Jan Gserizen. Een Deuk Major. Plaatselijk Nieuws Ruime auto- garage's MET DE MACHINE IN AANRAKING GEKOMEN EN GEDOOD. In de fabriek der firma Jannink aan de Van Haaksbergerstraat te Enschedé, is de arbeider Langkamp dood by een machine gevonden. Hij had een gapende wonde aan het hoofd. De ongelukkige was met de machine in aanraking gekomen. OVERREDEN. Zaterdagmiddag is te Edam een droevig ongeluk gebeurd. Een Amerikaansch reis gezelschap, bestaande uit 90 personen, maakte een tocht naar Volendam en Mar ken. Op de terugreis had de bij het] ge zelschap behoorende koerier, mr. Steinhardt, het ongeluk om onder een der wagens van de Noord-Hollandsche tram te vallen, waardoor hem een der beenen werd afge reden. Hij is naar een der Ameterdamsche ziekenhuizen overgebracht. Het gezelschap keerde zeer onder den indruk van het droevig gebeuren naar het Victoria Hotel terug, waar het logeert. De gewonde is in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht overleden. De 26-jarige landbouwer J. H. Hense- veld, uit Almelo, is, toen hij Vrijdag met zijn meisje per rijwiel dicht langs de tram rails reed in de richting De Steeg, door een sneltram aangereden. De ongelukkige bleef bewusteloos liggen. Met een schedel breuk en ernstige verwondingen aan hoofd en armen, werd 'by, na ter plaatse ver bonden te zijn, naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, 's Nachts is hy daar over leden. Het meisje bleef ongedeerd. Den bestuurder der tram moet geen schuld treffen daar hy voldoende signalen gegeven heeft. 0 EEN WOESTE STIER. Een stier, die uit de weide was ont snapt, heeft den Stationsweg te Roosendaal onveilig gemaakt. Met den kop omlaag stormde het dier op een kinderwagen toe, welke omver werd geworpen, waardoor het kind op de straat viel. Gelukkig echter bleven moeder en kind ongedeerd. Ver volgens rende het beest naar het Stations plein, waar het publiek een heenkomen zocht, door in allerijl op en over de hekken van de spoorbaan te klimmen. Het geluk wilde nu, dat er een boer aankwam met een koe, die men in de nabyheid van het woeste beest wist te brengen, dat nu wat tot kalmte kwam en zich tenslotte door zjjn begeleiders liet vangen. o— DE TERUGKOMST VAN DE KONINGIN. De Koningin komt heden Dinsdag, over Zevenaar in het vaderland terug. Van Zevenaar gaat zy 's morgens 9 uur 56 min. per extra trein over Utrecht naar Soestdyk aankomst aldaar half twaalf. o TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Te Aalsmeer viel in het Oosteinde een zoontje van den bloemist W. den D. en aan den Ringdijk een dochtertje van H. V. in het water. Toen men de kleinen op den wal bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. AUTO VAN DE^ DIJK. Onder Wijihe is een vrachtauto van de Derenter firrena Diekman en Groenenberg, waarmede dagelijks werklieden van Deventer naar Zwolle worden vervoerd, waar de aannemers e&n karwei hebben, van den dijk gereden. Vermoedelijk door het leeg- loopen van den linker voor band, is de chauffeur, de aannemer Diekman uit De venter, de rwacht over het stuur kwijt geraakt, waa rdoor de wagen door de heg is gereden em neergekomen in een naast gelegen booimgaard. Al de inzittenden, 14 16 personen, gingen mede naar be neden en b«liepen voor het meerendeel meer of minder ernstige kwetsuren. De heer Diekman was het ergste er aan toe. Een stroom bloed kwam hem uit den mond en een oor en zijn verwon dingen waren, van dien aard, dat hy korten tyd later reeds overleed. Terstond werd door verschillende personen hulp geboden, terwijl ook een geneesheer, die juist per auto passeerde, onmiddellyk helpend optrad. Het lijk van den ongelukkige is per zieken auto, die ui t Zwolle werd ontboden en byzonder vlug aanwezig was, naar Deventer vervoerd, terwijl de overigen óf per auto bus óf op «en andere gelegenheid huis waarts zijn gekeerd. De overledene was 46 jaar oud. De arbeider Sti«be werd zoodanig gekwetst, dat hij in het ziekenhuis te Deventer moest worden opgenomen, de arbeider Stok ligt met een pa-ar gebroken ribben thuis en ook de arbeiders Huiler, De Weert en Van Schoor ontbraken den volgenden mor gen, tengevolge hunner kwetsuren, op het werk. (Zw. Crt.) VREEMD. Bandiet (na verscheidene personen in hetzelfde stadsdeel te hebben aangevallen en dat daarom gemeden wordt als de pest) »Gek, dat je teugeswoordig hier niemand meer siet't Lijkt wel offe de menschen een eerlijke kerel 't brood uit den mond willen stoote DAAR ZORGT ZIJ ZELF WEL VOOR. Jansen »Ik geloof niet, dat je vrouwen tegen moet spreken. Pieterse»Neen, natuurlijk niet, dat is maar krachtsverspilling. Laat haar maar aan het woord en dan doet ze het zichzelf wel.« OP KLAARLICHTEN DAG INGEBROKEN Bij den heer D., aan de Bakkerswagen laan te Wassenaar, is op klaarlichten dag, terwyl de bewoners afwezig waren, inge broken. De dieven hebben daartoe een ruit uitgesneden en de achterkamerdeur geopend. Alle kasten en laden werden overhoop gehaald. Er werd vermist een portemonnaie met f 110, een stel zilveren lepels en vorken, een gouden horloge en eenige andere voorwerpen van goud en zilver. GEMEENTEN IN FIN AN CIEELE MOEILIJKHEDEN. Ken circulaire van den minister. De minister van binnenlandeche zaken en landbouw heeft onder dagteekening van 19 Juli een circulaire gericht tot de Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het aantal gemeentendat in financieele moeilijkheden verkeert, neemt steeds toe. Uit de gegevens, die op dit stuk ten dienste staan, blijkt dat dit aantal ook verder nog bedenkelijk dreigt toe te nemen. Ik meen ter adstructie op het volgende te mogen wijzen Blijkens de statistiek der gemeente- begrootingen van 1925 waren er van de 265 gemeenten boven de 5000 zielen 45 of 17 pCt. die haar rekening over het laatste dienstjaar hadden moeten afsluiten met een n&deeüg saldo. De gemeenteschulden groeiden in een zeer snel tempo aan. Het uitstaand bedrag der gemeentelijke leeningen is, met terzijdestelling van de kasgeldlee- ningen en de woningbouwvoorschotten, gestegen van f230 millioen in 1898 tot 1093 millioen op 1 Jan. 1924, terwijl bijv. in diezelfde periode de rijksschul den opliepen van f 1092 millioen tot f 2788 millioen. Hierin schuilt een groot gevaar. Een nog veel sterkere vermeerdering vertoonen de gemeentelijke uitgaven, die stegen van plus minus f 110 millioen in 1900 tot f 1001 millioen in 1921. Een verbetering in den financieelen toestand van veel gemeenten zal dan ook eerst kunnen intreden, indien veel meer wordt naar versobering gestreefd. Uit de Rangschikkingslijst naar den belastingdruk 19251926 (uitgave cen traal bureau voor de statistiek) blijkt, dat er wel in het algemeen een daling valt te constateeren in het bedrag van het hoogste gemiddelde inkomen, doch dat van een sterke neiging tot verlaging van den belastingdruk niet kan worden gesproken. De minister wendt zich tot de Gede puteerde Staten om medewerking en geeft hier in overweging de volgende gedragslijn. a. Geen goedkeuring zal zijn te hech ten aan leeningsbesluiten tot het aangaan van leeningen, dan slechts in de aller noodzakelijkste gevallen en alleen indien onomstootelijk vaststaat, dat de uitgaaf een leening wettigt. Een van de oorzaken van financieelen achteruitgang van verschillende gemeen ten is n.l. hierin gelegen, dat men veel te spoedig geneigd is uitgaven, waarvan het nut zich over verscheidene jaren uit strekt, ten laste van den buitengewonen dienst te brengen. Daardoor zijn geleide lijk vele gemeenten buiten verhouding tot haar draagkracht met schuld be zwaard geraakt en hebben zij alle weer standsvermogen verloren. De regel die het rijk behoudens uitzonderingen volgt, dat alleen die uitgaven uit den kapitaal- dienst mogen worden bestreden, die dadelijk vloeiende inkomsten medebren gen, tenminste gelijk aan de rente der aan te gane schuld, komt zeer aanbe velenswaardig voor. b. Er dient dus goed te worden toe gezien op het bewaren van de juiste scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven. c. Krachtige maatregelen zijn te ne men, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een hoog rentetype loopen, te bevorderen. d. Geen goedkeuring is te verleenen aan besluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst tenzij in zeer bij zondere gevallen (voor noodlijdende ge meenten) de minister van financiën en ik daartoe medewerking verleenen. Ik meen hier te mogen opmerken, dat als regel m. i. een gemeentebegrooting slechts goedgekeurd zal mogen worden, indien zij, voor zooveel den gewonen dienst betreft, sluit. Een tekort op eenig jaar zal men alleen door het aangaan van een (kasgeld) leening mogen dekken, indien absoluut te verwachten is, dat binnen zeer korten tijd verbetering in den financieelen toestand zal intreden. Is dit niet het geval, dan zullen andere maatregelen moeten worden getroffen. Voorkomen dient te worden, dat een tekort van jaar tot jaar blijft oploopen. e. Indien leeningen moeten worden gesloten, is te waken tegen afsluiting met te langen looptijd. f. Inperking is op te leggen van de bedragen der vlottende kasschuld. Het kan n.l. niet worden tegengespro ken, dat vele gemeenten haar bedragen aan kasgeld, soms wegens gebrek aan liquide middelen uit anderen hoofde vloeiende, zeer hoog opvoeren, dan wel de reeds gesloten leeningen verlengen, waardoor de begrootingen met groote be dragen voor rente worden bezwaard, veelal ook door vertraagde aflossingen. g. Te bevorderen is het voeren van een bedrijvenpolitiek, die in geen geval nadeelige financieele gevolgen heeft voqr de gemeentekas. Is zulks niet mogelijk, dan kan het aanbeveling verdienen het bedrijf (bijv. grondbedrijven) op te heffen. h. Aandrang zal zijn te oefenen op gemeentebesturen, die een heffing van inkomstenbelasting door eigen admini stratie hebben, dat het aandeel „kwade posten" tot het minimum wordt beperkt. i. Een scherp toezicht is te oefenen op het vaststellen der salarissen. j. In het algemeen zal streng stelling zijn te nemen tegen het aangaan van verplichtingen door gemeentebesturen, die de financieele lasten verzwaren zon der dat uiterste noodzaak aanwezig is. De minister merkt nog op, dat hij ook de medewerking van zijn ambtgenooten op dit stuk zal vragen, door zich te ont houden van het nemen of voorbereiden van maatregelen, leidende tot het leggen van financieele lasten op de gemeenten, zonder overleg met zijn departement. Zoude uw college, zegt de minister, bereid zijn uwe onontbeerlijke mede werking voor de naleving van het boven staande te verleenen, dan zal daaraan, naar mijn aanvankelijk oordeel, kracht kunnen worden bijgezet, door onthouding van de goedkeuring aan de begrooting indien zulks noodig is. Het zal wel geen betoog behoeven, besluit de minister, dat ook al worden de hier gestelde regels in acht genomen, een recht op onderstand uit de rijks- of provinciale kas nimmer ontstaat. Zulk een deuk, een deuk eerste klas, heeft de parlementaire regeeringsvorm in Frankrijk gekregen. Men kent de geschiedenis, want zij is nog niet eens een week oud. Caillaux, de krachtige financier, was vier weken geleden geroepen om de Fransche munt voor den ondergang te behoeden, en daarmee een geheele verwarring op fi- nanciëel, oeconomisch, sociaal en poli tiek gebied te voorkomen. Het groote struikelblok op den weg naar financiëel herstel, zoo oordeelde hij terecht, was de kamer van afgevaardigden waar, sedert het wijken van het oorlogsgevaar, eigen lijk reeds sedert de stichting der repu bliek, de kleine politiek nooit van de lucht is. Vooral de laatste paar jaren, toen het met den dag duidelijker werd dat van het Fransche volk zware offers moeten worden gevergd en geen enkele van de partijen aan de kiezers de volle waarheid durfde zeggen. Toen ook geen enkele partij of persoon uit de politieke wereld den moed had om het volk de lasten op te leggen die het toch te eeni- ger tijd moet dragen en die te zwaarder zullen zijn naarmate het uitstel langer duurt. Alles uit vrees voor stemmen verlies bij eventueele verkiezingen. De mogelijke ondergang van de natie legge minder gewicht in de schaal dan de mogelijkheid dat de heeren zelf of hun partijen (die op elkaar gelijken als twee droppelen water, enkel een zeker nuance-verschil vertoonen en op geen enkel beginsel zijn gebouwd) schade zou den lijden. Het politieke spel bestond alleen in het streven om zelf op het kussen te blijven en anderen er af te dringen. Zulk een kamer is niet in staat om moeilijk en gevaarlijk werk in het belang van het vaderland te verrichten. Dit begreep Caillaux, en daarom eischte hij volmacht om tijdelijk de belang rijkste maatregelen buiten de kamer om te nemen. Een beperkte dictatuur der halve, zooals in België reeds aan de regeering is toegestaan. De kamer heeft het voorstel van den aspirant-dictator verworpen en daarmee het kabinet-Briand-Caillaux ten val ge bracht, en de verwarring nog een paar graden erger gemaakt. De Fransche frank maakte weer eens een tuimeling, maar nu zoo geweldig als nooit te voren. En nog had de politieke wereld in Frank rijk niet geleerd, want er werd gemod derd met een ijver als van ouds, en uit de politieke wirwar kwam een nieuw schipperaars-kabinet op, van Herriot. Wat is nu de deuk major? De val van Caillaux? Het optreden en het on zekere bestaan van het ministerie-Her- riot? Geen van beide. De groote deuk in het parlementaire stelsel is toegebracht door Caillaux, toen hij zijn machtigings wet indiende en daarmee de Kamer uit- noodigde te verklaren dat zij totopbou- wenden, reddenden arbeid niet in staat is, ja meer, dat zij een rem is bij het verrichten van opbouwenden arbeid en dus tijdelijk moet worden uitgeschakeld. En verder is dit het rampspoedige, dat het vertrouwen van het Fransche volk en van heel de wereld in Frankrijke toekomst niet hersteld werd door het verwerpen van de machtigingswet, maar dat dit vertrouwen een gevoeligen knak kreeg. Met andere woorden, dat het pu bliek in en buiten Frankrijk met Cail laux overtuigd is van de onvruchtbare werking van het Fransche parlement. Hierbij is op te merken, dat het niet een plotseling opkomend gevaar is, waar bij beslissingen genomen moeten worden die een Kamer met honderden leden niet vlug genoeg kan overzien, het geldt een groot gevaar dat in den loop van jaren is komen opzetten, dat reeds lang bezworen had kunnen zijn, maar dat de Kamer niet kan helpen bestrijden wegens haar innerlijk gebrek aan moed en ka rakter. OF HIJ HET WIST. Mijoheer Welgemeend»Ventje, hoe komt het, dat je met naar de Zondags school bent Weet je wel, waar jongetjes, die de Zondagsschool verzuimen, heengaan Jongen »0, jawel. Die gaan naar den boomgaard van boer Dirk !t Dit alles is een heel ernstig versohijn- sel, voor heel de wereld. Want Frank rijk neemt onder de Europeesche volken een zeer voorname plaats in, zijn poli tieke ontwikkeling is voor heel de wereld van beteekenis. Wanneer jin Frankrijk het aanzien van het parlement een knak krijgt, wordt dit over heel de wereld gevoeld. België is natuurlijk het eerste land dat den weerslag voeltdaar is de machtigingswet dan ook reeds aangeno men. Daar is de bezuiniging nu op gang, maar zonder de medewerking van Kamer en Senaat. Blind moet hij zijn die niet inziet dat de parlementaire regeeringsvorm aan steeds grootere gevaren wordt blootge steld, en dat ondernemende heerschers- naturen voortdurend grootere kans krij- TM n Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLBEÜWIJK-'s BOSCH gen om een greep te doen naar de op permacht. De tijd schijnt niet ver te zijn dat het grootste deel van het nog zoo kort geleden democratisch geregeerde Europa in handen is van een groep van dictatoren, die vrijheid en recht ver smaden en beschimpen. Zooveel te sterker klemt de eisch, dat in het eigen land deze twee elementaire goederen, de vrijheid en het recht, ons geschonden worden bewaard. Het zijn kostelijke goederen, die onze regeering te verdedigen heeft, in samenwerking met onze volksvertegenwoordiging. Al leen in het recht en in de vrijheid voor alle burgers van ons volk liggen de waarborgen tegen de machtsbegeerte van heerschzuchtige dictatoren. En in den vasten wil van heel het volk om deze heerlijke goederen ongeschonden te be waren. Ons volk wil geen dictatuur, maar als het recht verkracht wordt, of als de vrijheid van den enkeling buiten uiter ste noodzaak wordt aangetast, dan wordt de waaide van den huidigen regeerings vorm in de oogen van een deel des volks omlaag getrokken, en dan stijgen de kansen van geweldenaars als Mussoline. Heel het volk moet dus waakzaam zijn, niemand mag zich in hoogmoedige af zondering afzijdig houden, allen zijn ge roepen om onze politiek te helpen zui ver houden en haar te helpen zuiveren van onrecht en vrijheidsbeperking, waar deze bestaan. En dan ook nu weer blijkt zonneklaar, welke vreeselijke gevaren financiëel waar heid meebrengt. Wij kunnen God niet genoeg danken (en dit is noch een ij del woord noch een overdrijving) dat ten onzent het financiëel gevaar tijdelijk is afgewend. Wat in Zuidelijke landen ge schiedt, is een forsche waarschuwing aan ons adres. Eenvoudig, sober leven, zon der overdreven eischen aan de schatkist of aan de uitkomst van het bedrijfsleven, dit alles is dringend noodzakelijk. Te groote maatschappelijke en politieke be langen staan op het spel. Alle licht zinnigheid zij uitgesloten, wij leven in een gevaarlijken tijd. En eindelijk vreezen wij, dat wij bin nen afzienbaren tijd ook moeten wijzen op militaire gevaren. Juist in de heet gebakerde landen van het Zuiden is de dictatuur aan het opkomen, en dictatoren zijn gevaarlijk, ook voor de buurvolken. Ook op dit gebied moeten wij ons in klimmende mate op alle gebeurlijkheden voorbereiden. ANDEL. Vrydag j.l. maakten de kin deren van de 5de en zesde klasse der Chr. School alhier, onder geleide van het onderwijzend personeel, een uitstapje naar Rotterdam. Verschillende bezienswaardigheden wer den bezichtigd en de kinderen hebben de zen dag volop genoten, 's Avonds keerden ze in opgewekte stemming huiswaarts. Een woord van dank aan het onderwyzend personeel voor hunne bemoeiingen, is hier zeker niet misp'aatst, Aan den broodbakker C. van Ber- kel alhier is door den Burgemeester dezer gemeente vergunning verleend om van des n.m. 8 uur tot des v.m. 6 uur in zyne broodbakkerij arbeid te verrichten. Bij gehouden examen is toegelaten als leerling tot de Chr. Kweekschool te Gorinchem, F. Calame alhier. DRUNEN. Vrijdagnacht om 1 uur brak alhier brand uit in de schoenfabriek der Gebr. v. W. De fabriek brandde totaal af, zonder dat iets kon worden gered. Door de felheid van het vuur werden de beien- lende landbouwerswoningen van W. van Wel en B. Verhoeven, benevens een nieuwe schuur van A. Pulles mede een prooi der vlammen. Hier kon echter het vee en het grootste gedeelte van het huisraad worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. ~Q—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6