Eerste Blad De Wenteltrap. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden, 4628. Woensdag 11 Augustus 1926, OVERZICHT Binnenland. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61535. '-And van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke Qummers 6 cent. JL Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. FRANKRIJK. Nog steeds blijft de toestand in Frank rijk „actueel". Langzamerhand schijnt het nu eindelijk een beetje den goeden kant op te gaan en krijgt de nieuwe Minister van Finantiën, de heer Poincaré het voor hem zoo noodige overwicht. Het vertrou wen begint zich te herstellen en dat komt wel voornamelijk hierdoor, dat de heer Poincaré wel begrepen heeft, dat hij met een parafrazeering van dit vertrouwen niet veel opschiet, doch daden moet doen om Kamer en Senaat met zich mede te krijgen. De vlucht van het kapitaal een kenmerkend iets, dat reeds door een ieder besproken is tracht hij te ver mijden door de inkomstenbelasting te ver lagen en de verhooging van dien dis conto- en rentevoet. Doch die groote basis van Poincaré's plan is het aflossin'gs- fonds voor de vlottende schuld. Tot he den toe stonden zij, die in die finantiëele politiek doorkneed waren, daar vijandig tegenover, omdat het fonds door invloe den van buiten aan zijn bestemming zou kunnen worden onttrokken. Doch in de week van 9—14 Augustus zullen thans de Kamer en de Senaat in Nationale vergadering bijeenkomen alsof het de keuze van een president der republiek gold om deze organieke wet in over eenstemming te brengen met de g'ronjd- wet, waaraan intusschen niets anders zal worden gewijzigd. Men hoopt hiermede in een dag klaar te zijn, door 's ochtends de noodige formaliteiten te vervullen en des middags de eigenlijke wet te behan delen. De verdere plannen, die Poincaré nog heeft tot redding van het land, zijn alle van tamelijk hoogen ouderdom, doch het verschil bij dezen Minister van Fi- nantiën is op de eerste en voornaamste plaats dit, dat hij zich van zijn voorgan gers onderscheidt door een taaie vast houdendheid, radheid van tong in zijn redevoeringen en een groote vaderlands liefde, waarvan zijn medewerkers! zóó over tuigd zijn, dat wat hij zegt, reeds voor een gedeelte gewonnen is. Intusschen moet men afwachten hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. I )o( 29) Ze hadden verschil van meening, zei hij. Ik noodigde Bailey uit om met mij mee te gaan e n den Zondag over te blijven op Zonnehoek. Nam u den heer Bailey niet voorname lijk mee, meneer Innes, omdat u bang was dat het anders tot handtastelijkheden zou komen? De toestand was onaangenaam, zei Hal— sey ontwijkend. Had u er toen ter tijd al eenig vermoe den van dat het mis was met de Handels bank? Neen. Bailey en ik zaten met elkaar te praten in de bilajrtkamer tot half drie. En kwam de heer Arnold Armstrong daar, terwijl u zat te praten? Ja. Hij kwam ongeveer net om half drie. Hij klopte op de deur aan den oost kant en ik liet hem binnen. Het was doodstil geworden. "Jamieson bleef Halsey maar strak aankijken. Wilt u ons zeggen wat het doel van zijn komst was? Hij kwam een telegram brengen dat op de club bezorgd was voor Bailey. Was hij nuchter? Op dat oogenblik volkomen. Vroeger op den avond niet. ENGELAND. Het botert in Engeland nog: maar steeds niet inzake de mijnwerkersstaking. En mid den in een onbeslisten toestand is den 4en Augustus het Lagerhuis met zomerva- cantie gegaan om niet meer bijeen te ko men vóór 9 September. Op het oogenblik wordt in de verschillende mijndistricten overwogen of de voorstellen der kerk leiders, die door het bestuur van den Mijnwerkersbond zijn aanvaard, moeten worden aangenomen en de meeste distric ten schijnen daartoe wel geneigd te zijn, behalve in Zuid-Wales, Lancashire en Dur ham, waar tegen deze voorstellen een heftige oppositie is. De Premier heeft zijn vertrek naar het buitenland, waar hij zijn vacantie zou gaan doorbrengen, uitgesteld en de verschillende mijnwer kersleden in het Parlement hebben den wenk gekregen Londen niet te verlaten, als het Lagerhuis met recès is, doch zich beschikbaar moeten houden voor eventu- eele onderhandelingen. Zou het dus mo gelijk zijn, dat binnen afzienbaren tijd dit conflict eindelijk eens uit de wereld geholpen zal worden? Het is waarlijk te hopen. MEXICO. In dit land is de strijd tusschen Kerk en Staat nog steeds niet beëindigd en de Regeering staat nog steeds tegenover tijdelijk verzet van den kant der Kerk. De federatie van Kamers van Koophandel heeft een resolutie aangevoerd, waarin zij zich tegen den boycot verklaren, die door de Katholieken georganiseerd is. Wij willen hopen, dat binnen den kortst mogelijken tijd deze verwijdering tus schen Kerk en Staat tot het verleden be hoort, daar, vooral in een land als Mexico samenwerking tusschen deze beiden wel zeer noodzakelijk is. KIND LEVEND VERBRAND. Te Hulst is een kind van 4 jaar, door dat het met brandende lucifers speelde, bijna geheel levend verbrand. BRAND. Te Sleen is de boerderij, bewoond door de wed. >L. H. Kamps tot den grond toe afgebrand. Vier varkens zijn mede in de vlammen omgekomen. Ook verbrandden f135 aan papiergeld en een gouden oor ijzer. Viel u het niet op dat zijn eerst zoo vijandige houding plotseling tot vriende lijkheid was omgeslagen? Ja, ik begreep er niets van. Hoe lang is hij gebleven? Ongeveer vijf minuten. Toen verdween hij weer door de oostelijke deur. En wat gebeurde er toen? Toen praatten wij nog een paar minuten door, over een plan dat Bailey gemaakt had. Toen ging ik naar den stal, waar mijn auto stond en haalde die er uit. En liet uden heer Bailey toch alleen in de biljartkamer? Halsey aarzelde. Mijn zuster was er ook. Mevrouw Ogden Fitzhugh had den moed zich om te keeren en Gertrude door haar lorgnet te bekijken. En toen? Ik reed met de auto langs den zijweg, omdat ik de menschen in huis niet wakker wilde maken. Bailey liep den tuin door en stapte op den hoofdweg in de auto. Dus u weet niet wat de heer Armstrong gedaan heeft, nadat hij het huis weerver- laten had? Neen, daar weet ik niets van. Maan dagavond las ik voor het eerst dat hij dood was. En de heer Bailey heeft hem ook niet gezien terwijl hij door den tuin liep? Dat denk ik niet. Als hij hem gezien had, zou hij er wel iets over gezegd heb ben. Dank u, dat is alles. Juffrouw Gertru de Innes. Gertrude's antwoorden waren even dui delijk en kort als die van Halsey. Mevrouw Fitzhugh onderwierp haar aan een zeer critische beschouwing, beginnend met haar hoed en eindigend met haar schoenen. Ik EEN 'KRANIG MEISJE. Een zesjarig meisje, dat bij den Zaai- ersweg te Amsterdam aan het spelen was, viel te water. Het kind werd gered door een elfjarig meisje, dat zich daartoe ge kleed te water begaf. KRANIG. Op den weg van Hoogerheide naar Putten (N.-Br.) sloeg een paard op hol, terwijl de voerman afwezig was. De een- beenige wielrijder Pieter Groeneweghen uit Putten wist het op hol geslagen paard bij het hoofd te grijpen, terwijl hij op de fiets zat en zoo het dier te bedwingen. AANRANDER GEVAT. Den 'laatsten tijd werden te Baarn her haaldelijk klachten vernomen over aan randingen van jonge meisjes. Het is de politie eindelijk gelukt den dader, een jongeman uit Hilversum, aan te houden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. VERGIFTIGING DOOR RUMBOONEN? In een café in het centrum van Den Haag is het 12-jarig meisje D. S., dat daar zat met haar moeder en twee zusjes onwel geworden, wat zich demonstreerde in buikkrampen en misselijkheid. De Ge neeskundige Dienst werd gewaarschuwd en het kind overgebracht naar den Cen- tralen Post, waar een arts vergiftiging contstateerde, mogelijk door het gebrui ken van rumboonen in het café. De moteder had deze boonen gekocht in een winkel in de binnenstad. Nadat het meisje behandeld was, kon zij naar huis gaan. Haar moeder, zoowel als haar zusjes hadden ieder 3 boonen gegeten, doch daarvan geenerlei nadeelige gevolgen ondervonden. Het meisje had er vier gebruikt. Bij den betreffenden winkelier is door de politie op een partij bonbons beslag gelegd. De 'boonen, die nog in het zakje waren, zijn eveneens in beslag genomen en opgezonden naar den Gemeentelijken Keuringsdienst. O— OUDJES. De wed. Grietje v. Heerewaarden te Leeuwarden is Vrijdag 103 jaar geworden. Zaterdag werd mej. T. Punt te Willem stad 102 jaar. O DE TABAKACCIJNS. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat verkrijg baar worden gesteld zegels voor den ta baksaccijns voor niet stuksgewijs gezegel- maak mij sterk dat ze noch op haar klee ding noch op haar manieren, iets aan te merken kon hebben maar Gertrude's verklaringen als getuige waren allesbe halve troostrijk. Ze was geroepen door haar broer, zei ze, toen de heer Arm strong weg was. Ze had met Bailey in de biljartkamer gewacht, tob de auto klaar was. Toen had ze de deur onderaan de trap op slot gedaan, had een lamp geno men en was met Bailey meejgegaan naar den hoofdingang van het huis; daar had ze hem na staan kijken, terwijl hij den tuin doorliep. Inplaats van dadelijk naar haar eigen kamer te gaan, was ze eerst nog naar de biljartkamer gegaan om iets te halen, dat daar was blijven liggen. In het speelzaaltje en in de biljartkamer was het donker. Ze had op den tast gevonden waar ze naar zocht, en stond op het punt om naar haar kamer terug te gaan toen ze iemand aan het slot van de oostelijke deur hoorde. Ze dacht, dat "het haar oroèr zou zijn en was op het punt om erheen te gaan toen ze hoorde dat de deur open ging. Bijna onmiddellijk daarop klonk er een schot en in doodsangst was ze den salon doorgehold en had de anderen wak ker gemaakt. Heeft u geen ander geluid gehoord,? vroeg de rechter. Was de heer Armstrong alleen, toen hij binnenkwam? Het was heelemaal donker. Er klonken geen stemmen en ik hoorde niets. Alleen het opengaan van de deur^ een schot, en toen het geluid van iemand die viel. Dus terwijl u door den salon heenliep en naar boven ging om uw "huisgenooten wakker te maken, zou de dader, wie het ook was, door de oostelijke deur hebben Kunnen ontsnappen Ja. de sigaren in andere verpakkingen dan in kistjes met ruglint of scharnierslui- ting en wel voor verpakking van 50 stuks, —o VERDRONKEN. Te Nes a. d. Amstel is het 3-jarig zoon tje Van M. C. C. te water geraakt en ver dronken. Het 5-jarig zoontje van den heerSteij- er, te Oud-Karspel is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond is een 5-jarig' zoontje van den heer Jac. Huisman te Bergschen hoek te water geraakt en verdronken. —O OPLICHTERIJ. In de buurtschap Zevender, nabij Schoon hoven, woont een landbouwer van onge veer zestig jaar, G. R. genaamd, die een ziekte aan 'zijn handen heeft. Toen J. >M. uit Schoonhoven bij hem op het erf kwam om eenden te koopen, kwam het gesprek op de eigenaardige kwaal. M. gaf hem een fleschje meteen soort tinctuur en verzekerde hem een mid del te weten, waardoor de ziekte in 14 dagen tijds bedwongen zou zijn. De boer moest maar vast van dat middel gebrui ken, terwijl een toestel van f 300 moest aangekocht worden. De boer leende die f 300 aan J. M., die met het geld, ver dween, maar nog terug moet komen. o— VAN EEN STELLING GEVALLEN. De opperman G. Hoen wonende te Rotterdam, werkzaam aan de in aanbouw zijnde Hervormde Kerk in de Gorzen, te Schiedam, ten gevolge van de gladheid door den gevallen regen, met een bak specie van een plm. 5 M. hooge stel ling gevallen. Hij viel op het achterhoofd en bekwam een bloedende wonde. Men vreest voor hersenschudding. OVERREDEN EN GEDOOD. Nabij Leerdam is een persoon door een trein overreden. Het hoofd van den man werd verpletterd en een arm afge reden. De dood moet onmiddellijk zijn inge treden. o— 14 JAAR ONDERWEG. Een briefkaart in Juni 1912 van Zand- voort naar Beverwijk verzonden, werd Za terdag aan den afzender als „onbestel baar" teruggezonden. De geadresseerden waren in dien tijd overleden. Aan de kaart was niéts bijzonders te bemerken en afgestempeld met de data Dank u. Ik ben er van overtuigd dat de reenter van mij niet veel losgekregen heeft. Ik zag Jamieson glimlachen en na een poosje gaf de rechter het op. Ik zei dat ik het lijk gevonden had, en dat ik niet geweten had wie het was, voor de heer Jarvis het mij vertelde en eindigde met Barbara Fitz hugh aan te kijken en 'te zeggfcn dat ik niet verwacht had bij familieschandaaltjes betrokken te worden, toen ik bet huis huur de. Waarop zij vuurrood werd. De rechter kwam tenslotte tot de con clusie dat Arnold Armstrong vermoord was door een of meer bekende personen en wij maakten ons klaar om weg te gaan, Barbara Fitzhugh verdween zonder iets tegen mij te zeggen, maar zooals ik wel verwacht had kwam de heer Harton naar ons toe. Ik hoop dat u nu besloten heeft het huis te verlaten, juffrouw Innes, zei hij. Mevrouw Armstrong heeft mij weer een telegram gestuurd. Ik ben niet van plan om er vandaan te gaan, hield ik koppig vol tot ik enkele raadsels heb opgelost, waar ik nu niets van begrijp. Op den dag dat de moorde naar ontdekt wordt, zal ik heen gaan. Te oordeelen naar wat ik gehoord heb, zult u dan wel gauw weer in de stad te rug zijn, zei hij. En ik begreep dat hij den kassier van de Handelsbank ver dacht. Jamieson kwam bij den uitgang op mij af. Hoe gaat het met uw patient? vroeg hij met zijn eigenaardigen glimlach. Ik heb geen patient, antwoordde ik ver schrikt. Dan zal ik mijn vraag anders inkleeden'. Hoe gaat het met juffrouw Armstrong? Ze ze gaat goed vooruit, stamelde van toen en nu. GESTIKT. Te Hemelum is een 5-jarig dochtertje van S. Terpstra in een apennootje ge stikt. o— GOEDKOOP LAND. De familie Hesse te Vlagt wedde heeft 13 H.A. land, gelegen te Sellingerbeetse, voor f 25 verkocht. AUTO GESTOLEN. Een handelaar in grafische artikelen had op het Beursplein te Amsterdam op Zon dagavond 13 Juni j.l. een auto wegge nomen eii is daarmee naar Heerlen gere den. Voor dit feit had de koopman zich te verantwoorden. Bekl. bekende en was diep onder den indruk van hetgeen hij had ge daan. Hij deed dit onder den invloed van sterken drank. Het was zijn bedoeling naar Heerlen te gaan, omd<zt daar familie woonde. Daar wilde hij financiëele hulp vragen, omdat den dag daarop zijn fail lissement zou worden aangevraagd. In de buurt gekomen van Venlo heeft hij ge tracht de auto te verkoopen. Toen dat zou gebeuren, schrikte hij van de daad terug: hij reed toen naar Venlo. Daar stalde hij den wagen en ging per trein naar Heerlen. Eisch: drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. UITWISSELING VAN DEENSCHE EN NED. BOERENZOONS. Het Koninklijk Nederlandsch Lpndbouw Comité te 's Gravenhage zal maatregelen treffen, om de uitwisseling van Nederl. en Deensche boerenzoons mogelijk te ma ken. Het bureau van het Comité heeft zich reeds tot eenige organisaties gewend, om zich te vergewissen van de animo voor zulk een uitwisseling, welke zonder twij fel zeer nuttig en leerzaam zal kunnen zijn voor onze jonge landbouwers. O NOODLOTTIGE KINDERTWIST. Maandagmiddag heeft te Groesbeek een treurig voorval plaats gehad, dat in het dorp groote consternatie heeft gewekt. Twee neefjes ongeveer van denzelfden leeftijd kwamen uit school, en kregen on derweg ruzie. De twist der kleinen liep zoo hoog, dat de jongste, de zesjarige W. zijn klomp uittrok en daarmede zijn 7-jarig neefje een hevigen slag op het hoofd toebracht. Het knaapje werd le venloos opgenomen. ik. Mooi zoo, zei hij opgewekt. En het spook? Is dat al verdwenen? Meneer Jamieson, zei ik plotseling ik wou zoo graag dat u terug kwam op Zonnehoek en daar een paar dagen wilde blijven. Het spook is niet verdwenen. Ik wou zoo graag, dat u minstens één nacht bleef waken bij de wenteltrap. De moord op Arnold Armstrong was maar een begin en geen einde. Hij keek nu heel ernstig. Misschien kan ik het wel doen, zei hij. Ik heb eigenlijk niets anders onderhanden, maar goed ik zal vanavond komen. Wij waren heel zwijgzaam op onzen terugtocht naar Zonnehoek. Ik keek Ger trude eens aan en was droevig gjestemd. Er was volgens mij een groote tegenstrij digheid in haar verslag van dien nacht en naar mijn meening moes thet iedereen wel opvallen. Arnold Armstrong had geen sleutel en toch zei ze dat ze de oostelijke deur op slot had gedaan. Hij moest dus binnengelaten zijn, door iemand, die in huis was. Telkens en telkens herhaalde ik dat weer tegen mij zelf. Zoo voorzichtig mogelijk vertelde ik dien avond aan Louise dat en hoe haar stief broeder was overleden. Ze zat in een grooten stoel vol kussens en hoorde mij aan, zonder mij in de rede te vallen. Het was duidelijk dat ze te veel geschrokken was om jiets te kunnen zeggen ten mijn hoop dat zij eenig licht in de zaak zou kunnert brengen, verdween. Het was voor haar al even raadselachtig als voor ons. (Wordt vervolgd.) ïeor let Laid hi HbisIei en AiteiajeLanistraat en de Soinmelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1