De Wenteltrap. •-And van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdem 4626. Woensdag 4 Augustus 1926, OVERZICHT FEUILLETON Buitenland Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en Afzonderlijke Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Duitschland zucht onder een nijpend ge brek aan geld. België worstelt en kron kelt zich in alle mogelijke bochten om toch maar tot een saneering van den franc te geraken; Frankrijk ja, wat van Frankrijk te zeggen? Kabinetten, Pre miers, zij volgen elkander op met de snel heid van den bliksem, financiers houden besprekingen met staatsmannen en nauwe lijks zijn zij tot iets gekomen, wat op overeenkomst of gedragslijn lijkt of - boem, de staatsman is zijn portefeulle al weer kwijt. Engeland zit ook voor schul den van beteekenis en verheugt zich boven dien nog steeds in een zeker iets, dat „mijnwerkersstaking" heet; Italië lage Lire stand wrijving in de godsdien stige richtingen; welk land in Europa kan er zich op beroemen in even gun stige omstandigheden te verkeeren als die, waarin het was vóór de verschrikking van 1914 zich als een alles verwoestende lawine over Europa stortte; vóór het gru welijk monster van den oorlog zijn ver pestenden adem liet gaan over alles wat daar bloeide en groeide, over oogsf en gewassen, over 'fabrieken en mijnen, over handel en nijverheid, over landbouw en veeteelt, over vaders, moeders, zonen en dochters, over vrouwen en kinderen, over alles wat leefde en werkte en gelukkig was. „Oorlog". Hoe ontelbare malen is dat woord al uitgesproken door som migen hoe is het mogelijk, juichend, door anderen onverschillig, door weer an deren de neutralen met een glimlach, doch door verreweg de meesten met een klank van woede en haat en smart en droefheid in de stem om alles wat zij er door verloren hebben. En daarom worden allerwege de po- ingen om tot een langdurigen vrede te geraken, met vreugde begroet; de Vrou wenbeweging door den vrede, de bespre kingen te Locarno, alles wat kon bijdragen tot het bereiken van het doel: „Geen oor log meer." Daarom doet het ons goed te zien, dat er thans weer een nieuwe stap ge daan is op den goeden weg, die men reeds door het instellen van het Hof voor Internationale Justitie was ingesla gen. Dezer dagen nl. is professor Walter Schucking benoemd tot Hoogleeraar in het internationaal recht aan de Universi teit te Kiel en deze benoeming ging ge paard met de bijzondere opdracht colle ge 'te geven in de „Geschiedkundige Ont wikkeling van de Internationale Vredes- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 27) Liddy was nu bij ons gekomen, met een lamp in haar handen. We stonden dicht bij elkaar boven de wenteltrap en keken naar beneden. Er was niets te zien en het was er heel stil. Toen hoorden we Halsey de hoofdtrap opkomen. Hij liep de gang in waar wij I stonden. Er probeert niemand om in te breken, lik dacht dat ik iemand hoorde gillen, PWie was het? Op onze verschrikte gezichten las hij de waarheid. Daar beneden heeft iemand gegild, zei ik. En Louise is niet in haar kamer. Met een ruk nam Halsey de lamp uit Liddy's handen en holde de wenteltrap af. Ik volgde hem, wat langzamer. Door de schrik was ik als verlamd. Ik kon bijna geen voet verzetten. Onderaan de trap gaf Halsey een schreeuw en zette de lamp neer. Tante Ray, riep hij verschrikt. Onderaan de trap lag Louise Armstrong, met haar hoofd op de onderste trede. Ze j lag er bleek en bewegingloos, haar ki- I mono open over haar nachthemd en haar I zware vlecht naar boven toe, alsof ze 1 de trap was afgegleden. L Ze was niet dood; Halsey legde haar beweging." Dit is de eerste opdracht van dien aard in Pruisen en het Duitsche Rijk, waardoor aan een reeds lang be staande en diep gevoelde behoefte van de voorstanders der vredesgedachte tege moet gekomen wordt. Nu is het te hopen dat spoedig aan alle hoogescholen leerstoelen voor Vol kenrecht zullen worden ingesteld en dat deze bezet zullen worden door professo ren, die bekende en erkende voorstanders zijn van de volksverzoening. En de moge lijkheid daartoe is lang niet uitgesloten. Reeds eenigen tijd geleden immers werd in Duitschland opgericht de Bond voor Europeesche Toenadering en deze bond heeft thans een oproep gepubliceerd, waar in er op gewezen wordt, dat, wil men tot het doel, de algemeene ontwapening komen, de moreele waarborgen, welke in de ;plaats der militaire zullen komen, ook van geen enkele zijde geschonden zullen worden. Dit nu kan men slechts berei ken door diepe in de idee der grondige samenwerking door te dringen, vooral op economisch gebied. Voorzitter van den bond is dezelfde professor Schucking, terwijl de oproep o|nderteekend is door vooraan staande mannen, als Marx, Stresemann, en Gessier, den voorzitter van den Rijks dag Lobe, Graaf Bernstorff, enz., zoo mede door verschillende vertegenwoordi gers van handel, financiën, wetenschap, landbouw en geestelijkheid. Laten wij den wensch uitspreken, den diepgevoelden wensch, dat dit de stoot moge zijn tot het bereiken van het be oogde doel: verbetering van den alge- rneenen toestand, oorlogsverklaring aan den oorlog, het geluk, de rust en de vrede voor de menschheid. DE OORLOGSDOODEN. Uit Brussel wordt gemeld: Een 0-tal automobielen, die deel uitmaken van een door luitenant Bergeron geleide expeditie om uit Duitschland naar België de lijken over te brengen van militairen en gevan genen, die in krijgsgevangenschap gestorven zijn, is uit Brussel vertrokken. De expeditie gaat eerst naar het Zuiden van Duitschland en keert door het Noorden terug. Zij zal Dortmund, Soltau, Maagdenburg, Hall, Lan- gensalza, Frankfurt, Keulen en Dusseldorf passeeren. De overbrenging van een 2000- tal lijken uit 450 gemeenten zal 4 maanden duren. op den grond en begon haar koude han den te wrijven, terwijl Gertrude en Liddy opwekkende middelen gingen halen, Wat mij betreft, il^ zat daar maar onderaan die vreeselijke trap ik zat, omdat ik niet staan kon en peinsde er over hoe dit nu weer zou afloopen. Louise was nog bewusteloos, maar haar ademhaling werd duidelijker en ik stelde voor dat we haar maar in bed moesten leggen voor ze hee- lemaal bijkwam. Voor mij was er iets griezeligs in het feit dat ze daar in bijna dezelfde houding en op precies dezelfde plek lag waar we haar broer hadden gevonden. En om de overeenkomst nog sterker te maken, sloeg de klok in de hal net drie uur. Het was vier uur voor Louise in staat was om te praten en het werd buiten al een beetje licht, voor ze ons een samen hangend verhaal kon doen over wat er gebeurd was. Ik geef het precies weer. Ze zat tegen een stapel kussfens aan: in bed, en Halsey zat naast haar, zonder dat ze protesteerde en hiield haar hand vast, terwijl zij vertelde: Ik kon met goed slapen, begon ze, gedeeltelijk waarschijnlijk omdat ik van middag geslapen heb. Om tien uur bracht Liddy mij wat warme melk en viel ik in slaap tot 12 uur. Toen werd ik wakker en ik begon over allerlei dingen Ite denken en te tobben, zoodat ik niet weer in slaap kon komen. Ik tobde er over, waarom ik niets meer van Arnold gehoord had nadat na dien avond, toen ik hem in de por tierswoning had gesproken. Ik was bang dat hij ziek was, want hij had iets voor mij moeten doen, en hij was niet terugge komen. Het zal ongeveer drie uur gjeweest zijn toen ik iemand hoorde kloppen. Ik ging overeind zitten en luisterde, of ik ONBEMINDE VELDWACHT. Volgens de »New-York Herald® hebben de bewoners van een dorp in Herzegowina de gendarmerie uit hun dorp verdreven. De gendarmen verlieten hun post al schie tende, waarby 18 dorpelingen gedood en 40 gewond zyn. Van de gendarmen zouden er 50 het leven hebben gelaten. o EEN DUIKER GESTIKT. Te Genua is door het weigeren van een zuurstofapparaat een duiker gestikt. De man had wel signalen gegeven, doch toen hij boven water was getrokken bleek hij reeds dood. o— HET NOODWEER BOVEN DE BAHAMA-EILANDEN EN OMGEVING. Omtrent het noodweer, dat dezer dagen boven Nassau op de Bahama-eilanden heeft gewoed, wordt uit Miami (Florida) nader gemeld, dat de bemanning van een jacht, hetwelk in bedroevenden staat aldaar is aangekomen, mededeelt, dat bijna alle ge bouwen op de Bahama-eilanden tydens den orkaan werden vernield. De kapitein van de »Munamar«, welke voor Nassau voor anker lag, verklaart te gelooven, dat acht personen bij het nood weer werden gedood, terwijl de schade op vier millioen dollar wordt geschat. Het India Committee te Londen ontving geruststellende berichten nopens den storm in West-Indië. Slechts een gedeelte van San Domingo werd er door geteisterd, waar de citroenencultuur eenige schade heeft geleden. Behalve van de Bahama-eilanden wordt uit West-Indië nergons melding gemaakt van slachtoffers of schade. Anderzijds zou volgens een Lloydstelegram uit Portorico de koffieoogst meer schade hebben geleden dan men verwacht had. EEN BELGISCHE BOOT DOOR ENGELSCHE MILITAIREN BESCHOTEN Volgens een bericht uit Oostende is de pakketboot »Princesse Marie José« van de dienst DoverOostende, by het verlaten van de haven van Dover door Engelsche mitrailleurs, die schietoefeningen op de krijtrotsen hielden, onder vuur genomen. Een dame werd door een kogel getroffen. Ook werd een der schoorsteenen van het schip door kogels doorboord. wel goed gehoord had en het kloppen hield niet op. Het klonk nogal gedempt en ik was op 't punt om Liddy te roe pen. Toen vermoedde ik plotseling wat het was. De Oostelijke ingangi en de wenteltrap werden altijd door Arnold ge bruikt als hij laat uit bleef en soms, als hij zijn sleutel vergeten had, klopte hij en dan ging ik naar beneden om hem open te doen. Ik dacht dat hij teruggekomen was om mij te spreken over het vreem de van den tijd dacht ik niet eens, want hij kwam altijd op de zonderlingste uren thuis. Maar ik was bang, dat ik te zwak zou zijn om beneden te kunnen komen. Het kloppen hield aan en net toen ik Liddy wilde roepen, holde zij de kamer door en de gang in. Toen stond ik op, en trok mijn kimono aan. Ik voelde mij zwak en duizelig, maar ik moest Arnold spreken, als hij het was. Het was overal erg donker, maar ik wist natuurlijk den weg. ïk tastte naar de trapleuning en liep zoo vlug ik kan naar beneden. Het kloppen was opgehouden en ik was al bang dat ik te laat zou zijn. Ik kwam beneden aan de trap en liep toen naar de deur van de Oostelijke Ve randa. Ik dacht er geen oogenblik over of het moest Arnold zijn, tot ik bij die deur kwam. Ze was niet op slot en stond zelfs aan. Overal was het donker, buiten ook. Ik voelde me vreemd en beverig. Toen dacht ik dat Arnold misschien zijn zijn sleutel had gebruikt; hij... deed wel eens vreemd, en ik keerde om. Toen ik onderaan de trap stond dacht ik, dat ik iemand hoorde aankomen. Ik werd vree- selijk zenuwachtig in het donker en ik kon nauwelijks staan. Met moeite bracht ik het tot de derde of vierde trede, toen voelde ik dat er iemand op de trap naar mij toekwam. Het volgende oogenblik voel- DE FINANCIEELS MAATREGELEN IN BELGIË. Algemeen is de pers van oordeel, dat de financieele maatregelen door de regee ring genomen van buitengewoon groot belang zijn voor de toekomst des lands en zij spoort de openbare meening aan de regeering actief en loyaal te steunen, om haar taak, het financieel herstel, tot een goed einde te brengen. AANSLAG OP PRIMO DE RIVERA. Uit Barcelona wordt aan »De Courant® gemeld Op het oogenblik, dat Primo de Rivera op weg was naar het station, teneinde de terugreis naar Madrid te aanvaarden, slingerde een individu een dolk naar het gesloten rytuig van den premier, zonder hem evenwel te treffen. Een politie-auto, die ter bewaking van Primo de Rivera achter diens auto reed, reed den aanvaller omver, wiens rechter been brak en die onmiddellijk gearresteerd werd. Primo liet zyn rytuig stilhouden en be keek den dolk gedurende eenige oogen- bliüken. Daarna vervolgde hy zyn weg naar het station, waar hy door de menigte werd toegejuicht. De aanvaller is een arbeider, een zekere Domingo Massache Torent, die reeds een maal veroordeeld is wegens verzet tegen de politie. Tydens zyn verhoor schynt gebleken te zyn, dat hij anarchist is. EEN SENSATIONEELE DALING. Boven de terreinen van Crystal Palace te Londen hield miss Clive Stone dezer dagen haar eerste parachute-daling. In plaats van op 't open veld kwam zy evenwel boven de huizen terecht. Terwijl zy een dak raakte, gaf zy met den voet een klein zetje, waardoor de parachute weer enkele meters steeg. Zulks deed zy verschillende malen, totdat zij tenslotte aan een open plek kwam, waar zij zonder verdere strub beling daalde. Behalve eenige kleine ont wrichtingen had zij verder geen kwetsuren opgeloopen. DE OVERSTROOMINGEN IN SILEZIE. De schade der overstroom ingen in Siiezië bedragen verscheidene millioenen. de jk een hand op de trapleuning tegjen de mijne aan. Er schoof iemand langs me en ik gaf een gil. Toen ben ik.zieker flauw gevallen. Tot zoover Louise's verhaal. Aan de waarheid er van viel niet te twijfelen en wat ik vooral zoo onuitsprekelijk tragisch vond, was het feit, dat het arme kind naar beneden was gegaan om haar broer open te doen haar broer, die haar; goede zorgen nooit weer noodig zou heb ben. Tot tweemaal toe mas er nu iemand schijnbaar zonder reden, het huis binnen gekomen door diezelfde deur, blijkbaar had hij ongehinderd in huis rondgeloopen en was weer langs denzelfden weg ver dwenen. Was die onbekende er nog een derden keer geweest, op den nacht toen Arnold Armstrong vermoord was? Of nog een vierde keer,, en bij die gelegenheid in den waschkelder gevallen? Het was ons onmogelijk om nog[te gaan slapen. Tenslotte gingen we ons aanklee- denLouise scheen gelukkig geen nadeelige gevolgen te ondervinden van haar tocht Maar ik besloot dat ze, voor de dag om was, de waarheid moest hooren. Ik nam nog een besluit en bracht dat dadelijk na het ontbijt ten uitvoer. Een van de ongebruikte slaapkamers in den Oostelijken vleugel, achter in de smalle gang, liet ik in orde maken en van dat oogenblik af sliep Alex de tuinman daar. Een man in dat enorme huis was een dwaasheid, nu er voortdurend zulke vreemde dingen ge beurden, en ik moet zeggen dat we al heel weinig last van Alex hadden. En 's morgens onderzochten Halsey en ik ook terdege de wenteltrap hfet kleine portaaltje onderaan, en het speelzaaltje dat erop uit kwam. Er was nergens een spoor van iets vreemds te ontdekken en als we zelf het geklop niet gehoord had- BRAND IN DE PARIJSCHE DIERGAARDE. Te Parys is brand uitgebroken in den Dierentuin. De brandweer kon niet ver hinderen, dat de tentoonstellingszalen vol komen werden vernield. Tegen 41 uur was men het vuur meester. Twee be dienden werden licht gewond en een groot aantal apen en andere dieren ontsnapten in het Bois de Boulogne. De schade be draagt minstens 500.000 francs. De Ford-maatschappy heeft onlangs in Westfalen een fabriek geopend. De ioonen, die daar door de Amerikaansche onder nemers worden betaald, zyn naar West- Duitsche begrippen zeer hoog. Toen de arbeiders der fabriek tot het vormen van een bedryfsraad wilden over gaan, verklaarde de Amerikaansche directie, dat indien de arbeiders in het Ford-bedryf Duische wetten wilden invoeren, ook Duit sche loonen zouden worden betaald. DE UITSLUITING TE DUINKERKEN. 4000 Roebels voor de dokwerkers. De uitsluiting van de dokwerkers in de Duinkerkensche haven duurt voort. Een vergadering van de arbeiders sprak haar vertrouwen uit in de leiding van het comité en besloot den stryd tot het einde toe te zullen volhouden. Op deze vergadering deelde de heer Jacquemin mede, dat een bedrag van 4000 roebels zal worden gezonden door het Russische comité voor hulpverleening. ERNSTIG VLIEG ONGELUK. 5 dooden. Bij een vliegdemonstratie bij Stuttgart vloog een vliegmachine te midden der toe schouwers, waardoor 5 personen werden gedood en 7 gewond. De vliegenier werd slechts licht gewond. DE WERKLOOZEN TE BERLIJN. Het aantal werkloozen is in de afgeloopen week eindelyk gedaald, ijj het ook met slechts ongeveer duizend. Het bedraagt echter nog steeds 297,290. Men hoopt algemeen, dat de aangekon digde hulpactie der rijksregeering ook te Berlijn in ruime mate zal bijdragen tot verschaffen van arbeid. den, zou ik gedacht hebben dat Louise het zich yerbeeldde. De buitendeur was dicht en op slot en de trap zag er even onschuldig uit als altijd. Halsey, die mijn verhaal over den nacht toen Liddy en ik alleen in huis waren, eigenlijk nooit heelemaal ernstig had op genomen was nu zeer onder den indruk. Hij onderzocht de betimmering onder en boven de trap, blijkbaar op zoek naar een geheime deur en plotseling herinnerde ik mij het stukje papier dat meneer Jamieson tusschen de bezittingen van Arnold Arm strong had gevonden. Zoo nauwkeurig mogelijk vertelde ik Halsey, wat er op stond en hij schreef het in zijn notitie boekje. Ik wou, dat u mij dat wat eerder ver teld had, zei hij, terwijl hij zijn boekje in zijn zak stopte. Wij vonden in huis heelemaal niets, en ik verwachtte ook niet veel van een onderzoek van de ve randa en deri tuin. Maar toen we de bui tendeur open maakten, viel er iets met veel geraas in het portaal. Het was een biljartqueue. Halsey nam het ding verbaasd op. Dat is ook nogal slordig, zei hij. Daar hebben de bedienden zich zeker mee ge amuseerd. Ik was er lang niet van overtuigd. Geen der bedienden zou zich des avonds in den Oostelijken vleugel gewaagd hebben tenzij de noodzakelijkheid er hen toe dreef. En een biljartqueue. Als aanval- of ver dedigingswapen was het bespottelijk, ten zij imen Liddy's theorie van een spook aanvaardde, en zelfs dan, zooals Halsey zei, zou een biljart-spelend spook een zeer moderne vorm van een ouderwetsche instelling zijn. Tiir kit Liil in Htisltm Aitoia,deLaagstraat ei U Bomnielervaafil franco per post beschikt f 1.40. nummers 6 cent. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1