De Wenteltrap. Plaatselijk Nieuws FEUILLETON. BOONEN PLUKKEN. VREEMDELINGEN TE PARIJS. Henry A. T. Lesturgon schrijft in een Parijschen brief aan eenige bladen over »De Vreemdelingen te Parijs*, de zooge naamde valutareizigers, die den laatsten tijd Parijs en Frankrijk bezochten. Wy ontleenen aan zyn brief het volgende 't Woord klinkt hard, maar we mogen het hier toch wel zeggen 't was 'n bende, die naar Parys kwam. Zóó lomp, zóó on beschaafd en zóó onbeschaamd was die menigte, dat het ons in het geheel niet verwonderde, dat het overal ten slotte tot onaangenaamheden kwam. Met knuisten vol bankpapier zaten ze te geuren in cafe's en restaurants. Men heeft b.v. een Ame= rikaan gezien, die uit zijn hotel wegging en niets dan biljetten van duizend uitdeelde aan portier, chasseurs en liftjongens. Maar het zijn niet alleen de Aogel-Sak- sische bevolkingen, die zich absoluut mis dragen. Ook aan de Duitschers met hun goudmarken en helaas ook aan Hollanders moet men hetzelfde verwijt maken. Als ik u vertel, dat ik een bekend Haagsch straat type, een orgeldraaier op krukken, (iedere Hagenaar kent hem) hier heb zien zitten in een van de duurste restaurants, dan zegt ge misschien dat ik overdrijf, maar ik geef u de verzekering, dat het de zuivere waar heid is. Zelf kon ik het niet gelooven en ik ben met opzet vlak naast hem gaan zitten om er me van te overtuigen. En ja hoor de man spreekt natuurlijk geen woord Fransch daar begon hij in het Hollandsch te bestellen Soep. Dat begreep men. Biefstuk (in 't Fransch bifteck) Toen dat op was Nog een biefstuk. De man heeft zich te goed gedaan aan drie biefstukken. Daar goot hy twee fles- schen champagne over uit en toen stond hy hikkend op en maakte een gebaar. Men begreep het gebaar niet en toen het geluid van een autohoorn nabootsend otemebiel. Zijn hoogedelgestrenge bestelde een taxi om zich rond te laten toeren. En ook hebben we even stil gestaan, toen we in 't voorbygaan een meneer en een mevrouw uit de Amstelstad luidkeels dit gesprek hoorden voeren 't Sal maen 'n sorg saen twintig frankjes veur 'n guldetje xTwintig, nou al as 't soo deur gaot, dan kraegen we alles nog feur niks. Lame dan nau maer es 'n sampie be stellen.* «Ober.... sampanje.« De kellner informeert welk merk. «Wa staat die gooserik nou te leu- tere We zijn toen maar verder gegaan. paard en wagen weer op het droge te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De algemeene najaarskeuring van springstieren zal voor deze gemeente worden gehouden te Almkerk op 13 Sept. a.s. des namiddags 4.30 uur. Een 43-jarig zoontje van Van Tilburg reed met zijn rijwiel van een hoogen dijk te water. Wonder boven wonder kwam hij met een nat pak en den schrik vrij. Het rywiel werd licht beschadigd. 's GRAVENMOER. De verjaardag van cnze geëerbiegde Koningin is hier op luister rijke wijze gevierd. Te zeven uur reeds werd, nadat de vier gebroers Christ vanaf den ouden gryzen dorpstoren het Wilhelmus hadden geblazen, het feest door trompet geschal met ruiters te paard aangekondigd. De vlaggen werden ontrold en een ieder stak zich in feestgewaad om ten 8.15 uur aanwezig te zyn aan het raadhuisplein, teneinde de feestrede van den burgemeester en het gezang der schoolkinderen met muziek aan te hooren. Vandaar trok de stoet naar het meergekozen feestterrein, alwaar de morgenuren verder met kinder spelen en tractatie werden doorgebracht. Na den middag werden op hetzelfde terrein de bekende volksspelen gehouden, waarvan het ringsteken in versierde voertuigen en het stoelen nemen de bijzondere be langstelling hadden. Des avonds gaf het fanfarecorps en de beide zangvereenigingen eene welgeslaagde uitvoering op de versierde kiosk aan het schoolpleinalwaar eene groote menschenmassa was samengestroomd. Jammer genoeg dreigde de feestvreugde aldaar een oogenblik te worden verstoord door een paar buitenstaande vechtersbazen, doch de burgemeester stelde hen direct met de hulp der verdere politiemacht buiten het gevecht. Hossend en joelend werd tenslotte nog een rondgang door het dorp gemaakt, op geluisterd door de vroolijke tonen der fanfare. wel graag willen, dat u wat openhartigler tegen mij was, dan u tot nu toe git wees t is. Ik wou dat u mij den revolver liet zien, die u in het tulpenbed heeft opge raapt. Dus hij had het al dien tijd gew|eten. Het was een revolver, meneer Jamic- son, gaf ik toe, omdat ik geen anderen uitweg meer zag, maar ik kan hcm; u niet laten zien. Ik heb hem niet in mijn be zit. HOOFDSTUK XXII. Een ladder, die niet op zijn plaats' stond. Na het eten stelde Jamieson voor om in zijn plaats voor een paar dagen; een ander te sturen, maar was er zeker van dat er niets meer gebeuren zouj en dat Alex en hij best voor de bewaking kon den zorgen. Vroeg in dien avond ging de detective naar de stad terug, om negert uur lag Halsey, die den hfeelen dag golf gespeeld had om zijn goedachten af te leiden, vast te slapen op de rustbafnkj in de huiskamer. I Ik ging zitten breien en deed net of ik er niets van merkte toen Gertrude opt-- stond en den tuin in liep. Zoiodra ze echter goed en wel verdwenen was, ging ik ook den tuin in. Ik was niet van plan om hun gesprek af te luisteren, maa'r ik wilde er mij van overtuigen dat het wer kelijk Jack Bailey was, dien zfe zou ont moeten. Langzaam liep ik het grasveld over, kroop dicht bij de portierswoning door een opening in de heg en bevond miij toen op den openbaren weg. Ongeveer een dertig meter naar links begon het voetpad door het dal naar de golfclub en daar vlak bij was het bruggetje ovjer de Casanova-beek. Ik stond juist op het punt om het pad in te slaan toen ik iemand hoordje aan komen en ik kroop weg tusscben de strui ken. Het was Gertrud'e die vlug naapi huis terug liep. Ik was stomverbaasd. Ik wachtte tot ze tijd genoeg had gehad om bijna in huis terug te zijn voor ik weter op weg; ging. En toen kroop ik onmiddellijk weer weg. De reden waarom Gertrude zich niet aan haar overeenkomst gehouden had, was dui delijk. Alex de tuinman, stond tegen de brugleuning aan en rookte een pijp. Ik had Liddy wel ik weet niet wat willen doen, omdat ze zoo dom was geweest het briefje voor te lezen terwijl hij het hooren kon. En Alex had ik wel kunnen vermoorden om zijn brutaliteit. Maar er was niets mejer aan te doen. Ik keerde om en liep langzaam achter Gertrude aan naar huis terug. Na het donker waren we altijd erg voorzichtig. We inspecteerden iederen avond alle ramen en sloten, maar op voorstel van Jamieson hadden we op de oostelijke deur niet meer dan het oor spronkelijke Yale-slot. Het leek ons het beste om een ingang voor den indringer over te laten en dan in donker voortdu rend de wacht te houden onderaan de wenteltrap. Terwijl de detective er niet was, losten Halsey en Alex elkaar af; Halsey waakte van tien tot twee en Alex van twee tot zes. Ze waren allebei gewapend en bij wijze van extra voorzorg sliep degeen, die niet op wacht zat, in een kamer vlak bij de wenteltrap en liet zijn deur openstaan voor het geval er iets gebeurde. Al deze maatregelen hielden we zorg vuldig geheim voor de andere bedienden die nu pas rustig begonnen te slapen en die zonder een enkele uitzondering hun deur grendelden en een nachtlicht lieten branden. Woensdagavond was alles weer rustig. Het was bijna een week geleden dat Loui se iemand op den wenteltrap was tegen gekomen en al weer vier dagen nadat het gat in den muur van den kofferzol der was ontdekt. Arnold Armstrong en zijn vader rustten zij aan zij op het Kerk hof te Casanova en bij het Afrika,ansche kerkje op den heuvel was Thomas be graven. Louise was met haar moed;er naar de stad gegaan en behalve een beleefd brief je om mij te bedanken, hoorden we niets van haar. Dokter Walker had zijn prak tijk weer hervat en af en toe zagen we hem langs rijden in zijn auto, altijd met een enorme snelheid. De moord op Ar nold Armstrong was nog niet opgelost en ik bleef bij mijn plan om op Zoniie- hoek te blijven tot die zaak in ieder geval gedeeltelijk was opgehelderd. En toch, hoe rustig het ook le,ek, werd juist Woensdagnacht de brutaalste poging gedaan om in huis te komen. Donder dagsmiddags liet de waschvrouw mij vra gen of ze mij kon spreken en ik ontving haaf in mijn eigen zitkamer, die vlak naast mijn kleedkamer lag. Mary Anne was in de war. Ze had haar mouwen neergeslagen en een wit schort voorgedaan, dat ze tusschen haar roode handen stond te draaien. Wel, zei ik aanmoedigend, wat scheelt er aan. Is de zeep op. Neen, juffrouw Innes. Ze had de ze nuwachtige gewoonte om eerst naar mijn eene oog te kijken en dan naar mijn an dere, zoodat haar eigen oogen voortdu rend in beweging waren van rechts naar links en van links naar rechts en ik; ging het onwillekeurig na doen. DUSSEN. Een zesjarig jongetje werd door de wielrijdster v. D. aangereden. Met den schrik en eenige ontvellingen kwam het vrij. De wielrijdster bleef onge deerd. Bij het uitwijken ge-raakte een wagen met hooi van den landbouwer v. T. te water. Na veel moeite wist men Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. i 1 )o( 36) Prachtig. En hoe heet je moeder. Moeder natuurlijk. Hoe heet jouw moe der? En hij wees op mij. Ik zal maar eens uitscheiden met zwarte kleeren te dragen, het maakt een vrouw twee maal zoo oud dan ze in werkelijkheid is. En waar heb je gewoond voor je hier kwam. De detectieve was gelukkig zoo beleefd om niet te glimlachen. Grosmutter, zei hij en Jamieson trok een heel verbaasd gezicht. Duitsch, mompelde hij. Wel, jong- mensch, je schijnt niet erg veel van je zelf af te weten; Ik heb het de heele week al gepror beerd, viel juffrouw Tate hem in dq rede. De jongen kent een paar woorden Duitsch, maar hij weet niet waar hij gewoond heeft of iets. Jamieson schreef iets op een kaartje en gaf dat aan haar. Juffrouw Tate, zei hij, ik wou graag dat u iets voor me deed. Hier is geld voor een telefoongesprek. Zoodra de moe der van den jongen hier komt, tfelt u dat nummer op en vraagt u naar den persoon wiens naam hier staat. U loopt maar even voor een boodschap naar den drogist en telefoneert stilletjes. U hoeft alleen maar te zeggen: De dame is er. De dame is er herhaalde juffrouw Ta- te. Goed menleer, en ik hoop, dat het niet lang meer zal duren. De jongen; kost me een heeleboel aan melk. Hoeveel kostgeld wordt er voor hem betaald, vroeg ik. Drie dollar per week, zijn wasch int- begrepen. Mooi, zei ik. Ik zal u de afgeloopen week betalen en nog een week vooruit. Als de moeder komt, mag zie niets we ten over dit bezoek, geen woordi, en als: belooning voor uw stilzwijgen kunt u dan dit geld gebruiken voor iets voor uw kin deren. Er kwam een opgewekte uitdrukking- op haar vermoeide gezichtje en ik zag haar naar de voeten van haar kind;eren kijken. Ik vermoeddie dat ze het geld aan schoenen zou besteden, want de voe ten van arme kindenen kosten bijna even veel geld als hun magten. Toen we terug reden, maakte Jamieson maar een opmerking, ik geloof dat hij eigenlijk erg teleurgesteld was. Is King een speciale kinderzaak vroeg hij. Neen, dat niet, het is een groot war renhuis. Toen zweeg hij verder, maar zoodra we thuis waren liep hij naar dfe telefoon en belde het warenhuis van King op. Na eenige mqeite kreeg hij den direct teur aan de telefoon en had een lang gesprek met hem. Toen Jamieson den haak had opgehangen kwam hij bij mij. Het wordt steeds ingewikkelder, zei hij glimlachend. Bij King zijn vier vrouwen in dienst die Wallace heeten, maar ze zijn geen van allen getrouwd en geen van al len ouder dan twintig. Ik denk dat ik vanavond naar de stad ga, ik wil ook, nog naar het Kinderziekenhuis toe. Maar voor ik vertrek, juffrouw Innnes, zou ik Li riks Kondoeriotls, rechts tPangalos} de oud-premier van Griekenland, die |door eerstgenoemde gedurende zijn vacantie werd opgelicht, door welke staatsgreep Kondoeriotis zich, althans veorloopig van de regeering heeft meester gemaakt. 't Was een warme dag voor de feest vierenden, maar bijzonder ook voor de heeren van het feestcomité, de onderwijzers en de muzikanten, doch niets werd ontzien om dezen dag te doen slagen, ter eeie van des Lands Vorstin. Het blijveOranje- boven en lang zal Zij leven NIEUWENDIJK. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat bij den landbouwer H. Crezee een suikerbiet groeit, die nu den omtrek al heeft van 55 cM. Deze bieten zijn al reeds vroeg gezaaid en wel op 23 Maart. Op de gehouden groote Landbouw tentoonstelling te Meerkerk der Hollandsche Maatschappij van Landbouw behaalde de heeren H. Cresee de le prijs met eereprijs met een Toom Patrijs Leghorns en J. Bax een le prijs met eereprijs met een Toom Witte Leghorns. Deze week werden aangevoerd 6264 eieren. Men besteedde roor groote kip eieren f 6.50, voor eenden-eieren f 6.50 en kalkoen-eieren f9.00 alles per 100 stuks. Op Zondag 5 September, wordt begonnen met de godsdienstoefeningen des middags om 2 uur te houden en niet meer des avonds. De heer P. v. d. Saul had deze week een partij fruit gekocht op de veiling te Drunen, welke per vrachtauto thuis werd bezorgd. Dicht bij zijn woning ge komen knikte de auto geweldig zoodat de heele partij fruit er af schoof, ook de op zittende P. v. d. S. werd meegesleurd, met gevolg dat P. v. d. S. zich ernstig bezeerde, zoodat de hulp van den dokter werd ingeroepen. Aan het fruit bekwam men weinig schade. Maandagavond gaven de muziek- en zangvereeniging een concert. De opkomst was zeer matig te noemen. Muziek en zang was schitterend doch de feestvreugde ontbrak. OUDENDIJK. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, gaf Dinsdagavond de muziekvereen. «Kunst na Strijd* met medewerking van de zangver. «Kunst na Arbeideen goed geslaagd concert in de nieuwe muziektent, hetwelk door velen werd bijgewoond. WIJK. Door den Inspecteur van Arbeid, Hoofd van het 2e District der Arbeids inspectie te Breda, zijn geen bezwaren ge opperd, om aan J. v. d. Pol, bakker alhier, vergunning te verleenen ingevolge art. 38, 5e lid der Arbeidswet. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat zij, die voor de lichting van het volgende jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving, in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven, of wel, een bijzondere reden hebben waarom hun wensch ver anderd is, kunnen vóór 5 Sept. a.s hun verlangen opgeven ter secretarie van de gemeente voor welke zij hebben geloot. Deze foto werd genomen te Eethen (Kleiberg) in de tuinderij van den Heer J. v. d. STÉLT te Drongelen. De rijkste soldaat van het Amerikaansche leger. Robert W. Bradley, 22 jaar oud, is waarschijnlijk wel de rijkste soldaat van het Amerikaansche Leger, dank zij de ont dekking van petroleum op de boerderij, die zijn ouders hem hadden nagelaten. Bijna 3 jaren lang hebben de advocaten den jongen gezocht en toen zij hem eindelijk gevonden hadden en hem mededeelden dat hij schatrijk geworden was, toonde hij zich niet eens ovérmatig enthousiast. Hij dient rustig zijn tijd uit nog ruim anderhalf jaar en zal daarna het geld wel in ont vangst nemen. Bradley is een uitstekend soldaat, die nog nooit straf gehad heeft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6