Eerste Blad De Volkenbond. De Wenteltrap. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4636. Woensdag 9 September Heusden. 1926. LAND VAN alten* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. feuillëWN. Bekroningen Landbouw tentoonstelling te Meerkerk. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voor tweeërlei moeilijkheden staat de Volkenbond. De eerste is die van de toe wijzing van zetels in den Raad, de tweede betreft de verdragen tusschen de afzon derlijke landen. Geen van beide moeilijkheden is gemak kelijk weg te nemen. De eerste heeft reeds tot het uittreden van Brazilië ge leid en zal den Bond misschien ook nog het verlies van Spanje berokkenen. Alle eenigszins luidruchtige landen zul len misschien op den duur om een zetel dwingen en bij weigering gramstorig weg- loopen. En wat het geval te ingewikkel der (maakt, geheel kan men hen niet links laten liggen, want wanneer alle fatsoen lijke staten, die stevig1 op de beenen staan en in staat zijn het aanzien van den Bond te verhoogen en zijn innerlijke kracht te stevigen, als men die alleen een zetel in den Raad wil gunnen, dan zou de Bond een al te eenzijdig! Noord-West-Europeesch karakter krijgen. En de landen die wat ver van het natuurlijk centrum van den Bond liggen, zouden zich hoe langer hoe minder van zijn bestaan en zijn uitspraken aantrekken. De groote kunst voor de lei dende staatslieden uit den Bond is nu de (mokkende staten tevreden te stellen en toch te voorkomen dat de Bond een ver eeniging van half-barbaarsehe landen wordt waarin de voornaamste cultuurlanden een weinig beteekenende rol spelen. De tweede moeilijkheid is die van hét steeds toenemende aantal neutraliteits- en vriendschapsverdragen tusschen afzonder lijke landen. Haast geen dag gaat voorbij of men leest van een nieuw verdrag. Het meeste rumoer verwekte de laatste dagen de overeenkomst tusschen Spanje en Italië, de twee innerlijk vooze, van lawaai en dreiging levende landen die elk afzonder lijk reeds een gevaar voor de wereld zijn, dus in vereeniging zeker te vreezen zijn. Waarvoor die verdragen? vraagt de we reld. Is de Volkenbond er dan niet om geschillen op te lossen? Is de Volkenbond dan niet bedoeld als het groote vriend schapsverdrag, dat zoo mogelijk alle vol ken der aarde omvatten moet? Staat er soms meer in de gesloten verdragen dan de buitenwereld weten mag? Het heeft er al den schijn van dat Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )0( 37) Neen juffrouw ik wou u alleen maar vragen of u die ladder in den waschkelder wilde laten staan? De (wat? gilde ik en had er het volgende oogenblik spijt van. Toen ze merkte dat haar vermoeden juist bleek te zijn, werd Marry-Anne doodsbleek en begon nog meer met haar oogen te draaien. Er staat een ladder in den waschkelder, in het kanaal waardoor de wasch naar beneden gegooid wordt, juffrouw Innes, zei ze. Het ding zit zoo vast dat ik het niet heen of w'eer kan bewegen en ik wilde niet om hulp vragen voor ik er n$et u over gesproken had. Huichelen gaf hier niets. Het meisje wist evengoed als ik, dat de ladder daar niet hoorde. Maar ik hield mij zoo gojed als ik kon. Dus heb je de deur van den waschkel der gisteren niet goed gesloten? Jawel, en ik heb den sleutel in de keu ken aan een spijker gehangen. Maar dan heb je zeker een raam ver geten. Mary-Anne aarzelde. Ja, juffrouw, zei ze ten slotte, ik dacht dat ik ze allemaal dicht had gedaan, maar van morgen stond er een open. Ik ging de kamer uit en liep de gang dit laatste het geval is. H(et verdrag tusi- scehn Italië en Spanje b.v. voorzoover het bekend gemaakt is, bevat zoo weinig belangrijks dat wij het maar al te gemak kelijk aannemen. Het wordt wel ontkend, maar voor 1914 werd zooveel ontkend wat toch waar was, en zou Mussolini of Primo de Rivera betrouwbaarder zijn dan de leugenachtige staatslieden van voorden oorlog? Hoe meer afzonderlijke verdragen, des te zwakker de positie van den Volkenbond, dat beseft iedereen. Op beslissende oogen- blikken kan een statengroep zich aan zijn verplichtingen onttrekken, zich tegen den Bond keeren zelfs, en de wereld in twee vijandige kampen verdeden. Dit is een teleurstelling die te scherper gevoeld wordt, naarmate men meer van den Volkenbond verwacht. In de vreed zame landen die in den oorlog; neutraal bleven, natuurlijk het scherpst. Ieder oo genblik vraagt men zich met angst af of de Bond nu deze beproeving wel te bo ven zal komen. Die ontvangst doet ons vertrouwen dat de Bond ook deze crisis zal doorstaan. Dfle angst bewijst dat er behoefte is aan denl Bond. Mocht hij nog voor grooter moei lijkheden komen te staan, dan zal de open bare meening die van zijn noodzakelijk heid overtuigd is, de staatslieden dwingen om die moeilijkheden uit den weg te rui men. De moeilijkneden die telkens in ver nieuwden vorm terugkeeren, wekken te leurstelling en deze teleurstelling is be grijpelijk. Maar wie goed nadenkt, vindt er toch niet uitsluitend stof voor erger nis in. De Noorsche den levert harder en mooi er hout dan een den uit zuidelijke land den. Waarom? Dat doen de gure win,- den die minder sterke boomen doen ver schrompelen en sterven. Zonder koude win den die den Bond klein houden eni hem' voortdurend zijn bestaan doen zoeken in de 'wereld der wérkelijkheid met al haar oneffenheden en bezwaren, kan hij niet groot en sterk worden. Hij is niet be stemd voor de broeikas van de kalme tijden, hij is de beveiliging in dagen van storm. Zijn omvang is van minder be- teekenis dan zijn innerlijke soliditeit,' en die kan alleen groeien als ti] voortdurend op de proef wordt gesteld. En dan ,de stormen moeten voorko men dat hij uit het lid groeit. Wanneer hij nu reeds, na een bestaan van zeven' jaren, een onbetwist bestaan leidde en aan de idealen van de ontwerpers beantwoord- door, gevolgd door Mary-Anne. De deur boven was gegrendeld, toen ik hem open deed zag ik, dat ze de waarheid gesproken had. Er had een ladder tegen den stal ge staan en die stond nu in het kanaal, met het eind geleund tegen den muur tusschen de eerste en tweede verdieping. Ik keerde mij naar Mary. Dat danken we nu aan jouw slordig heid, zei ik. Als we allemaal in on,s bed vermoord waren, zou het jouw schuld ge weest zijn. Ze rilde. Denk er om, je mag er 'met geen woord over spreken. Stuur Alex maar eens naar mij tofe. Toen Alex het zag, w,erd hij razend van woede, maar toch verbeeldde ik mij dat hij een beetje voldaan was ook. Als ik de zaak achteraf bekijk, worden mij zooveel dingen 'duidelijk, die ik toentertijd niet begreep. Het is na allemaal bekend, en toch was het merkwaardig dat mijn dom heid misschien wel begrijpelijk was. Alex keek naar beneden en "trok eens aan den ladder. Die is vast blijven zitten/ zei hij met een grijns. Wat een gekken, om zoo'n waarschuwing achter te laten. Het eenige nadeel is juffrouw Innes, dat ^e nu voor- loopig wel nief terug zullen komen. Dat zou ik nu niet juist een ramp vin den, antwoordde ik. Tot laat in den avond waren Halsey en Alex er mee bezig. Eindelijk gelukte het hen om de ladder naar beneden te krijgen en ze maakten een nieuwen grendel op de deur. Ik peinsde er over of ik misschien een doodsvijand had, die met alle geweld mijn ondergang wilde. Ik werd steeds zenuwachtiger. Liddy had al lang den schijn van dapperheid laten varen en sliep geregeld in mijn kleedka mer op de rustbank, met een keukenmes onder haar kussen. Zoo was de toestand de, dan was zijn groei abnormaal ge weest, dan was hij te vreezen. Dan was hij nu al een bedreiging voor de zelfstan digheid der volken, dan had hij steker reeds' de kleine onder zijn macht. Gestadige ontwikkeling, langzaam en on der vooortdurende moeilijkheden, dat is het beste voor den Volkenbond. Hij moet voortdurend beseffen, dat hij de dienaar, niet de heer der volken is. Al te, veel' voorspoed zou hem op een dwaalspoor brengen. Niemand kan natuurlijk wenschen dat de moeilijkheden zoo groot zouden wor den dat de volken gramstorig ujit elkan der gaan. Dat zou een vreeselijke ramp voor heel de wereld zijn. Wij kunnen' niet uitmaken hoeveel zonneschijn en hoe veel strenge vorst eer. Noorsche den moet hebben om goed hard te worden en toch niet dood te gaan van kou; zoo kunnen wij ook niet berekenen hoe groot de moei lijkheden zijn die de gezondheid van den Volkenbond bevorderen en toch geen le vensgevaar voor hem meebrengen, dat weet God alleen. smaakt ah room CONCOURS LEERDAM. Op het nationaal concours voor gemengde mannen», vrouwen- en kinderkoren te Leerdam werden o.m. de navolgende ver- eenigingen bekroond 4e Afdeeling. Kinderkoren. Zanglust, Leerdam, 2e pr. en eere-prijs met 281 pnt. 3e Afdeeling. Mannenkoren. Oefening Baart Kunst, Raamsdonksveer, 2e pr. met 265 pnt. 3e Afdeeling. Gemengde Koren. Looft den Heere, Sleeuwijk, le pr. met 308 pnt.; T.O.G.I.DO., Veen, le pr. met 315 pnt.De Heidebloem, 's-Grevelduin- Capelle, 2e pr. met 287 pnt. 2e AfdeeliDg. Gemengde Koren. De Lofstem, Rijswijk, le pr. met 301 op Donderdagavond, toen ik zelf een ac tief aandeel in dje zaak kreeg. HOOFDSTUK XXIII. Terwijl de stal afbrandde. Dienzelfden avond om ongeveer negen uur kwam Liddy in de huiskamer en rapporteerde dat een van de kamermeisjes twee mannen om den hoek van den stal had zien verdwijnen. Gertrude had voor zich uit zitten staren en schrok van elk geluid. Nu keerde ze zich boos tot Liddy. Je bent gewoon mal van zenuwach tigheid, Liddy, zei ze. Wat beteekent het nu als Elize een paar mannen bij den stal ziet? Het zullen Warner en Alex wel ge weest zijn. Warner zit in de keukjen, juffrouw, zei Liddy vol waardigheid. En als u had doorgemaakt wat ik heb ondervonden, zou u ook zenuwachtig zijn. Geeft u morgen maar een maand loon, juffrouw Rachel ik ga naar mijn zuster. Goed, zei ik tot haar duidelijke ver bazing. Ik zal een chèque geven en War ner kan je met den auto naar den middag trein brengen. Liddy's gezicht was grappig om te zien. Je zult het wel gezellig hebben bij je zuster, ging ik voort. Ze heeft immers vijf kinderen is 't niet. Wel ja, zei Liddy, en barstte plotseling in tranen uit. Mooie manier om frife na al di ejaren weg te sturen en uw nieuwe sjaal is nog maar half af en niemand weet precies hoe warm u uw badwater wilt hebben. Dan wordt het tijd dat ik eens voor mijn eigen bad leer zorgen, ik breide rus tig (door. Maar Gertrude stond op en légde haar arm op Liddy's schouders. pnt.Hallelujah, Werkendam, le pr. met 303 pnt. le Afdeeling. Gemengde Koren. Oefening Kweekt Kunst, Nieuwendijk, 2e pr. met 292 pnt. Afdeeling Uitmuntendheid. Gem. Koren. Sursum Corda, Andel, le pr. met 303 pnt. O.m. werden nog de navolgende be kroningen toegekend GEREGISTREERDE PAARDEN. Hengsten van 3 jaar en ouder voor dekking goedgekeurd. Eerv. verm., Holand van Coöp. Vereeniging ter verbetering van het paardenras in het Land van Heusden en Altena, Eethen. CONCOURS EENSPANNEN. DEKHENGSTEN (warmbloed). le pr. David van de Vereeniging tot be vordering van de paaarderifokkerij in het land van Heusden en Altena, Eethen. 3e pr. Holand van de Vereeniging tot bev. v. d. paardenfokkerij in het Land van Heusden en Altena, Eethen. AFDEELING SCHAPEN EN GEITEN. Klasse 1. Rammen, geb. in 1925 of vroeger. (Texelsch ras). 2e pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. KAZEN VAN ZUIVELFABRIEKEN. Goudsche kazen 20-f-, gewicht 68 K.G. 3e pr. Altena, Nieuwendijk (N.-B.) Als boven, 20+, gewicht 68 K.G. le pr. niet toegekend 2e pr. Altena, Nieuwendijk (N.-B.) Edammerkazen Rijksmerk 40+. 3e pr. Altena, Nieuwendijk (N.-B,) Als boven, 30+. 3e pr. Altena, Nieuwendijk. Als boven, 20+. 3e pr. Altena, Nieuwendijk. WEIBOTER (bereid op Zuivelfabrieken) 3e pr. Altena, Nieuwendyk (N.-B.) Jullü? zijn een paar malle kinderen, zei ze kalmeerend. Langer dan een uur kun je toch immers niet buiten elkaar. Dus wees nu maar zoet en ho(udt op met kib belen. Liddy ga maar n(aar boven en maak Tante's kamer in orde. Ze gaat vanavond vroeg naar bed. Toen Liddy weg was dacht ik pas goed na over de mannen bij den stal en ik werd er meer ongerust over. Halsey was doel loos aan het spelen in die- biljartkamer en ik riep hem. Halsey, zei ik toen hij binnenkwam, is er in Casanova een politieagent? Een soort van veldwachter, zei hij op laconieken toon. Oud-strijder met een arm bestaat alleen maar voor den vorm. Waarom? Omdat ik mij vanavond niet op mijn ge mak voel. En ik vertelde hem wat Liddy gezegd had. Kun je niet iemand beden ken, dien we vanavond buitenshuis de wacht zouden kunnen laten houden? We zouden Sam Bohannon van de club kunnen laten komen, zei hij peinzend. Dat zou nog zoo'n kwaad idee niet zijn. Hij is een handige neger en als hij' ziijn mond dicht houdt en z'n overhemd be dekt, kun je hem in donker op een meter afstand niet zien. Halsey overlegde met Alex en het re sultaat was dat Sam na een uur kwam. De instructies die hij kreeg waren heel eenvoudig. Er waren al eenige pogingen gedaan om in te breken; de bedoeling was niet om de indringers wieg te jagen, maar hen te pakken. Als Sam buitfen iets zag dat hem verdacht leek, moesnt hij aan de oostelijke deur-kloppen, waar Alex en Halsey om beurten de wacht hielden. Met een veilig gevoel ging ik dien avond naar bed. De deur tusschen Ger trude's kamers en de mijne hadden we TER OPLUISTERING. le pr. stand Altena te Nieuwendyk. AMMERZODEN. Donderdag 2 Sept- hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering, waarbij het lid v. d. Graft met kennisgeving afwezig was. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring van het raadsbesluit, inzake de nieuwe verorde ning op de vermakelijkheden. De gemeenterekening 1925 waarop noch een der leden, noch de commissie van onderzoek eenige op- of aanmerking had, werd met algemeene stemmen voorloopig *vastgesteld. Hetzelfde gebeurt met de rekeningen van Burg. Armbestuur van Ammerzoden en Well. De rekening van Ammerzoden heeft een nadeelig slot van f 130.04', die van Well een batig slot van f314.64'. Daarna kwam de begrooting 1927 in behandeling. Hierbij wordt behandeld een verzoek van het Wit Gele Kruis om subsidie, waarop goedgunstig wordt beschikt. Eveneens wordt besloten het verzoek van den Directeur der R. K. Militaire Vereeni ging te Venlo om een subsidie van f 10. toe te staan. Het lid Van Heesch vroeg, naar aan leiding van dit verzoek, weik standpunt de raad zou innemen als er nog meerdere verzoeken zullen binnen komen. De Voorzitter gaf het lid Van Heesch de verzekering, dat, ingeval nog meerdere verzoeken zullen binnenkomen hetzij van de Chr. Historische of andere zyde en deze eveneens zeer nuttige instellingen zijn, ook dan de raad consequent zou blijven. Eveneens wordt besloten f 30.subsidie te verleenen aan de geitenfokvereeniging. De begrooting wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. De heer A. M. van Eek wordt met al gemeene stemmen benoemd tot 4e ambtenaar van den Burgerlyken Stand. Antwoord aan den Raad van State in verband met een beroepschrift inzake in koop van diensttijd voor pensioen. - De Voorzitter zegt, dat dit punt van de agenda juist de reden is van het spoedige uitschryven dezer vergadering, omdat het antwoord aan den Raad van State te geven op 4 September in haar bezit moet zijn, en dus voor 4 September eene vergadering moest belegd worden. Verder geeft spr. open gezet en met de grendels op. de deuren naar den gang waren we veilig ge noeg. Hoewel Liddy bleef gelooven, dat geen deuren de indringers konden tegen houden. Zooals afgesproken was hield Hals'ey van tien tot twee de wacht. Hij waS nogal op zijn g'emak gesteld en ging in een groo- ten, zwaren stoel zitten. Wij gingen ta melijk vroeg naar boven en door de open deur voerden G|ertrude en ik nog een lang gesprek. Liddy was bezig mijn haar te borstelen en Gertrude borstelde haar eigen coiffure. Wist u, dat mevrouw Armstrong en Louise in het -dorp waren, vroeg; ze. Neen, antwoordde ik' verbaasd. Hoe weet je dat? Ik ben vandaag' de oudste dochter van dokter Stewart tegengekomen en ze ver telde me dat ze n ade begrafenis niet naar de stad terug zijn gegaan. Ze gingen da delijk naar dat kleine gele huisje naast dokter Walker en blijkbaar zijn ze van plan daar te blijven, want ze hebben het voor den heelen zomer gemeubeld ge huurd. Maar dat is een heel klein huisje, zei jk. Ik kan er mij Fanny Armstrong niet in voorstellen. Het is toch heusch waar. Ella Stewart zegt dat mevrouw Armstrong vreeselijk geworden is en' er uit ziet of ze nauwe lijks loopen kan. Tot middernacht lag ik over dit alles na te denken. To|en ging het electris'che licht uit langzaam minder wordend tot er nog een roode draad zichtbaar was in h!et lampje, en toen verdween die ook en zaten we voor de rest van den nacht weer in het donker. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor het Laid m Heisden en AlteiaJeLaigstrsat en Ie Bmitlervurl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1