad, vernikkleld en ter grootte van ongeveer 22 m.M. in doorsnede. Pantel on: voor 's Zondags en fees telijke gelegenheden een lange pantalon van dezelfde stof als de korte jas. Voor de overige dagen een rijbroek van dezelfde stof als de korte jas, miet beenkappen. Pet: overeenkomstig het nieuw model legerpet (schuin) van donkerblauw laken met zilveren biezen en verlakt lederen stormband en klep. Zij kan al dan niet aan de voorzijde voorzien worden van het wapen der betrokken gemeente. Zomertenue: 's Zomers mag een uniform gedragen worden, welke vervaar digd is in katoen-khaky en bestaat uit een jas met staande kraag met één rij knoopen en vier opgestikte zakken en rijbroek met beenkappen. De knoopen dienen zijn te vervaardigd wou ik je alleen maar iets vragen, wat mij eigenlijk niets aangaat. Ik merk wel, dat je in de laatste kw irt- eeuw niet veranderd bent, Rachel. Dit moest weer een grap verbeelden. Vraag maar op ik zal je graag van dienst zijn, als je mijn huiselijke aangelegenhe den maar met rust laat. Probeer eens e en oogenblik ernstig te zijn en vertel me eens: hieeft jouw firma in den laatsten tijd een teekening moeten maken voor een huis voor dokter Walker uit Lasanova? Ja. Waar zou dat gebouwd worden, ik heb er een speciale reden voor om dat te vra gen. i Ik meen op terrein van de Armstrongs. Meneer Armstrong zelf is er over komen praten en ja, dat weet ik ook wel zekier het huis zou bewoond worden door Be dochter van den heer Armstrong, die met dokter Walker verloofd was. Toen de architect naar de verschillende leden van mijn familie had geïnformeerd en tenslotte had afgebeld, was ik zeker van één ding. Louise Armstrong was ver liefd op Halsey, en de man met wien ze zou trouwen, was dokter Walker. Bovendien was dit niet iets van den laatsten tijd de beslissing moest al een poosje geleden gevallen zijn. Er moest een of andere verklaring voor zijn maar welke? Dien dag vertelde ik aan Louise den inhoud van het telegram dat meneer Har- ton opengemaakt had. Ze scheen het te begrijpen, maar ik heb nog nooit zoo'n droevig gezichtje gezien. Ze zag er uit als een misdadiger, die alle kans op gratie heeft zien verdwijnen den dag der exe- cusie met rasse schreden ziet naderen. van metaal, lidj^ gewelfd, aan de boven zijde dof, in dezelfde kleur van die uniform en ter grootte van ongeveer 22 m.M. in doorsnede. Bij deze uniform wordt gedragen het nieuw model legerpet (schuin) van stof en kleur, overeenkomende met die van de uniform. Zij kan al dan niet aan de voorzijde voorzien worden van het wapen van de betrokken gemeente. Overkleeding: Voor overkleeding wordt gedragen een jekker van blauw wa terproof met sealskin voering, iets langer dan de korte jaseen losse astrakan kraag, alleen te dragen bij felle koude, is toege staan; en een cape van blauw waterproof overeenkomende met het bij de marechaus- sée gebruikte model. o DE HITTEGOLF. Het moet naar het „Huisgezin" meldt, dezer dagen gebeurd zijn in het nijvere centrum der Langstraatsche schoenindu strie. De jaarlijksche kermis was in aan tocht. Hier en daar verrezen reeds ver schillende spullen dienende tot jolijt en vermaak der speelgrage jeugd en ook van meer bedaagde kinderen, zooals stoom- carousel, autobaan, vroolijk rad en wat dies meer zij. Terwijl de stoere kermis klanten druk in de weer waren om de diverse inrichtingen wier geraamten zich reeds verhieven, op te trekken, kwam Bertus een eerzame schoenmakersgezel te huis, badend in zijn zweet. Buiten adem viel hij op een stoel neer. „Moeder", zegt hij, wè ies 't toch wèrm, wè ies 'ttoch wèrm." Dès waor, jongen. Mèr zèg ies, staci: er al veul dingen op de mèrt? Jao veul, moeder. „Wè al zoa, jongen?" „O, een stoamcaroussel, een schiettent, 'tvroolijke rad. Mèr wè ies 'ttoch wèrm, moeder." „Staot er aanders niks, Bertus?" „Jaowel, jaowel. In de Nieuwstraot komt een electriesche autobaon, een circus eèn Amsterdaamsche Schouwburg. Mèr moeder, hèdde gij 'toak.... „En komt er oak 'n oliebollenkraom, Bèrtus?" „Natuurlijk, moeder. Dè ies toch alle jaors. Waorum zou die nou nie komme? En nou motte rekene dat er nog eène hittegolf komt oak, zégge ze. „Wè, èenne hittegolf? Jao mèr, heur nou is hier, Bèrtus. Eèn stoamcaroussel, eène schouwburg, eèn circus, eèn eletrie- sche autobaonen dan nog zoaveul daans- geleegenheden, en nou nog èen hittegolf. Dè is te veul. Hur nou wè ik oe zeg. Ge krijt eène geve kermiscent meè en ge maagt goan waor ge wilt, ès ge oe mèr netjes houdt. Eèn ding zèg ik er bij, uit de hittegolf blijf de uit." „Mèr, moeder, die hittegolf is... „Dè weet ik al lang. Hèt de me begre pen? Jao of nèe? Uit de hittegolf blijf de uit. Afgeloapen." En Bertus stond paf (Historisch). o— GEHEIME BRANDERIJ. Te IJsselstein is een geheime distilleer derij ontdekt bij H. v. d. B., in de Achtersloot. Reeds geruimen tijd was naar deze distilleerderij gezocht. Er werd aan getroffen 500 a 600 liter vloeistof in gisting, welke door de ambtenaren werd vernietigd. Verder werden in beslag geno men 3 kuipen, 1 koelvat, 1 distilleerke tel met helling, 1 fornuis^ 1 pomp en een vat suiker. o— HOOFDSTUK XV. Liddy slaat alarm. Den volgenden dag, Vrijdags, vertelde Gertrude aan Louise dat haar stiefvader gestorven was. Ze deed het zoo voorzich tig mogelijk eerst zei ze dat hij erg ziek was en tenslotte dat hij was over leden. Louise nam het nieuws op zeer onverwachte wijze op, en toen Gertrude mij kwam vertellen ,hoe het gegaan was, was zij er eigenlijk een Beetje veront waardigd over. Ze lag mij maar aan te staren, tante Ray, zei ze. Ik geloof heusch dat ze er blij' om was, blij. En ze is te eerlijk om zich anders voor te doen dan ze is. Weet u wat voor soort man die meneer Arm strong was? Hij was een schurk en een tyran, Ger trude, zei ik. Maar van één ding ben ik overtuigd. Louise zal nu wel om Halsey sturen en alles weer goed maken. Want Louise had den heelen dag ge weigerd om Halsey te zien en de jongen was wanhopig. Dien avond waren Halsey en ik samen rustig een uurtje bij elkaar en ik vertelde hem toen verscheidene dingen; over het verzoek, dat we gekregen hadden om Zonnehoek te verlaten. Over het telegram voor Louise, van praatjes die er gingen over een huwelijk van Louise met dokter Walker en tenslotte vertelde ik hem van het gesprek dat ik den vorigen dag met haar gehad had. Hij zat achterover in een grooten stoel, met zijn gezicht in de schaduw en ik had zielsmedelijden met hem. Hij was zooi groot en zoo jongensachtig. Toen ik klaar was haalde hij diep adem. Wat Louise ook doet, zei hij, ik laat GESTRAFTE ZINDELIJKHEID. De kantonrechter te Druten heeft M. van der L. uit Winssen, wegens melk- vervalsching veroordeeld tot f 200 boete of 2 maanden hechtenis. Hij had melk afgeleverd, verdund met ongeveer 32 pCt. water. De eisch was f 500 of 2 maanden. O VREEMDE VISITE. Een niet alledaagsch bezoek ontving de familie R. te Boskoop. Dezer dagen kwam door den schoorsteen een groote zwerm bijen de huiskamer binnen en het geheele huis was spoedig door de minder wel kome gasten in beslag genomen. Het heeft heel wat moeite gekost, de lastige dieren uit het huis te krijgen. Dat geschiedde eerst een dag later. —o BELGISCHE KOEIEN. De heer Braat, lid der Tweede Kamer heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend dat, in spijt van de goede door hem genomen maatregelen, nog steeds zeer veel Belgische koeien hier worden binnengesmokkeld? En is hij bereid, maatregelen te nemen, om de blijkbaar nog bestaande lekkages aan de grenzen te stoppen? O HIJ HAD TREK IN HET BOUTJE. Toen dezer dagen de kappersbediende B. te Selzaete (België) per rijwiel kwam gereden onder de gemeente Sas van Gent, met zich voerende een gevild konijn, werd hij door een man, die zich voordeed als kommies aangehouden. De man vroeg hem, wat hij bij zich had, waarop B. hem het konijn toonde. De aanhouder deelde den vervoerder mede, dat konijnen niet vervoerd mochten worden waarop hij het konijn in beslag nam en den wielrijder verzocht door te rijden. Toen deze bij zijn patroon te Sas van Gent kwam en hem het voorgevallene me dedeelde, verwonderde de patroon er zich over, dat men den naam van den vervoer der niet gevraagd had, waarom hij een onderzoek instelde. Toen is gebleken, dat geen der grenskommiezen een konijn had in beslag genomen, zoodat vermoedelijk een oplichter aan het werk is geweest. o— W AARDE-VERMINDERING. Te Helmond heeft bij inzet de verkoo- ping plaats gehad van de villa „Peapark" het in geheel Nederland bekende zomer verblijf van den heer P. J. J. de Wit, thans onbewoond. Het prachtige buiten goed, dat bij aanbouw ongeveer f 300.000 heeft gekost, werd ingezet door den heer P. T. Woudberg-Heinemans te Hilversum voor de som vanf 17.000. o— DE EXPEDITIE OP NIEUW.—GUINEA. Omtrent de Nieuw - Guinea - expeditie wordt uit het Pioniersbivak geseind, dat zeventig Papoea's met gevelde pijl en boog dansende en schreeuwende het bi vak omsingelden. Een sergeant zegde den Papoea's zesmaal aan, zich te verwijderen, en vuurde schoten in de lucht af, doch dat was vruchteloos. Een beschieting met pijlen volgde, waarop de sergeant vuur gaf, en één Papoea doodde en één ernstig verwondde. Onzerzijds zijn er geen ver liezen. De Papoea's zijn gevlucht. o— mij door niets overtuigen, tante Ray, dat ze niet van mij houdt. En tot twee maan den geleden toen zij en haar moeder op reis gingen was ik de gelukkigste man ter wereld. Toen kwam er verandering; ze schreef mij, dat haar familie tegen ons huwelijk was, dat ze nog net zoo voor mij voeide^a ls altijd, maar dat er iets ge beurd was, dat haar ideeën over de toe komst had veranderd. Ik moest maar niet schrijven voor zij mij schreef, en wat er ook gebeurde, over haar moest ik altijd zoo goed mogelijk denken. Het klonk als een raadseltje. Toen ik haar gisteravond zag was het hetzelfde liedje, alleen mis schien nog wat erger. Halsey, vroeg ik. Heb je eenig idee 'Van den aard van het gesprek tusschen Louise Armstrong en Arnold op den avond voor hij vermoord werd? Het was een stormachtig onderhoud. Thomas zegt, dat hij een paar maal op het punt heeft gestaan om de kamer in te gaan, zoo bezorgd maakte hij zich over Louise. En dan nog iets, Halsey, zei ik, heb je Louise ooit hooren praten over een vrouw die Carrington heette Nina Car rington? Nooit, zei hij positief. Want al deden we nog zoo ons best, onze gedachten kwamen nog telkens weer terug op dien vreeselijken Zaterdagnacht en den moord. Bij ieder gesprek kwa men we er op terug en we vaielden alle maal dat Jamieson het er op aanlegde, om John Bailey tot schuldige te maken. Het feit dat de detective er niet was, stelde ons niet bepaald gerust; hij had bepaald een spoor gevonden in de stad anders zou hij wel terug gekomen zijn. Jiicüwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5