De Wenteltrap. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4634. Womedag 1 September 1926« OVERZICHT. FEUILLETON Binnenland ^and van alten* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ARIE BOUMAN Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. brievenbesteller te Heusden, die heden den dag herdenkt dat hij voor 25 jaar bij de posterijen in dienst werd gesteld. 1 September 1901 werd hij benoemd tot postbode te Goirle bij Tilburg. In 1902 werd hij overgeplaatst naar Heusden, voor den bode dienst Heusden-Veen. In 1920 werd hij alhier als brievenbesteller aangesteld. Bouman heeft zich in deze jaren doen kennen, als hulpvaardig en voor komend besteller, zoodat het hem op dezen dag zeer zeker niet aan be langstelling zal ontbreken. De Lucht vaartdagen in Scheviningen «Neerlands Driekleur wordt het hoogst gehouden in de luchtI« Deze zeer geestige voor de Luchtvaartdagen in Scheveningen bedachte spreuk van den Heer Hans Mar tin, Secretaris der K.L.M., heeft in de da gen, die aan de Nationale Vliegtuigindustrie en Luchtvaart gewijd zijn, zeer zeker op bijna ieders lippen gelegen, moge hij de tentoonstelling en de demonstraties aan schouwd hebben of niet. En zij, die niet naar Scheveningen zijn getogen hehben zeer zeker heel wat gemist. Het snorren der Militaire vliegtuigen vlak boven strand en Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 35) Dinsdagsmorgens door zocht de detective den tuin ,maar hij vond niets, 's Middags verdween hij en het was al laat, toen hij 's avonds terug kwam. Hij zei dat hij den volgenden dag naar de stad terug moest en sprak met Halsey en Alex af, dat zij het huis zouden bewaken. Liddy kwam 's Woensdagmorgens bij me met haar schort in de hoogte als een zak en een uitdrukking van deugdzame woede op haar gezicht. Het was de dag- dat Thomas begraven werd en Alex en ik waren in de serre bloemen voor hem aan het afsnijden. Liddy is nooit zoo gelukkig, dat wanneer ze treurig kan doen en nu zette ze een hanglip, maar er was een triomfantelijke uitdrukking in 'haar oogen. Ik heb altijd wel gezegd dat er onder onze neus een heele boel gebeurde, dat we niet konden zien ,zei ze, terwijl ze mij haar schort toestak. Ik kijk niet met mijn neus, zei ik. Wat heb je daar? Liddy duwde een half dozijn geranium- potten op zij en door de open plek, die daardoor '.ontstond, legde ze den inhoud van haar schort een handvol papier snippers. Alex was opzij gegaan, maar ik zag dat hij nieuwsgierig naar haair keek. pier, de vluchten van de escadrille uit Soesterberg onder leiding van Kapitein Versteegh met zyn equipe-genooten, de Luitenants van Weerden Poelman en Kap pen en de Serg.-Majoors Bakkenes en van der Griend, de beroemde escadrille, die alle toeren uitvoeren, als waren de vijf ver schillende bestuurders door draden aan elkander verbonden, waren meer dan be wonderenswaardig. Zij hadden kunnen genieten van de zekerheid, waarmede alle mogelijke vluchten werden volbrachtge- vechtsvliegen, salto's, loopings, en alles werd zoo regelmatig, zoo stipt gelijktijdig uitgevoerd, dat het was, alsof de vijf machines vingers waren van een hand. Intusschen schoot het kleine Pander ma chientje, bestuurd door den Heer van Vlo Waeht eens even Liddy, zei ik heb je de prullemand in de bibiliotheek weer doorgezocht? Liddy rangschikte de papiertjes met de handigheid van iemand die het meer ge daan heeft, en gaf geen antwoord. Is het nooit bij je opgekomen, ging ik voort, terwijl ik mijn hand op de stukjes papier legde, dat de menschen, die hun brieven verscheuren, dat juist doen om dat ze niet willen dat een ander ze leest? Als ze er zich niet voor schaamden zou- den ze er zich niet zooveel moeite voor geven, juffrouw Rachel, zei Liddy eigen wijs. Bovendien, nu er iederen dag zulke vreemde dingen gebeuren, beschouw ik het als mijn plicht. Als u het niet lezen wilt en er wet4c van maakt, geef ik het aan dien Jamieson en dan wed ik dat hij vandaag niet naar de stad terug gaat. Toen begon ik er anders over te den ken. Als de stukjes papier iets met den moord en de rest te maken hadden be- heofde ike r me ook niét druk over te maken of het eigenlijk wel netjes was om ze te lezeri. Dus Liddy rangschikte de stukjes, zooals een kind dat een puzzle legt en ze deed het met evenveel enthou siasme. Toen ze klaar was ging ze opzij en liet het mij lezen. Woensdagavond negen uur. Brug, las ik hardop. Toen merkte ik dat Aliex naar ons keek en keerde mij om naar Liddy. Wat gaat het ons eigenlijk aan? zei ik. Liddy wras boos. Ze wilde me wat zeggen toen ik de stukjes opraapte en de serre uitging. Vertel me nu eens, zei ik even later, waarom je Alex in vertrouwen hebt ge nomen. Hij is lang niet dom en heeft het natuurlijk goed onthouden. Je hebt het zeker ook in de keuken laten zien, en in plaats van mij de kans te geven om ten, den stoutmoedigen piloot, als een libel tusschen de anderen door, er boven, er onder, eromheen, en voerde de dolste capriolen uit. Even later voegden zich nog drie watervliegtuigen van de Marine te den Helder bij de anderen, zoodat het nu een snorren en zoemen was van be lang. Duizenden en nog eens duizenden hebben genoten van de lucht-evolutiën en hebben een voldaan gevoel mee naar huis genomen, een gevoel van rustige zekerheid, van vastheid en bestuurbaarheid, een ge voel, dat als een fluidum door de vliege niers met hun bewegingszekerheid in het volbrengen van de stoutste toeren, werd uitgegoten. En de uitspraak van een hooge Engelsche Luchtvaart autoriteit, die zeide «De Nederlander is op weg een der beste Luchtvaarders te worden, evenals hij in de oHde tijden een der beste zeevaarders is geweeste is niets anders, dan de be vestiging van den indruk, die de menigte van de demonstraties heeft gekregen. En de tentoonstelling zelf, de kern van de luchtvaartdagen, heeft ook zeer de aan dacht getrokken. Alles, wat op de moderne luchtvaart betrekking heeft, was daar aan wezig en het heeft de bezoekers zonder uitzondering geinteresseerd. Een compleete Fokker C VII met 350 P.K. Hispano-Suiza motor, een verkenningsvliegtuig, stond op het Korhausterras opgesteld en was voor het publiek te bezichtigen. Motoren, on- derdeelen, benzine, oliën, registreer-instru- menten, radio-uitrustingen, verder alle mo gelijke instrumenten op vlieg-technisch, radio-telegrafisch en vlieg-medisch gebied, alsmede statistieken, luchttunnel van het instituut vah den Rijksstudiedienst, gegevens, kaarten en fotografieën vormden een zeer overzichtilyk geheel. Wij zijn met een trotsch en voldaan gevoel huiswaarts gegaan trotsch op onze nationale vliegkunst, voldaan over het ge- bodene en vervuld van de hoop, dat de berichten, die wy over een der grootste Nederlanders op het gebied der vliegtuig industrie, Fokker, onwaar zullen blijken. Hoe jammer toch, zou het zijn, indien hij zich werkelijk als Amerikaan zou laten na- turaliseeren hoe jammer, als hij het zou doen, dat bet dan zou gebeuren, omdat zijn Vaderland hem niet de mogelijkheid bood een «Fordschee fabriek van vlieg tuigen te bouwen en te exploiteeren in vanavond stilletjes bij de brug te gaan kijken, om te zien, wie er zijn, zal het heele huishouden er wel in optocht heen gaan. Niemand weet er iets van, zei Liddy bedeesd. Ik heb het gevonden in de prul- Iemand in de kleedkamer van juffrouw Gertrude. Kijk eens op den achterkant. Ik keerde een paar snippers om, en daar stond warempel de naam van de Han delsbank op gedrukt. Dus Gertrüde zou Jack Bailey dien avond bij de brug ont moeten en ik dacht nogal dat hij ziek was. Het pleitte niet erg voor zijn on schuld, dat hij zoo het daglicht en de familie van zijn meisje vermeed. Ik besloot om in ieder geval zelf 's avonds naar de brug toe te gaan en ik stemde toe. Ik begin nu meer waarde te hechten aan het verhaal van dokter Stewart, zei hij, nu ik dat adres in den zak van Tho mas heb gevonden. Het maakt het ook waarschijnlijker dat de vrouw met het kind en de vrouw, die op straat ruzie met Armstrong had, deze/fde zijn. Het kan wel zijn ,dat Thomas iets wist, dat nu niet bepaald pleitte voor den vermoorden man en dat hij uit een soort aanhanke lijkheid voor de familie voor zich wilde houden. En dan komt die geschiedenis van de vrouw, bij het raam van het speel- zaaltje ook in een heel ander licht te staan. Warner bracht ons met den auto naar Richfield. Het was een heel eind met den trein, maar door overal de kortste wegen te nemen, waren we er nogal gauw. Het was een aardig stadje, aan de rivier en op een heuvel zag Ik het groote huis* van de familie Morton liggen, waar Hal sey en Gertrude tot aan den a^vond van den moord gelogeerd hadden. De Olmstraat was vrijwel de eenige de lage landen aan de Noordzee, waar eens zijn wieg stond Doch wij hopen en vertrouwen, dat al werkt hij en zwoegt hij en fabriceert hy in Amerika hij toch het Hollandsche bloed niet zal verloochenen dat bij Hollander zal blijven, niet alleen voor zijn gevoel, doch ook metterdaad en van een naturaliseering zal afzien. Koninklijke Onderscheidingen- Door H.M. de Koningin zijn ter gelegen heid van Haren verjaardag o.m. de volgende onderscheidingen toegekend Benoemd tot Minister van StaatMr. Th. Heemskerk, lid der Twèede Kamer tot Commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw H. Colijn, oud-minister van finan ciën luit.-gen. T. F. J. Muller Massis, comm. veldleger Ridder in de Orde van den Neder). Leeuw F. W. J. Ligtenberg, directeur der directe belastingen enz. te 's-Bosch Mr. G. B J. M. van Zinnicq Bergmann, Rijksadvocaat te 's-Hertogenbosch. Officier in de Orde van Oranje Nassau H. C. Brans, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te 's-HertogenboschG. J. B. A. Jansens, le geneesheer aan het krankzinnigengesticht «Voorburg® te Vught Luitenant-kolonel D. A. Eekhout, com mandant der 3e divisie Kon. Maréchaussee (met de zwaarden). Toegekend is de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau In zilver aanC. Verhey, te 's-Bosch, gezagvoerder op het s.s. »Stad Rotterdam® van de N.V. J. A. van der Schuit's Stoombootreederij te Rotterdam.J. Kaut, bedrijfsleider van de Anna Pauiownahoeve van het Kroondomein te Werkendam, in brons aan G. N. H. Jonkers, Rijksveidwaehter- brig.-titulair te Drimmelen W. vai. B ek, wachter op den polder Spits en Hannipjin het Rentambt Oosterhout, woneude op dien polder onder de gemeente DussenA. C. van Oudheusden, machine-werkman bij de naaml. venn. Stoomschoenfabrieken v.h. Jos. Groenen, te Waalwijk Mej. P. Henssen, wonende te Raamsdonk, voorheen dienst bode bij de familie Eras-Blomjous, te Tilburg. straat en we vonden nummer veertien ge makkelijk. Het was een klein wit huisje, een beetje vervallen, maar allesbenalve schilderachtig, met een laag. raam en een soort van terrcs niet meer dan dertig centimeter boven het stukje tuin. Ér stond een kinderwagen op het pad en bij een schommel opzij van het huis werd heftig gekibbeld door drie kleine kinderen; een jonge vrouw met een vriendelijk gezicht probeerde hen te kalmeeren. Toen ze ons zag deed ze vlug' haar schort af en kwam naar ons toe. Goeden middag ,zei ik. Jamieson nam zijn hoed af zonder iets te zeggen, Ik kwam informeeren naar Lucien Wallace. Ik ben blij dat u gekomen is, zei z'e Hoewel hij met de andere kinderen speelt, geloof ik toch dat het ventje zich een beetje eenzaam voelt. Wij dachten dat zijn moeder vandaag misschien zou ko men. Jamieson mengde zich nu in. 't gesprek. Is u juffrouw Tate? Hop ter wereld wist die detective dat nu weer? Ja meneer. Juffrouw Tafe, we wilden graag' enkele inlichtingen van u hebben. Misschien, in huis Komt u binnen, zei ze gastvrij. En even later zaten we in het kleine kamer tje. Juffrouw Tate zat met haar han den in haar schoot en voelde zich blijk baar niet erg op haar gemak. Hoe lang is Lucien al hier? vroeg Ja mieson. Verleden week Vrijdag is het een week geweest. Zijn moeder heeft een week voor hem vooruit betaald; verder nog niets. Was hij ziek toen hij hier kwami? Neen, meneer niet bepaald ziek. Hij was nog wat zwak, omdat hij typhus gehad had, zei ze, maar hij knapt erg goed op. VERGIFTIGING. Te Edam had een echtpaar zijn 40 jarige echtvereeniging herdacht. Een paar dagen later wilde de man zich nog eens te goed doen aan de overgebleven port. Toen hij later ongesteld werd, bleek, dat hy ge dronken had uit een flesch, inhoudende een vergiftig waschmiddel voor schapen. De man is aan de gevolgen overleden. De justitie stelt een onderzoek in. o— ONGELUKKEN. Bij het lossen van een houtboot in de haven te Zaandam is de 50 jarige boot werker H. Vet door een vallende stut zoodanig verword, dat hij aan de gevolgen overleden is. De 32 jarige slager L, Dekker te Zuid- Beierland, die bezig was met het uitbeenen van vleesch, kreeg, doordat het mes uitgleed, een hevige wond in de buikstreek. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Op medisch advies moest D. per auto naar een der ziekenhuizen te Rotterdam worden vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van een kind. —o* NAAR ENGELAND. Uit West-Brabant zal binnenkort een groot aantal werklieden naar Engeland vertrekken om daar werkzaam gesteld te worden in de suikerbietenfabrieken. —O— i GOEDKOOPE PEREN. Men meldt ons uit Tiel Betaalde men vorig jaar op de diverse veilingen hier ter stede van 1 tot 3 gld. per K.G. voor de goede kwaliteit peren, thans brengen zelfs zeer fijne soorten 5 tot 10 cent per K.G. op. Tweede kwaliteit die thans geveild wordt, wordt als «onverkoopbaar® aan de aan voerders teruggegeven. Het gevolg hiervan is, dat vele boeren het fruit niet meer plukken, doch stilletjes aan de boomen laten hangen. Met andere fruitsooiten is het precies hetzelfde, hoewel niet in die maten als met de peren. o— MASSA-ONTSLAG. Op de Van Deventer's Glasfabrieken te Delft wordt wegens slapte een handoven stopgezet en in verband hiermede is aan 97 volwassen werklieden en 40 jongens ontslag aangezegd. Wilt u mij het adres en den naam van zijn moeder zeggen? Dat is het nu juist, zei de vrouw. Ze. zei dat ze juffrouw Wallace heette, maar geen adres had. Ze vertelde dat ze in een; warenhuis werkte en niet voldoende op het kind kon passen, en dat hij frisscjh'e lucht en melk moest hebben. Ik heb zelf drie kinderen, en nog een er bij gaf m>e niet zooveel extra drukte, maar ik wou dat ze mijn kostgeld maar betaalde. Zei ze ook welk warenhuis het was. Neen, meneer, maar de kleeren van den jongen kwamen allemaal van King. Hij heeft veel te mooie kleeren voor hier bui ten. Oj>eens hoorden we geschreeuw en ge gil bij de voordeur en gtestamp van de kinderen. Toen kwamen er een jongen en een meisje de kamer in, paardje spe lend met een waschlijn als leidsel, en de „koetsier" was een lachende jongen van ongeveer zeven jaar in een bruin linnen pak met koperen knoopen. Deze kleine trok dadelijk mijn aandacht; het was een knap kind en hoewel er nog wel aan hem te zien was dat hij kort gteleden ziek was geweest, zag hij' er nu toch tamelijk gezond uit. Ho, riep hij. Ho Flinders. Jamieson lokte hem naar zich toe door hem een geel met blauw gestreept pot lood voor te houden. Ziezoo, zei hij, toen de jongen het pot lood gepakt had en bezig was het op den manchet van den detective te probeeren ziezoo ik wed dat jij niet eens weet hoe je heet. Wel waar, zei de jongen. Lucien Wal lace. voor het Land van Heusden en AltenaJeLaiigstraat en de BomHieterwaard (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1