Aan Niet Wegsmijten ZINQE IK. Marktberichte». Prima zware aluminium kookpannen È!P^ Verlagen. Gilette-mesjes zijn 6 maanden bruikbaar, als ge ze laat slijpen en aanzetten op de Allegro Slijp- en Aanzetmachine bij de Firma Johan Smulders Vughterstraat 33, 's-Hertogenbosch, Telef 659. Autodiensten. Cursusproefveld Andel (2). Kinderen v, Wijgerden, Wed. M. Crielaard, 6. Millenaar, P. v. Andel, B.-Broek. G. Boom,» H. Schreuders, Veen. M. v. d. Berg, Arkel. Proeven ter vergelijking van Chilisalpeter en Norgesalpeter zijn aangelegd bij H. de Lorm, Woudrichem. P. A. v. Tilborg, Bemestingsproeven met kalkstikstof zijn aangelegd door Aart Vink Cz., Woudrichem. Joh. Daim, P. Groeneveld, Uitwijk. Ant. Colijn, Almkerk. Vergelijkingsproeven tusschen Chilisalpeter en ZwAmmoniak op bieten zyn te vinden bij: Gebr. v. Wijgerden, Andel. Abr. de Jong, Almkerk. H. Lagrouw, Tot onderzoek of een bemesting met kali- houdende kunstmeststoffen rendabel is, zijn proefvelden aangelegd bij J. D. Koek, Sleeuwyk (Vijcie) C. Kamp, Almkerk. A. Verschoor, A. Colijn, W. Noorloos, (2) Abr. de Jong, (2) H. Lagrouw, G. Tamerus, BERGBEKLIMMEN IN ZWITSERLAND. Zwitserland, het ideale land voor sport en toerisme, trekt 's winters en 's zomers haast evenveel vreemde lingen. Onze foto geeft een drietal koens bergbeklimmers weer, die, met onbedwingbaren moed, de gevaren der smeltende sneeuw trotseeren om den top van dezen bergreus te bereiken. Verder is bij C. Groeneveld op Kijfhoek Biesbosch) nog een proefveld aangelegd, in overleg met den heer Verhoeve, Inspec- teur van den Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen, om te onderzoeken in hoeverre een kalibemesting het blauw worden der aardappelen be-invloed I Naast de bovenstaande proeven, die alle op verzoek aangelegd zijn, zijn er in deze omgeving ook nog verscheidene bemestings proeven genomen op eigen gelegenheid. Demonstratiemateriaal genoeg dus 1 Vef geet niet eenige en zoo mogelijk alle velden te bezoeken. Ze kunnen ook voor u zijn nut hebben F. C. HUIJZER, Landbouw-onder wijzer, Woudrichem. Gepolijst Belgisch fabrikaat metv geïsoleerde oören, concurreerend in zwaarte, glans en duurzaamheid met elk ander fabrikaat. Zie onze étalage. Firma JOHAN SMULDERS, Vughterstraat 33, 's-Hertogenbosch, Telefoon 659. LANDBOUWRUBRIEE ProefveldenZomer 1926. Evenals vorige jaren deelen we ook thans in deze rubriek de namen mede van de personen, welke een Bemestingsproefveld hebben aangelegd, onder toezicht van schryver dezes. Voor de vraag in hoeverre naast een bemesting met kali en fosforzaur stikstofgiften noodig en rendabel zijn kan men een proefveld vinden wat betreft Chilisalpeter bij C. M. Schaap, J. v. Vuuren, Sleeuwijk. W. Noorloos, Almkerk. A. Verschoor Job Verschoor B. Sterkenburg G. Tamerus H. Lagrouw Ant. Colijn, (2) D. Pouli, P. Groeneveld, Uitwijk. Giessen. Woudrichem. T, v. Vugt, Jac. Kant, T. C. Ottevanger, J. Spiering, G. Boom, B.-Broek. J. Branderhorst, x> B. de Graaf, B. v. Andel, Andel. G. Millenaar, t Kinderen v. Wijgerden, G. Crielaard, J. Schouten, M. Smits, Veen. D. Westerlaken, Rijswijk. Cursusproefveld, Andel (2) Naast deze proeven zijn ook eenige veldjes aangelegd in overleg met den Rijks-land- bouwconsulent voor dit gedeelte van Noord- Brabant, de heer Huizinga te Breda. Deze* velden zijn aangelegd om na te gaan, in hoeverre een kalibemesting, speciaal op kleigrond, rendabel is. Deze proeven worden genomen door A. v. d. Stelt, Kille (2) H. Lagrouw, Almkerk. A. Verschoor, 's BOSCH, 28 Juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 2095 stuks. 682 stuks hoornvee, 1259 biggen, 52 zeugen, 31 schapen lammeren, 71 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f240 a f370, kalfvaarzen f225 a f 325, magere ossen en koeien f 125 a f 215, vette ossen en koeien le kw. 49 2e kw. 42 ct. p. p., pinken f75 a f130, zeugen f 80 a f120, biggen f2.25 a f 2.50 p. w. schapen f 16 a f24, zuiglammeren fl8a f 20. Handel vetvee stug, prijshoudend. Kalfvee traag, lagere prijzen. Overigens flauwe handel. GOR1NCHEM, 26 Juli. Op de veemarkt waren aangevoerd 190 runderen, 4 nuch tere kalveren, 192 overloopers, 451 biggen 21 schapen lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f400f425 melkkoeien f300f350; kalfvaarzen f200f275 guiste vaarzen f 140f 200 pinken f 125 f 140 graskalveren f f nuchtere kalveren f 15f 21, overloopers f 30f 40 biggen f 19f26, schapen f f lammeren f 12f 18. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe zierstraat 3739, gehouden Veiling werden de^ volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.65—f 7.35 Idem (klein) f f Eendeieren f 4.40f 5.30 Aanvoer 170.000 stuks. ZALTBOMMEL, 27 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 214 biggen, prijs f 1426. 42000 eieren, prijs p. st. 5£ a 6J ct 820 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.10, boerenb. f 1.25 af ROTTERDAM, 27 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 298 paarden 107 veulens, 821 magere runderen, 885 vette runderen, 250 vette kalveren, 320 nuchtere kalveren, 51 graskalveren, 108 schapen of lammeren, 108 biggen, 1 bok ken of geiten, 25 overloopers. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f285425, kalfkoeien f29 450, stieren f 110460, pinken f 10( 50, graskalveren f25—50, vaarzen 170235, paarden f200350, slacht- jaarden f100200, hitten f120225, veulens f3580, biggen f 1221 biggen jer week f 2.25f 2 50, overloopers f 25 36, fok-nuchtere kalveren f 15 23, slacht- nuchtere kalveren f 1013. PREDIKSTER DER NAASTENLIEFDE - AANGEVALLEN. In een hospitaal in Los Angeles is op genomen Mevrouw Aimee Sample McPher- son. Deze dame, getroffen door den ver keerden geest van den modernen tijd, die voornamelijk in de omstreken van de groote fitmstad Hoiywood heerscht, had zich op gemaakt om door het prediken van naasten liefde en zelfbeheersching de toestanden eenigszins te verbeteren. Zij werd echter in een toestand van geestelijke verdooving in de buurt der stad Doaglas in Arizona aangetroffen, waarschijnlijk aangevallen en ontvoerd door onverlaten, die zich niet hebben ontzien een weerlooze vrouw te molesteeren. Ooze foto geeft een beeld der arme vrouw, genomen in het hospitaal. ^Een liedeke voor het land). U zinge ik blauwgekielde boeren, Uw open oog, uw harde hand, Uw kalmte en uw driftvervoeren, Uw eenvoud en naïef verstand. Uw eerlijk hart en rustloos zwoegen, Uw zorg en onvernist geloof, Uw spitten, zaaien, planten, ploegen, Uw hooischelf en uw korenschoof. Uw weiden en uw akkerlanden, Uw boomgaard en uw groentetuin, Uw bloemhof en natuurwaranden, Uw lage huis met rieten kruin. Uw logge vee en ranke peerden, Uw eendendrift en kippenren, Uw stallen en uw varkensheerden, Uw duivenhok aan 't gevelken... U zinge ik als de voorjaarsschemer U uit de warme bedden trekt, En huiverend gij uw stramme leden, Kloekmoedig tot den arbeid strekt. Als gij met handig spadewenden, De donkere aarde ommevlijt, En talmenslijk, met kromme lenden, Al schokkende teruggeglijdt. Of als de mestvork, door uw vingeren, Wel achtloos, maar met kracht omkneld, De bruine mistvlecht uit gaat slingeren, Tot smijdig voedsel voor het veld. Als nijgend-ademend uw vossen, Den ploeg vóórtzeulen door den grond, Of uw met zweet bedekte rossen, De eg doen grazen op de klont. Als aan de hardgedroogde kluiten, Ge uw voedselbergend zaad betrouwt, En eiken morgen weer naar buiten, En naar de lucht om regen schouwt U zinge ik als in zomerdagen, Gij 't uchtendgloeien zelfs verrast, En aan het juk of op den wagen, Blij wegvoert uwer runderen last Als gij de blanke zeis doet suizen, Door dauwbepereld zomergras, En harkt en schoffelt langs uw huizen, Alsof het morgen Zondag was. Als voor het zengend zonnebranden, Gij schut zoekt onder lispelend loof, Terwijl de gloed op uwe landen, Zacht aanrijpt hooi- en roggeschoof. Als door het veld uw wagens razen, Met zilverblauwig hooi belaan, Men thuis u wacht met volle glazen, Om 't kwellend dorsten te verslaan. Als met uw glinsterende spade, Waarop het sprankelend zonlicht speelt, Gij wrikkend opdelft, vroeg en spade, De ronde aardvrucht, licht vergeeld U zinge ik als de najaarsnevel, Zijn webbe om u henenplooit, En gij dóórnat en lichtelijk wrevel, Uw knollen trekt en bieten rooit. Of als bij doorgebroken zonlicht, Gij teêrgebronsde vruchten plukt, En zachtkens neêrvlijt waar het daglicht Ze schaars beschijnt en niets ze drukt. Als uw zwaarwandelende koeien, Door *t grove balenkleed bedekt, U volgen onder dankend loeien, Nu gij met hen weêr stal waart trekt U zinge ik als de winterkoude, U sa&mbrengt aan den warmen haard, En luisterend naar het woord der ouden, Gij buurtend om hen zijt vergaard. Of als ge uwe sterke beenen, De blanke ijzers onderbindt, En wegzweeft langs de gladde banen, Zoo onbekommerd als een kind U zinge ik, u wil ik wijden, Nog menig lied zoo 'tGod behaagt, 'k Wil met U juichen met U strijden, Mits U mijn zangtoon niet mishaagt. J. TIMMERMANS. Veen, 15 Mei 1926. gedane plekken op uw huid, hetzij jeere open of zwerende puisten, aan gezichtspuistjes, smetten, kloven, bar sten enz. enz. Gebruik hiervoor Op rechte Winsnmer zalf. Prijs per bus f 0.75. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. tariefspolitiek ten opzichte harer afnemers. 1 Uit het feit, dat het verbruik van in dustrieën en andere „grootafnemers, die, 'wanneer dit voor hem voordeeliger uit komt, zelf stroom kunnen opwekken, on ophoudelijk sterk toeneemt, en dat voort durend nieuwe groot-afnemers, wier ge tal elke verwachting te boven gaat, tot aansluiting aan het kabelnet der P.N.E.M. overgaan, mag toch worden geconcludeerd, dat hare tarieven voor deze catagorie van afnemers aannemelijk en voordeelig zijn. Wat hare tarieven voor de gemeenten betreft, schijnt het nog niet van algemeene bekendheid te zijn, dat de P.N.E.M. bij de huidige contracten en de thans geldende kolenprijzen den stroom levert tegen prij zen, varieeerende tusschen rond 6 cent voor de grootste en 16 cent per K.W.U. voor de kleinste gemeenten, al naar gelang hare afname. Nu is het niet te ontkennen, dat door verschillende kleine gemeenten aan hare lichtverbruikers prijzen van 60 en 65 cent per K.W.U. en zelfs nog daar boven moeten worden gevraagd, terwij] bij die hooge prijzen het gemeentelijk be drijf toch nog verlies lijdt; doch het zal dadelijk opvallen, dat in dergelijke geval len niet mag worden gesproken van hooge prijzen van de P.N.E.M. Immers al zou de P.N.E.M. hare hiervoor genoemde prij zen tot op de helft kunnen verminderen, dan het zal voor een ieder duidelijk zijn zouden de bedoelde gemeenten daardoor toch nog niet aan hare afnemers stroom kunnen leveren tegen tarieven, die een grooter verbruik ten daarmede de" rentabiliteit der gemeentelijke bedrijven be langrijk zouden bevorderen. De oorzaak dezer hooge tarieven moet dan ook er gens anders gezocht worden dan bij de P.N.E.M. en wel hierin, dat het bij de oprichting getaxeerd gering verbruik in verschillende kleine gemeenten bijlange na niet wordt bereikt, zoodat de omslag der vaste kosten van aanleg, welke, doordat de ligging der perceelen minder aaneen gesloten is dan iri grooter gemeenten, toch al minder gunstig is, nog.ongunstiger wordt, waardoor zooals vanzelf spreekt, die gemeenten op hooge prijzen komen. Als deze gemeenten dus op de wijze, Zooals dit thans het geval is, zelf hare netten blijven exploiteeren, bestaat er vrij wel geen uitzicht op, dat de electriciteits- p rij zen daar ooit in normale banen zullen kunnen worden geleid. Om in dezen toestand verandering te kunnen brengen is de P.N.E.M. sinds den laatsten tijd er toe overgegaan op verzoek der desbetreffende gemeenten de netten fen de exploitatie daarvan over te nemen. Tot ons leedwezen kan dit in sommige gemeenten niet anders geschieden dan met opoffering van eten grooter of kleiner gedeelte van het kapitaal, dat de gemeente in 't bedrijf heeft gestoken, waarmede 't verlies voor de gemeente dan is beperkt en waartegenover staat, dat de P.N.E..M. dan aanstonds aan de licht- en kleinkracht- verbruikers rechtstreeks gaat leveren te gen belangrijk gereduceerde prijzen, welke zij in de toekomst nog hoopt te k'.unnen Wij vestigen Vierder de aandacht op eene in het Gedenkboek der Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven, uit gegeven ter igfelegenheid van het 10-jarig bestaan dier vereeniging, voorkomende ta bel, waarin zijn opgenomen de doorsnede- verkoopsprijzen per K.W.U. van de 24 grootste electriciteitsbedrijven in Neder land en waaruit blijkt, dat die van de P.N.E.M. op twee na de laagste zijn. Voor wat betreft het restant van het eertijds door de Staten gevoteerde kapi taal, meenen wij, dat het vooralsnog ween aanbeveling verdient, dat besluit te her zien. Al kan thans nog niet met eenige mate van zekerheid gezegd worden, wan neer en tot welk bedrag in de toekomst wegens noodzakelijke uitbreiding van het bedrijf over nieuw kapitaal zal moeten kunnen worden beschikt, dat die nood zakelijkheid bij de verwachte voortdurende snelle ontwikkeling zich zal voordoen, staat vrij vast. Bij het Hoofdstuk verbetering Provin ciale wegen verzochten enkele leden aan Ged.. Staten bij het betrokken polderbe stuur hunnen invloed te willen aanwenden tot verlaging van den Hoogen Maasdijk van Aalburg naar de Sluis te Andel, om dat de kruin daarvan te smal is voor het verkeer met voertuigen. Wordt die dijk verlaagd wat kan geschieden zonder dat zijn waterkeerend vermogen erdoor ge schaad wordt, dan wordt zijne kruin bree der en zal het verkeer daarover met voer tuigen niet meer gevaarlijk zijn. Ged. Staten antwoorden hierop; De hoogste waterstand op het betrok ken riviervak sedert de verlegging van den Maasmond, is voorgekomen in Januari 1.1. en bedroeg ongeveer 4.70 M. -j-J N.A.P. De dijk heeft een gemiddelde hoogte van ongeveer 6.40 M. -j^j N.A.P. zoodat deze tijdens den hoogsten stand ongeveer 1.70 M. heeft gewaakt. Wanneer nu eene waak- hoogte van 1 M. boven den hoogst beken den rivierstand voldoende wordt geacht, dan zal mogen worden geconcludeerd, dat tegen eene verlaging van 0.70 M. geen be zwaar bestaat. Echter mag niet worden voorbij gezien, dat de doorbraken, welke meer bovenstrooms in de Maasdijken zijn gevallen den hoogsten stand op het be nedenvak gunstig hebben beïnvloed. Hoewel geenszins wordt ontkend het profijt dat het verkeer van eene verlaging an den Hoogen Maasdijk kan ondervin den, wordt het raadzaam geacht met het jrijsgeven van eene bestaande oeverhoogte uiterst voorzichtig te werk te gaan en "5f te wachten welke gevolgen de aanhangige plannen tot het verbeteren van de Maas voor groote afvoeren op het bewuste ri- iervak zullen hebben. Eenige leden ?agen den post van f 40.000 'tot het verleenen van bijdragen in de kos ten van aanleg van gemeente- polder- en andere kunstwegen gaarne verhoogd. Ged. Staten meenen dat de beperktneid der financiëele geldmiddelen niet toelaat om in de eerstkomende jaren, meerdere gelden voor deze subsidieering beschikbaar te stellen. p v Gevraagd werd welke awtodiensten tot dusverre uit den daarvoor toegestanen post gesubsidieerd werden. Ged. Staten antwoorden dat in het jaar Mei 192430 April 1925 gesubsidieerd werden de Autobusdiensten Wagenberg- Breda f 394.21Geertruidenberg-Ooster- hout f 92.53; Sleeuwijk-Vlijmen f 1030.45; Woudriehem-Vlijmen (Furster) f 999.35; 's Gravemoer-Waspik f93.18; Öirschot-Bést f511.56; Woudriehem-Vlijmen (Garstman) 841.79 Tilburg-Oirschot-Eindhoven 669.47Tilburg-Moergeslel-Oirschot, (Fick) f 637.62, v. d. Biggelaar f 900; Val- kenswaard-Luijksgestel f 705.10; Eindho ven-Veldhoven f 169.52; Dinteloord-Roo- sendaal f ,1 069.14; Weert-Helmond f 457.25. X'V' 1,1 UI v.» h: -r"- illP'WlW 'r 4 W llÉÉPti M I r- J. G. v. Hoven, Woudrichem. De Rotterdamgche eierveiling.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6