Binnenland Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied Sjanghai brand uitgebroken. Getracht werd het schip op het strand te zetten om de passagiers te redden, doch bandie ten lieten de passagiers niet landen en dreigden hen neer te schieten of gevan gen te nemen. Vijftig personen zijn om het leven gekomen. o EEN DROEVIG ONGELUK. Te Perrière heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan. Een opkooper uit Lorient had van de Fransche marine 78 000 vuurpijlen gekocht, waaruit hij het kruit wilde halen. Hij had een loods gehuurd, waarin hjj het gevaarlijk tuig deponeerde. Een man en een vrouw waren sinds een 6-tal weken in de loods werkzaam, om het kruit in te zamelen. Reeds 800 K.G. hadden zy uit de vuurpijlen gehaald. Woensdag j.l. nu had de arbeidster, in de loods werk zaam, haar twee kinderen, een jongetje van 6 jaar en een meisje van 16 maanden, mee naar haar werkplaats genomen. Plotseling ontstond er door onbekende oorzaak een ontploffing. Het jongetje werd door de explosie weggeslingerd. Zyn moeder bekwam hevige brandwonden, terwijl het jongste kind, na het blusschen der vlammen, verkoold werd teruggevonden. O GEVAARLIJKE MUSKIETEN. Centraal Europa heeft te Ijjden van een muskietenplaag, die reeds aan 15 kinderen, bij de Poolsch-Duitsche grens wonende, het leven heeft gekost. De kinderen bleken te zijn besmet door den Flexner bacil. Een besmetting met dezen bacil uit zich eerst door een algeheele spierverlamming en meestal volgt weldra de dood, vooral bij kleine kinderen. De autoriteiten heb ben alle mogelijke maatregelen getroffen om het kwaad te bestrijden. Doch uit Polen komen nog steeds berichten £over nieuwe slachtoffers. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN. Zaterdag zijn twee autobussen uit Bel gië, die Belgische arbeiders naar Val kenswaard brachten, waar zij werkzaam zijn op de sigarenfabrieken Karei I, nabij Valkenswaard bij het elkaar voorbijrijden tegen elkaar gebotst. De autobus van den ondernemer Hylen sloeg om. Van de on geveer twintig inzittenden werden er acht gewond, van wie twee vrij ernstig1. De autobus werd ernstig beschadigd. De gewonden werden, na door twee doctoren uit Valkenswaard te zijn verbon den, naar België teruggebracht. Ook de niet gewonde arbeiders der autobus keer den naar België terug. Op den smal le n grintweg tusschen Noordwijkerhout en Langeveld werd Zon dagmiddag een gesloten auto door een rukwind gegerepen en in een sloot gewor pen. De wagen kwam op zijn kan|t te liggen en verdween juist voor de heft in het water. De beide inzittenden konden door voorbijgangers op het droge worden gebracht. De motorrijder B. uit Wijkeroog reed bij het stationskoffiehuis te Velzen, met zijn motor tegen de trottoirband, waar door het rijwiel over den kop sloeg. B. zoowel als de duo-rijder V. werden vrij ernstig gewond en per auto naar het zie kenhuis te Haarlem overgebracht. o ONGELUK. Vrijdagmiddag had een knecht van den landbouwer Van Acker nabij den Heikant te Axel het ongeluk van een met veld vruchten geladen wagen te vallen. De wielen gingen hem over het lichaam, met het gevolg dat de man spoedig aan de be komen kwetsuren overleed. DE VERMISTE DEURWAARDER TE S1TTARD. De sinds enkele maanden vermiste deur waarder der belastingen, Houben te Sittard, meldde zich Vrijdagavond bij de politie aldaar. De heer H. maakte een vreemden indruk. Verondersteld wordt, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld heeft. Van de f1000 waren er nog ongeveer f 500 in zijn bezit. Hy miste zijn hoed, ring en horlogeketting. Op het politiebureau aangekomen begon hij te huilen. Zaterdagochtend werd hy blootshoofd naar Maastricht overgebracht en voor den officier van Justitie geleid. Men kon het den heer H. aanzien dat hy diep onder den indruk was. Op het politiebureau verklaarde hij zich niets meer te herinneren. Hy informeerde naar wat gebeurd was. CHÈQUE VAN f 245.000 VERDWENEN Naar de Tel. verneemt, werd Zaterdag op het kantoor van de Alg. Industrie Mij., te Amsterdam van een Weensche bank een aangeteekende brief ontvaDgen, welke een cbèque van f 245,000 moest bevatten. Bij opening bleek de brief echter met waardeloos papier gevuld. Men vermoedt dat de cbèque tusschen Weenen en Amster dam ontvreemd is. De politie heeft de zaak in onderzoek. o— DWARS DOOR DEN AFSLUITBOOM. Vrjjdagavond om kwart over elf reed te Tilburg een Fordje in volle vaart uit de richting Koestraat tegen den voor een naderenden goederentrein gesloten boom van den overweg. De posteerende agent waarschuwde den chauffeur door het opsteken der hand, doch hij scheen niets te zien. Met een hevigen knal, die op het late uur de bewoners uit hun huizen en uit de café's lokte, sloeg de wagen tegen den ijzeren boom, die geheel verbogen en uit de steunen gerukt werd. De auto kwam met ingedrukte motor- kast dwars op het tweede spoor te staan. De naderende goederentrein werd op seinen van den toegeschoten overwegwachter tot staan gebracht, waardoor erger werd voor komen. Intusschen was de roekelooze chauffeur ongedeerd uit de auto gekropen. De politie agent nam den lichtelijk versuften auto mobilist in ontvangst. Het bleek, dat die versuffing echter meer door den drank, dan door de botsing was veroorzaakt. Toen hy van den schrik bekomen was, werd het heerschap nog brutaal op den koop toe. Hij gaf zijn naam opJos. Breitels uit Hapert en verklaarde met zijn auto van Den Bosch te komen. Getuigen hadden hem evenwel den geheelen avond in een café te Tilburg zien zitten 1 De man maande de politie aan om een beetje voort te maken, want hy wilde naar huis 1 Als jullie proces-verbaal op willen maken, dan moet je dat morgen maar doen, was zyn raad. De politie volgde den raad op, inderdaad, doch op een andere manier dan de man het bedoelde. Hij werd naar het politie bureau overgebracht om zyn roes uit te slapen, DOODELIJK ONGEVAL. Een 38-jarige man is terwijl hy werk zaam wa3 op de tweede verdieping van een in aanbouw zijnd perceel aan den Hoofdweg te Amsterdam, vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid door een trap gat gevallen en neergekomen op de balk laag van het benedenhuis, waarbij hij zoo danig werd verwond, dat hy later aan de gevolgen in het Wilhelmina Gasthuis is overleden. POGING TOT DOODSLAG Zaterdagnacht omstreeks 2 uur ontstond twist in het café van H. te Eygelshoven. Een der bezoekers dreigde den caféhouder met een mes. Ü6ze greep daarop een browning en schoot den bezoeker neer. Met een gevaarlijke wonde in de hartstreek is de man naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Q— ONGELUK TIJDENS EEN VEILING. Bij een houtverkoop aan het Zaikerveer te Kampen, door notaris Jhr. Bloys van Treslong aldaar, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de verkoop op enkele perceelen na was afgeloopen, stortte de houtstelling plotseling om, juist naar de zjjde, waar de notaris en het publiek zich bevonden, ten gevolge waarvan de notaris en zyn klerk en een tiental anderen onder de houtmassa bedolven werden. Onmid dellijk werd met alle macht aan het op- ruimingswerk begonnen, ^zoodat binnen een kwartier allen uit hun benarde positie bevrijd waren. De heer Bloys van Treslong bleek inwendige kneuzingen beloopen te hebben, en was tevens aan een been ver wond. Ook de klerk en enkele anderen klaagden over lichaamspijnen. Erger nog waren de boeren Ruitenberg en Van Gelder beiden uit Zalk, er aan toe met ernstige hoofdwonden moesten zij in bewusteioozen toestand worden weggevoerd. Vermoed wordt dat de stelling is omgevallen tenge volge van het ontijdig wegrukken van planken. (De Crt.) DOOR HET INSLIKKEN VAN WATTEN GESTIKT. Een driejarig kind heeft in de ouderlijke woning aan de Crooswijkschestraat te Rot terdam een stuk watten ingeslikt. Toen de moeder in de kamer kwam lag het kind, Eooals zij meende, bewusteloos. Onmiddellijk werd een geneesheer gehaald, doch deze kon slechts den dood door verstikking con- stateeren. o EEN FAMILIETWIST TE NIJMEGEN. Zaterdagnacht om 12 uur kwamen de gebroeders B. uit de Heenstraat van een feestje thuis. De oneenigheid die zy reeds geruimen tijd met hun vader hadden, kwam nu tot uiting met het gevolg dat er een vechtpartij ontstond. De jongste broer stak zijn vader eenige malen in het hoofd, ter wijl de andere broer die te hulp snelde eenige diepe sneden in den rug bekwam. De daders werden onmiddellijk in hechtenis gesteld. De gewonde broer werd op het politie-bureau verbonden, terwjjl de vader per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ST. PHILIPSLAND. Men schryft aan de N. R. C. uit St. Philipslard Vrijdag zyn de burgemeester, de seretaris en de gemeenteveldwachter ontboden naar Middelburg, om te verschijnen voor den waarnemenden commissaris der Koningin, mr. Diebeman. Na gehouden onderzoek en verhoor is den burgemeester aangezegd zijn ontslag te nemen tegen 1 October. De gemeenteveldwachter is in eere hersteld. Over het aandeel van den secretaris in de vervalschingsgeschiedenis zal in een openbare raadsvergadering worden beslist. Daarbjj zullen ook de verschillende onderdeelen der rekening ter sprake gebracht worden, daar deze besprekingen in de laatst gehouden raadsvergadering achterwege gebleven zyn. KLAP VAN EEN PAARD GEKREGEN. De hoefsmid M. aan de Doezastraat te Leiden heeft, terwijl hij bezig was een paard te beslaan, van een ander paard met beide achterpooten eenige klappen ge kregen, waardoor hij aan een zjjner ribben en een djjbeen nogal vrij ernstige kneuzin gen heeft opgeloopen. GOED AFGELOOPFN. Te Naarden is een 11-jarig meisje uit Amsterdam in de smalle Marktstraat on der de Gooische stoomtram geraakt. Zij kwam als door een wonder ongedeerd te voorschijn, maar haar fiets was zoo goed als geheel vernield. HEUSDEN. Zondag nam de »Fanfare der II. Families deel aan het Nationaal Muziekconcours te Oisterwjjk ter viering van het 80-jarig bestaan der Kon. Ver- eeniging Harmonie »Asterius« aldaar. Te ongeveer half vier, na verwelkomd te zyn met eenige waardeerende woorden door den Voorzitter van het Comité werd onder be kwame leiding van haren Directeur de Heer W. v. Heivoort aan dit concours deelge nomen. Met 213 punten mocht de ver- eeniging met een eersten prjjs in de 3de afdeeling uit het strijdperk treden. Groot was de vreugde der leden, de Directeur werd door allen gefeliciteerd. Na een serenade gebracht te hebben aan den Edelachtb. Heer Verwiel, Burgemeester van Oisterwjjk, die door hem zeer op prijs werd gesteld, vertrok men weder naar Heusden waar m«n te ongeveer half negen arriveer de. Hier werd eene serenade gebracht aan den Beschermheer de HoogEerw. Heer Deken Wouters. De Vice-Voorzitter de heer F. v. Bladel sprak zyn HoogEerw. toe en deelde hem mede het behaalde succes. Zijn HoogEerw. feliciteerde de leden en vooral den Directeur, daarna werd een serenade gebracht aan den Edelachtb. Heer Burge meester v. Eggelen die met eenige waar- cjeerende woorden directeur en leden van harte feliciteerde, vervolgens werd de Presi dent de heer L de Mol in 't Hotel Central eene serenade gebracht, waarna men zich in 't Hotel vereenigde en de Vice-Voorzitter den Directeur huldigde voor het behaald succes. Moge de vereeniging onder de bekwame leiding van den Directeur de heer Van Heivoort op dezelfde wijze voort gaan, dan zal zij nog meer lauweren be halen. Zaterdagavond ruim half elf werd onze gemeente in rep en roer gebracht door brandalarm, waarop ieder zich naar buiten spoedde. In de richting van de Wijksche poort laaiden de vlammen hoog op, en het wekte den schijn dat daar een hevige brand woedde, zware dikke rookwolken hingen over de stad, waarvoor men deuren en vensters moest sluiten. Gelukkig voor onze gemeente, bleek de brand buiten de Wjjksche poort, onder Heesbeen te woeden, met den hevigen wind die er stond zou de ramp, indien de schijn werkelijkheid ware gebleken voor onze stad niet te overzien zijn geweest. De voetbalver. >Julianac heeft we der een 3-tal overwinningen behaald. Het le elftal speelde, niettegenstaande het slechte weer Zaterdag 1.1. een wed strijd te Waalwyk tegen »Quick III* aldaar, waaraan zooals wij reeds eerder meldden een schild is verbonden, bestemd voor die vereeniging welke roet de hoogste cijfers van iQuickc wint. iJulianac wist dezen wedstrijd met 30 te winnen, waardoor zij op het oogenblik met de hoogste cijfers staat, terwjjl nog slechts één vereeniging tegen »Quick« zal spelen, n.l. ïH.V.V.t Haarsteeg. De kans dat »Juliana« het schild wint is dus zeker niet gering. Zondag speelde het le elftal een wed- strjjd tegen »Juliana II« uit Baardwjjk op het terrein nabjj de brug welke ook door Heusden werd gewonnen met 41.' Deze elftallen speelden reeds 3 wedstrij den waarvan 2 met geljjk spel eindigden en 1 door »Juliana« Heusden werd verloren met 2—1 zoodat uit de overwinning van Zondag wel blijkt dat »Juliana« Heusden zeer vooruit gaat. Hierna speelde het 2de elftal een wed strijd tegen »D.V.O.« uit Zalt-Bommel welke door »Juliana« werd gewonnen met 21. Onze stadgtnoot de heer J. M. v. d. Pol. slaagde te 's Gravenhage voor de akte hand en decoratief teekenen akte IX*, dit is middelbare akte met aantee- kenirigen. Werkelijk een mooie prestatie, de heer v. d. Pol heeft hierdoor de bevoegd heid verkregen les te geven aan een H.B.S, met 5-jarigen cursus. DUSSEN. Zondagavond had alhier een ernstig motor-ongeluk plaats. Een motor rijder uit Waalwijk kwam in de Kerkstr. te vallen en bezeerde zich zoo ernstig dat Dr. de Groot, na een noodverband gelegd te hebben, overbrenging naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Bosch noodig achtte. De duorijder bekwam geen letsel. De motor werd slechts licht beschadigd. - Op verschillende plaatsen alhier doet zich onder het vee mond- en klauw zeer voor. 's GRAVEMOER. Onze dorpsgenoot, de heer Th. A. Versteeg, is geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor candidaat notaris. - De verjaardag van H. M. de Koningin zal hier op luisterrjjke wjjze worden ge vierd. De voormiddag is speciaal bestemd voor de schooljeugd, des namiddags worden volksspelen georganiseerd en des avonds zal zang- en muziekuitvoering worden ge houden, gevolgd door een optocht met lampions. DUSSEN. Vergadering van den Raad der gemeente, op Donderdag 26 Augustus 1926, des nam. 3 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Begrooting en Rekening BurgerIjjk Armbestuur. 3. Benoeming van een lid der Commis- missie van Toezicht op het L. O. 4. Opmaking voordracht ter benoeming van leden van het College van Zetters. 5. Aanvrage kosten van verbouwing Bjj- zondere Lagere School, wijk C. 6. Subsidieering Autobusondernemingen HEESBEEN. Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf ontstond brand in de groote boerderij van den landbouwer en veehande laar P. C. alhier. In een minimum van tjjd stond de boerderij van voor tot achter in lichte laaie, aan redden viel niet te denken, twee kinderen die boven sliepen konden slechts bijtyds gered worden. De spuit van Heesbeen was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel uitrichten tegen de vuurzee, zoodat het huis tot den grond afbrandde. Een paar honden en twee kippen kwamen in de vlammen om. De eigenaar P. C. was sedert een paar dagen op reis naar België. Huis en inboedel waren naar men ons mededeelde verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend, het geheele achterste gedeelte stond reeds in vlammen toen men den brand bemerkte. Gelukkig was de wind in een goede richting, zoodat de andere woningen geen gevaar liepen. Niettegenstaande het late uur, trok de felle vuurgloed, die ver in den omtrek zichtbaar was honderden toeschouwers, die per auto of rjjwiel zich naar de plaats des onheils begaven. RIJSWIJK. De muziekvereen. »Kunst en Vriendschap* alhier, directeur de heer v. d. Nat, is voornemens op Vrijdag 27 dezer deel te nemen aan het groot Nat. Concours te Meteren en wel in de 2e af deeling fanfare. De Chr. Gem. Zangvereen. »De Lofstemc alhier, is voornemens op Donder dag 2 Sept. a.s. deel te nemen aan het groot Nationaal concours te Leerdam en wel in de 2e afd, gem. koren. SPRANG. Naar men ons meedeeld, heeft de heer B. Verhoeven bjj den Raad der gemeente Sprang-Capelle zijn ontslag als raadslid aangevraagd. Volgens den can- didatenljjst is als zjjn opvolger aangewezen de heer J. v. Beek. Genoemde behoorde bjj de Chr. Historische raadsfractie. Wegens het ongunstige regenachtige weder kon j.l. Zaterdag de aangekondigde openluchtmeeting alhier niet doorgaan, zoo dat deze vergadering in de zaal van den Chr, Volksbond werd gehouden. De zaal was zoo vol, dat velen teleurgesteld moesten huiswaarts keeren. Om circa 5 uur opende de heer C. Klootwjjk deze bijeenkomst met gebed en sprak een woord van welkom. De heer Strjjbis sprak over »Een nieuw begin*, terwjjl de heer Stapelkamp opwekte tot «Moedig voorwaarts* trekken. Door het muziekgezelschap »Kunst na Arbeid* werden voor- en onder de pauze en na de sprekers enkele prachtige num mers geblazen. Aan het slot dankte de Voorzitter voor het gehoorde en wekte op tot naleving van de nuttige wenken, waarna de heer Strijbis sloot met dankzegging. WIJK. De heer P. C. Smits te Wou- drichem is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwjjzer aan de Openbare School alhier. WOUDRICHEM. Bij Kon. Besluit is met ingang van 18 Aug. j.l. benoemd tot Officier van den Marinestoomvaartdienst der 3e klasse, de Adelborst der le Afd. van den stoomvaartdienst bjj het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord T. A. Vos alhier. In deze gemeente komen eenige gevallen voor van de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer. WERKENDAM. Uitslag wedvlucht jl. Zaterdag gehouden door de Postduiven- vereen. »Wilhelmina« vanuit Noyon (Fr.) afstand 280 K.M. Losgelaten 10.35 uur, aankomst le duif 2 uur 20 min. 15 sec. le prijs J. C. Vink, 2e pr. P. v. Berchum, 3e pr. B. A. v. d. Heuvel, 4e pr. A. Kapel. De WelEerw. Heer Ds. W. M. A. Kalkman komt voor op het drietal van een te beroepen predikant te Vreeswijk. Dezer dagen slaagde voor het exa men Hoogduitsche taal onze vroegere dorps genoot de heer J. A. van Brugge, thans onderwijzer aan de M.U.L.O. school te Alblasserdam, De voetbalmatch welke Zaterdag j.l. zou gehouden worden tegen »S. N. A.« uit Hardinxveld, kon wegens het ongunvtige weer niet doorgaan. Zaterdag a.s. zal een voetbalmatch wor den gehouden tusschen »W. V. V. II* en »D. V. O.* alhier, op het voetbalterrein aan de voormalige suikerfabriek. De prjjzen, welke bij de te houden spelen op het Oranjefeest beschikbaar zjjn gesteld, staan ter bezichtiging in de Nuts- spaarbank. Zijn bjj den verkoop van een huis de hekkens en zoldertrap (die heelemaal los staat) er bij inbegrepen, indien hier tevoren geen nader accoord over gemaakt is? B. W. f 0,50 f 80,— Vergadering van den Raad der gemeente WIJK op Vrijdag 20 Augustus n.m. 6,30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v. Dove ren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer R. v. Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering, daarna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd vastge steld. Thans volgt de verpachting van het nagras. De opbrengst is: 1926 1925 Klein Korenzand f120,— f 68,— Wei d'Ulven f54,— f 75,- Dorpsbosch f 70,— f 111, Buitenpas f 20,— f 5,— Fruitgewas f 33 De Kuiper Ebbe 13 scharen f 386, 2 scharen zijn gehuurd door de Voet balvereeniging „Wilhelmina". Waardje f 55,— Rietgewas f 23,— Het vorig jaar bedroeg de opbrengst der 15 scharen van de Ebbe met Waard je en Rietgewas f 595. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. St. van het raads besluit tot verkoop stukje grond aan C. Kapel; idem aan J. v. d. Pol; idem aan J. v. Rijswijk; idem tot onderhandsche ver huring van het voetbalterrein. Al deze stukken worden aangenomen voor kennis geving. Rekening 1925 en begrooting 1926 Ge zondheidscommissie. Worden goedgekeurd. Adres van den pachten van het hooi- gras op het Waardje, waarin wordt ken nis gegeven dat het Waardje voor 'dat het gras gemaaid was onder water is geloor pen waardoor het hooigras veel van zijn waarde heeft verloren, waarom adressant vermindering van pacht verzoekt. De Voorzitter zegt, dart het meer kan voorkomen ^dat het Waardje, dat laag gelegen is, onder water loopt, de pach-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2