Plaatselijk Nieuws Er moet meer hartelijkheid zijn. EEN SLEEPBOOT OMGETROKKEN EN GEZONKEN. De kapitein en een matroos verdronken. Zondagmiddag omstreeks 2 uur is op de rivier ter hoogte van de Dokhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee menschenlevens heeft gekost. Het toeristenschip «Ranchi«, van de P. en O.-lijn dat, gelijk het «Nieuwsblad* verleden week meldde, de Rotterdamsche haven heeft aangedaan met een groot ge zelschap pleizierreizigers, dat onder leiding van de firma Cook and Son een rondreis door Noord-Europa heeft gemaakt zou wederom naar zee vertrekken en werd te dien einde de St. Jobshaven uitgesleept. Vóór was de sleepboot «IJseImonde« van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst en achter waren de sleepbooten Minerva*, de «Schiedam* en de «Charlois* vastge maakt. Bij het zwaaien voor de Dokhaven schijnt men den sleeptros van de «Minerva* door een of andere, tot op heden nog niet opgehelderde, oorzaak niet tijdig los te hebben maken, want plotseling kantelde de sleepboot, die werd omgetrokken door de «Ranchi*. Alle opvarenden van de «Minerva* geraakten te water. Van alle zijden schoten roeibooten en andere vaar tuigen toe, daar de Minerva* zeer snel zonk. De 36 jarige kapitein M. Kroon, uit de Spanjaardstraat, en de 15 jarige 2e matroos B. v, d. Steen, uit de Bloem- kweekerstraat, verdwenen in de diepte en zijn jammerlyk verdronken. Vergeefsch werd nog urenlang naar hen gezocht. De sterke stroom moet de lijken hebben weggespoeld. De rivierpolitie, die onmiddellijk met de «Politie 2* ter plaatse was, heeft eveneens vergeefsch gedregd. Later in den avond is het dreggen nog voortgezet, zonder resultaat. DE HAAG- BIJGENAAMD KLAAGWEG. Zondagmorgen is wederom een ongeluk gebeurd op den Haagweg. Even voorbij Delft hield een kleine Renault-auto plotse ling in een zware wagen, welke de rem men niet spoedig genoeg kon aanzetten, wilde links voorbij schieten, doch botste daarop tegen een E.N. auto, die van den anderen kant kwam en waarin niet minder dan 7 personen zaten. De voorwielen van de E.N. werden totaal verbryzeld, zoodat de vooras op den grond kwam. Wonder boven wonder kwamen alle 7 inzittenden er met den schrik af. De andere wagen had slechts een licht beschadigd linker-voorwiel. De Renault, die de oorzaak van alles was, ontsprong den dans. o ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Dezer dagen is nabij Akkrum een ernstig motor-ongeluk gebeurd. De heer P. van Leeuwarden kwam op zijn motor uit de richting Leeuwarden, toen dichtbij den weg naar Terhorne een wielrijder van den kant van Akkrum kwam. Door te laat uitwijken van den laatste was 'n botsing niet meer te voorkomen. Beiden werden over den weg geslingerd. De heer P. bekwam slechts lichte verwondingen, hoewel zijn motor nog ernstig beschadigd werd, doch de fietser, de heer A. H. P., Uit Irnsum, bleef voor dood liggen. On middellijk werd hij naar het ziekenhuis in Leeuwarden vervoerd, waar men een ernstige schedelbreuk constateerde. De ongelukkige, die 51 jaar oud is en een vrouw en twee kinderen achterlaat, is aan de bekomen wonden overleden. o IIET AUTOBUSBEDRIJF DER SPOORWEGEN, Naar verluidt ligt het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen, de groote werkplaats Moreelselaan, te Utrecht, voor het nieuwe autobusbedryf beschikbaar te stellen. Defecte bussen zullen daar worden hersteld. De werkplaats wordt thans tot dit doel geheel ontruimd. Bovendien wordt overwogen, om in de nabijheid een groote auto-garage in te richten. o— BRANDSTICHTING Te Gemonde ontstond brand in de wo ning van de wed. v. d. Schoot. De moeder had nog juist tijd om de kinderen, die reeds ter ruste waren, te redden. Het huis is geheel in asch gelegd. Men ver moedt kwaadwilligheid. In verband daar mee is zekere J. H. door de marechaussee te Boxtel aangehouden. o BIJ POGING TOT REDDEN OMGEKOMEN. Toen Zaterdagmiddag tegen zes uur het tienjarig zoontje van den heer Smeenk te Gaanderen tusschen de rails speelde, na derde uit de richting Doetinchem de trein naar Terborg. De heer Kok, die het on geluk zag aankomen, snelde toe, om het kind weg te trekkeD. Hy kwam echter iets te laat met het] ongelukkig gevolg, dat beiden door de locomotief werden ge grepen. Het kind werd op slag gedood. De heer Kok, wiens beide voeten werden afgereden, stierf kort daarop. Hij was 30 jaar oud en ongehuwd. DAAR MOT JE 'N CHINEES VOOR ZIJN Een Chinees te Djocja in Ned'.-Indië, die een glas water wilde drinken, vond dat het vocht een vreemden smaak had. Hij verzocht zijn echtgenoote zich ook hiervan te overtuigen door het water te proeven. De vrouw, die het glas leegdronk was op slag dood. O GEDOOD DOOR EEN SLANG. Een inlandsch knaapje hield zich bij de desa Djemaras in het Cheribonsche in Ned.-Indië, in de kali onledig mfet het vangen van visch. Bij het oplichten van een steden aan den oever van de rivier gaf hij plotseling een gil en de toegeschoten mannen zagen hem ineenkrimpen van de pijn. Het bleek toen dat het arme jongske was gebeten door een slang', die bij het opruimen der steenen daaronder werd aan getroffen. Het reptiel werd afgemaakt en bleek zeer giftig te zijn. Niemand dacht er aan het knaapje da delijk naar het ziekenhuis te brengen, waar een nieuw serum, tegen slangenbeten, pas ontvangen aanwezig was. Zoo stierf een uur na den beet de kleine jongen oncfer hevige pijnen, diep betreurd door de wanhopigfe ouders. o AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Tusschen Tandjoeng en Amoentai, Z.O. Borneo, heeft een auto-ongeluk plaats ge had met een wonderbaarlijk goeden afloop. De heer Zincke, administrateur der Cre- dietbank te Barabai, met nog drje ande ren per auto van Tandjong huiswaarts rijdend, ontjnoette des avonds op den smal- len weg even over Amoentai een auto, ko mende van de tegenovergestelde richting. Juist toen de twee wagens elkaar zouden passeeren, ging: de andere auto met volle lichten rijden, waardoor de chauffeur van 's heeren Zincke's auto totaal verblind werd! en tevejel naar links uitweek, met het ge volg dat de auto met de inzittenden twee maal over den kop duikelend in het ri vierravijn stortte. De andere met volle lichten rijdende wagen trok zich van het geval niets aan en verdween ijlings. Wonder boven wonder was geen der in zittenden van de naar beneden gestortte auto verwond; de voorruit was geheel versplinterd zonder dat iemand gebles seerd werd. —o FRAUDES DOOR EEN POSTDIRECTEUR Zaterdag is de directeur van het Rijks Post- en Telegraafkantoor te Vlaardingen, als verdacht van verduistering van gelden, in bewaring gesteld. De arrestatie van den directeur heeft nog moeilijkheden opge leverd, omdat hij, zoodra hem bekend was geworden, dat zijn fraudes ontdekt waren, poogde zich in de rivier de Nieuwe Maas te verdrinken. Daar de man echter een goede zwemmer is, bleef hij boven water. Men wilde hem mei; een motorboot redden maar telkens dook hy onder de boot. Ten slotte heeft men den arrestant uit het water weten te haltm. In het politiebureau is hy van droge kleeren voorzien. Hoe groot het bedrag der verduisterde gelden is en op welke wijze de verduiste ringen, zijn gepleegd, kan nog niet worden vermeld. Wij herinneren eraan, dat een paar weken geleden reeds de kantoorbediende P. in verzekerde bewaring gesteld is wegens valschheid in postspaarbankbescheiden tot een bedrag van f3000. O JEUGDIG BOEFJE. Een elf-jarige jongen te Arnhem heeft in een winkel aan den Sonsbeeksingel de toonbanklade gelicht en daaruit f 30 ont vreemd. De politie kwam het boefje spoedig op het spoor, doch bij zyn aanhouding bleek de jongen niet in het bezit van het geld te zijn. Ten slotte bekende hij het geld begraven te hebben. Onder toezicht van de politie en in het bijzijn van vele nieuwsgierigen heeft de veelbelovende jongtling het gestolen geld opgegraven, dat hij begraven had op het oude kerkhof Ondes- de Linden. o— VERDRONKEN. Te Boskoop is het 3-jarig dochtertje van den arbeider v. d. M. in een sloot geraakt en verdronken. —o— 1 HOOIBROEL Vrijdagavond omstreeks 8 uur ontstond door hooibroei brand in een hooischelf op het erf van den landbouwer Jac. de Jong, te Zuid-Beierland. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur dat een landbouwschuur met varkenshok had aangetast, te dooven. Tot Zaterdagmiddag 4 uur is door de brandweerlieden gewerkt om het brandende hooi van het erf te verwijderen. Er is 25 30,000 K.G. hooi verloren gegaan. AUTO MET 23 MILITAIREN VER ONGELUKT. 9 gewonden. Uit Amersfoort wordt gemeld Een vrachtauto met 23 militairen van het 7e regiment infanterie te Amsterdam op weg naar hun garnizoen te Harderwijk reed Dinsdagmorgen tegen halfzes bij 't nemen van den beruchten rechten hoek 3 K.M. noordelyk van Amersfoort in het zand en tegen een boom, waardoor de op den kant zittende militairen van de auto werden geslingerd. De milicien Is. Godschalk werd met een bovenarmfractuur overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht, terwijl 8 per sonen in 't militair hospitaal te Amersfoort werden opgenomen, waarvan 7 met lichte kwetsuren. Zekere Peltjer bekwam een schedelfractuur. Deze is vermoedelyk van lichten aard, zoodat zijn toestand niet hope loos is. Hoe ouder ik word, hoe meer ik over tuigd raak van de waarheid van een mij ner vroegere veronderstellingen. Namelijk datgene, waaraan de wereld op de aller eerste plaats behoefte heeft, is hartelijkheid. Iedereen dorst naar begrijpen, naar sym pathie, naar de verfrisschende gedachten- wisseling met een hartelijk gestemd mede- mensch. Men moge trachten de verlangens te bedekken onder een schijn van verstand sophisme of cynisme, maar vroeg of laat, zooals Amiel het zoo mooi beschrijft, «juist, als men erin geslaagd is het gevoel te dooden door werk of amusement, zend het hart, arme eenzame gevangene, plotseling een kreet op uit de diepte van zijn ge vangenis, een kreet, die het geheele om ringende gebouw op zijn grondvesten doet schudden. Het is de kreet om sympathie en har telijkheid. Zij, die een beetje hartelijk zijn ver dienen hun plaatsje in de wereld. Een paar avonden geleden las ik de ge schiedenis nog eens over van die rumoerige tyden van Karei I in Engeland. En van de massa typische egoisten staat er in mijn geest een gewone soldaat op den voorgrond, als een uitzondering op de al- gemeene leefwijze van die dagen. Toen de koning naar buiten geleid werd om ter dood te worden gebracht, zeide die sol daat, die dicht bij de deur stond «God zij met U, Majesteit.* Een officier sloeg hem neer. Het komt er niet opaan hoe zwart de misdaden waren van den veroordeelde, het doet er niet toe hoe rechtvaardig het von nis was, die een vonsige soldaat toonde een hartelijkheid in zijn karakter, die hem ver boven de laag bij-de-grondsheid van zijn omgeving stelde. Dikwijls heb ik mij afgevraagd, hoe hij toch heette. Onder de mannen met een gevoelvol hart waren ook sommigen der grootsten op het gebied van de historie. Leonardo da Vinei, de groote geest van Italië, had de gewoonte vogels, die in een kooitje op gesloten waren, te koopen, alleen om het genoegen te smaken de arme dieren te kunnen vrij laten. Pythagoras de edele geest van Griekenland, heeft Daar men zegt, eens de heele vangst van visschers, die met hun netten pas opgehaalde visch aan land kwamen, te hebben gekocht om de dieren weder in het water te werpen. Medegevoel met de ongelukkigen, hoe veel lager in rang of stand zij ook mo gen zijn, is het kenmerk van een superieure ziel. Hartelijkheid is de kern van het karakter. Toen Lincoln's moeder stierf, legde zij haar hand op het hoofd van den kleinen Abraham en zeide hem dat hij «altijd hartelijk voor zijn vader en zuster moest zijn.* En er is meer dan een toevallige ver wantschap tusschen het karakter van den grootschen man van die dagen en het feit dat «hartelijk te zijn« de eenige bede was zijner stervende moeder HEUSDEN. Op de gehouden algemeene ledenvergadering der R. K. Tooneelvereen. Kunst en Vermaak, werd besloten haar eerste winteruitvoering te doen plaats hebben op Zondag 21 Nov. a.s., en een groot kluchtspel in studie te nemen. Het 1ste elftal «Juliana« heeft Zondag j.l. deelgenomen aan de Serie wedstrijden uitgeschreven door de v, v. «R. W. B.« te Besoijen, waarbij het hun is gelukt den tweeden prijs te behalen, zijnde een zilveren lauwertak. De eerste wedstrijd welke zij volgens loting speelde tegen «De Sporters* uit Drunen werd door «Juliana* gewonnen met 10. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat «De Sporters* het niet zoo gemakkelijk gewonnen gaven, zoodat dan ook voor deze overwinning geducht gewerkt moest worden. De tweede wedstrijd speelde «Juliana» tegen de winnende club der anderè partij zijnde «Tiiburgia* uit Tilburg welke door «Juliana* werd verloren met 20 waardoor «Tiiburgia* de eerste en «Juliana* de tweede prijs won. Ofschoon «Tiiburgia* een sterk elftal is, is deze nederlaag van «Juliana* grootendeels te wijten aan het verschil in rusttijd, welke tusschen haar eerste en deze wedstrijd werd gehouden, daar «Tiiburgia* ruim IJ uur en «Juliana* slechts ruim een kwartier rust genoot. Al mocht het «Juliana* niet gelukken de eerste prijs te behalen kunnen zij toch tevreden zijn roet een welverdienden tweede. Zondagavond gaf de fanfare der H. familie haar 3e zomerconcert op de muziektent bijgewoond door ,n zeer talrijk publiek. Door de mooie avond, scjiitterende verlichting der tent was 't bijwonen aan lokkelijk. De verschillende nummers, waaronder de beide concoursnummers, waar mede zij in de derde afdeeling een eersten prijs behaalde werden onder bekwame leiding van dhr. W. v. Helvoirt op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Zij getuigden van ijverige sntudie en verwierven veel zucces. BENEDEN-LANGSTRAAT. De boonen geven dit jaar een overvloedig gewas, maar over de prijzen zijn de tuinders slecht te spreken. De aanvoer op de veilingen is dan ook groot. De snyboonen gelden van 1217 cent, de stam princesseboonen van 59 ct. en de stok-princesseboonen van 1016 ct. per K.G. CAPELLE. De duivenvereeniging «de Luchtvaart*, gevestigd in het Cafe van Mej. de Wed. A. v. d. Haart, hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Scaerbeeke. De prijzen werden behaald doorA. Versteeg 1, 2 en 13 J. Zwart 3. 4, 5, 14 en 15 J. v. d. Schans 6 en 8 A. v. Moergestel 7 L. de Rooy 9 en 11 H. v. Kampen 10 en H. Rozenbrand 12. Ie overduif A. Versteeg. Aan den heer Wendte, hoofd der Chr. School a. d. Loonschendijk, is op zijn daartoe gedaan verzoek tegen 1 Nov. e.k. eervol ontslag verleend uitzijn tegenwoordige betrekking, in verband met zijn benoeming tot hoofd eener Chr. School te Zalt-Bommel. Naar we vernemen zal de gemengde zangvereen. «de Heidebloem* onder leiding van haar directeur, den heer A. v. d. Kolk, deelnemen aan het op 1 en 2 September a.s. te houden concours te Leerdam. We wenschen deze jeudige vereeniging, die zich voor de eerste maal in het strijdperk waagt, veel succes toe. 's-GRAVEMOER. Het tuinbouw bedrijf neemt hier schitterend toe. Niet alleen worden weder een paar nieuwe bedrijven begonnen en zullen in den aanstaanden winter enkele duizenden ramen plat-glas worden bijgelegd, maar ook wordt voor rekening van den heer Bosman een kolossaal warenhuis gebouwd. Vorige week werd onze gemeente be zocht door een gezelschap tuinders uit het zuiden der provincie, welke heerenin 't byzon- der zich verbaasden over de resultaten der komkommerteelt. NEDERHEMERT, Op de Waarden van Baron van Wassenaar is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Maandagmorgen toen de voerman G. van Ooijen naar de veiling te Zalt- Bommel reed, en de onbewaakte overweg passeerdde, kwam hij in aanraking met den sneltrein waardoor het paard werd gegrepen en onmiddellyk werd gedood. De voerman kwam er wonder boven wonder met den schrik af. Uitslag loting Nationale Militie. J. v. Wijk no. 1. Johs. v. Heemskerk 2. J, Doruiter 3. J. Hobo 4. A. v. d. Werken 5. P. Vaas 6. C. Oomen 7. C. Bouman 8. P. Smits 9. A. G. v. d. Meiden 10. "^SLEEUWIJK. In de Raadsvergadering gehouden Maandagmiddag werd de heer G. Hoeckx gekozen tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. De heeren D. Koman en A. v. d. Stelt beiden aftredend als lid van het College van Zetters werden als zoodanig herkozen, terwijl als hunne plaatsvervangers werden aangewezen de heeren B. Verdoorn en J. v. Breugel. Vastgesteld werd een instructie voor den monteur van het G.E.B. Tot monteur van het bedrijf werd met algemeene stemmen benoemd de tegenwoordige P.N.E.M-agent de heer P. J. v. Eeden op een jaarwedde van f1100.met f 50,voor vergoeding van rijwiel. Volledig verslag in een volgend nummer. VLIJMEN. Maandagmiddag omstreeks half twee brak brand uit in de landbou werswoning van Th. Ooremans. Door de felle hitte en den feilen Oostenwind, sloegen de vlammen over op de woning van M. Oosterwaal, Ant. v. d. Heuvel en op de boerderij van Fr. de Laat, zoodat in een minimum van tijd 4 huizen en 1 schuur in asch waren gelegd, 1 koe, 1 varken en 3 geiten kwamen in de vlammen om. Zelfs de op verren afstand gelegen gebou wen met rieten daken leden veel gevaar, zoodat er reeds eenigen aan het branden waren. Hier kon echter nog tijdig d: brand worden gebluscht. Van de inboe dels werd zeer weinig gered. Alles is laag verzekerd. WOUDRICHEM. Veiling van 30 Aug- Aangevoerd 40 H.L. Aardappelen. Eigenheimers f 2.202.30 per H.L. WIJK- EN AALBURG. Zaterdag a.s. zal door de Voetbalvereen. «Wilhelmina* alhier, een groote serie-wedstrijd worden gehouden, waaraan door verschillende ver- eenigingen wordt deelgenomen. Aanvang nam. 3 uur (Z.T.) WERKENDAM. Uitslag voetbalwedstrijd Zaterdag j.l. gehouden tusschen W.VV. II« en «D.V.O. I«, 41 in het voordeel van «W.V.V.* Uitslag match tusschen «D.V O. II* en W.V.V. III«, 61 in het voordeel van eerstgemelde vereeniging. Zondag j.l. werd op de vergadering van de Ger. Jongel. vereen. »Timotheus« besloten, wegens het groot aantal leden, deze vereen, in twee afdeelingen te splitsen. Tot Voorzitter werd benoemd de heer C. van Driel en tot Secretaris A. v. Herp. De heer Oosthoek, Candidaat te Apeldoorn, heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. Aan den heer J. Kant, bedrijfs leider van de Anna Paulownahoeve van het Kroondomein alhier (Biesbosch) is ver leend de eere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dondérdag 2 Sept. a s. is het postkantoor gesloten voor den postcheque- en girodienst en de behandeling van post wissels, postbewijzen en quitantiën. Alleen stortingen en cheques met spoed- behandeling worden aangenomen en uit betaald, alsmede telegrafische postwissels worden in behandeling genomen. Om 2 uur nam. i8 hel kantoor voor den postdienst gesloten. De 2e bestelling wordt niet uitgevoerd. HEUSDEN. Gisteren wapperden van schier alle woningen de vaderlandsche drie kleur, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Zooals ieder jaar gebruikelijk, had op de bepaalde uren het klokgelui plaats, terwijl de heer Merkx van 1112 het carrillon bespeelde. Om twee uur trokken de schoolkinderen van de verschillende scholen in optocht naar het stadhuis, waar zij het Wilhelmus zongen en de Oranje-commissie op het Stadhuis werd ontvangen, 's Middags had den de kinderspelen plaats welke een druk bezoek trokken, terwijl 's avonds onze beide muziekgezelschappen om beurten in de tent op de Vischmarkt concerteerden. Na afloop, te 9 uur, werd een fakkel optocht gehouden. De concerten en vooral de fakkeloptocht trokken een talrijk publiek, ook uit den omtrek. Het geheel had een kalm verloop. Een woord van dank tot de beide muziek gezelschappen die, trots de warmte, er de feestvreugde wisten in te brengen, is zeker niet misplaatst. WIJK. De Wed. D. Hoeflaken, vond Zaterdagmorgen een van haar beste run deren dood in de weide liggen. Den landbouwer K. Versteeg vond Zon dagmorgen een varken van ongeveer 400 pond dood in het hok liggen. Ook bij den koopman Ph. van Rijswijk lag Maandagochtend een kalf dood in de weide. Eveneens vond den landbouwer Andr. Doelie een zijner kalveren doed in de weide. En ten slotte lag er ook een varken, van den koopman D. M. van Loon, dood in het hok. Zaterdagavond speelde het le elftal van «Wilhelmina* tegen het le elftal van «Neerlandia* uit Sprang een vriendschap pelijke match welke voor beiden met 00 eindigde. SLEEUWIJK. Mej. A. T. v. d. Giezen, alhier, is met ingang van 1 Sept. benoemd als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. S. in deze gemeente. Vorige week behaalde de muziek- vereen. »Wilhelmina« alhier, de 3e prijs in de le afd. op het concours te Meteren. Gelijktijdig behaalde de zangvereeniging «Juliana* alhier, een 2e prijs met 293 punten in de 4e afdeeling. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2