dJ Ruime auto- garage's AALBURG. Doordat het paard van den melkryder uit Andel schrok, tuimelde het met den wagen welke geladen was met melkbussen, van den dijk alhier. Gelukkig- was hij op de terugreis, zoodat er geen melkverlies plaats had. De wagen was zoodanig beschadigd, dat hy een ander voertuig moest halen om de melkbussen te vervoeren. ANDEL. By de te Gorinchem gehouden overgangsexamens zjjn de volgende leerlingen bevorderd A. Mans van de 3e naar de 4e klasse Gymnasium A. van Houwelingen van de 7e naar de 8e klasse M.U.L.O. A. Verbeek en N. Schouten van de 3e naar de 4e klasse Chr. Kweekschool en Mej. Calame en Mej. F. Mans van de 2e naar de 3e klasse Chr. Kweekschool. ALMKERK. Op 31 Juli a.s. nm. 7 u. hoopt de muziekvereen. »Crescendo«, onder leiding van haren Directeur, de heer Wal raven, op de muziektent haar eerste zo- merconcert te geven, en niet zooals in verschillende bladen vermeld stond op 31 Aug. a.s. CAPELLE. Bij de jl. gehouden aanbe steding van gemeentewerken werden de verschillende werkzaamheden aan de na volgende personen opgedragen. Glas- en verfwerk aan |de wed. J. J. van der Waals te Capelle en J. Klaasse te Sprang, welke beiden hadden ingeschre ven voor f 574. Metselwerk aan Oversteeg en Kleinloog te Vr|jhoeve-Capelle voor f 59.80. Timmerwerk aan Gebr. van Willigen- burg te Sprang voor f 149.50. Smidswerk aan J. A. Dekkers te Capelle voor f28. Onze dorpsgenoote Anna Nout be haalde by het dezer dagen gehouden examen het diploma voor knippen en naaien van onder- en bovenkleeding. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Waspik. Zaterdag jl. speelde de Korfbalclub »Juliana« uit deze gemeente te Tilburg een competitiematch voor den N.Br. Korf- balbond tegen O. N. A., welke wjjdstrjjd in een 82 overwinning voor het Tilburg- sche twaalftal eindigde. Voor het examen nuttige handwer ken slaagde jl. Dinsdag te Eindhoven mej. J. H. Cove alhier, leerlinge der R.N.L. te 's Bosch. Ds. B. Verkerk, Herv, predikant te Puttershoek, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk bedankt. De heer J. F. Wendte, hoofd der Chr. School a. d. Loonschendijk is in ge lijke betrekking benoemd te Zalt-Bommel. 's GRAVENMOER. Op den weg van hier naar Waspik schrok het paardje van den smid Verdick van Dongensche Vaart, gespannen voor een karretje, en ging het geheele gespan te water. De inzittenden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. GIESSEN. Aan de R. Normaal te Go rinchem is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse de leerling G. 't Hooft. Onze dorpsgenoot, de heer Hak, be haalde dezer dagen het M.U.L.O. diploma A. OUDENDIJK. Vorige week Donderdag maakten de kinderen uit de hoogste klasse der Openb. School, onder leiding van het personeel, een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Des morgens werden in Den Haag ver schillende merkwaardige gebouwen bezocht, terw|jl later op den dag de badplaats aan de beurt kwam. By hun terugkomst werd het jonge ge zelschap aan het Sleeuwjjksche veer op gewacht door het fanfarecorps, die hen onder een lustig marschje naar huis toe bracht. Van heinde en verre was men Zaterdagavond toegestroomd om getuige te zijn van de plechtige aanbieding der nieuwe muziektent aan het fanfarecorps »Kunst na Strjjdc, Directeur de heer C. G. van Dijl te Almkerk. De tent die door omstandigheden tjjdelijk een plaats heelt gevonden in den tuin bij den heer Ottevanger, kwam vooral ook docr de versiering, die enkele dames hadden aangebracht, zeer goed tot zijn recht. Voor het muziekcorps de tent betrad, hield Burgemeester v. d. Lely, Eere-Voorz. v. h. Comité, een rede, waarin by het ontstaan van de tent schetstedaarna sprak de Voorzitter v. h. Comité, de heer A. v. d. Wiel. In zjjn rede zette spreker uiteen de voorwaarden, waarop de tent aan de muziekvereen. wordt overgegeven; het Comité was dankbaar veor de keurige uitvoering van het timmerwerk, terwijl ook het werk van den jongen schilder Borg ten zeerste werd geroemd. Het daverend applaus dat volgde, getuigde genoegzaam hoe het publiek hiermede instemde. De heer Huijzer, Eere-Voorzitter der muziekvereen., bracht namens de vereen, dank aan het Comité en verder aan allen die hadden tijgedragen aan dit geschenk. De avond werd verder gezellig doorge bracht, muziek en zang wisselde zich hierbij af. De heer Van Straten gaf nog een gedichtje ten beste, speciaal op dezen avond, waarmede hij veel succes oogstte. Het beschermheerschap der vereeniging, den Burgemeester aangeboden, werd wel willend door hem aanvaard. SPRANG. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier, de heer H. Hooi- meyer te H. I. Ambacht. Heden Zaterdagmiddag zal door de korfbalclub »N.E.O.« een competitiewed strijd gespeeld worden tegen »Juliana« uit Vrjjhoeve-Capelle. De wedstrjjd zal op het N.E.O. terrein aan het Oosteinde plaats vinden. WOUDRICHEM. Veiling 28 Juli. Voorm. 10 uur Fruitveiling. Kruideniersperen I 1519 ct. p. K.G. II 8| 10 Janbazen I 56| II 2—4| Boterperen 79 Roode kool 8|10 stuk Nam. 2.30 uur Aardappelen. Aangevoerd 200 H.L. Schoolmeesters f 1.40—f2.00 per H.L. Blauwpittten f2 00f2.60 Eigenheimers f2.10—f2.30 Voeraardappelen fl.20 WASPIK. De kermis behoort weer tot het verleden. Matinée en dansgelegenheden werden druk bezocht. Ook de bioscope was iederen avond goed bezet. De kra men daarentegen maakten over het ge heel minder goede zaken. Zooals te ver wachten, was het vreemdelingenbezoek niet bjjzonder groot. Overgens had de kermis een kalm en prettig verloop. Geen wan klank werd als 't ware gehoord. In een onbewaakt oogenblik dronk een kindje van den landbouwer K. uit een flesch met azjjn-excense, met het gevolg, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Per auto werd het naar het groot Ziekenhuis te Breda overgebracht, doch kon gelukkig spoedig terugkeeren. Toestand bevredigend. Onze dorpsgenoote mej. C. de Bont is tijdelijk benoemd als telefoniste op het rijks post- en telegraafkantoor te Veghel. Het kindje van den Heer A. v. G. werd door een omvallende zware ijzeren poort getroffen, waarbij het een beenbreuk bekwam. WIJK. Naar wjj vernemen zal door de muziekvereen. ^Oefening en Uitspanning «se alhier op 2 Augustus een concert gegeven worden ten gelegenheid van den verjaar dag van H. M. Koningin moeder. In November 1923 kwam het be richt dat onze geachte en hulpvaardige brievenbesteller K. v. d. Velden was over geplaatst naar Veen. Aan den wensch der ingezetenen van Wjjk en Aalhug om den Heer K. v. d. Velden te Wijk te laten wonen, werd door de Administratie der posterijen voldaan. Zijn verdiensten wer den te Wijk en Aalburg zeer gewaardeerd en men bracht hem dank voor de diensten die hij al die jaren had bewezen, zoowel in als buiten zijn dienst. De Heer K. v. d. Velden is thans met ingang van 1 Sept. e.k. overgeplaatst van Veen naar Wijk en Aalburg. Wij hopen dat de Heer K. v. d. Velden de nog res tende jaren die hij de post zal dienen, onder het genot van een volle gezondheid in de gemeente mag doorbrengen, Met genoegen zien wij hem weer in deze gemeente geplaatst, omdat wij daar door weer onzen hulpvaardigen brievenbe steller terug kr|jgen. Wjj wenschen hem van harte met deze benoeming geluk. WAALWIJK. B. en W. schrijven aan den Raad der gemeente het volgende Den laatsten tijd worden door de Ver eeniging Waalwjjk's Belang in samenwer king met de betrokken landbouworganisaties, pogingen aangewend om de veemarkt in deze gemeente weer tot haar ouden bloei terug te brengen. Wjj kunnen ons met dit streven geheel vereenigen. Het zal onnoodig zijn aan te toonen, welke voor- deelen, vooral voor den neringdoenden middenstand, een druk bezochte veemarkt voor onze gemeente zou meebrengen. Wij ontvingen van bovengenoemde ver eeniging een schema voor de te voeren propaganda. De kosten hiervan worden door haar geraamd op f 645. Hierbjj ko men nog de kosten van het in orde brengen van het marktterrein (nieuwe afrastering, een huisje voor den veearts) welke door den gem.opzichter zijn begrcot op f350, zoodat de totale kosten voor dit jaar rond f 1000 zullen bedragen. Met de uit te loven premies wordt be oogd, de veehouders naar de markt te lokken. Eerst wanneer er een voldoende aanvoer van vee komt, bestaat er kans dat ook de veekoopers, zoowel in- als buitenlandsche, onze markt bljjvend zullen aandoen. Zoolang echter de veehouders er niet van verzekerd zijn, dat zij op de markt voldoende koopers zullen aantreffen en dus een goede kans maken hun vee tegen behoorljjken prijs te verkoopen, zullen zij de voorkeur geven aan de markten te Rotterdam en Den Bosch. De kans op een premie en daarenboven de gunstige ligging van Waalwijk voor de omgeving zullen echter naar het oordeel der land bouworganisaties de veehouders nopen, hun vee hier ter markt te brengen er. alsdan de kooplieden naar Waalwjjk lokken. Het uitloven der premies zal dus eerst kunnen worden gestaakt, wanneer de markt tee kenen van vastheid begint te toonen. Wjj stellen u daarom voor, ons voor dit jaar een crediet te verleenen van f 1000, te dekken uit de gewone middelen. Voor het volgend jaar kan dan te zjjner tijd een nieuwe beslissing worden genomen. WERKENDAM. Op het tweetal van een te beroepen predikant bjj de Chr. Ger. Kerk alhier komen voor de heeren A. Bikker te Noordeloos en B. Oosthoek te Ridderkerk, beiden candidaten tot den H. Dienst. Donderdag a.s. zal een zitdag wor den gehouden in de Ned. Herv. Kerk, voor de jaarljjksche vrjjwillige bjjdragen. Thans zal ten bate van de Herv. Jeugd Centrale een prachtige pop verloot worden. De pop is te Rotterdam in een weeshuis aangekleed en draagt geheel de dracht van een Rotterdamsch weesmeisje. De pop staat in de étalage van mej. de Wed, H. Cornet. Door de slagers alhier is het vleesch en het spek met 20 cent per K.G. verlaagd. In het komende winterseizoen zullen voor de Herv. Chr. Jonge!, en Jongem. vereen. »Maranatha« een viertal sprekers optreden, In November zal als eerste spreker optreden Ds. Jansen, de bekende leger- en vlootprediker. Tot Lid van den Raad dezer Gem. is benoemd, in de plaats van den heer C. van Wijk - die wegens vertrek bedankt heeft, de heer J. de Klejjn Azn. Thans is voor de Gef. Jongel. Ver eeniging »Timotheüs« ook een lokaal be schikbaar gesteld in het gebouw voor Chr. Belangen. t™ Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Wink, is benoemd tot chef aan het hoofdkantoor der Centrale Suiker My. te Amsterdam. P. Deeriik Cz., leerling der Herv. Chr. School alhier, is toegelaten tot de Rijks II. B. S. te Gorinchem. Maandag jl. maakte de Herv. Meisjes- vereen. »Fébé« een pleizierreisje naar Rot terdam. Bezichtigd werden Artis, de Beurs en Bazaars, en vandaar ging men per tram naar Hillegersberg om den middag door te brengen in den speeltuin »Lommerrijk«, alwaar een mooie photo van deze vereen, werd gemaakt. Per Fop Smit werd, gelijk 's morgens, de terugreis gemaakt en genoot men volop aan boord van 't Radio muziek. Te ongeveer 10 uur keerden allen, na een genotvollen dag, op hun bestemming terug. Dinsdag 27 Juli maakten de oudste leer lingen van de »Rehobotschool« onder lei ding van het personeel een pleizierreisje naar Amsterdam. Bezichtigd werden het Koninklijk Museum, Artis, enz. Het weer was dien dag prachtig. Dat de kleinen veel genoten hebben is te begrjjpen. 's Avonds half elf keerden zjj over Gorcum terug. Woensdag jl. maakte de Chr. Ger. Meis- jesvereen. »Dorkas« een reisje per bus naar Njjmegen, O. a. werden bezichtigd Berg en Dal en de H. L. Stichting. Ook werd het Duitsche dorpje Weitzel bezichtigd en de aldaar opgerichte gedenknaald der ge sneuvelden in den krijg. Te ruim half elf keerden zjj hoogst voldaan huiswaarts. De Geref. Meisjesvereen. »Wie den ar men geeft, leent den Heere« is Woensdag j.l. per autobus geweest naar Nijmegen en omstreken. Het weer had zich dien dag goed gehouden, hoewel men toch nog eenige regenbuien heeft gehad. Te ruim half elf keerden zij hoogst voldaan huiswaarts. ZALTBOMMEL. Te Hurwenen zijn Maandagmiddag de stakers van de steen fabriek aldaar uit hun woningen gezet. o AANBESTEDING, Woensdagmorgen werd in het Prov. Gouvernementsgebouw te 's Hertogenbosch aanbesteed Bestek 151 het opruimen van zandne- f van f 6340 5990 f 6150 f 5360 f 5180 f 5240 f 5350 f 5280 f 4995 f 5380 5398 5728 f f derzettingen in het 's Hertogenbosch naar Drongelen. (Raming f 5420). Ingeschreven werd als volgt Vaessen en Zo., Vught M. Vissers, Drunen F. H. v. d. Pluijm, Dussen A. M. de Wit, Raamsdonk H. Kanters, Raamsdonk P. v. Oord, Raamsdonk D. L. van Schaik, Arnhem J. H. Hendriks, Orthen J. v. Vlies, Sliedrecht, J. Heijmans, Rosmalen C. v. Drunen, Vught J. J. Wilgers, Nieuwkuijk Bestek 155: het uitvoeren van voor zieningen aan het buitenbeloop van den rechterdyk van het afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen. (Raming f 11.000). Ingeschreven werd als volgt J. H. Hendriks, Orthen f 10.680 H. G. v. Meer, Oosterhout f 10.494 P. C. Zaanen, Tilburg f 10.470 F, H. v. d. Pluym, Dussen f 10 588 P. v. Drunen, Rosmalen f 9.980 J. v. d. Heuvel, Made f 10.971 M. Vissers, Drunen f 9.880 J. Heijmans, Rosmalen f 11.530 J. H. Bouman, Orthen f 10.400 C. v. Drunen, Vught f 10.288 J. J. Wilgers, Nieuwkujjk f 10.972 J. Vissers, Sliedrecht f 9.995 Vergadering van den Raad der ge meente POEDEROIJEN op Don derdag 29 Juli 1926, des voorm. 10 uur. VoorzitterEdel Acht. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Aanwezig zijn alle leden, behalve het lid W. van der Sluis. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergadering, waarna hij vraagt of een der leden op- of aanmerkingen op die notulen heeft. G. A. J. Bok. Ik heb aanmerking, dat het schrijven van Ged. Staten niet volledig is opgenomen. Voorzitter. Volgens reglement van orde wordt van de ingekomen stukken den inhoud beknopt in de notulen op genomen. G. A. J. Bok. Ik wil dat het er vol ledig inkomt. Verder beslist de vergade ring of aanmerkingen op de notulen gegrond zijn. Ook dacht ik, dat het be doelde besluit van 9 November nog eens zou worden genomen in de vorige ver gadering Voorzitter. Dat is ook zoo. Dit staat toch in de notulen vermeld. G. A. J. Bok. Ik heb daar niets van gehoord. Voorzitter. Dan hebt u niet goed ge luisterd. De Voorzitter leest daarop nog eens het betrekkelijk gedeelte der notulen voor. van Ooijen. Ik zou na de vergadering de notulen eerst nog eens willen nalezen, voor ze vastgesteld worden. Voorzitter. Daarvoor heeft u het recht niet. U kunt ten allen tijde inzage en afschrift krijgen, maar deze notulen zijn voorgelezen. van Ooijen. Ik heb ook afschrift ge kregen van de notulen van 29 April. Doch dat was heel anders dan toen voor gelezen is. Voorzitter. Dat liegt u! Denk er wel aan, dat ik dergelijke aantijgingen als een beleediging beschouw. De leden G. A. J. Bok en van Ooijen kunnen de notulen niet goedkeuren en het lid Ten Hagen wil ook na-lezing na de vergadering. Voorzitter. Dus de notulen worden niet vastgesteld. Ook goed. 't Is mij pre cies hetzelfde. Ingekomen Een besluit van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot verhuur eener gemeentewoning aan den heer J, van Bruchem te Aalst. Bezoek van ouds bekend Hótel Jan Gecrlzeii, Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEBüWIJK-'s BOSCH flTïïi Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van K. van Zante, met verzoek om ontheffing van sohoolgeld- betaling. Wordt besloten die ontheffing te ver leenen. Van Ooijen. Ik heb in het gemeente verslag gezien, dat 117 kinderen koste loos onderwijs genieten. Ik kan me niet indenken wie dat allemaal moeten zijn. Voorzitter. De heffing van schoolgeld regelt zich naar de Inkomstenbelasting. U kunt als u dat wilt inzage van de schoolgeldlijst krijgen. Die geen In komstenbelasting betalen, zijn vrij van schoolgeld. Van Ooijen. Dat klopt dan toch niet. Als ze allemaal vrij zijn moest mijn broer ook vrij zijn, die betaalt ook geen Inkomstenbelasting. Voorzitter. Die heeft een zoodanige kinderaftrek dat hij buiten de Inkom stenbelasting valt, doch valt wel in de termen van schoolgeld. Komt voorts ter tafel een brief van Gedep. Staten, waarin er op wordt ge- wnzen, dat door J. H, Rüger, Hoofd der'School te Aalst, in 1924'25 vervolg onderwijs is gegeven, terwijl het gem.- bestuur daartoe de gelegenheid niet had opengesteld en dit wél had moeten doen, daar de opheffing van dit onderwijs niet goedgekeurd was. Dat dientengevolge aan het Hoofd der school alsnog toe komt eene belooning en de raad wordt verzocht vóór 1 Augustus zijn besluit in deze aan Ged. Staten mede te deelen. Voorzitter. Het hoofd der school heeft indertijd verklaard, dat hij dit onderwijs gratis zou geven. Ik stel voor, dit aan Gedep. Staten te berichten, Van Ooijen. Er staat in den brief, „gezien een schrijven van B. en W.*\ Hebben B. en W. ook aan Ged. Staten geschreven hoe de zaak is? Voorzitter. Ik kan uit mijn hoofd niet zeggen wat precies is geschreven, doch natuurlijk is medegedeeld hoe het Gem.bestuur tegenover deze zaak staat. Ik zou dan willen voorstellen aan Ged. Staten te berichten, dat het hoofd der school indertijd heeft aangeboden, het onderwijs gratis te geven en de raad blijft bij zija reeds eerder genomen be sluit, dat geen gelden voor dezen cursus beschikbaar kunnen worden gesteld. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Aan de orde Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te Aalst. Op de voordracht komen voor 1. Mej. J. H. de Gaaij te Zoelen. 2. Mej. J. M. van Rijswijk te Gorin chem. 3. Mej. A. T. van der Giezen te Sleeu- wijk. P. W. Bok. Is het niet de bedoeling, dat aan de onderwijzeres de verplichting zal worden opgelegd om in de gemeente te wonen? Andere leden zijn hier vóór en wordt besloten, dat deze verplichting zal wor den opgelegd. Voorts wordt met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres mej. J. H. de Gaaij, zijnde no. 1 der voordracht. De Voorzitter doet mededeeling van het proces-verbaal van kasopneming bij den gem.-ontvanger, dd. 28 Juni. In kas was toen f2806,898. Vervolgens wordt door den Voorzitter voorgelezen een schrijven van den pom penmaker, Weenink, te Zalt-Bommel, Hieruit blijkt, dat het herstellen van de pomp op 't Gemeent te Aalst zal moeten kosten circa f 50.door 15 Meter diep een Nortonpijp te slaan en de pomp van een nieuw hart en zuiger te voorzien. Van Ooijen, Ik heb die pomp ook zelf eens geprobeerd. Als men bovenin wat water giet en men pompt dan, dan geeft ze direct voldoende water en geen modder, zooals al eens gezegd is. De pomp loopt echter op 't hart af. Doet men er een nieuw hart in, dan is ze, m. t., in orde. Voorzitter. Maar geeft ze dan water dat drinkbaar is? Van Ooijen. Drinkbaar is het nooit geweest. Maar er is geen ander. Voorzitter. We zijn echter niet ver antwoord, om de menschen water te laten drinken, dat niet deugt. Het zou dan eerst onderzocht moeten worden. Van Ooijen. Het is al meer onder- zocht. Voorzitter. Ja, en toen ongeschikt be- vonden. Haasakker. Ik geloof niet, dat er ooit* iets goed van te maken is. Voorzitter. Dus wat doen we nu met j die pomp? Laten maken, zooals Wee- j nink aangeeft? Dit wordt goedgevonden. Rondvraag. G. A. J. Bok. Het proces-verbaal van I kasopneming vermeld, dat de ontvang- f sten over 1925 ruim f 42000 zijn en in het gemeenteverslag zag ik, dat die f49000 waren. Dat klopt alweer niet. Van Ooijen. In 't verslag staat toch j de eindrekening? Van waar dit verschil? Voorzitter. Ik begrijp de heeren niet j goed. Echter blijkt dat de leden in het gemeenteverslag over 1925 de cijfers van 1924 vermoedelijk hebben gezien, daar i die van 1925 daarin niet vermeld zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10