De Wenteltrap, Bij Scheren Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. 4642. Woensdag 29 September 1926, OVERZICHT Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. land VAN ALTERA v Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een buitengewoon interessant en uitgebreid is voor de lezers van dit blad verkrijgbaar voor den spotgoedkoopen prijs f 0.575 per kwartaal, franco per post f 0.85. Deze uitgave verschijnt iedere week in zestien bladzijden, ryk geïllustreerd en rijk aan goede en boeiende lectuur I Niemand in onze dagen. die belang stelt in het wereldgebeuren, kan zonder een goed geïllustreerd weekblad. Maar de betrekkelijk hooge prijs van de meeste illustraties is voor menigeen een ernstig bezwaar. De prjjs echter van onze illustratie, behoeft niemand af te schrikken. Voor slechts enkele centen per aflevering bekomt men een illustratie, welker veel zijdige inhoud de vergelijking met alle andere geïllustreerde bladen schitterend kan doorstaan. Naast een rijkdom van illustratie boeien de vervolg-verhalen, interessante schetsen en novellen, humoristische en satyrieke teekeningen, geïllustreerde anecdoten, ge zelschapsspelen, puzzles, enz. enz. Een echt familieblad voor groot en klein, een goede huisvriend, die de gezellige huiselijkheid sterk weet te bevorderen. Ieder, die zich vanaf 1 October 1926 f voor ten minste 3 maanden abonneert, ontvangt gratis: lo. Een afdruk der reeds verschenen vervolgen van 't pracht-feuiileton ïDe Zwarte Gier«. 2o. Overdruk van een boeiend verhaal. j Voorts kan iedere nieuwe abonné deelnemen aan onzen grooten winter- wedstrjjd van 1926. Proefnumer op aanvrage gratis verkrijg baar. DE UITGEVER. De Staten Generaal zijn weder met groo te plechtigheid door H. M. de Koningin geopend. De Troonrede heeft velen be vredigd, anderen vinden het een „slap" Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( Weer imoest ik me over Gertrude verba zen. Die zijn met bij elkaar, zei ze driftigt Ik ik weet waar meneer Bailey is en mijn broer is niet bij hem. De detective keerde zich om en keek haar strak aan. Juffrouw Gertrude, zei hij, als juffrouw Louise en u mij maar alles wilden vertel len wat u weet en vermoedt over deze zaak zou ik een heeleboel meer kunnen be- reiken. Ik geloof, dat ik dan uw broer zou kunnen vinden en ook nog andere dingen zou kunnen doen. Maar Gertrude sloeg haar oogen niet neer. Ik weet niets dat u zou kunnen helpen om Halsey te vinden, zei ze koppig. Ik begrijp evenmin hoe en waarom hij ver dwenen is, als u en ik kan alleen dit zeg gen: Ik vertrouw dokter Walker niet. Ik geloof dat hij Halsey haatte en dat hij hem uit den weg zou ruimen, als hij er kans toezag. Misschien heeft u gelijk. Zooiets had ik ook al gedacht. Maar dokter Walker is gisteravond geroepen bij een ernstigen patiënt in Summitville, en daar is hij nog. Burns heeft hem nagegaan. Wij hebben f voorzichtig geinformeerd bij de Green- woodclub en in het dorp. Niets hebben we te weten kunnen komen. Vlak bij den Staatsstuk. De millioenennota maakte op de imeesten, na de hoopvolle verwachtingen welke de mededeelingen van den minister van Financiën aan de Commissie tot voor bereiding der aanhangige belastingwetten hadden gewekt, een teleurstellenden indruk Waar echter de begrooting der gewone uitgaven voor het jaar 1927 een batig saldo van 12 millioen gulden vertoont en de Regeering daarom kan afzien van de onmiddellijke invoering van de weeldever- teringsbelasting, om de verlaging der suc cessiebelasting te verkrijgen, lijkt het ons, zonder ons al te ver op de, dikwijls zoo gevaarlijke paden der „begrootings-reken- kunde" te wagen, toch nog al te schikken met den toestand der schatkist. Wij mee- nen, dat wij het verloop van de gebeur tenissen op d/t gebied rustig „kunnen af wachten. Doch er is iets anders, waarop wij zij het in korte woorden en met slechts enkele cijfers de aandacht wenschen te vestigen. Het is een volkomen bekend en volstrekt natuurlijk verschijnsel, dat, toen geduren de de mobilisatiejaren, de overgroote meer derheid der gezonde en krachtige huis vaders aan de grenzen en langs de kust lagen ter beveiliging van ons vaderland, het aantal der levend aangegeven kinderen sterk achteruitliep. Dat aantal, hetwelk b.v. in 1914 176,831 bedroeg, liep in 1918 terug tot 164,447 en eerst in 1920 werd het cijfer weer hooger, dan in het laatste jaar voor de mobilisatie. En het is duide lijk, dat het arbeidsaanbod in de komen de jaren, vooral omstreeks 1933, door deze tijdelijke verlaging in de geboortecij fers moet worden beïnvloed. Bij het ver gelijken van de andere cijfers, welke wij uit de statistieken der volkstellingen kunnen nemen, blijkt, dat zich in 1927 minder jeugdige arbeidskrachten zullen aanbieden, dat men, met het oog op te toename der bevolking in de laatste jaren zou vermoe den hierbij vooropgesteld, dat jonge lieden, die zich bij fabrieken, bij den landbouw, de visscherij, enz. aanbieden om werk te krijgen," van omstreeks veer tien jarigen leeftijd zijn. De landen om ons heen gaan, uit den aard der zaak op nog veel ernstiger wijze mank aan dit euvel, zoodat hoewel géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppertiakte inwrijft met Doos 30. Tube 80 ct. PUROL spoorweg, waar we de auto gevonden hebben, staat 'n klein huisje. Daar woont een oude \70uw met een dochter, die erg mank is. Ze zeggen dat ze duidelijk het geluid van de botsing gehoord heb ben en dat ze in hun tuin zijn gaan (kij ken. Ze zagen de lichten van de auto en ze dachten dat er iemand gewond was, Het was heel donker maar ze zagen twee menschen staan. De vrouwen waren nieuwsgierig en lie pen langs een omweg naar de plek van de botsing toe. Toen ze daar kwamen stond de auto er nog. Het koplicht was stuk en de kap ingedrukt, maar er was1 geen mensch te zien. De detective verdween onmiddellijk en voor Gertrude en mij' bleef er niets anders over dan af te wachten. Omeen uur waren we nog niets verder en ik werd wanhopig. Tenslotte ging ik naar boven, want ik kon het niet langer uithouden om tegen Gertrude's bedroefd gezichtje aan te kijken. Liddy was in mijn kleedkamer; haar oogen zagen verdacht rood en ze was be zig om de rechtermouw in het linker armsgat van een nieuwe blouse voor mij te zetten. Ik was te veel in de war oirf er aanmerkingen op te maken. Wat voor naam heeft die nieuwe keu kenmeid opgegeven, vroeg ze. Bliss, Mattie, Bliss, antwoordde ik. Bliss M. B. Nu, dat staat niet op haar koffer. Daar staat N. F. C. op. Ik /verdiepte me niet Verder in de nieuwe keukenmeid en haar voorletters. Ik zette mijn hoed op en liet een Victoria voor ko men. Als ik eenmaal tot iets besloten ben, kom ik er niet gemakkelijk van terug. Warner ging mee als koetsier; hij vond het blijkbaar beneden zijn waardigheid en Ziet gij ouder uit dan gij zijt? de vervanging van menschen in fabrieken e.d. steeds meer geschiedt door machine- riën en dus een groot aantal arbeiders; minder noodig is, het overschot niet tegenstaande dat, zooals boven aangetoond, in de komende jaren met groot zal zijn eventueel werk kan vinden in Duitschland, België en Frankrijk. Nu zou het een ernstige fout onzer Regeering zijn, indien zij in haar staat kunde geen rekening zou houden met de mogelijkheden, die zich door een dergelij- ken toestand kunnen voordoen. Zij moet dus aan de Nederlandsche arbeiders vrij heid van vestiging verzekeren, op dezelfde wijze, waarop wij dit taan vreemde ar beiders toestaan. Vooral in Frankrijk wordt de landbouw nu reeds de dupe van den trek der landbouwers naar de groote ste- dencentra. Flonderden en nog eens hon derden boerenhofsteden staan ledig1 en dui zenden en duizenden hectaren bouwgrond liggen braak, doch kunnen niet braak blij ven liggen. Hoe prachtig kan de regeering daar een soort kolonisatie voorbereiden, want het is zeker dat een land als Frank rijk alles in het werk zal stellen en blij ven stellen om dat cultuurland ontgonnen en bebouwd te krijgen en daarvoor arbei ders van vreemde nationaliteiten tot zich zal trekken. Een prachtige kolonisatie, vlak bij huis, onder vrijwel dezelfde levensom standigheden en temperatuur een sch/t- te rende gelegenheid voor de landbouwers voor wie Amerika zijn poorten gesloten houdt en die in Canada onder geheel andere omstandigheden moeten werken. Een mogelijkheid als deze is werkelijk de moeite van het beschouwen waard en het is ons, jammer genoeg, niet mogelijk, in het kleine bestaan van een artikel als dit, meer te doen, dan de aandacht op deze mogelijkheid te vestigen. O bestuurde het koetspaard alsof het een auto was, met zijn linkervoet zoekend naar een rem en tevergeefs naar een hoorn grij pend als er een hond over den weg liep. Warner had iets op z'n hart en toen we eenmaal op den grooten weg waren, kwam hij er mee voor den dag. Juffrouw Innes ,zei hij. Ik heb giste ren een stuk van een gesprek gehoord, dat ik niet begreep. Het ging mij ook eigenlijk niets aan, maar het lijkt me nu toch beter, dat ik het u vertel. Gistermiddag) toen juffrouw Gertrude en u uitwaren, had ik de auto weer zoo'n beetje in otrde gemaakt na den brand, en ik ging naar de bibliotheek om meneer Innes te vragen, of hij er eens naar wilde komen kijken. Juffrouw Liddy iei dat hij in de huis kamer zat en terwijl ik halverwege de bi bliotheek liep, hoorde ik hem met iemand praten. Hij scheen heen en weer te loopen en ik verzeker u dat hij razend was. Wat zei hij? Het eerst wat ik hoorde was neem me niet kwalijk, juffrouw Innes, maar hij' zei het. Die vervl. schurk zei hij. Toen zei er iemand anders wat een vrouw. Ze zeiik heb ze nog gewaarschuwd, maar --ze dachten dat ik bang zou zijn. Een vrouw? En ben je niet gaan kijken wie het was? Ik ben geen spion, juffrouw Innes, zei Warner vol waardigheid. Ze zei: Ik be greep dadelijk al dat er iets niet in den haak was. Een man die den eenen dajg springlevend is, gaat den volgenden dag niet dood zonder dat er een reden voor is. Ik dacht dat ze het over Thomas had. En je weet niet wie het was', riepl ik uit. Warner je hadt daar den sleutel voor het heele geheim voor het grijpen. Enfin er was verder niets aan te doen. Vergadering van den Raad der gemeente WOUDRICHEM op 24 September j.l. des namiddags 7 uur. Voorzitter: Jac. v. d. Lely. Secretaris: Chr. v. Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukken a. besluit van Ged. St. dezer provin cie tot goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 4 Mei j.l. tot wijziging der begroo ting voor 1926. b. idem tot vaststelling eener rooilijn voor de Zandsteeg. b. Koninklijk Besluit tot goedkeuring der Verordening op de gemeentelijke In komstenbelasting. d. Schrijven van Ged. St. dezer pro vincie houdende bericht van ontvangst der politieverordening voor de aanlegplaats; idem van de verordening betreffende het innemen van den openbaren weg met mo torrijtuigen en idem van de verordening als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet. e. besluit van idem, waarbij het door W. A. v. Doorn alhier ingesteld beroep tegen het raadsbesluit van 4 Mei j.l. waar bij hem een tegemoetkoming in de kosten van overvaart over de Merwede van twee zijner leerplichtige kinderen, die te Gorin- chem een R. K. School bezoeken, werd geweigerd, ongegrond wordt verklaard. f. Schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat geen termen aanwezig zijn om te voldoen aan de aanvraag om subsidie ingevolge artikel 68 der Lager Onderwijswet 1920. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Het ingekomen nieuwe contract van de P.N.E.M. betreffende het afnemen van electrischen stroom zal den leden ter inzage worden toegezonden en in een volgende vergadering worden behandeld. Voorlezing wordt daarna gedaan van een schrijven betreffende een zwakzinnig meisje uit deze gemeente, dat tot nog toe ten koste van het Burg. Armbestuur en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente in een inrichting werd verpleegd. Aangezien de Diaconie haar verderen steun heeft ont zegd, stellen B. en W. voor het meisje voor rekening van het Burg. Armbestuur te doen verplegen, waarvan de kosten f 300 per jaar bedragen. Het lid v. Straten vindt het sterk dat de Diaconie zich in eens aan de verple ging onttrekt, waarop het lid v. Wendel Ik besloot om nog eens een onderzoek in- te stellen als ik weer thuis was en in dien tusschentijd nam mijn plan al mijn aan dacht in beslag. Ik wilde namelijk Louise Armstrong opzoeken en probeeren van haar te weten te komen, wat ze wist, of ver moedde over Halsey. Maar ook hier slaag de ik niet. Een keurig dienstmeisje deed mij open, maar ze bleef breeduit in de deur staan en zonder mij belachelijk te maken, kon ik haar onmogelijk op zij duwen. Juffrouw Armstrong is erg ziek en kan niemand ontvangen, zei ze. Ik geloofde er niets van. En mevrouw Armstrong is die ook ziek Die is bij juffrouw Louise en wil niet gestoord worden. Zeg haar dan dat juffrouw Innes haar giraag zou willen spreken over een zaak van het grootste gewicht. Het zou niets helpen, juffrouw Innes. Ze heeft mij strenge instructies gegeven. öp dat oogenblik klonk er een zware stap op de trap. Over den schouder van het dienstmeisje heen, zag ik een bekende grijze haardos en even latier stond ik van aangezicht tot aangezicht met dokter Ste wart!. Hij keek heel ernstig en van zijn gewone opgewektheid was weinig te be speuren. U is net degeen die ik hebben moet, zei hij dadelijk. Stuur uwr rijtuigje weg, dan zal ik u thuis brengen. Wat is er met uw neef gebeurd? Hij is verdwenen, dokter. Dat niet al leen, maar alles wijst er op, dat hij ont voerd is, ofIk kon niet verder. Zwij gend hielp de dokter mij in zijn karretje en zwijgend reden we een eindje door. Toen keek bij mij aan. de Joode mededeelt, dat de Diaconie nog wel steun ,verleend aan de twee andere kinderen van Berm, doch het hier boven bedoelde meisje thans meerderjarig is. Nadat door den Voorzitter een beves tigend antwoord is gegeven op de vraag van het lid Viveen of de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur met het bedrag der verpleegkosten zal worden verhoogd, wordt het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen aangenomen. Op een ingekomen aanvrage van inwo ners van een paar zijstraten van de Hoog straat wordt met algemeene stemmen be sloten aldaar electrische straatverlichting aan te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt in ver band met een daartoe ingekomen verzoek aan de mondharmonica vereeniging „Har monie" alhier vergunning verleend om op Maandag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur gebruik te mogen maken van het gym nastieklokaal der le Openbare School voor repetitie. Ingekomen is tevens een verzoek van de Zangvereeniging „Con Amore" om op Vrijdagavond van gemeld lokaal gebruik te mogen maken. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Het lid v. Wendel de Joode heeft met het oog op de omstandigheid dat des Vrij dagsavonds catechisatie wordt gehouden, bezwaar tegen dien avond en stelt voor het lokaal op Dinsdagavond beschikbaar te stellen. Het lid Viveen kan zich hiermede niet vereenigen. De betrokken personen moeten zelf weten of zij naar de catechisatie of de zang willen gaan. Voor het gemeente bestuur bestaat geen reden hierop invloed uit te oefenen. Het voorstel de Joode wordt door het lid tv. Straten gestenud en na stemming met 5 tegen 2 stemmen, die van den voorstel ler en het lid v. Straten, verworpen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is aan de orde de voorloo- pige vaststelling der gemeente-rekening, die van het G.E.B. en die van het Burgerlijk Armbestuur, alle over 1925. De in de vorige vergadering benoemde Commissie van onderzoek brengt bij monde van het lid v. Straten verslag uit, hierop neerkomende, dat alle stukken in orde zijn bevonden, zoodat zij tot voorloopige vast stelling der rekeningen kan adviseeren. Zij zou evenwel gaarne eenige toelichting ontvangen aangaande het groote nadeelige saldo van het G.E.B. ad. f 3991.11, terwijl de Commissie met genoegen heeft gecon stateerd dat de opbrengst der visscherijen Vertel u mij nu eens alles, zei hij"), en hij luisterde zonder mij in de rede te val len. En denkt u dat Louise er iets van weet? vroeg hij toen ik klaar was met m'n verhaal. Ik ben er zelfs van over tuigd. En dit is het beste bewijsze vroeg mij of er ook bericht van hem gekomen was en of er nog nieuws was. Ze wil Wal ker niet zien en ze heeft mij laten beloven dat ik naar u toe zou gaan, omi u dit te zeggen: ga door met naar hem zoeken. Probeer hem zoo spoedig mogelijk te vin den. Hij is in leven. Nu zei ?k, als ze dat weet, weeft ze nog wel meer. Ik vind haar wreed en on dankbaar. Ze is erg ziek, zei hij op ernstigen toon. Noch u, noch ik, kunnen haar veroordeelen voor we alles weten. Zoowel zij als haar moeder zijn schimmen van wat ze vroe ger waren. Achter dit alles deze twee plot selinge sterfgevallen, de berooving aan de Bank, de inbrekerij op Zonnehoek en de verdwijning van Halsey schuilt een ge heim tiat den een of iden anderen dag moet uitkomen, let op mijn woorden. En- als het uitkomt, zullen we zien, dat Louise Armstrong ook een slachtoffer was. Ik had niet opgelet waar we heenre den, maar nu zag ik dat we naast de spoorbaan stonden, en aangezien er op een plekje een heeleboel' menschen stonden,, begreep ik dat daar een auto gevonden was. Behalve wat stukjes gesplinterd hout op den grond was er geen enkel spoor meer van het ongeluk te bekennen. Waar is de goederentrein die werd aan gereden? vroeg de dokter aan een der om standers. Die is vanmorgen vroeg al weggehaald. voor lit Lui vao Heusdea en AlteiajeLaigstraat en le Bineterwaard 43) Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Poster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. (Wordt vervolgd.) p

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1