Tweede Blad Ho. 4635 Vrijdag 3 September voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. 011$ KINDERBOEKJE Vrouwenrubriek NUTilGE WE\KE\ Parlementair Overzicht. Hiiitenlaiid BEHOORENDE BIJ HET Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de vorige raad sels zijn 1. Tong. 2. Emma zet u thee? 3. Winterkoninkje.. 4. Pelikaan. Nieuwe raadsels: 1. Ik ken een tong, die men niet kan rooken en die ook nooit wordt uitge stoken. Spreken kan men er ookl niet mee, noch er mee proeven van de thee. Welke tong is dat? 2. Welke dieven stelen niet van een ander en doen alleen zich zelf het meeste kwaad.? 3. Het is een- vreemd geval, maar. hoe meer er aan getrokken wordt, hoe kor ter wordt het. Wat is dat? 4. Wie is er zoo knap om van de vol gende letters een sappige vrucht te ma ken. a a4a e i 1 n ppss. OOM KAREL. DE KOORDDANSER EN HET PRINSESJE. Vele jaren geleden trok een kermistroep- je met een groote woonwagen door het land. Toen ze langs een eenzamen jwejg' kwamen, zag een van hen een pakj;e. liggen. Hij raapte het op en wat denk je dat er in zat? Een heel klein kindjp. De kermismenschen namen het kindje mee en voedden het op. Toen het jongefjja zes jaar oud was kon hij al heel mooi koord dansen en in een heele lange glad de mast klimmen en mleer van die kunst jes. Je kunt begrijpen, dat overal waatr de kermistroep stil hield en kunsten ver- BH BE VODWrLAAT. Jullie zult wel denken wat stelt dit nu toch allemaal voor, en je ziet in het begin ook niet veel anders, dan een haan en een paar kippetjes. De kwestie is, dat je de plaat netjes moet uitknippen en dan volgens de stippellijnen AA en BB omvouwen. Het is een trucje om te leeren, hoe je dergelijke platen moet vouwen, maar als je het kent is het steeds een aardige ver rassing, te zien wat er komt. Het is natuurlijk duidelijk, dat er in dit geval wel iets zal komen, dat in het kippenhok thuis behoort. Doch jullie moet het maar eens pro- beeren Het is iets heel nieuws op het gebied van platen en als het jullie bevalt, geven wy er later nog eens een paar. toonde, alle menschen kwamen kijken naar het kleine jongetje, dat zoo mooi op het dunne koord kon dansen. Op een goeden dag kwam er een heusche graaf voorbij, met zijn vrouw, in een groote gouden koets. Ze vonden de kunstjes zoo aarr j dig, dat ze wel een kwartier lang bleven kijken. Na afloop kreeg de baas van de j kermismenschen een zwaar goudstuk. Toen fluisterde de vrouw van den graaf een paar woorden, waarop de graaf tot den baas zei: Vriend, wil je ons dat jongetje verkoopen? De baas keek bedenkelijk, maar hij zei toch: We kunnen hem eigenlijk niet missen, edtele heer, maar als u me 100 goudstukken geeft, mag u hem wel heb ben. De graaf keek zijn vrouw feens aan. Deze knikte. De graaf haalde een groote beurs te (oorschijn, die vol met goud was en telde honderd goudstukken uit. Toen zeide hij tot het jongetje: Kom jij maar hier, mijn jongen, jij komt bij ons wonen, wij zullen een echte mijnheer van je ma ken. Voortaan zul je onze zoon zijn en van nu .aan heet je jonker Valentijn. Valentijn mocht toen op den bok van het prachtige rijtuig zitten, vlak naast den koetsier met zijn zihieren steek op en zijn jas met gouden knoopen. De zweep werd over de paarden gelegd en voort ging het naar het kasteel van den graaf. Valentijn wuifde de kermismenschen die hem zoo lang opgevoed hadden, toe. Hij zag ze hoe langer hoe kleiner worden en einde lijk waren ze heelemaal uit het gezicht ver dwenen. Even later hield de koets voor een prachtig groot kasteel stil. Nu brak er een heele nieuwe tijd voor Valentijn aan. Hij werd in kostbare klee- ren gestoken en droeg schoenen met gou den gespen. De knapste professors van het heele land werden geroepen, om hem les te geven en den geheelen dag zat hij met zijn neus in dikke boeken, die erg duf rooken. Hij zou veel liever in den tuin gespeeld hebben of kikkers gevangen. Maar dat mocht een jonker niet doen. Die moest verschrikkelijk veel leeren en luisteren naar wat al die knappe profes sors met hun lange grijze baarden en hun oude groene jassen, hem vertelden. Toen Valentijn dan ook vijftien jaar ge worden was, was hij zoo knap, dat de professors zeiden, dat hij net zooveel wist, als ziji zelf. Toen was het genoeg, vond de graaf. De professors werden naar huis gezonden en Valentijn mocht voortaan bij den graaf en de gravin aan tafel eten. Omstreeks dien tijd keerde de koning van het land, met zijn dochtertje prin ses Valeria, een mooi maar trotsch meis je, Van een lange reis terug. Alle adellijke) heeren uit de buurt gingen toen bij den koning op bezoek. Ook de graaf vond, dat jonker Valentijn nu aan den koning en het prinsesje moest worden voorge steld. Zoo stapte Valentijn op een goe den dag in den gouden kolets en reed geheel alleen naar het paleis van dep koning. De koning en het prinsesje waren heel blij dien flinken jongen man te zien. Valentijn was namelijk ste'eds een aar dige vroolijke jongen gebleven, die hee lemaal niet trotsch was op zijn ge leerdheid. Het prinsesje vond hem zoo aardig, dat zij hem uitnoodigde op een kopje thee. Nu waren- .er aan het hof een heele boel hovelingen. Deze zagen, hoe vrien delijk de koning en het prinsesje Va lerie tegen den jongen Valentijn waren en zij werden verschrikkelijk jaloersch. Een van de hovelingen die wist dat Vale- tijn in een kermiswagen was opgevoegd en koorddanser was gewjeest, vertelde dit stilletjes aan de prinses. Toen zei het trotsche prinsesje: Als dat waar is, zal ik Valetijn van het hof laten jagjen. MEDISCHE RUBRIEK. In dezen tijd van steeds grooter wor dende geneigdheid 'bij de moeders, om haar kinderen niet zei *fte zoogen, moge eens de nadruk gelegd worden op de groote voordeelen aan de borstvoeding verbonden. Helaas is die niet altijd moge lijk, maar zou toch bij goeden wil veel vaker toegepast kunnen worden, dan wel het geval is. He/ is tot nog toe niet: gelukt, de koe melk zoodanig in haar samenstelling te veranderen, dat zij zonder bezwaar de moedermelk zou kunnen vervangen. Het is den tallooze onderzoekers mogen ge lukken, de verschillende beutanddeelen van de melk, als daar zijn eiwitten, vetten en koolhydraten af te zonderen. En door de verhouding, waarin die voorkomen, te wij zigen hebben zij een melk g ekregen, die volgens hen de moedermelk zeer nabij komt en goede resultaten bij de zuigelin gen zou geven. Vergeten dient hierbij ech ter niet te worden, dat zij we rkten met zoo versch mogelijk verkregen melk en inachtname der strengste hygiëne* De bekende hoogleeraar in de kinder ziekten Finckelstein heeft echter onlangs verklaard, dat de op deze wijze verkre gen melk meer als welke andere het ont staan der bekende zuigelingendiarrhée zou veroorzaken. Door velen is het eiwit van de koemelk als de veroorzaker dezer ziek te aangewezen, door anderen de kaasstof. Het was alweer Finckelstein, die de on juistheid hiervan aantoonde. Hij bewees door proefnemingen, dat indien de koe melk den zuigelingen niet goed bekomt, de menschelijke moedermelk evenmin ge schikt is, om er het kalf mee te voeden. Weliswaar is hiermede het vraagstuk niet opgelost, maar het brengt de oplossing toch nader. Het bloedonderzoek van zui gelingen met regelmatige tusschenpoozen verricht heeft uitgewezen, dat de darmen veel vlugger de suiker uit de moedermelk dan uit de koemelk opnemen, zoodat bij kunstmatige voeding anderhalf a twee uur langer suiker in de darmen blijft dan bij borstvoeding. Deze suiker nu dient den darmbacteriën tot voedsel, die daardoor op hun beurt oorzaak worden van boven genoemde darmziekte. Het groote belang van een vlugge opname van de suiker door de darmen is hiermede aangetoond. Aan den anderen kant veroorzaakt een tekort aan suiker in het bloed ondervoe ding en vergiftiging, aangezien de suiker onontbeerlijk is voor de vertering van an der voedsel. Er ontstaat daardoor een ziektetoestand bekend onder den naam van zuurvergiftiging. De oorzaak van de slechte suikeropna me uit andere dan moedermelk is nog niet voldoende bekend, maar wellicht vindt men vingerwijzing hierin, dat terwijl bij het gebruik van de wei van koemelk de opna me door de darmen van de daarin aanwe zige suiker te langzaam gaat, bij! het ge bruik van verhitte wei, waardoor alle daarin aanwezige eiwitten neergeslagen en verwijderd zijn, de suiker even snel opge nomen wordt als die van de moedermelk. Alles bij elkaar blijft dit groote feit, dat zoowel voor mensch als dier voor de voeding van de pasgeborenen niets boven moedermelk gaat. (Int. Roode Kruis). Een eenrocdige, keurige Herfstmantel. Voor hen, dien zelf eens een mooie herfstmantel willen maken, brengen wij onder No. 1123 een afbeelding van een zeer modernen jas, die, mits van de daar toe vereischte stof gemaakt, zooals bij voorbeeld gabardine, ook uitstekend voor regenmantel kan dienen. De achternaad springt uit in een diepe stolpplooi, terwijl de halve vóór- en achterbaan op de heup bijeenkomen en daar ook een diepe stolp plooi vormen. Deze mantel is zeer gemak kelijk te maken en nu de herfsttijd lang zamerhand zijn intrede gaat doen, zal een dergelijk model, naar de laatste mode ge- teekend, zeer zeker Wel aftrek vinden. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder op gave van no. 1123 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents per stuk. o— Zorg voor het Haar Er is niets zoo goed voor het haar, als regelmatig en dikwijls borstelen, want dit bevordert den groei en houdt het haar glanzend, 's Avonds vóór het naar bed gaan is hieryoor in den regel de beste tijd. Men moet het haar op de beurt in vier of vijf verschillende deelen splitsen en dan flink van den wortel tot het uit einde borstelen; daarna regelmatig en sy stematisch aan den onderkant, iets, dat in den regel vergeten wordt. Zeer droog haar heeft soms een beetje vettigheid noodig, doch borstelen bevordert de toevloeiing van de natuurlijke olie, die natuurlijk het beste is. Gebruikt men zoo nu en dan eens een paar druppels bay rum, dan is dat niet kwaad voor den haargroei,'doch men moet het goed in de huid inwrijven. Zijn de haren aan het uiteinde gespleten, dan moet men ze de bewerking, die men tegenwoordig met singeing" schroei en dus aanduidt, laten ondergaan. Zware of nauwsluitende hoeden, die het hoofd erg warm maken, moeten zoo veel mogelijk vermeden worden. De plaats van de scheiding, als men die heeft, moet zoo nu en dan eens ver legd worden, evenals de wijze, waarop men het haar opmaakt, daar dit onnoodige wrijving op steeds dezel/de plaats voor komt. o Koperen ketels schoonmaken. Om een koperen ketel, die dopr aanra king met het vuur zwart geworden is, prachtig schoon en blank te krijgen, moet men den ketel eerst goed afwasschen met zeep, warm water en soda. Wanneer men hem met dit sopje goed afgeborsteld heeft, maakt men een papje van messenslijp- poeder en wat parafine, waarmede men den ketel flink schuurt. Twee of drie her halingen van deze bewerking kunnen wel eens noodig zijn, doch het eindresultaat zal zijn: een mooie blanke ketel. x o— Ood brood Oud brood kan men natuurlijk op de be kende wijzen opgebruiken, b.v. door er wentelteefjes van te maken, doch het kan ook nuttig zijn voor het schoonmaken en wel van licht gekleurde peau-de-suède of glacé handschoenen. Men trekke de handschoenen aan en wrijve de vuilgewor- den plaatsen stevig met een stukje brood en, zoolang tot de vlekken verdwenen zijn. Het is mogelijk, dat de vlekken '■door ou derdom niet geheel verdwijnen zullen, doch in de allermeeste gevallen is het middel probaat. Nogmaals de heer Braat en den zomertijd. Een nieuwe Minister van Staat. Mr. Th. Heemskerk. Wetsontwerpen. Tante Post. 's Gravenhage 2 September. Sedert de wereld werd kond gedaan, dat de Plattelandersbond met één voet in het graf stond en met den anderen boven den financieelen afgrond zweefde, hebben we Weinig van den actieven bestrij der van den zomertijd, den heer Braa vernomen. Maar niet zoodra doet zich een gelegenheid voor om dat gehate insti tuut aan te vallen, of de heer Braat met of zonder Plattelandersbond achter zich treedt in het krijt. Nietwaar, de zomer loopt ten einde. Waarom dan nog den zomertijd gerekt? Dies voelde de heer Braat den minister van Binnenl. zaken aan den tand. Deze maand Septem ber, korten de dagen al aanmerkelijk. Daardoor achtte deze afgevaardigde dat de druk van den zomertijd zich zeer zwaar zal doen gevoelen, voor mensJien, die 's morgens vroeg naar hun werk moeten gaan en ook voor de schoolgaande kin deren. Of de minister nu bereid was, den duur van den zomertijd te verkorten? Neen, antwoordde de minister, dat ging niet. De interpellant had wel gelijk, de druk werd verzwaard, maar met het oog op de internationale verkeersregeling kan geen nader tijdstip voor het eindigen van den zomertijd gekozen worden, dan be paald is bij Kon. Besl. van 25 Januari 1926. Bovendien, wat den aanvang van den zomertijd betreft, steekt ons land nog gunstig af bij andere landen, zoodat bij ons toch nog altijd de bezwaren min der wegen, dan elders. Dus: September houdt den zomertijd. Mr. Th. Heemskerk benoemd tot Min. van Staat. Weer een van die zeldzame figuren uit het politieke leven, die door hun bijzondere eigenschappen, hun onbe wimpeld door. ieder erkende groote ver dienste tot een helder stralende ster van de eerste grootte aan het politieke firma ment worden. Gesproten uit een geslacht van regeerders zijn vadqr was mr. J. Heemskerk Az., die in 1866 deel uitmaakte van een ministerie, en later tot tweemaal toe leider was van een liberaal kabinet - hebben we mr. Heemskerk, sedert 1925 de leider der A. R., in den loop der jaren bijna onafgebroken in de Tweede Kamer zitting zien hebben, sedert hij in 1888 door het district Ridderkerk werd afgevaardigd. Toen in 1908 het kabinet-de Meester viel, werd hij kabinetsformateur en zijn mini sterie regeerde van Februari 1908 tot Augustus 1913. In de oorlogsjaren lid van den Raad van State, treedt hij in 1918 weer in het politieke strijdperk, als hij voor de Twêede Kanier gekozen wordt. Maar de benoeming wordt ter zijde ge legd en een paar Weken later was hij mi nister van Justitie in het nieuwe Kabinet Ruys de Beerenbrouck. In 1922 gaat hij over in het tweede kabinet .van dezen for mateur, Dan, in 1925 komt hij weer als gewoon afgevaardigde in de Kamer, zij het ook als leider dér A. R. en ernstig voorstander van voortgezette samenwer king met de R. K. Ook deze staatsman heeft natuurlijk zijn bestrijders, doch er zullen er zeker wel zeer weinigen zijn, die niet een zekere dosis eerbied hebben voor dezen intègre figuur, die thans op 74-jarigen leeftijd, tot het zeer hooge ambt van. Minister van Staat geroepen is, om naast oud-minister president mr. P. W. A. Gort van der Linden, oud-gou verneur-generaal A. W. F. Idenburg en prof. Mr. Dr. W. H. Nolens als ver- I trouwensman de Kroon van advies te die- nen in de oogenblikken, wanneer de hoog- j ste macht in ons land, voor beslissingen I van het allerhoogst gewicht staat. Het wetsontwerp, eigenlijk zijn het er drie, tot wijziging van de Lager Onder wijswet, heeft thans het departement ver laten en is bij de Tweede Kamer ingediend. De wijziging betreffende de eischen voor toelating tot het hoofdacte-examen is al dus, dat de minister voorstelt in art. 210 te bepalen, dat de onder wij zers3Cte tenminste anderhalf jaar voor de toela ting tot het hopfdonderwijzers-examen moet zijn verkregen. Als compensatie voor den vervallen eisch van tweejarige werk zaamheid als ondervvijzer, zou de Minister het zoo willen ingericht zien, dat nie mand tot hoofd eener school benoembaar is, die niet ten minste drie jaar volledig in een lagere school is werkzaam geweest. Dan is er nog een tipje van de komende begrooting opgelicht, in verband met de aankondiging van de verlaging der post- tarieven met 1 October a.s. De posterijen moeten door de verlaging van het brief kaartporto van 7*/2 tot 5 cent, expres- sëbrieven van 30 tot 20 cent en postpak ketten van 40 tot 30 cent, per jaar drie millioen derven. Maar toch moet de be grooting voor 1927 met een overschot van over de vier millioen sluiten. Over een verlaging van het brief porto van 10 tot 7'/2 cent wordt echter voor- loopig nog niet gedacht. Misschien ver trouwt men" de raming niet al te best en wil men eerst nog eens de kat uit den boom kijken. Is dat niet zoo, welnu, dan spreekt de Kamer straks nog een woordje hierover mee. POLITICUS. TRAGISCHE DOOD VAN EEN KIND. Uit Zeil aan de Moezel wordt gemeld Een zich van de bewaarschool naar huis begevend kind geraakte door een ongelukkig toeval onder een stoomwals, waard or het een been werd afgereden. Tot overmaat van ramp kwam er tege lijkertijd een auto aangereden, die het op straat liggende kind dwars over het lichaam ging. De ongelukkige kleine was op slag dood. o WEER EEN KANAALZWEMSTER GESLAAGD. Voor de tweede maal in de geschiedenis heeft een dame het Kanaal zwemmend overwonnen. Men zal zich herinneren, dat op 6 Aug. jl. miss Ederle in recordtijd deze prestatie verrichtte. Thans was het mrs Clemington Corson, eveneens een Amerikaansche, nog wel getrouwd en moeder van twee kinderen, die om drie uur Zondagmiddag in de Shakespaere-baai te Dover aan wal stapte. Zaterdagavond om half twaalf was zij aan kaap GrisNez gestart. Zij volbracht den tocht dus in 15^ uur, sneller dan eenige van haar 4 mannelijke voorgangers en een uur langzamer dan mej Ederle. o DE HEETSTE NACHT. Engeland heeft Donderdagnacht den heetsten nacht beleefd, die het in 55 jaren tijds heeft meegemaakt. Op Vele plaatsen daalde de temperatuur geen oogenblik be neden de 65 graden en veie menschen werden dientengevolge door slapeloosheid gekweld. Zelfs het ochtendgloren bracht geen verlichting. Op sommige plaatsen bedroeg de temperataur 80 graden in de schaduw. Te South Farriberough, Croydon en Ros on-Wye bedroeg de laagste nachte lijke temperatuur 63 graden en te Felix- towe 64 graden. o EEN GELUKKIGE LUISTERVINK. Roger Matter, een marconist van de Fransche marine, zat telegrammen op te nemen op het draadloos station te Roche- for t, toen hij plotseling zijn eigen naam voor zich zag en de mededeeling neer te schrijven kreeg, dat hij etfgeiaam was van een bedrag van ongeveer 24 millioen francs, ongeveer 600 000 Amerikaansche dollars. Dit bedrag is hem gelegateerd door zijn moeder, van wie hij sinds zijn prille jeugd niets meer vernomen had. Zijn vader en moeder waren nl. gescheiden en hij was door 2ijn vader opgevoed. Zijn moeder was naar de Vereenigde Staten gegaan en had daar een fortuin vergaard dat zij nu aan haar zoon heeft nagelaten. Roger, die nog minderjarig is, zal nog een paar maanden moeten wachten voor hij het geld in handen krijgt. o KRUITMAGAZIJN ONTPLOFT. Bij Soechatzen zijn, volgens een bericht uit Warschau, twee groote kruitmagazijnen ontploft. Bij de blusschingspogingen werden 3 personen doodelijk en een aantal anderen levensgevaarlijk gewond. O DE GROOTE HITTE IN SPANJE DUURT VOORT. De thermometer stijgt telkens, tot boven de 55 graden Celsius. Een groot aantal personen zijn gestorven. nieuwsblad i l (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5