Binnenland Plaatselijk Nieuws nog eens een korte toelichting aan de hand van het in April genomen raadsbesluit, en als gevolg hiervan het in beroep gaan bij de Kroon, waarbij thans door den Raad van State om nadere toelichting wordt ge vraagd. Door spr. wordt vervolgens voorlezing gegeven van het aan den Raad van State toe te zenden uitvoerige antwoord, met welk antwoord den raad volkomen accoord ging- Rondvraag. Het lid Van Heesch vraagt of het den Voorzitter bekend is, van de gepleegde baldadigheid aan de school te Well, waarbij een ruit werd ingegooid. De Voorzitter heeft hiervan voldoende kennis genomen, en zal hierin de noodige maatregelen weten te nemen, en sluit hierna de openbare vergadering. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL, gehouden Zaterdag 4 Sept. vm. 11 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer D. M. van Dam van Brakel. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van enkele ingezetenen aan den Waarddijk, om ook aldaar nog electrisch licht te verkrijgen. De Voorzitter merkt op, dat de ingenieur der Provincie indertijd had toegezegd, dat ook de aanleg naar die huizen zou ge schieden, doch dit is nog niet gebeurd. Het beste zal zijn nog eens met hem te overleggen en op aanleg aan te dringen. Wordt goedgevonden. Aan de orde Benoeming van candidaten voor het College van Zetters der Rijks Directe Be lastingen. De Voorzitter zegt, dat aftredend zyn de heeren J. van Wijgerden en R. van Zanten en dat nu eene aanbeveling van 4 personen moet worden ingezonden aan den Comm. der Koningin. Met algemeene stemmen worden op deze aanbeveling geplaatst de heeren J. van Wijgerden, R. van Zanten, A. van Dalen, D. M. van Dam van Brakel. Voorts merkt de Voorzitter op, dat, zooais bekend, de raad heeft besloten, tot verweer in rechten tegen den eisch van den dorpspolder van Brakel, tot ontruiming van het stukje grond waarop de voormalige electrische centrale is gebouwd. Thans is ingekomen van den advocaat der gemeente, Mr. E. J. E. G. Vonkenberg, eene concept-conclusie van antwoord. In een begeleidend schrijven merkt de raads man der gemeente op, dat weliswaar de gemeente nog al wat tot verweer kan aanvoeren, doch dat hij zich verplicht acht, den raad nogmaals in overweging te geven aan den polder een voorstel tot minnelijke schikking te doen. Door den Voorzitter wordt dit voorstel, zooals dat geformuleerd is, voorgelezen, hetwelk' inhoudtaan den dorpspolder voor te stellen, het hangende geschil, dat voort spruit uit de vraag wie eigenaar is van en gerechtigd tot de bermen der wegen binnen de gemeente Brakel en derzei ver opbrengst in dier voege te regelen dat de dorpspolder deze bermen exploiteert, ver pacht, verkoopt en al datgene doet, wat een verstandige uitoefening van het recht van beheer en beschikking meebrengt, onder gehoudenis om van alle revenuen, hetzij pachtsommen, heizij opbrengst van verkoopingen van gewas of van de gronden zelf, de helft te stellen ter beschikking van den Burgemeester der gemeente Brakel, om die bedragen te verdeelen onder alle burgerlijke en kerkelijke instellingen van armenzorg binnen die gemeente in ver houding tot de waarde der door deze in stellingen in het jaar aan de verdeeiing voorafgegaan in totaal gedistribueerde gelden en goederen. De Voorzitter stelt voor, ter voorkoming van verdere moeite en kosten aldus aan den polder voor te stellen. De heer Klop zegt, dat de gemeente reeds eerder een schikking heeft willen doen en de polder toen ook niet genegen was. Wij hebben thans geen voorstel meer te doen. Dat zou de polder kunnen doen. De Voorzitter vreest ook wel, dat de polder mogelijk niet op het voorstel zal ingaan, doch laat de gemeente tenminste toonen dat zij tot schikking bereid is. De heer Van Zanten is tegen schikking en de heer Van Veenendaal merkt op, dat als de polder indertijd niet genegen was, van de gevraagde koopsom van' f 50 af te zien, men thans zeker niet genegen zal zijn, de helft van de opbrengst af te staan. De heer Van Dalen is het met den Voorzitter eens en merkt op, dat het nooit in het nadeel der gemeente kan zijn een voorstel tot minnelijke schikking te doen. De heeren Klop en Van Zanten vinden het overbodig een voorstel te doen, als men toch geen succes heeft en willen nu de zaak maar eens door den rechter uit gemaakt zien. Het voorstel tot het doen van een min nelijke schikking door den Voorzitter in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Na eenige bespreking omtrent de straat verlichting, wordt de vergadering gesloten. DE KONINGIN NIET NAAR WAGENINGEN. Het voorgenomen bezoek van de Koningin aan Wageningen op 45 Sept. a.s. zal niet plaats hebben. o— MARINE-BEGROOTING 4927. 3 millioen lager dan in 1926. Naar de »Msb,« verneemt, is het eind cijfer der Marine-begrooting voor 4927 op een 3 millioen lager geraamd, dan over het loopende jaar is uitgetrokken. o— DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Een oproep. De heeren J. A. Klein, Ds. H. H. Dorgelo, A. v. d. Geer en A. P. Klumper alhier, hebben de volgende oproep tot de bevolking gericht. Drie jaar is 't geleden dat op Kerstmis de verschrikkelijke roofdmoord op de Van Wiggens plaats greep. Twee jaar heeft onze stadgenoot O. de Beus, door middel van ingezonden stukken, getracht de moordzaak tot een oplossing te brengen. En nu mag niet iedereen de methode door hem toegepast, toejuichen, een voldongen feit is het toch, dat hij alleen den moed heeft gehad de kat de bel aan te binden. En nu 't resultaat. Den 46den Sept. zal de Beus terecht staan wegens beleediging vanwege zijne laatste epistels in de courant, als zijnde beleedigend voor Commissaris Blok. Laatstgenoemde wordt in deze zaak bygestaan door een bekend advocaat. Moet de Beus nu in Tiel de zaak alleen uit vechten Heeft de Beus niet uitgesproken hetgeen er leefde in de hoofden en harten van 't overgroote deel der bevolking onzer Gemeente Moet de Beus nu als dank voor 't geen hij gedaan heeft, nu verder alleen de kastanjes uit 't vuur halen, moeten wij nu gedoogen, dat de Beus op deze manier alleen met eigen wapens den strijd moet uitvechten En dan meenen wjj de tolk van allen te zijn die met hem hebben medegevoeld en nog voelen, wanneer w|j deze vragen beantwoorden met een vol mondig neen. De Beus moet daar den strijd niet alleen uitvechten tegen den commissaris Blok met zijn rechtskundig adviseur de Beus moet om dezen strijd tot een goed einde te brengen, ook gewapend zyn tegen iedere aanval, en dit kan zeer goed wanneer wij nu onze sympathie omzetten in daadwerke lijken steun. De Beus moet ook voorzien zijn van een bekwame advocaat, doorkneed in 't vak, die deze zaak niet alleen tot ge noegen van de Beus, doch tot tevredenheid van Culetnborg en omstreken tot een einde brengt dat ons allen da noodige voldoening geeft. Om hiertoe te komen moet er geld, ja veel geld zijn. Het is U allen bekend dat de zaak f 4500 zal moeten kosten. Het is veel, doch met goede wil is het te bereiken. Laat ieder zijn penningske storten ter wille van deze zaak, die Culem- borg sinds eenige jaren in beroering houdt 1 Mogelijk is dit het einde. o DIERENMISHANDELING. De kantonrechter te Goes heeft veroor deeld den recidivist J. P., koopmani te Dudelande, overeenkomstig den eisch tot 14 dagen principale hechtenis, wegens het een hem toebehoorend paard noodeloos arbeid doen verrichten op pijnlijke of kwel lende wijze, door dat paard, dat gewond was op plaatsen, waar het tuig het lichaam van het dier drukte, een wagen te laten trekken. o NOG STEEDS MIJNEN. Achter de Westermient op Texel is een groote Engelsche zeemijn, geheel met groen en zeedieren begroeid aangespoeld. Perso neel van het vliegkamp de Mok heeft ze onschadelijk gemaakt. ——O AANVARING. Op de Gouwe te Waddingsveen is een ernstig o ngeluk gebeurd. De heer Mulder en mej. Broere begaven zich in gezelschap van 4 andere personen per motorboot van den heer Vis naar het ge meentehuis, waar ze zouden aanteekenen. Ter hoogte van het Bloemendaalsche ge maal werd de motorboot achterop geva ren door de „Volharding II" en over varen. De inzittenden geraakten te water. Vijf personen konden worden gered, doch mej. de Wit, oud 32 jaar en wonende te Moor drecht .is verdronken.. Hoewel onmiddel lijk politiehulp en twee doctoren ter plaat se waren, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Zondagmorgen om' 8 uur kwam het s.s. „Djambi" van den Rotterdamschen Lloyd, dat naar reeds vermeld is, in het Kanaal werd aangevaren, te Rotterdam aan en kreeg ligplaats in de IJselhaven. Het schip is zwaar beschadigd, de reeling is over een lengte van c.a. tien meter weggeslagen en de voorsteven vertoont twee groote gaten onder elkaar. De ijzeren platen van den voorsteven zijn totaal afgescheurd en omgekruld. Voorts is een anker door den boeg gedrukt en zijn op het achter-sloe- pendek eenige davits ontzet. VERDRONKEN Uit een sloot in Marlo te Den Haag is opgehaald het lijk van een man van middelbaren leeftijd. Men meent dat de man, die aan toevallen leed, per ongeluk te water is geraakt. In de Vecht bij de Berkummersluis bij Zwolle is drijvende gevonden het lijk van den heer G. H., graanhandelaar te Zwolle. De wijze waarop hij te water is geraakt is nog onbekend. In de visschershaven te IJmuiden, is drijvende gevonden het lijk van den 32-ja- rigen Engelschen stoker Thomas Dousson, uit West-Hartlepool, opvarende van den stoomtreiler,, Clipson A 934", die sedert Maandagavond werd vermist. o EEN BUITENKANSJE. Toen de ruim 70-jarige P. Offerman uit Capelle a. d. IJsel per roeiboot door den IJsel voer, dacht hij een brandhoutje te zien drijven. Naderbij gekomen zag hij dat het een groote visch was, welke in het vuil was verward geraakt. Hij had het ge luk haar te kunnen grijpen en binnenboord te halen, waarbij bleek dat het een zalm was, welke 15 pond woog. o INBREKERS AAN HET WERK. Gebruik makende van de afwezigneid der bewoners in verband met de Wilhel- minafeesten te Ouderkerk is* ingebroken in de boerderij aan den- Middenweg, be woond door den landbouwer E. Verschil lende gouden en* zilveren voorwerpen wor den vermist. j 1 De eigenaars van een confectiezaak te Kampen vermisten herhaaldelijk geld uit een lessenaar in een der paskamers, De politie kreeg verdenking op een 17-jarigen kleermakersleerling, die vrij groote verte ringen maakte en vroeger bij de betrokken firma in dienst was geweest. Toen bij aan houding gemerkt geld op hem gevonden werd, moest hij door de mand vallen en bekende, door overklimming van een ach termuur in het atelier te zijn doorgedron- gen. 1 i o Dc werkman K. H. te Zaamslag' trof bij het delven in een waterleiding' een familie bunzings aan, waarvan hij er met veel inspanning vier bijna volwassen exempla ren doodsloeg. O*— ROEKELOOS RIJDEN. In de richting Leiden reed vanuit den Haag een Fordje op den Leidschen Straat weg. Nabij de halte Wassenaar van de Electrische tram kwam van rechts een paard en wagen op den weg, waarvoor de bestuurder van het Fordje met een groo- ten jboog naar links uitweek en aldus tegen een wielrijder opbotste, die met rijwiel en al onder de auto verdween. Gelukkig kwam1 de wielrijder er met den schrik af, doch de fiets was geheel vernield-. De Fordisit verklaarde niet voldoende te hebben kun nen remmen. Door de politie werd pro ces-verbaal opgemaakt. o FABRIEKSGEHEIMEN VERKOCHT De politie te Dusseldorf heeft een Ne- derlandschen fabrieksdirecteur, een zijner afdeelingschefs en een bedrijfsleider gear resteerd. Het drietal zou den bij de firma dr. Schmitz en Co. in dienst zijnden fabrieks- chef hebben overgehaald, hun tegen beta lingen recepten te verschaffen voor de be reiding van verschillende chemische pro ducten. Naar men vertelt maakt thans een Nederlandsche firma van deze recep ten gebruik. o LOCOMOTIEF VAN EEN SPOORDIJK. Van den in aanleg zijnden spoordijk aan den Amstelveenscheweg onder Am sterdam is een locomotief omlaag' gestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o— ONGELUKKEN. Te Geertruidenberg zijn Maandagmor gen kwart over elf de gebroeders A. en J. Krooswijk die aan het bikken waren in den hoogen schoorsteen van de electrische centrale, gevallen. A. was onmiddellijk dood en J. is stervende vervoerd naar het gasthuis, waarheen ook het lijk van A. is vervoerd. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 35-jarige ketelmaker in dienst van de gemeente, K. Schoonder- waard, uit de v. Meekerenstraat, opgeno men, die op het terrein van de gasfabriek aan de Keilehaven van een vijf meter hoo- ge stelling was gevallen en daarbij een hersenschudding had bekomen. o TYPHUS IN BREDA EN OMSTREKEN. In verband met eenige gevallen van typhus, die i n Breda en omstreken voor komen hebben de gezondheidscommissies van Breda en Ginnikèn waarschuwingen aan de bevolking gericht, waarin de ge bruikelijke wenken worden gegeven om trent het gebruik van water, melk, enz. Ook wordt onder de aandacht gebracht, dat het gebruik van ijswafels, ondeugde lijk bereid, gevaar kan opleveren voor besmetting; men heeft een sterk vermoe den, dat de ziektebron bij een van de ijs wafelkraampjes moet gelegen zijn. o VALSCHE ZILVERBONS. Zaterdagnamiddag zijn te Sittard valsche zilverbons van f 2,50 uitgegeven. Profitee- rende van de drukte welke steeds op de loondagen volgen, hebben een drietal Duit- schers ,twee mannen en een vrouw, de winkeliers de biljetten in handen weten te spelen. De biljetten zijn goed nagemaakt, doch het watermerk ontbreekt, terwijl de kleur loodachtig blauw is, alsook zijn ze goed kenbaar door dat de witte plekjes in de blauwe rand ontbreken. Na verschil lende winkeliers de aandacht der politie er op vestigden, is het deze gelukt d;e hand te leggen op de twee mannen, de vrouw is nog voortvluchtig. Aan en op het politiebureau stormde het van het pu bliek, die de valsche biljetten kwamen inleveren en direct met een der uitgevers werden geconfronteerd. De politie en ma rechaussees zijn ijverig in de weer ter verdere opsporing, daar verondersteld wordt dat nog meerdere personen in het complot zijn betrokken. Ook in Maastricht moeten reeds uitgaven zijn geschied. Nader meldt men dat ook te Maastricht als ook te Heerlen arrestaties jhebben plaats gehad. —o NAJAARSKEURING VAN DEKHENGSTEN. De Najaarskeuring van dekhengsten, die in de boeken der stamboekvereenigingen zijn ingeschreven zullen voor Noordbra bant in 1926 worden gehouden te: Bergen op Zoom op Donderdag 23 September a.s. des v.m. 9 uur. 's Hertogenbosch op Vrijdag 24 Sept. a.s. des voorm. 8 uur. Eindhoven op Vrijdag 24 September a.s. des nam. half twee. Haps op Donderdag 14 October a.s. nam). 1 uur. Zevenbergen op Dinsdag 26 October a.s. des voorm. 10 uur. HEUSDEN. Als naar gewoonte zal dit jaar de bedevaart naar Bokhoven ter eere van St. Cornelis op Woensdag 22 Septem ber gehouden worden. Alhier is eene afdeeling opgericht van het Apostolaat des gebeds. De zeer- eerw. pater Zeij had hierover in de H.H. Missen en de H. Familie conferenties ge houden. H. v. B., werkzaam op de scheeps werf alhier, begaf zich over het dek van een in aanbouw zijnd schip. Hij wilde over eenige houten merkels stappen, gleed uit en viel over het gangboord en stolling heen en kwam terecht op een in de naby- heid staande lier, waardoor hij zich bezeerde aan hoofd en linkerbeen. Nadat getroffene op het kantoor de eerste hulp was verleend werd hij per auto naar den Bosch ver voerd, teneinde aldaar verder behandeld te worden. Zaterdag opende de heer K. van Sint Truijen op den hoek van de Vischmarkt een bloemenwinkel, de eerste op dit gebied van Heusden, zoodat het begrijpelijk is, dat de opening vooral Zaterdagavond zeer veel belangstelling trok. De winkel ziet er werkelijk keurig uit en men kan er alles op het gebied van bloemen krijgen, zoowel losse als bloemen in pot, bloemstukken, kransen enz. Wij wenschen den heer van Sint Truijen veel succes met zijn nieuwe onderneming. Zondag speelde het tweede elftal van ïJuliana* een wedstrjjd tegen het derde elftal van »W. S. C.c uit Waalwijk, welke door »Juliana< werd verloren met 4—0. ANDEL. Het muziekgezelschap »Andel's Fanfarecorps* gaf Zaterdag jl. op de tent in de Achterstraat een in alle opzichten uitstekend geslaagd concert. De verkoop van speldjes braeht ongeveer f 20 op. ALMKERK. Op Maandag 43 Sept. a.s. zal alhier des nam. 4.30 uur de najaar- stierenkeuring plaats hebben. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den boomgaard van den heer J. S. een pereboom voor de 2e maal in vollen bloei staat. J.l. Zaterdagavond is alhier met aanvankelijk 45 leden een Bijenvereeniging opgericht, onder den naam van »'t Land van Altena*. Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren C. A. Koekkoek, A. Colijn en A. Kolff, respectievelijk als voor zitter secr.-penn. en alg. plaatsvervanger. De zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens heerscht in deze gemeente ernstig, vele gevallen zijn er thans met doodelijken afloop welke een zeer groote schadepost is voor menig gezin. BRAKEL. Het verleden week Woens dag door de fanfare ^Oefening Baart Kunstc alhier gegeven concert op het Marktplein, mag in alle opzichten geslaagd heeten. De verschillende nummers werden alle zeer goed uitgevoerd en vooral de nummers waarmede op het concours te Langerak een 4e prijs werd behaald, waren mooi. De belangstelling van de zijde van het publiek voor dit concert was zeer groot. Wij hopen dat dit zoo zal blijven en dat men dan ook zal toonen dat deze concerten op prijs gesteld worden door er toe mede te werken dat de goede orde op dergelijke avonden gehandhaafd blijft. De heer van V. bemerkte dezer dagen op een morgen dat een jonge kip erg vreemd deed. Het beest zat eenigen tijd in elkaar gedoken en vertoonde 'oyna geen teekenen van leven meer. Al spoedig kwam v. V. echter tot de ontdekking dat niet één doch meerdere der dieren deze vreemde verschijnselen hadden en weldra moest worden geconstateerd dat reeds enkele dood waren. Gedurig werd een andere der hoenders door deze geheimzinnige ziekte of wat het zijn moge aangetast, kwynde gedurende eenigen tijd en stierf. In enkele uren tyds moest de heer v. V. een 42-tal zijner jonge kippen op deze wijze verliezen. Men tast omtrent de oorzaak in het duister en de eigenaar is voornemens daar over deskundigen te raadplegen, CAPELLE. De keuring van springstieren zal voor deze gemeente gehouden worden te Waalwijk op Maandag 43 Sept. e.k. des voormiddags 44 uur. Aan de dienstplichtigen J. L. Scholt en P- H. Thielen is vrijstelling ver leend wegens kostwinnerschap. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houdeu op Vrydag 40 Sept. a.s. des voormiddags 9 uur (O. T.) Agenda: 4. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning. 3.. Aanbieding gemeente-begrooting. 's GRAVEMOER. Alweder kwam bier een geval van miltvuur voor, thans onder het vee van J. van Dalen. Het cadaver is onder politietoezicht verbrand. GIESSEN, Naar we vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van on derwijzeres aan de openbare School alhier een dertigtal sollicitanten aangemeld. De Najaarskeuring van springstie ren zal voor deze gemeente worden ge houden te Almkerk op 43 September a.s. des namiddags 4.30 uur. NIEUWENDIJK. De gehouden colecte voor de muziek en Zangvereen. tijdens het concert bracht f 24.86 op, Den 24 October hoopt de Geref. Jongelings vereen. »De Zaaier* een Pro paganda vergadering te houden. NEDERHEMERT. Op de verplichte hengstenkeuring gehouden te Goricchem op 26 Augustus j.l. werd o.a. goedgekeurd voor het] geheele rijk, de hengst »GreguIus« van O. v. d. Werken alhier. OUDENDIJK. Daar tijdens het bezoek van den heer J. van Herwijnen te 's Gra- venhage op de 2de Openb. School te va cantia nog niet was geëindigd, zijn thans de geschenken voor de^ jeugd door hem beschikbaar gesteld, aan hun ter hand gesteld. RAAMSDONKSVEER. Gedurende Au gustus passeerden 4945 vaartuigen met een totaal inhoud van 494429 ton de Rolbrug. Gedurende Augustus werd aan het Postkantoor ingelegd f 43472.6 en terug- f 7499.54. VRIJHOEVE-CAPELLE. Onder zeer veel blijken van belangstelling vierde de heer J. Gouda, kantoorhouder bij het hulp post- en telegraafkantoor alhier, j.l. Woens dag 4 Sept. zijn 25-jarig ambtsjubileum by de Posterijen. Het muziekgezelschap »Sirena« bracht des avonds onder grooten toeloop van belangstellenden een serenade, terwijl de zangvereen. »De Heidebloem* ook enkele nummers ten beste gaf. WERKENDAM. De WelEerw. Heer Ds. W. M. A. Kalkman heeft een beroep ontvangen naar IJlst (Fr.) _o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2