voir lit Laid vn Heisdoi ei A!tenaJgLangstraat ti Is 8Qiielsrwaarti Eerste Blad De Wenteltrap. 1 Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. -JTo. 4632. Woensdag 25 Augustus 1926, OVERZICHT. FEUILLETON Buitenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. ^and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlyko nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. HET BANDEROLLEN STELSEL. Toen indertijd de besprekingen tot het invoeren van het Banderollenstelsei werden gehouden, kwamen, zooals het met derge lijke dingen pleegt te gaan, de opmerkin gen, aanmerkingen, tegenwerpingen en tegen-voorstellen als paddestoelen uit den grond ryzen. De fabrikanten waren er tegen de winkeliers waren er tegen en de rookers zelf vroegen zich af waar het met den prys van hun sigaartje toch naar toe moestdoch de Minister voerde het stelsel in de fabrikanten en winkeliers hadden zich erby neer te leggen en wij rookers nu, we zyn zoo langzamerhand aan een »dubbeltjes-sigaar« (o, luxe van voor den oorlog gewend geraakt. Er blijven echter aan het stelsel enorme moeilijkheden kleven, moeilijkheden, die in sommige gevallen tot onoverkomelijkheden zyn uitgegroeid. Zoo vindt men op de eerste plaats de valuta-winkels, waar men vrijwel ieder sigaren- of sigarettenmerk ver onder den banderollenprys kan bekomen. Het gevolg ligt voor de handandere winkeliers, hoewel niet in staat op even voordeelige wyze in te koopen, zien zich om hun clientele te behouden, genoodzaakt hun prijzen ook met idem zooveel cents per sigaar of per doosje sigaretten te verlagen en, vooral in de grootere steden, treft men slechts weinig winkels aan, waar men dan op de banderolle vermelden prijs moet betalen. Natuurlijk ontaardt een dergelyke toestand in een concurrentie op leven en dood, omdat het niet meer een kwestie is van wie levert het beste voor den laagsten prys, doch van wie neemt op een artikel, dat aan allen bij inkoop hetzelfde kost, althans behoort te kosten, de minste winst. Nu is «het nemen van winst* in be hoorlijke mate de kern, het doel en het wezen zelf van den handel. Maar in de tabak-, sigaren en sigaretten kleinhandel doet zich het eigenaardige geval voor, dat de verkoops prijs van het artikel door een (betrekkelijken) buitenstaander is vast gesteld, terwijl het nemen van winsU in den vrijen handel geschiedt door den ver Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 33) Lucien Wallace, Olmstraat 14, Richfield. Terwijl het papiertje werd rondgege- ven, keken de detectieve en ik aandachtig of het ook eenige uitwerking zou hebben, maar niemand scheen er iets meer van te weten. Richfield, riep Gertrude uit. De Olm straat is de hoofdstraat, weet je niet meer Halsey? Lucien Wallace, zei Halsey. Dat is het kind waarover dokter Stewart sprak bij de rechtszitting. Warner greep onmiddellijk naar den sleutel. Wat hij zeide verbaasde ons niet erg. j Yale-slot, zei hij. Waarschijnlijk een sleu tel van de deur aan den oostkant. Er was geen enkele reden waarom Tho mas, een oude. vertrouwde bediende, geen sleutel van die speciale deur zou hebben, hoewel de bediendeningang aan den west kant was. Maar ik wist niet dat deze sleutel bestond en er ontstonden weer allerlei mogelijkheden door. Maar op dat oogenblik waren er nog zooveel andere dingen te doen; we lieten Warner in de portierswoning achter en gingen allemaal weer naar huis terug. Jamieson liep naast mij en Gertrude en Halsey achter ons. Ik zal er de Armstrongs wel bericht van moeten sturen, zei ik. Zij zullen wel koopprijs v r ij te later, d.w.z. de hande laar kan dien prys naar believen hooger of lager stellen, d. i. smeer of minder winst nemen.De sigarenwinkelier echter koopt van een anderen handelaar den fabrikant. De fabrikant verkoopt natuurlyk liever veel sigaren dan weinig, wat nogal duideiyk isreden, waarom hij met de normale middelen tot dat doel wil komen reclame, reizigers en korting. En hier komen wy o.i. tot het grootste gevaar van het stelsel. Het kortingsysteem van de sigarenfabrieken is iets zoo eigenaardig ingewikkelds dat men eigenlijk in het «vake zou moeten zijn om er precies achter te komen. Hoofdzaak is, dat wie het grootste kwantum koopt de grootste korting krijgt. Het banderollenstelsei dwingt dus den kleinhandelaar een zoo groot moge lijk kapitaal in zijn zaak te steken, want als hij groote kwantiteiten koopt, krijgt hij hooge kortingkoopt hij daarenboven die kwantiteiten nog contant, dan krygt hij nog eens een korting voor contante betaling. Zijn «winst* zit dus enkel en alleen in zijn inkoop by een beperkt kapitaal, dat dergelijke wijze van inkoopen uit economisch oogpunt niet gedoogt immers, zijn verkoopprijs is beperkt, niet alleen, doch hij moet behalve zijn normale winst op het artikel toch ook zijn rente berekenen van het door die groote inkoopen extra ingestoken kapitaal. En dit zag menige winkelier over het hoofd tot zijn groote schade. Er zyn nog meer nadeelen van het Banderollenstelsei op te noemen, doch de plaatsruimte laat ons niet toe ze alle te behandelen. Intusschen is alles, wat het stelsel aan gevaren en nadeelen aankleeft, reeds door bevoegde en bij de zaak belang hebbende personen onder het oog gezien en is er een commissie benoemd, die de mogeiykheid moet bestudeeren om de fabrieken vrij te stelien van belasting en deze te heffen van het ruwe product. Dat fabrikanten, zoowel als winkeliers, op deze wijze ontheien zouden worden van eer. grooten rompslomp verlies van kapitaal aan banderollen voorschotten en van de boven omschreven nadeelen, behoeft geen betoog en waar daar nog bijkomt, dat het innen van de belasting aldus voor den Staat veel gemakkelijker gemaakt zou worden, zou het te wenschen zyn, dat er weten of Thomas nog familie had en hoe we die kunnen bereiken. Natuurlijk wil ik de onkosten van de begrafenis wel be talen, maar we moeten toch probeeren om zijn familie te vinden. Waarvan denkt u dat hij zoo geschrokken is, meneer Ja mieson? Dat is moeilijk te zeggen, antwoordde hij langzaam. Maar ik geloof dat we er wel van overtuigd kunnen zijn dat hij erg geschrokken is en dat hij zich ergens voor verstopt heeft. Het spijt mij in meer dan een opzicht. Ik ben er altijd van overtuigd geweest, dat Thomas iets wist, of iets vermoedde dat hij niet vertellen wilde. Wee(t u hoeveel geld er in die ver sleten portefeulle van hem zat? Bijna 100 dollar. Bijna twee maanden loon en toch hebben die negers haast nooit een cent. Nu, wat Thomas wist, zal met hem be graven worden. Halsey stelde voor om den tuin te on derzoeken, maar daar voelde Jamieson niets voor. U zoudt er niets vinden, zei hij. Ie mand, die in staat is om in het huis te komen en een gat in den muur te maken, terwijl ik beneden de wacht houdt zullen we heusch niet vinden, door met een lantaarntje tusschen de struiken te kijken. Ik voelde dat de dood van Thomas een climax geweest was In deze heele geschie denis. De nacht, die nu kwam, was Weel rustig. Halsey waakte onderaan dé trap en een ingewikkeld ssyteem van grendels oj? de andere deuren scheen geen succes» te hebben. Eenmaal werd ik midden in dén nacht wakker en dacht dat ik weer hoorde klop pen. Maar het was heel stil en ik was al zoover dat ik mij niet meer door zulke kleinigheden van de wijs liet brengen. De Armstrongs kregen bericht van Tho aan den huidigen toestand door overbren ging der tabaksbeiastiog naar het ruwe product radicaal een einde werd gemaakt. HET ONGELUK VAN DEN D-TREIN BERLIJN-KEULEN. 21 dooden. Het staat vast, dat op den sneltrein Berlijn-Keulen, die tusschen de stations Isenbuettel en Lehrte ontspoord is, een aanslag is gepleegd. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat een aantal schroeven en moeren uit de rails waren verwijderd. De werktuigen waarmede dit is geschied zijn op de plaats van de ramp gevonden. De verongelukte sneltrein is de laatste van de vier, die 's avonds van Berlijn naar Keulen vertrekken. De trein had Berlijn even voor elven verlaten. Om kwart over twee, toen de trein Stendal voorbij was, werden de reizigers plotseling door elkander geschud. Door de duisternis kon men zich eerst geen rekenschap geven van wat er gebeurd was. Wel zag men, dat locomo tief en tender naast den weg lagen. De postwagen lag geheel vernield aan den rand van het bosch. Uit alle wagens klonken hulpkreten. Het was echter pik donker, zoodat de„ reizigers, die zichzelf konden redden, geen hulp konden bieden. Eerst uur later verscheen een beambte van een nabijgelegen station en het duurde bijna twee uur voor de eerste hulptrein kwam, hoewel het station Lehrt nauwelijks 1 K.M. van de plaats van de ramp ver wijderd is. De machinist, die nog leefde toen men hem onder de locomotief uithaalde, doch die later aan zijn wonden overleden is, vertelde dat de trein een snelheid van 70 K.M. had. Plotseling zag hij dat de locomotief uit de rails sprong. In zyn doodangst heeft hy toen nog geremd en aldus nog tot het uiterste zijn plicht ge daan, waardoor vermoedelijk een nog zwaardere ramp is vermeden. Tot dusver zijn reeds 19 dooden en 16 zwaargewon den onder de wrakhoop uitgehaald. De indentiteit van verschillende dooden kon nog niet worden vastgesteld enkele lijken zijn vreeselijk verminkt. De directie van de spoorwegmaatschappij mas' dood en als gevolg' daarvan had ik mijn eerste onderhoud met dr. Walker. Hij kwam den volgenden morgén aanzetten toen we net klaar waren met ontbijten, in een auto met een zwarten kap. Toen ik bij hem kwam liep hij heen en weer in de huiskamer en in weerwil van mijn voor oordeel tegen hem moet ik toegeven dat de (man er héél presentabel uitzag. Hij was, net als Gertrude gezegd had, lang en donker, gladgeschoren eri rechtop, met scherpe trekken en een vierkante kin. Hij zag er uit om door een ringétje te halen en zijn manieren warén benauwend beleefd. Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden voor dit vroege bezoek, juf frouw Innes, zei hij, terwijl hij ging zit ten. Mijn vak brengt dringend'e en reeds te lang verwaarloosde plichten mee, en er moet besloten worden, wat we ;met Tho mas zullen doen. Ja, zei ik, terwijl ik op het uitérste puntje van een stoel ging zitten. Ik wou alleen maar het adres weten van Thomas' familie. Als u het zoo druk hééft, had u wel kunnen tele/oneeren. Hij glimlachte. Ik wilde u ook nog over iets anders spreken, ze ihij. En wat Thomas aangaat, mevrouw Armstrong is er bijzonder op ge steld, dat u haar toestaat de onkosten te betalen. En dan zijn familie hij had een broer hier in het dorp, dien ik al gewaarschuwd heb. Ik geloof dat Ifet een hartverlamming geweest zal zijn. Thomas heeft altijd een zwak hart gehad. Hartverlamming en schrik, zei ik, ter wijl ik no£ steeds op het puntje van mijn stoel bleef^zitten. Maar de dokter scheen geen plan te hebben, om op te stappen. Ik hoor dat het hier spookt en dat u een heeleboel detectives in huis heeft ge haald om het spook te verjagien, zei hij. heeft een belooning van 25.000 mark op de aanhouding van de daders gesteld. Onder de dooden bevindt zich Ernst Mehlig, ryks- en staatscommissaris van de provincie Westfalen en voor het onbezette gebied van het district Dusseldorp. Mehlig, die te Dortmund woonde is redacteur van een socialistisch blad aldaar geweest en lid van den gemeenteraad. In het ziekenhuis te Brunswijk zyn nog twee gewonden van hel spoorwegongeluk overleden, o.w. de Engelsche student Woodrich Read uit Londen. Het aantal dooden is daarmee tot 21 gestegen. Het bestuur van de rijksspoorwegmij. heeft telegrammen van deelneming ont vangen van den rijkspresident, den voor zitter van den Rijksdag enz. Naar de directie Hannover meedeelt, is het spoorwegongeluk orgetwyfeld te wijten aan boos opzet. Een railskoppelicg was losgemaakt en de werktuigen waarmee dit geschied is, zyn in de nabyheid gevonden. Het baanvak werd eens per dag geïnspec teerd, doch zelfs bij een inspectie om het uur zou een dergelyke wandaad niet te voorkomen zijn. EEN TRAGISCHE VERGISSING. Politie-agenten op den hoofdpost te Aubervilliers te Parijs, hoorden van den kant der avenue de la Republique roepen «Moord, houdt den moordenaar Ze traden naar buiten, de sergeant Eouile Manche voorop. In de avenue zagen ze zekeren Joseph Durafour, een postbode, die, toen hy hen bemerkte, nog barder begon te roepen «houdt den moordenaar terwyi hij tegelijkertijd naar een man wees, Charles Bérard genaamd, eveneens te Aubervilliers woonachtig. De sergeant beval dezen de handen op te heffen. Bérard gehoorzaamde onmid dellijk, maar in plaats van te blyven staan, liep hij achteruit. In zijn rechterhand hield hij iets, wat de sergeant voor een revolvet hield. Op zijn leven verdacht schoot hy op Bérard, die door den kogel in den buik werd getroffen en bewusteloos neerviel. De agent snelde toe en merkte nu, dat wat hij voor een revolver had aangezien, niets anders dan da» das van den ongeluk kige was geweest. Naar het ziekenhuis overgebracht, ver Instinctief begreep ik, dat hij probeerde mij uit te hooren, U is verkeerd ingelicht, antwoordde ik stijfjes. Wat, geen spook en geen detectives? zei hij, nog steeds glimlachende. Wat een teleurstelling voor het dorp. Zijn spottende toon hinderde mij. Voor ons was het allesbehalve een grapje. Dokter Walker, zei ik verontwaardigd, de humor van het geval ontgaat me. Se,- dert ik hier "ben is er een man doodge schoten en een ander van schrik doodge bleven. Er zijn indringers in huis geweest en we hebben vreemde geluiden gehoord. Als dat grappig is ,dan mankeert er zeker wat aan mijn gevoel voor humor. U vat het verkeerd op, zei hij, nog steeds op vriendelijken toon. Het grap pige ligt voor mij hierin, dat u er onder zulke omstandigheden op staat hier te blij ven. Ik zou denken, dat u er jwist met alle geweld vandaan zou willen. Dan yergiisit u zich. Alles wat er glebeurt, stijft mij juist in mijn besluit om te blijL ven, tot het geheim opgeklaard is. Ik heb nog een boodschap voor u, juffrouw Innes, zei hij, terwijl hij eindelijk opstond. Mevrouw Armstrong heeft mij opgedragen u te bedanken voor uw vrien delijkheid voor Louise, wier dwaze plan haar veel last heeft bezorgd. En dan en dit is een teer punt vroeg ze mij of ik wilde probeeren u over te halen om ten opzichte van het huis tot andere gedachten te komen. Zonnehoek is haar thuis, ze is er nog erg op gésteld en zou zich hier graag terugtrekken, om uit te rusten van alle emoties. Dan moet ze wel erg veranderd zijn, ze ik, op niet zeer vriendelijken toon. Louise vertelde me, dat haar moeder hei' huis haatte. Bovendien rust zal ze hier op het oogenblik heusch niet vinden. In zocht de gewonde, dat men zyn vrouw, die zich in een zomerverblyf ophield, zou waarschuwen. En toen men naar Durafor, die «moord* geroepen had. omzag en hem op het politiebureau wilde ondervfagen, bleek dat hij stomdronken was 1 o STRIJD TUSSCHEN ADELAARS EN VLIEGTUIGEN By het verlaten van het aerodroom te Athene werd luitenant-kolonel F. F. Min- chin van de Imperial Airway's, die zich op weg bevond van Londen naar Kaïro ge waarschuwd tegen het gevaar van aanval len door adelaars. De beheerders van het vliegveld vertel den hem, dat onlangs een adelaar een Grieksch watervliegtuig had aangevallen en het toestel zoo zwaar had beschadigd, dat het in zee was gevallen, waarby de bestuurder den dood had gevonden. Deze waarschuwing was niet overbodig, want bij de vlucht langs de Grieksche kust, werden twee der gevreesde koningen der lucht opgemerkt, waarvan er een zoo dicht bij de machine kwam dat men kon zien, dat hy weinig gesteld was op het binnen dringen in zijn rykj De passagier die zich in het toestel bevond, greep naar een revolver om eventueel een aanval af te slaan, maar nadat de adelaar het toe stel voor korten tijd had gevolgd, liet hy de indringers verder ongemoeid. EEN BEDELAARSTER DIE MEER DAN EEN TON RIJK IS. Te Manchester is op 74 jarigen leeftyd een vrouw overleden, die tydens haar le ven uitsluitend van bedelary leefde. Z(j had geen rechtstreeksche erfgenamen en aan twee van haar neven werd opge dragen haar weinige meubeltjes te verkoo- pen. Tydens haar leven liet ze nooit iemand in haar woning toe, En daar was reden voor. By het opmaken van den in ventaris vond men tusschen haar matras en het hoofdkussen een bedrag van meer dan f 100.000. Het bleek tevens, dat zij op 30-jarigen leeftyd van haar vader een bedrag van f 10.000 geërfd had. CHINEESCHE BANDIETEN AAN HET WERK. Volgens een bericht uit Peking is op een Japansch stoomschip tusschen Hankau en ieder geval blijf ik voorloopig nog hier, dokter. Hoe lang nog? vroeg hij. Ik heb het huis voor zes maanden ge huurd, en ik ben van plan te blijven tot er een oplossing gevonden is voor een paar dingen. Mijn eigen farriilie is er nu bij betrokken in ik zal alles dben om het geheim van Arnold Armstrong te kun nen oplossen. De dokter keek naar den grond en sloeg peinzend met zijn handschoenen tegen zijn eene hand. U zegt dat er indringers in huis ge weest zijn, vroeg hij? Is u daar zeker van, juffrlouvv Innes. Heel zeker. In welk deel? In den oostelijken vleugel. Kunt u imij ook zeggen, wanneer het ge weest is en wat het doel scheen te zijn. Was het diefstal? Neen, zei ik beslist en wat de data betreft, eerst verleden week Vrijdag toen den volgenden nacht, toen Arnold Arm strong vermoord is, en den vorigen Vrij dag weer. De dokter keek ernstig. Hij scheen iets bij zich zelf te overleggen en tenslotte tot een besluit te komen. i Juffrouw Innes, zei hij, ik ben in een zeer eigenaardige positie. Ik kan mij uw houding natuurlijk begrijpen, maar lijkt het u eigenlijk wel verstandig? Zoo lang u hier is, hebben u en uw familieleden niets dan onaangenaamheden ondervonden. Ik ben geen onheilskraaier, maar ik waarschuw uw. Ga hier vandaan voor er iets gebeurt, waardoor u er uw leven lang spijt van zoudt hebben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1