Tweede Blad voor het Land van Heusden en ftliena, de Langstraat en de Bommeierwaard. 18.4632 Woeitsdag 25 Augustus BEH003ENDE BIJ HET Openbare vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, gehouden op Vrijdag 20 Augustus 1926, des avonds om halt acht. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve den heer E. Verhoeven, welke kennis heeft ge geven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Punt 1. Na opening door den Voor zitter, worden de notulen der vorige ver gadering gelezen, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken a. Besluit van Ged. Staten houdende ontvangstbericht van de in de vorige ver gadering vastgestelde verordening waarin het verboden wordt uitvliegend pluim gedierte op straat te laten losloopen of elders dan in door B. en W. aan te wijzen afgerasterde gedeelten van den Demert te laten zwemmen. b. Besluit van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst van de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het innemen eener vaste staanplaats voor autobussen. Punt 3. Aanbieding der gemeente rekening en der rekening van den vleeschkeuringsdienst over 1925. Beide rekeningen worden ter onder zoek in handen gesteld van een com missie, waarvoor de Voorzitter zou willen aanwijzen de heeren de Mol, Mr. Ruitinga en F. Verhoeven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Punt 4. Het opmaken van een voor dracht, ter benoeming van twee leden van het College van Zetters, wegens ge wone aftreding van de heeren G. van Everdingen en Huh. Verhoeven, Op de voordracht werden geplaatst als eerste twee candidaten de heeren G. van Everdingen en Hub. Verhoeven, die beiden elk met 5 stemmen werden herkozen als tweede twee candidaten de heeren Joh. de Mol en J. Tupker. De uitslag der stemming wasJoh de Mol, 5 J. Tupker, 3J. van Laar hoven, 1A. Dankers, 2A. van Rijs wijk, 1. Uit deze stemming volgde herstemming tus8chen de heeren J. Tupker en A. Dankers, waarbij werden uitgebracht: 4 stemmen op den heer J. Tupker en 2 op den heer A. Dankers, zoodat dus als tweede candidaten werden gekozen de heeren Joh. de Mol en J. Tupker. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.begrooting 1926. De Voorzitter deelt mede, dat de be- grootingspost voor de nieuwe school met een bedrag van f 9000 verhoogd zal moe ten worden. De aannemingssom bedraagt f323.72, waarbij te voegen voor honorarium van architect en opzichter f 3000 en de kosten van meubelen ad f3000, totaal f38272. De begrootingspost is aanvankelijk ge raamd op f30000, zoodat wordt voor gesteld dien te verhoogen met f9000. De heer Ü6 Haan vraagt, of er nu nog meer bijkomt, waarop de Voorzitter ont kennend antwoordt. Hierop wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Vervolgens zouden B. en W. den Raad willen voorstellen, de subsidie aan de Oranjevereeniging die thans f25 be draagt te brengen op f40. De Oranje vereeniging wordt daardoor in de ge legenheid gesteld, de schoolkinderen een feestje te bereiden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verder doet de Voorzitter mededeeling dat in de vorige vergadering besloten was, de oude Openbare Lagere school met ingang van 1 Oct. a.s. in gebruik af te staan aan de Teekenschool. De vergoeding hiervoor bedraagt per jaar f325. De te maken onkosten aan het inrichten verbonden zullen bedragen f 120 aan gasleidingen en f 180 aan teekenbanken. De kosten komen, vol gens spreker, ten laste der gemeente. De heer De Haan vraagt, of de tegen woordige teekenschool verhuurd is tot 1 December of 1 Januari. De Voorzitter zegt te meenen, dat het bestuur der teekenschool bevoegd is, het locaal van Van Rijswijk te gebruiken t,ot 1 Jan. a.s., maar er ook van ont slagen kan zijn 1 Oct. Na eenige nadere toelichting door den Voorzitter, wordt met algemeene stem men besloten, de teekenschool met in gang van 1 Oct. a.s. in de oude school onder te brengen. i Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat bij B. en W. ter fine van advies is ingekomen een verzoekschrift van den Directeur der Holl. Buurtspoorwegen aan de regeering met een rapport van den Hoofdingenieur van den Provincialen W aterstaat. Het verzoekschrift en rapport worden door den- Voorzitter voorgelezen. In het verzoekschrift wordt door den Directeur der Holl. Buurtspoorwegen melding ge maakt, dat genoemde Maatschappij een groot exploitatietekort heeft en aangezien de gemeente Heusden de lijn Drunen Heusden niet meer subsidieert en ge noemde lijn niet meer rendabel is, ver zoekt de Maatschappij haar ontheffing te willen verleenen van de verplichting om gebruik te maken van stoomkracht en die te vervangen door autobussen. Uit het rapport van den Hoofdingenieur blijkt, dat deze hiertegen geen bezwaar maakt. B. en W. zouden den Raad willen voorstellen, den Directeur der Holl. Buurt spoorwegen mede te deelen, dat ook hunnerzijds hiertegen geen bezwaar be staat, mits in den dienst met een auto bus wordt voorzien. De heer De Haan zegt, dat de thans geldende dienstregeling van deiv tram op de lijn Drunen—Heusden niet in orde is. Spreker zou willen, dat de dienst tijden van de bussen geregeld werden naar aankomst- en vertrek-uren der trei nen aan het station DrunenHeusden. Thans correspondeert van 's morgens 10 uur tot 's avonds 5 uur geen enkele tram meer op den treinenloop van genoemd station. Tevens zou spreker er op willen aandringen, dat zooals vroeger den dienst des 's middags om 1 uur weer werd ingevoerd. Heusden kan geen be hoorlijke spoorverbinding missen, daarom zou hij een behoorlijke autodienst nog wel willen subsidieeren. De Voorzitter merkt op, dat het moei lijk gaat, nu de gemeente geen subsidie meer geeft, voorwaarden te stellen be treffende in te voeren diensten. De heer De Haan zou vooral het woord „behoorlijke dienst" willen invoegen. Na nog eenige discussie wordt alzoo besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Schmiehusen, of de schoolmeubelen pu bliek worden aanbesteed. De Voorzitter zegt, dat het plan is deze van den winter te laten maken. In den winter is er over het algemeen minder werk en de kosten zouden dan wel daardoor beïnvloed kunnen worden. Volgens spreker is het dan ook niet zoo verschrikkelijk, om de oude meubelen een tijdje in de nieuwe school te plaatsen. Hierna niemand meer het woord ver langend, sluit de Voorzitter de vergade ring. Attente snelheids-maniak: Hou je adem in, als je boven m'n uitlaat bent 1 De gassen zijn erg vergiftig Vergadering van den Raad der gemeente ÈETHEN op 21 Augustus v.m. 10 U. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden inet uitzondering van den heer Vos. De Voorzitter opent de vergadering en vraagt of de heeren ook aanmerkingen hebben op de thuisgezonden notulen. De heer v. Buuren zegt, dat er naar zijne meening iets in de notulen is over geslagen, omtrent de subsidie herstelling toren Heesbeen, deze subsidie is ver leend onder voorwaarde cfat direct met de herstelling zou worden begonnen, het woordje direct heeft 6pr. niet in de notulen gezien. De" Voorzitter zal hierover straks eene mededeeling doen. De notulen worden hierop goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van den heer C. v. Gammeren te Drongelen om hem ingevolge art. 13 der wet op het Lager Onderwijs, aange zien een kind van hem de U.L.O. School te Waalwijk bezoekt, een tegemoetkoming groot f 25 in de kosten te verstrekken. Aangezien dit verzoek eerst heden is in gekomen, wordt het in handen van B. en W. gesteld om advies uit te brengen. Rekening 1925 Gezondheidscommissie te Heusden, deze rekening geeft in ontvangst aan f 2488,22 en een uitgaaf van f 2245,615 sluit alzoo met een batig slot van f 242,605 het aandeel voor de gemeente Eethen bedroeg over 1925 f 115,05. Begrooting van hetzelfde college voor 1927. Op deze begrooting is de bijdrage voor de gemeente Eethen geraamd op f 115,75. Beide stukken worden goedge keurd. Verzoek van D. v. Wijlen en anderen te Genderen, om ter voorziening van drink water van gemeentewege een pomp te doen slaan, mocht het gemeentebestuur op het verzoek goedgunstig beschikken, dan zijn D. v. Wijlen en Jac. Vos wel genegen een plaatsje voor deze pomp af te staan. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat als er pom pen geslagen moeten worden, daarvoor in de allereerste plaats Drongelen endaar-; na Eethen in aanmerking zouden komen, de behoefte aan goed drinkwater is daar zeker zoo groot als hier. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. Verzoek van H. van Berkel te Heesbeen om hem een stukje grond in de Groene Steeg in erfpacht af te staan. De Voorzitter stelt voor dit verzoek in handen te stellen van B. en W. v. Ber kel heeft daar indertijd een stukje grond groot een tiende H.A. in erfpacht ge kregen voor f 10 per jaar en heeft daar op een woning gebouwd, waarschijnlijk wil hij er thans wat grond bij hebben. Nu zijn het daar slechts kuilen en gaten en de grond: is er niet veel waard, mis schien is het echter beter een perceeltje aan hem te verhuren dan in erfpacht af te staan. Het in erfpacht geven berust bij den gemeenteraad, doch indertijd is gezegd dat daar slechts een tiende H.A. in erfpacht zou worden afgestaan voor het bouwen van een woning en is de prijs toen vastgesteld. Wordt besloten over eenkomstig het voorstel van B. en W. Goedkeuring door Ged. Staten van hei raadsbesluit van 20 Maart waarbij het Waterschap de polder van Genderen de beschikking over de bermen der wegen is gegeven. De jongeman »Nou dat is me ook een geschiedenis 1 Mylen ver van huis, geen druppel benzine en geen cent over om nieuwe te koopen Het meisje»0, maar ik weet zeker, dat ze je in iedere garage benzine zullen geven als je zoolang j# motor in pand geeft. Idem van het raadsbesluit tot verkoop stukje grond aan'J. G. v. d. Heuvel. Idem raadsbesluit tot wijziging der be grootingen 1925 en '26. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het Dag. Best. is-ingekomen een verzoek van A. Walraven té Meeuwen voor't bouwen van een nieuwe woning tusschen de slagerij van v. Drunen en den bakker D. Ockers. In -de verordening is aangegeven dat bij het bouwen van een woning de rooilijn in acht genomen moet worden. Nu wordt aan de woning een erker gebouwd die iets buiten de rooilijn zal vallen. B. en W. stellen voor vergunning tot bouwen te verleenen en daarbij toe te staan dat de erker buiten de rooilijn valt. B. en W. hebben hierover niet te beslissen, doch de raad. De heer v. Buuren vraagt of er acht op geslagen is dat de uitbouw piet het uitzicht zal belemmeren van anderen. De Voorzitter antwoordt dat de Raad dit uit moet maken. Er wordt evenwel niet tegen de andere huizen aangebouwd, zoodat hij niet gelooft dat de erker, die ongeveer 1 Meter vooruitspringt, het uit zicht van anderen zal belemmeren. De heer v. Buuren merkt op, dat beide naastgelegen woningen zijramen hebben, zoodat deze tegen den erker aan zullen kijken, hoever 't uitzicht belemmerd wordt, is spr. niet bekend, hij wist niet dat dit ter sprake zou komen en heeft er niet zoo zeer op gelet. Het kan zijn, dat de voorgestelde bouw wel in het voordeel van Walraven is, doch misschien niet in dat der andere bewoners. De heer v. d. Schans gelooft niet, dat als de uitbouw slechts 1 Meter buiten de rooilijn komt hij dan het uitzicht voor anderen zal belemmeren. Ook de heer v. d. Beek is deze mee ning toegedaan, hij zou daarom aan de vergunning de bepaling willen verbinden dat de erker niet meer dan een Meter buiten de rooilijn mag vallen. De Secretaris brengt de teekening ter tafel. Na eenige bespreking stelt de Voor zitter voor, den stok in het midden te zetten en te bepalen dart de erker niet meer dan 75 c.M. buiten de rooilijn zal vallen. De heer Branderhorst vraagt of men reeds met den bouw begonnen is, waar op de heer v. Buuren antwoordt dat alles er reeds staat, alle fundamenten zijn reeds gereed en men is reeds met de muren bezig, het verzoek komt dus wel wat laat. Als de menschen er echter tegen aankijken vindt hij niet goed. De Voorzitter keurt dit ook niet goed, spreker vraagt of de Raad zich met de 75 c.M. kan vereenigen. De heer v. Buuren zou het beter vinden deze kwestie in handen te stellen van B. en W. dan kunnen die zien of de zaak in orde is en daar naar handelen. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Aanbieding gemeenterekening 1925. Deze rekening geeft een ontvangst voor den gewonen dienst van f 73331,525 en in uitgaaf f 82512,865. Nadeelig slot van f9181,34. Ontvangst kapitaaldienst f 34895,415 Uitgaaf kapitaaldienst f 30652,88. Voordee- lig slot f 4242,535, De Voorzitter zegt dat 'hij* zich kan voorstellen als men deze cijfers hoort, dat zij dan onaangenaam aandoen en men zich afvraagt, hoe komt dat? Daarom wil spreker hierover nadere me- dedeelingen doen, waardoor meh een an deren kijk daarop krijgt. In de allereerste plaats sloot de dienst 1923 met een na deelig slot van f 4443,705, dat op deze rekening drukt, verder hebben» verschil lende ontvangsten minder bedragen clan geraamd was. Niet binnengekomen is huur van een onderwijzerswoning f200, land pacht f 150 minder dan geraamd, school geld O. L. onderwijs f 300 minder dan geraamd. Door het Rijk was te veel be taald voor onderwijs f 2000, dit bedrag is het vorig jaar afgehouden; schoolgeld bijzonder onderwijs heeft f200 minder op gebracht, dan geraamd, de opcenten op Rijks Ink. bel. f 5790 minder dan geraamd, PI. Ink. bel. f 800, hondenbek f 170 zoodat totaal f 9550 minder is ontvangen dan was geraamd. Verder zijn er eenige meerdere uitgaven ge weest, de straatverlichting heeft f 240 meer gekost, reparatie brandspuit f130, extra voor onderw. f 300, verder was niet gere kend f 200 rente voor kasgeldleeningen en terugbetaalde belasting van Branderhorst te Eethen. Deze had tegen zijn aanslag gere clameerd en is in het gelijk gesteld, zoo dat hem f 430 terugbetaald is geworden, de ontvangsten hebben dus nog f 1350 minder bedragen, met de f 9550 en het nadeelig slot van f 4443,705, maken dat de dienst 1925 met zoo'n groot nadeelig slot sluit. De rekening wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit 3 personen n.l. de heeren v. d. Heuvel, v. d. Schans en Smits. Zonder discussie wordt tot wijziging der begrooting 1926 besloten. Benoeming candidaten voor het College van Zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren D„ v. Buuren en J. Haspels. De aftredenden worden weder als no. 1 op de voordracht geplaatst. Als tweede candidaten worden aangewezen de heeren A. L. de Graaff en G. Haspels. Aanvrage verkoop grond aan G. Ver steeg. sMoeder, die arme juffrouw daar met dien matroos voelt zich zeker niet erg wel, hé De* Voorzitter zegt dat de heeren G. Branderhorst, J. Burghout en R. Staal was verzocht het stukje grond te schatten. Door bijzondere omstandigheden, die spr. hier niet nader behoeft mede te deelen, is hef genoemde heeren niet mogelijk ge weest de schatting te verrichten, daarom stelt hij voor het verzoek alsnog tot de volgende vergadering aan te houden. Aldus besloten. Subsidieaanvrage autobusondernemers. Aanvrage om subsidie is ingekomen van de autobusondernemingen A.L.A.D., Onze Dienst en N.A.B.O. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van deze verzoekschriften door de gem.- besturen van Almkerk, Dussen en deze ge meente een vergadering door de dag. be sturen dezer gemeenten is gehouden op het gemeentehuis te Dussen. Er is daar de vraag besproken of het gewenscht is sub sidie te verleenen, ja of neen. Besloten is voor te stellen aan den Raad subsidie te verleenen tot een derde der provinciale subsidie, omdat anders de ondernemin gen ook geen subsidie krijgen van de provincie, deze verleent geen subsidie als ook de gem. geen subsidie verleenen. De A.L.A.D. heeft het vorig jaar een sub sidie uit de provinciale kas ontvangen van ongeveer f 1000 en zou die nu moe ten missen als de gemeenten geen subsidie verleenen. Onze gemeente en de naburige gemeenten zijn veel te veel met de onder nemingen gebaat, om niet alles in 't werk te stellen om de subsidie te behouden, daarom is op de vergadering te Dussen afgesproken subsidie te geven tot eenderde gedeelte der subsidie, die de onderne mingen van de provinciale kas krijgen, onder voorwaarde dat dit een derde ge deelte door de drie gemeenten namelijk Almkerk, Dussen en Eethen pond ponds gewijze zal worden gedragen. Zou even als het vorig jaar, alleen de „A.L.A.D." van de provincie subsidie ontvangen, dan zouden wij nogeens in Dussen bij elkaar komen om te bespreken of dan toch nog subsidie verleend zou worden aan „Onze Dienst" en „N.A.B.O." Spreker wil er den nadruk op leggen, dat indien deze laatste autobusdiensteri dus geen subsidie uit de provinciale kas krijgen dat dan de betrokken gemeentebesturen nog even bij elkaar zullen komen. Spreker heeft uit een krantenverslag gezien dat de Raad van Almkerk reeds .besloten heeft sub sidie te verleenen, hij heeft echter uit een schrijven dat de Gebr. van Wijk te Gende ren van het Gemeentebestuur van Alm kerk hebben ontvangen, eveneens gezien dat het verslag niet geheel juist is. Uit dit schrijven blijkt n.l. dat de Raad van Alm kerk in zijn vergadering van 10 Aug. besloot, om gezainentlijk met de gemeen te Dussen en Eethen, de autobusonder nemingen die deze gemeenten aandoen en die subsidie ontvangen van de provincie, te subsidieeren tot een derde van de pro vinciale subs/die. In de krant stond dat de gemeente Almkerk de A.L.A.D. f 100 subsidie zou geven, d/t blijkt dus niet juist te zijn. Almkerk is de grootste ge meente en zou dus meer moeten betalen. Spr. stelt voor overeenkomstig het voor stel van B. en W. te beslissen en de drie ondernemingen een subsidie te verleenen tot x/3 van de prov. subsidie die zij zullen ontvangen onder voorwaarde dat dit een derde gedeelte pond pondsgewijze door de drie gemeenten zal worden betaald. De heer Smits vraagt of die gemeenten zooals Heusden en Herpt ook subsidie zullen verleenen. De Voorzitter antwoordt dat hij uit een courantenbericht heeft gezien dat ook aan deze gemeenten subsidie is gevraagd, toch tevens dat het niet in de bedoeling ligt subsidie te verleenen. Van Heusden is dit te begrijpen, deze gemeente heeft zooveel vervoermiddelen, autobussen, stoombooten en tram, dat men daar geen subsidie behoeft te verleenen. De heer Smits meent dat de gemeente Eethen reeds subsidie verleent, door het meerdere onderhoud der wegen. De Voorzitter geeft dit toe, doch men moet waardeerden dat de wegen in een goe den toestand zijn en daarbij rijdjen er zoo veel vrachtauto's enz. dat dije paar bus sen ook niet zooveel kan uitmaken. De heer v. d. Beek zegt, dat er zoo dikwijls geklaagd wordt over onbillijkheid dat door de provincie zooveel subsidie's worden gegeven aan wegen in andere ge deelten der provincie in tegenstelling met ons gewest. Spr. geeft dit toe, doch vindt het dan ook beter als Ie r een kansje be staat om ook wat subsidie van de provin cie te krijgen dit te benutten Geven de- gemeenten geen subsidie dan geeft ook de provincie niets. Tot heden zijn wij in dit gewest steeds stiefmoederlijk bedeeld en nu is het met het oog op den financieelen toestand der gemeente wel gewenscht, om de centen der gemeente voor men ze uitgeeft nog eens o'.m te draaien, doch tegenover dezr uitgaaf staat een groot algemeen belang. Als iemand dood is, hoort men zijn goede punten, zoolang hij leeft viel er op hem vee; aan te merken, zoo zou het ook met de auto bussen zijn, spr. gelooft, dat men he. zeer zou betreuren als ze weg walrien dan eerst zou men ze gaan waardeerei. en het nut gaan gevoelen. Men heeft zot lang geroepen dat wij hier zoo geisoleen zijn, nu is er weieens over een spoor ge sproken, doch spreker gelooft niet da: dit er zoo spoedig zal komen. Nu wa- het wel prettiger als subsidie verleem kon worden uit een royale beurs doei!: spreker durft niet te zeggen om geen sub sidie te verleenen. De heer v. d. Schans vraagt, dat he. toch de (bedoeliqg is, de verdeeling der sub sidie onder de ondernemingen te doen gf schieden naar het aantal diensten. De Voorzitter antwoordt hierop dat de ze kwestie ook op de vergadering te Dus sen is besproken, doch er is daar gezego Ged. Staten daarin te laten beslissen e i een derde te geven van de subsidie, d; de ondernemingen van de provincie kri gen. Ged. Staten krijgen alle gegevens e kunnen dus het beste oordeelen. Als d A.L.A.D. b.v. f 3000 subsidie van de pre vincie zou krijgen, dan geven de dri gemeenten samen f 1000. Krijgt „Onz Dienst" f 2000 dan geven de gemeente p a 7 honderd gulden. De heer v. Buuren meent, dat de pn vincie subsidie verleent naar het aant K.M. en aan ondernemingen die niet i concurrentie zijn met spoorwegen of tra. - die concessie bez/tten. De „A.L.A.D. rijdt 2 diensten, „On: Dienst" drie, zoodat „Onze Dienst" me. zal krijgen. Dhr. v. d. Beek gelooft, dat het ook de b doeling van de vergadering te Dussen om de diensten aan tje geven. De Voorzitter gelooft dit nipt, de bedo ling is naar zijne meening om met de o dernemingen te onderhandelen, als b.v. N.A.B.O. eens niet meer zou rijden, nu ]lfettw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5