Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 9.4635 M 3 September BIGGELAAR's Jeidt tot het r*ooken van BAY. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op Maandag 30 Augustus nam!. 2 uur. Voorzitter: Ed. Achtb. heer W. Beuken kamp. Secretaris: WelEd. Heer G. Vos. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 2.20 uur de ver gadering met gebed. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die hierop zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Mededeelingen De Voorzitter deielt mede, dat in de va cature die met 1 September a.s. aan de Openbare Lagere school te Sleeuwijk ont staat nog niet is voorzien en dat als tijdie- lijk onderwijzeres miet ingang vap 1 Sept. a.s. is aangesteld mej. v. d. Giezen. dat van de machtiging tot aankoop grond voor de Landarbeidersstichting ,,Vlijt gedijt" nog geen gebruik is gemaakt, omdat blijkens mededeeling van het lid v. Arkel er nog geen mogelijkheid is ge weest om tot overeenstemming te komen. De heer v. Arlcel licht toe, dat tot f 2400 geboden is, dat de verkooper even wel op f 2500 bleef staan en niet voor minder wilde geven, deze zei dat hij' het in het najaar dan publiek brengt, al is bet dat het dan ook f 1000 minder opbrengt. De Voorzitter zou de zaak voorloopig maar laten rusten, dan kan als de grond publiek komt altijd nog worden gezien. De Raad gaat hiermede accoord. Ingekomen een schrijven van P. Dekker te Sleeuwijk, waarin deze 2 gratis licht punten verzoekt, omdat het huis dat hij bewoont, gezet is toen gratis lichtpunten werden verstrekt. B. en W. vragen den Raad machtiging- het verzoek toe te staan, omdat inwilliging hun billijk voorkomt, aangezien het huis eerst vernuurd is geweest aan den heer Smeets en de huurder toen geen aanslui ting wilde hebben. De heer Gulden heeft geen bezwaar de f 15 die deze lichtpunten zullen kosten uit te 'keeren, doch spreker vreest, dat men daardoor een precedent zal scheppen, dat navolging1 in het leven roept. Door deze daad, waarbij buiten den termijn een verzoek om verstrekking van gratis licht punten ingewilligd wordt, zouden alle na- komers een gelijk recht verkrijgen. Spr. weet niet of P. Dekker al eigenaar was, toen de termijn van de gratis lichtpunten liep, is dat niet 't geval, dan zou dit een re den kunnen zijn om het verzoek in te wil ligen, anders kan er naar spr.'s mfeening niet op ingegaan worden, temeer niet met 't oog op den misèren toestand van het be drijf. De Voorzitter zegt, dat wat d(e heer Gul den daar opmerkt waar is, er is voor drie jaar een termijn gesteld, waarin men gratis lichtpunten kon verkrijgen, de prijs be droeg toen f 25. Toen deze termijn ver- loopen was is later een nieuwen termijn gesteld, waarbij nieuwe panden nog kon den aansluiten, de prijs daarvoor was toen f 15 omdat alles goedkooper was, nu is Dekker eigenaar van het pand, waarvan de huurder destijds het licht niet wilde hebben. De heer iGulden merkt op, dat dit niet zoo is, de huurder wilde bet wel, maar de verhuurder niet. De Voorzitter stelt voor het verzoek aan te houden tot een volgende vergade ring en het in handen te stellen van B. en W. voor onderzoek, hij voor zich was de meening toegedaan, dat de eigenaar het wel, doch de huurder het niet wilde. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Schrijven van den Hoofdingenieur en de Directie van den Rijkswaterstaat waarin wordt medegedeeld, dat men geen genoe gen kan nemen met de door den Raad vastgestelde maximum-snelheid en de plaat sing der waarschuwingsborden, om dat naar hun oordeel de kom der gemeente te ruim wordt genomen en dus geen ver gunning voor plaatsing der borden op de voorgestelde plaatsen kan worden gegeven De Voorzitter zegt, dat wat gevreesd is bewaarheid is geworden. Naar aanlei ding van het schrijven stellen B. en W. voor de kom hier bij het raadhuis te doen beginnen en de snelheid in plaats van op 20 K.M. op 30 K.M. vast te stel len, omdat B. en W. erkennen, dat het hier gaat over een Rijksstraatweg met een zeer druk verkeer. Dhr. Gulden zegt, dat uit het schrijven niet blijkt, hoeveel de kom te groot is ge- I nomen. Wordt er door den Ingenieur de 1 aandacht niet op gevestigd dat hier of daar de kom moet beginnen? Als dit niet zoo is kan de raad toch op eigen initiatief de kom vaststellen. Deze is bezig zich hier aan den Straatweg sterk te ontwikke len, zoodat het best mogelijk is dat men binnen kort tijdsbestek, de Straatweg tot hier toe volgebouwd heeft. De heer v. 'tSant zou op het voorstel van den heer Gulden niet ingaan als het zoover is kan de Raad altijd de kom nog uitbreiden. De Voorzitter meent, dat als de Raad geen haast heeft, er dan geen bezwaar te gen het voorstel van den heer Gulden is. Het geldt hier den grooten verkeersweg van Amsterdam naar het buitenland, en het Rijk staat niet sympathiek tegenover voorstellen tot beperking van de snelheid op dezen weg. Vindt men de zaak echter urgent en wil men ze bespoedigen, dan doet men het best, de kom niet te ver uit te strekken, anders krijgt men dat niet goedgekeurd, men heeft tegenwoordig een ruime opvatting, wat een kom in de ge meente betreft. Vaak spreekt de Kanton rechter iemand vrij, omdat de plaats waar zoo iemand bekeurd wordt men niet onder de bebouwde kom rekent. Men heeft het nog pas in Zwolle gezien, daar sprak de Kantonrechter iemand vrij omdat een villa langs den weg, die alleen staat, niet tot'fcle kom gerekend kan worden. Men zou kunnen probeeren de kom hier bij het raadhuis te doen beginünen, zekerheid dat dit goedgekeurd zal worden is er echter niet. De heer Gulden merkt op, dat het njiet over het waarschuwingsbord gaat, doch over het miniseeren van de snelheid, plaatst men hier het bord, dan is d:e snel heid in de kom pas gemin(iseerd, waar het een weg betreft met een druk internatio naal verkeer, moet men meent spreker de kom zoo ver. mogelijk uitbreiden. Dhr. Dekker merkt op dat, hoe meer de kom beperkt wordt, hoe liever hij dit heeft, want anders kan men steeds naast zijn hondenkar loopen. De heer Gulden meent, dat men daarom de politieverordening zou kunnen wijzigen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het niet mogen zitten op een hondenkar in de kom van een gemeente verboden is bij Provinciale verordening, niet bij de Gemeentelijke. Hierop wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Eenige besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van eenige raadsbesluiten tot wijziging gemeentebegrooting en begroo ting electrisch bedrijf, alsmede Kon. Besl. waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit waarbij het heffingsper centage voor de Plaatselijke Inkomstenbe lasting is vastgesteld, passeeren de revue en worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Gezondheidscommissie te Heus den is ingekomen rekening '25 en begroo ting 1927. Beiden worden goedgekeurd. Bij besluit van 21 Juli 1926 hechten Ged. Staten goedkeuring aan de gemeente rekening 1924. Van het bestuur van het Waterschap Nieuwland van Altena is1 een verzoek inge komen om een jaarlijksche subsidie voor het onderhoud van den weg over den Kil- dijk te mogen ontvangen. Het waterschap richt dit verzoek tot het gemeentebestuur op advies van Ged. Staten, die verbetering van den weg dringend noodig achten. De Voorzitter licht toe, dat dfe weg, die verbetering behoeft een lengte heeft van ongeveer 1000 Meter en dat B. en W. hadden gedacht, dat door verharding van het middengedeelte van den weg een goe de Verbetering tot stand zou zijn te bren gen, met het oog op d^e financieele toe stand der gemeente durven B. en W. den raad niet anders voor te stellen,, dan, om uit den dienst 1926 of '27 e^n subsi die van f 200 voor eens toe te staan voor de buitengewone herstelling van den weg en geen jaarlijksche subsidie te geven, te meer wijl men dan een precedent zou scheppen, ten opzichte van andere polder wegen, die er nog al heel wat in de ge meente zijn. De heer Gulden heeft tegen subsidiever- leening zonder meer bezwaar, hij vernam gaarne van B. en W. of dit college op de hoogte is met die plannen der buiten gewone verbetering die het Waterschaps bestuur tot stand wenscht te brengen en met de eventueele kosten daarvan. Het Waterschap heeft voor het jaarlijksche on derhoud van den weg toch een post op de begrooting staan, hebben B. en W. zich op de hoogte gesteld, hoe hoog het bedrag is dat de buitengewone herstelling dezen post overschrijdt en in welke ver houding tegenover dit overschreden be drag de voorgestelde subsidie van f 200 staat? Het lijkt spreker nuttig dat mien op de hoogte wordt gesteld met de feiten waarop de f200 gebaseerd zijn De Voorzitter zegt dat B. .en W. hebben gemeend niet met zoo iets bij den Raad te moeten komen, en dat het college ver trouwen stelt in het Waterschapsbestuur. Zou het Dag. Best. handelen zooals dhr. Gulden dat voorstelt, dan spreekt daaruit wantrouwen tegenover het Waterschaps bestuur en zou het voor dit bestuur een reden kunnen zijn om te zeggen houdt je magere subsidie maar in je zak. 1 Dhr. Gulden interrompeert en noemt het een zakelijke kwestie in zijn voorstel schuilt niets wantrouwends. De Voorzitter verzoekt den heer Gulden hem- te laten uitspreken. Als spreker in het Waterschapsbestuur zat, zou hij zeg gen wij komen niet bij jullie, maar jullie komt bij ons, wij onderhouden den weg voldoende voor ons als polderweg. Het gemeentebestuur zegt er wonen zooveel menschen, maak den weg wat beter. Als het jaarl. f 200 was, dat als subsidie werd voorgesteld, aldus spr. zou het iets anders zijn, in het voorstel van den heer Gulden ligt wantrouwen en daarmede is de zaak niet gediend. Gulden. Het wil mij voorkomen, mijn heer de Voorzitter dat U de zaak wat opdrijft. Wij als gemeentebestuur mogen de vraag toch wel stellen, wat ga jullie doen, dat is toch geen wantrouwen, maar een zakelijke kwestie. Ik stel me voor dat de Raad wel graag' wil weten wat er zal gebeuren. v. Straten. Ik sluit mij geheel aan bij het gesprokene door den Voorzitter met een jooden fooi van f 200 hebben wij geen eischen te stellen. Gulden. O ja, het zit er nog al aam. Voorzitter tot mijnheer Gulden, laat ie mand geregeld uitspreken. Walraven. De kwestie Kildijk is ook bij het Dag. Bestuur van het Waterschap ter sprake geweest. De Voorzitter van het Waterschap was oorzaak van den slechten toestand, of dit was omdat hij er weinig voor voelde of dat er een andere reden voor bestond weet ik ïiiet. Er is nu besloten dat de weg goed onderhouden zal worden, het is evenwel niet de bedoeling dat er iets buitenge woons aan gebeuren zal. Ik zou z,eggen hou je f 200 maar in je zak, ik heb in het Wa terschapsbestuur geziegd, dat ik er in den Raad tegen zou zijn subsidie te verkenen. Gulden. Daar heb je het nu. Walraven. De verbetering van den weg zou zeker 6 a 7000 gulden kosten, daar kan het bestuur niet aan beginnen, omdat het een polderdijk is, als het binnendijks was, dan was het nog wat anders. Er is thans alleen besloten dat de weg goed on derhouden zal worden. Gulden. Ik maak U mijn compliment, hieruit blijkt juist wat ik dacht. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. is f 200 subsidie voor eens te geven in 1926 of '27 omdat het al wat ver in den tijd raakt en het niet zeker is dat de ver betering dit jaar tot stand zal komen, in de buitengewone herstelling van den Kildijk, wanneer nu blijkt dat men den weg wil laten zooals hij is, dan wordt ook geen subsidie gegeven. Wethouder Koman. Als B. en W. hadden geweten wat dhr. Walraven nu zegt, dan zouden zij niet met hun voorstel zijn ge komen. Gulden. Dat begrijp ik, doch ik be grijp miet dat als men vraagt Svat men voor herstellingen denkt tot stand te brengen, men dit dan als wantrouwen kwalificeert. Voorzitter. Dan hadt U er bij moeten zeggen wat de heer Walraven opmerkte. Als ik een officieel schrijven krijg van het Dag. Best. van het Waterschap, dat op aandrang van Ged. St., om subsidie vraagt in de buitengewone herstelling, dan stel ik in dat bestuur vertrouwfen. Gulden. Buitengewone herstelling ge beurt niet, dat hoort U. Voorzitter. Al zegt Walraven dat, daar om geloof ik dat nog niet, ik heb hier een schrijven van het Dag. Bestuur van het Waterschap, daarin is niets dat mij noopt tot wantrouwen. Walraven. Het buitengewone van de herstelling zou alleen bestaan in aankoop van wat meer keislag. Voorzitter. Het bestuur van het Water schap heeft bij mij vertrouwen, nu maakt mijnheer Gulden er een voorstel van om eerst te vragen wat het bestuur van plan is en hoe hoog de kosten zullen zijn. Gulden. Ik zou willen voorstellen, dat B. en W. vragen, wat is jullie plan mjet de verbetering, daar is toch ni(ets tegen. Voorzitter. Ged. Staten aeggen dat zij het billijk zouden vinden, als de gemeente subsidie zou verletenen, daarom verzoekt het bestuur om subsidie. Nu zieggen B. en W. om geen precedent te scheppen, geen jaarlijksche subsidie, doch alleen f 200 voor de buitengewonte herstelling. Het verschil is dat mijnheer Gulden ver langt dat een plan met btegrootingscij- fers wordt overgelegd. B. en W. achten dit voor deze kleide subsidie niet noodig. Wij beschouwen het bestuur als nobele reëele mienschen. Koman. Naar aanleiding van hetgeen de heer Walraven heeft gezegd, is de ge meente vrij niets te geven als geen buiten gewone herstelling plaats heeft. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. ligt er om een subsidie voor een buitenge wone herstelling te geven. Als het gewone onderh. f 800 bedraagt en nu zou het maar f 900 worden dan mogen wij geen f 200 subsidie geven, want dan zouden wij niet verantwoord zijn, een bijdrage overtreft nooit de meerdere kosten. v. 't Sant. Uit het voorstel van B. en W. blijkt onze goede bedoeling. Voorzitter. Laat ons geen pretentie's aannemen. De heer Walraven zegt dat een afdoende herstelling] 6 a 7 [duizend gulden zal kosten, wat beteiekenen dan f 200. Het Waterschapsbestuur heeft het volste recht te zeggen, blijf maar weg met je duit in 'tiakje. v. 't Sant. Ik had ook een voorstel, kan B. en W. niet in overleg treden met het Waterschap. Gulden. Dat is ook wantrouwen. Ik ben er voor dat de verbetering tot stand komt, maar wij mogen toch wel weten, wat er gebeurt, ik heb daarbij heelemaal niet de bedoeling het de menschen lastig te ma ken. Voorzitter. Wie steunt dit voorstal? De heer Walraven verklaart zich bereid. Het voorstel van den heer Gulden in stemming gebracht, wordt hierop verwor pen. Voor stemden alleen de heeren Dek ker, Walraven en Gulden. Hierop wordt het voorstel van B. en W. om een subsidie van f 200 in de bui tengewone herstelling van den Kildijk te verleenen, aangenomen. Schrijven van dhr. v. d. Heuvel te de Werken waarin deze kennis geeft, dat hij zijn hoepelmakerij niet meer kan uitoe fenen, omdat de haven gedicht wordt door vuil en afval. Adressant zag gaarne dat de toestand verbeterde. De Voorzitter zegt dat B. en W. adres sant gevraagd hebben welk bedrag hij noodig heeft om het in orde te brengen, waarop hij zeide van f 75. B, en W, stel len' voor hier niet op in te gaan, omdat het bedrag hun veel te hoog voorkomt.' De heer v. Driel merkt op dat het toch slechts een klein gedeelte betreft. De Voorzitter stemt dit toe. B. en W. hadden dan ook gedacht, dat f 15 genoeg zou zijn. De heer Verstraten zegt, dat adressant beweert, dat het hem beloofd is. Wethouder Koman licht de zaak toe 'en zegt dat B. en Wi. den toestand heb ben opgenomen en hem gevraagd hebben of hij zelf den toestand in orde wilde brengen en houden. De heer Gulden vraagt of B. en W. zich op de hoogte hebben gesteld van de werkzaamheden die er gebeuren moe ten, is het bedrag dat adressant vraagt te hoog, dan late men het zelf doen door een werklooze. De heer Pellikaan zegt dat adressant zelf het vuil er ingooit. De heer Walraven vraagt1 of de gemeen te er wel iets mee te maken heeft, het is toch in- en uitstroomend water. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente verplicht is de zaak in orde te houden, als het een klein bedrag was zou spreker zeggen, laat het doen, maar nu hij f 75 vraagt is de gemeente niet ver antwoord. De heer Koman zou niet hooger gaan dan f 25 e n vraagt B. en W. te machtigen om met adressant te- onderhandelen en deze te vragen of hij bereid is het voor dit bedrag te doen, zoo niet dan doet de gemeente het zelf en kan deze desnoods er een balk in laten leggen. De raad gaat mét dit voorstel accoord. Schrijven Directeur Rijksdienst voor de Werkloozenverzekering te 's Bosch. De Voorzitter zegt dat de Raad inder tijd heeft besloten de subsidie voor de! Arbeidsbeurs te 's Bosch in te trekken, omdat deze gemeente geen connectie met die Arbeidsbeurs onderhoudt. Thans vraagt de Directeur de subsidie weer te verstrek ken. B. en W. hebben evenwel bezwaar al is het slechts een halve cent per inwo ner, dus een bedrag van f 17,50 oim op het verzoek in te gaan en stellen daarom voor afwijzend te beslissen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Verzoek van W. v. Vuuren, om een stukje dijkstal van de gemeente te koo- pen om daarop een woon- en winkelhuis te bouwen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan. Op de vraag van den heejr v. 'tSant of het de bedoeling is om het geheele stukje dat er nog over is te verkoopen,. antwoordt de Voorzitter dat de opper vlakte 740 vierkante Meter bedraagt, het stukje dat verkocht zal worden bedraagt een goede 300 vierkante Meter zoodat ongeveer de helft overblijft. en W. hadden volgens spreker als prijs gedacht f 1,25 per vierk. Meter. j De heer v. Arkel zou het stukje ver- koopen voor de som van f300; de heer Pellikaan stemt met dit voorstel in. De heer Gulden meent dat men toch een maatstaf dient te nemen en niet een willekeurig bedrag. De heer v. 't Sant hoopt dat er een mooi pand komt te staan, waardoor het gedeelte van de gemeente daar wordt op gesierd, het is er een heel mooi punt. De heer Walraven stelt voor de prijs te stellen op f 1 per vierk. Meter. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen, alleen de heeren Pelli kaan, Walraven en Gulden stemmen tegen zoodat het voorstel van B. en W. om de prijs te bepalen op f 1,25 per vierk. Meter wordt aangenomen. Verzoek Ippel om een landarbeiders plaatsje aan den dijk en voorschot voor het bouwen eener woning. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan, de grond ter grootte van 26 are en geschat op f 800 heeft aanvrager zelf. Voor de daarop te bouwen woning is een bedrag noodig van f 3200. De raad besluit overeenkomstig dit voorstel. Verzoek van de Burgerwacht om een bedrag van f 50 uit de gemeentekas voor onderhoudskosten. De Voorzitter licht toe, dat de Burger wacht wel rustend is, dat er echter altijd de geweren nog zijn, die onderhouden moeten worden, hiervoor is noodig een bedrag van f 10 per jaar, maakt voor vier jaar f 40 plus kosten geweerrek enz. wordt het bedrag dus f 50. B. en W. stellen voor het bedrag toe te staan. - De heer Gulden vraagt of de gemeente hiervoor liet onderhoud steeds blijft hou den, zoo ja, kan men dan die gevaar lijke dingen niet aan den overkant bren gen, daar zijn soldaten genoeg die toch niets te doen hebben. De Voorzitter antwoordt dat het rijk in het vervolg de geweren laat onderhou den. De Raad besluit hierop overeenkom stig het voorstel van B. en W. Nieuwe overeenkomst met de PNEM die» aanvangt 1 Januari 1927. B. en W. stellen voor over deze overeenkomst in een vol gende vergadering te beslissen, de raads leden zal een uittreksel worden thuisge- zonden zoodat ieder voor zich het kan bestudeeren. De Voorzitter noemt het een strop, dat de prijs van 3 ct. per KWU pp 4 ct&. is gebracht, B. en W. zijn evenwel in correspondentie om den ouden prijs te handhaven, want het is jammer, dat de vooruitgang van het bedrijf door deze verhooging weer wordt te niet gedaan. De heer Gulden acht het beter dat naast het college van B. en W. een com missie uit den Raad mede 'het contract bestudeert, het geldt hier een belangrijke kwestie die terdege onder het oog; mag worden gezien. De Voorzitter heeft hier niets tegen, het is wel een ondankbaar werk want het contract zal toch wel geslikt moeten wor den. De heer Gulden zag den Voorzitter ook gaarne als Voorzitter, anders althans zeker een der Wethouders. De Voorzitter acht een zel/standige com missie beter die rapport uit brengt aan B. enW. om op die manier tot een geheel te komen. Spreker wijst als commissiele den aan de heeren v. 'tSant, v. Driel, Gulden, Walraven en de Boon. Aanbieding gemeenterekening 1925. Deze rekening wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit die heeren v.. Arkel en Dekker. Zij sluit wat betreft de gewone dienst met een batig saldoi van f8095,87. Doordat een uitkeering aan andere gemeenten ingevolge de L. O. wet 1920 welke voorheen ten laste Werd ge bracht van het dienstjaar waarop zij be trekking hadden, thans worden verant woord in het jaar waarin de uitkeeringen worden vastgesteld is over 1925 f 4532,84 minder uitgegeven. Dit bedrag behoort te worden verminderd met f 1358,73 wegens provinciale bijdragen verplegingskosten van krankzinnigen over 1925, welke na de sluiting van het dienstjaar is ontvangen. Ter verkrijging van een zuiver beeld behoort dus het batig saldo te worden verminderd met f 3174,11, zoodat het batig; slot f 4921,76 bedraagt. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van f 149,40. Ook de rekening van het G.E.Bi. 1925 wordt in handen van dezelfde commissie gesteld. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim te Kille. Aanbevolen worden de heeren G. Hoec ke en Joh. Ouwerkerk. De heer Hoecke verkreeg 10, de heer Ouwerkerk 1 stem zoodat de heer Hoecke is gekozen. Opgaaf van personen ter benoeming van Jeden van het colleg van Zetters. Af tredend zijn de heeren D. Koman en A. v. d. Stelt. De beide aftredenden worden weder .als nummer een op de voordracht geplaatst, terwijl als hunne plaatsvervan gers worden aangewezen de heeren B. Verdoorn een J. v. Breugel. Vaststelling eener instructie voor den monteur van het G.E.B. Deze instructie heeft ter inzage gelegen, de Voorzitter stelt artikelsgewijze behandeling voor. Art, 1 zegt dat de .instructie mjet ingang van 1 Januari 1927 in werking wordt ge steld. De heer Gulden meent hiertegen be zwaar te moeten /naken, de strekking van dit artikel is dat de monteur mpt 1 Jan. Jto;blad i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9