ïqqf del Lui ui Heisdsn ti AltuMiLnistrut ti ie Bonelerwaard Eerste Blad C. DE KEMP De Wenteltrap, BIGGELAAR's A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Rookverbod voor kinderen, FEUILLETON BAY Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS Jeidttot het f°ook.en van DROGISTERIJ telef. no. is RaamsdonksYeer. UND VAN ALTENA f Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A b o n n e ra e n t s p r y s per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* JFb. 4637. Vrijdag 10 September 1926, Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel taeer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, 11EIISDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Volgens berichten in de dagbladen is het boven dit artikel geplaatste onderwerp in lonze (gemeenteraden de laatste jaren niet van de lucht geweest. Telkens trok het de aandacht dat hier of daar eene veror dening van het rooken door kinderen; was vastgesteld en in verschillende ge meenteraden werd over het voor en tegen van de uitvaardiging van een rookver bod en over de verschillende vormen, waarin het kan worden gegoten, een uit gebreide, soms zelfs een wetenschappe- lijk-interessante discussie gevoerd. Onwillekeurig vraagt -men zich af: van waar komt zoo plotseling deze algemeene r en schijnbaar spontane belangstelling in deze zaak Dachten wij aanvankelijk hier weer een staaltje van de zoogenaamde „keuromanie" der gemeenteraden aan te treffen, zooals eenige jaren geleden werd gegeven ten op zichte van het in het openbaar venten en „kittelen met pauweveeren," de geschie denis der beweging nagaande, bleek het ons dat sedert eenigen tijd in verschillen de onderwijskringen, wellicht als gevolg van de aandacht, welke zeer terecht ai meer en meer wordt gewijd aan de school- hygiëne, het rooken door kinderen de aan dacht heeft getrokken. Zooals te doen ge bruikelijk is .worden, vooral in de groote steden statistieken ontworpen. Wij mee- nen ons te herinneren, gelezen te hebben, dat ergens een onderwijzer onder cie leer- Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 38) Er gingen enkele minuten voorbij en mijn oogen werden langzamerhand aan de duisternis gewend. Toen zag ik een soort van vaag roze licht voor de ramen; Liddy zag het op hetzelfde oogenblik als ik en ik hoorde haar overeind springen. Op dat oogenblik hoorden we beneden de zware stem van Sam. Brand, gilde hij, de stad staat in brand. Ik zag hem in den gloed de oprijlaan inloopen en even later was Halsey bij hem. Alex was wakker en rende de trap af en vijf minuten nadat de brand was ontdekt, zaten er drie van de dienstmeis jes op haar koffers in den tuin, hoewel de brand wek een honderd meter van het huis af was. Gertrude verliest zelden haar tegenwoor digheid van geest en ze holde naar de telefoon. Maar toen de vrijwillige brand weer uit Casanova den heuvel opkwam, was de stad één vuurgloed en stond onze auto veilig maar geblakerd op den weg. Er ontplofte wat benzine net toen de brandweer aan het werk wilde gaan wat zoowel het gebouw als hun zenuwen een flinke schok gaf. De stal stond op een heuvel en trok als een reusachtige fakkel uit den heelen omtrek de bewoners naar zich toe. Het gerucht liep dat Zonnehoek in brand stond en het was onbegrijpelijk lingen zijner klasse 60 a ;S-0 pCt. „rookers" heeft geteld. Het is niet geheel onze schuld^ dat wij 'tegenover vele statistische gegevens ietwat cynisch gestemd zijn. Wij willen daarmede natuurlijk niet zeggen, dat wij die gegevens op zichzelf niet als een nut tig hulpmiddel der wetenschap beschou wen, doch alleen dat wij te veel in de statistische keuken hebben rondgezien om de cijfers welke zij ons voorzet, onvoor waardelijk als de meest doorslaande bewij zen te beschouwen. Tien tegen een durven wij1 te wedden dat een onderwijzer, die aan zijn mannelij ke leerlingen vraagt of zij wel eens heb ben gerookt, van het meerendeel een be vestigend antwoord zal ontvangen, doch bewijst ditnu tevens, dat het rooken onder die leerlingen rondwaart als een kwaad van zoodanigen aard en omvang, dat ten spoedigste de kracht van den wetgever vaardig moet worden om ter bestrijding daarvan de hulp van den straf rechter te kunrren inroepen? Zeker ,er zijn of waren plaatsen, ja wij weten dit bij ondervinding, streken in ons land waar de kinderen op straat zooveel menschen als er inderhaast wat kleeren hadden aangetrokken en naar den brand kwamen kijken. Ik denk dat er in Casanova niet vaak brand was en alles bij elkaar hadden ze in jaren zooveel sensatie niet gehad als ze nu door ZonnehoeK meemaakten. De stal was aan den westkant van het huis. Hoe het kwam, weet ik niet, maar ik dacht opeens aan de wenteltrap en de deur die nu onbewaakt was. Liddy was bezig mijn kleeren in lakens te pakken, om ze zoo het raam uit te kunnen gooien, toen ik bij haar kwam, en ik kon haar slechts met moeite overhalen om er mee op te houden. Je moet met mij meegaan, Liddy, zei ik. Neem een kaars mee en een paaj dekens. Ze aarzelde toen ze zag dat! ik naafr den oostelijken vleugel ging en boven aan de trap bleef ze staan. Ik ga niet naar beneden, zei ze vast beraden. Maar er is daar niemand om de deur te bewaken, legde ik haar uit. En wie weet misschien is dit wel op touw ge zet om iedereen naar den anderen; kant van het huis te lokken en hier iemand binnen te laten. Zoodra ik dat gezegd had, was ik er van overtuigd dat ik het bij het rechte eind had en dat het misschien al te laat was. Het leek mij toe, terwijl ik stond te luisteren dat ik voetstappen hoorde op de veranda, maar het viel niet met zekerheid te zeggen, omdat er buiten zoo geschreeuwd werd. Liddy stond op het punt om weg te loopen. Goed ,zei ze, dan ga ik alleen. Loop even naar de kamer van mijnheer Halsey en haal mijn revolver. En als je lawaai hoort schiet dan alsjeblieft niet de trap knikkeren met eene sigaret of met een met „portorico" gevulden „doorrooker" in den mond en een tabaksdoos in den broekzak; waar zij tusschen vader en moeder gan- sche winteravonden al rookende om de kachel zitten te praten. Doch is het niet meer dan voldoende te trachten slechts in die streken de plaat selijke overheid, indien zij althans de oo gen gesloten houdt voor dat kwaad* in het gareel te roepen en aldaar de publieke opinie te bewerken? Is het niet practisch juister uitsluitend daar propaganda te ma ken voor de goede zaak, zoodat ten slotte als vanzelf eene verbodsbepaling zal voort vloeien uit h et rechtsbesef, zonder hetwelk wet noch verordening kan gedijen? Men heeft wel eens gezegd dat ook de gemeente een naapend wezen is. Dit is althans in deze aangelegenheid gebleken. Nauwelijks had de bond ter behartiging van de belangen van het kind aan de ge meentebesturen eene circulaire gezonden, waarbij op het uitvaardigen van een rook verbod werd aangedrongen, of in verschil lende gemeenten werd het onderwerp aan de orde gesteld. Met stilzwijgende voorop stelling van het dogma, dat rooken voor kinderen nadeelig is, werd, op een enkele uitzondering na, dan fluks eene verorde ning ontworpen. Dit kostte weinig inspan ning, vermits niet zelden de gezondheids- commissiën eene aanwijzing gaven om trent de wijze, waarop de verbodsbepa ling naar hare meening behoorde ingekleed te worden. Bovendien, dit is zeker teekenend, stel de een energiek uitgever op het gebied der gemeente-administratie een model voor de te ontwerpen verordeningen verkrijg baar, waarin behalve enkele data slechts de leeftijdsgrens ingevuld behoefde te wor den. Aldus kwam dan, op enkele uitzonderin gen na, zonder veel moeite en strijd het kind ter wereld, ondanks de opmerking van mr. J. A. Levy: „zóó vlakweg voor het oprapen is de kunst van wetgeving niet, dat zij den plaatselijken patres conscripti, waaronder er zijn, die zelfs met de kunst van schrijven moeite HEUSOEN Wittebroodstraat W 52 Citroenzuur Zwavelstokjes Perkamentpapier. Gelatineblaadjes (rood en wit). af, denk er aan, dat ik daar beneden sta. Maak voort. Ik zette de kaars op den grond boven aan de trap en trok mijn pantoffels uit. Toen sloop ik de trap af, heel langzaam, en luisterde scherp toe. Ik was' zoo in spanning ,dat ik geen angst meer voelde; zooals een ter dood veroordeelde den nacht voor de executie kan eten en sla pen, drong er ook eigenlijk niets meer tot mij door. Daar was ik al overheen. Onderaan de trap stootte ik mijn teen te gen Halsey's groote stoel en moest even op één been blijven staan tot de pijn wat zakte. En toen wist ik, dat ik gelijk had gehad. Iemand stak een sleutel in het slot en draaide er aan. Om de een of andere reden weigerde het slot on werd de sleutel weer teruggetrokken. Er klonk buiten gemompel van stemmen: ik had nog maar een oogenblik gewacht. Bij een volgende poging zou de deur waarschijnlijk open gaan. De kaars gaf een flauw schijnsel op de trap; en op dat oogenblik kreeg ik opeens jeen ingeving De zware stoel vulde bijna de heele ruimte tusschen de trapleuning en de deur. Met een vaart keerde ik de stoel op zijn kant tegen de deur aan, met de pooten tegen de trap. Ik hoorde Liddy; gillen en toen kwam ze de trap af hollen met de revolver recht voor zich uit. Goddank, zei ze met trillende stem, ik dacht al dat u viel. Ik wees op de deur en ze begreep mij. Roep naar buiten uit de ramen aan den anderen kant van het huis, fluisterde ik. Hard loopen, zeg dat ze onmiddellijk moeten komen. Toen sprong ze met twee treden tege lijk de trap op Blijkbaar liep ze tegen de kaars aan, want die ging uit en ik bleef in het donker achter. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. hebben, aangewaaid ware." Wij moeten echter ernstig bezwaar ma ken tegen eene dergelijke verordeningen teelt en wel in dé eerste plaats wel op dezen grond dat de gemeenteraad de hem toegekende bevoegdheid tot het vaststellen van strafverordeningen niet behoort te hanteeren om dezen of genen bond eens een genoegen te doen of om aan welk pro pagandistisch drijven ook uit gemakzucht tegemoet te komen. Het door de gemeente wet aan den raad toegekend recht, om aan zijn voorschriften poenale sanctie te hechten, is er een van hooge orde. In de tweede plaats dient te worders overwogen of met recht verwacht mag worden, dat het uit te vaardigen verbod effect zal hebben en gehandhaafd kan wor den. Vervolgens dient er bij het uitvaardigen van eene verbodsbepaling tegen jeugdige personen zeer in het bijzonder tegen te worden gewaakt, dat door de poging tot bestrijding van een kwaad niet een ander van ernstiger aard ontstaat. Men begreep dat een verbod aan winke liers om tabak te verkoopen weinigf re sultaat zou hebben. Men breidde het daar om uit ook tot het verstrekken daarvan, in veie gevallen zelfs als die verstrekking geschiedde door ouders of voogden van het kind zelf. Ook dit oordeelde men ech ter nog niet genoeg en men ging er toe over het rooken door kinderen op pu blieke plaatsen en zelfs het „bij zich heb ben" van tabak in welken vorm ook,1, te verbieden. Ongetwijfeld is het verbod nóg scherper en draconischer te stellen, doch, vragen wij, sticht de overheid zelf, die Ik was" werkelijk ongelooflijk kalm. Ik herinner me dat ik over den stoel heen stapte en mijn oor tegen de deur hield en ik zal nooit vergeten dat hij een paar centimeter openging in het donker, om dat er van buiten hard tegen gedrukt werd. Maar de stoel hield het uit, hoewel ik een van de pooten onheilspellend hoorde kraken. En toen brak opeens met veel lawaai het raam van het speelzaaltje. Ik hield mijn vinger op den trekker van de revolver en toen ik door den schrik opsprong, ging het schot af, recht door de deur. Buiten vloekte er iemand hard- grondig en voor het eerst kon ik verstaan wat er gezegd werd. Alleen maar een schrammetjeDe' mannen zijn aan den anderen kant van het huis... En nog een heeleboel ruwe woor den, die ik maar niet op zal scjirijven. De stemmen waren nu vlak bij het kapotte raam en hoewel ik heftig beefde, was ik vastbesloten om mij te verdedigen tot er hulp kwam. Ik liep een paar treden de trap op tot ik in het speelzaaltje kon kijken, of liever er doorheen, naar het raam. Even later zwaaide er een kleine man zijn been over het kozijn en kwam de kamer in. Een oogenblik raak te hij in het gordijn verward; toen keer de hij zich niet naar mij maar naai de deur van de biljartkamer. Ik schoot weer en er vielen scherven van glas of porselein op den grond. Toen holde ik de trap op en langts de gang naar dei hoofdtrap. Daar stond Gertrude en luis terde waar de schoten vandaan kwamen en ik moet er wel raar uitgezien hebben, met mijn haar in papiljotten, m'n ki mono open, zonder pantoffels en met een revolver in mijn hand geklemd. Tijd om te praten had ik niet. Er klonken beneden in de hal voetstappen en er rende iemand zóó om zich heen slaat, niet een veel groo- ter kwaad? Dit n.l. van de jeugdige personen reeds vroegtijdig met den strafrechter in aan raking te brengen. En dat nog wel, niet tegenstaande eene wet van 1901 het hare heeft gedaan om het contact tusschen Kind en Rechter zooveel mogelijk te verzachten. Men kan hierover verschillend denken, doch, ofschoon wij het rooken door kin deren beslist afkeuren, zien wij een Hol- landschen jongen toch nog liever met een brutaal gezicht een sigaret rooken op straat dan in een deemoedige houding- voor den strafrechter. Er is nog meer... de vaststelling) van de strafmaat b.v. Doch wij vertrouwen, dat de kantonrechter in deze en soortgelijke materie wel verstandiger zal zijn dan vele plaatselijke wetgevers. Over de hooge eischen welke aan de politie worden gesteld om een jeugdig meestal rap overtreder te bekeuren, spre ken wij niet. Door het vorenstaande moge duidelijk zijn gemaakt dat de veronderstelling, dat het rooken door kinderen een algemeen waargenomen en erkend kwaad is, dat op elke mogelijke haast schreven wij' of onmogelijke wijze moet worden ge straft met benulp van eene door den plaatselijken wetgever uit te vaardigen ver bodsbepaling, voor zeer belangrijke be strijding vatbaar is.. o- de trap op. Ik geloof dat ik gek gewor den was. Ik hing over de trapleuning en schoot weer. Beneden gilde Halsey te gen me. Wat doen jullie daarboven, schreeuw de hij. Het scheelde geen haar of ik was geraakt. En toen zakte ik in elkaar en viel flauw. Toen ik weer bij kwam was Liddy bezig mijn slapen met eau de cologne te wrij ven en het onderzoek was in vollen gang. De (man was verdwenen. De stal brandde tot den grond af, terwijl de toeschou wers juichten bij' eiken balk die er viel en de vrijwillige brandweer het vuur met een tuinslang besproeide. En in het huis doorzochten Alex en Halsey ieder hoekje van de benedenverdieping, zonder iemand te vinden. Dat ik de waarheid sprak bleek uit het kapotte raam en den stand van den stoel. Het was bijna onmogelijk dat de onbe kende boven had kunnen komen. Hij had de hoofdtrap niet gebruikt, er was in den oostelijken vleugel geen trap naar de bo venverdieping en Liddy had in den wes telijken vleugel aan het raam gestaan, vlak bij de benedentrap. Maar we gingen toch niet naar bed. Sam Bohannon en Warner hielpen ook zoeken en alle kasten werden nauwkeurig nagezien. Zelfs tot in de kel ders zochten ze, maar zonder resultaat. In de oostelijke deur was een gat waar mijn kogel doorheen was gegaan. Het zat nogal laag en we vonden den kogel in den vloer (van de veranda. Een /paar roode vlek ken wezen erop dat tnijn scljot zijn uitwer king niet had gemist. Degeen die getroffen is moet mank loo pen, zei Halsey. Het schot was te laag om iets anders dan een been of een voet geraakt te kunnen hebben. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1