Itnitenlaiid Binnenland Plaatselijk Nieuws vooruitgaande is en deze post over het afgeloopen jaar een som van ruim f1200 heeft opgebracht. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeld dat het groote nadeelig saldo van het G.E.B. mede een gevolg is van de min dere straatverlichting die gebruikt is en daarin tevens is opgenomen een bedrag van onkosten voor het converteeren van bestaande, en het weder sluiten van nieu we leeningen, wordt de gemeenterekening voorloopig vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in ontvangsten op f 62932,845 in uitgaven op f 57784,535; alzoo sluiten de Imet een batig slot van f 5148,31 en wat den kapitaaldienst aangat,, in ontvangsten op f 10761,28, in uitgaven op f 10951,28 zoodat deze een nadeelig saldo oplevert van f 190. De rekening van het G.E.B. wordt voor loopig vastgesteld in ontvangesten op f9808,76, in uitgaven op f 13799,87, alzoo met een nadeelig slot van f 3991,11, en de rekening van het Burg. Armbestuur in ontvangsten op f 1377,795 en in uitgaven op f 1370,94, zoodat deze een batig slot oplevert van f 6.S55. Daarna wordt door B. en W. aangebo den de gemeentebegrooting, de begrooting van'het G.E.B. en die van het Burgerl. Armbestuur, alle voor het jaar 1927. Als commissie van onderzoek worden door den Voorzitter aangewezen de le den v. Straten, Viveen en Schaap. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening betreffende het heffen van rechten voor het gebruik der aanlegplaats. Nadat eenige artikelen zijn behandeld, zegt het lid Viveen, dat hij niet voldoende georiënteerd is om thans over deze zaak een beslissing te nemen. Hij meent dat het beter zoude zijn indien de leden een exem plaar der voorgestelde verordening werd thuis gezonden en deze in een volgende vergadering .werd behandeld. Dit temeer, daar er volgens hem eenige punten zijn die opvallen. Hij wijst op het abonnement van de Maatschappij „Vereenigd Altena" hetwelk is gebracht op f 240. Deze maat schappij keert sedert eenige jaren 10, 12 tot 15 pCt. dividend uit en laat de be volking buitengewoon hooge tarieven be talen. Hij vraagt of er een exploitatiereke ning van die Maatschappij is overgelegd. De Maatschappij kan goed betalen en moet goed aangepakt worden. In verband met een en ander stelt hij voor de behandeling tot een volgende vergadering uit te stellen. ;Het lid v .d. Wiel is het, wat het uit stellen der zaak betreft, met het lid Viveen eens en vindt de zaak ook van te groot belang om daarover hedenavond een be slissing te nemen. De Voorzitter zegt dat het in de bedoe ling ligt ,de verordening op 1 Jan. a.s. in werking te doen treden en dat deze eerst Koninklijk moet worden goedge keurd, hetgeen nog al eenigen tijd ophoudt, zoodat spoed wel gewenscht is. Hij stelt echter voor de verordening in handen te stellen eener commissie bestaande uit al de raadsleden, uitgezonderd de Wethou ders en dat deze bij B. en WJ. met de noodige aanmerkingen komt. Aldus wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt aan gewezen tot onderwijzer bij' het vervolg onderwijs aan de le openbare school voor den aanstaanden cursus de heer A. C. Ver- stijnen en tot onderwijzeres, zoo noodig, Mej. C. H. Sterrenburg en tot onderwij zer aan de 2e openbare school de heer H. de Jager. Vervolgens stellen B. en W. de gemeen te eigendommen te verzekeren tegen brand schade, door tusschenkomst van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, hetgeen een belangrijk voordeel voor de gemeente beteekent, aangezien thans f 0,60 per mille wordt betaald en dit zal wor den f 0,20 per mille. Het lid Spoor zegt, dat hij gehoord heeft dat de zaak niet solide is en ver schillende gemeenten er niet mee te doen willen hebben. Ook het lid v. Straten is in verband met het geringe premiebedrag niet volko men gerustgesteld met een solide maat schappij te doen te hebben. Nadat het contract wordt voorgelezen en de Voorzitter een en ander nader heeft toegelicht, wordt met 5 tegen 2 stemmen die der leden Spoor en v. Straten, beslo ten overeenkomstig het voorstel van B en W. een verzekering aan te gaan voor 5 jaren. De verzekeringsbedragen voor de verschillende gemeente-eigendommen wor den daarna vastgesteld. Gewijzigd wordt daarna de begrooting van 1926, volgens overgelegd concept-be sluit van B. en W. wordt op voorstel van B. en W. tevens besloten dat de Ont vanger het overtollige kasgeld zal beleg gen bij de Coop. Boerenleenbank alhier. Nadat nog eenige besprekingen worden gehouden betreffende de voorgenomen ver betering van den Almkerkschen weg en de Zandsteeg en door het lid Schaap nog wordt opgemerkt of het niet mogelijk zoude zijn in de kosten van verbetering van gemelde wegen, waarover een druk verkeer plaats heeft, een bijdrage te ver krijgen van den Ned. Automobielbond, wordt de vergadering gesloten. HEVIGE SNEEUWSTORMEN. Een hevige sneeuwstorm heeft de groote kusten, gelegen aan beide zijden der rots gebergten verwoest, menscheljjke en materieele schade aanrichtend. De vernielingen, mede aan den oogst zullen aan de natie verscheiden millioenen dollars schade doen. Canada heeft nog meer geleden. In Manitoba schat men de schade aan den oogst op 12 millioen dollars. Te Helena (Manitoba) i3 de thermometer ge daald 6 graden beneden O,. DE EERSTE SNEEUW IN DUITSCHLAND. Uit Hirschberg wordt gemeld De koude van Donderdag heeft op de Schneekoppe reeds den eersten, korten sneeuwval ge bracht. o— SNEEUWVAL IN ZEVENBURGEN. Naar gemeld wordt vallen er momenteel groote hoeveelheden sneeuw in Zevenburgen (Roemenië). In de omgeving van Kroon stad zijn alle bergtoppen besneeuwd en ook op de stad ligt een laagje sneeuw. Op de landwegen ligt de sneeuw een halven meter hoog. O— KERK DOOR BOMAANSLAG VERWOEST. Te Ribalonga in Noord-Portugal is volgens een telegram uit Lissabon Vrijdag een kerk door bomaanslag verwoest. Twintig per sonen zyn gewond. VERDUISTERING VAN GIFTEN VOOR DE DRENTSCHE VENEN. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 46-jarige M. J. V., ge wezen administrateur van het Comité voor Ziekenverzorging en Ziekenverpleging Veenkolonie Barger Compascuum, verdacht van verduistering. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij te Rotterdam en elders in Nederland op verschillende tijdstippen van omstreeks Febr. 1925 tot 15 Maart 1926 opzettelijk geldswaardige bedragen tot ,'n gezamelijke waarde van f 26.000, althans gelden, welke toebehooren aan de schenkers van giften aan het comité voor ziekenverpleging en ziekenverzorging Barger Compascuum, wel ke hij in ontvangst had genomen als lid penningmeester van genoemd comité en welke gelden hij uit dien hoofde anders dan door misdrijf dnder zich had, zich f wederrechtelijk heeft toegeëigend. De eisch is drie jaar gevangenisstraf. o AUTO TE WATER. Toen de heer J. B. de Groot, wonend.e onder Licntaard, naar Rinsumageest reed, moest hij daartoe de brug over de Dok kumer Ee passeeren. De Weg loopt daar even langs het kanaal en slaat dan bij de brug rechtsaf. Van den anderen kant kwam een autobus, be stuurd door W. T. De G. schijnt de bus niet tijdig genoeg gezien te hebben, hoe wel de chauffeur van de bus voldoende signalen gaf. Reeds was de bus op de brug en aangezien daar geen twee auto's elkaar kunnen passeeren, schijnt de G. het stuur omgegooid te hebben, om een botsing te voorkomen. Door die manou- vre reed zijn auto in de Dokkumer Ee. Direct stopte de bus, de chauffeur, die er uitsprong, zag de auto in het water tweemaal over den kop slaan en daarna drijven. De G. probeerde het portier te openen en riep luid om hulp. De chauf feur sprong de thans reeds zinkende auto na en wist na veel moeite het portier open te krijgen, maar kon De G. niet be reiken. Meer hulp kwam opdagen. Met haken en touwen bracht men den wagen dichter naar den wal, waarna het tenslotte gelukte met behulp van een schouw De G. er uit te halen. Hij was bewusteloos, kunstmatige ademhaling werd onmiddellijk toegepast, maar mocht niet meer baten. Een inmid dels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De heer De Groot was gehuwd en 54 jaar oud. O BRANDSTICHTING. A. d. V. arbeider te Barger Compas cuum is ter beschikking van de Justitie gesteld in verband met de in het voor jaar van 1925 tijdens de werkstaking al daar gepleegde brandstichting in turfsta- pels. BEGRAFENIS SERGEANT MUNNEKE. Vrijdag is te Ter Apel het stoffelijk overschot van sergeant L. Munneke, die te Assen bij de militaire relletjes op zoo'n noodlottige wijze om het leven is geko men, met militair eerbetoon ter aarde be steld. De baar, evenals "een militaire auto was bedekt met kransen. De Luth. en Herv. predikanten, zoome de de aanwezige kolonel en kapitein spra ken zeer hartelijke woorden tot de diep bedroefde ouders, die in hiïn zoon den steun van hun ouden dag verliezen. Er was zeer groote belangstelling. o— ONGELUKKEN. Zondagmiddag reed de kleermaker A. v. D. op den Spoorsingel te Rotterdam met zijn auto, toen hif voor een wie/rijd ster moest uitwijken. Daardoor echter reed de 48-jarige P. H. Z. aan, die vlak voor zijn auto plotseling de straat overstak. Z. werd met zulke ernstige verwondingen op genomen dat hij bij het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. De auto van v. D. werd door de po litie in beslag genomen. Gebleken is, dat de reminrichting niet goed functioneerde. Te Zoeterwoude kreeg de landbouwer v. |d. L. een trap van een paard, waardoor het rechterbeen werd versplinterd. Te Made viel het kindje van J. S. oud anderhalf jaar, in een tobbe met water. Toen het ongeluk werd bemerkt, was het reeds te laat, de kleine stierf eenige oogen- blikken later. Te Streefkerk is een met bouwmateriaal beladen wagen, die defect geraakte, van den hoogen dijk van de Ammersche kade in een sloot gereden. Eén van de drie man nen, die op den wagen zaten, sprong er bijtijds af; de tweede geraakte te water en zwom naar de andere zijde; de 56- jarige E. van Blokland, uit Hardinxveld, geraakte onder het bouwmateriaal en is in den modder gestikt. Kunstmatige adem haling, toegepast door den gemeente-veld wachter mocht niet baten. Donderdagavond omstreeks 10 uur is op de St. Annelaan te Nijmegen een vracht auto in de achterhoede van een nasar de kazerne terugkeerenden troep militairen van het 11e regiment infanterie gereden. De chauffeur van genoemde auto, had te iweinig licht op en verraste de militairen. Een 10-tal soldaten werd aangereden, waarvan een 8-tal lichte verwondingen op liep en twee soldaten een lichte hersen schudding kregen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft de auto in beslag genomen. men twee bekende smokkelaars P. V. en F. J. uit Tilburg, heel kalm en argeloos van de grens het dorp binnengefietst met eenige flesschen cognac, jenever, en elixer en wat speelkaarten bij zich. Zij rekenden in het geheel niet meer op de ambtenaren, ze waren immers reeds mid den in Goirle en over slechts eenige mi nuten zouden zij veilig en wel in Tilburg zijn. Ze hadden echter buiten den waard, in dit geval de politie, gerekend. Juist zou den zij het huis van den veldwachter v. Dam passeeren toen plotg een commies voor hen stond. P. V. werd gegrepen, doch F. J. dacht te ontsnappen. Hij rent het schoolstraat- je in en ziet daar, o, geluk, een poofrtje openstaan. Gauw hierin gevlucht en zich dan snel verstopt. Doch, o strop, laat hij nu juist het poortje van de veldwachterswoning zijn binnengestapt, en laat hij tot overmaat van ramp juist de cel binnenloopen. Dat was wel wat benauwd. In een wip een paar flesschen onder de matrassen ver stopt en dan er uit, doch... de eerstvol gende deur brengt hem op het bureau van den politieman. De veldwachter is hem intusschen vlak op de hielen gekomen, zoodat de vluch teling niet weder terug kan. Dan maar de deur op slot en nog is hij vrij. Nu heeft hij evenwel zichzelf ingesloten, want er is geen enkele andere deur te vin den, hij kiest dan ook tenslotte maar de wijste partij en geeft zich over. Dat een en ander heel wat hilariteit ver- verwekte, laat zich begrijpen. BRAND. Toen Vrijdagnacht om vier uur de 86- jarige wed. v. Helden-v. Wouden te Rot terdam zich naar de W. C. zou begeven, is, vermoedelijk door den tocht in de gang, een brandende kaars, welke zij in de hand droeg, in aanraking gekomen met haar nachtgewaad. In een oogwenk was de vrouw in vlammen gehuld, welke door, op haar angstgegil toegeschoten buren met een deken werden gedoofd. Met brand wonden aan de linkerborst en den linker arm is zij in ernstigen toestand in het Zie kenhuis opgenomen. Te Muiden heeft een rieten dak vain het bekende Dijkhuis door vonken uit een locomotief vlam gevat. Het gebouw is ge heel afgebrand. Al het aanwezige dekma teriaal, daarin geborgen om dienst te kun nen doen bij storm en hooge zee, werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. o— WRAAK? Tijdens de jaarmarkt te Odoorn werd de jachtopziener G. Eerenstein aldaar door de stroopers G. L. te Kleindijk en W. \A. te Valthe aangesproken. Plotseling grepen de mannen hem aan en brachten hem een aantal messteken toe, waarop zij de vlucht namen. De toestand van den getroffene is ernstig. De daders zijn door marechaus- sées aangehouden. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Vrijdagavond omstreeks zes uur reden twee heeren uit Rotterdam met een Re- nault-auto onder Moordrecht. De heer L. F. 'A. B. die aan het stuur zat, remde plot seling, omdat er op den weg nieuwe steen slag was gestrooid, wat tot gevolg had, dat zijn beide achterbanden klapten. De vlagen sloeg over den kop en bleef tegen een boom hangen. De bestuurder werd er uit geslingerd en kneusde schouder en rib De heer P. B. die naast hem had gezeten kon onder den wagen uitkruipen. Hij had slechts eenige ontvellingen, zoodat het on geluk voor de inzittenden nog betrekke lijk goed is afgeloopen, doch de auto is zwaar beschadigd. TYPHUS IN BREDA EN OMSTREKEN. Het aantal typhusgevallen te Breda en omstreken breidt zich op onrustbarende wijze uit. In een vergadering van B. en W. zal hedenmiddag beslist worden over het al dan niet doorgaan van de Bredasche ker mis. Wanneer deze, hetgeen zeer waar schijnlijk is ,niet doorgaat dan zal dit een schadepost voor de gemeente betee- kenen van f 30,000. De „Tel." meldt: Naar men ons van bevoegde zijde ver zekert, wordt het aantal van zestig pa tiënten verre overtroffen door het werke lijke aantal zieken, dat bijna honderd moet bedragen. Het juiste aantal is nog niet op te geven. Thans zijn in Prinsenhage langs de openbare wateren borden geplaatst, waarop de waarschuwing is aangebracht: „Levensgevaarlijk water voor het gebruik." o IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Verleden week zijn te Goirle bij Tilburg een paar smokkelaars gearresteerd, welke arrestatie wel een bijzonder vermakelijk verloop had. i Omstreeks half een in den middag kwa-- smaakt als room HEUSDEN. Van de werf van de Fa. De Haan Oerlenoans, alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten, het stalen sleepschip, genaamd »Vitalitium«, gebouwd voor den heer Valt. Siebert. Het schip is bestemd voor de vaart op den Rijn en het Rijn-Hernekanaal en heeft de op dit kanaal toegelaten maximum afmetingen, n.l. lengte 80 Meter, breedte 9.50 Meter en holte 2.31 Meter. Het laadvermogen bedraagt 1370 Tonnen. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dortmund Eems- kanaalschip, groot 900 Ton, eveneens voor Duitsche rekening. Maandag herdacht de heer A. H. Hansen het feit dat hij voor 50 jaar by de firma H. Wujjster als letterzetter in dienst trad. Zeer talrijk waren de geluk- wenschen die de heer Hansen in den vorm van geschenken, bloemstukken, telegrammen enz. in ontvangst had te nemen, zoodat dezen dag voor den jubilaris tot een onver- getelijken is geworden. H. M. de Koningin begiftigde hem met de zilveren eere-msdaile van Oranje Nassau. Van schier alle woningen der Boter markt wapperde ter eere van den jubilaris de vaderlandsche driekleur. Vrjjdag 1 October wordt de nieuwe Openbare School met eenig ceremonieel in gebruik genomen. Het R. K. Mannenkoor besloot in de maand October een uitvoering te geven in het R. K. vereeoigingsgebouw. Het le elftal »Juliana« speelde Zondag een wedstrjjd tegen V.V, Vlymen, welke door »Juliana« werd gewonnen met 1—0. Zondagavond gaf de fanfare der H. Familie haar laatste concert in dit seizoen, op de Vischmarkt. Niettegenstaande het minder gunstige weer, viel het aantal bezoekers niet tegen. De verschillende muzieknummers werden goed ten gehoore gebracht en oogsten een luid applaus. ANDEL, Was j.l. Dinsdagochend het weder minder aangenaam, des namiddags ten half twéé toen de jaarlijksche geiten keuring der Fokvereeniging »De Goede Verwachting* alhier een aanvang zou nemen, klaarde de lucht eenigszins op, zoodat de keurmeesters en alle die hunne werkzaamheden tijdens de keuring hadden te vervullen, hunne taak onder 't genot van prachtig weder konden volbrengen. Aardig was het om te zien, dat uit zoo'n klein dorp, van eene nog zoo jeudige vereeniging zoo'n aanmerkelijk groot aantal geiten, nl. 89 stuks, ter keuring werden aange voerd en bovendien naar de verklaring der keurmeesters zeer vele beste dieren. Het geheel was verdeeld in acht groepen, waarvoor verschillende pryzen in natura waren beschikbaar gesteld. De prijswinners waren alsvolgt le groep: Wit ongeh. lammeren geb. in 1926. le pr. B. Verzijl, 2e pr. dezelfde, 3e pr. P. Versteeg, 4e pr. B. v. Os, 5e pr. Jac. Schouten, 6e pr. A. v. Noord, 7e W. v. Noorloos, 8e pr. Math. Versteeg. 2e groepWit ODgeh. eenjarige melk- geiten le pr. B. v. Os, 2e pr. C. Kalis, 3e pr. J. Fondse, 4e pr. P. v. Rijswijk, 5e pr. Iz. Bos. 3e groepWit ongeh. oudere geiten le pr. Jac. den Beste, 2e pr. A. Kraaij, 3e pr. C. v. Andel Hz., 4e pr. Jac. Schouten, 5e pr. B. v. Os, 6e pr. C. Snoek. 4e groep Wit geh. melkgeiten le pr. J. A. v. Wijngaarden, 2e pr. P. Kalis, 3e pr. B. Verzijl, 4e pr. G. Vos, 5e pr. i P. v. Rijswijk Cz. 5e groep Wit ongeh. overjarige geiten le pr. G. de Feijter Azn. 6e groepBonte melkgeitenle pr. G. Pellikaan, 2e pr. Wed. M. A. Schouten. 7e groepWit ongeh. geiten, mooiste en grootste melktype le pr. A. Kraay, 2e pr. B. v. Os, 3e prijs J. Fondse, 4e pr. C. Snoek, 5e pr. Jac. Naajjen. 8e groepWit geh. geiten, mooiste en grootste melktype: le pr. P. Kalis, 2e pr. J. A. v. Wijngaarden, 3e pr. C. Straver, Een woord van lof aan de Heeren Tromp uit Ginniken en Zegwaard, rijks-véearts, j uit Andel, die hunne taak als keurmeester met opgeruimdheid en naar ieders genoegen hebben vervuld, alsmede aan den geachten Eere-Voorzitter, den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente, welke de geheele keuring met genoegen in oogen- schouw nam, Intusschen werd ook nog een foto ge nomen van het Bestuur met haar Eere- Voorzitter, de keurmeesters en een aantal geprimeerde geiten met geleiders. Ook nog een woord van dank aan de verdere burgery dezer gemeente, die het Bestuur door hun financieelen steun in de 4 gelegenheid stelde eene gratis verloting aan bovenstaande keuring te verbinden, waarvoor een tiental aanzienlijke prijzen waren aangekocht. Na de verloting gingen de pryswinners vergenoeg'd huiswaarts in de hoop een volgend jaar wederom een dergelijke keuring te mogen beleven. Dominé Capel alhier heeft een be roep ontvangen naar de Geref. Kerk te Kooten. ALMKERK. Op de gehouden vergader ring van de weegbrug, alhier, werd tot bestuurslid herkozen de heer C. G. de Jong, terwijl in de vacature A. J. Over- bosch werd gekozen de beer P. L. Koekkoek. Gepasseerde week werd door de heeren O. S. en C. R. alhier, door ieder een luchtballon gevonden, afkomstig uit België, met het verzoek deze ballonnen aan het bjjzjjnd adres op te zenden. Op Vrijdag 8 Oct, a.s. zal alhier i de najaarspaardenmarkt worden gehouden, Als een bjjzonderheid kan thans worden vermeld dat de heer J. R. alhier voor de tweede maal aardbeien plukten van dezelfde planten. Naar wij vernemen hoopt de Herv. Jongel. Ver. »Eben Haëzer« en >Samuë!« alhier aan den Ippelschendijk een gecomb- neerde vergadering te houden. BRAKEL. Schreven wij de vorige week, dat voor de kermis op 24 en 25 Sept. alhier, meer animo bestond wat b*' inschrijvingen door exploitanten van makelijkheden, dan vorige jaren, nu de kermis weer tot het verleden behoort worden gezegd, dat zij een prettig en ordelijk verloop heeft gehad. Over het algemeen hebben de inrichtingen goede zaken gemaakt en velen waren dan ook byzonder tevreden. Vooral j.l. Zaterdag heerschte in het dorp een gezellige drukte, welke tot laat in den avond duurde. CAPELLE. Op heden Woensdag, des avonds te half acht, houdt de afdeeling Sprang-Capelle e. O. van Volksonderwijs, een gewone ledenvergadering in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. De agenda vermeldt 1. Opening en notulen. 2. Behandeling beschrijvingsbrief Alg. Vergadering. 3. Verkiezing afgevaardigde Algeaieerra^ Vergadering. 4. Verkiezing Bestuurslid (vacature S. Oer'emans). 5. Rondvraag en sluiting. Evenals vorige wintermaanden zal de in de 0. L. school in de Kom geves tigde Reizende Bibliotheek gedurende hót aanstaande leesseizoen, des Zaterdagsmiddags van 23 opengesteld zijn, tot het afhalen van boeken en wel te beginnen op Zater dag 2 Oct. a.s. Gezien de groote belangstelling, die vorig jaar voor deze bibliotheek bestond, twijfelen we niet, of het aantal lezers zal ^ok^dit jaar een beduidend aantal vormen. Zaterdagmiddag j.l. speeide ee :e 1 <4 H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2